Alphense brandweer onder nieuw dak Katwijkse onderwijzer werkt aan tweede kinderboerderij Oud-Leidenaar was verbijsterd Rioleringsleed in Ridderveld Avon N. Samsom overleden KLACHTEN BEZORGING Fietspad Venneperweg in voorbereiding Raad Rijnsaterswoude Geslaagden bij A.C.C. Over de 1000 wandelaars in Alphen aan den Rijn SCHOONHEID IS ONZE ZAAK! Teruggekeerd uit de tropen heb ik 20 jaar geleden enige tijd in de directe omgeving van Leiden getroond. Door de streekfunctie van Leiden heb ik uw stad vrijwel dagelijks bezocht. Ik heb dan ook bijzonder prettige herin neringen aan die tijd. In mei j.L heb ik na ca 19 jaar een paar weken in Leiden doorgebracht. Mijn indrukken Leiden doorgebracht. Mijn indrukken weergeej ik hieronder. Als iemand die in het bijzonder de echte 'Leie naars' een goed hart toedraagt, verzoek ik u deze indrukken in uw blad op te nemen. Na 19 Jaar had ik het genoegen om in mei '72 weer enige weken in Leiden te zijn. Het ver doorgevoerde éénrich- tingverkeer, afgesloten (kapotte?) bruggen en wegomleggingen, zorgde ervoor dat ik 25 minuten extra nodig had om in de binnenstad per auto mijn gastadres te bereiken. Ik merkte daarbij, dat Leiden, zo beroemd om zijn historische, sfeervolle en vooral leefbare gezellige binnenstad, zwaar geschonden was. Wellicht onder de Invloed van de mei-herdenkingsdagen kwam ik op een vergelijking met een door bombardementen getroffen stad die op herbouw wacht; die soms pro visorisch was hersteld. Tijdens mijn verblijf heb ik met mijn gastheer de binnenstad te voet door kruist. (Dit kan ik iedere Leienaar' dringend aanbevelen, vooral iftdien hij van zijn stad houdt en die wil behouden) Veel wijzer geworden, maar met verbijstering heb ik de balans eens opgemaakt, want Leiden bleek onherstelbaar verminkt en is niet meer te redden, mits men 'mor gen' een goed herstelbeleid gaat voe ren. dat 'overmorgen' dan ook direct wordt uitgevoerd. Mij was bekend, dat Leiden een uni- versiteits-stad is, doch onbekend dat het bestuur van Leiden niet heeft ingezien, dat een steeds groeiende universiteit, onmogelijk in een niet groeiende binnenstad geperst kan worden! In de bewoonde en nog be woonbare gedeelten kan ik me geen slop, steeg, straat, gracht of weg her inneren. of er was wel iets van één of meer studentenhuizen of iets dat daarop leek Beperkte zich dit vroeger tot de directe omgeving en dat dan nog in beperkte mate. van het Rapen burg, thans ishe t gebied sterk uitge breid. De omgrenzing 'Leienaars' schrik niet alleen maar overtuig u (ADVERTENTIE) lnd>*n u ét kront onverhoopt ooni niet mocht onNongon, vorxookon »i| W OU b>| voorkeur te bellen tvuen 9 en 12 eer Til. 01710-31441 zelf ook is nu: Oude Singel, Heren gracht, Nieuwe Rijn, Utrechtse Vee. Plantsoen, Jan van Houtkade, Witte Singel, Jan van Goyenkade. Rijn- en Schiekade, Noordeinde. Galgewater. Steenstraat, Morssingel, Rijnsburger- singel. Lange Mare en Oude Singel. Het binnendr ingen is zover ook van andere dan normale woonfuncties dat van gewone bewoning doo rde burgerbevolking binnen 2 A 3 jaar vrijwel geen sprake meer zal kunnen zijn. KLEINE BIJLMER Het alternatief nieuwbouwwijken, die sfeerloos, eentonig en koel aan doen noodt niet tot een verblijf zoals de binnenstad. De in aanbouw zijnde Merenwijk (hoge huren naar ik vernam) is nu reeds een kleine 'Amsterdamse Bijlmer' en zal dit ver der worden, terwijl deze plaats eerder geschikt is voor de universiteit met toebehorende voo rzieningen. Nieuw bouw of herstel van enig belang be halve het fantastische Elisabeth Gas thof (de rest van de 'Vrouwencamp' laat ik ter beschrijving graag aa n (met daarnaast een verkrottend Loge ment) en het huis van het Hoogheem raadschap