sraël vreest Jieuwe golf an aanslagen Massale moordpartij op Hoetoe's houdt aan erken beschermen inderen tegen longer en hyena's KENIA China voelt zich bedreigd door VS Stockholm vergeefs tegen kernproeven •Si Hirohito gaat naar Amerika Gromiko confereert met Franse leiders Dodental Rapid City stijgt tot 208 kW \K 1 ill D1\>UAG 13 JiM 1972 Buitenland T7 K1I IZALEM (Reuter, UPI, AP) In Israël hebben militaire bron- jde verwachting uitgesproken, dat van Arabische zijde nieuwe 1 illen worden voorbereid volgens het patroon van de aanslag op •hthaven van Tel Aviv twee weken geleden. jke aanvallen zouden op Israëli- in, ambassades en kamto- lands uitgevoerd worden, en er van Arabische kant •n worden voorbereid om Israë- functionarissen in het buiten kidnappen en Israëlische vlieg- te kapen of vliegtuigen, die lël gaan. Men acht het waar- dat de volgende ploeg, die de Arabische commando's in zal worden genomen om de een [ere aanslag te plegen, guerrllle- irt de Zuidamerikaanse staten [zoals Toepamaro's uit Urugua, gebruik gemaakt aal worden van s anarchisten uit Zweden en ltsland. In het laatste geval aan leden van de Baader-Mein- ;p gedacht. lëlische militaire bronnen leg de nadruk op, dat de Pales commando-beweging regelmatig aculaire successen nodig heeft t kunnen voortbestaan. Wanneer commando-groep nu te weinig rich laat horen, ontstaat er een concurrerende commando- Bovendien wordt in Tel Aviv erwachting uitgesproken, dat de llen vanover de Libanese be- lijn binnenkort weer zullen toe- n. 'Er zijn daar te vele terroris- Lybiërs en Palestijnen en nog om rustig te blijven. Al die i moeten zichzelf bewijzen', litaire woordvoerder geven bij it toe, dat een aanslag van de t ia I tyando's gemakkelijk kans van sla- i^eeft. 'Je kunt er nooit zeker van omdat we over de hele wereld baar zijn. Er zijn Israëli's, Israëli- schepen. vliegtuigen, 'ambassa- Er zijn 50.000 Arabieren uit de te gebieden die binnen Israël wer- en er worden nog eens 150.000 Pikeren van buiten voor de zomer- hier verwacht. De terroristen niet alleen behoefte aan acti- jdl maar aan spectaculaire succes- ijl van Israëlische militaire zijde d toegegeven wordt, dat men met k$ aanslagen buiten Israël niet ge- [6;kan verhinderen, heeft vice-presi- Yigal Allon, na afloop van een etszitting de Palestijnse com- -rganisaties dringend gewaar- /d om in hun eigen bestwil' herhaling toe te passen, zoals de |ag in Lydda. olf Eichmann nige overlevende van die aanslag, apanner Kozo Okamato (24 jaar) in de cel, waar eens Adolf ann gevangen zat. De Israëli's zeer stringente maatregelen om te verhinderen, dat hij ïrd zou plegen. Aldus heeft ccn diplomaat in Tel Aviv meege- die de gevangene heeft bezocht. diplomaat bevestigde de berich- de Israëliache politie van vori- ek, dat Okomato en zijn metge- Libanon waren opgeleid Instructeurs van het Volksfront (de Bevrijding van Palestina. Eén •die metgezellen had voor het van Okomato en zijn twee kameraden uit Beiroet Liba- veneens verlaten en was naar gegaan om daar de Israëlische adeur te vermoorden. Er zou- ovendien nog andere plannen zijn voor verdere aanslagen riropa en New York. De bij zon den over die aanslagen waren )komato aan de Israëlische poli- egedeeld. Aldus nog steeds de diplomaat, die ambassaderaad Yigal Allon is op de ambassade van Japam In Tel Aviv. De Engelse ambassadeur in Tripoli heeft een scherp protest ingediend tegen de verkaring van president Khadaffi van zondag, dat Lybië wa pens aan het geheime Ierse leger, de IRA, verstrekt, als een onderdeel van de strijd 'tegen het imperialisme, die overal moet worden gevoerd', De Brit se regering gaat een onderzoek instel len of dit waar is. Als Lybië inderdaad wapens stuurt naar de IRA, dan is het heel goed mogelijk, dat deze van Engels fabrikaat zijn, aangezien Enge land één van Lybië's 'traditionele' wa penleveranciers is. De Lybische president had ook be loofd de Amerikaanse negers en in het bijzonder de islamitische negers, steun te geven. 