Beleid van militaire artsen fel aangevallen dichtbij West-Irian (1) West-Irian (2) West-Irian (3) DE STANDAARD herdrukt op de plaat - pop op de plaat'pop op de p Little Feat onvervangbaar, maar... Gumbo Border Lord Politie uit misnoegen over ministers Stadspostbode vlast op proces TROUW/KWARTET VRIJDAG 9 JUNI 1972 *.,c. ...v^;-,. Binnenland Commontniir T5 K7 50 Commentaar Dc oud-vice-president van Indonesië dr. Mohammed Hatta heeft deze week gesuggereerd, dat de Indonesische re gering niet volstrekt afwijzend zou staan tegenover de gedachte, West- Irian geheel of ten dele te verkopen of te verpachten aan Japanse zakenlieden. Zo kras heeft Hatta het zelf niet geformuleerd, maar wat kan hij anders hebben bedoeld, toen hij zijn regering vroeg officieel te verklaren, dat West- Irian 'geen dier is of iets dat kan worden verkocht of verpand'? Hatta was niet de eerste die op de mogelijkheid attendeerde, dat de Indo nesische regering de 'kapitalistische en imperialistische verlangens' van Japan se zakenlieden wellicht zou aangrijpen om West-Irian te gelde te maken en zo haar nijpende tekort aan kapitaalmid delen wat te verminderen. Persberich ten hadden eerder al gewag gemaakt van niets minder dan onderhandelingen over deze kwestie. In dc oren van wie handel in stukken bewoonde wereld beschouwt als een gelukkig in de vorige eeuw uitgestor ven misdaadsoort, moet dit nieuws verbijsterend klinken. Misschien zijn er Nederlanders, die weliswaar deze ver bijstering delen, maar het minder ge past zouden vinden, als er van Neder landse zijde uitdrukking aan werd ge geven. Zou zulk misbaar niet een wat hypocriete indruk kunnen maken op de Indonesiërs, die ons op hun beurt aan het Nederlandse gescharrel met wat toen nog Nieuw-Guinea heette, zouden kunnen herinneren? Dat moeten, dunkt ons, de Indonesiërs zelf maar uitma ken. Dat vooruitzicht zou ons in elk geval niet mogen beletten, te proteste ren tegen een transactie waarbij met mensen wordt omgesprongen als waren het onroerende goederen. Elk land dat ook maar enige waarde hecht aan fundamentele mensenrechten, zou tot zo'n protest verplicht zijn als de informatie waarop Hatta zijn verzoek aan Djakarta baseerde, strookt met de waarheid. Maar is die informatie inderdaad juist? Er is en dat niet in de eerste plaats vanwege de ontkennende reactie van de Indonesische minister van mijnbouw aanleiding toe, dit niet voetstoots un te nemen. Van Japanse zijde is, naar wij vernemen, tot dusverre slechts een zeer eenzijdige belangstelling voor West-Irian getoond. Alleen op het ge bied van de bosbouw is van duidelijke Japanse interesse gebleken. Dat is niet alleen historisch verklaarbaar (reeds in de 'Nederlandse' tijd waren er op dit terrein contacten met Japan), het is op zichzelf ook helemaal niet betreurens waardig. Het FUNDWI (het ontwikke lingsfonds van de Verenigde Naties voor West-Irian) heeft jarenlang tever geefs geprobeerd, bij westerse onderne mers belangstelling te wekken voor de oneindige wouden op West-Irian. Als Japan van deze bossen, waarin nie mand kan leven en waar verder niets mee te beginnen is, een stuk zou willen pachten of kopen, is daar geen redelijk bezwaar tegen in te brengen. Zolang Japan alleen op hout uit is, lijkt de vrees voor zoiets gigantisch als dc verkoop van West-Irian niet ge rechtvaardigd. Te zeggen, dat de Papoea's niet ver kocht dreigen te worden, is natuurlijk niet hetzelfde als te beweren, dat het met de ontwikkeling van de bevolking van Nieuw-Guinea de goede kant op gaat. Ten behoeve van de opleiding en training van Papoea's wordt weliswaar o.a. dankzij de FUNDWI goed werk verzet, maar met de werkgelegen heid voor geschoolde Papoea's is het minder gunstig gesteld. Als ambtenaar kunnen ze niet aan de slag, omdat de betrekkingen in deze sector zijn toege vallen aan Javanen en Batakkers. De tussenhandel, die vroeger in handen van