Polarisatie bij de Italiaanse protestanten Bijzondere ervaring in het bos c D R.k. kerk van Boeroendi geen wraak maar vergeving personalia Oud-officier Rode Leger opperrabbijn van Moskou Dokkums dubbel lidmaatschap sluitstuk eeuwenlang proces Beroepings- werk Trouw K war te t Boekenetalage TROW/KWARTF.T DINSDAG 13 JUNI 1972 Kerk/Binnenland T2 Van een medewerker De laatste tijd wordt steeds duidelijker dat de Italiaanse protestanten in een crisis verkeren, waarin we iets van 'onze' polarisatie terug vinden. De dertigduizend Waldenzen, die in de noordelijke valleien rondom Pinerolo wonen, worden gedwongen hun isolement op te geven en staan voor de noodzaak, deel te nemen aan de problematiek van de moderne tijd. In feite is deze crisis sociaal-cultureel van aard. De meeste Waldenzen zijn boeren en arbeiders op kleine bedrij ven De laatste tijd worden zij gecon fronteerd met een toenemende verste delijking en industrialisatie, die hen misschien niet ontworteld heeft, maar die wel vele van hun vanzelfspreken de kaders doorbroken heeft. Tegenover de arbeiders en boeren, die vaak wel aan de behoudende kant zijn, staat de liberale bourgeoisie, die erin is geslaagd hoge posten te bezet ten in de noordelijke industrieën. Hun maatschappelijke emancipatie is voltooid, zij zijn door de oude élite geaccepteerd en wensen dat te blij ven. Zij zijn het die de theologische fakulteit m Rome bezitten, waar slechts orthodoxe barthianen worden afgeleverd. Zij zijn het ook, die met alle geweld het Engelse college in Torre PeHlce gehandhaafd willen zien. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ fiublikatie wordt met de naam van do nzendcr ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan dc lieer Joh. C. Franckcu. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus SS9. Amsterdam. Storm van protest Spelling Dit college is in de vorige eeuw naar Engels model gesticht en levert mo menteel een tekort van veertig k vijftig miljoen lire per jaar op. Het wordt grotendeels vanuit Duitsland gefinancierd, maar van de Waldenzer Trauma S gemeenten wordt een bijdrage van tien percent van hun inkomsten ge vraagd ter leniging van de nood van het college. Waarom de heer Terlouw zó kwetsent sgreift is me een raatsel. Het vereen voudigen van de spelling is niets anders dan een paar vroeger gemaakte afspraken een beetje weizigen of aan vullen of laten vervallen, met als doel om van de spelling een voor idereen te hanteren kommunikati-middel te maken. Het is tog een bekent feit. dat meer dan 50 procent van de bevol king, uit angst voor fouten, noojt een brief zal sgreiven. Een ander doel is. onze kleuters en ons hele nageslagt niet langer een onnodige lastige, in- konsekwente, teit- en geltverslindende spelling op te dringen. In de werkwoordsvormen worden de meeste fouten gemaakt. Om dat te voorkomen, wort één regel aangevult en één regel vervallen verklaard: 1. Aan het einde van een woort geen z of v wort aangevult met de letter d. Zoals we nu reets sgreiven: neven neef, muizen-muis, sgreiven we dan ook: honden-hont, word en-wort enz. De regel: 'In de verleden teit worden de t (mistte) en de d (antwoordde) verdubbelt, komt te vervallen. Als we dan ook één spelling nemen voor de tweeklanken: ei-ij cn ou-au, loopt het aantal fouten met veel meer dan de helft terug! Geleikteidig kunnen er dan nog wat kleine weizigingen worden aange- bragt. zoals: c wort s of k, x wort ks (hoeft niet), -isch wort -ies en -ische wort -ise. Verder -lijk wort -luk (be ter dan -Uk of -lek met het oog op een totale spellingvereenvoudiging in de toekomst!) En ook graag ch wort g a. waarom zouden we onuitgesproken N05 fT133r 6611 T.K. DlSSCtlOD letters sgreiven...? (tee, amt, leew, tou. ert