'Nadat wij deze basis hebben bevrijd (Wheelus, die onmid dellijk na Khaddaffi's coup door de Amerikanen ontruimd moest wor den) is de strijd nu verplaatst naar het hart van Amerika. Wij staan van daag zij aan zij met 25 miljoen zwarte Amerikanen. Wij staan met vijf mil joen zwarte Amerikaanse moslims, die onder het racisme te lijden hebben'. Khaddaffi beloofde ook zijn steun aan de vier miljoen moslims in de Phüip- pijnen tegen de onrechtvaardige po- -litiek van de regering in Manila'. Voorts beloofde hij iedere Arabier, die met de Palestijnse commando's wil vechten, in Lybië te trainen en van wapens te voorzien. En hij dreig de met een volksbevrijdingsoorlog, als de Spaanse Sahara niet voor het eind van dit jaar 'aan de Arabische Natie teruggegeven zal worden'. De stroom berichten over de moordpartijen in de Centraal- afrikaanse staat Boeroendi hou den aan. De Neue Zürcher Zei- tung heeft gisteren een brief ge publiceerd, die een Europeaan Boeroendi heeft uitgesmokkeld. Hij schrijft: 'Hoewel het al vier weken geleden is, dat er een poging tot een staatsgreep werd ondernomen, heerst hier nog alles behalve rust. Gistermorgen werd ik bijvoorbeeld nog door een ver schrikkelijk geschreeuw gewekt er werd vast weer iemand naar de ande re wereld geholpen en daarna bleef het geschreeuw aanhouden en dat duurde, met onderbrekingen, tot zeven uur in de morgen. De nachten ervoor was het tamelijk rustig ge weest, maar van de bewoners van de Afrikaanse wijken, weten we, dat daar de hele nacht door mensen vermoord waren. Weliswaar vielen er hier en daar maar schoten, maar toch werden hier duizenden en waarschijnlijk tien duizenden op veel afschuwelijker ma nier gedood, voor een deel werden ze met messen doodgestoken, anderen werden met geweerkolven en dikke stokken doodgeslagen. Dat maakt min der lawaai en spaart munitie. Van een onzer redacteuren Het aantal doden ligt optimistisch geschat waarschijnlijk tussen de 50.000 en 100.000; pessimisten schatten dit aantal ver over de 100.000. Waarschijnlijk hebben jullie intussen ook gehoord dat de Hoetoe's hebben geprobeerd zich te ontdoen van de al honderden jaren durende overheer sing door de Toetsi's. Men kan zich de verschrikkelijke haat en gruwzaam heid nauwelijks voorstellen. In de eerste dagen werden de talloze Toet si's op bestiale manier gedood, ook vrouwen en kinderen. Ook de vader van de president, die op het platte land woont, kwam hierbij om. Men begrijpt dat de wraak bloedig was. •Vandaag zijn hier eenvoudig geen Hoetoe's meer, die een of andere vorm van opleiding hebben gehad. Ze zijn allemaal, stuk voor stuk, ver moord. Het ergste is, dat men tot in de zesde klas van de lagere school toe de Hoetoe-kinderen ophaalt. De lera ren, waaronder veel Europeanen, moe ten met bloedend hart toezien, hoe deze kinderen een gruwzame dood tegemoet gaan. Een leraar die tussen beide wilde komen, moest het land binnen 24 uur verlaten. De wraakjus- titie houdt ook geen halt bij de eenvoudige mensen. Bij bijna alle Eu ropeanen werden bedienden opge haald. Bij ons de tuinman en zijn twee broers, die eerder bij ons ge werkt hadden. Men mag niet voor hen pleiten, omdat dit onmiddellijk als partijkiezen beschouwd wordt. Een Zwitserse missionaris werd in de ge vangenis