-akkoord maakt inde aan koude oorlog Politiek geharrewar rond milieuconferentie stuitend Protestanten Londonderry in actie tegen katholieken Optreden politie bij betoging wekt in Kaapstad beroering ee Amerikaanse Mipers ontsnappen Amerika: veel doelen in Noord-Vietnam vernield irtocht naar ontvoerde izolaan eist 4 doden Vals bomalarm in warenhuis schade anderhalve ton Woensdag algemene staking in Frankrijk Concorde aanschaffen /KWARTET MAANDAG 5 JUNI 1972 Buitenland T5/K7 miko seer tevreden na besprekingen met Brandt BERLIJN (Reuter, DPA, AP) Met de onderteke- het akkoord over Ber- >r de ministers van buiten zaken van Amerika, Rus- beland en Frankrijk en wisseling van de niet-aan- ben tussen West-Duits- ïn de Sowjet-Unie en Polen weekeinde een formeel ein- komen aan de periode van ude oorlog. 1 [koord over Berlijn, dat vorig jl (ptember, na lange onderhande- was gesloten door de vier j$ nnaars uit de tweede wereld- is zaterdag om middernacht tUi" acht geworden. Het waarborgt [gehinderde toegang tot West- na het Oost-duitse grond ge- vak neemt een deel van de beper- weg voor reizen van Westber- naar Oost-Duitsland. Op grond t akkoord mogen de Westberlij- 1 dertig dagen per jaar in Oost- nd doorbrengen, tel korte ondertekeningsplechtig- ide hielden de ministers Rogers o Gromiko (SU), Schumann im< rijk) en Douglas-Home (Enge- vei borte toespraken waarin zij er truk op legden, dat nu de weg aart is voor een politiek van sa- rking tussen Oost en West. 2 ar Rogers merkte op dat er _n eiüiezers zijn, maar slechts win- na, nu het akkoord over Berlijn is nd. 'Ik hoop dat dit moment de edenis in zal gaan als een van jgrijikste van de tweede helft twintigste eeuw', aldus de minister. Vier Gromiko van de Sowjet-Unie de er aan, dat er 'de laatste i in gang waren gezet in aid- en Europese politiek, die tsen verheugt. De Franse en minister spraken in soortgclij- Tordingen. ►op hebben de vier ministers jCAS (REUTER, AFP) Bij olitiebestorming van een huis l Victoria, 100 km ten westen e Venezolaanse hoofdstad Cara- ijn zaterdag vier guerriHastrij- ►m het leven gekomen. Politie ter leverden twee uur lang bevi- sni iargevechten met de mensen in '""'s. Ze verwachten daar de ont- 'blik-miljanair' Carlos Domin- n te treffen. Na de bestorming ze echter alleen de lijken van lerrillastrijders. Vijf omstan- door verdwaalde kogels zaterdag was bekendgemaakt, familie van de ontvoerde in- 1 de geëiste losprijs van vijf bolivar (ongeveer 3,5 miljoen ïtjaj) aan de ontvoerders had over- De politie volgde de man, losgeld kwam ophalen. Zijn leidde naar het huis in La i, waar een hevige schietpartij itomatische geweren volgde. De gebruikte geen graangas, om- "iLnguez een hartkwaal heeft BRUSSEL (ANP) Het wa renhuis 'Grand Bazar* aan de Grote Markt In Kortrljk in Bel gië heeft zaterdag grote schade geleden als gevolg van een vals bomalarm. Nadat er bij de dl- ontploffen en nadat de politie rectiesecretaresse een telefoon een bom in het warenhuis zou tje binnengekomen was, dat er was gearriveerd werd het wa renhuis in allerijl ontruimd. De klanten behoefden zelfs niet meer af te rekenen. Ook werd de buurt rond het warenhuis afgezet. Nadat specialisten van het leger het warenhuis van onder tot boven doorzocht hadden en niets hadden gevonden werd de buurt weer vrijgegeven. Het wa renhuis heeft omdat het vrijwel de gehele zaterdag niet heeft kunnen verkopen en omdat na het bomalarm veel klanten kon den verdwijnen zonder te beta len, een schade opgelopen van ongeveer anderhalve ton. Ook de winkeliers in de afgezette wijk hebben veel verkoopschade geleden. SAIGON (Reuter, AP, UPI) Amerikaanse vliegtuigen hebben dit weekeinde meer dan 250 bombardementsvluchten uitgevoerd boven Noord-Vietnam. Volgens het Amerikaanse opperbevel heb ben zij 16 bruggen vernield en olieopslagplaataen in de buurt van de havenstad Haiphong in brand gebombardeerd. De ministers van buitenlandse zaken van (v.l.n.r.) Frankrijk (Schumann), Engeland (Douglas-Home), de Sowjet-Unie (Gromiko) en de Verenigde Staten (Rogers) hebben zaterdag in Berlijn het historisch ak koord over deze stad ondertekend. nog korte tijd met elkaar gesproken zondeir dat him adviseurs daarbij