Nieuwe Leidlse Courant 1?5 Record aantal verkeersdoden are mijnramp Rhodesië INZANO ERMOUTH Hatta verzoekt regering W.-Irian niet te verkopen Goudzwaard pleit voor bestedingsbeperking 198,- len Erdal weert Van Gorkum Massamoordenaar van geesteszieken vrijgesproken Z-Afrika verbiedt studentenbetogingen Castro zou een hartkwaal hebben Algiers geeft asiel aan vliegtuigkapers Rijverbod na negatieve uitslag ademtest voorgesteld Groet voor neo-fascist 8 Smith wil niet meer met Londen praten Stuyt gaat eindje met Palme mee Kamercommissies willen overleg over toestand bij KNTU UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? [BLIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING (raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoetl" 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 KOELKAST 140 itr. GRATIS BEZORGEN Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur im 450 mijnwerkers ingesloten BURY (AP, Reuter, UPI) Na een hevige explosie in de kolenmijn van het Rhodesische plaatsje Wankie zijn 435 negers [blanken opgesloten in de mijnsgangen. Gevreesd wordt dat er g overlevenden zullen zijn. iploegen baanden zich na de [fing een weg door de met r en rook gevulde mijngangen. I enkele mijnwerkers zijn erin jd levend de mijn te verlaten, (et dodelijke gas zich snel door gen heeft verspreid. I ingang van de mijn, die op i, ten westen van de Rhodesi- öofdstad Salisbury ligt, staan (en mensen, van wie vele fami- i van de mijnwerkers, te wach- I gegevens over de reddings- unheden. van Wankie, die vlak bij het Ide wildreservaat en de Victo- (erval ligt, is een van de belang- bronnen van steenkool voor lie en het naburige Zambia, plosie deed zich gisteren om- [tien uur voor. De oorzaak van jffing, die tot kilometers ver ADVERTENTIE Rood of wit fles 0.75 liter-603" slijk een entrale svlakte AAG De maasvlakte wordt I van de mogelijkheden gezien 1 eventuele bouw van een nu- broduktie-eenheid van 600 me- [De elektriciteitsbedrijven be- i thans de offerten, die voor |iw zijn uitgebracht. Langman (economische za- jeft dit aan de Tweede Kamer leid in antwoord op vragen iPvdA-Kamerleden De Ruiter, Iele en Voortman. egd kenning van de Erasmus- g door de gemeente Rot- aan de Japanse keizer Hi- is ongepast. Eerste-Kamerlid E. Meester (PvdA) in vragen aan pre mier Biesheuvel et algemeen veel bewolking plaatselijk regen of enkele aanvankelijk weinig maar zwakke tot matige in k zuidoostelijke wind. turn temperaturen onge- 10, maxima rond 17 graden. EN EN OVERMORGEN: tijd regen, later meer zon igeveer normale tempertu- n zon op: 04.21 zon onder: 20.57 maan op: 01.50 onder: 17.37 J! euconferentie ons milieu maar niet aantasten in de omgeving te horen was, is niet bekend. Een woordvoerder van de eigenaar van de mijn, de Anglo-Ameri- canCorporation, heeft ontkend dat al le ingesloten mijnwerkers zijn omge komen. Volgens onbevestigde berich ten zijn zes lijken geborgen en zeven gewonden opgenomen in een zieken huis. Rhodesische militaire vliegtui gen hebben zuurstofmaskers aange voerd voor de reddingsploegen. Het ventilatiesysteem is door de explosie zwaar beschadigd. Artsen en helikop ters staan gereed om de mijnwerkers naar hospitalen over te brengen. UTRECHT Dr P. van Gorkum, voorzitter van de christelijke vereni ging van hoger personeel, heeft van de directie van Erdal te horen gekre gen, dat hij niet welkom is bij het gesprek dat de vakbonden vandaag in Amersfoort met Erdal gaan voeren over de overneming van dit bedrijf door het Amerikaanse concern Conso lidated Foods Ltd. De heer Van Gor kum is van plan, toch met zijn colle ga's van andere bonden mee te gaan. De bonden staan wantrouwend tegen