Volksfront trainde panners in Beiroet Japanse vissers als wrakken in Stockholm Tito uitbundig in Moskou begroet Coalitie Allende door tweespalt fors aangetast Hanoi levert bedekte kritiek op Moskou m naitog van Windsor aarde besteld Openingsschot van milieu-wereldconferentie Verheid moet zorgen voor E?scheidenheid in nieuws' HT "iüW/KWARTET DINSDAG 6 JUNI 1972 Bollenland T7 K9 Israëlische politie geeft meer bijzonderheden fZALEM, CAIRO, BEIROET, TOKIO (Reuter, UPI, AFP, AP) De drie man sterke Japanse oord-commandogroep, die vorige week een bloedbad aanrichtte op de luchthaven van Tel Aviv, een intensieve opleiding in Libanon ontvangen in het gebruik van automatische vuurwapens v«indgranaten. Aldus heeft gisteren de Israëlische politie meegedeeld. v (commissaris van politie Morde- LAfabor deide op een persconfe- 5 mee, dait één van de drie M®ers ruim een jaar in Libanon ln_fcaar hij samenwerkte met het -ont, voor de Bevrijding van re na. die de eer van de aanslag 480 |ch heeft opgeëist. Tot de leden 5^*11 Volksfront, die de Japanners ïun aanval van vorige week [en, behoorden twee guerrilla- !D' s die deelnamen aan een s op een El Al-passagiersvlieg- pR p de luchthaven van Zürich, m°i ar geleden. Deze twee mannen l»i in 1970 door de Zwitserse riten vrijgelaten, in ruil voor 0 \Jagiers van een door Palestijnse laitodo's gekaapt Zwitsers passa- iegtuig naar Zerka in Jordanië. dere twee Japanners kregen ge- e twee en een halve maand in n een opleiding van het Volks- Ze waren resp. eind vorig jaar j in dit jaar uit Japan vertrok- kregen in 'een veilig huis' in |5 hun training. Tijdens die trai- ontmoetten ze onder meer de le woordvoerder van het Volks- )5 jn Beiroet. Ghassan Kanafani. lan de gedode Japanners was ii wd met een zeer goede vriendin rs bekende vliegtuigkaapster Lei- 1 lied. (der van de drie, die gedood Igaf op 16 mei zijn instructies g actie op het vliegveld. Op 23 rtrokken ze per vliegtuig naar Vandaar gingen zij via Frank- »ar Rome. Op 30 mei kregen zij 25 toe de wapens, die ze zouden ken, waarna ze later op de dag De Israëlische minister van defensie Dajan heeft gisteren ter gelegenheid van het eerste lustrum van de zesdaagse oorlog, Egypte en Libanon gedreigd, dat 'niets gemakkelijker is' dan de luchtverbindingen van deze twee landen met de rest van de wereld af te snijden, 'als zij met behulp van de terroristen trachten ons luchtverkeer lam te leggen'. Hij zei tevens, dat Israël moet overwegen de doodstraf voor terroristen in te voeren. (Behalve tegen nazi's, die oor logsmisdaden hebben gepleegd, kent Israël de doodstraf niet. In het 24-jarig bestaan van Israël is slechts één ter dood veroordeling uitgesproken, nl. tegen Adolf Eichmann, één van de naaste medewerkers van Heinrich Himmler). Mortieren (bij zou brengen', zelfmoord te r irste straf 75 ke waarnemers zien de perscon- C als het Israëlische antwoord 25 herhaalde ontkenningen van de se regering en de Palestijnse 5 |ndo's dat de drie Japanners in h geweest waren, daar hun is h hadden gesmeed en daar wa- 5 igeleid. Volgens de politiecom- 3 ts zijn de inlichtingen, die hij i persconferentie gaf, tijdens het 6 r van de overgebleven Japan- g5' srkregen en ook 'via andere 3 n'. De Libanese premier Salam 25 orige week Israël uitgedaagd te ij, in, dat de Japanners ooit in 25 f waren geweest'. 45 er van de nu in Israël gevangen er heeft een brief aan de Israë- regering gestuurd en deze ver- ïe zwaarste straf' aan zijn zoon in. Hij heeft zijn verontschuldi- aan premier Golda Meir en bëlische volk aangeboden. [n (Reuter) Enkele leden t i Britse Labour-oppositie heb- t teren in het Lagerhuis kritiek t d op wat zij noemen 'de hui- fcigheid' vam een parlements- waarin sympathie wordt uitge- jnet de overleden hertog van - A De hertog, die in 1936 als (koning aftrad om met een Stocflen Amerikaanse te trouwen, ten in Engeland begraven. ?9g huwelijk vam de hertog van 1 5 r met mevrouw Simpson trok htpaar in vrijwillige ball in g- ,f in werden zij door het Britse s jijke familie genegeerd. Kort j Je dood van de, hertog van 02 r heeft koningin Elizabeth i it haar oom en tante verzoend 1-5 bezocht ijijdens haar recente De Israëlische minister van buitenland se zaken Eban heeft gezegd, dat Israël zo lang aan de bestandslijnen zal blijven staan tot Egypte vrede zal sluiten. 