gegooid, omdat hij een ge wonde Hoetoe naar een ziekenhuis had gebracht STUDENTEN Het ergst gedraagt zich de extremisti sche partijjeugd die op eigen houtje recht spreekt. Een professor aan de universiteit moest tot tweemaal toe al met afschuw toezien dat zijn Toetsi- studenten hun Hoetoe-collega's om zeep hielpen. De stemming onder de Europeanen is hier zeer gedepri meerd. Wie het maar even regelen kan, pakt zijn spullen en vliegt naar huis'. Een correspondent van de Frankfur ter Allgemeine Zeitung geeft in zijn krant ook een gedetailleerd verslag van de gebeurtenissen. Hij schrijft dat gevreesd moet worden dat alle voormalige Hoetoe-rainisters dood zijn. 'Hetzelfde geldt voor de ambte naren, officieren bij leger en politie, in de grond van de zaak voor iedere Hoetoe, die een beetje bekend was. VOETBALLERS Van de 20 voetballers van een mili tair elftal, die getraind werden door een Duitser, leven nog acht spelers. Van het lerarenkorps van veel scho len is de helft vermoord. Een Duitse leraar vertelde, dat van zijn tien Afri kaanse collega's er nog maar drie in leven zijn. Hij had zelf gezien hoe ongeveer vijftig Hoetoe's vermoord werden. Zijn 7-jarig dochtertje is ook ooggetuige geweest van dit soort tone len. Hij en zijn gezin willen zo snel mogelijk naar Europa terugkeren. Van de 52 leerlingen van de laatste klas van een technische school in de hoofdstad Boejoemboera, leven er nu nog 23. Een hele klas met 16-jarigen werd eveneens gedood. Een gymnasi um in de hoofdstad heeft dertig pro cent van zijn leerlingen verloren. Vol gens voorzichtige schattingen zijn al leen al in de hoofdstad 4000 Hoetoe's gedood, de meesten werden in de gevangenissen doodgeslagen en 's nachts in massagraven bij het vlieg veld begraven. Aldus de correspon dent van de FAZ in Boejoemboeroe. TOKIO (REUTER, UPI) President Nixon heeft keizer Hirohito voor een bezoek aan de VS uitgenodigd. Dit heeft Henry Kissinger, de adviseur van Nixon inzake de buitenlandse po litiek, gisteren meegedeeld. Kisinger gaf een persconferentie in Tokio, waar hij drie dagen besprekingen heeft gevoerd met de Japanse rege ring. De bedoeling daarvan was de Amerikaanse-Japanse betrekkingen te verbeteren, die ernstig hebben gele den onder de politieke koerswijziging van Washington tegenover China en de dollarcrisis van vorig jaar. Politie ke waarnemers geloven dat het bezoek van Kissinger wat dat betreft succes vol is geweest. De presidentiële adviseur zei dat de Amerikaanse politiek er niet op ge richt is om van Japan een nucleaire mogendheid 'buiten zijn eigen kust' +e maken. 'Onze grondstelling is, dat Japan in staat zou moeten zijn om voor zijn eigen conventionele verdedi ging zorg te dragen. Er is geen Ame rikaanse druk geweest om deze rol tot andere delen van Azië uit te breiden.' Aldus Kissinger, die eraan toevoegde: 'Het is onmogelijk om een behoorlijk economisch systeem in de wereld op te bouwen zonder Japan. Het is even min mogelijk om zonder Japan in de ontwikkelingslanden hulp-program ma's te lanceren. Maar het is voor de VS wel mogelijk om zijn militaire verplichtingen zonder Japan na te komen. PARIJS (Reuter) Werkelijke voor bereidingen voor de conferentie over veiligheid en samenwerking in Euro pa zullen het belangrijkste onderwerp zijn van de besprekingen die de Rus sische minister van buitenlandse za ken, Gromiko, vandaag en morgen met president Pompidou en andere Franse leiders in Parijs zal voeren. Gromiko is gisteravond in de Franse hoofdstad aangekomen voor het regel matig politiek overleg, waartoe tij dens het bezoek van Pompidou aan Moskou twee jaar geleden werd beslo