)ndernemers: ►innenkort ook llscussienota AOW, kinderbijslag en minimumloon 1 juli hoger Steeds meer schoolmelk wordt mager elger begint geding t$gen industriebond °<rS Jongste der wereldmerken. In verband met prijsstijgingen Het weer ierwoord op 'f' sleidende' ichure NIVV Vrouw gedood bij botsing Vijf doden bij twee botsingen Gedood door zandauto Twee doden door kolendamp Civiel geding tegen Fijnhout wegens onjuiste voorlichting Vooral in het westen schakelt men over op vetarm Kunstgebit? IÏÏW/KWARTET DINSDAG 6 JUNI 1972 Binneninml T3 K.*> h onze sociaal-economische redactie K RAAG De besturen van de twee centrale werkgeversorga- feies (het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Ne- lands Christelijk Werkgeversverbond) zullen op zeer korte ter- li— in navolging van de drie vakcentrales met een discussie- b voor liet sociaal-economisch beleid in 1973 in de openbaarheid ADVERTENTIE Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tab^k en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U^geniet zoveel meer! Ilgemeen secretaris van het NCW. c. M. Geerkens, zei gisteren maandelijkse persconferentie Ihet verbond, dat deze nota ge- I zal zijo op de inhoud van het |al contract dat naar de mening - de sociaal-economische raad fe) door regering, werknemers en Kevers moet worden opgesteld, pern van de nota zal bestaan uit ties ten aanzien van de arbeids- ■deft en het prijsbeleid. Geerkens zei dat het maken van rale afspraken hierover een be- ijke s!ap zou zijn in de richting voldoende werkgelegenheid en ;even van reële betekenis aan de itieve uitgaven. Besnijdend zwaard JCW-secretaris bestempelde de sienota van de vakbeweging als tweesnijdend zwaard, geslepen en [likt om het overleg op ieder 1st noment in verdeelde mootjes skei'. Hij wees daarbij op 'het atiere karakter van de aan rege len verkgevers gestelde voorwaar- I de vele onbewezen stellingen het wel of niet slagen van de ting in 1972, over het voortduren Fe werkloosheid en over de gerin- Feële betekenis van collectieve peningen alsmede de vérgaande en op het gebied van de fiscale ring, vergroting en aanwending /entuele budgettaire ruimte en- t.' die naar de mening van drs. jjtens veel verder gaan dan de Idie de vakbeweging bereid is te ^n in de vorm van matiging van lerlangens. Hij benadrukte dat de geversnota geen directe reactie vakbewegingsnota zal zijn en -een voorwaarden met een ulti- pf karakter zal bevatten. De nota jstemd voor zowel interne- als Jne discussie, inzonderheid ook j het komende overleg met de vakbeweging in de Stichting van de Arbeid. Drs. Geerkens die de vakcentrales een uitsluitend negatieve benadering ver weet, uitte ook scherpe kritiek op degenen die 'zich kritiekloos achter de vakbewegingsnota opstellen, zoals PvdA-fractieleider Den Uyl zich haast te om te doen; zijn drift om er politiek munt uit te slaan is te gretig om het belang van de zaak waardig te kunnen zijn; hij ziet er kennelijk geen been in om via een 'dictaat' van de vakbeweging de parlementaire de mocratie te helpen ondermijnen, maar dat is voor ons een te hoge prijs voor het beteugelen van de inflatie,' aldus NCW-secretaris Geerkens, die zei zich daarom bij CNV-voorzitter J. Lanser in beter gezelschap te voelen, omdat deze vorige week het discussiekarak ter van de vakbewegingsnota onom wonden heeft onderstreept. 'Zijn uit nodiging dat er over de nota tc praten valt, verdient pogingen tot ho- norerering, al was het alleen maar om het onsmakelijke gerecht, dat als vak bewegingsnota is opgediend te ont doen van de wrange en rauwe garne ring en om vervolgens over de kern te praten.' Die kern bevat naar de mening van het NCW constructieve elementen, zo als het onderkennen van de noodzaak om een aanpak op langere termijn na te streven, de bereidheid om voor meer or andere collectieve voorzienin gen in de sfeer van de loonstijging offers te brengen en het inzicht dat de te grote loon- en prijsinflatie naar lagere nominale waarden moet wor den omgebogen. 