4 "pngelssteun aan pers kit omroepgeld is billijk caballero filter van goeden huize Rivier de Donge: nog tien jaar stank Zuid-Holland maakt bezwaar tegen wegen door plassengebied gj(egeringspartijen verdeeld over hulp aan dagbladen rie doden en zeven gewonden bij botsing Eric Brouwer overleden aan hersenbloeding Moeder en kind door kolendamp overleden 25/1.75 anders dan andere filters Het weer Omkering van stroomrichting niet goedgekeurd blaakt op 't strand (elopenvrijspraak Of/KWARTET DINSDAG 13 JUNI 1972 Binnenland T3 K5 »g a de de i een is i dan ADVERTENTIE woon 'aads: lonze parlementsredactie k N HAAG De steunmaatregelen aan de dagbladpers zijn er slechts voor een zeer gering gedeelte oorzaak van dat de omroepbijdragen verhoogd zullen worden met naar verwacht wordt dertig gul- beS° i. Minister Engels (CRM) heeft dit gisteren op een vergadering van de vaste Tweede Kamercom" uit Bsie van CRM gezegd. Hij schatte liet effect op niet meer dan 1,25 per contribuant per jaar, 'een ctie van de totale verhoging die nodig zal zijn', aldus de heer Engels. deze minister noemde deze koppeling er huidige omstandigheden alles- gerechtvaardigd. Zowel de luiste- 11 als de kijker hebben in de afge- n jaren geprofiteerd van de ;r. Zonder reclame-opbrengst zou jaarlijkse omroepbijdrage zo'n der gulden hoger zijn uitgevallen. De 3t is er echter ook de oorzaak van illinef een groot aantal dagbladen in tige moeilijkheden zijn gekomen, sej is de heer Engels okt g n beroep de STER-pot en de mede rdoor gevormde reserves bij de ope oepen ten behoeve van de dag- gei Ipers vond hij daarom acceptabel, steunmaatregeln zelf (dit jaar en jaar 15 miljoen gulden) zijn door de Kamercommissie uiterst kri tisch ontvangen. VVD en DS '70 we zen de maatregelen af, de confessione le partijen wilden wijzigingen aange bracht zien en de linkse oppositie vond de maatregelen onvoldoende. Vrij algemeen was de kritiek op de gehanteerde verdeelsleutel: 15 miljoen op basis van de oude regeling en nog eens 15 miljoen op basis van het aantal redactionele pagina's. Volgens minister Engels zal daardoor ongeveer tien miljoen gulden terecht komen in handen van winstgevende of juist nog niet verliesgevende bladen. Voor zowel de linkse oppositiepartijen als voor de confessionele partijen bleek deze regeling onverteerbaar. De PvdA-er Roethof diende een motie in waarin een verdeelsleutel wordt voor gesteld die voor 75 procent steunt op de oude regelingen voor 25 procent op het aantal redactionele pagina's zodat verliesgevende kranten er meer van zullen profiteren. De heer Van der Sanden (KVP) stelde per motie een verdeelsleutel voor van 60-40. Mi nister Engels bleek vooralsnog niet bereid de door de regering vastgestel de verdeelsleutel te wijzigen. Wel gaf hij toe dat de door hem voorgestelde verdeling 'arbitair' was. Over de hoogte van de steunmaatrege len zelf liepen de meningen sterk uiteen. WD en DS '70 stonden er zonder meer afwijzend tegenover. Zo betoogde de heer Van Dijk (VVD)' het volkomen onjuist te vinden dat er ITTEM Drie mensen, onder een zwangere vrouw vlak or haar bevalling, zijn gister- Bi >rgen bij een botsing op rijks- ADVERTENTIE) weg 78 bij Wittem (L.) om het leven gekomen. Zeven andere personen werden licht tot ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen een auto mobilist uit Kerkrade bij 'n inhaal manoeuvre in een bocht van de weg tegen een tegemoetkomende ambulan cewagen botste en daarna tegen de daarachter rijdende behandelende arts en een kraamverpleegster. De automo bilist uit Kerkrade, E. R., de zwange re vrouw, mevrouw Van Dijk uit Gulpen, en de arts, J. M. Haak, even eens uit Gulpen, waren op slag dood. Daar de vrouw op het punt stond een AMSTERDAM Sectie op het stoffe lijk overschot heeft uitgewezen dat de Amsterdamse scholier Eric Brouwer (14) is overleden aan een hersenbloe ding. De jongen was in het Wilhelmi- nagasthuis opgenomen omdat hij bij een vechtpartijtje op school bewuste loos was geraakt Volgens de politie is er geen aanwijsbaa.