ten. Hij zal het Franse staatshoofd op de hoogte kunnen brengen van de besprekingen, die president Nixon en de Russische partijleider Breznjew kort geleden over de voorgestelde conferentie en andere wereldvraag stukken hebben gevoerd. Frankrijk heeft steeds de Russische pogingen voor het spoedig houden van een Europese veiligheidsconferentie ge steund. In de herfst zullen multilate rale besprekingen worden gehouden ter voorbereiding van de conferentie, die naar verwacht wordt in het voorjaar van 1973 zal plaatsvinden. (ADVERTENTIE) *U bóft als u van vis houdt (Heerlijke vissalade (4 personen) Vermeng 400 g gaar visvlees (wijting, schel vis, kabeljauw) met 250 g gekookte aard- appelen, 1 grote ui, 1 grote gesneden appel, peperen mosterd naar smaak. Bedek een schaal met slabladeren. Leg de massa erop en maak deze glad met slasaus. De salade garneren met 3 gesneden tomaten en schijf jes ei. Vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar ot bij het I'^"ktechap^ er Vla en Visprodukten, Wassenaarseweg 20. Oen Haa^ De twee tegenstemmers waren Frank rijk en China, de enige twee landen die nog bovengrondse kernproeven houden. En geen van beide is van plan ermee op te houden. Delegatie leider Robert Poujade voor Frankrijk: 'Mijn land kan op geen enkele manier gebonden worden door een uitspraak waar wij tegen hebben gestemd.' Frankrijk zal later deze maand op het Zuidzee-eiland Moeroeroa een water stofbom beproeven. De Chinese dele gatie legde opnieuw uit dat China alleen maar zijn eigen kernwapens ontwikkelt om het Russich-Ameri- kaanse nucleaire monopolie te door breken. Onder de veertien onthoudingen wa ren de Verenigde Staten, die geregeld ondergrondse kernproeven houden, en de voltallige EEG. Nederland had nog geprobeerd met een amendement te bereiken dat de resolutie uitsluitend bovengrondse proeven zou veroorde len, maar kon daarvoor geen meerder heid vinden (13 voor, 21 tegen, 17 onthoudingen). Voor het lot van de Universele ver klaring over het milieu, die op Chine se aandrang achter gesloten deuren nog steeds in bewerking is, wordt steeds meer gevreesd. Er zijn nu 45 amendementen ingediend op de tekst die vóór de conferentie als moeizaam compromis was ingediend. En nog steeds hullen de Chinezen PEKING, SAIGON (AFP, Reuter, UPI, AP) De uitbreiding van de Amerikaanse bombardementen op Vietnam betekent 'een bedrei ging voor de veiligheid van China', zo staat in een communiqué van de Chinese regering, dat gisteren is verspreid door het persbureau Nieuw China. Universele milieurerklaring in gevaar STOCKHOLM (UPI, Reuter) Opnieuw heeft de VN-milieuconfe- rentie een resolutie opgeleverd die geen praktisch gevolg zal hebben. Met 48 tegen 2 stemmen veroordeelde de commissie vervuiling het houden van kernproeven, in het bijzonder kernproeven in de atmo sfeer. zich in stilzwijgen. Hun eis dat de oorlogvoering in Indo-China in de tekst moet worden veroordeelt hangt al dagen boven de besprekingen, maar zij hebben nog geen concreet voorstel gedaan. In eerste instantie was afge sproken dat alle amendementen gis termorgen moesten zijn ingediend, maar gistermiddag werd in de wandel gangen vernomen dat de situatie nog steeds open is. Een 'belangrijke delegatieleider' die niet genoemd wenste te worden, ver wachtte niet dat er voor het einde van de conferentie nog een compro mis tussen het Chinese streven en de Amerikaanse opvatting zou worden gevonden. In een met enige spanning verwachte korte rede reageerde de Amerikaanse delegatieleider Train gisteravond ui terst gematigd op de felle Chinese aan val van zaterdag. De Amerikanen wil den duidelijk de conferentie niet in gevaar brengen; tegenover journalis ten toonden zij zich optimistisch over het sleutelen aan de universele ver klaring. Intussen worden de kleinere proble men in Stockholm niet vergeten. Op een vraag over het aanzienlijke lawaai dat een supersonische Concorde maakt, antwoordde de Franse delega tieleider Poujade: 'Alle vliegtuigen scheppen lawaaiproblemen.' 