Chinezen was, wordt nu beheerst door handelaren uit Zuid-Celebes. Van de activiteiten van buitenlandse onder nemingen kan worden gezegd, dat ze de autochtone bevolking in ruime mate werk verschaffen. Jn dit opzicht is er voor Nederland misschien aanleiding tot enige waak zaamheid. In 1969 hebben Indonesië en Nederland besloten, het West-Irian- fonds van de Aziatische Ontwikkelings bank van kapitaal te voorzien. Het is niet denkbeeldig, dat de besteders van dit kapitaal blootstaan aan de verlei ding. er faciliteiten voor de vestiging van buitenlandse maatschappijen mee tc financieren. Het behoort Nederland een zorg te zijn, in hoeverre aan deze verleiding weerstand wordt geboden. Want met ontwikkelingshulp die vooral de ontwikkeling van buitenlandse con cerns bevordert, is West-Irian weinig gebaat. Manier van 'verwijzen' lijkt nergens naar Van een verslaggever UTRECHT 'Het verwijzingsbeleid van de militaire artsen lijkt soms nergens naar. Onderdeelartsen sturen vaak militairen voor specialistische hulp helemaal naar het militair hospitaal in Utrecht, terwijl ze hen veel efficiënter naar een burgerspecialist in het dichtst bijzijnde ziekenhuis hadden kunnen verwijzen. Deze gedragslijn van vele legerartsen kan soms zelfs tot gevaarlijke situaties leiden'. Dit is de mening van de voorzitter van de nationale Christen Onder officieren Vereniging (NCOOV), de heer G. E. Baas. Het militaire hospitaal in Utrecht: het centrale punt Volgens de heer Baas is het al een paar keer voorgekomen dat pas in het militaire hospitaal in Utrecht aan het licht kwam dat militairen die met 'vage klachten' naar Utrecht waren verwezen, een hartinfarct hadden. 'Ongelukken zijn er voor zover ik weet nog niet gebeurd. Maar het is toch een bijzonder riskante zaak dat iemand met een hartinfarct soms uren moet reizen, alleen omdat men hem niet naar een burger-specialist wil sturen. Ik dacht dat het een goed medisch principe was het zekere voor het onzekere te nemen', zegt de heer Baas. In het verleden is aan het verwij zingsbeleid al het nodige gedokterd, wat tot resultaat had dat er richtlijnen kwamen waarbij onderdeel-artsen de bevoegdheid kregen om militairen voor poli-klinische behandeling naar plaatselijke burger-ziekenhuizen en specialisten door te sturen. Maar vol gens de heer Baas maken veel onder deelartsen van die bevoegdheid geen gebruik. Dat is uiteraard niet het geval bij een duidelijk spoedgeval, maar wel bij 'twijfelaartjes en futuli- teiten'. Ik heb zo het vermoeden dat het bij de militaire artsen een kwes tie is van rivaliteit met hun burger vakbroeders. Men houdt de zaak lie ver in militaire handen dan dat men hem aan de civiele arts overdraagt', aldus de heer Baas. Reis van uren Gevolg van deze handelwijze: voor een simpele zaak als een blindedarm-ope ratie en een sterkere bril wordt men soms naar Utrecht gestuurd. Dat bete kent dat met name in Duitsland gele gerde militairen alleen al met reizen vele uren of een hele dag zoet zijn. Moeten ze in Utrecht blijven voor observatie of behandeling, dan brengt dat extra-kosten voor het gezin met zich, uitgaven die maar ten dele wor den vergoed. Bij een langer verblijf in het hospitapl kan het gezinsleven worden ontwricht 'En dan zwijg ik nog maar over de onnodige lasten die op de schatkist drukken via de reis kostenvergoedingen en improduktieve diensturen', aldus de heer Baas. Een bijkomende zaak die tot onnodige irritaties kan leiden: het is vrijwel onmogelijk in het militair hospitaal in Utrecht een afspraaksysteem in te voeren waarmee men extra lange wachttijden in het ziekenhuis zou kunnen voorkomen. 