- verband tussen de vechtpartij en de hersenbloeding. kind ter wereld te brengen, zijn het in feite vier mensen geweest die op slag werden gedood. Drie passagiers in de auto uit Kerkra de' raakten gewond. De gewonde be stuurder van de ambulancewagen moest met snijbranders uit de wrak stukken worden bevrijd. Voorts raak ten gewond de echtgenoot van me vrouw Van Dijk, een verpleger van de GGD uit Heerlen en de kraamverzorg ster uit de volgauto. UTRECHT De 23-jarige M. Wel- sing en haar driejarig dochtertje zijn gistermorgen dood aangetroffen in hun woning aan de Aquamarijlaan i Utrecht, vergiftigd door koolmo- noxyde. Het gas is, naar de politie vermoedt, ontstaan door een defect aan de geyser in de woning. De slachtoffers werden ontdekt door de eigenaar van een schoenreparatie bedrijf onder de woning, die maan dagmorgen met zijn werk wilde begin nen. Zij zijn vermoedelijk zondagmor gen al overleden. geld gegeven wordt aan kranten die dat niet nodig hebben. 'De regering spekt indirect de zakken van de aan deelhouder', zei hij. Ilij vreesde ook dat de kranten elkaar met overheids geld nog meer zullen gaan beconcur reren dan nu het geval is. Het eind zou volgens hem helemaal zoek zijn wanneer de kabel-tv eenmaal goed en wel van de grond zal zijn gekomen en de dagbladen met hun advertenties in een nog nadeliger positie zullen ko men te verkeren. Dan zouden op nieuw steunmaatregelen nodig zijn. Beneden de maat De confessionele partijen daarentegen vonden dat de regering de voorstellen van de commissie-Rooy redelijk heeft gehonoreerd: de noodlijdende bladen krijgen in ieder geval twintig miljoen gulden en dat is meer dan de commis sie-Rooy heeft gevraagd, aldus de heer Scholten (ARP)'. De linkse oppositie partijen vonden de maatregelen bene den de maat. Vandaar dat de heer Roethof (PvdA) een meer definitieve oplossing bepleitte in de vorm van een fonds, gevoed door een algemene reclameheffing. Noodlijdende bladen zouden daaruit gefinancierd moeten worden. 'Het is toch te gek dat een omroep met 140.000 leden wel een zendmachtiging krijgt en een krant met vaak nog meer abonnees ten dode opgeschreven zou zijn, zei hij. In die zin diende hij een motie in. Ook bij de confessionele partijen te kende zich enig onbehagen af over de ontoereikendheid van de thans geno men maatregelen. Zowel de heer Van der Sanden (KVP) als de heer Schol ten drongen daarom aan op de vor ming van een nationaal instituut voor massacommunicatieonderzoek, zoals ook door de commissie-Rooy werd voorgesteld. Minister Engels bleek daar echter weinig voor te voelen en volstond met de toezegging contact op te nemen met minister De Brauw (wetenschap) of dit onderwerp op de universiteit ter hand kan worden ge nomen. Het bedrijffonds voor de pers, zoals de minister dat gestalte denkt te geven ontmoette ook vrij veel kritiek. De heer Van der Sanden drong aan op een wettelijke regeling en kondig de zelfs een motie aan om dit te bereiken. Consumptie opjagen De heer Scholten verzette zich tegen de manier waarop het fonds gevoed zou worden, namelijk door een extra heffing op de STER-reclame van vijf procent. Dit betekent dat de reclame tarieven nog duurder worden en ad verteerders nog minder zullen adver teren in de dagbladen, aldus de heer Scholten. Hij diende daarom een mo tie in waarin wordt gevraagd het bedrijfsfonds rechtstreeks uit de STERpot te voeden, dus zonder een verhoging. Het anti-revolutionaire Ka- meolid