Meijnderts: leger als 'n 'zwemvest' organiseren dichtbij Nnmentaar cGovern oneelmisère ankbaarheid Voorstellen om tientallen miljoenen te bezuinigen en nog méér beter te besteden Even in Holland op adem komen kbl adenweekbladenweekbladen w Ziekenhuis gedupeerd door diefstal PSP-kritiek op tv-spot gedeeltelijke leerplicht Bommeldingen op Schiphol ongelooflijk tevreden floriade excentriek lUW/KWARTET DONDERDAG 8 JUNI 1972 Binnenland T5 K7 viervoudige zege van McGovern ;t hem de grootste kanshebber op iresidentskandidatuur van de De- »tische partij. Dergelijke klinken- verwinningen zetten de 'bandwa- in beweging. Deze term stamt uit jd dat er bij Amerikaanse verkie- campagnes nog veel meer kabaal gemaakt dan tegenwoordig en ■Lndidatcn elkaar met muziekkorp- karren trachtten te overschet- t. Wie het meest kabaal kon ma- I kon rekenen op de grootste aan- g. De meehossende menigte trok «langstelling weg van andere kan ten. Tegenwoordig worden wat r subtiele vormen van reclame nikt, maar men blijft geloven in "bandwagon'-effect. Govern zal nu waarschijnlijk het >tste deel van de stemmen die nog verdienen om nog niet gebonden in de wacht kunnen slepen, en op concentie al na de eerste stemronde presidentskandidaat kunnen wor- uitgeroepen. merkwaardige is, dat McGovern steun heeft gekregen van mensen het vaak oneens zijn met zijn tieke ideeën of en dat is natuur- iets minder merkwaardig die ën niet kennen. Zijn beheerstheid rijn oprechtheid telden bij hen nelijk zwaarder dan zijn politieke ir. Binnen de Democratische partij echter gevreesd, dat straks in ember de kiezers zich wat nauw- riger rekenschap zullen geven van gewicht van hun beslissing en de tieke kleur wl flink zullen laten Hellen. En dan zou de voorkeur de meesten toch uitgaan naar de didaat die het brede politieke mid- vertegenwoordigt. Daarom moet Severn nu zien te bewijzen, dat hij alleen een goede kandidaat, maar een goede president kan zijn. zou intussen niet juist zijn. Govern al bij voorbaat kansloos te nen. Als één ding uit het verloop dc voorverkiezingen duidelijk is orden, is het juist dat men die btere McGovern niet moet onder- itten. moeilijkheden over de bespeling Amsterdams Stadsschouwburg wet nieuw, maar wel hardnekkig, tafc geschiedenis van de schouw- ig door zijn er gezelschappen en "liders, zelfs de grootste, over raikeld. Amsterdams Toneel, dat inder- en nauwelijks voorbereid het gat vullen, waar de Nederlandse ntdie na vele soms goede B in was gevallen, is het eerste oen al struikelend begonnen. Het ertoirc was onvoldoende en wei- succesvol. Het tekort aan artistiek iltaat weerspiegelde zich in de be- tójfers: het bezoek nam met 25 af. Daaraan is het voor een groot te wijten, dat het gezelschap met financieel tekort van drie tot vier kwam te zitten. In dit opzicht ans ziet het komende seizoen er beter uit: het geraamde nadelige k) bedraagt ruim vier ton. alles heeft bij de overheid een rikreactie veroorzaakt: Het Amster- BJ Toneel mag nog een jaar blijven len en dan is het uit. Deze beslis- is, gezien de toestand van Am- liams financiën, best te begrijpen, meer dan het predikaat noodop- ig-in-cen-noodsituatie verdient ze De toneeltoestand in Amsterdam 't alleen maar penibeler door ge- den. Want voor 1974 hoeft de lijschouwburg niet op een vaste peling te rekenen en het seizoen '74 zal dus gevuld moeten worden voorstellingen van verschillende elschappcn. Dat levert misschien gevarieerd toneelseizoen op, maar bet toneel in 's lands eerste Wwburg geen eigen gezicht geven. Amsterdams Toneel zou