rentier Palme praat t)ch over Vietnam 'Gezamenlijk beleid industrialisatie in EEG hard nodig' Amsterdams Toneel forse mislukking üdse universiteitsraad -•ontwaardigd over vil del wij ze De Brauw SHV noemt aantijging van bouwbonden over IBB/De Kondor 'onzin' EEG kent Banglades j en Cuba preferenties toe Kerken zijn geen bars, waarschuwen kosters Dai Dong komt met eigen verklaring S^ang voor zon, 'wkamerlid Prinselijk paar in Brabant Tekort van tonnen Joh. de Meester wordt in Delft gehuldigd Jr/ivK '/KWARTET WOENSDAG 7 JUNI 1972 ItiiiiM'iilniul Kunsl K9 idanks Amerikaanse weerstand op milieuconferentie jRudie van Meure chlolm - De Zweedse premier Olof Palme is gisteren op de wereld-milieuconferentie van de Ver- reJ Naties in Stockholm fel uitgevallen tegen de milieumisdaad die omschreven wordt als 'ecocide' H stelselmatig vernietigen van een land en zijn hulpbronnen. 'Het is hoogste tijd dat internationale cht besteed wordt aan de onnoemlijke vernietiging die veroorzaakt wordt door bombardementen op grote schaal gebruiken van bulldozers en ontbladeringsmiddelen,' zo zei hij. lokkend dat nu pas aarzelen- es over deze zaak mogelijk st, onlangs in de Verenigde jn in het Internationale Corni- .'er^et Rode Kruis. Wij vrezen dat eve verzet tegen het ter dis- 'llen van deze methoden van 'ring, een reden is dat het lid [ervan nog toeneemt', aldus de premier. Hij noemde de n en Vietnam niet bij ir het was duidelijk dat hij maakte van de gegevens die lang zijn verspreid door de se hoogleraren Pfeiffer en over de biologisch-chemische iring in Vietnam, gisteren niet bekend of de delegatie op de VN-conferen- or zal geven aan de sterke ji parlement en publieke opi- de ecocide op de agenda te Uit de woorden van Palme maken dat de Amerikaanse sterk tegen discussie over 111 is. De Zweedse premier, die 1 de plenaire vergadering van (uconferentie, zei dat het van ïlang is dat de ecologische onmiddellijk wordt ge- vaip navolging van de seoretaris- h van de Verenigde Naties fajldheim die maandag over dit ge*ak, veroordeelde de Zweedse vaal de bewapeningswedloop die beïijk veel hulpbronnen ver- n aardoor het menselijk leefmi- rtdurend wordt aangetast. 1 ^over de kolonisatie en de 'b®vg door rijke landen, discrimi- meIde apartheidspolitiek van met g Jjid-Afrika, werd gisteren gele- L.fèr onder meer de delegatie uit De woordvoerder die ook h)a#e zndere Afrikaanse landen ™~Yi dat deze zaken thuishoren :erïenda van de milieuconferen- Jioemde als voorbeeld de Ca- j9*sa-dam die de Portugezen in lanleggen, en de 'uitbuiting' tinJd-Afrika. De Tanzaniaanse zei dat de Afrikaanse d» De Nederlandse regering betreurt dat het bevolkingsvraagstuk niet op de agenda van de conferentie staat, zei minister Stuyt gisteren tijdens de ple naire vergadering in Stockholm. In vele delen van de wereld is de bevol kingsdichtheid zo groot dat een mens waardig leven nauwelijks meer moge lijk is. De VN zal in de toekomst bij de behandeling van milieuproblemen ook aan de bevolkingsgroei aandacht moeten wchenken. delegaties ongelukkig zouden zijn als deze punten niet alsnog op de agenda worden geplaatst. De Chinese delegatie zou gedreigd hebben, zo luidt een niet-bevestigd bericht, zich van de conferentie terug te trekken als tijdens de vergadering het woord wordt gegeven aan de dele gaties uit Zuid-Vietnam en Zuid-Korea. Beide delegaties hebben althans gis teren gezwegen, terwijl ook de Chine se delegatie niet aan de discussie deel nam. Vragen over het dreigement van de Chinezen konden gisteren op een persconferentie niet worden beant woord. Deze week wordt op de VN-conferen- ti'e