wilde eveneens voorkomen dat bij een kredietaanvraag de onderne mingsraad en de redactiecommissie van het betrokken blad niet zullen worden gehoord. Om te bereiken dat dit wel zal gebeuren diende hij een motie in. De heer Scholten hield ook een opval lend pleidooi voor de opheffing van de STER-reclame. Een van zijn argu menten was dat de STER-reclame de consumptie op een onverantwoorde manier aanwakkert en dat het zinnig is om in een tijd van overbesteding dergelijke impulsen af te zwakken. Zowel de linkse oppositiepartijen als de confessionele partijen hielden een pleidooi voor een tegemoetkoming aan de opinieweekbladen. De heer Roethof diende een motie in om deze bladen ook te stellen op het nul tarief van de BTW en het verlaagde PTT-tarief voor dagbladen. De confes sionele partijen bleken deze motie sympathiek te vinden. Zie verder ons hoofdartikel. Voor de aan de verschillende kranten toe te kennen bedragen zie elders ln deze krant. Ed. Laurens Continental V/ih tvnyf mpprUunAint Van een verslaggever DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ern stige bezwaren tegen aanleg van de rijkswegen 16 en 3 door het plassengebied van Zuid-Holland. Rijksweg 16 loopt volgens de plannen van Alkmaar naar de Belgische grens bij Bneda, rijksweg 3 zou een recht streekse verbin<iing tussen de agglo meraties Amsterdam en Rotterdam moeten worden, door het 'groene land' van Holland. Gedeputeerden geven deze mening in een voorontwerp voor een streekplan voor het Zuidhollandse plassengebied. Zij willen beide wegen niet opnemen in het wegenschema waarin de gewen ste ontwikkeling tot 1981 aangegeven wordt. Van rijksweg 16 vrezen gedeputeerden versnippering van en barrièrevorming in het plassengebied, rijksweg 3 zien zij als een gevaar voor de ecologische en landschappelijke waarde van de Nieuwkoopse plassen. Minister Drees wil overigens de nood zaak om rijksweg 3 aan te leggen nog bezien, heeft hij onlangs meegedeeld. Gedeputeerden pleiten ervoor om eerst de capaciteit te verroten van rijksweg 4 Amsterdam-Den Haag, waarover ook veel verkeer tussen Am sterdam en Rotterdam wordt afgewik keld. Het gebied waarvoor het streekplan geldt zal in 1980, schat men, op zondagen in het seizoen 55.000 dagre creanten ontvangen. Tot 1980 zal er in het gebied 1700 hectare nieuw recreatiegebied moeten worden aange legd. De recreatieve functie van de Nieuwkoopse Plassen willen gedepu teerden echter, gezien de unieke bio logische waarde van deze plassen, be perkt houden. Het aantal inwoners van het plassengebied zal tot 1980 kunnen stijgen van 45.000 tot 48.700. Vah onze weerkundige medewerker Nederland bevindt zich precies tussen twee storingen in. De ene verplaatst zich van Ierland naar de Golf van Biscaje en de andere heeft een baan gekozen van Noord-ltalië over Duits land in noordelijke richting. Zo ccn positie is in de regel geen nadeel vooral omdat ons land geen bufferpo sitie inneemt. De hoofdbestanddelen van de regen blijven buiten onze grenzen. De Britse neerslag met buien en soms onweer schoof in zuid-ooste lijke richting, de Italiaanse in noorde lijke. Gisteravond strekte zich een regen ge bied met plaatselijk onweer uit hele maal van Zuid-Italië over Midden- Europa tot Scandinavië. Oat de neer slag van de Middellandse Zee-stroming niet voor de poes was bleek uit een etmaal-aftapping van Locarno107 mm. Toch is het in ons land gisteren niet droog gebleven. De zon bouwde verschillende buien met onweer op, maar die waren louter en alleen het gevolg van de onstabiele opbouw van de luchtsoort. Veel verandering zit er niet in het weer. En dat houdt in, dat de temperatuur aan de lagere kant blijft met alleen tijdens zonnige perioden de mogelijkheid van 18 of 19 graden, elders