in het *nde seizoen kunnen proberen te Bjzen dat het besluit van de ge ste behoort te worden herzien. Iers wordt het wachten op de jende toneelleiders die het willen gen. Gegadigden zullen er wel ko- 1. Maar inmiddels zit Amsterdam *ecr een paar jaar mee. regering heeft een plan bekendge- m de dagbladen te helpen door fcdc! an een extra-verhoging van de "oepgcldcn. Dat wijzelf bij deze a partij zijn, noopt ons tot sober- •d in het commentaar. Wat kunnen dan beter doen dan bij de dichter C. Bloem te lenen: 'Alles is veel wie niet veel verwacht'? saterdag zal bij de Ned. Dok en 'epsbouw Mij. v.o.f. (lid van de B-Schelde-Verolme groep). het [jjchip van de 225.000 ton raam- Ranker 'Texaco Panama' te water 'den gelaten. De tanker is in voor Texaco Overseas Tank- jP^De koppeling van voor- en acii- zal 19 juni geschieden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een groep officieren met als middelpunt de comman dant eerste legerkorps, luitenant-generaal Meijnderts, heeft in de afgelopen maanden een nota gestuurd aan premier Biesheuvel en mi nister De Koster, waarin vergaande kritiek geleverd wordt op het huidige defensiebeleid. In deze nota wordt geconstateerd dat het beleid spaak dreigt te lopen door de sterk stijgende defensiekosten en de steeds beperkter finan ciële ruimte voor defensie. De groep officieren ziet voor het door hen bepleite nieuwe beleid, de huidige topstructuur van defensie als het grootste obstakel. Deze wordt gekenmerkt als 'amateu ristisch', verouderd, weinig doortas tend, niet open voor nieuwe ideeën en met weinig begrip voor moderne theo rieën over management en imveste- ringstechniek. Zij menen daarom dat eem speciaal in te stellen commissie het nieuwe defensiebeleid zal moeten voorbereiden. Maatregelen als uitdun ning van de defensietop, instelling van een defensiestaf om het totale beleid te coördineren zijn voorwaar den voor de realisering van hun plan nen. De plannen concentreren zich op twee punten: een andere manier van leger vorming en een beter gebruik van de financiële mogelijkheden. Het huidige systeem van legervorming komt er in het kort op neer dat er constant een bepaalde troepenmacht (zes parate brigades) aanwezig is, ongeacht de internationale politieke situatie. Als er oorlog dreigt kunnen er nog vier, minder goed uitgeruste brigades ge mobiliseerd worden. Tot deze mobili satie zal echter niet gauw worden besloten in verband met de verstrek kende gevolgen, die dit voor de inter nationale politieke situatie kan heb ben. De groep-Meijnderts zet daar de zoge naamde 'zwemvest theorie' tegenover. Die gaat uit van tien goed-uitgeruste brigades, waarvan niet constant de totale bemanning, maar wel de essen tiële structuren voor commandovoering en materieel aanwezig zijn. Als de internationale situatie ongunstig wordt kunnen deze systemen door het oproepen van dienstplichtigen worden bemand, het zwemvest wordt dan op geblazen, terwijl in tijden van ont spanning de bemannning kan dalen. Dit veel meer flexibele systeem maakt het mogelijk op de internationale ont wikkelingen te reageren met minder- verstrekkende gevolgen als bij een algemene mobilisatie het geval zal zijn. Uitgaande van tien al of niet geheel bemande brigades heeft Neder land ook een veel sterkere onderhan delingspositie bij de eventuele onder handelingen met het Warschaupakt over wederzijdse troepenverminde ring. Het zwemvest-systeem biedt voor mi nister De Koster grote voordelen. Hij kan zonder aantasting van de ge vechtskracht, de alom bepleitte dienst