'Waterramp dreigt in Noord-Vietnam' In Boeroendi kan de bom ieder ogenblik weer barsten 'Cairo prees aanslag op vliegveld niet' Een 'ongeval' in Zuid-Vietnam Humphrey bereid team te vormen met Wallace Franse prof. waarschuwt tegen bommen op dijken: loatische journalist in laat van beschuldiging Hoop op overlevenden in mijn Rhodesië opgegeven Prominent journalist in Moskou wil naar Israël emigreren Wellicht deze herfst verkiezingen in West-Duitsland Verdeelde Toetsi's houden Hoetoe's er onder 9 lOUV/KWARTET VRIJDAG 9 JUNI 1972 Buitenland T7 K9 Van een onzer redacteuren hceft J1*1 voordeel dat de dijken voor het oog niet zijn gebombar- Systematische bombardementen van de VS op dijken in Noord-Viet-dee[d- Het vernietigingsproces wordt nam en het plaateen van zware bommen op natuurlijke ophogingen,"ïoSIn" in de buurt van de dijken dreigen een catastrofale watersnood te^ieine kogeltjes of ragfijne ijzeren- veroorzaken, die de levens van ongeveer 15 miljoen Noordvietna-of piastic-naaldjes), zodra dijkwer- mezen in gevaar brengt. Het effect van een reeks gerichte bomaan-kers rijn gemobiliseerd om herstel- vallen op waterwerken in de Vlakte van Tonkin, waar de overgrote"" aam^ede" te meerderheid van de Noordvietnamese bevolking woont, zal volken- moord tot gevolg hebben en dezelfde afmetingen aannemen als hetterwerken zorgvuldig voorbereid. effect van een aanval met atoombommen. Dit zegt de Franse hoogleraar in de fysische geografie Yves Lacoste in een artikel dat deze week (78 Juni) in het dagblad Le Monde ver schenen is. Noord-Vietnam heeft kortgeleden fel geprotesteerd tegen Amerikaanse bombardementen op vitale water werken. Prof .Lacoste, die bekend is met de geografische gesteldheid van het doelgebied, wijst erop dat het merendeel van de Noordvietnamezen in de Vlakte van Tonkin woont. Deze vlakte is omgeven door hoge bergen, die in de periode van de moesson regens grote hoeveelheden water opvangen. Dit water wordt in de maanden juni en Juli afgevoerd via de rivieren die in deze bergen voerd door de erosie van de berg wanden. Dit slib heeft zich in de vernietigen' loop der eeuwen afgezet op de ri- mingsramp rierbeddingen. Het gevolg was dat kunnen Het bewijs daarvoor, zo merkt hij op, wordt geleverd door het feit dat de acties op zeer bepaalde, gunstige tijdstippen worden ondernomen. Zij komen op een tijdstip dat de rivie ren sterk gezwollen zijn of een gro te watertoevloed wordt verwacht. Dit kan tevoren worden berekend, onder meer aan de hand van weersvoorspellingen voor het betref fende actiegebied: de verwachting van hevige regenbuien. Zo werd van 27 tot 31 juli 1966 een reeks van 40 bomaanvallen gedaan op dijken in de districten Tien-Lang en Vinh-Bao in de buurt van Haiphong. Toen de aanval kwam stonden de dijken on der zware druk van instromend zee water als gevolg van de tyfoon Ora, die het gebied teisterde. Grote stuk ken land bij Haiphong kwamen in ontspringen. Met het water worden kaanse aanvallers evenals in 1966 en die tijd onder water te staan, massale hoeveelheden slib meege- 1967 de mogelijkheden onderzoeken Lacoste wijst erop dat president de dijken van de Rode Rivier te Nixon en de bewindhebbers in Sal- Een grote overstro- 8°n door ket Noordvietnamese of- zou al teweeggebracht fenslef nu onder zware druk zijn worden door slechts een gezet, en dat het niet uitgesloten is de rivieren aan beide oevers werden reeks dijkdoorbraken te forceren op dat Hanoi een overstromingsramp opgehoogd met slib en de rivier zelf strategische punten in het bedlj- w*cht door een gerichte Amerikaan- tenslotte steeds hoger kwam te lig- kingsnetwerk. Het is daarbij niet actie. Het doen overstromen van gen. De rivieren in de Vlakte van eens nodig de dijken zelf te vernie- de vlakten in het Noorden kan indl- Tonkln liggen gemiddeld enkele me ters boven het niveau van de vlakte len. Door zeer zware bommen af te rec* worden uitgelokt en daarna /erpen (zoals de superbommen van worden toegeschreven aan een reeks zelf. Eén van de grootste rivieren in het type Dalsycutter of Blockbuster) toevalligheden in de natuur, aldus deze vlakte, de Rode Rivier, ligt op een afstand van de dijken in de Lacoste. ongeveer 5 tot 6 meter hoger dan verhogingen langs de rivier, die En hij waarschuwt. 