'Wanneer door onderhandelin gen en in vrijheid over vijf weken een vrede tot stand komt, zullen de bestandslijnen nog slechts vijf weken bestaan. Wanneer de Arabieren daarvoor vijf of tien jaar nodig heb ben, zullen de bestandslijnen even lang blijven bestaan'. Volgens Eban eist Israël veilige grenzen, maar laat het de toekomstige politieke status van 98 procent van de bezette Arabi sche gebieden open. Bij een mortieraanval door Palestijn se commando's vanuit Syrië is gisteren een Israëlische soldaat gedood. Een tweede soldaat liep verwondingen op. Aan de Libanese kant van de be standslijn met Israël werd een 70- jarige boer dood aangetroffen. Vol gens Libanese berichten was hij door Israëlische militairen gedood. Israël berichtte dat het Libanese leger langs de hele bestandslijn het vuur opende met mortieren en lichte vuur wapens, waarschijnlijk om de Pales tijnse commando's ervan te weerhou den tot acties tegen Israël over te gaan, teneinde het uitbreken van de juni-oorlog van 1967 te herdenken. Onverantwoordelijk President Anwar Sadat van Egypte herdacht de juni-oorlog met een be zoek aan gewonde oorlogsveteranen. Hij verzekerde hem, dat alleen een nieuwe slag, die de overwinning zal brengen, het Egyptische volk bevredi ging zal schenken. Hij zinspeelde op een mogelijke overeenkomst tussen Nixon en de Sow jet-leiders inzake een beperking van de wapenleveranties door de grote mogendheden aan hun cliëntèle in het Midden Oosten en zei dat Egypte zich tegen een dergelijke overeenkomst zal keren, 'die onze vrijheid aantast om wapens te betrek ken'. totdat Israël alle bezette gebieden heeft opgegeven. De Arabische Liga heeft het Interna tionale Rode Kruis verzocht ervoor te zorgen dat de twee vrouwelijke kapers van het Sabena-vliegtuig, die sinds enige weken in Israël gevangen zitten, op vrije voeten worden gesteld. De kaapsters werden gearresteerd, toen Israëlische militairen het gekaapte toestel kortgeleden op de luchthaven van Tel Aviv bestormden. Volgens een functionaris van de Arabische Liga 'was het Rode Kruis verantwoor delijk voor de arrestatie door de Israë lische autoriteiten en moet het der halve tussenbeide komen'. De Amerikaanse regering heeft bij de Egyptische regering geprotesteerd over de lofprijzing, die de Egyptische premier Aziz Sidky vorige week heeft geuit naar aanleiding van het bloed bad van Tel Aviv op het vliegveld. Het State Department noemde Sidky's uitlating voor de tv 'onverantwoorde lijk en onbegrijpelijk'. Sidky had ge zegd, dat het incident duidelijk maakt, 'dat wij met Gods hulp in staat zijn de zege te behalen in onze strijd tegen Israël'. Op vele vliegvelden in West-Europa zijn de veiligheidsmaatregelen na de aanslag op de Israëlische luchthaven Lod verscherpt. In Rome is een politiehond ingeschakeld om bagage op wapens en explosieven door te snuffelen. SAIGON, HONGKONG (AP, Reuter, UPI) Noord-Vietnam heeft opnieuw de Sowjet-Unie in bedekte termen gehekeld wegens de ak koorden die in Moskou zijn gesloten met de VS. In een editie van de officiële Noord- Vietnamese legerkrant werd Nixon met Hitier vergeleken omdat hij een zee-verdrag met andere landen heeft gesloten, terwijl hij zelf de Noordviet- namese havens met een mijnenveld laat blokkeren. In Hongkong is een uitzending van radio Hanoi opgevan gen waarin gezegd werd dat Nixon zijn oorlogsmisdaden wil verbergen onder de mantel der vreedzame coëxis tentie. Met deze ideologische term rechtvaardigt de Sowjet-Unie haar door Rudie van Meurs STOCKHOLM Terwijl uKrt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, gisteren bij de opening van de VN-wereldmilieuconferentie één van de belangrijkste passages over bovengrondse kernproeven uit zijn rede wegliet, passeerde in het Dai Donghuis één van de schokkendste gebeurte nissen van de afgelopen dagen. ■k aan Frankrijk. 