wint vier staten 'Vietnam raakt niet vervuild maar wordt door VS vergiftigd' Revolte in zuiden VS tegen McGovern udenten in Zuid-Afrika monstreerden opnieuw 'Para's wel schuldig aan bloedbad in Londonderry' iphrey zal strijd wellicht voortzetten E eroendi erkent ssale slachting in hoop meer op erlevenden van inramp Rhodesië Weer toplid van Baader-Meinhof groep opgepakt Piloten VS beginnen anti-kapingboycot Castro heeft 'hart van staal' Hof in VS tegen schoolbussen voor rassenintegratie Herstel betrekkingen tussen Cairo en Bonn België wil EEG-top desnoods uitstellen F/KWARTET DONDERDAG 8 JUNI 1972 Buitenland T7 K9 ANGELES (UPI, Reuter) 'Ik kan niet geloven dat we alles gewonnen hebben.' Aldus de jdevolle reactie van senator George McGovern, toen bekend was geworden dat hij niet alleen de sende voorverkiezing in Californië had gewonnen, maar ook de drie andere die gelijktijdig wer- ebouden: New Mexico, New Jersey en South Dakota. »or is McGovern vrijwel zeker e presidentskandidatuur van de ■ratische partij. 'Dit is de eerste n de Amerikaanse geschiedenis kandidaat vier voorverkiezin- ip één dag heeft gewonnen', irde een trotse McGovern, die Ben voor de derde maal ader was geworden. De uitslag nde een bittere nederlaag voor t Humphrey, hoewel hij een figuur sloeg dan de opiniepei- i hadden voorspeld, ffwinningsmarge van McGovern lifornia benaderde niet de 20 it, die de opiniepeilingen had- oorspeld, maar schommelde bij Oen van de stemmen tussen de UITSLAGEN CALIFORNIË George McGovern 45 pet. Hubert Humphrey 39 pet. George Wallace 5 pet. Shirley Chlsholm 5 pet. Edmund Muskie 2 pet. 9 en 10 procent McGovern kreeg 45 procent van de stemmen. George Wal lace, wiens naam bij geschreven moest worden, scoorde 3 procent, goed voor een verre derde plaats. Met zijn vier overwinningen heeft McGo vern nu ruim de helft van het aantal stemmen, dat hij nodig heeft op de conventie (1.509). Met de 271 stem men van California, 10 van New Mexi co, minstens 59 van New Jersey's 109 stemmen en alle 17 stemmen van South Dakota, is hij nu op een totaal van 927 stemmen gekomen. PSTAD (Reuter) In Kaapstad gisteren onegeveer honderd mannen met honden charges tegen ongeveer 300 studen- i< op het bordes van één van e riteitsebouwen naar toespra- afterden over het regeringsver- het houden van bijeenkomsten otestbetogingen in het openbaar «nde een maand. as de studentenleiders was hun komst niet openbaar, eenstand- dat niet door de poltiie gedeeld die daarop tot actie overging, aantal studenten werd in de letterlijke zin van de trappen d. Ze werden in de haren ge en met gummiknuppels afge- De studenten schreeuwden: 'Ga huis zwijnen, wat hebben wij kwaads edaan?' Een onbekend studenten werd door de politie steerd. jp de universiteit van Wiwater- joeg de politie betogende studen- uiteen. In Durban boycotten studenten de collelges, uit tegen de politionele acties. In lesburg werden 100 met rouw- i getooide studenten uit het fcgebouw verwijderd, waar zij ■oces bijwoonden tegen vijftig A studenten, die terechtstonden Mchuldiging van verkeersopsto- lptv te hebben veroorzaakt', door TSfltten uit te delen, waarin de fit Wroordeeld wordt. Ier Marius Barnard, een broer de wereldberoemde hartenruiler Urn Barnard, heeft een studen- loging toegesproken in Kaapstad, is een bedreiging van over- Rge, dat hij hierdoor zijn baan rcrliezen, omdat hij dan teen 'de hiis-wet' in handelde. In zijn YORK. BRUSSEL (UPI, ANP) vertegenwoordiging van de Af- ise staat Boeroendi bij de Vere- Naties heeft een memorandum waarin staat dat bij de e gewelddadigheden in Boeroen- geveer vijftigduizend mensen om even gekomen zijn. De president loeroendi, kolonel Michel Micom- meent dat er tussen de 50.000 en 50 mensen gedood werden. Dat de hij in een interview met het Khe blad La Libre Belgique. eel houden de president en zijn genwoordigers in New York vast ie versie, dat de moordpartij in Kfidi bedoeld was om de Toetsi- uit te roeien, terwijl alle buiten- e waarnemers precies het omge- stellen: dat de Toetsi's momen- ii een ongekende slachtpartij de e intellectuele bovenlaag van de derheidsstam der hoetoe's probe- liquideren. Micombero hield vol, dat de meeste doden tot oetsi-stam behoren. 