'De regering en het volk van China veroordelen met verontwaardiging het Amerikaanse imperialisme wegens zijn nieuwe escalatie van de oorlog', aldus het officiële communiqué. 'Het is de internationale plicht van het Chinese volk om het volk van Viet nam te steunen en te helpen in zijn oorlog tegen de Amerikaanse agressie en voor het nationaal welzijn'. De slotzin van het communiqué luidt: 'Het Amerikaanse imperialisme moet weten, dat de heldhaftige volken van Vietnam en van andere Indochinese naties in hun strijd niet alleen staan'. Parijse overleg De Verenigde Staten hebben gisteren laten doorschemeren, dat ze misschien spoedig een einde zullen maken aan hun boycot van vijf weken van het vredesoverleg over Vietnam in Parijs. De Amerikaanse hoofdonderhandelaar op het overleg, William Porter, keer de gisteren op zijn standplaats terug en verklaarde: 'President Nixon hecht er ten zeerste aan om ten aanzien van Vietnam tot een of andere oplossing aan de conferentietafel te komen'. 'Mijn terugkeer in Parijs is een aan wijzing te meer omtrent zijn gedre venheid en hoop dat het tot zo'n oplossing zal komen', voegde hij er aan toe. Porter wilde niet zeggen of hij nieu we voorstellen op zak had, maar hij verklaarde wel dat aan hervatting van het overleg geen nieuwe voorwaarden werden verbonden. Van Amerikaanse zijde werd het over leg op 4 mei op last van president Nixon afgebroken. De onderhandelaar zei, dat de voornaamste boodschap, die hij uit Washington had meege bracht, was. dat de Verenigde Staten blijven proberen de tegenstander en zijn beweegredenen te begrijpen. 'De regering van president Nixon egrijpt enkele problemen waarmee de andere partij kampt', zei hij. Luitenant-generaal John Lavelle, dit voorjaar ontslagen als een van de voornaamste Amerikaanse comman danten in Vietnam en thans met pen sioen, heeft gisteren bevestigd, dat hij 'een zeer liberale uitleg' had gegeven aan de voorschriften en dat hij op eigen gezag bevel had gegeven lucht aanvallen te ondernemen op doelen in Noord-Vietnam. De generaal, die sprak tot leden van de Congres-com missie voor de strijdkrachten, zei, dat hij bevel had gegeven tot die aanval len in verband met de zware voorbe reidingen, die voorafgingen aan de Noordvietnamese offensief in het zuiden, dat op 1 april begon. Bezuiniging De Noordvietnamese regering heeft gisteren een beroep op de bevolking gedaan om snel over te schakelen op een toestand van oorlog en tal van beperkingen en bezuinigingen te gaan invoeren, gezien de oorlogszuchtige, koppige en vernadelijke houding van de VS'. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft gisteren meegedeeld, dat de Amerikaanse luchtmacht nieuwe aan vallen heeft gedaan op de geteisterde spoorlijn tussen Hanoi en de Chinese grens. Amerikaanse vliegtuigen heb ben zondag in luchtgevechten boven Noord-Vietnam twee Noordvietnamese MIG-straaljagers neergeschoten, zo werd gisteren in Saigon vernomen. Een Fransman, die al twee jaar in de gevangenis van Saigon zit, omdat h j in de binnenstad van Saigon de vlag van de Viet Cong op een oorlogsmo nument had gehesen, heeft in een brief aan het Franse communistische dagblad L'Humanité verklaard, dat folteringen, ondervoeding en ziekten aan de orde