cnM Ken pa.,r inkonsekwen |p TSieChOSIOWa Klje sies moeten ook worden opgeruimt: I Ds. Tullio Vinay Toen in 1969 werd voorgesteld het hele gedoe op te doeken, stak er een storm van protest op van de zijde van de behoudende bourgeoisie. Enkele ge meenten hebben daarop hun bijdragen voor de toekomst geweigerd en de gemeente van Pachino op Sicilië bijv. heeft besloten, dat je beter geld kunt overmaken aan het anti-racismefonds van de wereldraad van kerken. Aanzetten tot vernieuwing van het protestantse kerkelijke leven zijn al gegeven in 1947, toen Tullio Vinay in BRUSSEL (KNP) De r.k. bisschop pen van Boeroendie hebben naar aan leiding van de moordpartijen in dit land een officiële brief van de kansels laten voorlezen, waarin zij zeggen: 'Het kwaad dat onze heidense voorou ders niet kenden heeft de kop opge stoken onder gedoopten, die geheiligd zijn door de genade van de Heer. Namens Hem smeken wij allen die in tranen zijn, getroffen door ellende, om elkaar te vergeven, verenigd in het ongeluk en in gebed. Laat men niet doorgaan met wraak, maar elkaar helpen. We smeken ook de autoritei ten om de orde te herstellen in echte rechtvaardigheid'. 1. In een open lettergreep één a. e, o, u. maar óók éen gieter-liter-intie- iue - artikel - minieme - remise - mo tieven ene. (Wèg met de ie in open lettergrepen! 2. 'Mooi'waarom een i als men een j zegt? *Mooje'... waarom met twee os in een open lettergreep? 't Moet 'moje' worden. 'Mooju' zou nog beter zein, maar dat is de totaal vereenvoudigde 'SPEL LING 2000'. Zover is het nog lang niet! De jaarlukse bezuiniging van min stens 40 miljoen gulden (er bleiven veel minder kinderen zitten; er zein minder taalboekjes nodig en minder taallesuren) zal ruimsgoots opwegen tegen de éénmalige hoge kosten voor de Invoering van een gedeelteluke spellingsvereenvoudiging. Laten alle tegenstanders van spel lingsvereenvoudiging tog denken aan de wat minder begaafde medemensen en niet alleen aan hun eigen belangen of kleine groepsbelangen! Badhoevedorp Wim van Oosten Pater de Greeve Hoezeer wij mensen ln deze wereld op onze kop staan, besef ik weer als ik lees: "Pater de Greeve verlaat met smart de KVP vanwegen de komende abortuswet'. Op dezelfde dag brengt de tv beelden uit Vietnam van ontvel de kinderen door verkeerd gegooide napalmbommen. Als De Greeve de KVP nu had verlaten omdat die partij defensie schuren mee bevoorraadt met die goddeloze projektielen, zou ik het begrijpen. Het zou. eens of niet-mee- eens, een menselijk besluit zijn. Maar een smartelijke breuk om zon 'abor- tusmoord' demonstreert een abstrakt- dogmatische levensinstelling, die ik als on-echt beleef. Abortus heeft na melijk niets met moord te maken. Het erge is dat dit soort leven-uit- abstrakte-denkpatronen, naar ik vrees, mee helpt de afschuwelijke Vietnam- werkelijkheid in stand te houden. Het gaat bij abortus om de vraag: heeft iemand persoonlijk het recht om te kiezen tussen geen kind of misschien ook eens een kind als zo'n ontveld Vietnameesje. Daar gaat het om. 'Hei denen bekeren is een christelijk werk. maar christenen bekeren is een hei dens werk'. Ouderamstel G. H. Polet Koeiestaarten I kan het niet geloven, dat zo iets ergs in Nederland kan gebeuren: koei en waaraan je als boer gehecht bent. de staarten afnemen, zo mismaken en dat door een dierenarts. Ik vind dat aan zulke lieden geen vee kan worden toevertrouwd. Ik hoop. dat de dieren bescherming. die blijkbaar goed op haar qui vive is, veel succes heeft. Arnhem Y. Meijer-Wiersma CESKE BUDEVICE (KNP) Door het overlijden van twee bisschoppen op één dag is het r.k. episcopaat van Tsjechoslowakije teruggebracht tot één bisschop: Stephan Trochta, de 67- jarige bisschop van Lltomerice.. Het vatikaan heeft al verschillende jaren lang geprobeerd om tot een overeenkomst met Praag te komen teneinde de Tsjechoslowaakse bisdom men weer op normale wijze te bezet ten. Deze gesprekken zijn tot dusver mislukt. Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen E. de Vries (R U. Groningen). A. J. van Zanten (R.U. Groningen). Ge promoveerd tot doctor in de letteren W. P. F. de Geest (K.U. Nijmegen) en J. Bakker (R.U. Utrecht). Benoemingen: Benoemd tot lector in de wiskunde P. Wesseling. T.H. Twen- De r.k. kerk in Boeroendie wordt wel de 'parel van de missie' genoemd naar aanleiding van de verbazingwekkende snelle groei: in 1930 waren er nog nauwelijks 50.000 roomskatholieken, tussen 1946 en 1966 verdriedubbelde het aantal van ongeveer 500.000 tot 1.5 miljoen. Thans zijn er naar schat ting 1.9 miljoen roomskatholieken. Ongeveer de helft van beide stammen is katholiek, d.w.z. 125.000 Toetsi's en zo'n 175.000 Hoetoes. Maar deze over grote meerderheid van de Hoetoes is nooit tot uitdrukking gekomen in de top van de kerk en in het kader. De Toetsi's met hun intelligentie, hun leiderschap en hun dadendrang, had den weinig moeite om ook hier de touwtjes in handen te krijgen. In het algemeen heeft de kerk evenals de Belgische regering tijdens de kolonia le periode, weinig gedaan om de tra ditionele tegenstellingen tussen Hoe toes en Toetsi's te doorbreken. Slechts één van de vijf bisschoppen is Hoetoe. De meeste priesters zijn Toetsi'. Veel katholieke Hoetoes zijn van mening dat de Toetsi-clerus vooral aartsbis schop Michel Ntyahaga van Boejoem- boera, een Toetsi van koninklijke bloede de Toetsi-overheersing heeft bevorderd. Pas de laatste tijd komt hierin door druk van onderaf schoor voetend enige verandering. Nu wor den ook de Hoetoes gestimuleerd om priester te worden; bij de onlusten werden minstens 12 Hoetoepriesters vermoord. Paus Paulus heeft de Hongaar Mgr. Layos Kada, secretaris van de pause lijke hulporganisatie 'Cor Unum', naar Boeroendi gezonden om zich van de situatie op de hoogte te stellen en om wegen naar hulpverlening te zoe ken. Deze is door de directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse za ken. Melchior Blwakira. ontvangen en vervolgens ook door president Micom- bero. Prali zijn progressieve studiecentrum Agape oprichtte. Bedoeld als start punt tot bekering van de Waldenzen werd het al snel door de reactie van w H X de oude garde van pastores naar de kant gedrongen. En 1951 werd een jaar van trauma's en teleurstellingen, omdat het centrum in eigen kring helemaal niet aan bleek te slaan. Vinay heeft daarom een tiental jaren later zijn toevlucht genomen tot Riesi in Sicilië, waar hij het centrum voor christelijke dienst heeft opgericht om gg do achtergebleven Sicilianen te hel- p? pen in hun ontwikkeling. Linkse krachten Toch is er een aantal niet te verwaar lozen impulsen uitgegaan van het stu diecentrum Agape. Het heeft een la tente (verborgen) linkse traditie bin nen de Waldenzergemeenschap bewust gemaakt. Een kleine groep jongeren, waaronder verschillende pastores, wil len de Waldenzen beschouwen als een profetische minderheid, die zich be wust is van eigen roeping. Dit zijn vooral de mensen rondom het tijdschrift Diakonia, waarvan de be kendste wel Giorgio Girardet is, mo menteel hoofdredakteur van het evan gelische weekblad 'Nuovi Tempi'. Daarin vinden de dlskussies plaats over de plaats van de Waldenzen in de wereld. Maar ook deze groepen zijn weer overvleugeld: door nieuwe bewegingen, christen-marxist (of an dersom). Zij gaan er van uit dat de contrasten Ln de maatschappij hun spiegelbeeld hebben binnen de kerken en dat voor de progressieve groepen niet het probleem de relatie tot hun eigen kerk