Rijnland (nu vloekt de stijl van de tegenoverliggende, veranderde ingangen van de Stadsgehoorzaal nog meer), heb ik in de binnenstad niet opgemerkt. Al wandelende kreeg ik soms hoop wanneer ik iets nieuws of hersteld zag. Doch vrijwel steeds bleek het dan iets van een studenten huis of van een bedrijf te zijn; ook de universiteit reken ik bij het laatste. Het schijnt dus wel te kunnen, doch niet voor de echte 'Leienaar'. Nu zijn dezen door de eeuwen heen al achteruit gesteld. Misschien valt het hun daarom niet meer zo op. Maar de geschiedenis en de huidige cijfers wijzen dit uit. Opleiding, inko mens en alles wat maar als slecht en ongunstig voor deze tijd is, daarin loopt Leiden voorop. Als industriestad (waarom ging die Industrie, wol, la ken. textiel enz. zich in andere delen van het land vestigen en trok men met subsidie nieuwe. Amerikaan se/Duitse. weinig werkverschaffende industrie aan?), heeft Leiden als door de eeuwen heen ook nu niet door de na-oorlogse welvaart kunnen opbloei en. De armste gemeente is nu als loon zijn lot! Nu is er (weer!) voor de bevolking èn de voorzieningen èn herstel geen geld. Natuurlijk wèl voor de grote projecten van de universiteit met aanhang. Leiden neemt zelf wel genoegen met leeggekomen oude fa- brieksgebouwenal s noodvestiging. te oude schoolgebouwen, terwijl zelf s verouderde bouwketen als n<x>d-leslo- ALPHEN Gisteravond omstreeks half elf brak een felle brand uit in het hoofdgebouw van de Verenigde Graanhandel N.V., Hoorn 130. De vlammen laaiden hoog op en het zag er al spoedig naar uit dat het hoofd gebouw met de opslag verloren zou gaan De brandweer kon echter de omringende gebouwen behouden. Regio ALPHEN Door een druk op de knop zette de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr M. Vro lijk, een installatie in werking, waar door een verlichte zuil met het woord 'Brandweer' werd onthuld. Hiermee had hij de officiële opening van de nieuwe brandweerkazerne ver richt. De plechtigheid vond plaats in de grote hal voor rijdend materieel in aanwezigheid van veel genodigden, onder wie dee chtgenote van de com missaris, burgemeester mr. R. M. Gal las en de architect Joh. Visser. De brandweerlieden presenteerden zich in hun nieuwe uniform cn lieten een aantal knappe stuntwerkjes met de ladderwagens zien. Brandweercommissaris A. J. Th. M. Korver wees op het belang van de kazerne in het kader van de regionale samenwerking. Hij was bijzonder blij dat na een lange voorbereidingstijd ALPHEN Op bijna 82-jarige 1 tijd overleed de heer N. Samsom, een van de drie zonen van de stichter van het uit 1882 daterende Samsombedrijf, dat mede door zijn toedoen tot ont wikkeling werd gebracht. Van 1913 tot 1957 was hij aan het bedrijf verbonden. Na zijn terugtreden in 1957 werd hij gedelegeerd commissa ris. Voorts overleed op 83-jarige leeftijd de heer H. J. Verschuur, die zijn hele leven bij het Samsom bedrijf heeft gewerkt. Beiden worden a.s. vrijdag begraven. HAARLEMMERMEER De leden van de raadscommissie van openbare werken en plantsoenen gingen gistera vond akkoord met de verbetering van het oude gedeelte van de Dorpsstraat, tussen Venneperweg en Zwanenstraat, in Nieuw-Vennep. De kosten hiervoor worden geraamd op ongeveer ƒ193.800. Tijdens de eerstvolgende raadsvergadering zal hierover een verstel op tafel komen. Er werden enkele voorbereidingskre dieten voor openbare werken in Haar lemmermeer-zuid ter sprake gebracht Ondermeer zijn er plannen rioolgema len te stichten in Abbenes, Lisser- broek en Buitenkaag. Ook wordt een plan voorbereid voor de aanleg van een fietspad langs de Venneperweg tussen Beinsdoip en rijksweg 4 en voor de verbetering van de Hoofdweg westzijde