tijdverkorting, invoeren. In het zwem vestsysteem kan volstaan worden met een kortere tijd van paraatheid en training na de opleiding, waardoor dc diensttijd in het algemeen tot twaalf maanden kan worden teruggebracht. De dienstplichtigen blijven gedurende de daaropvolgende negen maanden klein verlof direct beschikbaar. Voordelen Tevens geeft het systeem grote finan ciële voordelen, omdat door de kortere diensttijd de kosten voor wedde, ver zorging en dergelijke minder zijn. Door een andere organisatie van de brigades (drie in plaats van vier ba taljons) komt voorts materieel vrij en door het overbodig worden van grote herhalingsoefeningen komt de leger plaats Ossendrecht voor een ander doel ter beschikking. Het tweede hoofdpunt van de nota is Lt.-generaal F. E. Meijnders een beter gebruik van de financiële middelen. Toen minister De Koster onlangs van een bezoek aan Zweden in Nederland terugkeerde verklaarde hij: 'Ik heb nu wel gemerkt dat niet alleen in Nederland die gezonde con currentie tussen de drie krijgsmacht onderdelen bestaat'. Deze opmerking zal hem door de groep-Meijnderts niet in dank zijn afgenomen. De groep ziet nu juist in deze concurrentie de oor zaak van een verkeerd investeringsbe leid en de aankoop van alleen de beste en duurste wapens waar met wat minder volstaan had kunnen wor den. Opgeschroefd In de nota worden vele voorbeelden van deze te hoog opgeschroefde eisen genoemd. De aanschaf van Oerlikon luchtafweergeschut in plaats vam het veel goedkopere Amerikaanse type, de vervanging van Centurion- door Leopard-tanks, op een verhouding van één staat tot één, terwijl de Leopard veel meer vuurkracht heeft en er dus minder nodig zijn om dezelfde vuur kracht te bereiken. Voorts de aankoop van de nieuwe TOW-antitankraketten. in een aantal waarvan het zeer aan vechtbaar is of Nederland in geval van oorlog zoveel raketten zal kunnen afvuren. En tenslotte de plannen van 'Den Haag' om in Ter Apel een oefenterrein in te richten. Een inves tering van 600 miljoen die volgens de groep-Meijnderts weinig nut heeft om dat er een totaal andere oefenconcep tie is ontwikkeld, waarin zo'n oefen terrein niet meer past. Op basis van deze en andere voorbeel den constateert de nota-Meijnderts dat niet alleen tientallen miljoenen bezui nigd kunnen worden maar ook een veelvoud daarvan beter besteed. Beslissend De besluiten die op het defensie- topberaad werden genomen zullen be slissend zijn voor dc defensie-inspan ning in de komende jaren. Gaat men op de oude voet voort dan zal het iShï, Droomvogeltje 'Links moet niet vrijen met de KVP maar eerst zichzelf worden' staat er boven een lang artikel van Gerard van den Boomen iin De Nieuwe Linie. Met enige argwaan beziet hij de be reidheid van de PvdA om weer te gaan regeren. Trouwens, het kabinet- Biesheuvel ziet hij ook nog niet zo hard kraken. 'Ik geloof dat de wens de vader van de gedachte is. Het is niet onmógelijk, dat het kabinet valt. Maar het is geenszins zeker. Het NKV-blad 'Ruim Zicht' schreef: 'De crisisvogel fladdert al boven Den HaagVoorlopig is het echter nog een droomvogeltje'. De wekelijkse column (die. net als De Nieuwe Linie zelf, moet blijven) is ditmaal geschreven door A. Groene- velt, voorzitter van de Industriebond NW. Hij besluit met de woorden: 'CNV-voorzitter Jan Lanser denkt de industriële democratie met 'enige zen ding onder de werkgevers* te kunnen bereiken. Ik help het hem hopen. Maar ik neem aan dat ik duidelijk heb kunnen maken dat wij in de Industriebond NVV meer aanleiding zien om met beide