in drie verschillende commissies gesproken over a) het plannen en bestuderen van vestigingsplaatsen van de mens met betrekking tot het mi lieu; b) de milieu-aspecten van het beheer van natuurlijke hulpbronnen en het opsporen ervan; c) het onder controle houden van- internationaal belangrijke verontreinigers. Volgende week zullen de commissies aandacht besteden aan de opvoedkun dige, sociale, culturele en voorlich tingsaspecten van het milieuvraag stuk; ontwikkeling en milieu! de in ternationale organisatorische gevolgen van de aktievoorstellen die uit de verschillende vergaderingen naar vo ren moeten komen. Veel aandacht trok gisteren gastspreek ster Barbara Ward tijdens een n iet- officieel gedeelte van de conferentie. ve iii In een open brief aan de Tweede Kamerleden, de Acade- De Raad en minister De Brauw heeft de universiteitsraad van de ansmiversiteit heftig geprotesteerd tegen de wijze waarop minis- i dèrauw ingegrepen heeft in de bestuurlijke verhoudingen bin- ïft «Leidse universiteit. t >eds<rsiteitsraad noemt dat ontoe- le oen stelt dat zinvol overleg is linister en universiteitsraad ek <t wet dat voorschrijft, niet heel blijkt te zijn. fge\siteitsraad is niet eens met r waarop de minister, buiten twee kroonleden voor het bestuur heeft benoemd. beeft minister De Brauw de it van de raad genegeerd. De je drs. P. Janssen (vroeger IPG voor de PPR, nu lid van de or regerings- en oppositiepar- als een uiterst be- in bet college hebben, itbe<iiinister heeft mr. W. Koppe- •mogunct-directeur van het Rot- •ordl Bouwcentrum benoemd. De >an, die de minister (vol- let a wet op voordracht van de detnoemd heeft is mr. K. J. weijwel op de voordracht stond, nvrjuari maakte de universiteits pas pordracht op waarbij ze zoveel tloni variëteit van kwaliteiten, inlieke visies en managemant ngevpe maanden later schreef De ar |at hij Koppelaars en Cath Mgens de minister zou drs. weinig bestuurlijke capaci- en te weinig manage- apdtfring n sptr in de tijd van het scha- et nota bene moeite voor is 'erdlanssen als schaduwminister ot dn, zegt de voorzitter van de oodgitsraad, ds. D. L. Couprie. besloot een open brief te en er bij de minister op aan n zijn voornemen te garande- ■f4-1 wachtte nog een audiëntie •■>■1' Uister af. Die audiëntie werd door het uitlekken van de tegelijkertijd bleek dat de ijn twee benoemingen al rond jrmorgen lag de voordracht ningin. Hoe de reactie van •laars op deze situatie is, is jd, omdat hij in het buiten- [Mr. Cath zou tegenover de hebben te overwegen zijn in te trekken. Minister De Brauw Barbara Ward, die hoogleraaris voor internationale economische on wikke ling aan de Columbia-universiteit, en samen met 150 anderen het boek 'Wordende Wereld' schreef, kwam tot de conclusie dat als elk land zoals nu blijft doorgaan op eigen houtje te handlen te produceren een wereld ramp wacht. 'Als we zover gaan dat de atmosfeer en de oceanen hun zelfreinigend ver mogen verliezen, zal het geen enkele regering helpen, te zeggen dat ande ren verantwoordelijk zijn. 'Zij conclu deerde dat er grenzen aan de groei zijn en dat de biosfeer niet oneindig is. 