tussen Noorderdreef en Zuiderdreef in-Nieuw-Vennep. een professioneel geoutilleerde kazer ne tot stand was gekomen. Veel gschenken werden aangeboden, o.a. een in glas uitgevoerde rode haan van de Amsterdamse kunstenaar Louis Leroi. Een bewoner van de Havenstraat, waar een demon# werd gegeven met de nieuwst winsten van modern materieel,Jr de kazeme een lino van mei Greetje Grijpma uit Aarlandf aan. ALPHEN Het rioleringsnet onder Ridderveld, waarvan de aanleg zes Jaar geleden begon, blijkt grote gebre ken te vertonen. TV-camera's, die met behulp van beugels door een riool werden gehaald, hebben deze weten schap bevestigd. De bulzen zijn hal verwege gebroken en moeten nu wor den vervangen. De schade loopt al over de miljoen gulden. Directeur C. Hakstege van gemeente werken deelde dit mee op een pers conferentie. De lengte van het buizen- trace is bijna vijf kilometer. Vermoed wordt, dat de fundering van het net niet goed is berekend. Het staat nu al RUNSATERWUDE Vrijdagavond 8 uur vergadert de gemeenteraad. Agenda: AfrOekening vergoeding ond wijs over 1971 en vaststelling voor schot voor 1972; Medewerking aan de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs; Bouwplan bedrijfs- loods Blaazer; Reconstructie Heren weg; Aankoop Tond in verband met reconstructie Herenweg. ALPHEIN De directie van het Coca Colabedrijf aan de Van Foreestlaan deed bij de politie aangifte dat men weer eens ongewenst bezoek had. Bij dè garage verbrak men een plank die voor een kapotte ruit was geslagen. Met behulp van gereedschap dat men in een doos vond, werd getracht een automaat open te breken, maar dat bleef bij een poging. Vervolgens brak men door in de administratie-ruimte, die grondig werd onderzocht maar men vond geeng eld. Wel werden een bontjas met een waarde van plm. ƒ1000 en de doos met gereedschap meegenomen. Eveneens wrd ingebroken in de tim merwerkplaats van Avifauna en ook daar werd een kist gereedschap ont vreemd (blijkbaar een doe-het-zelver). Ten slotte werden ook in diezelfde omgéving van een bij garage Baay buiten geparkeerde Fiat de velgen met banden afgehaald. TER AAR Zaterdagavond speelden de elftallen van Altior en T.A.V.V. een voetbalwedstrijd ten bate van de reis van de bejaarden en invaliden. Altior won. vast, dat zeker anderhalve kil$ buis moet worden vervangen, i het mogelijk, dat men indert voortvarend is begonnen met 1 bouwen van de opgespoten terf van Ridderveld. Ir. Hakstege verwacht, dat der ners van Ridderveld niet veel merken van de herstel werkzaal De kosten ervan zijn voor de j te. HAARLEMMERMEER MaJ vond herdacht het Agrarisch Comité het tienjarig bestaan. I" had de diploma-uitreiking een^ feestelijk tintje. Het A.C.C. 1 seert aanvullende cursussen t< hoeve van agrariërs. Geslaagden uit ons verspreid bied: (lassen, beginners) C Baren, Nieuwveen; A BOS, Ahr B de Breuk, B Clement, G Heuvel, allen Nieuw-Vennep, H wijk, Rijsenhout; L Kranenburg Kranenburg uit Abbenes; A Sfci j. Nieuwveen en S A Tensen. hout. (electrotechniek) Adr. Bo van 't Hul. D de Kok, Krooi Nieuwenhuis en G J Nieuwenl Tamerus. allen uit Niew-V< nt van der Bijl, Wobrugge; C Graaff, Rijsenhout, H J v. d. 1 x D Molenaar uit Abbenes; D va: wen, ONieuwveen (dieselmot« hydrauliek) A Bos. J Hulsb j Kroon, uit Nieuw-Vennep; li L, Heyboer, Ter Aar; F C Kroon, e nes. (Maaidorsen en persen ef Nieuwenhuis en G J Nieuw aj Nieuw-Vennep. (spuiten in de bouw) W. Bitenhuis, W J I l0 burg uit Abbenes: C Bulk, W Maarl, A MC Noordam, A N W Ooms en A H Smits, N Vennep: J van Eenennaam, Zj hout: H J v. d. Ploeg, Oud-A |e Schering. Leimuiden. (vervol) economische vorming toekomst !r< dernemers) A Bos, C Bulk, »g Geluk, J CA Geluk, Joh. van J