3.52 van de Labour-oppositie heb- bezwaar gemaakt tegen het 8t K het Britse Lagerhuis het 4 951 onmogelijk maakte dat de i||ials koning Edward dé Achtste 5 32bblijven door zijn huwelijk en 5.32 belfde parlement nu zijn gene- 3 jegens de overledene betuigt. Uit Japan waren acht slachtoffers van de gevreesde Minamata-ziekte, een ge volg van industriële vervuiling, over gekomen om de wereld te laten zien, welke afschuwelijke gevolgen de lo zing van giftige produkten voor het menselijk leefmilieu kan hebben. De heer Waldheim waarschuwde in die weggelaten passage tegen het ge vaar van doorgaan met bovengrondse kernproeven en meende dat er een eind aan die tests moet komen. De amerikaanse delegatieleider zei desge vraagd er niet van af te weten, dat de Amerikaanse regering aandrang heeft uitgeoefend op de secretaris-generaal, die zinsnede niet uit te spreken. Het commentaar van de delegaties van Frankrijk en China, de enige landen die bovengrondse proeven nemen, was gisteren niet te krijgen. In zijn openingsrede oefende Wald heim scherpe kritiek op het gebruik van chemische wapens die het milieu onherstelbaar beschadigen, zonder daarbij Amerika of Vietnam met na me te noemen. De secretaris-generaal drong er op aan dat een 'zeer aanzien lijk deel van de bedragen die nu aan militaire doelen worden besteed' te kduitse minister Schiller: 53.4 55.6 GepEN (AP) Karl Schil- Westduitse minister van lische zaken en financiën, erklaard dat het de rol van igen is er voor te zorgen verscheidenheid in de •t. Jjvoorziening is zonder in- te maken op de vrijheid rs. >igh >peningszitting van de algeme- adering van het Internationale ituut (IPI) zei Schiller dat de Jjj- eine en middelgrote kranten ilpen in deze tijd van perscon- moet zich zorgen maken over Jscheidenheid van meningen, verscheidenheid over hetgeen >aar is en meer niet,' zei de 'Zodra de staat zich gaat i(Jbden met de inhoud van de tare nieuwsvoorziening, ver- o% het pad van de democratische ui zaken.' tegengaan van de persconcen- to zei Schiller, moeten de rege- Iniet op de stoel van de uitge- Ti}u lan zitten, maar moeten zij maken van de wetgeving om Mgtyke concurrentie te bevorde- West-Duitsland zo vervolgde hij, worden kleine en middelgrote kranten geholpen door middel van goedkope leningen en belastingfacili teiten. GROTERE OPLAGE Schiller zei dat hij niet zonder kritiek zich kon neerleggen bij de vooronder stelling dat journalisten altijd uitslui tend werken voor het recht de men sen zo volledig mogelijk voor te lich ten. Soms, zo meende hij, waren de hoge aanspraken van journalisten op inlichtingen slechts gebaseerd op de begrijpelijke wens naar nieuws, kop pen of een grotere oplage. Maar hij erkende de functie van de pers als 'een vorm van openbaar ge weten'. Hij plaatste hierbij de volgen de kanttekeningen: 'Wie houdt deze macht in bedwang? De staat kan dit niet en behoort het ook niet te doen. Doen de lezers dit, die de kranten kopen? Zelfs dit zou ik willen betwij felen op gegoede gronden. Derhalve kan ik slechts antwoorden door te zeggen, dat de krantenmensen zelf dagelijks controle moeten uitoefenen.' De minister bepleitte dat de inspraak van de journalisten bij belangrijke redactionele beslissingen versterkt zou worden. De twee belangrijkste onder werpen op de IPI-vergadering zullen de persconcentratie en deze inspraak vormen. gebruiken om de kwaliteit