'Waar moeten we beginnen', zo vroeg zij zich af, 'een eind te maken aan de luxe van de rijken of aan de behoefte van de armen?' Ze bestreed de visie die opgang doet in de wereld economie, die ervan uitgaat dat als er maar handel bedreven en geïnvesteerd wordt, de ontwikkelingslanden auto matisch omhoog gestoten zullen wor den naar het niveau van de rijke landen van nu. Zelfs als het mogelijk is in het jaar 2000 het inkomen per hoofd van de bevolking in de rijke landen op 32.000 te brengen, zal toch voor twee-derde van de mensheid 1300 per jaar het uiterste zijn wat bereik baar is, en de helft van hen zal dan lijden aan ondervoeding, en getroffen zijn door werkloosheid en andere soci ale moeilijkheden. Naast de armoede is er de bevolkings groei die volgens Barbara Ward gesta biliseerd moet worden en is er het sluipende gevaar van pesticiden en vergiften die zich ophopen in het milieu en de lozing van chemicaliën die de bodem aantast. Om aan deze problemen een einde te maken is er volgens haar een nieuwe Coperni caanse revolutie noodzakelijk. Een verandering in het denken waardoor de mensheid gezamenlijk zijn kennis met wijsheid gaat gebruiken. In de Zweedse roofdstad is het maan dagavond tot rellen gekomen tus sen protesterende jongeren en de po litie. De ruiten van het Spaanse toe ristenbureau, van banken en juweliers werden ingegooid. Honderden politie mannen met honden en traangas trok ken een cordon om het oude Rijks- daghuis in Stockholm, waar de belan- rijkste zittingen worden gehouden, en om het ABF-huis waar Dai Dong zijn secretariaat heeft. De Amsterdam mer André Schmidt en een Neder lands meisje dat in zijn gezelschap was, werden door de politie opgepakt en later weer vrijgelaten. STOCKHOLM De onafhankelijke milieuconferentie van de internationa le vredesbeweging Dad Dong eindigde gisteren met het opstellen van een alternatieve verklaring over het men selijk leefmilieu, die morgenmiddag in de officiële conferentie wordt inge bracht. In de zeven punten tellende verkla ring wordt onder andere een herver deling van de industrie over de hele wereld nodig genoemd. Uitbuiting van nationale hulpbronnen door bui tenlandse bedrijven leidt tot groeien de ongelijkheid tussen de verschillen de landen en geeft de rijke landen een monopolie op produktie, informa tie en macht, aldus de verklaring. Toenemende consumptie bij stabiele bevolking in de rijke landen wordt voor het milieu even ernstig genoemd als toenemende bevolking bij gelijke consumptie per hoofd in de arme landen: bevolking is niet de belang rijkste factor. Tenslotte acht de ver klaring de uitgaven voor bewapening een van de belangrijkste oorzaken van vervuiling en uitputting van hulp bronnen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Steenkolen Handels-Vereniging kwalificeert het vermoeden van de drie bouwbonden, dat de geheime geldschieter van het aannemingsbedrijf IBB/De Kondor 'niemand anders is dan het kapitaalkrachtige SHV-concem, waarvan ondermeer aannemings bedrijf Melchior deel uitmaakt', als 'onzin'. .G De regering zal een naar de mogelijkheden om ig als energiebron te ge- ichtig moeten steunen. Het lerlid drs. H. J. Rang dit gisteren in de Eerste •gesteld. als energiebron heeft ijke voordelen dat ®r niets in de waterhuishouding, er ito ito-actiev afval of andere ver- togen vrijkomen en men niet defnkelijk is van de aanvoer stof. De toepassing van de wordt thans nog belem- lat de kapitaalkosten per werd* nog 10-100 maal zo hoog 'die van de kerncentrales. Zoals bekend heeft een geldgever, waarvan de naam niet bekend werd gemaakt, onlangs vier miljoen gulden aan IBB-De Kondor geleend, welk be drag nagenoeg overeenkomt met het verlies dat IBB-De Kondor verleden jaar aan verlies leed. Bij het afsluiten van de lening werd afgesproken dat de onbekende op elk moment dat bedrag kan omiwsselen in vier mil joen gulden minimaal aandelen IBB- De Kondor, waarvan het huidig ge plaatste aandelenkapitaal 4.3 miljoen gulden bedraagt De bouwbonden vrezen zo blijkt uit een publicatie in het bondsblad 'De Steiger van de Bouwbond-NKV, dat door die 'manipulatie' van IBB-De Kondor de fusiecode van de SER wordt ontdoken. Zij stellen dat de kans namelijk niet is uitgesloten, dat IBB-De Kondor door de SHV zou kunnen worden overgenomen, waar door de positie van de meer dan duizend man personeel in gevaar zou kunnen komen. Een van de leden van de raad van commissarissen van IBB- De Kondor is tevens lid van de raad van bestuur van de SHV. Dat zou erop kunnen duiden dat de zaak on der de tafel al is beklonken aldus de bouwbonden. 