Tensen, Nieuw-Vennep, M P e]| boer. Ter Aar; I Kroon. Abbei In totaal deden 99 cursisten e fcj TROUW/KWARTET WOENSDAG 7 JUNI 1972 KIKKER VISJES (Van onze correspondent Willem Ntj- eboer) KATWIJK Tegenwoordig weten kinderen steeds minder van beesten. Veel mensen hebben geen gelegenheid een huisdier op hun flat te houden en als ze er een hebben is het moe die de kat verzorgt of pa die de hond uitlaat*. Aan het woord een enthousi aste heer G. M. Hellwig, de onderwij zer die het initiatief nam een kinder boerderijtje op te zetten en die intus sen bezig is met bet realiseren van een tweede. Vorig jaar was de heer Hellwig nog verbonden aan de St. Jozefschool, waar hij zijn eerste kinderboerderijtje begon. Het is een groot succes voor de kinderen en hun ouders. 'Het gaat erom de kinderen te leren dieren te verzorgen en ze een beetje zelfstan digheid bij te brengen. Elke week worden de dieren door een andere groep van acht leerlingen verzorgd, die daarvoor als beloning de eieren die de kippen leggen mee naar huis mogen nemen, 's Morgens en 's avonds geven ze de dieren eten en eens per week mesten ze de hokken uit. In maart vorig Jaar kregen we een lammetje waarvan de moeder tij dens de bevalling overleed. Het was nog veel te koud en dus heb ik dat beest maar zolang in mijn lokaal gehouden. Omdat hij te veel last gaf in de klas. hebben we hem tijdelijk aan een boer gegeven. Toen het wat gunstiger werd ls het beest inmid dels al een schaap teruggekomen. Hij blaatte echter zo dat hij omwo nenden overlast bezorgde. Hij is naar die boer teruggebracht. We zaten er een beetje mee, want we wilden het dier niet verkopen. Hij is in mijn lokaal teruggekomen Dat was geen doen, steeds maar bèèètijdens de les. Uiteindelijk hebben we hem t6ch verkocht onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat hij niet wordt afge maakt. De vernielingen nemen helaas hamd over hand toe. Vorige week is de parkietenkooi opengebroken en zijn er vijftien parkieten gestolen. Er zijn er nu nog vijf over, die zitten voor de zekerheid im het schoolgebouw. Regel matig worden er hokken vernield, dieren gestolen en wordt de voorraad voer door elkaar over de vloer gesme ten. In april ls alles weer gemaakt, maar intussen is het weer knudde. 'Pas hadden we een marmot, die had iets aan zijn oog en dus gingen er twee meisjes mee naar de dierenarts. In de wachtkamer realiseerden ze zich dat hun bezoek wel geld zou kosten. Ze besloten het zelf te betalen als het niet te duur zou zijn. Binnen bij de dierenarts zei de één: 'Dokter wat die marmot heeft weten we niet, maar het mag niet meer dan vijftien gul den kosten'. Natuurlijk is de rekening door de school betaald. Het voer voor de konijnen halen de kinderen bij supermarkten, groenten- winkels en op de markt. Alleen vogel- ep marmottenvoer wordt gekocht. Voor de vakanties wordt een dienst rooster opgesteld van kinderen die het graag doen en die in de gelegen heid zijn de dieren te verzorgen. 'Denk maar niet dat de meester de kajns krijgt uit te slapen, 's Zondags morgens staan ze hier vaak al om acht uur te bellen als er een beest ziek is of als er iets vernield is. Voor d^ kinderen is de geboorte van een dier een sensatie. Zoiets zien ze nooit'. echte 'Leienaars' over), Den Burcht kalen voor het Leidse beroepsonder wijs (met de streek erbij gerekend!) dienen. Nu hele woonwijken, in de op Am sterdam na grootste binnenstad, door de universiteit dreigen te worden 'ge annexeerd', neen opgekocht met rijks- geld van de regering, dat ook door de 'Leienaars' via hun belastinggeld is opgebracht, heb ik voor hen nog maar één wens: dat het Leidse gemeentebe stuur en de gemeenteraad op 3 okto ber a.s. in plaats van