van het bestaan te verbeteren. Ter geruststel ling van de derde wereld zei hij dat niet vergeten mag worden dat ontwik keling nog steeds de hoogste priori teit is, en een niet bereikt doel. In het perscentrum van Dai Dong legden de Minamata-slachtoffers per soonlijke verklaringen af. Eén van hen was Tsuginori Hamamoto,, 36 .laar oud. Tot zijn negentiende jaar viste hij met zijn vader en broers in de Baai van Minamata, toen werd hij ziek. Dat begon met trillingen in armen en benen. Op een gegeven ogenblik werd hij half gek. Hij ging geluiden maken als van een blaffende hond, kroop over de grond en maakte wilde bewegingen. Niemand kende de ziekte. Later werd het gezichtsvermo gen van Hamamoto aangetast en ging hij slechter horen. Hij loopt nu op krukken, als een oude man, ziet bijna niets en kan nauwelijks horen. Zijn moeder is aan dezelfde ziekte onlangs gestorven, zijn vader is er slecht aan toe, 'Kijk naar mij', riep hij gisteren uit. Tedere man van mijn leeftijd is in de kracht van zijn leven. Ik ben een wrak. Ik ben hier om de wereld te waarschuwen tegen het gevaar van de vervuiling. Vandaag is het nog Japan, morgen Europa en Amerika die met mijn ziekte zullen worden geconfronteerd.' Langdurige onderzoekingen brachten de oorzaak terug tot het eten van vis uit de Minamata-baai, waar de chemi sche fabriek Chisso in 1932 al was begonnen, kwikafval te lozen. Dat leidde eerst tot massale vissterfte, daarna vielen meeuwen dood neer, en katten die van de karkassen aten werden gek en verdronken zich. Achteraf blijkt dat zich in 1942 de eerste verschijnselen bij mensen voor deden. Officieel is de Minamata-ziekte bij 181 mensen vastgesteld, van wie 54 overleden. Maar de artsen die de slachtoffers gisteren begeleidden, hou den het werkelijke aantal slachtoffers op minstens tweeduizend. In 1968 stelde de Japanse regering officieel het verband vast tussen de ziekte en de lozingen van Chisso. Over schadevergoeding wordt nu voor de rechter nog geprocedeerd. 'Wij zijn hier niet om te ageren tegen onze regering of de industrie', zeggen de Japanners. 'Maar dit is de enige ma- WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben Algerije verzocht de 500.000 dollar prompt terug te ge ven die de kaper van een vliegtuig van Western Airlines in het weekeinde had gekregen in ruil voor het toestel. Hoewel Algerije niet is aangesloten bij de internationale conventie tegen het kapen van vliegtuigen, heeft het minis terie van buitenlandse zaken in Wash ington ook om uitlevering van kaper William Holder gevraagd die het toe stel, een Boeing 720 naar Algiers liet vliegen. nier om pressie uit te oefenen. Onze regering wil nauwelijks luisteren.' 'De doden komen niet terug. Wij kunnen alleen nog waarschuwen dat niet meer slachtoffers worden ge maakt.' betrekkingen met niet-socialistische landen. Het Noordvietnamese dagblad Nhan Dan heeft toegegeven dat de economi sche moeilijkheden in het land 'zeer lastig' zijn door de toegenomen Ame rikaanse bombardementen. Maar 'zelfs als de vijand doorgaat met het bom barderen van onze steden en industrië le installaties zal onze industrie steun aan het zuiden blijven geven', aldus Nanh Dan. De Sowjet-Unie heeft gisteren op nieuw een Brits voorstel afgewezen de conferentie van Genève weer bijeen te roepen om een einde te maken aan het Vietnamese conflict. Dit hebben Britse functionarissen meegedeeld. Een woordvoerder van de Amerikaan se Zevende Vloot heeft gemeld dat nu 66 Amerikaanse oorlogsschepen met een gezamenlijke bemanning van 42.000 koppen voor de Vietnamese kust opereren. Deze sterkte is zowel materieel als wat betreft de man kracht nooit eerder in dit gebied bereikt. De Cambodjaanse president Lon Nol is blijkens uitslagen van zondag ge houden presidentsverkiezingen herko zen. Dit heeft het Combodjaanse mi nisterie van binnenlandse zaken