'Vanzelfsprekend', zo vervolgen de bouwbonden, 'dat wij nu op korte termijn opening van zaken eisen. Het is een schande dat de bij IBB-De Kondor werkende mensen nog langer in het onzekere over hun toekomst worden gelaten.' Van de zijde van de SHV wordt verder gezegd dat 'er bij ons niets bekend is dat aanleiding zou kunnen geven voor een dergelijk bericht als door de bouwbonden is gepubliceerd.' De IBB-De Kondor merkt op datde De IBB-De Kondor merkt op dat de naam van de geldgever nog steeds geheim is en daarom wenst men de berichten daarover noch te bevestigen noch te ontkennen. Voor 1 september zal bekend zijn wie het aannemingsbe drijf te hulp is geschoten. Naarver- luidt zou een Engels concern de ƒ4 min. hebben verstrekt. Prins Claus en -prinses Beatrix zijn gisteren begonnen aan een driedaags werk bezoek aan Noord-Brabant. Na ontvangst en koffie in het Provinciehuis reed het gezelschap naar Boxtel, waar in het kantoor van het waterschap 'De Dom mel' de problemen van de verontreiniging van hei oppervlaktewater werden besproken. Later op de dag was er in de kantine van de chocoladefabrieken te Veghel een gesprek over de industrialisatie en werkgelegenheid in Noord-Brabant. Bij het vertrek uit de fabriek kreeg prinses Beatrix van het dochtertje van de di recteur drie zelfgemaakte poppen voor haar kinderen. Ir. Vredeling: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dc moeilijkheden bij de KNTU en Akzo^hebben weei eens aangetoond, dat er behoefte is aan een gemeenschappelijk in dustrialisatiebeleid in de EEG. Dit zei ir. H. Vredeling, Tweede Ka merlid en lid van het Europese parlement gisteren in Den Haag, waar hij een rapport over een Europees sociaal beleid toelichtte. Zowel bij AKZO als bij de KNTU is er op gewezen, dat de moeilijkheden voor een deel werden veroorzaakt door een produktieuitbreiding in Ita lië, die door de overheid daar gesubsi dieerd werd. Moeilijkheden in het ene deel van de EEG zijn voor een gedeel te het gevolg van .iet overheidsbeleid in het andere deel, zo luidt de redene ring. Ir. Vredeling vindt, dat men er wel voorzichtig mee mo;t zijn de Italiaan se overheid hierover verwijten te ma ken. Italië worstelt met een enorme werkloosheid in het zuiden. Daarbij vergeleken is de werkloosheid in Oost-Groningen maar gering. Toch vraagt men in Nederland voortdurend om gerichte overheidsmaatregelen voor uitbreiding van de werkgelegen heid in dat gebied. Dan moet men de Italiaanse regering niet het recht ont zeggen het bedrijfsleven te steunen om de werkloosheid in het zuiden van haar land te bestrijden, zo oordeelde Vredeling. Wel dient men er voor de zorgen dat de maatregelen, die de EEG-landen afzonderlijk nemen, op elkaar afgestemd zijn. Bestrijding van de werkloosheid in het ene land, mag geen werkloosheid veroorzaken in het andere land, aldus de heer Vredeling. Sociaal beleid Zijn rapport over een Europees soci aal beleid wordt 13 juni in het Euro pese parlement behandeld. Het rap port Is geschreven naar aanleiding van 'n nota van dc Europese commis sie. Daarin wordt de gemeenschappe lijke werkloosheidsbestrijding