'Er zijn meer *'s vermoord door de opstande- 1. dan tijdens de onderdrukking de opstand', aldus Micombero, die er niet bij betrokken waren, zich nergens ongerust over te in. De Hoetoe's blijven ingescha- bij de ciciele diensten. Boven- rijn niet al diegenen die gearres- werden, terecht gesteld'. Micom- ontkende tevens de berichten dat aanziens des persoons vrouwen ieren waren afgeslacht. Hij leg de nadruk op, dat Hoetoe's en 5 gezamenlijk tegen de opstan- waren opgetreden. iÖE (AP, Reuter, UPI) De 'dat er nog overlevenden zijn on- de ingesloten mijnwerkers in de ttische mijn van Wankie is gis- 1 vrijwel geheel opgegeven, ingspogingen zijn voorlopig ge- I nadat opnieuw vijf explosies 'vonden, waarbij een ventilatie- werd uitgeschakeld. De pre i-directeur van de kolenmijn verklaard dat er wel een won- Boet gebeuren om de 392 negers 5 blanken, die sinds dinfdagmor- 'Pgesloten zitten, te redden, 'diamen van drie negers zijn ge- Acht geredde mijnwerkers ®et een shock in ziekenhuizen "omen. Voor de poort van de staan nog steeds vele familie- II merendeels Afrikaanse vrou- k wachten op nieuws. toespraak riep hij op tot betere oplei dingsmogelijkheden voor deniet-blan ken en vroeg onder donderend ap plaus de studenten zich in te zetten voor e poltieke veranderingen, die Zuid-Af rika zo dringend nodig heeft Dr. Christian Barnard heeft onmiddel lijk gereageerd op het dreigement, dat zijn broer wel eens ontslagen zal worden. 'Als ze mijn broer Marius ontslaan, sluit ik de tent en verdwijn met hem'. Hij zei dat Marius, die sa men met hem in het hart-team van het Grote Schuur-ziekenhuis werkt, niet uit dit team gemist kan worden. HAMBURG (DPA, Reuter, UPD - De politie van Hamburg heeft gisteren opnieuw een van de voor naamste leden van de Baader- Meinhof groep gepakt. Het is de 31-jarige dominees-dochter en ex- studente Gudrun Ensslin. Zij is een goede vriendin van Andreas Baader, de leider van de groep, die vorige week is aangehouden. Gudrun Ensslin werd gearresteerd in een boutique in Hamburg na een tip van de verkoopster dat een vrouwelij ke klant twee pistolen in haar hand tas had. De politie heeft bevestigd dat gebleken is dat in de tas inderdaad twee geladen revolvers zaten. De ar restante had bij aanhouding hevig verzet geboden. Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren de debatten in de Bondsdag onderbroken om het nieuws over de aanhouding van Gudrun Ensslin be kend te maken. Er werd luid gejuicht in het parlement Mej. Ensslin werd in 1968 tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld omdat zij had meegedaan met brandstichting in twee warenhuizen in Frankfort als lid van de Baader-Meinhof groep. De ze extreem-linkse beweging wil in na volging van de Amerikaanse 'Wea thermen' de samenleving radicaal her vormen met gebruikmaking van fysiek geweld. Voordat Gudrun Ensslin in 1968 naar een tucht-huiis kon worden gebracht wist zij te ontkomen. Zij stond sinds 1970 op de lijst van de meest gezochte personen in de Bondsrepubliek. ROBERT KENNEDY McGovern meende dat er aan zijn overwinningen toch droefheid kleefde, vanwege de moord op Robert Ken nedy vier jaar geleden na diens over winning bij de Democratische voor verkiezing in Californië. *Wij herinne ren ons die avond van vier jaar geleden, maar wat we ons langer zullen herinneren zijn de woorden, die hij sprak: 'We kunnen slechts de koers van dit land verleggen, als we slechts de moed hebben erbij betrok ken te blijven'. McGovern's overwinningsrede werd herhaalde malen onderbroken door geroep: 'Wij willen George'. Gevraagd naar zijn kansen op de presidentskan didatuur, zei McGovern dat hij een 5050 kans had op de nominatie bij de eerste stemmingsronde, als één van de andere kandidaten hem wilde steu nen. In het andere geval zou hij moeten proberen 200 ongebonden af gevaardigden te 'bewerken'. 