benen op de grond te blijven'. Verder in DNL een gesprek met Den Uyl, Kruithof, Trimbos en Van Ussel over aborrtus en bevolkingspolitiek, en een bijdrage in de discussie over fluor in het drinkwater ('Gefluorideerd wa ter is gevaarlijk'). Erotiek Voordat Germaine Greer naar Neder land kwam, reisde Bibeb voor Vrij Nederland naar Engeland om de veel besproken schrijfster van 'The female eunuch' enkele uitspraken te ontlok ken. De ontmoeting verliep nogal stormachtig. Op de Warwick Univer sity in Coventry, waar Germaine Greer doceert, krijgt Bibeb te horen: 'Hoe kan ik weten of je geen slechte interviews maakt? Zoals dat gisteren ging, je praat over jezelf, wat móet ik daarmee. Ik wil concrete vragen en niet de hele fucking troep door mekaar. Stil. laat me uitspreken'. On gevraagd. naar moet worden aangeno men, zegt Germaine Greer dan toch nog: 'Ach. erotiek is altijd verweven met wreedheid'. En: 'Het probleem is dat vrouwen elkaar wantrouwen. Maar ik geloof niet dat vrouwen zo worden geboren. Als klein meisje hield ik erg veel van meisjes. Vrouwen moeten weer naar elkaar toegroeien doordat ze elkaar gaan helpen'. In de vierde aflevering van de serie 'Gods rol in politiek Nederland' houdt Martin van Amerongen zich bezig met 'het schrale leven der protestantse cultuurdragers'. Het woord 'schraal' is van de gereformeerde organist-diri gent Charles de Wolff. Van Ameron gen merkt op: 'Schraal lijkt eufemis tisch uitgedrukt, als men de verhalen hoort en leest over de wijze waarop bijvoorbeeld de christelijke pers van de twintiger en dertiger jaren waarschuwde tegen Bach's Mattheus- Passie, omdat de tekst van deze, toch verre van luchthartige, compositie 'Luthersch' zou zijn'. Verloedering Elseviers magazine vraagt zich af: 'Wie ken er noch schreive zonder faute?' Bijna niemand meer. zo moet na lezing van het sombere omslagarti kel wel geconcludeerd worden. 'Onze taal verloedert', constateert Elsevier, en het enige lichtpunt is dat de spellinghervormers voorlopig hun zin niet hebben gekregen (dat ze geen gelijk hebben gekregen, zoals Elsevier schrijft, is natuurlijk onzin). De tele visie draagt aan die verloedering niet weinig bij. 'Sinds Pipo en Klukkluk sprak iedereen over 'Mij zijn niet van de bange' Sinds Swiebertje ging nie mand meer naar bed, maar 'kroop onder de manufacturens' en wilde iedereen een 'koekjen'. En Pippi Langkous leert dat drie maal drie zes is'. Ook de Tekenvaardigheid verloe dert. In een commentaar noemt Elsevier het een fabel dat van de bijna tien miljard gulden die in circulatie is. er zes miljard 'zwart' is. De economen van de Amsterdamse universiteit, al dus het blad, hebben die zes miljard alleen maar niet thuis kunnen bren gen. 'Het mislukte speurwerk van de Amsterdamse Universiteit is jammer genoeg ook nog uitgemond in een mislukt persbericht'. Willeke Het omslag van de Haagse Post is verlucht met een portret van Neder lands eerste en tot nog toe enige filmster, Willeke van Ammelrooy. Cherry Duyns onderwierp de ster aan een streng interview, waarin van weerszijden veelvuldig het woord 'bloot' viel. Willeke. door haar 'advi seur" Robert Wijsmuller omschreven als 'een brok natuur, een natuur- meid', vindt 'dat bijna iedereen mooi is bloot'. Anders dan Carry Tefsen (uit Blue Movie) wordt ze nooit 'hij gend benaderd', zoals de interviewe het uitdrukt 'Ik heb nooit hijgende telefoontjes of zo. Veel aardige brie ven om fóto's met handtekening. Maar helemaal niet op de sekstoer'. HP heeft ook andere kost Het blad heeft geprobeerd een antwoord te vin