ge noemd als een van de punten, die voorrang moeten hebben. Andere pun ten, die volgens de Europese commis sie gemeenschappelijk moeten worden aangepakt zijn: vergroting van de vei ligheid in de bedrijven, verbetering van de positie van de vrouw, inscha keling van gehandicapten in het maat schappelijk leven en totstandkoming van een 'Europees sociaal contract'. Hiermee wordt gedoeld op een alge mene afpsraak van overheid, werkne mers en werkgevers (sociale partners) over het sociale beleid. In zijn rapport heeft de heer Vrede ling aan deze punten nog een regelinf voor beroepsopleiding toegevoegd. Het Europese parlement behandelt 13 juni ook het rapport van het Tweede Ka merlid F. van der Gun over een Europees inkomensbeleid. Drs. J. Boersma, de huidige minister van so ciale zaken, is destijds als lid van het Europese parlement begonnen met dit rapport. Als belangrijkste doel van e engemeenschappelijk inkomensbeleid noprmt rit/» haa-r \r*r. CT3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bespeling van de Stadsschouwburg door het Amsterdams Toneel is een mislukking geworden. Het gezelschap, dat met ingang van het seizoen 1971-1972 de Nederlandse Comedie op volgde als voorlopig vaste bespeler van het theater, heeft de laatste maanden voor een zaal gespeeld, die voor viervijfde leeg was. Het gemiddelde aantal bezoekers daal de tot beneden de tweehonderd, ter wijl de schouwburg ongeveer 950 'goe de' plaatsen telt. Voor het lopende seizoen wordt een ongedekte tekort boven de verleen de subsidie van 300.000 tot 400.000 verwacht. Voor het seizoen 1972-73 raamt het bestuur van het AT een stijging van het tekort met ten- minst" ƒ440.000, waarvan het rijk slechts ƒ90.000 aanvaardt. Een voort zetting van de exploitatie is dan ook volgens b. en w. nog nauwelijks ge rechtvaardigd. De bezettingsgraad bij het optreden van andere gezelschappen is aanzien lijk gunstiger. De opera draait met een constant bezoekersantal, het bal let ziet zijn bezoek tijgen en ook de voorstellingen van de Haagse Comedie lopen uitstekend. In een voorstel aan de raad komen b. en w. tot de conclusie, dat het Am sterdams Toneel niet nog een seizoen (1973-74) de vaste bespeling van een schouwburg kan worden aangeboden. Voorgesteld wordt het theater na sep tember 1973 gedurende een bepaalde periode 'open' te laten bespelen. Hoe wel de raad in maart vn dit jaar het besluit nam het Amsterdams Toneel op te dragen nog een seizoen in de schouwburg te blijven spelen, is nu dus het voortbestaan van het AT in september een zeer onzekere zaak. Sollicitatie Zoals gemeld heeft de projectgroep bespeling Stadsschouwburg geadvi seerd zo spoedig mogelijk de sollicita tie pen te stellen voor een vaste bespeling, die op 1 september 1973 zou moeten gaan. Volgens b. en w. zou dit echter praktisch bestuurlijke bezwaren opleveren. Het nu openstel len van de sollicitatie zou nauwelijks uitzicht geven op een verantwoord gunnen van de periode 1973-74 en volgende seizoenen aan een ander ge zelschap. De raad wordt gevraagd het Amster dams Toneel voor het lopende seizoen een aanvullende subsidie te verlenen en in beginsel goed te keuren het gezelschap nog de gelegenheid te ge ven binnen de gestelde grenzen voor stellen voor de speelperiode 1972-73 te doen. Na september 1973, zal, aldus het voorstel aan de raad, worden bezien of zich kandidaten voor een vaste bespeling aanmelden, die geacht kunnen worden garant te staan voor een bespeling, die in artistiek opzicht ook voor het hoofdstedelijk publiek aantrekkelijk is. Hierbij kan dan nog in alle' rust worden bekeken in hoe verre het