over de transactie met de Amerika nen en de heer Van Gorkum heeft daar op 23 mei op een persconferentie van vakorganisaties het zijne van ge zegd. De vakorganisaties zijn van plan ga ranties te vragen voor het personeel. Ze eisen dat de werkgelegenheid voor vijf jaar wordt gegarandeerd (zie ook pag. 15). FRANKFORT (DPA, Reuter) Een rechtbank in Frankfort heeft gis teren de arts Kurt Born vrijgespro ken van medeplichtigheid aan de mas samoord op duizenden geesteszieken in de euthanasie-inrichting Sonnen- stein tijdens de tweede wereldoorlog. Born (62 jaar) had gepleit, dat hij destijds geloofde een bijdrage te le-- veren aan het probleem van de onge neeslijk krankzinnigen, dat hij m.a.w. 'uit menselijke overwegingen handel de en niet op grond van nuttigheids overwegingen'. De rechtbank was van mening dat de arts weliswaar duizen den mensen had vermoord op last van de kanselarij van de Führer, maar dat in die tijd vele welbekende Duitse psychiaters en juristen de euthanasie van zogenaamde 'exit-gevallen' steun den. Men kon hem dus niet ten laste leggen, dat hij tegen het rechtsbe wustzijn had gehandeld. De openbare aanklager had zes jaar gevangenisstraf geëist. KAAPSTAD (REUTER, AP, UPI) De Zuidafrikaanse regering heeft gis teren een verbod uitgevaardigd op alle openbare protest-bijeenkomsten in de belangrijkste steden van het land. Ge durende een maand mogen er geen openbare bijeenkomstenin de open lucht worden gehouden, al dan niet van politieke aard. Aanleiding is 'de provocerende hou ding' van studenten na recente de monstraties tegen de apartheid. De studenten hadden aangekondigd dat zij nieuwe marsen en betogingen zou den organiseren, nu als protest tegen het uiterst grove politie-optreden in Kaapstad afgelopen maandag. Zie ook pagina 8 WARSCHAU (AP) De Cubaanse premier Fidel Castro, die gisteren voor een zes-daags bezoekaan Polen is aangekomen, lijdt volgens Poolse bronnen aan een hartkwaal. De bloed- toevoer naar het hart van de 44-jarige Castro zou zo onvoldoende zijn, dat ieder ogenblik een hartinfarkt wordt gevreesd. ALGIERS (UPI) Algerije, dat steeds meer een toevluchtsoord wordt voor personen die om allerlei politie ke redenen uitkwijken, is voornemens asiel le verlenen aan twee leden van de Amerikaanse Zwarte-Panterbewe- ging, die zondag een vliegtuig kaap ten. 200.000 dollar los kregen met net dreigement dat zij anders het toestel zouden opblazen en naar Algiers uit weken. Functionarissen van de Algerijnse re gering zeiden, dat Algiers het verzoek van Washington om uitlevering van de twee kapers zal afwijzen. Wél zal het losgeld aan Western Airlines, de maat schappij, die het bedrag betaalde, worden teruggegeven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het aantal verkeersdoden is opgelopen van 3181 in 1970 tot het trieste na-oorlogse record van ongeveer 3300 in liet afgelopen jaar. Het kamerlid Cornelissen (KVP) heeft dit berekend aan de hand van de laatste bij het CBS binnengekomen cijfers over het vierde kwartaal van 1971 en aanvullende informatie bij tal van politieposten. Mede op grond van dit onrustbarende cijfer hebben de confessionele partij en het initiatief genomen om de poli tie een krachtiger wapen in handen te geven om ,op te treden tegen het rijden onder invloed van alcohol, na melijk de bevoegdheid om een auto mobilist een rijverbod op te leggen van acht uur wanneer een ademtest negatief uitvalt. Een amendement van deze strekking is gisteren ingediend. De PvdA heeft reeds te kennen gege ven met het amendement in te zullen stemmen, zodat het door een ruime meerderheid van de Kamer zal wor den aangenomen. Giorgio Almirante, de leider van de Italiaanse