den op de vraag, van welke partij Thorbecke nu lid zou zijn geweest. De vraag wer<C voorgelegd aan een aantal niet-confessionele politici. De onder neming leyerde geen antwoord op, maar wel het vermoeden dat niet alleen de VVD Thorbecke probeert te claimen. Berger (DS70) meent dat de staatsman nu zeker lid van DS'70 zou zijn geworden; André van der Louw houdt Thorbecke-nu voor 'een radica le D'ee-eri en 'een aanstaand lid van de progressieve volkspartij'. Vonhoff en De Brauw vonden de vraag onzin nig; eerstgenoemde voegde er nog de kwalificatie 'onzindelijk' aan toe. In zijn nieuwe rubriek 'Ziet u wel?' noteert Kees van Kooten: 'Ajax is het vleesgeworden Jongensboek. Elf Jon gens en een Oude Cup'. Toneelspeelster Naast veel buitenlands nieuws, waar onder twee pagina's over de nog steeds onopgeloste problemen in het Midden-Oosten, biedt De Groene een interessant vraaggesprek met de to neelspeelster Ineke Swanevelt, die ruim anderhalf jaar in een psychiatri sche inrichting in Santpoort heeft gewerkt. Ineke liet de patiënten im proviseren in 'gewone intermenselijke scènetjes'. Ze vindt dat veel meer acteurs zoiets zouden moeten doen. 'Ik zou er vóór zijn. want er is nu toch zo'n malaise bij het toneel, dat de mensen maar eens de handen uit de mouwen gingen steken in de in richtingen'. Jan Pronk, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, die UNCTAD 3 heeft bij gewoond, vindt het zinloos een vierde UNCTAD te organiseren. 'Dan zal er eerst iets moeten veranderen, machts vorming vooral aan de kant van de ontwikkelingslanden, een mentaliteits- en structuurverandering binnen onze eigen samenleving, en structuurveran deringen binnen de ontwikkelingslan den zelf.' Paul Brill verwijt minister De Brauw dat hij zijn toevlucht heeft genomen tot 'bijzondere grove middelen' ter verdediging van zijn voorstel tot ver hoging van de collegelden. Werkgever In Accent krijgt VNO-directeur mr. J. Hollander gelegenheid zich te bekla gen over de vakbeweging. 'Ik heb', zegt hij in een interview, 'wel eens geschreven dat de vakbeweging op het ogenblik de sterkste sociaal-economi sche machtsfactor in onze maatschap pij is. In de politiek, in de publieke opinie en in de persorganen heeft de vakbeweging een overmacht waar wij als werkgevers niet aan te pas komen. Iedereen maakt zich druk over de vraag: 'wat vinden de werknemers ervan?' Nog smakelijker Is het vraaggesprek (hoewel er kennelijk nauwelijks een vraag aan te pas gekomen is) met generaal-majoor F. J. G. Brackel, die zich onlangs minder vleiend over de WDM heeft uitgelaten. In de kop staat: 'Gen.-maj. Brackel vindt 'begrip volle tolerantie' alternatieve uitdruk king voor verregaande slapheid'. Wat daar allemaal voor krijgshaftigs op volgt, is navenant. Het omslagverhaal is gewijd aan de apotheek, die aan vernieuwing toe is. Minister De Koster steeds moeilijker blijken de alsmaar hoger wordende kosten voor personeel en bewapening te combineren met een handhaving van onze NAVO-bij- drage. Een goed alternatief voor de plannen van de groep-Meijnderts is (nog) niet aanwezig. Drastische verhoging van het defensiebudget, zoals voorgesteld door de meerderheid van de commis sie-Van Rijckevorsel, zit er niet in. Handhaving van het budget op basis van het minderheidsrapport van de deze commissie, dat inkrimping van land- en luchtmacht inhoudt, is poli tiek niet haalbaar. De groep-Meijnderts wacht met span ning af wat er gaat gebeuren. Zij ziet daarbij Ter Apel als de testcase. Af wijzing van dat plan door minister De Koster betekent de eerste stap naar een ander defensiebeleid. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De chirurgische af deling van het Binnengasthuis in Am sterdam is ernstig gedupeerd door de diefstal van een koffertje vol medische papieren. Onder de papieren bevinden zich rapporten over operaties die kort geileden zijn uitgevoerd of nog moeten plaatsvinden. Verder bevatte het kof fertje zes ziektegeschiedenissen van operatiepatiënten, een gedeelte van een proefschrift van een van de doktoren en eon bschrijving van een nieuwe operatitechniek. Dc papieren zijn waar deloos voor de dief maar onmisbaar voor de chirurgische afdeling van het ziekenhuis. 'Wij zijn erg onthand. Bij de ziektegeschiedenissen zaten alle laboratoritimeegevens en röntgenfo to's. Het verdwijnen van een deel van z'n proefschrift is voor de betrokken arts zeer vervelend', aldus een woord voerster van het ziekenhuis. Men maakt zich ernstig zorgen over het feit dat de papieren waarschijnlijk niet meer vrijwillig worden terugge stuurd. Het koffertje werd maandag middag tussen vier en zes uur tijdens een vergadering van de medische staf gestolen. Ondanks het feit dat de dief nu gezien moet hebben dat de papieren voor hem waardeloos zijn, waren ze woensdagavond nog niet terug. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het PSP-Kamerlid A. G. van der Spek wil, dat het voorlich tingsspotje over de gedeeltelijke leer plicht voor 15- en 16-jarigen wordt vervangen. Hij heeft met zijn vragen over dit spotje ingehaakt op een motie van de cenrale raad van de Katholieke Werken Jongeren (KWJ), waarin deze eveneens aandringt om de uitzending van deze reclamespot te staken. De heer Van der Spek heeft met na me kritiek op de zeer negatieve te neur van het spotje. Er wordt onder meer gesproken over 'het volgen van onderwijs is als hinkelen in het hok.' wat bij de kijker onbewust overkomt als een geforceerde moeizame bezig heid binnen een bepaald strak stra mien. Er komen zinsneden in voor als 'dan hoef je nog maar één jaar/res pectievelijk twee jaar' en bovendien wordt het dwangmatige nog geaccen tueerd door een gebiedende stem van bovenaf. Het Tweede Kamerlid vraagt de mi nister een nieuw spotje te laten sa menstellen. waarin de gedeeltelijke leerplicht meer positief wordt bena derd en op de inhoud van het vor mingswerk nader wordt Ingegaan. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Bij de luchthavenpoli- tie van Schiphol zijn de afgelopen twee dagen drie bommeldingen bin nengekomen. Gistermiddag kwam een anoniem telefoontje binnen, dat er een bom in een El Al toestel zou liggen. De twee telefoontjes van dins dagavond meldden aanslagen op vlieg tuigen naar het Midden Oosten. De politie heeft de toestellen met bestemming Midden-Oosten doorzocht, maar niets gervandon. De rijkspolitie deelde ons gisteravond mee. de bom meldingen als 'grapjes' te beschou wen. 'Maar we nemen elke melding serieus', voegde de politie er aan toe. Op Schiphol blijven de bijzonder zwa re veiligheidsvoorschriften, die vanaf afgelopen zondagavond gelden, van kracht. Voor de reis heen en terug van veertig kinderen uit het Noordierse Belfast is de eerste duizend gulden binnen. Genoeg is dat nog lang niet, want al heeft de interkerkelijke werk groep Amsterdam-Belfast, die zich voor het reisgeld garant gesteld heeft, niet direct een enorm kapitaal nodig, een bedrag van achtduizend gulden moet er toch wel op tafel komen. Of het er komt of niet, de tdertig Ierse kinderen (negen tot twaalf jaar) komen hier beslist, zegt ds. L. L. Blok