later noodzakelijk is een vast Amsterdams gezelschap aan de schouwburg te binden dan wel het te belasten met de bespeling van ver* schillende theaterruimten. Aanvullende honoraria voor auteurs AMSTERDAM Auteurs van oor spronkelijke in het Nederlands of Fries geschreven gedichtenbundels, romans, novellen, literaire essays, kin- der- en jeugdboeken kunnen in aan merking komen voor aanvullend hono rarium van in 1971 gepubliceerde werken. Zij moeten zich wenden tot Het Fonds voor de Letteren, Chur- chilllaan 362, Rijswijk (Z.H.). Fotocopie van contract met uitgever moet bijgevoegd worden, evenals vier exemplaren van het betreffende werk. De honoraria kunnen 500,- tot 2000,- bedragen. Ook vertalers komen in aanmerking voor aanvullend honorarium. In be ginsel komen alle vertaalde werken hiervoor in aanmerking. Voorwaarde is, dat de vertaler met zijn uitgever overeengekomen is, dat drie cent per woord zal worden uitgekeerd. Het aanvullend honorarium zal tenminste anderhalve cent per woord bedragen. Aanvragen moeten vóór 1 september zijn ingediend. Deelnemers aan jeugdtheater gevraagd AMSTERDAM Jeugd en Toneel laat deze zomer weer een Nederlands Jeugd Theater spelen, waarschijnlijk in Amsterdams Brakke Grond, Rotter dams Picolo en het Haagse Hot Maar dat gebeurt dan pas ln de vijfde week. Vier weken daarvoor worden besteed aan de voorbereidingen onder leiding van Huub Jansen en Joost Boer. Dat gebeurt van 3 juli af in het gebouw 't Nannielaantje, Haartseweg, buiten Aalten, in de bossen. Er wordt met veel zorg en scherpgestelde krite- ria, een geschikt stuk gekozen, waarin ongeveer 15 deelnemers kunnen mee werken, van 16 tot 25 jaar. Wat toneelervaring en spelkwaliteiten zijn wel vereist Deze toneelvakantie kost, alles inbegrepen, 333,- Inlichtingen worden gegeven door Minka Petersen van het N.C.A.-secretariaat te Maars- sen, Zand.-ad 28. postbus 64, telefoon 03465-2543. Van een verslaggever LUXEMBURG De Europese ministerraad heeft gisteren in Lu xemburg besloten de algemene preferenties voor halffabrikaten toe te kennen aan een aantal landen, die daarom verzocht hadden. Ir. H. Vredeling Onder deze landen bevinden zich Cu ba en Bangladesj. Als eerste land uit het Oostblok heeft Roemenië om deze preferenties gevraagd. De raad heeft nog niet over deze aanvraag beslist. De Europese commissie zal eerst met voorstellen komen over deze aanvraag. Nederland heeft in dc vergadering van gisteren aangekondigd een memo randum te zullen indienen over de ontwikkelingssamenwerking. De fun gerende voorzitter van de raad, mlnis- noemt de heer Van der Gun ecu betere verdeling ,ran de inkomens, met name ook regionaal gezien. Hij hoopt dat voor iedereen vooral duide lijk zal worden, dat daarvoor niet alleen bemoeienis met de lonen nodig is. De inkomens van de mensen, die buiten een cao vallen, zullen er even zeer bij betrokken moeten worden. Van een onzer verslaggevers NIJKERK 'In kerkelijke gebouwen komen clubs die er niet horen. De koster of beheerder kan het moeilijk hebben met de opvattingen van deze tijd en de kerkbesturen moeten voor wat dat betreft achter hem staan'. Deze opmerking maakte de voorzitter van de protestants christe lijke vereniging van kosters (PCVK) in Nederland, de heer C. van den Brink, gisteren op de toogdag van de PVCK in Nijkerk. herinnerde aan zijn waarschu wing van twee jaar geleden tegen 'uitspattingen in kerkelijke gebou wen' en voegde daar nu aan toe, dat terecht alles wordt gedaan om de jeugd voor de kerk te behou den, maar dat dit wel eens op de verkeerde manier gebeurt: 'onze gebouwen zijn geen bars'. In het afgelopen