'Bovendien zeg gen de onderdeel-artsen voor een een voudige zaak soms niet eens waarvóór men naar Utrecht moet en dan zit je daar maar te wachten terwijl je niet eens weet waarvoor. Soms komt men niet eens aan bod en mag men de volgende dag nog eens terugkomen', verzucht de heer Baas. heeft een eigen hospitaal in Overveen. De NCOOV heeft naar aanleiding van de vele klachten van haar leden al herhaaldelijk bij de inspectie van de militair geneeskundige diensten aan gedrongen op verbeteringen van de regeling. Maar tot nu toe zander re sultaat: de inspectie kan de onderdeel artsen nie* bindend voorschrijven dat de patiënten naar een burgerzieken huis moeten sturen. De onderdeel artsen hebben hun eigen medische verantwoordelijkheid en daar moet zo min mogelijk aan worden getornd, ook door de inspectie, zegt de NCOV-voorzitter. 'Maar intussen zijn wij er de dupe van'. Het enige Burgerpraktijk De kwestie is des te klemmender geworden nu het Utrechtse hospitaal sinds kort het enige land- en lucht- machtshospLtaal is. De gewestelijke hospitalen in Arnhem, Assen en Den Haag bestaan niet meer. De marine Wat de heer Baas ook dwars zit is het feit dat het wel eens voorkomt dat militaire artsen of specialisten, die er veelal ook een burgerpraktijk op na houden, soms in de avonduren mili tair personeel inschakelen in hun ADVERTENTIE Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofd artikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra in de 2e Kamer. 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. 15 mei 1940 Het einde Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland. 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van 3,90 plus 0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. door icillem-jan-martin Toen ik tijdens het concert, dat Cap tain Beefheart hier begin april ver zorgde onder auspiciën van de stich ting Holland Pop Festival i.o. op de linksbuitenplaats de gevulde gestalte van bassist Roy Estrada ontwaarde, sloeg mij de schrik om het hart. De deur uit gegaan bij Frank Zappa's Mothers dook Roy het vorig jaar (officieel eind '70) namelijk op in het zo uitstekend debuterend kwartet Little Feat, en al bleek vanaf de eerste gelijknamige elpee zijn overi gens uiterst gedegen bassen niet direkt bepalend voor het geluid van dit prijsgroepje; Estrada in dienst van de Captain te zien woelde ter stond allerhande gedachten naar bo ven, als zou het met Little Feat alweer afgelopen zijn en alleen nog gewacht mogen worden op haar muzi kale nalatenschap, de tweede al begin dit jaar beloofde langspeler Sailin' Shoes. Inmiddels is die plaat er (Warner Bros BS 2600) evenals de wetenschap dat het gezelschap lééft en zelfs ex pansie-neigingen vertoont: de openge vallen plaats werd ingenomen door maar lieft drie man (bassist Kenneth Gradny, gitarist Paul Barrarre en Merry Claytons broer Sam achter de congas) Op Sailin' Shoes is echter nog de volledige oude groep aanwezig en dat maakt een vergelijkend waren onderzoek, rcaarin dus ook de eerste elpee betrokken wordt, een wat ge makkelijker taak dan in de situatie waarin de invloeden van drie nieuwe frisse krachten nagetrokken moeten worden. Goed. Sailin' Shoes maakt zeker op het eerste gehoor minder indruk dan zijn voorganger, waarop de groepskanonnen Bill Payne en Lo well George een mixtuur van vettige en direkte rock-and-roll en pastiche achtige melancholie (de piano van Payne in Brides O] Jesus. Willin', Truck Stop GirlUuit de hoed tover den. Je zou haast denken dat de heren er iets 'psychedelischer' op geworden zijn, hun bedoelingen af en toe verpakken in een franje, die de hel derheid niet ten goede komt (Texas Rose Cafe, Cat Fever). Maar mis schien is dat oi'erdreven, en zou ik hooguit kunnen zeggen, dat het in het algemeen om 'gevoileerde' muziek gaat: klanken die door hun lichtelijk onbestemd karakter cn een niet zo doorzichtige 'producing' als voorheen minder direct aankomen. Er is op enige uitzonderingen na (Trouble, een nieuwe versie van Willin', Easy To Slip en Teenage Nervous Break down) vrij veel moeite toch voor nodig om als luister-friek in het ge presenteerde door te dringen Lukt dat