'Binnen enkele het omliggende land. In de loop der ontstaan zijn door de eeuwenlange weken zal de periode van de grote tijden zijn door de Vietnamezen dui- afzetting van slib, kunnén overstro- toevloed van rivierwater beginnen, zenden kilometers dijken aangelegd mingen met evenveel succes worden Daarom moet van nu af bekendge- om overstromingen tegen te gaan. geforceerd, aldus Lacoste. Er maakt worden dat. als de dijken Een dijkdoorbraak is veelal funest ontstaan dan enorme holtes en deze zomer in het Noorden doorbre- omdat het water zich van een schokken die de gehele slibmassa en ken, de last van de verantwoorde- hoogte van meters op de vlakte de dijken ondermijnen en waardoor HJkheid voor deze volkenmoord op neerstort en alles op zijn weg mees- zowel de slibmassa als het water president Nixon zal drukken als had leurt. zich over de lagergelegen vlakte uit- hij een atoom-bombardement bevo- Prof. Lacoste schrijft dal 'de Ameri- storten. Deze taktiek, aldus Lacoste, len'. CAIRO, BEIROET (Reuter, UPI) De Egyptische regering ontkent dat haar premier Aziz Sidky vorige week de aanslag op het vliegveld van Tel Aviv heeft goedgekeurd. De Amerikaanse protestnota hier tegen wordt dan ook als volkomen 'ongegrond en onaanvaardbaar* van de hand gewezen. Dit heeft de regeringswoordvoerder gisteren in Cairo meegedeeld. AIGON (AFP, UPI) Twee Skyrai- ers van de Zuidvietnamese lucht- ucht hebben gisterochtend per ver ging acht napalmbommen afgewor- op een eenheid van de 25ste Ztiidvietnamese infanteriedivisie. Een tot genoemd aantal burgers werd grtood of gewond. Talrijke lijken wa ren verkoold, zo is uit Saigon verno- ffier ELGRADO (UPI) Een Kroatische journalist die vorig jaar wegens natio- iistische activiteiten is opgepakt is Bgeklaagd wegens spionage en 'mis- idige daden tegen de staat'. Dit heb- en gerechtelijke functionarissen in oegoslavië bekendgemaakt. )e journalist Bruno Ante Busits (33) ras verslaggever van het inmiddels wboden Kroatische weekblad Hrvats: dTjednik, het orgaan van de Matica Hrvatska. Dit is een culturele organi se die is beschuldigd van nationalis me en pogingen tot afscheiding van de Joegoslavische deelrepubliek Kroatië. De Amerikaanse verslaggever van het persbureau UPI heeft als ooggetuige van de aanval gemeld dat de Zuidviet namese troepen haastig wegdoken, toen één van de Skyraiders aankwam. 'Ik neem aan dat alles, wat de piloot kon zien, rennende figuren waren iets wat hij van Noordvietnamese sol daten kon verwachten. Je kunt geen mensen identificeren als je op 30 meter hoogte vliegt met een snelheid van 480 km. per uur', zo vertel* de verslaggever Christopher Wain. 