'Ik ben me ervan bewust dat er niets zeker is in de politiek, maar ik geloof dat deze vier overwinningen de basis hebben gelegd voor een overwinning in Mia mi', aldus de senator. Over de kans dat hij de steun krijgt van de verslagen Humphrey, zei McGovern: 'Hij en ik weten hoe wij onder vier ogen met elkaar kunnen praten. Wé hebben een hoge achting voor elkaar. Ik denk dat er misschien wel iets bereikt kan worden'. Hum phrey lastte een persconferentie af en verliet in stilte Californië. Zijn mede werkers verklaarden, dat hij zijn po gingen zou hebben opgegeven als hij met de 20 procent verschil, die de opiniepeilingen voorspelden, was ver- slagen. Dit is echter niet het geval en Humphrey zal blijmoedig doorgaan. De uitslag van de voorverkiezing ln New Mexico is: McGovern 33 procent. Wallace 29 procent en Humphrey 26 procent. Dit betekent dat McGovern 10 en Wallace 8 gedelegeerden krij- gen. In zijn thuisstaat South Dakota hadden McGoverns rivalen het af la ten weten en won de senator alle 17 gedelegeerden. In New Yersey, waar McGovern een krappe zege behaalde op Humphrey, was de senator zeker van 59 stemmen. Zijn medewerkers daar meenden dat dat aantal zou oplo pen tot 80. Humphrey kreeg er 23 stemmen. Na zijn jongste zeges is McGovern ook de favoriet in New York. waar op 20 juni 278 stemmen worden verdeeld. WASHINGTON (Reuter) De orga nisatie van Amerikaanse piloten \L- PA heeft zijn 46.000 leden opdracht gegeven niet meer naar landen te vliegen, die vliegtuigkapers asiel ver lenen. ALPA probeert ook de bond van koopvaardij-personeel tot dit standpunt over te halen. ALPA zal een soortgelijk verzoek tevens tot de internationale federatie van lucht- vaartpersoneel richten, die vandaag en morgen zich in Londen beraadt over de maatregelen tegen de toene mende vliegtuigkapingen. ALPA heeft tevens gezegd, dat zijn actie niet van terugwerkende kracht zal zijn. Dat betekent, dat de boycott zich op dit moment nog niet uitstrekt tot Cuba en Algerije, die vliegtuigkapers asiel hebben verleend. Terwijl de Californiërs naar de stem bus gingen, was hun favoriet, George McGovern, naar de staat Georgia in het conservatieve zuiden van Amerika gevlogen. Hij wilde daar proberen een dreigende revolte tegen zijn kandida tuur te onderdrukken. Zuidelijke De mocraten, geleid door de gouverneur van Georgia, Jimmy Carter, zijn be gonnen een 'Stop-McGovern-actie' op touw te zetten, die niet alleen het zuiden, maar ook noordelijke staten als Ohio, Illinois en Pennsylvania moet omvatten. Hoe het gesprek is afgelopen, is niet bekend, maar aan nemelijk is dat McGovern niet op één dag alle woede en alle angst van het zuiden heeft kunnen wegnemen. De zuidelijke Democraten menen dat McGovern veel te 'links' is voor het zuiden en dat dit zijn weerslag zal vinden in verkiezingen, die gelijker tijd met de presidentsverkiezingen worden gehouden om tal van plaatse lijke en staatsfuncties en om afgevaar digden naar het Congres in Washing ton. Er zijn twee soorten stembiljet ten, die bij de verkiezingen van no vember worden gebruikt. Het ene maakt een scheiding per ambt, maar op het andere staan de kandidaten van de ene partij aan de ene kant, die van de andere partij aan de andere kant. Dit laatste systeem werkt in de hand, dat de kiezer alleen maar een keuze maakt tussen Democraat of Re publikein. Is de aanvoerder van een kieslijst niet populair, dan kan dit rampzalige gevolgen hebben voor zijn partijgenoten, die zich verkiesbaar hebben gesteld voor lagere functies. Dit is precies wat in het zuiden gevreesd wordt. De leider van de door Jelte Rep Democratische partij in Georgia noemde