jaar hebben de kosters een overeenkomst afgeslo ten met de kerkvoogdij van de Nederlandse hervormde kerk en met het Landelijk verband van de commissies van beheer van de ge reformeerde kerken. De bepalingen zijn niet dwingend voorgeschreven en de praktijk zal moeten leren of men zich aan de afspraken houdt. Moeilijker ligt het voor de kosters die niet in volledige dienst zijn. Ze maken veel meer uren juist ook 's avonds en in de week-ends dan die waarvoor ze worden betaald. Volgens de heer Van den Brink wordt het nogal eens 'gewoon' ge vonden dat een heel gezin werkt voor één salaris. Dc kerkbesturen laten vooraf meestal niet uitkomen wat de werkzaamheden precies in houden. Dc heer Van den Brink bepleitte daarom voor een aanloop periode van bijvoorbeeld een jaar, waarna dan verplichtingen, werk tijden en beloning aan de hand van de inmiddels opgedane erva ringen herzien zouden kunnen worden. Hij pleitte ook voor een afzonder lijke regeling voor kostersbeheer sters van kerkeklijke gebouwen waarin vergadeiingen, kerkdien sten, sociëteiten en dergelijke wor den gehouden. Zij moeten allerlei functies combineren: schoonmaken, monteur, gastheer, kok en kelner. Behalve een goede beloning zal de koster-beheerder ook s aanspraak moeten kunnen maken op een vakantie van minstens vier weken en minimaal een lang vrij wee kend per maand. Ook voor de koster-administrateur (die tevens het kerkelijk bureau moet leiden) dient er volgens de heer Van den Brink een speciale honoreringsre geling te komen. ter van buitenlandse zaken Thorn van Luxemburg, heeft voorgesteld d" EE- G-ontwikkelingspolitiek in september aan de orde te stellen, wanneer niet alleen de ministers van buitenlandse zaken, maar ook die van ontwikke lingssamenwerking aanwezig zullen zijn. Ook werd besproken de steun aan de scheepsbouw. De EËG-landen mogen de scheepsbouw nog subsidiëren tot "en bedrag, dat tien procent van de contractprijs bedraagt De Europese commissie wil deze regeling afbouwen via aflopende percentages. Frankrijk heeft verzocht de bestaande regeling, die aan het einde van deze maand afloopt, voorlopig nog voort te zetten, maar dat stuitte op fel verzet van Nederland. Wanneer in de volgende vergadering van de :ninisterraad geen beslissing over dit onderwerp valt betekent dit dat automatisch de alge mene concurrentieregeling voor de scheepsbouw gaan gelden, omdat nati onale subsidies dan helemaal niet meer zullen worden toegestaan. D« ministerraad wil ook proberen om tot een meer gecoördineerde en uni forme benadering van de Middelland se Zee-landen te komen. De Franse minister Schumann is hierover met een voorstel gekomen, dat door Ne derland gesteund wordt Dc gemeen schap zoekt al jaren naar een gemeen schappelijke benad®ring van do lan den rondom de Middellandse Zee. De handelsovereenkomsten, die de ge meenschap met deze landen heeft zijn echter naar inhoud nogal uiteenlo pend. Wanneer een gemeenschappelij ke benadering tot stand komt, wordt de weg geopend naar het ontstaan van een algem«ne vrijhandelszone met de ze landen. De politieke achtergrond van een dergelijke gang van zaken, met name voor wat betreft Portugal en Griekenland, is niet aan de orde gokomen. maar zal zeker een belan- rijk obstakel vormen. DELFT Na afloop van de opvoe ring van Huygens' 'Trijntje Cornells' door het Zuidelijk Toneel Globe op vrijdag 9 juni 20.15 uur in de Stads Doelen, /al de regisseur Johan de Meester door Delfesta gehuldigd wor den voor alles wat bij in Delft heeft gedaan met betrekking tot de Elc- kerlyc-voorstellingen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9