van de dag zijn. RAPID CITY (AFP) Het aantal doden als gevolg van de overstro mingsramp in het Amerikaanse Rapid City in de staat Zuid-Dakota is giste ren tot 208 gestegen. Er zijn nog zeker vijfhonderd vermisten. Burge meester Barnette van Rapid City houdt er rekening mee, dat het defi nitieve aantal doden in de buurt van de driehonderd zal liggen. s wijl elders in Kenia de bevol- J, 5 jaarlijks met drie procent leemt, leven er in het noor van het land enkele tiendui- den minder dan een paar _J geleden. Dat komt niet door willige geboortenbeperking of luizing, maar door oorlog, ogte, liongei en ziekten. Het >rden van Kenia is een ramp- ied dat ver achter is gebleven de rest van Kenia. National Christian Council of Ke- heeft zich nu het lot van de levenden aangetrokken. Sinds een jaar mogen de kerken hulp bie- Van 1963 tot 1968 was Kenia in grensconflict gewikkeld met So il en al die tijd was het noorden sloten gebied, waar je alleen met speciale vergunning heen mocht. Pgemerkt door de rest van de wereld zijn toen tienduizenden men sen omgekomen. John C. Kamau, de secretaris-generaal van de NCCK vertelt me: 'Toen wij ons met dit gebied gingen bezighou den, troffen we werkelijk onbeschrij felijke toestanden aan. We vonden dui zenden ouderloze kinderen die weg kwijnden in de bush, 's Avonds, als ze onder een boom of een struik gingen slapen, waren ze een prooi van honge rige hyena's en leeuwen. Meer dan de helft van de mensen in het noorden zijn kinderen, de rest zijn voorname lijk vrouwen. De mannen zijn gedood in de oorlog met Somalië.' 'Het noorden vormt het meest urgen te probleem in Kenia', zegt Kamau. 'Daar komen de mensen om. Van Nairobi naar het westen is het land wel dichtbevolkt, maar de mensen kunnen er leven. Zelfs in de krotten wijken kunnen de mensen bestaan, maar de mensen in het noorden heb ben niets om van te leven. We zijn begonnen met voedselcentra te bou wen en daarna, met geld van o.a. de Lutherse kerk uit Nederland, een kin dertehuis. Andere tehuizen zijn in aanbouw. We hebben geld nodig om meer te kunnen bouwen. In ieder dorp heeft zeker vijf procent van de kinderen helemaal geen fami lie meer. Ik heb hier de cijfers van een paar voedingscentra waaraan je goed kunt zien, hoe de verhouding kinderenvolwassenen ongeveer is. In een van de centra vingen we 708 kinderen en 276 volwassenen op, die helemaal niets meer bezaten. In een ander centrum waren dat 400 kinde ren en 200 volwassenen.' De eerste zorg was deze mensen eten en medische zorg te geven. Toen ze weer wat op verhaal waren gekomen, moesten we onderwijs organiseren voor de kinderen. Daarna moest er een ziekenhuis komen. De overgrote meerderheid van de bevolking in het noorden ziet nooit een dokter. 'Tn de Turkana-provincie in het noordwesten leven de mensen nog in het stenen tijdperk', vertelt Johan Kamau. 'Ze leven er volkomen geïso leerd. Noorwegen helpt nu bij de aanleg van een weg van Kitala naar die streek. Als de Nederlandse rege ring nu eens een weg liet bouwen van Nairobi naar het noorden. Dan kun nen we eten en andere hulp brengen. Het is nu een onmogelijke verbin ding. Het noorden van het land moet Honderden kinderen worden opgevangen in voedingscentra. ontsloten worden, want de mensen zijn er in nood.' Droogte Het van nature toch al niet rijk bedeelde gebied wordt iedere tien jaar ook nog eens getroffen door een grote droogte. Dat is een steeds weer kerende ramp. In 1961 heerste er een grote hongersnood, die duizenden mensen en dieren het leven kostte en vorig jaar gebeurde hetzelfde. Voor de half-nomaden in het noorden, die leven van de opbrengst van hun