het Spaanse ontzet in 1574, nu na bijna 400 jaar het ontzet kunnen vieren van de Haagse onderdrukking, die blijkt uit het onthouden van de broodnodige (geld)middelen, waardoor men .Leiden aan banden heeft gelegd. L. J. MOENS Lothariusstraat 10, HOENSBROEK Met ingang van de laatste cursus is de heer Hellwig overgeplaatst naar de Mgr. Bekkersschool. zodat hij de kin derboerderij nu samen met collega J. A. B. van Dijk verzorgt. Toen in februari het nieuwe schoolge bouw aan de Van Lierestraat in ge bruik werd genomen is hij direct begonnen met een nieuwe kinderboer derij: 'Omdat we hier een binnen plaats hebben die geheel dcor het schoolgebouw wordt omsloten hebben we geen last van vernielingen. De zaak is nog in opbouw. Er lopen al wat cavia's rond. waarvoor we nu een rotstuintje aanleggen. Het zijn name lijk van nature holbewoners'. Binnen in het gebouw zijn er intus sen elf jonge kanaries gefokt. Tot groot plezier van de klas. Ze hebben het bouwen van het nest gezien, het onderhouden van de moeder door de vader, tijdens de broedtijd en het verzorgen en opvoeden van de jongen door de ouders De kanaries huizen in een grote volière in de gang. Terwijl de kinderboerderij nog lang niet klaar is, telt de school nu al meer dieren dan leerlingen, de vissen in de verschillende aquaria meegerekend. Vanmorgen kwam een meisje met een groot blik met water en een deksel erop op school: 'Voor de bak met kikkervisjes'. Toen ik de inhoud erin wilde legen bleken er twintig volwas sen kikkers in te zitten die prompt om het hardst begonnen te kwaken. Ik heb ze er gauw weer uitgevist. Ze zitten nu in het weiland achter Auto- rama. Dat is het leuke van dit werk. Binnenkort gaan de dwerkwartels een kleine kip in de buitenverblij ven. Voor echte kippen is de ruimte hier te klein'. RIJNSBURG Vrijdagavond om 8 uur spreekt ds. A. W. van der Plas uit Ooltgensplaat voor de Hervormde Evangelisatie in de zaal van de Chr. Geref. kerk. (ADVERTENTIE) Bon voor gratis inlichtingen MevrVMej. Woonplaats ALPHEN Op 7. 8. 9 en 10 juni is de Alphense Avondvierdaagse. Op za terdag 10 juni komt de voorzitter, jhr. mr. J. M. van Rijckevorsel uit Leeuwarden, van de Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding naar Alphen om de intocht bij het raadhuis gade te slaan. Het défilé voor het raadhuis zal vanaf het bordes worden gadegeslagen door de burgemeester en wethouder Houben. Wethouder Paats hoopt zich hiertoe eveneens vrij te maken. Aan de intocht wordt muzikale mede werking verleend door: de R.K. Fanfa re Arti met majorettes en drumband uit Langeraar. Harmonie met drum band uit Woubrugge en de muziekver eniging Crescendo met majorettes en drumband te Alphen. De medische verzorging van de wan delaars is de eerste twee dagen in handen van de leden van de Rode Kruis Kolonne Alphen en de laatste twee dagen van de leden van de EHBO afd. Alphen. Bij de eerste Avondvierdaagse in 1957 liepen er 229 wandelaars mee. Twee jaar geleden werd voor de eerste keer de zuidend overschreden. Per 3 juni waren er nu 1090 ingeschrevenen. De heer E. A. van Klaveren, leider van The Quick Steps is de enige, die alle avondvierdaagsen in Alphen heeft meegelopen. Hij komt woensdag voor de 15e keer aan de start De inschrijving staat nog steeds open. De individuele lopers kunnen nog aan de start inschrijven. Maak er ook de uwe van - word Avon Consulente U deelt zelf uw tijd in en werkt in uw onmiddellijke omgeving. Uitstekende verdienstenmogelijkheden Befaamde produkten, gedekt door een volledige garantie. Vraag vrijblijvend inlichtingen AVON BENELUX b.v. Vijzel straat 2-18, Amsterdam-C. Tel. 020 - 648.41 - 648.42.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4