'Hij vloog dus boven hen en gooide vier napalmbommen boven op hen. Zij explodeerde precies op het doel en ik wendde me instinctief af. Uit de zwar te rook verscheen een groep figuren. Eén van hen was een klein meisje van ongeveer negen jaar oud. Zij had geen kleren aan. Zij strompelde voor waarts, naakt en blootsvoets, snik kend. Drie jongetjes van wie ik aan neem dat het haar broertjes waren, waren bij haar. De rug van het meis je lag in flarden, de stukken huid hingen erbij, alsof zij plotseling een derdegraads verbranding door de zon hac. opgelopen. De andere slachtoffers waren er veel erger aan toe. De baby, wiens huid had losgelaten, leek op een pop die dooa* wilde honden was verscheurd. De moeder huilde mono toon. Er waren nog andere gevallen van verbranding. Ik probeerde niet te veel te kijken. Het was slechts één van die incidenten die talloze malen voor gevallen zijn ia dit monsterlijke con flict en die nog vele keren opnieuw zullen voorvallen. Maar het is toch verschrikkelijk als je het zo voor je eigen ogen ziet gebeuren'. WANKIE (Reuter)' Alle hoop op overlevenden van de mijnramp in de Rhodesische steenkolenmijn van Wan- kie is opgegeven. Dit heeft de presi dent-directeur van de mijn sir Keith Acutt verklaard. Aangenomen wordt dat alle nog opgesloten 426 mijnwer kers zijn omgekomen. Reddingsploe gen die op grotere diepte zijn afge daald hebben er geen levenstekenen waargenomen terwijl de hoeveelheid mijngas voldoende was om overleven den in korte tijd te doden. Kathleen Kennedy, de dochter van wijlen senator Robert Kennedy heeft zich opgeworpen ais voorvechtster voor senator George McGovern In de strijd om het Amerikaanse presidentschap. Zij wordt hier ondervraagd in Brooklyn, waar zij opmerkte te hopen dat McGovern de kandidaat van de Democraten voor het presidentschap zal worden. WASHINGTON (Reuter, UPI) Senator Hubert Humphrey heeft een nieuwe dimensie toegevoegd aan de campagne voor het presi dentschap door te kennen te geven dat hij wellicht de gekwetste gou verneur van Alabama, George Wallace zal aanvaarden als zijn 'run ning mate' en kandidaat voor het vice-presidentschap. Hij verklaarde na terugkeer in Wash ington dat het zeer onwaarschijnlijk en onrealistisch maar niet onmogelijk was dat er de volgende maand op de conventie in Miami een Democratisch team van Humphrey en Wallace uit de bus zal komen. Humphrey, destijds de vice-presiddnt van Lyndon B. Johruon leed woens dag de nederlaag bij voorverkiezingen in CaLifornië, waar hij het moest afleg gen tegen senator George McGovern. Humphrey heeft eerder verklaard dat zijn politieke opvattingen onverenig baar zijn met die van Wallace, die krachtig voor rassenscheiding is. De campagneleider van de reeds vroeg in de Amerikaanse voorverkiezingen verslagen senator Edmund Muskie heeft berichten tegengesproken als zou de senator uit Maine besloten hebben zijn steun te geven aan de Democratisch presidentskandidatuur van George McGovern. De politieke strategen van McGovern, die dinsdag voor een unicum in de geschiedenis van de voorverkiezingen zorgde door op één dag in vier staten als overwin naar uit de bus te komen, maakten er geen geheim van te hopen dat Muskie een dergelijke stap zou doen. Maar Berl Berhard, Muskie's campagnelei der, damde de speculaties woensdaga vond een beetje in met de verklaring dat een eventuele steun van Muskie nog 'totaal onzeker' is. Er zijn abso luut nog geen besluiten genomen', zei hij. Wel is de kans groot dat de beide senatoren binnenkort een gesprek zul len hebben. Ze hadden woensdag al een telefoongesprek met elkaar maar de inhoud daarvan werd niet aan de aanhangers van Muskie openbaar ge maakt. Als McGovern de 170 gedelegeerden van Muskie weet te bemachtigen zou de senator uit Zuid-Dakota op de nationale conventie van Miami Beach volgende maand praktisch van de kan didatuur verzekerd zijn. Volgens Mus kie's campagneleider valt de beslis sing hierover mogelijk vrijdag te ver wachten. Volgens de regeringswoordvoerder Mohammed Zayyat, zouden wij graag willen weten, waar wij lof hebben uitgesproken "oor het schokkende in cident op het vliegveld van Tel Aviv. Ik zou ook willen weten, waar wij steun betuigden inzake een dergelijk redeloos incident'. Premier