'Een discussie over maatregelen, gericht op deze doelen, verdient de voorkeur boven het gooi en met tijdbommen naar dit kabinet. Als men het klimaat voor verder overleg zo ongunstig en dreigend mo gelijk wil maken, is er geen ander perspectief dan sociaal-economische chaos,' aldus drs. Geerkens, die ook zei de jongste prognose van het Cen traal Planbureau 'voorbarig optimis tisch' te vinden. Onstabiel Van een verslaggever AMSTERDAM Per 1 juli worden diverse sociale uitkeringen, waar onder de AOW en de kinderbijslag, verhoogd in verband met de prijs stijgingen. Ook het minimumloon wordt verhoogd. Deze verhogingen houden geen verband met de door de SER voorgestelde verhogingen (waarover nog geen beslissing genomen is). Het minimumloon wordt verhoogd: per dag van ƒ37,56 tot 39,72, per week van 187,80 tot 198,60, per maand van ƒ813,80 tot ƒ860,60. De AOW gaat omhoog voor gehuwden van ƒ598,50 tot 633 per maand (ƒ7182 tot ƒ7596 per jaar), voor on- gehuwden van 422,50 tot 447 per maand (ƒ5070 tot 5364 per jaar). i'ntlcjeen correspondent V 74 nies [EN Pe.ger N.V., het bedrijf in Emmen waar nu al wekenlang i7kKi takt wordt, heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen de striebond NW. De president van de Amsterdamse rechtbank, U. W. H. Stheeman, zal het geding op 15 juni behandelen. ADVERTENTIE ikkei jtjes ntJe' ir eist in 't kort geding dat de In- iebond NW veroordeeld wordt „jtbetaling van een dwangsom van irdduizend gulden voor elke keer e bond zich niet onthoudt van uitlating, handeling of gedra- die beoogt de normale bedrijfs- ïg bij Peller N.V. te verstoren, r heeft meegedeeld dat zij 'ge- gen door de uiterst scherpe aan- van de Industriebond NW' 20: jjldzaakt zich in rechte te verde- 'Aangejien de Industriebond in Amsterdam zetelt, is Peiger :ge de rechtsregels verplicht ge- 7-30: ierij i: K i: f Ki rr 6,91 |t so. |n. TERDAM In een eerste rod; lopige oplage van 2000 exem- ;n is maandagmiddag in Am- ten am het boek 'Met/zonder al- nn kiweld', dat een inleiding wil ot 'sociale verdediging', geïn diceerd. De samenstellers wil- een, eind maken aan het k >kje, dat sociale verdediging i ioort vervangingsmiddel voor ïsie zou zijn. weest zich te wenden tot de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, voor het aanspan nen van een kort geding. Peiger eist nu ook dat de Industrie bond NW zich onfhoudt van uitlatin gen, handelingen of gedragingen die beogen Peiger door rechtstreekse of zijdelingse druk te bewegen terug te komen op de door Peiger N.V. ontsla gen op staande voet. Peiger eist ook dat de Industriebond NW binnen twee dagen na de uit spraak alle gevolgen van vóór het vonnis gedane uitlatingen die met het oordeel van de rechter strijding zijn, ongedaan te maken. De belangen van de Industriebond NW zullen in dit kort geding worden behartigd door de raadsman van deze bond. mr. M. G. Rood. Voor Peiger zal optreden mr. G. Reddinging. EINDHOVEN De 46-jarige me vrouw Rijnen-Vermeer uit het Bra bantse Moergestel is bij een auto ongeluk in de gemeente Hoogeloon omgekomen. Op een kruising verleen de een andere wagen de door haar bestuurde personenauto geen voor rang. Bij aankoop van elke hele fles krijgt U een zegel ter waarde van 5 punten. Als U 50 punten inzendt, ontvangt U zes leuke borrelglaasjes GRATIS. Bij elke 50 ingezonden punten telt één uit een advertentie geknipte zegel (waarde 5 punten) mee. Jeze zegel heeft waarde De kinderbijslagen per kwartaal gaan omhoog: voor het eerste kind van 155,22 tot ƒ164,58. voor het tweede en derde kind van 174,72 tot 184,86; voor het vierde en vijfde kind van ƒ233,22 tot 247.273,voor een zesde en zevende kind van ƒ258,18 tot 273, voor een achtste en elk daarop vol gend