een kandidatuur van McGo vern een 'totale ramp' en een 'Stop- McGovern-actie' vond hij een kwestie van 'zelfbehoud' voor de vele zuidelij ke Democraten, die dit jaar op de kieslijsten staan. De staten Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgia, South Carolina, Tennessee, Kentuky, Virgi nia, Oklahoma. Texas, Arkansas, North Carolina en West-Virginia moe ten dit najaar een senator kiezen en in de laatste vier staten moeten bo vendien nog gouverneurs gekozen worden. Deze en vele andere functies liggen voor de Republikeinen voor het grijpen, als McGovern de Demo cratische presidentskandidaat is, zo vreest het zuiden. Daar komt nog bij dat Nixon het zuiden wèl, maar McGovern het zui den niet welgezind schijnt te zijn. McGovern is de enige belangrijke De mocratische kandidaat, die gouver neur Carter niet heeft willen beloven dat het zuiden een 'gelijke behande ling' krijgt als de rest van het land. Het zuiden wil namelijk niet dat daar meer gedwongen busvervoer van schoolkinderen, ten gunste van het integreren van de scholen, plaatsvindt dan elders. Bovendien is het zuiden diep gegriefd dat zes zuidelijke staten speciaal toezicht bij de verkiezingen krijgen vanuit Washington, zoals be paald werd in de kieswet van 1965. Gouverneur Carter meent, en velen met hem, dat een dergelijke behande ling een anchronisme is, nu massa's negers in het zuiden stemmen en gekozen worden. Een andere grief tegen McGovern is, dat de senator 'misbruik' zou hebben gemaakt van de hervormingen in het kiezen van afgevaardigden naar de partij-conventie, die hij nota bene er door gedreven heeft met steun van zuidelijke leiders, die daarmee, al thans dat beweren zij, hun reputatie en politieke toekomst op het spel zetten. McGovern zou met busladin gen tegelijk zijn aanhangers naar lo cale-, districts- en staatsconventles hebben gebracht om de zaak naar zijn hand te zetten. In de meeste staten worden namelijk geen voorverkiezin gen gehouden en worden via een serie conventies de afgevaardigden naar de Nationale conventie geselec teerd. Door de taktiek waarvan McGo vern beschuldigd wordt, werden vele 'loyale' Democraten overspoeld en onttroond door studenten, negers en andere McGovern-fans. John Mitchell, Nixons vroegere minis ter van justitie en nu de leider van diens verkiezingscampagne, volgt met veel plezier deze ontwikkeling. Hoe meer de Democraten verdeeld zijn, hoe liever het hem is. Volgens hem wil men ook in de hoogste regionen van de Democratische partij McGo vern niet. Hij voorziet niet alleen massale desertie in het zuiden bij een McGovern-kandidatuur maar is er ook van overtuigd dat de voorzitter van de Democratische partij, Lawrence O' Brien, samenspant met George Walla ce van Alabama om de stemming op de naderende conventie in het hon derd te laten lopen en daarna een compromis-kandidaat naar voren te schuiven. O'Brien, die aanvankelijk zijn sterke afkeer van Wallace niet onder banken of stoelen had gestoken, liet zich kort geleden uitgebreid foto graferen naast het ziekbed van de gouverneur. Met vier overwinningen op één dag lijkt George McGovern echter moei lijk te stoppen in de komende zes weken, die ons nog scheiden van de partij-conventie in Miami. VN-Liga voor mensenrechten: De Cubaanse premier Fidel Castro (links, omlijst met baard) zegent een klas Poolse schoolkindertjes ln een school in Polen, die naar Castro's strijdmakker Ché Guevara werd vernoemd. Castro gaf tegen correspondenten als commen taar op de berichten dat hij een hartkwaal zou hebben: 'Ik heb een hart van staal'. II1J zag er gezond en gebruind uit. Twee correspondenten van het persbureau Associated Press zijn gisteren in hun kantoor in Warschau door vier mannen, die zich voor 'Cubaanse Journalisten' uitgaven, in elkaar geslagen, omdat zij 'veel onwaarheden' over de Cubaanse leider zouden hebben geschreven. LONDEN (Reuter, UPI) De resultaten van