eenmaal, dan is dit een onvervang bare plaat, maar anderzijds blijft het toch een te grote barrière waar het lieden betreft, die beioeren rock-and roll te vervaardigen. Volgende keer even op letten. Lang voordat Dr. John Creaux (alias the Nighttripper) met zijn Voodoo-act carnavalesk uitgedoste broeierigheid uit het diepe zuiden van de Verenig de Staten) menig (nou ja) vaderlands popgebeuren opsierde, stond hij als Mac Rebennack in de studio's in New Orleans en later Memphis en Muscle Shoals te zwoegen achter gitaar en piano teneinde als studiomuzikant in zijn onderhoud te voorzien. In die kwaliteit begeleidde hij tientallen groten uit de jaren vijftig en de eerste helft van zestig en maakte van zeer nabij de opkomst mee van het fe nomeen rock-and-roll en wel heel spe ciaal van de R B-pool daarvan. Op zijn jongste elpee GUMBO (Atco SD 7006-0598) wordt die tijd nog eens opgehaald, hetgeen resulteerde in tvat geavanceerder uitvoeringen van aller lei stoffige regionale hits (rythm-and- bl nes ko via kleine platenfirma's slechts tot de lokale markt doordrin gen, door monopolies van de gigan ten) als Blow Wind Blow, Stack-A- Lee, Tipitina. High Blood Pressure, alle uit de jaren vijftig en iets recenter Let The Good Times Roll, Big Chief en Somebody Changed The Lock. Muziek die vermoedelijk al/een de eerste popgeneratie, opgegroeid met Fats Domino, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis etc., genoeg zal zeg gen om tot aanschaf over te gaan. Een duwtje in de rug kan dan mis schien zijn de opmerking dat John een swingende selektie uit de archie ven maalde (vooral de stukken van Huey Smith) en hij een sprankelend partijtje piano ten beste geeft. Op de elpee BORDER LORD (Monu ment 5C056-93352) van KRIS KR1S- TOFFERSON is weer heel wat Nash- ville-talent verzameld, hetgeen ook nu een garantie blijkt voor vlekkeloze instrumentale kwaliteit. Alleen jam mer dat Kris zijn kompositorisch arse naal per uitgebrachte elpee meer op gelijkvormigheden lijkt te gaan drij ven. Ik heb zijn vorige, The Silver Tongoed Devil And 1, er nog eens bij opgezet. Diverse malen blijkt dat een kleine ingreep aan een bestaande kompositie een nieuwe moet opleve ren. En dat zou nóg niet zo erg zijn, als het uitgangspunt voldoende muzi kale inhoud zou hebben, maar die is helaas in vrij bescheiden mate aanwe zig: Kris' melodische lijnen slepen zich traag en nergens verrassend naar een eind. Het klinkt allemaal ontzet tend vermoeid. En nou mag geargu menteerd worden dat het vooral om de teksten gaat, best, maar dat impli ceert naar mijn idee nog niet dat de muziek er maar zo'n beetje bij moet hangen. Anders heb ik genoeg aan het bijgeleverd velletje, waarop die teksten integraal staan afgedrukt. Tot besluit een gelijkmatige elpee (CBS S 64850) van MATCHING MO LE. de nieuwe groep van Robert Wyatt, wiens vertrek uit Soft Machi ne zeer van invloed was op de koers verandering van die groep avant gardepop werd jazz) en die op eigen wieken na een brok onduidelijkheid (End of An Ear) nu voor de dag komt met wat soms een matig geslaag de imitatie van het oorspronkelijke Soft Machine-repertoire genoemd kan worden (óver Part Of The Dance hangt wel heel zwaar dc schaduw van Mike Ratledge) en in zijn origineler momenten met een op zijn etherisch stemgeluid drijvende dromerigheid. burgerpraktijk. 