neo-fascistische partij MSI heeft gisteren president Giovanni Leone bezocht om zijn visie te geven op de kabi- RljV6rbod ntsformatie. Ook Almirante kreeg bij zijn vertrek een militair eerbewijs van een Van de leden van de presidentiële lijfwacht. Zie ook pag. 7. DJAKARTA (AFP) De voormalige Indonesische vice-president dr. Mohammed Hatta heeft gisteren de Indonesische regering verzocht, een verklaring uit te geven dat West-Irian geen dier is of iets dat verpand of verkocht kan worden. Dit is de eerste aanduiding, dat er een grod van waarheid schuilt in de eerder gepubliceerde persberichten, volgens welke Japanse zakenlieden met Indonesië onderhandelen over de verkoop van West-Irian. Deze transac tie zou besproken zijn tijdens het niet-officile bezoek, dat president Soe- harto vorige maand aan Tokio bracht. Hatta, die in 1945 met Soekarno de Indonesische Republiek stichtte, heeft zijn verzoek aan de Indonesische rege ring gedaan in het invloedrijke indo- nesische dagblad Kompas. In deze krant Binnenland 'Loonsomheffing biedt op lossing' Ontwerp-De Brauw niet afwijzend ontvangen 5 Erasmusprijs voor Piaget7 Buitenland Volgens hem zijn de zakenlieden, die West-Irian willen kopen of pachten, Siego Nagano, president-directeur van een Japanse staalmaatschappij en Sjimpei Omoto, eveneens een Japanse industrieel. Hatta meent, d,at de kapitalistische en imperiahstisché verlangens van de Ja panse zakenlieden zullen blijven be staan, zelfs al heeft het Japanse mi tt iseeric van buienlandse zaken het denkbeeld **an de hand gewezen. Hij dringt er bij de Indonesische leiders op aan, ondubbelzinnig te ver klaren, dat West-Irian deel uitmaakt van Indonesië.Inmiddels heeft de Indo nesische minister van mijnbouw, Soe matri Brodjonegoro, voor de televisie tegengesprken, dat Indonesi West-Iri an reds aan Japanse zakenlieden ver pacht zou hebben voor de exploitatie van zijn bodemschatten. Volgens de minister hebben de Japnners slech+s een proefballon opgelaten om de hou ding van Indonesië ten aanzien van Japanse investeringen te peilen. Hij zei dit naar aanleiding van vragen over Soeharto's bezoek aan Jaoan. Zijn tegenspraak is opmerkelijk, aan gezien in eerdere officiële verklaringen van de Indonesische regering gezegd is, dat de kwestie nimmer aan de orde is geweest. 'Hanoi wil YS niet verne deren' McGovern favoriet Kerk Bidprentje uit Tilburg Wat betekent evangelisch? Kunst Amsterdams lukking Sport Toneel mis- Prof-wielrenners luiden alarmklok 11 Economie De sprong uit de cirkel15 Boekenetalnfic 2 Lezers schrijven 2 Strips, feuilleton Radio en tv 6 Recept 6 Puzzel 3 Commentaar Dichtbij en verder 2 Wetenschap techniek V Beurs 13 RITA 'Je ziet er hongerig en onder voed uit, Tommy, vraag je moeder of ze wat broodjes voor ons klaarmaakt.' Het amendement is ingediend bij het regeringsvoorstel om de wegenver keerswet zodanig te wijzigen dat de bloedproef voortaan verplicht zal zijn. Als criterium geldt een bloedalcohol- gehalte van 0,5 pro mille Voorts opent het wetsontwerp de mo gelijkheid om een rijverbod op te leggen, maar dan alleen voor de auto mobilisten die nog aan het verkeer moeten gaan deelnemen, bijvoorbeeld aan een automobilist die in kennelij ke staat vanuit het café naar zijn auto loopt. Naar de mening van ir. Corne lissen gaat dit echter niet ver genoeg en zal de politie die bevoegdheid ook moeten hebben wanneer een automo bilist onderweg wordt aangehouden. Naar de mening van het Kamerlid is uitbreiding van deze bevoegdheid noodzakelijk, omdat er in de praktijk vaak een uur zal verlopen tussen het moment waarop de bloedproef wordt genomen en het moment waarop de verdachte is aangehouden. Het bloed- alcoholgehalte