is, maar met de maat schappij. Klassenstrijd Rostan, een van de voormannen, zegt hierover: 'De weg van de verzoening kan niet gaan door het verdoezelen heen van de tegenstellingen en de latente strijd in de maatschappij'. De nieuwe wacht, die de oude op Agape afgelost heeft, is van mening, dat 'het probleem niet de relatie tot de kerk is, maar we moeten rekening houden met het fundamentele gegeven van de verdeling van de maatschappij in klas sen. Daarom stellen we ons op aan de kant van de arbeiders.' Het is op dit terrein, dat deze groep verbindingen legt met andere partijen en groepen. Zij gaan uit van de onmogelijkheid tot communicatie met 'rechts' in de kerk. Zij willen de kerk als deel van de maatschappij zien, die niet te isoleren is van de concrete Stakende Italiaanse arbeiders kunnen zich verzekerd weten van de sympathie en de steun van Rostan en zijn medestanders in de kring der Waldenzen. samenleving. Om de kerk te hervor men is een hervorming van de maat schappij nodig. Deze hervorming is een politieke zaak; het werk van de groep ligt derhalve op politiek terrein ln de verbinding met de linkse arbei dersoppositie. Minder vergaand Een andere groep, die minder ver gaande ideeën heeft, deelt de visie van de vorige over de plaats van de kerk in de wereld, maar acht een hervorming van de kerk wel mogelijk. Dit zou moeten gebeuren vanuit de geloofsverkondiging, die tot solidari teit moet leiden. Toen in de omstreken van Prali spra ke was van economische moeilijkhe den in het mijngebied van Val Ger- manasca, toonden de deelnemers aan Agape zich solidair met de stakende arbeiders. Hetzelfde gebeurde bij de moeilijkheden in de textielindustrie Perosa bij Torre Pellice. Het is duidelijk, dat tie klassenkeuze van de jongeren de Waldenzen voor een zwaar dilemma stelt. Zij kunnen doorgaan op de oude weg en daarmee in feite een keuze doen voor het overwicht van de liberale bourgeoisie in kerk en maatschappij. De weg van de jongeren is ook niet zonder gevaren. Het Rijk Gods is in de prediking van Jezus al aangebro ken. Het is echter een beetje voorba rig een klassenloze maatschappij als de voltooiing van dit rijk te beschou wen. In werkelijkheid beginnen de problemen voor de mens dan pas echt. Van een medewerker AMSTERDAM Een oud-officier van het Rode Leger zal opperrabbijn wor den in Moskou. Het is een post dte vrij is gekomen doör het overlijden (in november) van opperrabbijn Je- hoeda Leib Levin. Tot zijn opvolger is benoemd rabbijn Jacob Fishman, die als officier in de tweede wereld oorlog deel uitmaakte van het Russi sche leger. In die tijd werden zijn vrouw en kinderen door de Duitsers vermoord. De nieuwe opperrabbijn van Moskou, is in het westen vrijwel onbekend. Hij werd in 1919 geboren en verkreeg in 1962 van de opperrabbijn die hij thans opvolgt, de rabbinale bevoegd heid. Behalve rabbijn is Jacob Fish man ook wetssch rijver, ritueel slach ter en besnijder. Hij is geestelijk leider van joden in de Oeral. Door zijn benoeming is de kandida tuur van de rabbijn van Odessa, Is rael Schwarzblatt tot opperrabbijn in Moskou, ingetrokken. Tegen die be noeming bestonden bij joden alom grote bezwaren wegens zijn vele aan vallen op het zionisme. Van een medewerker DOKKUM De verenigde doopsge zinde en remonstrantse gemeente te Dokkum is bij besluit van de bestuur dersvergadering van de algemene doopsgezinde sociëteit aanvaard als lid van de sociëteit. Intussen was en blijft deze gemeente ook aangesloten bij de remonstrantse broederschap. Dit dubbel lidmaatschap van deze Dokkumse gemeente betekent het sluitstuk van een proces, dat bijna twee eeuwen geleden begon. De Dokkumer doopsgezinden hebben namelijk enige niet-remonstranten, in het laatst