be richt. Lon Nol had 57 pet. van de uitgebrachte stemmen verworven. Zijn voornaamste rivaal de 51-jarige In Tam kreeg 24 pet. van de stemmen. Tam, die voorzitter is geweest van de grondwetwegevende vergadering, heeft de regering beschuldigd van massale onregelmatigheden bij de ver kiezingen. In Tam is bij de bevolking populair,, nu in Cambodja veel onte vredenheid bestaat over de stijgende kosten van levensonderhoud en de zich voortslepende strijd. MOSKOU (AP, AFP, TASS, Reuter, UPI) Josip Broz Tito, de 80- jarige president van Joegoslavië, die menigmaal met de leiders van de Sowjet-Unie frontaal in botsing is gekomen, heeft gisteren een vorstelijke ontvangst gekregen door de Russische leiders bij aan komst in Moskou waar hij een officieel bezoek van vijf dagen zal af leggen. Toen Tito uit het vliegtuig stapte werd hij onmiddellijk stevig omhelst en uitbundig op beide wangen gekust door president Podgorny, premier Kosygin en partijleider Breznjew. Het is het eerste bezoek van Tito aan Moskou sedert de invasie in Tsjechoslo wakije door de landen van het War schau Pact. Tito zal in Moskou de orde van Lenin in ontvangst nemen. Deze hoge onderscheiding kreeg Tito ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag en als blijk van erkenning van zijn status als leider van een socialistisch land. Het bezoek van Tito is de volgende stap op de weg naar ontspanning tussen Joegoslavië en de Sowjet-Unie. De eerste stap werd vorig jaar sep tember gezet toen partijleider Brezn jew een officieel bezoek aan Joegosla vië bracht en de Russische partijlei der na afloop verklaarde dat Joegosla vië het recht heeft zonder inmenging van buitenaf zijn eigen weg naar d« verwezenlijking van het socialisme te volgen. Breznjew ontkende daarmee feitelijk het bestaan van de 'Brezn- jew-doctrine', waarin het recht van souvereiniteit van socialistische lan den aan banden wordt gelegd. De betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Joeglsavië werden in 1968 opnieuw uiterst gespannen na de in val in Joegoslavië. Tito verklaarde destijds dat 'geen socialisme met bajo netten kan worden opgebouwd', waar na in de Joeglsavische pers twee jaar lang fel tegen Moskou werd gefulmi neerd. Prawda In het Russische partijdagblad de Prawda opmerkingen als: 'Kameraad portret van Tito gepubliceerd. Op de tegenstellingen uit het verleden werd niet ingegaan. Wel publiceerde de Prawda opmerkingen als: 'Kameraad Tito is een actieve strijder voor de vrede, voor de bundeling van progres sieve krachten in de strijd tegen het imperialisme en kolonialisme en is voorstander van de verdere uit breiding van de Russische-Joegoslavi- sche betrekkingen'. ADVERTENTIE Ubdft als u van vis houdt (Fijne schotel gebakken vis met gember Snijd 600 g gefileerde vis in stukjes, zout ze en bak ze in weinig olie. Snipper In aparte pan 1 ul, 1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel en 3 gembernootjes: fruiten en bestrooien met kerrie. Vis toevoegen, flinke lepel bloem erover en al roerende zoveel water erbij tot dik gebonden massa ontstaat. Enkele minuten zachtjes stoven. Gameren met wij sla en schijven sinaasappel. VIS ROUW TH door Ferry Versteeg 'Het Chileense ontwikkelingsproces is te snel gegaan om de refor misten te behagen en te langzaam om bij de revolutionairen in de smaak te vallen'. Op deze wijze illustreerde de Chileense publicist Hector Benavides onlangs het feit, dat Allende's Unidad Popular- coalitie niet alleen van buitenaf wordt bedreigd door de oppositie van christen-democraten en nationalen, maar ook van binnenuit door een groeiende tweespalt in de eigen gelederen. Want de laatste tijd valt er binnen de Unidad Popular een toenemen de onenigheid waar te nemen tus sen reformistisch georiënteerde communisten, die het om diverse redenen kalmer aan willen doen, en een aanzienlijk deel