een paar graden daar onder. De kans op een regen- of onweersbui houdt aan. In Oostenrijk is het weer de laatste dagen wèl warm geweest. In Graz werd bijna 30 gr. C. genoteerd en dit dankzij uitlopers van de Balkanwarm- te, die in Roemenië het kwik plaatse lijk op 32 graden bracht. In Zwitser land blijft het eerst nog bewolkt met regenkans en sneeuw op hoogten bo ven 1500 meter. Pas verderop in de week zal het weer daar verbeteren met een langzame stijging van tempe ratuur. ff «STERDAM Het gerechtshot tij' leeft twee naturisten vrijgesproken an de tenlastegelegde openbare r- chennis der eerbaarheid, nadat de 'd roeureur-generaal 20 gulden boete boi eeist had et hof meent dat de twee naturisten, e 50-jarige fotografe mevrouw N. M.- en de 29-jarige reclasseringsambte- aar A. H W. uit Amsterdam, welis- pl ïaar vorig jaar augustus geheel ont rol ieed op het openbare zeestrand bij jjjj 'allantsoog hadden rondgelopen. naar dat de wijze waarop, de plaats iij raar en de omstandigheden waaron- r*i 'er dit gebeurde, geen kwetsende U; 'andelingen hebben opgeleverd voor en normaal ontwikkeld schaamtege voel. Van een onzer verslaggevers GEERTRUIDENBERG De 20.000 inwoners van de Brabantse gemeenten Geertruidenberg, Raamsdonkveer en Dongen beginnen langzamerhand genoeg te krijgen van de stank die bet riviertje de Donge nu al twee jaar verspreidt Zeker nu Rijkswaterstaat de gemeentebesturen heeft laten weten, dat ze op een urgen- tielijst voor zuiveringsinstallaties zijn geplaatst, wat betekent, dat de Donge nog wel tien jaar zal stinken. Want liet plaatsen van zuiveringsinstallaties in de steden Roermond en Maastricht, die vooraan op de lijst staan, zal zeker tien jaar vergen. Daarna komt de Donge aan de beurt. Rijkswaterstaat kwam met de ze mededelingen, nadat het plan tot stroomkering in de Donge van tafel was geveegd om, zoals de Geertruidense wethouder dokter F. A. A. Blondeel het noemt, 'politieke redenen'. Het plan hield in dat de Donge in tegengestelde richting zou gaan stromen via Oosterhout en Steenbergen naar de Oosterschelde. De ge tijdewerking in de Donge. die sinds de afsluiting van het Haringvliet is opgehouden en waardoor het riviertje een beerputstank ging verspreiden, zou dan weer optreden Rijks waterstaat verzekerde de be trokken gemeentebesturen, dat door stroomkering de rivier redelijk schoon zou worden en er weer vis in zou kunnen leven. Maar de gemeente Oosterhout verzette zich tegen dit plan uit vrees voor stank. 'De Oos- terhoutse fabrieken en de ge meente zelf lozen op de Donge en bezorgen ons de stank', zegt wethouder Blondeel. 'Maar de gemeente verzet zich tegen een plan, dat Geertrui denberg, Raamsdonkerveer en Dongen van de stank kan af helpen'. Harde acties Nu zijn die drie gemeenten op de urgentielijst van Rijkswa terstaat gekomen en zodra de officiële bevestiging van deze mededeling er is, zal de actie groep "Weg met de Stank' een scherp protest aantekenen. De voorzitter van deze actiegroep, de Geertruidense onderwijzer H. Vermeulen denkt daarbij aan 'harde acties'. 'Wanneer het even mooi weer is', zegt hij, 'verbreidt de walgelijke beerputstank zich over Geer truidenberg, Raamsdonkerveer en Dongen. En de overheid laat ons rustig in die stank zitten'. Het falen van die over heid heeft drie oorzaken, die wethouder Blondeel vlot op somt. 