het onderzoek van Lord Widgery naar de toedracht van 'bloedige zondag' in London derry op 30 januari zijn gisteren scherp gekritiseerd. De eenmanscommissie van de Britse opperrechter Widgery kwam tot de conclusie dat de schietpartij in Lon donderry door Britse parachutisten, waardoor 13 burgers om het leven kwamen, het vuur hebben geopend nadat zij door sluipschutters waren beschoten, en daarom niet als de hoofdschuldigen kunnen worden aan gemerkt. Tegen deze conclusie is bezwaar aan getekend door de Internationale Liga voor de rechten van de mens, een orgaan van de VN met adviserende bevoegdheid. De Liga zegt in een gisteren gepubliceerd rapport dat do Britse parachutisten, die bij de schiet partij betrokken waren, gauw klaar staan om te schieten en niet geschikt zijn om rellen van burgers de kop in te drukken. De Liga zegt voorts dat de aanwezigheid van een paar gewa pende mannen de para's niet het recht gaf in het wilde weg op ongewa pende burgers te schieten. De bevelhebber van de Britse troepen in Ulster nam wel een vermetel be sluit toen hij de parachutisten naar Londonderry zond om daar arrestaties te verrichten, aldus het rapport. Daar door werd de kans van een aanval van militairen op burgers groter en daarmee ook de kans op doden en gewonden, zo wordt vervolgd. Het rapport van de Liga is samenge steld onder leiding van de Amerikaan se hoogleraar Samuel Dash, directeur van het instituut voor strafrecht van de universiteit van Georgetown in Washington. GEÏNTERNEERDEN William Whitelaw, de Britse minister voor Ulster heeft gisteren opnieuw 50 geïnterneerden vrijgelaten. Dinsdag waren reeds 75 geïnterneerden im vrij heid gesteld, waarmee meer dan de helft van het totaal aantal geïnter neerden op vrije voeten was gekomen. Er worden nu nog 415 mannen vast gehouden. In Belfast is gisteren opnieuw een STOCKHOLM 'Voor mijn volk in Vietnam is de milieu conferentie in Stockholm een luxe. Mijn land raakt niet ver vuild zoals in de overofitwikkel- de landen. Mijn land wordt ver giftigd'. Dit zegt Cao Ngoc Phoeong, de Viet- nameese boeddhiste die in balling schap in Parijs woont en de wereld rondreist om te vertellen van de gruwelen die haar volk worden aan gedaan. Op de Dai Dong-conferentie in Zwed n voegde zij een ander alarmerend feit toe aan het druk besproken rapport van de Amerika nen Arthur Westing en E. W. Pfeiffer over de 'ecocide' de stelsel matige vernietiging van land en volk in Vietnam (samengevat in Trouw-Kwartet van zaterdag). Cao Ngoc Phoeong weet dat het uitstor ten van miljoenen liters omtblade- deringsmiddelen (herbiciden) boven haar land en de bombardementen betekenen dat de hellingen van de heuvels en bergen geheel kaal gera ken. Het gras en de bomen die anders in de regentijd het van de bergen komende water tegenhielden, zijn verdwenen en daarmee de na tuurlijke bufferzone. Het gevolg is dat de laatste jaren het aantal overstromingen steeds groter wordt, dat landbouwgronden onder water komen te staan, de oogst van de Vietnamezen vernietigd wordt, de mensen dakloos worden. Ke ine boe ren worden van dat land naar de stad gedreven, waar de sociale nood groot is en waar de vluchtelingen soms worden ondergebracht in con centratiekampen. Arthur Westing projecteerde in een gesprek de gevolgen die de ecologische oorlog in Vietnam (met 45 miljoen inwo ners) zou kunnen hebben op Ame rika. Ais dit land met twee honderd miljoen mensen op dezelfde wijze getroffen zou worden door bommen, ontbladeringsmiddelen en stelselma tige vernietiging, dan zouden er bij- Boeddhiste op conferentie in Stockholm: door Rudie van Meurs na zes miljoen doden, meer dan dertien miljoen gewonden, terwijl 33 miljoen Amerikanen, berooid van hun bezittingen, vluchteling zouden zijn. Westing zegt: 'Zelfs als deze oorlog nu zou eindigen duurt het tientallen jaren voor er weer enig herstel mogelijk is. Ik praat dan nog alleen maar