'Stribbelt het perso neel tegen en dat gebeurt niet gauw dan beroept men zich op het gezegde dat een militair 24 uur dienst doet per dag en op het dienstbevel. Het personeel mag opdragen en de arts int de rekening. Dergelijke mis standen komen niet vaak voor, maar het is toch ongewenst dat ze kunnen bestaan', constateert de heer Baas. Werkelijke klachten over deze zaak bereiken de NCOOV overigens zel den of nooit, omdat de aspirant-klager veelal 'beducht is dat een klacht zijn arbeidsomstandigheden nadelig zal beïnvloeden. Een van de hartewensen van de NCOOV is het instellen van een peri odiek hartonderzoek in de krijgs macht voor alle beroepsmilitairen een zaak die volgens de heer Baas bij vele bedrijven al normaal is. Maar om praktische en financiële redenen schijnt een dergelijk onderzoek onder de ongeveer 60.000 beroepsmilitairen niet uitvoerbaar te zijn. De heer Baas heeft voorts de moge lijkheid geopperd om aan de gebrui kelijke vijfjaarlijkse keuring voor de beroepsmensen een hartonderzoek en een onderzoek naar het cholesterol gehalte te kopgelen, maar ook dat stuit op moeilijkheden. Overigens is volgens de heer Baas de conditie van de Nederlandse beroeps militair goed en zeker niet slechter dan die van de dienstplichtigen. 'Maar voor de hele hedendaagse samenleving geldt nu eenmaal dat de meeste gra ven met mes en vork worden bedol ven'. Centraal punt Het ministerie van Defensie heeft als reactie op de kritiek van de heer Baas verklaard dat militairen voor specia listische behandeling juist naar het militair hospitaal in Utrecht verwezen worden omdat zij dikwijls van stand plaats kunnen veranderen. In Utrecht blijven de medische gegevens op een centraal punt bezwaard. Wanneer militairen telkens naar een andere specialist zouden worden ver wezen, zou deze medicus de nieuwe patiënt opnieuw geheel moeten onder zoeken. Dit zou bij iedere nieuwe burger-specialist, die wordt geconsul teerd financiële consequenties hebben. Het centrale punt in Utrecht is in dit geval dus kostenbesparend, aldus De fensie. Als een voordeel ziet Defensie ook dat de militaire specialisten in Utrecht 'dezelfde taal spreken' als de patiënt. Zij zijn bekend met de speci fieke zaken uit het militaire 'bedrijf'. Over het periodieke gespecialiseerde onderzoek dat de heer Baas bepleit zegt Defensie dat de inspectie van de militair geneeskundige diensten de er varingen, die zijn opgedaan bij bevol- kinigsanderzoekingen, op die voet volgt Defensie is van plan om voor militairen boven de veertig jaar een jaarlijks geneeskundig onderzoek in te stellen. Voor militairen beneden de veertig wordt een tweejaarlijks onder zoek overwogen. Op welke punten die onderzoeken gericht zullen zijn is nog niet vastgesteld. Van een verslaggever UTRECHT In een telegram aan de ministers Geertsema (binnenlandse za ken) en Van Agt (justitie) heeft de rijkspolitievereniging z'n misnoegen kenbaar gemaakt over het overleg be treffende de taak- en functiewaarde ring van de politie. Om het vertrouwen van de politie in de overheid als werkgever te herstel len is het nodig dat de ministers op korte termijn tot beslissingen komen, aldus het telegram dat gisteren werd verzonden tijdens de jaarvergadering van de rijkspolitievereniging in Utrecht. In hetzelfde telegram wordt voor 22 juni een onderhoud over die zaken gevraagd. De heer L. H. M. Nottet, voorzitter van de rijkspolitievereniging, gelooft dat de grote mate van tolerantie in de strafmaat wel eens de oorzaak kan zijn van de zijns inziens toenemende criminaliteit en het toenemende ver zet tegen de politie. 'Kleine maar ook grotere misdrijven worden veelal met een geldboete afgedaan, terwijl het opleggen vam gevangenisstraf schijn baar een aflopende zaak wordt', aldus de heer Nottet De heer Nottet stelde dat de taak van de rijkspolitie nog steeds in zwaarte toeneemt. Daartegenover constateerde hij, dat de rijkspolitie nog steeds onderbezet is en in salaris wordt ondergewaardeerd. Die onderbezetting zal naar zijn verwachting nog sterk stijgen door de binnenkort te ver wachten golf pensioneringen bij de politie. Werving kan volgens hem pas effect hebben, als er iets tegenover staat, zowel geldelijk als wa/t betreft de werkomstandigheden. De ministers van binnenlandse zaken cn justitie zullen volgens de heer Nottet rekening moeten houden met verbittering en ontstemming als zij niets doen. Alweer is er een nieuwe serie postze gel verschenen: vijf zegels met vrolij ke, kleurige voorstellingen van beest jes en bloemen, in waarde variërend van 8 plus 4 cent tot 50 plus 20 cent, en verder met 'Nederland' en 'stad spost' er op. 