Sidky had na de aanslag, waarbij 27 mensen omkwamen, en circa tachtig werden gewond, voor de televisie verklaard, dat de aanval de leugens bewees van de imperialisten, dat Israël qua organisatie onverstaan baar is zich tegen Arabische aanvallen te verdedigen. Hij zei letterlijk: 'De aanval heeft bewezen, dat wij in staat zijn om in onze strijd tegen Israël de overwinning te behalen'. De Egypti sche pers, die uitsluitend het rege ringsstandpunt weergeeft, had eenzelf de houding aangenomen en de aanslag MOSKOU (REUTER, UPI. AP) Viktor Perelman, een Journalist bij het zeer vooraanstaande Russische li terati re weekblad Literaturna Gezeta is, zes uur na zijn verzoek om naar Israël te emigreren, uit zijn baan ontslagen en uit de communistische partij gezet. Men gelooft, dat hij de eerste belangrijke Russische journa list is, die naar Israël wil emigreren. Volgens zijm vrienden is Perelman sindsdien voortdurend door de gehei me politie lastig gevallen. Tevens wordt het gerucht verspreid dat hij voor de Engelse geheime dienst zou werken. Zijn verzoek tot emigratie is maandag afgewezen, volgens een func tionaris van het emigratie-bureau, om dat 'u een te grote kennis hebt van de Russische maatschappij'. Een veelbelovende Russische dichter, die in 1964 wegens 'maatschappelijk parasitisme' naar Siberië werd verban nen en onlangs uit de Sowjet-Unie mocht vertrekken, heeft in Wenen een visum voor de VS aangevraagd. Josef Brodsky. een 34-jarige Jood uit Leningrad, had de laatste jaren moei lijkheden bij het uitgeven van zijn gedichten. Op grond van een wet, die verbanning uit de steden mogelijk maakt voor diegenen die geen duide lijke bestaansmiddelen hebben, werd hij in 1964 naar Siberië gedeporteerd nadat hij in een kramt beschuldigd was van het bederven van de jeugd met nihilistische en pornografische verzen en van contact met 'anarchistische elementen. In Croestsjows tijd werd hij weer gerehabiliteerd en werden niet-politieke verzen van hem gepubli ceerd. Eém van de Russische Joden, die vori ge maand voor militaire dienst wer den opgeroepen en zich niet meldden is gisteren openlijk voor een rabbijn in het huwelijk getreden met een Joods meisje uit de VS. Zijn vrouw vertelde dat hij geen toestemming krijgt naar Israël te emigreren. Ga- vriel Shapira zou volgens de autoritei ten te veel weten over Russische militaire geheimen, omdat hij als re serve-luitenant gewerkt had aan wa terzuivering. Shapira zelfs zei tegen Westerse journalisten, die op het hu welijk aanwezig waren, dat dit een pure leugen is. Zijn vrouw hoopt op eem verlenging vam haar visum, dat maandag afloopt om alsnog een bur gerlijk huwelijk in Moskou te kunnen sluiten. onomwonden als een positief keer punt in dc Palestijnse guerillastrijd gewaardeerd. Volgens Zayyat, die in de regering minister voor informatie is, te Egypte tegen vliegtuigkapingen. 'Wij leven onder de bescherming van internatio nale wetten en zijn dus tegen kaperij. Maar de vraag is, of de Palestijnen eveneens onder de bescherming van de internationale wetten leven'. Over de Palestijnse verzetsstrijd rei hij: 'Wij zijn niet de meesters van het Palestijnse verzet Wij eisen niets van hun successen voor ons op en zijn ook niet verantwoordelijk voor hun fouten'. In tegenstelling tot de voort durende verklaringen van president Sadat en andere Egyptische regerings leiders zei de woordvoerder nu tegen over do internationale pers, dat Egypte nog steeds geïnteresseerd is in een vreedzame oplossing voor het con flict met Israël, maar geen capitulatie zal aanvaarden. BESPREKINGEN De Egyptische minister van defensie, Mohammed Ahmed Sadek is voor be sprekingen met zijn Russische collega Gretsjko in Moskou aangekomen. Vol