zal dan al behoorlijk teruggelopen zijn, zodat naar hij vreest, heel wat automobilisten vrijuit zullen gaan. Blijkens de tekst van het amendement zal de politieagent voor hij het rijverbod oplegt dc verdachte eerst moeten onderwerpen aan een Ir. P. A. M. Cornelissen amendement ademtest. Een proces-verbaal krijgt de automobilist in dat geval niet Met zijn amendement heeft het Kamer lid ook een zinvolle toepassing ge vonden voor de ademtest. Op het ogenblik is het zo dat de ademtest verre van volmaakt is. De regering heeft de test daarom niet als bewijs middel gekozen maar de bloedproef. De ademtest geeft echter wel een duidelijke aanwijzing in de richting van alcoholgebruik, zodat een politiea gent iemand niet zomaar op losse gronden een rijverbod behoeft op te leggen. De bloedproef ondervond aanvankelijk nogal wat weerstand bij de artsen, zodat het er naar uitzag dat deze methode in de praktijk weinig kansen zou bieden. Op het ogenblik zijn naar schatting ruim 500 artsen bereid om op basis van vrijwilligheid aan de bloedproef mee te werken, zodat de minister naar de mening van de heer Cornelissen wel kan afzien van de invoering van zogenaamde districtsart- 2 SALISBURY (AP. Reuter) Pre- 9 mier Ian Smith van Rhodesië heeft verdere onderhandelingen met de Britse regering uitgesloten genoemd. Tijdens de openingszitting van het Rhodesische parlement zei Smith: 'Wij Rhodesiërs weten waar wij staan, o De Engelse regering schijnt dat verge ten te zijn'. De uitlatingen van Smith volgen op het rapport van dc Eritse commissie Pearce, waarin wordt gezegd dat de Brits-Rhodesische voorstellen voor een regeling van het conflict tussen beide landen niet aanvaardbaar zijn voor de zwarte meerderheid in Rhode sië. De commissie kwam tot deze slot som na een onderzoek van de publie ke opinie in Rhodesië. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De econoom prof. dr. B. Goudzwaard, oud-ka merlid voor de ARP, vindt dat het tijd wordt voor een bestedingsbe perking. De particuliere bestedin gen zijn volgens hem in Nederland zo sterk toegenomen, dat er te weinig ruimte blijft voor een ver antwoord overheidsbeleid. 'De overheid raakt de macht kwijt over haar eigen stuur'. Prof. Goudzwaard meent, dat de regering, gezien deze noodsituatie, in het nu lopende gesprek met het bedrijfsleven met 'een krachtig ei gen voorstel' zou kunnen komen. Als mogelijke onderdelen van zo'n voorstel ziet hij: een prijsmaatregel; een afspraak om in het komen de jaar geen reële loonstijging te laten optreden; een inkomensbeleid waarbij dc hogere inkomens niet buiten schot blijven; een belastingverhoging die niet de prijzen en de c.a.o.-lonen op drijft. Prof. Goudzwaard ontwikkelt deze opvatting in het artikel 'De sprong uit dc cirkel', dat wij vandaag afdrukken op pagina 15. sen die speciaal met het bloedproef- onderzoek zouden moeten worden be last. Twaalf procent Het percentage verkeersongevallen met dodelijke afloop, waarbij alcohol gebruik werd geconstateerd, is nogal aan de forse kant. Blijkens een bere kening van de heer Cornelissen schommelde dit percentage in de afge lopen jaren rond de 12. Hoewel daar mee nog niet is gezegd dat de ongeluk ken door alcoholgebruik zijn veroor zaakt moet dit aantal toch ook weer niet worden onderschat. Wel geldt dat door het gelijk blijven van dit percen tage het aantal van deze ongevallen is toegenomen, omdat ook jaarlijks het aantal verkeersdoden toeneemt. Het percentage ongelukken waarbij alco holgebruik is geconstateerd en waar bij gewonden waren te betreuren is eveneens vrij constant gebleven, na melijk zes procent Zo werden er in 1970 56.000 verkeersongevallen met persoonlijk