van de 18e eeuw gehoor gegeven aan de uitnodiging van de remonstrantse broederschap tot vere niging van alle protestantse kerkge nootschappen in Nederland: zijn kwa men in 1798 met de remonstranten ter plaatse tot het stichten van een 'Vereenlgde Christelijke Gemeente'. De Friese Doopsgezinde Sociëteit achtte deze stap op zijn minst voorba rig en verbrak de band met hen in 1800. Concrete reden: het reglement van de verenigde gemeente legde pre dikanten de plicht op, zowel volwasse nen als kinderen te dopen. Inmiddels was deze gemeente wel aan- sch RECHT-VOORRECHT-ONRECHT De hachelijke situatie waarin wi, d' in deze tijd in ons samenleven wereld bevinden maakt het nood J. lijk dat wij ons met steeds jj ernst gaan afvragen waarom bep dingen die eigenlijk op gang zo moeten komen niet gebeuren. Ik bv. aan de voortdurende woninj in een over-welvarend land. led t is ervan overtuigd dat wonen ti primaire levensbehoeften bel Wonen in acceptabele omstandigl geeft vrede en rust aan de mem 5 hij nodig heeft om zinvol te lew te functioneren in het geheel. ontbreekt die vrede en rust j.el steeds voor duizenden en tiendi den mensen. Wij bezitten de m len om daarin te voorzien, ma» komt nog steeds niet voldoende de grond. En af en toe word activiteit op dit gebied bruta "r1 doorkruist door iets dat nauw een behoefte genoemd kan word ik denk aan de bouw van een i stadhuis voor de stad Amste 'rl Wat zit hierachter? Wat zijn de keerde uitgangspunten waardoor" telkens opnieuw achteraf tot de |te, dekking komen dat wij verkeerd oriteiten gesteld hebben? Eén grondgedachte staat hierboven. fl heeft te maken met onze voorrei Voorrechten staan tussen reel (jS( onrecht in. Vaak zajn bepaalde ,na rechten op allerlei vormen van rd sproken en geschreven recht ge< ,on Formeel valt er weinig tegen st0 brengen. Vaak kan men horen ze ik heb het toch eerlijk verdien cf, heb er toch hard voor gewerkt. men kan zich dan afvragen ho komt dat een ander die zeker ,je minder hard gewerkt heeft ein gestalte draagt er soms de spore in zijn voorrechten sterk beki als hij ze al heeft. In zijn si tge voorzag ons recht niet of vergel nk derwijs minder dan bij am a Voorrechten mogen al stamme sec rechten, ze dreigen onrecht te w jjo wanneer ze de kloof tussen ar t rijk, in 't klein en "t groot, lateior staan of vergroten. Een van de ,en tergrondsvragen waarvoor wij iaj. dacht zullen moeten krijgen oiior; de cirkel van frustratie te gerake gesloten bij de remonstrantse broeder schap. De Algemene Doopsgezinde So ciëteit, opgericht in 1811, volgde de lijn van de Friese Sociëteit en ging niet tot aanvaarden over. De gemeente had meestal een remon strantse predikant, maar ook enige malen een hervormde. De laatste ja ren wordt het predikantschap waarge nomen door een doopsgezinde, me vrouw A. Nielsen-Wit, echtgenote van een Leeuwarder doopsgezinde predi kant. Sinds vele jaren is de gemeente lid van de doopsgezinde ring Dantuma- woude. eHt merendeel van de leden beschouwt zich als doopsgezind. Sinds de remonstranten een kring hebben in Leeuwarden, heeft de Dokkumer gemeente haar functie als centrum voor remonstrantese verstrooiden in Friesland goeddeels verloren. De naam was inmiddels gewijzigd in verenigde doopsgezinde en remon strantse gemeente, het gewraakte reg lementsartikel is verdwenen en de Friese Doopsgezinde Sociëteit heeft de gemeente in haar midden opgenomen. Thans is zij dus ook aanvaard als lid van de algemene doopsgezinde socië teit. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Oosterland: kand. j d. Graaf te Utrecht; te Hengelo J. P. Kabel te Eerbeek GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Uithuizen: kanji Groenenberg te Waardhuizen di| dankte voor twintig andere bero CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Elburg: P. Snel Alphen aan de Rijn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Utrecht: kand. H. man te Klaaswaal GEREF. KERKEN Beroepen: te 's-Gravenzande pred.pl.): E. C. Kim te Vroon te. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Oordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwol 276 - 280, Amsteidam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768oem.gno X 500. In het nieuwe nummer van het tweemaandelijkse tijdschrift voor missiologie Wereld en Zending snijdt de Franse pater B. A. Joinet van het pas toral en research-instituut te Bukumbi, Tanzania, op een heel persoonlijke manier de actuele kwestie aan van de positie van buitenlands zendings- en missie-personeel in Afrika. Wij geven van dit arti kel (Joinet noemt het zelf een overpeinzing, en wel over de plaats en de rol van de buitenlandse missionaris in een lokale kerkgemeenschap) een paar fragmenten door 'Beminnen is zich geven, schreef de Kleine H. Theresia. Dat is ln zeker opzicht waar. Lange tijd heb ik het geloofd en vele missionarissen geloven het nog. Doch: even serieus nadenken! Ik kan wel van liefde branden om mij aan de ander te geven, maar heeft die ander mij werkelijk wel nodig? Wil ik hem niet een beetje overheersen? Altijd maar geven is vernederend voor iemand die ontvangt. Er ontstaat daardoor een afhankelijkheid, een min derwaardigheid. Als ik alleen maar denk aan geven, kan dat wel eens betekenen dat ik alles heb en de ander niets. Ik ben zó zijn meerdere dat hij mij niets heeft te bieden. Het is wel naastenliefde, maar slechts in één richting. Het is neokolonialisme in de naastenliefde. Men kan het ook noemen: een meerderwaardigheidscomplex Geven, geven, geven en nog eens geven. Een echte verhouding van persoon tot persoon is zo onmoge lijk. want een persoonlijke verhouding kan alleen bestaan tussen gelijken. Ik moet dus proberen aan de ander te laten zien, dat ik hem nodig heb Ik kreeg daarvan een bijzondere ondervinding in het bos. In de ogen van de bewoners, allemaal Ja gers. was ik de geleerde, de expert, de man van de boeken. Dat was ik in werkelijkheid. Maar op de bospaden van één statie naar de andere was ik als een klein kind. En de andere, jager zonder geleerdheid toonde zich de meerdere, de expert en de kenner van de boswegen, de specialist op bosgebied, die wist hoe men in een bos in het leven kan blijven. Zonder hem was ik nu dood. Ieder op zijn beurt was de mindere en de meer dere. Deze wederkerige afhankelijkheid heeft mij de beste vriendschapsrelaties opgeleverd. Ik ben vreemdeling, op zichzelf een eigenschap met weinig goeds, maar het kan een waardevolle gave zijn, een charisma, dat dienen kan voor de opbouw van het Lichaam van Christus, 'dat eenheid en sa- Vit de kerkbladen menhang ontvangt van alle geledingen, die het voeden en doen werken volgens de rol van ieder deel: zo groeit he en bouwt het zich op in naasten liefde' (Eph. 4. 17). In kan de gemeenschap helpen opbouwen door het chansma van vreemdeling zijn, als ik de drie be schreven houdingen aanneem: a. Mijzelf durven zien als vreemdeling. b. De anderen dienen, zoals zij gediend willen wor den en niet zoals ik wil. c. Aanvaarden, dat ik iets ontvangen kan, en af hankelijk worden zoals Christus, die een dialoog met de Samaritaanse vrouw begon met een vraag: 'Geef me te drinken'. Als ik langzaam en geduldig ertoe kom deze drie houdingen aan te nemen, kan ik overstappen van: andere zijn, naar samen zijn. In kan dan volledig deel hebben in hun gemeenschap, maar als vreem de, die een rol 9peelt, welke door niemand anders kan worden gespeeld Toen ik begon in de parochie, was ik slaaf van de motorfiets