gens diplomatieke bronnen zou Sadek om nieuwe wapens vragen en tegelij kertijd de moeizame betrekkingen met de Russen willen verbeteren. Die betrekkingen werden in Januari ui terst gespannen, toen Sadek een hoge Sowjet-militair, die in Egypte als ad viseur optrad, het land uitwees, om dat deze zich snierend had uitgelaten over de Egyptische militaire capacitei ten. Vorige maand bezocht Gretsjko Cairo, waarbij de moeilijkheden al uitvoerig werden besproken. De Westduitse anarchist Andreas Baader, die onlangs in West-Duitsland is gearresteerd, is begin dit jaar in Libanon geweest, waar hij tevergeefs zijn diensten aan de Palestijnse com mando's heeft aangeboden, zo schrijft het Libanese blad Al Nahar. Baader had voorgesteld dat zijn beweging een reeks belangrijke acties tegen Israël zou ondernemen, met name tegen In stallaties on Israëlische belangen el ders in de wereld. De commando's zouden niet op zijn plan willen in gaan, omdat dit 'zwakke punten' be vatte. Volgens Al Nahar zouden som mige Palestijnse leiders Baader niet hebben vertrouwd en gevreesd heb ben, dat de Westduitser, die op een vals paspoort Libanon was binnenge komen, zich alleen maar op de hoogte wilde stellen van hun werkmethoden. BONN (UPI) In Bonn wordt aan genomen dat bondskanselier Willy Brandt deze herfst algemene verkie zingen zal laten houden in de West duitse Bondsrepubliek. Uit politieke bronnen in de Westduitse hoofdstad is vernomen dat verkiezingen onver mijdelijk worden geacht door de blij vende pat-situatie in de Bondsdag. De christendemoeratische oppositie heeft de regering ook gisteren het vuur weer na aan de schenen gelegd, nadat de coalitie van SDP en FDP woensdag een overwinning behaalde toen de eis van de oppositie werd afgewezen een onmiddellijk debat te beginnen over de eerder uitgestelde begrotingsbehan deling. Boeroendi heeft 42 jaar deel uitgemaakt van het man daatgebied Roeanda-Oeroen- di, dat in opdracht van de Volkenbond en later van de VN door België werd be stuurd. Op 1 juli 1962 werd Oeroendi de onafhankelijke staat Boeroendi en Roeanda werd onder de naam Rwan da onafhankelijk. In onder staand artikel gaari wij in op de achtergronden van het bloedbad, dat de afgelopen weken in Boeroendi aan meer dan honderdduizend mensen het leven heeft ge kost. Boeroendi is een klein landje in Cen- «aal-Afrika, waar ongeveer drie mil joen mensen wonen. Het' is overdadig met natuurschoon gezegend en zou ?nder normale omstandigheden alleen jn de buitenwereld bekendheid genie ten bij toeristen met een flink bank- Wdo die zich een vakantie naar de binnenlanden van Afrika kunnen ver doven. Maar sinds Boeroendi in 1862 onafhankelijk werd, weet het Jteeds weer de voorpagina's van kran ten over de hele wereld te halen. En tedere keer als dat gebeurt, zijn er grote aantallen inwoners van »tet land vermoord, gesneuveld of te- rechtgesteld voor vuurpelotons. ken kan het ex-koning Mwamboetsa nauwelijks kwalijk nemen, dat hij de voorkeur aan geeft in smettelo ze show-uniformen en dure maatpak- ten in Genève te genieten van geneug ten des levens en destijds met geen 'tok te bewegen was terug te keren naar zijn land en heetgebakerde on derdanen. Zijn zoon, die dat onlangs wel deed, leeft inmiddels al niet meer ea als we de berichten van een Belgi- tehe televisiejournalist, vluchtelingen en missionarissen mogen geloven, zijn ®et hem tussen de 100.000 en 150.000 tiensen de afgelopen weken in Boe- door Harm Lamberts roendi gedood. Er zijn weinig rede nen om aan die berichten te twijfe len, want het is niet de eerste keer dat in Boeroendi bloedbaden worden aangericht Elite De directe aanleiding is dit keer niet helemaal duidelijk. De meest voor de hand liggende