'Er kunnen nog geen zuiveringsinstallaties worden gebouwd. Door tegenwerking van de industrieën kan er geen inventarisatie van de ge loosde stoffen worden ge maakt. Voorts is de eenheid van de betrokken gemeentebesturen ver te zoeken. Met de indus trieën doelt de wethouder op de vele kleine leerlooierijen, die hun afval via de riolering in het riviertje laten verdwij nen. En de chemische indus trie Transsinol die direct op de Donge loost De leerlooie rijen zijn vooral de schuldigen van de haarklitten van ruim een vierkante meter grootte, die in het inktzwarte water van de Donge drijven. Om deze situatie te' veranderen wil wethouder Blondeel een beroep doen op de nationale overheid omdat 'de kleine ge meenten allemaal hun inbreng willen hebben, zich op een ivoren toren stellen en zo doende een oplossing van het probleem in de weg staan'. Dampen De bestuurlijke problemen even opzij schuiven wijst wet houder Blondeel, die als huis arts een bloeiende praktijk in Geertruidenberg heeft opge bouwd, op de gevaren van de Donge. Vorig jaar verdronken twee mensen in de Donge; het waren ervaren zwemmers. In voorzichtige bewoordingen stelt de huisarts, dat zij door het inademen van gevaarlijke dampen die uit de Donge op stijgen, om het leven zijn ge komen. 'Wanneer er eens een plezierbootje op de Donge zou omslaan, verbied ik eventuele redders te water te gaan', voegt hij eraan toe. 'Dat zou hun dood betekenen'. Maar ook op het minder spec taculaire vlak levert de Donge gevaren op. Wanneer bij mooi weer de dampen uit het ri viertje opstijgen, moet dokter Blondeel zijn astma- en hart patiënten aanraden snel naar veiliger oorden te vertrekken. 'Een onhoudbare situatie', vindt dokter Blondeel. Toch heeft Rijkswaterstaat al het nodige gedaan om de stank overlast te verminderen. Vanuit Maastricht en vanuit België is vers water in het riviertje gebracht. En in sep tember gaat Rijkswaterstaat de Donge uitbaggeren. Noodoplossingen 'Maar het zijn', zegt de heer Vermeulen, 'noodoplossingen die de situatie nauwelijks ver beteren'. Het wachten is daar om op de zuiveringsinstalla ties. Dat deze niet snel genoeg komen, wijt wethouder Blon deel aan de problemen rond de persleiding naar Waarde. 'Onze zuiveringsinstallaties die een zogenaamde voorzuivering doen, zullen aansluiten op de lijn naar Waarde. Terwijl Bre da bijvoorbeeld ongezuiverd water naar Waarde stuurt. Hoewel er een integrale om- slag voor de kosten bestaat, zal degene die het minst aan het afvalwater doet, het grootste voordeel hebben. De nationale overheid durft geen bindend advies te geven, omdat het gemeenten zijn die een zuive- nngsbelasting heffen en zo blijf je in de stank zitten'. De bevolking neemt het ech ter niet meer. De actiegroep 'Weg met de Stank' is al bezig met de organisatie van nóg een mars naar Den Haag. Of het wat zal uitmaken is de vraag, want prestigekwesties tussen Rijkswaterstaat en het Waterschap West-Brabant, tus sen de gemeentebesturen on derling en tussen de industrie- en en de gemeentebesturen staan een oplossing van het probleem van de stinkende Donge in de weg. Weerrapporten van gisteravond 1 uur: maxi mumtemperaturen van gisteren en neerslag tussen 't morgens en 'i avonds 7 uur. Amsterdam regen 18, 2: De Bilt onwoer 19. 2: Deelen onweer 17. 3; Ecldo zw bew 17. 0; Eindhoven zw bew 19, 0.1; Den Helder zvr bow 16. 0: Luchthaven R'dam 1 bew 17. 0.4; Twente regen 17. 18; Vllsslngen onbew 18, 0; Zuid Limburg zw bew 19. 0,8; Aberdeen re genbul 15. 4; Athene 1 bew 28. 0; Barcelona 1 bew 19, 0; Berlijn regen 18. 0.1; Bordeaux I bew 19. 0: Brussel h bew 19. 0. Frankfort zw bow 14, 0.6; Genève 1 bew 14, 0; Helsinki zw bew 21. 0; Innsbruck regen 12. 19; Ko penhagen geh bew 14. 12: Lissabon ge bew 19. 0; Londen regen 18, 0.1; Luxemburg h bew 17. 13: Madrid zw bew xx 0; Malaga h bew 27. 0: Majorca zw bew 21, 0; Muo- chen regen 10. 2: Nloe 1 bew 2L 0; Oslo regen 16. 3; Parijs 1 bew 17. 0; Rome 1 bew 21. 9; Spilt zw bew 26, 0; Stodcholm zw bew 23, 0; Wenen zw bew 26. 0; Zurich zw bew 10. 8; Casa Blanca 1 bew 20. 0; Tunis 1 bew 25. 0. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5