letsel, waarbij in 3657 ge vallen gebruik van alcohol werd ge constateerd. De heer Cornelissen trekt hieruit de conclusie dat alcoholge bruik een ongunstige invloed heeft op de afloop van verkeersongevallen, de alcoholongevallen hebben zijn inziens naar verhouding ernstiger gevolgen. De heer Cornelissen heeft ook nog een overzicht samengesteld van ongeluk ken tijdens 'de kleine uurtjes'. In 1965 vielen er tussen 0 en 6 uur 235 verkeersdoden er in 1970 waren dat or 416, een toeneming dus van 77 pro cent. terwijl het totale aantal ver keersdoden in die jaren met 28 pro cent toenam, namelijk van 2479 in 1065 tot 3181 in 1970. Hoewel dit niet allemaal alcohol-gevallen zijn meent de heer Cornelissen toch dat dit aan tal aanzienlijk is. In dit verband ver wees hij naar een artikel van de heer J. Damen van de afdeling vervoerssta- tistieken, waaruit blijkt dat dit per centage op 48 moet worden gesteld. STOCKHOLM Minister L. Stuyt van volksgezondheid heeft gisteravond op een informele persconferentie in Stockholm gezegd in zijn algemeen heid te kunnen staan achter de ver klaring van de Zweedse premier Olof Palme, waarin deze opriep tot een onmiddellijke beëindiging van de 'eco logische oorlogvoering'. Palme, al sinds lang een tegenstander van de Amerikaanse Vietnampolitiek ver oordeelde in zijn rede op de milieu conferentie, scherp het bombarderen zonder onderscheid, het op grote schaal vernietigen van terrein en het gebruik van ontbladeringsmiddelen. Hij deed dit overigens zonder de VS met name te noemen, maar dit zijn allemaal gebruikelijke manieren van oorlog voeren in Vietnam. Stuyt deelde verder mee, dat het best mogelijk is, dat van de Nederlandse regering tezijnertijd een verklaring in diezelfde trant kan worden verwacht. Dit als gevolg van het ondertekenen van de verklaring van het menselijk leefmilieu. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rogers heeft in een telegram aan de Zweedse regering de verklaring van Olof Palme ver oordeeld. Het past een land, dat gast vrijheid verleent aan de milieuconfe rentie van de VN, niet een uitval te doen naar een land, dat aan die conferentie deelneemt, aldus Rogers. Zie pagina 9. DEN HAAG De vaste Tweede- Kamercommissies voor sociale zaken en economische zaken gaan er bij de ministers Langman van economische zaken en Boersma van sociale zaken op aandringen zo snel mogelijk met hen te overleggen over de situatie bij de Koninklijk Nederlandse Textiel Unie (KNTU), welk concern uitstel van betalingen gekregen heeft. Dat overleg zal dienen te geschieden aan de hand van een vertrouwelijke nota, die reeds door de bewindslieden is toegezegd maar volgens de beide com missies ook sj>oedig ter beschikking moet zijn. Afhankelijk van het antwoord van de tweè ministers op het verzoek zal vandaag beslist worden of het noodza kelijk is volgende week in de Kamer een openbaar debat over de KNTU en de werkgelegehheid in Twente te hou den. LAAT IIEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR I Mïéh MJnoteer als "UW OMGEVING" LEZEN ÊwwW nieuwe abonnee: betaalt per VERNIEUWD EN UITGEBREID I n.»I IA dm- kwartaal I bespaart u voor beD 3Vi guldeD aan abonne- Plaats: mentsgeld. De eerste 2 wekeD krijgeD zij bij I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I wijze van kennismaking de krant gratis! eD «u,deD at>omierneriU- En u ontvangt een leuke attentie! Opgegeven door: VUL DE BON HIERNAAST IN Een postzegel is niet nodig als o op de Adres: enveloppe schrijft- pjMts: I Ik ontvang als beloning het aangekruiste NIEUWE LEU.SE COURANT n n n ANTWOORDNUMMER 2«7 'SXZX, I sciiaaltja papin n> pan I LEIDEN 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1