kind van 283,48 tot 302,64. AWW De uitkeringen volgens de AWW wor den per 1 juli verhoogd: voor weduwen met kinderen van ƒ598,50 tot ƒ633 per maand (ƒ7182 tot ƒ7596 per jaar), voor weduwen zonder kinderen van ƒ422,50 tot 447 per maand (ƒ5070 tot 5364 per jaar) voor wezen tot tien jaar van 136 tot 144 per maand 1632 tot 1728 per jaar) Voor wezen van tien tot 16 jaar: van ƒ200,50 tot 212,50 per maand (ƒ3138 tot 2550 per jaar) voor wezen van 16 tot 27 jaar: van ƒ261,50 tot 277 per maand (ƒ3138 tot ƒ3324 per jaar) Verder worden uitkeringen volgens de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering, die zijn ingegaan vóór 1 juli 1972, verhoogd met 5,74 procent. Ook het maximum-dagloon, waarnaar TEGELEN Bij een verkeersongeuk op de Glazenapstraat zijn drie mensen om het leven gekomen. De 39-jarige mevrouw Th. Frenken-Gielen uit Reu ver, hajr negenjarig dochtertje Elisa beth en haar vierjarig zoontje Gun- ther. De 42-jarige H. Frenken en zijn driejarig zoontje werden gewond. De botsing deed zich voor toen een perso nenauto met grote snelheid vanuit een landweg de Glazenapstraat over stak. De auto. van de heer Frenken raakte de andere auto in de flank. De twee inzittenden van de andere auto werden zwaargewond. HEEZE Op de Leenderweg is een personenauto tegen een boom gere den, waarbij de twee inzittendenom het leven zijn gekomen. De chauffeur was de 24-jarige A. van den Hurk en zijn passagier de 22-jarige A. J. P. van de Mortel, beiden uit Heeze. de uitkeringen en de premies ingevol ge de W.A.O., de Ziektewet (ZW) en de werkloosheidswet (WW) worden berekend, wordt verhoogd. Daarbij zal het maximum dagloon voor de bereke ning van de uitkeringen krachtens de WAO de ZW en de WW, per 1 juli 1972 stijgen van 112,40 tot 118,85; voor de berekening van uitkeringen ingevolge de wet werkloosheidsvoor ziening zal het maximum dagloon per 1 juli 72 worden verhoogd van ƒ112,40 tot ƒ118,85. Voor de bereke ning van de premies ingevolge de WAO, de ZW en de WW zal het maxi mum dagloon ingaande 1 januari 1973 worden verhoogd van 112,tot 118,—. Fonds bejaarden Voor de ziekenfondsverzekering voor bejaarden zal vanaf 1 juli de volgende weekpremie verschuldigd zijn: ƒ5,45 bij een jaarinkomen van 7908, 10,95 bij een jaarinkomen van ƒ7.908 tot ƒ8.918,— ƒ13,65 bij een jaar-inkomen van ƒ8.918 tot ƒ10.776. STAVEREN De 55-jarige A. Mous uit Bakhuizenn inGaasterland (Fr) is door een achteruitrijdende zandauto overreden. Hij was op slag dood. Hij was op de weg aan het werken met een trillermachine. NIJKERK De 93-jarige G. Bouw «n zijn 87-jarige vrouw G. M. Bouw-Van Polen zijn door schoondochter dood aangetroffen in hun woning aan de Koetsendijk in Nijkerk. Zij bleken door kolendampvergiftiging te zijn omgekomen. en 19,10 (voor oogehuwden 13,65) bij een jaarinkomen van 10.776 tot 12.633,—. UTRECHT De heren Crans en Kramer, houthandelaren in Kampen die begin dit jaar de N VHorstdnk in Doetinchem hebben overgenomen van Fijnhout gaan een proces tegen deze onderneming beginnen. De twee eige naren menen dat ze bij de overne ming door Fijnhout onjuist zijn voor gelicht. Uit het blad De Bouwer van de bouwbond NW blijkt dat de bonden dit te horen kregen toen zij bij de heren Crans en Kramer protesteerden tegen de sluiting van Horstink al enkele weken na de overneming. De nieuwe eigenaren voerden aan dat ze zijn geconfronteerd met onverwachte verliezen en dat ze geen kans zien om via reorganisatie op wat langere ter mijn tot goede resultaten te komen. Er zullen in Doetinchem 33 werkne mers moeten worden ontslagen. De bonden hebben zoveel mogelijk aan sluiting gezocht bij de afvloeiingsrege ling die destijds bij Fijnhout is over eengekomen. Ze krijgen de beschik king over een bedrag van 50.000. Als de heren Crans en Kramer het proces tegen Fijnhout winnen, komt daar nog 28.000,— bij. Inmiddels is van de