wa ren, Er is niets 'bekend gemaakt waar over gesproken is, maar een Britse waarnemer zei, dat de drie westerse ministers de positie van de Grote Vier in Berlijn ter sprake hebben gebracht Zij deden dat omdat dit weekeinde ook de niet niet-aanvalsver- dragen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie en Polen van kracht zijn geworden. Deze verdragen bepalen on dermeer, dat beide partijen de on schendbaarheid erkennen van de be staande Europese grenzen. Dit bete kent, dat West-Duitsiand voor de eer ste keer sinds die tweede wereldoorlog het verlies van Duits grondgebied er kent Ze beloven verder de vrede in de wereld te handhaven en ontspan ning tussen Oost en West na te streven. Het Westdirits-Poolse verdrag erkent de Oder-Neisse-mieren als de Poolse grens. Polen en de Bondsrepubliek erkennen, dat zij 'geen enkele territo riale aanspaak' tegen elkaar hebben. Door deze verdragen ds de kans groot geworden dat Oost-Duitsland na ver loop van tijd lid zal worden van de VN. De westelijke mogendheden wil len echter dat voor die tijd hun positie in Berlijn geregeld is en Oost- Duitsland niet de soevereiniteit over Oost-Berlijn zal opeisen. Zeer tevreden Ter onderstreping van dit standpunt heeft minister Rogers zaterdag een rondrit van eon uur door Oost-Berlijn gemaakt. Na de ondertekening van het akkoord van Berlijn is minister Gromiko naar Bonn gevlogen, waar hij zaterdag en zondag besprekingen heeft gevoerd met bondskanselier Wiüy Brandt en zijn collega Walter ScheeL Over deze onderhandelingen zijn geen bijzonder heden bekend gemaakt Na afloop ver klaarde minister Gromiko echter, dat hij zeer tevreden was. Moskou wil graag de economische betrekkingen met de Bondsrepubliek uitbreiden. De Russische minister is gistermiddag naar Oost-Berlijn vertrokken, waar hij de Oostduitse regering verslag gaat uitbrengen van zijn besprekingen in Bonn. Bondskanselier Brandt heeft gisteren bij Gromiko aangedrongen op een be zoek van de Russische leiders aan Bonn. PARIJS (REUTER) Frankrijk wordt woensdag waarschijnlijk ver lamd door een algemene 24-uurssta king, die is uitgeroepen door de gro te. onder communistische leiding staande CGT. Men verwacht, dat er miljoenen mensen aan zullen deelne men. De grote industrieën zullen stil liggen, het openbaar vervoer en ook het luchtverkeer zullen ernstig wor den ontwricht en er verschijnen geen kranten. De gas- en eüektriciteitsileve- ring gaat echter normaal door. Volgens waarnemers wil de CGT niet alleen haar ongenoegen laten blijken over een recente mislukte onderhan delingen tussen bonden enerzijds en overheid en bedrijfsleven anderzijds, maar heeft de staking ook een politie ke betekenis. Nog maar negen maan den verwijderd van de algemene ver kiezingen willen de communisten naar men aanneemt laten zien, dat ze nog altijd een groot deel van de werknemers achter zich hebben. Het gezag van de CGT is de laatste tijd enigermate aangetast door regionale wilde stakingen. Uit verkenningsvluchten was boven dien gebleken, dat bij eerdere aanval len grote aantallen vrachtwagens, bo ten, treinwagons en opslagplaatsen waren vernietigd in de buurt van de stad Vinh, halverwege Hanoi en de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam. Bij de massale bombardementen van de afgelopen dagen waren ook een Noordvietnamese artilleriebasis, 35 schepen die in konvooi voeren op een rivier en een spoorbrug bij Vinh vernietigd. In Zuid-Vietnam laaien de gevechten ook weer op. Volgens het Zuidvietna- mese opperbevel zijn de Noordvietna mese eenheden, die tien dagen gele den gedeelten van de stad Kontoem in het centrale hoogland hadden be zet. weer verdreven. Maar in de vlak te langs de kust hebben de Noordviet- namezen een nieuwe aanval ingezet in een poging de provincie Binh Dinh, die zij al gedeeltelijk in handen heb ben, verder te veroveren. Bij wat eens de stad An Loc was, 90 kilometer ten noorden van Saigon, liggen de Noordvietnamese en Zuid- vietnamese troepen nog steeds tegeno ver elkaar. De stad is de afgelopen weken totaal verwoest. Een Ameri kaanse verslaggever, die dit weekein de over An Loc en de omgeving heeft gevlogen, meldde dat de Noordvietna- mezen zich