over herstel van natuur lijk evenwicht. Het is waar wat mevrouw Phoeong zegt, dat Vietnam niet vervuild raakt maar vergiftigd wordt en dat de Amerikanen bezig zijn aan een systematische vernieti ging van het land, hulpbronnen en de mensen in Vietnam'. Hoogtepunt De massale besproeiing van gebie den die een oppervlakte hebben van de helft van Zwitserland, bereikte een hoogteplint in 1967. Pfeiffer: 'Hierdoor is Zuid-Vietnam met een erfenis opgescheept die uit miljoenen dode. rottende bomen bestaat, ver giftigde planten en een ontwricht eco-systeem. De ontbladeringsmid- de en hebben in de loop van de tijd honderden duizenden hectare rub berplantages, rijstvelden en land bouwgrond vernietigd en kaal ge maakt. Een ander onderdeel van de ecologische oorlog van de Amerika nen in Vietnam is het 'schoonvegen' van het land met behulp van bul- dozers. De buldozers, die meer dan twaalf uur per dag opereren, hebben een capaciteit van een halve hectare per uur. Er zijn er ongeveer twee honderd in Vietnam. Pfeiffer: 'geen boom is te groot, geen jungle te dicht, niets ontsnapt aan deze machines, die bezig zijn aan het meest intensieve rooiings- programma in de geschiedenis. Soms snijden geniesoldaten het land puur voor de lol in stukken. Tijdens mijn bezoek aan Indo-China kwam ik b.v. het embleem van de Amerikaan se 1ste devisie infanterie tegen op 25 mijl ten noordwecten van Saigon, dat in de bosbegroeiing was gekerfd. Daarmee ging op z'n minst 800 hec tare bos verloren. Op een zelfde manier is in de buurt van Hoeé een reusachtig vredessymbool in het bos gesneden'. Naast het grote gevaar dat ontstaat voor ecologie en het optreden van erosie in de heuvelach tige gebieden, berekenen Pfeiffer en Westing dat de oorlog in Vietnam meer dan 1.2 miljoen hectaren aan bosbegroeiing kost en dat de Viet namese economie tientallen miljoe nen dollars schade oplevert per jaar. culair als bizar. Vliegtuigen die op drie kilometer afstand vliegen en op tweeduizend meter hoogte zijn wor den heen en weer geslingerd. Bin nen een straal van een kilometer worden alle levende wezens door de explosie op slag gedood. Buiten die cirkel des doods raken mensen en dieren ernstig gewond. Volgens on derzoekingen zouden zelfs wormen in de grond asl gevolg van de explo sie sterven. De bom wordt met na me afgeworpen voor het onklaarma- ken van wegen en het tegenhouden van verdachte troepenconcentraties. De superbommen zijn volgens Pfeiffer al anderhalf jaar in ge bruik, zonder dat daar ooit aandacht aan werd gegeven. Een officier van de 7de luchtmacht zei dan ook tegen over Pfeiffer: 'de bommen hebben zo'n verwoestende werking dat we er niet te veel publiciteit aan dur ven te geven'. Ervaringen Superbom •Pfeiffer heeft in Vietnam ook erva ringen opgedaan met het allernieuw ste wapen op het gebied van de Amerikaanse oorlogsvoering, het ge bruik van een zevenduizend kilo wegende superbom, die de Ameri kaanse generaals speels de naam van Daisycutter of cheeseburger hebben gegeven. Deze superbom is de opvol ger van de Blockbuster die 4500 kilo weegt. De superbom wordt met be hulp van een parachute op een hoogte van drie tot zesduizend meter afgeworpen. Als de bom tot ontploffing komt, ontstaat geen kra ter maar worden alle bomen en obstakels tientallen meters ver weg geblazen. Zo ontstaan open plekken ter grote van voetbalvelden. De luehtdrukverplaatsing die bij de ontploffing vrijkomt is even specta- Pfeiffer en Westing zijn verontrus tende wetenschapsmensen op het ge bied van biologie en bosbouwkunde. Ze sommen in Stockholm, elke avond opnieuw op andere bijeen komsten, hun ervaringen op, zonder daarbij nadrukkelijke politieke con sequenties te willen trekken. Ze vin den het slechts jammer dat de biolo gisch, chemische oorlog in en de vernietiging van Vietnam niet op'de agenda van de VN-wereldmilieucon- ferentie is geplaatst, omdat die vol gens hen daar wel