zijde van Fijnhout verklaard dat er geen sprake is van onjuiste voorlichting over de firma Horstink. Volgens de bedrijfsleiding van Fijn hout wisten de heren Crans en Kra mer precies hoe het bedrijf ervoor stond. Van onze weerkundige medewerker We spraken gisteren een natuurlief hebber. die net zoals wij ingenomen was met de veer betere temperaturen (middagwaarden tussen 20 en 24 gra den Celsius). Dat het weer gisteren lang niet op alle plaatsen even stra- lend was, kwam door het onstabiel zijn van de warme lucht. Hier en daaor vormde zich een bui met onweer, op andere plaatsen regende het licht. Onze man verraste dit niet. 'Zolang de wind blijft hokken tussen zuidoost en zuidwest, laat de stabili- teint te wensen over', constateerde hij. 'Het verhaal is al oud. Pas bij een rui ming van de wind door noord via oost naar zuidoost zit het goed met de zo mer'. Geen stabiliteit dus de eerstkomende dagen en als gevolg daarvan onzeker heid voor de boeren, die nu pas goed begonnen zijn aan de actie hooi-oogst. Bij veel landbouwers speelt ongetwij feld de gedachte mee, dat er in de eerste helft van juni vaak nogal goed drogend zomerweer voorkomt en voor hen is het dan een kwestie van nu of nooit. De vooruitzichten voor de ko mende twee tot drie dagen wijzen ech ter op aanhouden van het gematigd warme zomerweer met afwisselend zonnige perioden, maar ook buien. Vrijwel al onze waarnemers hebben een natte lente geregistreerd. Nor maal valt er in maart, april en mei tezamen circa 135 mm. ditmaal vielen de cijfers als volgt uit: Hoog-Soeren 281, Arnhem 239, Apeldoorn 234, Bus- sum 219, Doetinchem 216, Almelo 194, Schiermonnikoog 187, Deventer 186, Alkmaar 169 mm. Eén station bleef beneden de normale limiet: Andijk met 120 mm. De koude Noordzee weet er ongetwijfelud meer van. ADVERTENTIE lokale buien OPKLARINGEN MIST «GShKEOEN tW" itwjorden met deze uitgave op zij noemden de bijzonder slecht pgestelde en misleidende bro- van het Nederlands instituut vredesvraagstukken: 'Geweldloze isrheid, alternatief voor defen- dit dit voorjaar na drie jaar 'ireiding is verschenen, t eerste deel van het boek geven lan de Lange van het polemolo- instituut Groningen en Gernot im van het instituut voor vre- Aaagst ukken van de FU Berlijn iche beschouwingen van de on- leer door hen gelaakte brochure. Jt tweede deel worden alternatie- bijdragen geleverd door onder an- een hoogleraar uit Utrecht en s'tns dï Utrechtse uitgever Bouke anus draagt de samenstelling van 'soek 3en interdisciplinair karak- !en historicus, een policoloog, een Tis, een polemoloog en een socio- geven hun visie over een even- geweldloze maatschappij. De uit- die zelf de inleiding schreef, li mening, dat sociale verdediging ngaat met sociale democratie en ite een emancipatiebeweging is, i mers vrij moet maken van ge- van <e mogelijkheid tot massale 'i ietiginj van de tegenstander en zichzelf. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Met ingang van het nieuwe schooljaar in augustus zal de helft van alle schoolmelk, die in ons land wordt gedronken, vetarm zijn. Op het ogenblik is ongeveer 20 procent van alle schoolmelk vetarm. De vetarme schoolmelk is niet gelijk over heel Nederland verspreid: voornamelijk in het westen van het land wordt deze schoolmelk-zonder-vet ge dronken. In het zuiden en het oosten van ons land wordt nog de gewone schoolmelk met 3,5 procent vet gedron ken. In het noorden van het land wordt bijna geen melk gedronken op de scholen. Het Centraal Schoolmelkco- mité in Den Haag verwacht, dat het met die vijftig procent vetarme schoolmelk nog niet is afgelopen: men denkt dat ook de scholen uit het zuiden en het oosten van het land zullen gaan aandringen op de levering van vetarme schoolmelk. Het overschakelen van vette op magere melk voor de schoolmelkvoorziening is in de hand gewerkt door het terug lopen (in 1970) van het aantal deelnemers aan deze voorzie ning. Als oorzaak voor deze geringere belangstelling voor de schoolmelk werd in het bijzonder de negatieve bericht geving over het melkvet ge noemd. Overigens bestaat er niet al leen bij de Nederlandse scho len een grote belangstelling voor magere melk; de hele bevolking drinkt op het ogen blik veel meer magere melk en karnemelk dan vroeger. Daarentegen daalt de con sumptie van gewone melk (van 145 liter per hoofd van de bevolking in 1960 tot 99,9 liter in 1971). De consumptie van karnemelk steeg van 8,2 liter per hoofd van de bevol king in 1960 tot 9.1 liter in 1971. Oorzaken Een complex van factoren is volgens het Nederlands Zui- velbureau verantwoordelijk voor de daling van het melk gebruik. Belangrijkste motie ven om minder melk te drin ken zijn: de achteruitgang van de aan-huis-bezorging van melk, de stijging van het ver bruik van frisdranken (van 32 liter per hoofd van de bevol king in 1965 via 51 liter in 1969 tot 60 liter in 1971), overschakeling van losse melk op verpakte melk (waarvan een negatieve uitwerking op het gebruik uitgaat), de stij ging van het vetgehalte van de melk, en de stijging van het verbruik van allerlei melkprodukten in plaats van losse melk. Uit een onderzoek is gebleken, dat een hoog percentage van de Nederlandse vrouwen tus sen 35 en 49 jaar zelf geen melk - meer - drinkt en daardoor wellicht ook sneller geneigd is haar kinderen an dere dranken dan melk te la ten drinken. Te dik Een groep Nederlanders, bij wie de melkconsumptie wel is toegenomen, wordt gevormd door de te-dikke personen. Voor deze groep heeft het Zui- velbureau namelijk een speci aal melkdieet samengesteld, waarvoor een enorme belang stelling bestaat, vooral onder te dikke mannen. In 1970 kreeg het bureau 32.000 aanvragen voor dit dieet, in 1971 22.000. Wat betreft de consumptie van Hollandse kaas: die loopt zowel in het binnen- als het buitenland bijzonder goed. Dit verbruik is van 4,8 kilo per hoofd van de bevolking per jaar in 1950 gegroeid tot 8,7 kilo in 1971. Ook de export van Hollandse kaas naar het buitenland loopt goed: in 1971 werd ruim 26.000 ton kaas naar België geëxporteerd, 13.000 Ion naar Frankrijk en ruim 80.000 ton naar West- Duitsland. BEWOLKING MAX.TEM*. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neerslag van 07.00-19.00 uur. Amsterdam geheel bew 19, o, Do Bilt regen bui 21, 2, Deelen zwaar bew 22, 0. Eelde zw bew 24, 1, Eindhoven zwaar bew 21. 0, Den Helder gch bew 19, 4, Luchth. Rtd. geh bew 18. 1. Twente half bew 24, 0, Vllsslngen re gen 16. 2. Zd. Limb, zwaar bew 22, 0, Aber deen licht bew 15. 9, Athene licht bew 25. 0. Barcelona geheel bew 20. 1, Berlijn onbew 29, 0. Bordeaux regen 19. 2, Frankfort zw bew 28, 0, Gcnève regenbui 24, 0.1, Helsinki half bew 22. 0. Innsbruck onbewolkt 28, 0. Kopenhagen licht bew 22, 0, Locarno zwaar bew 23, 0, Londen zwaar bew 18. 0. Luxem burg licht bew 23, 0. Madrid licht bew 21. 0. Malaga onbewolkt 30, 0, Mallorca zwaar bew 22. 1, MUnchen onbewolkt 27. 0, Nice regen 23, 3. Oslo zwaar bew 24, 0. Parijs regen 15. 5. Rome onbewolkt 23, 0, Spilt onbewolkt 26. 0. Stockholm onbewolkt 5. 0, Wenen on bewolkt 25. 0. ZUrlch zwaar bew 27, O Casa Blanca zwaar bew 22. 0. Istanbocl half bew 26, 0. Las Palmas half bew 17. 0, Tunis half bew 33, 0. Lissabon half bew 19. 0. HOOG WATER: 7 Juni: Vllsslngen le getij 9.55 - 2e getij 22.21, Haringvliet aan de zee zijde 11.16-21.53, Rotterdam 12.30. Schevcnln- gen 10.53-23.25. IJmulden 11.32, Den Helder 2 13-15.10. Harllngcn 4.58-17.36. Delfzijl 7.24- 19.40. (ADVERTENTIE) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunslaebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten,' lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2£7 bt| apotheken en drogisterijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5