'Indien de PTT hier niets tegen onderneemt, dan kunnen ze art. 10 sub D en art. 5 wel uit de postivet van 1954 schrappen en art. 440 le lid uit het wetboek van straf recht kan dan ook rustig vervallen', staat er ter verduidelijking bij. De artikelen komen ongeveer op hetzelf de neer ln het laatste staat bijvoor beeld, dat strafbaar is 'het vervaardi gen. verspreiden of ter verspreiding in voorraad hebben van o.m, drukwer ken in een vorm, die ze op postzegels doen gelijken'. Omdat de uitgever van deze werk op kinderpostzegels lijkende zegels niet de PPT is, moet hij dus wel strafbaar zijn. 'Dat is ook precies de bedoeling', zegt die uitgever, de inmiddels beken de 'stadspostbode' Schalekamp uit Leeuwarden glunder. Zijn postdienst in de Friese hoofdstad, Sneek, Harlin- gen en Heerenveen loopt at acht jaar goed. Vier veroordelingen heeft hij achter de rug, omdat hij voor ver schillende klanten brieven bezorgde en dat mag niet. Nu houdt hij zich keurig aan de regels: één grote brie- venkJant in de stad 15 cent per brief, voor zijn klant vanwege de grote hoeveelheden post 12 cent en verder drukwerken, die je onbeperkt voor anderen mag bezorgen, 'Ze hou den mijn bezorgers, allemaal gepensi oneerden, nog geregeld aan en zoeken in hun tassen of er geen verschillen de afzenders op de brieven staan, maar ze hebben me niet kunnen pak ken, want daar begin ik niet meer badgas 'Een altzangeres die te Eelde in bad altijd aria's kweelde, nam een boiler op gas en dat kwam haar van pas want nu baadt zij al kwelend in weelde'. Van tweede kamerlid' Terlouw (D'66) mag die altzangeres baden wat ze wil, maar. heeft hij de minister gevraagd, 'zou het niet beter zijn om de teneur 'gebruik meer gas' om te buigen naar 'wees zuiniger' met gas en voorzichti ger?' Hij had de advertentiecampagne op het oog van de Gasunie, die in tal van stations reclamplaten heeft opge hangen, waarop de geciteerde limerick is afgedrukt met daarboven een volgens de heer Terlouw 'niet onaantrekkelijke jongedame in een schuimbad'. aan. Alleen op die zegels wil ik wel betrapt worden, Dc eerste serie was een bestseller, waar ik goed aan ver diend heb. De handelaars stonden te dringen, omdat de zegel niet mocht en dus zeldzaam zou worden. Daarna heb ik nog vier series uitgegeven, maar daar heb ik alleen de kosten uitge' haald. Dezze nieuwe moet het gaan maken. Die toeslag op dc zegels is flauwekul, dat heb ik alleen gedaan om ze echter te laten lijken. Op het moment heb ik niet één zegel in huis. Ze zijn goed verstopt, want als ze me vervolgen, moet ik een voorraadje voor de handel achter dc hand heb ben'. En als de zegels toch gevonden worden? 'Ze vinden ze nooit!' roept de heer Schalekamp jolig. 'Ze kunnen toch moeilijk in heel Leeuwarden huiszoeking gaan doen? En als ze verboden worden, kan ik ze via België verkopen. Hier vandaan verzend ik niets'. Intussen heeft de 'postbode' zowel de Leeuwarder officier van justitie Nubê als de hoofddirectie van de PTT een serie van zijn zegels toegestuurd, 'Ze willen me niet vervolgen, omdat ze wel weten dat ze me daar eigenlijk een groot plezier mee doen. Maar als ze het niet doen, dan is de consequen tie dat iedereen ook gewone postze gels mag drukken, dus ze zullen wel moeten'. Volgens hem zou de Iwofddirectie van de PTT gistermiddag over het geval van de stadspostzegel vergaderd heb ben. De PTT zegt dat daar geen srake van is. 'In de eerste plaats is dat een zaak voor de officier van justitie in Leeuwarden. Als die een overtreding constateert, zal hij stappen moeten ondernemen Wij houden het hier al leen nauwlettend in de gaten'. 