thuis hoort Wes ting zegt op een gegeven ogenblik: 'het is unfair om te zeggen dat het Amerikaanse leger waarvan hij zelf in Korea deel uitmaakte Vietnam als proefveld zou gebruiken voor nieuwe bommen en nieuwe chemische middelen. Dat is immers de taak van elk leger'. Als Cao Ngoc Phoeong hierover bedroefd is zegt hij: 'Ik wil niemand in verdediging nemen, begrijp me goed, maar het Amerikaanse leger wordt ook ge stuurd om zijn werk te doen'. Britse soldaat door sluipschutters ge dood. Hij was op patrouille in een rooms-katholieke wijk toen hij onver wachts werd beschoten. WASHINGTON (Reuter) Een fe deraal hof van beroep in Rcihmond in de Amerikaanse staat Virginia heeft de uitspraak bernietigd van een la gere rechtbank, waarin de integratie werd geëist van blanken en negers op scholen in Richmond door het instel len van schoolbusdiensten. Het besluit betekent een overwinning voor de welgestelde burgers van de voorsteden van Richmond, die hun kinderen niet per bus van hun huis naar scholen willen sturen, die ook door negerkin deren worden bezocht. Het Amerikaanse Hooggrechtshof ver bood in 1954 het zogeheten tweescho- lensysteem, waadoor blanke en neger kinderen die in dozelfde stad in het zelfde district wonen naar afzonder lijke blanke en zwarte scholen gingen. Om de rassenintegratie mogelijk te maken is een uitgebreid stelsel van schoolbussen ingevoerd,zodat kinderen uit overwegend zwirte en blanke wij ken gezamenlijk o;> eenzelfde school konden zitten. Tegen dit systeem is vooral door de blanken fel verzet gerezen, omdat onder meer het onder- wijspeil volgens hen aanzienlijk daalt wegens de aanwezigheid van negerkin deren uit 'lagere' sociale milieus en dat de kinderen te lang moeten reizen. De kwestie van de busdiensten is dan ook een belangrijk punt in de campagne voor het Amerikaanse pre sidentschap geworden. CAIRO, BONN (Reuter, UPI) Egypte en West-Duitsland zullen in de loop van vandaag bekend maken, dat zij opnieuw diplomatieke betrekkin gen met elkaar aanknopen. Dit is uit betrouwbare bron in Cairo vernomen. Egypte verbrak, samen met negen an dere Arabische staten, zeven jaar ge leden de diplomatieke betrekkingen met de Bondsrepubliek, toen de West- duitse regering besloot diplomatieke relaties met Israël aan te gaan. Van deze landen hebben Jordanië. Algerije, Noord-Jemen en Soedan inmiddels hun diplomatieke betrekkingen met Bonn hersteld. Alleen Irak. Syrië en Saou- die-Arabië hebben nog geen betrek kingen met West-Duitsland aange knoopt. De verhouding tussen West-Duitsland en de Arabische wereld verbeterde in het afgelopen jaar, ondanks de bezoe ken. die de ministers van Buitenland se Zaken Scheel en Eban aan eikaars landen brachten en ondanks de uitno diging van Israël aan bondskanselier Brandt naar Jeruzalem te komen op een nog nader overeen te komen da tum. De Arabische staten verwachten meer economische en technische hulp van hun verbeterde relaties met Bonn. De Westduitse hulp aan Egypte is in de afgelopen jaren niet geheel stop gezet Zo werd de bouw van drie brug gen over de Nijl en van elektrificatie- en imgatiewerken voortgezet. BRUSSEL (Reuter, ANP) België is voor uitstel van de topconferentie van de tien EEG-landen als de ideeën over de toekomst van Europa niet tot klaarheid zijn gekomen voor in okto ber de top wordt gehouden. Het commentaar volgt op waarschu wende uitlatingen van de Franse pre sident Pompidou dat de EEG-top met concrete resultaten zal moeten ko men, wil hij de regeringsleiders naar Parijs uitnodigen voor het EEG-be- raad. Pompidou stelt daarbij als eis dat het politieke secretariaat van de EEG in Parijs wordt gevestigd. De andere EEG-landen voelen daar weinig voor. Volgens Harmei moet de aanstaande EEG-top dezelfde betekenis krijgen als de conferentie van Messina, waar destijds de EEG van de Zes op poten werd gezet 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9