vee, is de droogte catastrofaal. Een boer die vorig jaar 200 koeien had. zag die hele veestapel op twee na verloren gaan. De schrale grond veranderde in korte tijd in een woestijn. Het noorden van Kenia is in de koloniale tijd al verwaarloosd. Het was een streek waarheen politieke gevangenen verbannen werden en je had toen al een speciale pas nodig om er heen te mogen. Na de onafhanke lijkheid brak er een oorlog uit met Somalië en opnieuw werd het gebied afgesloten van de buitenwereld. Nu Noord-Kenia eindelijk weer be reikbaar is, heeft de NCCK niet al leen kindertehuizen, scholen en voed selcentra gesticht, maar probeert zij ook de nomaden te laten wennen aan een vaste woonplaats en door middel van irrigatieprojecten veeteelt moge lijk te maken. 'Natuurlijk is dat de taak van de regering', zegt ds. Heiner HofmaDn. directeur van een trainingscentrum in door Harm Lamberts Limuru, dat ook uitgaat van de NCCK. 'Maar de regering deed er niets aan, zoals ze niets deed aan de krottenwijken rondom Nairobi. 'De Invloed van de kerk in Kenia is erg groot. We vormen een pressiegroep, die de regeringsautoriteiten met de neus op de feiten drukt. We laten zien wat er aan de hand is, zodat ze zich niet blind kunnen staren op de successen in Nairobi. En het helpt. De regering begint zich steeds meer verantwoordelijk te voelen voor de achtergebleven gebieden in Kenia.' 'Het probleem in Kenia is de verde ling van de rijkdom', aldus Heiner Hofmann. De regering denkt dat het goed gaat met Kenia, omdat de econo mische groei ieder jaar meer dan zes procent is, maar met die groei zit het bijvoorbeeld in Koeweit ook wel goed. Toch is de bevolking van Koeweit een van de armste ter wereld. Het geld dat daar binnenstroomt door de ex port van olie, verdwijnt grotendeels in de zakken van een kleine kliek, die er meer dan overdadig van leeft. Zo extreem is de situatie in Kenia niet. maar ook hier profiteert maar een betrekkelijk klein deel van de mensen van een inderdaad spectaculaire eco nomische groei.' Prima plan De mensen in de krottenwijken, de werklozen, de nomaden en al die mensen in de dorpen, ver van Nairo bi, merken niet veel van de welvaart in de hoofdstad. Gelukkig begint de regering dat ook in te zien, aldus ds. Hofmann. Het nieuwe vijfjarenplan, dat tot 1974 loopt, is een schitterend plan, zegt hij, omdat daarin zeven plaatsen in Kenia worden aangewezen waar geïnvesteerd zou moeten wor den. Nu komt het er op aan, dat de regering krachtig genoeg is om die plannen door te zetten. 'Want het verzet van de westerse maatschappijen zal niet gering zijn. Die zitten liever in de buurt van Nairobi, waar al een goede infrastructuur is. Daarom zal de regering er een harde dobber aan hebben de investeerders te interesse ren voor die gebieden waar alles nog van de grond af opgebouwd moet worden.' •Enkele jaren geleden verscheen hier het boek 'Who Controls Industry in Kenya', waaruit zonneklaar bleek dat dit buitenlandse bedrijven waren, die niet in de eerste plaats uit waren op de ontwikkeling van Kenia, maar op het maken van zoveel mogelijk winst in zo kort mogelijke tijd. En dat boek maakte ook duidelijk dat die winst voor een groot deel naar het buiten land werd overgeboekt. Daarom zal het voor de regering niet eenvoudig zijn, dat vijfjarenplan te verwerkelij ken', zegt Heiner Hofmann. Maar hij is niet pessimistisch. Het is al heel wat dat de mensen op de ministeries in Nairobi hebben ingezien, wat er zou moeten gebeuren. Dit is het tweede artikel in een serie van vijf. Het eerste stond in Trouw/Kwartet van 10 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11