ingegraven hebben in een gebied dat volledig verwoest is door de aanhoudende Amerikaanse bombar dementen. De Amerikaanse kapitein Harold Mof- fett, die dezer dagen is teruggekeerd uit het belegerde An Loc, waar hij 53 dagen is geweest, heeft verteld dat hij persoonlijk gezien heeft hoe een tank van Russische makelij op 13 april een kerk in An Loc binnenreed, waar een dienst werd gehouden. De tank zou in de kerk het vuur geopend hebben, waarbij honderd mensen, waaronder vrouwen en kinderen, zouden zijn gedood. Volgens kapitein Mof fett wer den op diezelfde dag gewonde solda ten en burgers in een ziekenhuis gedreven, waarna dit ziekenhuis werd opgeblazen. Hij wist niet hoeveel mensen er toen in waren, maar wel zeker dat er niemand lerend uitgeko men is. Een Amerikaanse helikopter, geëscor teerd door jachtbommenwerpers, heeft vorige week vrijdag een Ameri kaanse luchtmachtkapitein, de 28-jarl- ge Roger Locher, gered, die 24 dagen geleden boven Hanoi was neergescho ten. De man had zich in de heuvels ten noorden van de stad al die tijd schuil weten te houden. De kapitein had donderdag kans gezien radio-con tact te maken met de Amerikaanse vliegtuigen die doelen in Noord-Viet nam bombardeerden. In Cambodja zijn gisteren ongeveer twee miljoen kiezers naar de stembus gegaan om voor het eerst in de ge schiedenis van het land een nieuwe president te kiezen. Het huidige staatshoofd, maarschalk Lon Nol, die aan de macht kwam toen koning Siha- noek in 1970 door een militaire staats greep werd verdreven, maakte de meeste kaas gekozen te worden. Teleurgestelde secretaris-generaal Strong: door RTJDI van MEURS STOCKHOLM 'Niemand zal zich zo ongelukkig voelen als ik', zei gisteren een zichtbaar teleur gestelde Maurice F. Strong over het niet verschijnen van de DDR en de andere Oostbloklanden op de wereldmilieu-conferentie van de Verenigde Naties in Stockholm, die vandaag begint. KAAPSTAD (AFP, Reuter, UPI) De anglikaanse aartsbisschop van Kaapstad heeft scherp geprotesteerd tegen het optreden van de Zuidafrikaanse politie, die vrijdag met geweld een eind maakte aan een vreedzame betoging van 200 studenten op de trappen van de Sint George-kathedraal. 1,11 ERS, WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI) Twee kapers, die ^555 nacht van vrijdag op zaterdag een Boeing van de Amerikaanse ng ichappij Western Airlines kaapten, zijn gistermorgen vroeg in rs uitgestapt. Een Amerikaan, die omstreeks de zelfde tijd een le g van United Airlines kaapte en het toestel per parachute ver- a- in de staat Nevada opgepakt. Jasjderde Amerikaan, die vorige beweging op gang gebracht en daar door zijn wij er zeker van dat Angela Davis zal worden vrijgesproken', aldus het comité. Na de landing in San Francisco spra ken de kapers echter alleen nog maar over geld. Op het vliegveld werd een lospnjs van een half miljoen dollar betaald, waarna de kapers de beman ning en de 48 passagiers dwongen over te stappen in een Boeing-720, die langere afstanden kan vliegen. De passagiers mochten bij een tussen landing in New York uitstappen, Amerikaan, die vorige een vliegtuig van Eastern Air- kaapte, heeft zich vrijwillig ge- bij de Amerikaanse ambassade 11 1 iduras. i-jarigc -Amerikaanse neger, die - met zijn vriendin het vliegtuig ^kestern Airlines naar Algerije ."3 bad volgens het officiële Alge- persbureau een aktentas bij 1 raar een ijzerdraadje uithing. j nanning meende, dat dit tot het ingsmeohanisme van de bom iid functionarissen en de kapers naar een hotel in tins' maaT het is n°S «iet bekend inderdaad politiek asiel hebben en. De kapers werden op het Tld van de Algerijnse hoofdstad jroet door leden van de Ameri- Zwarte Panter-beweging onder 3 Jrixige Cleaver, die in zelfgeko- jj llingschap in Algerije woont. avëa ela Davis 00 ping geschiedde in een Boeing- e een vlucht tussen Los Ange- Seattle maakte. Een man de piloot, die meende, dat de bommen bij zich had, naar San co te vliegen. Aanvankelijk sprake van. dat de kapers dat de negeractiviste Angela .aan boord van het toestel zou i gebracht, een eis die heel wat h n rtding veroorzaakte bij rechters. a ten en de openbare aanklager Jose, waar Angela Davis onder terecht staat wegens