van de werkgroep, die een goed jaar geleden ontstond na het bezoek aan Belfast van twee Amster damse priesters en twee predikanten. Wc hebben het gegarandeerd en dus gebeurt het, hoe dan ook. De pleegge zinnen zijn er trouicens al: De Stich ting Europa Kinderhulp, die al jaren kinderen uit het buitenland voor een vakantie in Nederlandse gezinnen on derbrengt, heeft in de Zaanstreek alleen daar om de kinderen een beetje in één buurt te houden al tachtig adressen van pleegouders. Veertig van hen zullen zonder enige vergoeding in augustus drie weken lang een Iers jongetje of meisje ver zorgen. De kinderen, katholieke en protes tantse, komen allemaal uit Belfast en zijn uitgezocht door de Service Inter- De vijftien man sterke Rotterdamse delegatie, die onder leiding van bur gemeester Thomassen twee dagen op werkbezoek in de Britse kroonkolonie Singapore geweest is, heeft daar iets ongelooflijks te horen gekregen. Tij dens een diner hield minister Toh een tafelrede, waarin hij zei 'dat Rot terdam, de grootste havenstad ter we reld, ondanks de enorme bedrijvig heid weinig of geen milieuverontrei niging kent'. Toh, die toch wijzer geacht mag worden als minister van wetenschap en technologie, verklaarde nog steeds onder het eten nader, dat 'dit opmerkelijke resultaat was bereikt dankzij een vastberaden beleid met strikte handhaving van het voorschrift tot installatie van appara tuur ter bestrijding van de vervui ling'. Singapore kon daar nog wat van opsteken, vond de minister. Wij trou wens ook. national in Noord-Ierland, die hon derden t'an deze kinderen onder haar hoede heeft en in de uitzichtloze situatie van nu probeert hen een beetje op te vangen in buurt- en clubhuizen en 's zomers in vakantie kampen in het land zelf. Leden van de Nederlandse afdeling van deze SCI gaan deze zomer in die kampen en clubhuizen helpen De Noordierse or ganisatie zendt dit jaar ook kinderen uit naar onder andere de Ierse Repu bliek en Engeland. Zal het na een onbezorgde vakantie niet des tc moeilijker zijn voor de Noordierse kinderen om naar huis terug tc moeten rn teecr midden in de narigheid terecht te komen?Natuur- lijk, zegt dr. Blok, maar jc kunt daarom toch maar niet helemaal niets doen? Alles is meegenomen. Op deze manier zijn ze er tenminste even uit. Nog zevenduizend gulden, dan kan de werkgroep Amsterdam-Belfast de va kantiemaand augustus zonder financië le kopzorgen tegemoet zien. Wie wil helpen die zorgen te verlichten, kan een bijdrage storten op postgiro 365600 of het Amsterdamse gemeente gironummer S 36 ten name van het Solidariteitsfonds Amsterdam-Belfast in Amsterdam. De vermelding 'Ierse jeugd' op het strookje zal die bijdrage zeker in de goede pot doen belanden, moeilijk na te gaan. Daarom wordt er een enquête onder de bezoekers ge houden, maar voordat daar iets zin nigs over te zeggen valt gaat er nog wel een dag of tien overheen. Die buitenlanders komen vooral uit Frank rijk, België, Engeland, Duitsland en Scandinavië, maar ook veel uit Japan en Amerika. Engelsen en Finnen trekken één dagje uit om per charter- vliegtuig de Floriade te kunnen be zoeken. Amerikaanse vakmensen, kwe kers en aanhang, bomen ook uit sluitend voor de Floriade voor 48 uur over. Toerbussen zetten dagelijks hele ladingen vreemdelingen voor de hekken af. Tvind en leefmilieu', nog maar nèt geopend, is een enorm succes. Veel kinderen vinden het zo leuk, dat ze elke dag terugkomen. Over de manier waarop Spanje wordt 'bestuurd, is volgens een opiniepeiling onder 2500 Spanjaarden 61 pet. van