en van de snelheid, tot ik inzag, dat ik mij met een vaart van 40 km bewoog temidden van een volk, dat te voet ging of met de fiets. Ik ben toen ook gaan fietsen. Met de dag kreeg ik meer relaties. Ik kreeg ook een beter begrip van afstanden en tijden. Daarbij was ik nooit aneen up weg en nam de tijd voor een bezoek of gesprekje bij vrienden langs de weg. In dienst van de bisschoppenconferentie moet ik mij soms wel met de auto verplaatsen: dat is prak tisch. Maar ik vertrek dan heel vroeg en stop in alle plaatsen waar katholieken zijn. Ik bereken de weg niet meer in kilometers of uren, maar in 'kop jes thee'. Mwanza-Kasulu: twintig dorpjes, twintig kopjes thee. Mwanza-Bukoba: 17 kopjes thee. Dat vraagt veel tijd, maar zo ben ik toch ingeschakeld in hun gemeenschap. Ik heb ontdekt, dat in een Bantocbeschaving het echte succes niet afhangt van filannen maken, maar van goede persoonlijke re- aties. Of mijn onderricht inslaat, hangt af van het vertrouwen dat zij mij geven. En dit wordt gro ter naargelang zij mij beter persoonlijk kennen. Betrekkingen aanhouden, kost wat kost: betrekkin gen altijd. Dat lijkt me de sleutel te zijn om binnen te komen als vreemdeling in de gemeenschap. Do rest komt wel. Zo heb ik langzaam een nieuwe levensmethode ge vonden, een nieuw rythme, dat gebaseerd is op het menselijk en christelijk samenzijn. Ik maak natuur lijk nog wel plannen, maar over langere tijden: mijn levensinslag kan dat nu eenmaal niet laten. Maar ik verander ze of laat ze achterwege om rela ties aan te houden. Als de autobus twee of drie dagen m de bossen blijft staan, met pech, zit ik mij niet druk te maken over een stel mensen, die moeten wachten op een vergadering, omdat ik er niet ben: ik weet dat zij het zullen begrijpen'. Dr. Michel van Huiten openbaar vervoer. Uitgave: Kluwc venter. Prijs 9.50, 103 blz. 'Gratis' openbaar vervoer, de titel Michel van Huiten (Eerste Kam voor de PPR) aan dit boek me bestaat niet en kan niet bestaan, als we ons willen laten vervoer eigen auto of in bus, tram, met trein, we zullen er altijd voor mi^ betalen. Betalen per rit lijkt hetf" lijkste, maar is dat in feite hele us niet. omdat zij, die instappen ii openbaar vervoer de stad en de heel wat geld besparen. Denk a maar even aan alle wegen, bruf viaducten en parkeerplaatsen, moeten worden aangelegd. Van Huiten, die de hele problemini van het 'gratis' openbaar ven-oef1» een overzichtelijke manier in dit op een rijtje heeft gezet, stelt van een principiële beslissing vo^'u' tegen betaling van vervoerskostt algemene middelen geen sprake is. Die beslissing is al gevallen: JJ|' deel van de kosten van het opei D] vervoer wordt al betaald uit de mene middelen. Waar het nu nog om gaat is allet 1 vraag of dit deel van de kostei !R: perkt moet blijven tot eenderde 11 de helft, tweederde deel of wel de totale kosten van het open rs vervoer. De motivering voor het 'gratis' m van het oenbaar vervoer ligt dee rH het sociale vlak (tegengaan van e voersarmoede'), deels binnen de i. drijven (de perceptiekosten wordi hoog) en deels in de maatschf^ zelf (Staat moet voorzien in een voerstelsel, dat iedereen zoveel lijk gelijke kansen biedt). 'Gratis' openbaar vervoer van Huiten is iedereen, die ook maar beetje oog heeft voor de hele D voersproblematiek, aan te bevi Voor de mensen, die hun auto als 'best nog wel mogelijk op DE wegen' en alle anderen samen al veroorzakers van de volte, de ongi 2 ken, die opstoppingen en de stank het eigenlijk verplichte kost mo v zijn. Het zal ook hen dan hop^, duidelijk worden, dat de auto, een privilege voor enkelingen, massaal gebruikt vervoermiddel misgroei van onze cultuur is ge 1 den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2