van de Socialistische Partij, de MAPU en Christelijk links. Deze laatste rad- ciale groeperingen willen de 'op mars naar het socialisme' nog ver snellen. Zij weten zich gesteund door de revolutionaire activisten van de MIR, die links buiten de Unidad Popular opereren, Allende slapheid verwijten en Chili gewa penderhand het socialisme willen bezorgen. De tegenstelling in het linkse kamp spitste zich de afgelopen maand toe naar aanleiding van tra gische gebeurtenissen in de stad Conception. Begin mei vroegen de christen-democraten in deze zuide- lijk-Chileense stad de communisti sche gouverneur toestemming om op 12 mei tegen de regering-Allen- de te betogen. Dit verzoek werd toegestaan. Een explosief besluit, want Concepcion is het voornaam ste revolutionaire centrum van Chili, waar de sterk vertegenwoor digde MIR van opvatting is, dat 'de fascisten niet irn staat mogen worden gesteld om de straten van Concepcion te veroveren'. De MIR vroeg daarom toestem ming om samen met socialisten, MAPU-leden en linkse christenen van de Unidad Populair maar zonder de gematigde communisten op dezelfde dag een tegenbeto ging te houden. Maar dat verzoek werd door de communistische gou verneur geweigerd. Toen duidelijk werd, dat links de twaalfde mei toch de straat zou opgaan, verbood president Allende alle betogingen in Concepcion. Maar het was al tc laat. Op 12 mei betoogden links en rechts, waarna de politie met har de hand ingreep. Resultaat: een dode linkse student en talrijke ge wonden. Spanningen Dit gebeuren bracht de latente spanningen binnen de Unidad Po pular aan de oppervlakte. In de felle polemiek tussen de commu nisten en de MIR kozen veel socia listen, de MAPU en Christelijk Links de zijde van de Miristas. Veelzeggend is ook, dat de MTR en Christelijk Links bij de vakbonds verkiezingen van de afgelopen zeker over de begrenzing van de verschillende eigendomsvormen weer tot investeren te verleiden, en om de middenklassen ontevre den door de schaarste aan luxe artikelen tc kalmeren. Deze mogelijkheid wordt, zoals reeds gezegd, binnen de Unidad Popular fel bestreden door socialis ten, de MAPU en Christelijk Links, en daarbuiten door de Mi ristas. Zij menen, dat Allende zijn populariteit juist kan opvijzelen door opvoering van het revolutio naire tempo en dat de meerder heid van de Chileense bevolking een krachtige, doortastende arbei dersklasse die van de regering steeds meer macht krijgt van harte zal volgen. En voorzover op dit punt nog twijfels bestaan, wordt door ultra-links de zogehe ten 'dictatuur van het proletariaat' achter de hand gehouden; dat wil zeggen de tijdelijke almacht van een revolutionaire voorhoede, die de huidige wetgeving als een reac tionair burgerlijk corset zal afdoen en de nog onwetende meerderheid van het Chileense volk in parade pas naar het bewustzijnverruimeii- de socialisme zal voeren. De linkse groeperingen binnen de Unidad Popular en de Miristas huldigen de opvatting, dat de maatregelen van de regering-Allen- de de oligarchie zeker hebben ge noopt haar uitbuitingspraktijken te herzien en zelfs te matigen. Maar zij voegen daar aan toe, dat deze maatregelen aanpassingen binnen het kapitalistische systeem blijven en zeker niet onverenigbaar zijn met een nationalistisch-kapitaiisti- sche' of 'staatskapitalistische' ont wikkeling. De marxistische eco noom Paul Sweezy: 'Het recht om uit te buiten, het recht om zich meerwaarde toe te eigenen en te akkumuleren, en de beheersing van de produktiemiddelen door privaat eigendom bestaan nog alle maal. In werkelijkheid is de bour geoisie slechts verplicht haar acti viteiten van de ene industriële en commerciële sector naar een andere te verplaatsen, waarbij tegelijker tijd het terrein, waarop zij werk zaam was, beperkt werd. Maar tot op heden is de vraag, hoe de bourgeoisie a<ls uitbuitende klasse