verklaring is, dat het Hoetoevolk, dat met 85 procent over weldigend in de meerderheid is in Boeroendi, in opstand is gekomen te gen de overheersing door de Toetsi's, een elite, die maar 14 procent van de bevolking uitmaakt en opvalt door een gemiddelde lichaamslengte van om en nabij de 2 meter. Deze zwarte reuzen voeren al eeuwen de boven toon in Boeroendi en hebben bewezen niet voor een paar duizend doden terug te schrikken als het om er gaat de touwtjes in handen te houden. Zeker is in ieder geval, dat na een mislukte staatsgreep op 29 april van dit jaar, de Toetsi-machthebbers een verschrikkelijk bloedbad hebben aan gericht onder de Hoetoe-meerderheid. Veel minder zeker is dat de Hoetoe's achter de staatsgreep stonden. Stanley Meisier, correspondent van de Guardi an in Nairobi, heeft in zijn krant de mogelijkheid geopperd, dat de Hoe toe's de verwarrende gebeurtenissen in april en mei hebben aangegrepen om zich te ontdoen van het juk van de Toetsi's. De recente burgeroorlog in Boeroendi schijnt in gang gezet te zijn met de terugkeer van koning Ntare V, de 35- jarige zoon van de in ballingschap levende Mwamboetsa. Eind maart van dit jaar landde Ntare in een helikopter van het leger van Oeganda in Boe roendi. Ntare was in 1966 door kapi tein Micombero afgezet, na een ko ningschap van slechts enkele maan den. Troost Deze Micombero, die toen 26 jaar was, liet zich bevorderen tot kolonel en Moboetoe van Kongo. Ntare V, die Ntare op bezoek was bij president Moboetoe van Kongo. Ntare VL die drie maanden tevoren door Micombe ro in het zadel was geholpen, omüat zijn vader het meer van Genève ver koos boven de mooie vergezichten over het meer van Tanganyika, zocht troost in West-Duitsland. In tegenstelling tot zijn vader, had Ntare niet alleen belangstelling voor het play-boy-schap en toen Micombero president Amin Onmiddellijk na de landing werd Nta re echter door Micombero's militairen gearresteerd. Hij zou geprobeerd heb ben met behulp van huurlingen het land binnen te komen, luidde de officiële motivering. Micombero had de koning kennelijk liever veilig in een cel in eigen land dan mogelijk samenzwerend in het buitenland. Nta re kreeg overigens een koekje van eigen deeg, want hij was in 1966 'zijn vader niet bepaald op wettige wijze opgevolgd. Ntare zat al enkele weken in een cel, toen er op 29 april een poging werd gedaan een staatsgreep uit te voeren. Wie dat deden en wat de motieven waren, is weer niet helemaal duidelijk. De coup was in ieder geval gericht tegen president Micombero en was mogelijk bedoeld om de koning te bevrijden en weer aan de macht te brengen. Zowel Micombero als Ntare behoor den tot het Toetsivolk en als het waar is, dat de staatsgreep bedoeld was om Ntare weer aan de macht te brengen, duidt dit eerder op een strijd binnen het Toetsi-volk, dan op een poging van de al eeuwen in dienstbaarheid levende Hoeloe-meerderheid de rollen nu eindelijk eens om te keren. Want niet iedereen bij de Toetsi's was geluk kig met president Micombero. Die had weliswaar bepaald, dat Je om in het leger toegelaten te worden, min stens 1,90 meter moest zijn daar mee een militaire loopbaan voor de Hoetoe's onmogelijk makend maar zelf had hij voor een Toetsi een zeer middelmatige lengte, zodat hij waar schijnlijk kan bogen op zowel Toetsi- als Hoetoe-vooroudcrs. De scheiding tussen de twee volken was nu ook weer niet zo rigoreus, dat er niet onderling getrouwd werd. Hima-clan Maar afgezien van zijn postuur, be hoorde Micombero tot een Toetsi-clan die van oudsher niet de heersers in het land leverde. Hij behoort tot de Hima-clan, die volgens de overleve ring in de achttiende eeuw naar het zuiden zijn getrokken. De Nygaroegoe- roe-Toetsi's