de onderdanen tevreden. Volgens het blad 'Informaciones'. dat de uitslag publi ceerde, was maar 5 pet. echt ontevre den, maar 34 pet wenste zich niet over het regiem uit te spreken. Of zo'n enquête veel waarde heeft staat natuurlijk te bezien. Van oe vragen of de manier waarop de 2500 Spanjaarden die moesten beantwoor den. is niets bekend, alleen dat het Amerikaanse instituut Gallup het on derzoek gehouden heeft. Maar ook dat zegt nog niet alles, omdat Gallup zijn enquêtes doorgaans door opinie-insti tuten van het land zelf laat uitvoeren. In ons land belast het NIPO zich daar bijvoorbeeld mee. Regen en wind hebben de natuurlief hebbers niet van de Floriade in Am sterdam kunnen weghouden. Nu het Floriade-lenteseizoen zo'n beetje ach ter dc rug is, hebben de stichtingsbe stuurders voorzichtig de balans opge maakt. Héél voorzichtig want in bin nen- en buitenland worden op zoveel Rlaatsen toegangskaarten verkocht, dat het niet meer bij te benen is. In elk geval viel het resultaat niet tegen: naar schatting komt nog deze week de anderhalfmiljoenste bezoeker door de hekken en zo had men het zich. voor de tentoonstelling openging, ook voor gesteld. Er komen veel buitenlanders, dat is zeker, maar hoeveel is ook alweer Zekerheid Omdat zoveel dienst plichtige militairen, die in of buiten dienst brokken maken door eigen schuld, niet of onvoldoende verzekerd blijken, heeft hun vereniging, de WDM, een w.a.-verzekering voor de leden afgesloten. Voor één gulden per jaar krijgt elke aangesloten militair zijn brokken nu heel terug Peter- boek Het gemeentebestuur van Zaandam krijgt morgenochtend in het Tsaar Peterhuisje uit handen van de ambassadeur van de Sowjet-Unie een boek over de tsaar, die driehonderd jaar geleden geboren is. Het boek is samengesteld onder leiding van de directrice van het historisch museum van Leningrad, die er om die reden dan ook persoonlijk bij mag zijn Rozen De Amstelhal van het Am sterdamse RAI-complex onderdeel van de Floriade-tenfcoonstellimg en daar door toch al een geurige hal, is van morgen tot en met de achttiende gevuld met vijftigduizend rozen, alle maal kasrozen in 64 variëteiten. Behal ve de bekende zijn er ook nooit eerder getoonde soorten te zien en bovendien zijn er inzendingen uit Zwitserland en Tsjechoslowakije Be zoek Het Anne Frankhuis in de hoofdstad trekt steeds meer bezoe kers Vorig jaar zijn er 196520 ge weest. een dikke 15.000 meer dan ui 1970. Nog geen 30.000 waren Neder landers. meer dan 104.000 kwamen uit de VS en dan nog ettelijke duizenden uit Engeland. Duitsland. Canada. Ja pan, Israël, Italië en andere landen. Met z'n allen betaalden ze 147.000 om 'binnen te mogen Berekening Omdat het vestigingstadje Aardenburg nu driehonderd jaar geleden een fikse Franse aanval afsloeg een wapen feit dat bekend is geworden als 'de berenning van Aardenburg' gaat zijn inwoners van 33 tot en met 24 juni feestvieren. Op het programma staan een herdenkingsdienst, kinder spelen. behendigheidswedstrijden, een muziekfestival, een wielercnterium voor amateurs en een historische ten toonstelling. Dit wonderlijke hrilachtige apparaat heeft een tweeledig doel. verfraaiing van liet uiterlijk en bescherming te gen felle zon. Voor dat laatste zal deze excentrieke zonnebril getoond op de Salon de la Lunetterie in Parijs, wel goed zijn. over het eerste bestaat nog enige twijfel. Duidelijk is in elk geval dat de bebrilde in kwes tie het dragen van een petje met een klep wel uit haar hoofd kan zetten. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7