kan verdwijnen, nog op geen enke le manier gesteld'. Sweezy, de Miritas en hun geest verwanten in de Unidad Popular menen daarom, dat consolidatie van het revolutionaire proces op dit moment consolidatie van een President Allende op weg naar het UNCTAD-podium. week een gemeenschappelijke kan didaat in de strijd wierpen en dat de KIR en de MAPU samenwerken bij het mobiliseren van de boeren bevolking. Miritas, veel socialisten, MAPU-le den en linkse christenen menen, dat de communisten in toenemen de mate tot reformisme vervallen, waardoor de Chileense revolutie dreigt te verzanden. De communis ten wijzen deze beschuldigingen energiek van de hand, maar stre ven nog altijd naar een zekere vorm van samenwerking met de op positionele christen-democraten en brachten de twisten binnen de Unidad Popular zowaar in de pu bliciteit om de openbare mening voor zich te winnen en de Unidad Popular-coalitie op communistische voorwaarden te lijmen. Dat zou hoogstwaarschijnlijk een Unidad Popular opleveren, die eer der zal streven naar consolidatie van de thans bereikte revolutionai re resultaten, dan naar opvoering van het tempo van revolutionaire veranderingen. Zo'n communistisch geïnspireerde Unidad Popular zou laten weten, dat de nu uitgevoerde programmapunten van de regering- Allende, veranderingen in de structuur van het kapitalistische stelsel hebben gebracht en een ge nationaliseerde sector hebben ge vormd, die als ze geconsoli deerd is kan dienen als basis voor een meer geleidelijke opbouw van het socialisme. Geleidelijkheid Deze behoefte aan geleidelijkheid wordt niet alleen ingegeven door de vrij gematigde maatschappij-op vattingen van de Chileense com munisten maar ook door hun in zicht dat Allende's 'revolutie in legaliteit' slechts kan slagen door overtuiging van tegenstanders en successen bij vrije verkiezingen. En omdat Allende's populariteit de laatste maanden nog al wat is teruggelopen, willen de communis ten pas op de plaats maken om de particuliere kapitaalbezitters on gepolijst kapitalistisch systeem zou betekenen. Daardoor zouden, naar hun inzicht, de aangebrachte veran deringen instrumenten worden in handen van kapitalisten, wie gele genheid wordt geboden terug te slaan. Zij concluderen dan ook: 'Op dit punt kan het revolutionaire proces niet gestopt of gestabili seerd worden: het kaat door of het verzandt'. Wettige wijze Allende heeft inmiddels duidelijk te kennen gegeven, dat hij niet zal toegeven aan druk van ultra-linkse zijde om zijn bewind te radicalise ren, maar evenmin het proces van revolutionaire veranderingen wil stopzetten. In een toespraak tot het congres zette hij eind med uiteen, 'dat de wettige en democra tische wijze, waarop de regering van de Unidad Popular de econo mische en politieke moeilijkheden van het land tracht op te lossen, de enige Juiste is en dat de ge welddadige weg niet noodzakelijk is om revolutionaire veranderingen tot stand te brengen'. Maar al is het prestige van Allen de nog altijd groot, het is de vraag of hij met deze verzoenende taal de eenheid in linkse kring nog lang zal kunnen veiligstellen. Zo wordt thans ln Santiago de kam groot geacht, dat de architect van het economische beleid van de Unidad Popular, minister van eco nomische zaken Pedro Vuskovic, binnenkort zal aftreden, omdat Ai- lende de levenskansen van zijn economische maatregelen niet wil vergroten door begeleidende radi cale politieke maatregelen te ne men. Vuskovic zou worden opge volgd door een generaal, waaroor de militairen na het ministerie van mijnbouw een tweede post in de regering Allende aouden be machtigen. Het afgelopen weekeinde zijn alle partijen van de Unidad Popular in geheim conclaaf bijeengekomen om te spreken hoe hun eenheid kan worden hersteld en hun populari teit kan worden opgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9