'Gezond Gezin' waarin samen over opgroeiende kinderen en ouders wordt gesproken, er komen cursussen over de toekomst van het geloof, over hoe de Derde Wereld van hieruit daadwerkelijk geholpen kan worden en over de functie van de eigentijdse literatuur. Wie interesse voor zo'n vakantiebeste ding heeft plm. 120 per week de man, all in, per echtpaar en kind wat goedkoper moet er gauw bij zijn: op het conferentiesecretariaat van Kerk en Wereld in Driebergen (tele foon 03438-2241) weten ze er alles van. angela Als ze wil, kan Angela Davis zó weer aan het werk. Er is haar een baan aangeboden aan het Mallcolm College In Chicago, een negeruniversiteit, waar ze college kan gaan geven in filosofie, logica en institutioneel racis me. Directeur Charles G. Hu rat heeft haar de baan aangeboden. Hij zegt een vurig bewonderaar van Angela te zijn, maar tot nog toe alleen een gunstige reactie van vader en moeder Davis te hebben ontvangen. Een kans om met Angela zelf over de functie te praten heeft hij nog niet gehad en dat kan wel kloppen, want sinds ze na haar vrijlating verscheidene malen be dreigd is. zit miss Davis ergens onder gedoken. zonnebeeld leerzaam Wie nog een weekje vakan tie over heeft en daar iets anders dan anders mee wil doen. kan in juli en augustus nog terecht bij Kerk en Wereld in Driebergen. Daar worden leerzame cursusweken gehouden, die bijna, maar nog niet helemaal volge boekt zijn. Er is bijvoorbeeld een week over video en t.v.: wat kun je daarmee doen? Verder is e.- een week, waarin men zich kan oefenen in spreekvaar digheid in samenwerking met Zwccfrccord De in Zwitserland wonende gezagvoerder van Swiss Air Peter Teunisse (32) heeft het zweef- vliegrecord retourvlaegen zonder tus senlanding verbeterd. Dat record stond al zes jaar op naam van Klaas Goudriaan, ook een Nederlander, die in Zuid-Afrika 522 kilometer rond- zweefde. Teunissen maakte er 534 van: vanaf het Zwitserse vliegveld Schëis naar het Oostenrijkse Zeil am See, om de Schmittenhöhe heen en in één ruk terug Blabla Met het schrijven van een proefschrift, vindt de zojuist in Rotterdam tot doctor in de economie gepromoveerde C. J. Zwart, is het net als met het tappen van bier: in beide gevallen moet men voorkomen, dat er teveel schuim ge schonken wordt Opgelucht De 150 schapen van de Edese kudde kun nen weer opgelucht ademhalen, nu dertien scheerders en twee scheersters ze van hun winterwolletje hebben afgeholpen. De barbiers konden daar na nog niet na gedane arbeid rusten: naar oud gebruik moeten ze eerst koekslaan en samen de scheerder smaaltijd gebruiken zoute vis, aar dappelen en botersaus met rijstebrij en bruine suiker toe voordat ze naar huis mochten Helm De bromfietsfabrikanten en -importeurs bevelen het dragen van valhelmen voor bromfietsers en hun passagiers warm aan. Dat is nog niet vérplicht alleen voor berijders van echte motorfietsen omdat de bromfiets helmen nog in het ontwikkkelingssta- dium zijn en het nog wel even zal duren voordat de goedgekeurde in de handel komen Geslacht Bij Ou wehands Dierenpark heeft men een lelijke vergissing begaan, voor dieren- kenners althans. Een paar weken gele den werd de geboorte van een onager- jongotje aangekondigd, maar bij nade re beschouwing blijkt het wilde ezel tje een ezelinnetje te zijn, waar men nog blijer mee is, omdat de onagers aan het uitsterven zijn. Dit is de zon. Tenminste, zoals bezoe kers van dc volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven die over een poosje op elk moment van de dag kunnen bezichtigen zonder hun ogen te beze ren. De zon, het enige hemellichaam dat overdag te tonen valt, wordt op een scherm geprojecteerd, waardoor het zonne-oppervlak (doorsnee twee meter) plus het zonncspcctrum van dichtbij bestudeerd kunnen worden. Het nieuwe zonne-observatorium kan gebouwd worden dankzij een gift van 40.000, die Simon Stevin uit het Prins Bernhardfonds heeft gekregen. lowietje

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7