ontlenen hun superiori teitsgevoel aan het feit dat him voor ouders al in de vijtiende eeuw in het gebied gingen wonen dat nu Boe roendi heet De Hima's zijn de 'later aangekomenen' en behoren daarom binnen de Toetsi-gemeenschap tot een lagere klasse. Niettemin is Micombero, die op school en later op de militaire akade- mie in Brussel uitblonk, er in ge slaagd de macht in Boeroendi te ver overen, dit tot ongenoegen van de adellijke Toetsi's. De regeringsradio van Boeroendi, de Stem van de Revo- Koning Ntare: dood lutie, bestempelde de samenzweerders van 29 april aanvankelijk dan ook als reactionaire monarchisten. Micombero riep in mei de hulp in van president Moboeto vam Zïre (zo als Kongo-Kinsjasa nu heet) en die stuurde een troepeneenheid. Moboetoe was Micombero hulp verschuldigd, want de Kongolese troepen hadden destijds op grondgebied van Boeroen di mogen opereren om een eind te maken aan de rebellie vam dc Belg Jean Schramme en diens huurlingen. Daar komt nog bij, dat volgens oogge tuigen in het zuiden van Boeroendi de Simba's, Kongolese opstandelingen, die volgelingen waren van de in 1968 terechtgesteld de Pierre Moelele, brandstichtend en moordend rond trokken. Benden van deze Simba's (leeuwen), berucht uit de tijd van de Kongolese chaos, houden zich nog al tijd schuil in de bergen en heuvels in het oosten van Kongo. Als de veron derstelling juist is, dat de Hoetoe's van de machtstrijd tussen de monar chistische en republikeine Toetsi's gebruik hebben gemaakt om zelf eem vinger in de pap te krijgen, zou de rol van de Simba's geweest zijn hun daarbij behulpzaam te zijn in ruil voor een schuilplaats in BoeroendL Terechtgesteld Micombero en zijn aanhangers hebben bloedig wraak genomen na de misluk te staatsgreep, die koning Ntare het leven kostte. Niet alleen zouden de monarchisten bij bosjes zijn terecht gesteld, de Hoetoe's zouden ook het slachtoffer zijn geworden van een massale moordpartij, waarbij vrouwen en kinderen niet ontzien werden. De Belgische televisie journalist Walter Geerts, die kans heeft gezien in mei een week in Boeroendi rond te kij ken, heeft verteld, dat er dagelijks vrachtwagens vol lijken naar massa graven reden. En de duizenden vluch telingen, die naar Tanzania ontkwa men vertelden verhalen over afschu welijke moordpartijen. Het was niet de eerste keer dat de Hoetoe's ln opstand kwamen. In 1965, toen Boeroendi sinds de onafhanke lijkheid in 1962 al zee regeringen gehad, er al een prins en twee pre miers vermoord waren, pleegde een groep Hoetoe-officieren een staats greep. Micombero werd hals over kop van de militaire akademle in Brussel teruggeroepen en hij slaagde er in, met niets ontziend geweld de orde te herstellen. Meer dan 5000 doden was de rekening en vuurpelotons schoten nog eens 86 mensen dood. Daaronder waren ministers van Hoetoe-afkomst Het leger werd van Hoetoe's gezui verd. De koning vluchtte en zijn zoon Ntare, door Micombero ln het zadel geholpen, mocht zijn ambt maar drie maanden uitoefenen. Boeroendi werd een republiek. In 1969 sloeg Micombero opnieuw een opstand van Hoetoe's neer en weer maakten de vuurpelotons overuren. Ook deze keer is de orde hersteld ten koste van stromen bloed. Maar er is niets opgelost ln 1968 schreef dr. Herbert Kaufmann, de voortreffelijke Afrika-correspondemt van de Frankfur ter Algemeine Zeitung al, dat het probleem in Boeroendi was, dat de 'revolutie' van 1906, die Micombero aan de macht bracht, geen echte om wenteling is geweest, omdat de over grote meerderheid van de bevolking, de Hoetoe's, de slaven van de Toetsi's bleven. Zolang deze toestand voort duurt, kan Boeroendi nog vele keren dc voorpagina's halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9