moord. Zij De heer Strong, die secretaris-gene raal van de conferentie is, zei al eerder het politieke geharrewar over de toelating van de DDR tot de milieuconferentie 'stuitend' te vinden en voorspelde dat de afwezigheid van de communistische landen 'een te genslag' inhoudt Gisteren voegde hij eraan toe 'diep bewogen' te zijn. De schok moet voor de heer Strong nog groter zijn geweest dan hij gisteren op een persconferentie uitdrukte. En kele maanden geleden zei de secreta ris-generaal op een bijeenkomst in Rotterdam dat de milieuconferentie een van de laatste mogelijkheden is voor de Verenigde Naties haar be staan te rechtvaardigen en te bewij zen. 'Misschien kan het milieu toch de sleutel worden tot het verwerkelij ken van de grotere idealen van een wereldgemeenschap, waardoor de op richters van de VN geïnspireerd wer den', hoopte hij toen. De gebeurtenissen van de laatste da gen in Stockholm hebben evenwel duidelijk gemaakt dat in feite de gespletenheid nog groot is. Niet al leen door het wegblijven van de oost- bloklanden, waardoor de wereldmi lieuconferentie beperkt zal blijven tot een discussie van de rijke landen. Nog steeds overwegen een aantal La- tijnsamerikaanse en Afrikaanse lan den die de laatste dagen voortdu rend in plenaire zittingen bijeen zijn het punt van de apartheid en de discriminatie in de conferentie ter sprake te brengen. Op de Zweedse delegatie is gisteren bovendien grote aandrang uitgeoefend op de conferen tie de oorlogsvoering in Vietnam, die catastrofale gevolgen heeft voor het menselijk milieu daar, aan de orde te stellen. Als dat gebeurt, zal dit op krachtige tegenstand stuiten van de Amerikaanse delegatie die de biolo- gisch-chemische oorlogsvoering in Vietnam niet op de agenda willen plaatsen. De Amerikaanse delegatie meent dat de oppositie tegen de oor log in Vietnam die in Stockholm de laatste dagen grote vormen heeft aangenomen uitsluitend als politie ke propaganda tegen hen wordt ge bruikt. Haarkloverij vond in Stockholm gearriveerd. Ter wijl de instructie van de Amerikaanse delegatie al twee weken geleden in de New York Times werd gepubliceerd is de instructie aan de regeringsdele gatie uit ons land nog steeds geheim. De bedoeling was afgelopen donder dag de instructie tijdens een kamer debat in te vullen, doch er waren toen te weinig mensen aanwezig. Waarschijnlijk is dat de Nederlandse instructie in het weekeinde zijn defi nitieve vorm heeft gekregen, zo die tenminste al bestaat. Eén delegatielid zei gisteravond de definitieve vorm nog steeds niet te hebben gezien. De politie joeg de studenten met gummiknuppels uiteen nadat een stu dent voorbijgangers via een megafoon had toegesproken. De studenten pro testeerden tegen de apartheid in het onderwijs. Volgens ooggetuigen heeft de politie de vluchtende studenten tot in de kerk achtervolgd. Een zestal studenten, jongens en meisjes werden gearresteerd. Er vielen twintig gewon den. De zaak komt vandaag in het Zuidaf rikaanse parlement aan de orde. Pre mier Vorater heeft het incident on dermeer besproken met de ministers van binnenlandse zaken en politie. Premier Vors ter heeft zaterdag al la ten weten dat hij strenge maatregelen zal nemen, desnoods de sluiting van universiteiten, om een eind te maken aan de toenemende studentenonrust in Zuid-Afrika. Aartsbisschop Robert Taylor van Kaapstad verklaarde: 'Ik heb begrepen dat de betoging, die de goedkeuring had van de autoriteitien van de kathe draal en de politie, vreedzaam verliep en ik ben geschokt nu ik verneem dat de politie er met geweld een eind aan heeft gemaakt'. Hij beschuldigde de politieagenten ervan de mensen, die de kerk invluchtten, met geweld naar buiten te hebben gesleept. Zij zouden in de kerk de betogers hebben gesla gen en geschopt. Persfotografen en journalisten, die probeerden de gebeurtenissen te ver slaan, werden ook met geweld verwij derd en hun camera's zijn in beslag genomen. Vijf gearresteerde studenten zijn in middels op borgtocht vrijgelaten. De zesde arrestant was mevrouw Yvonne van Oudenhove (50), vrouw van een Kaapstadse arts. Zij is vrijgelaten zon der in staat van beschuldiging te zijn gesteld. Zij verklaarde na haar vrijla ting dat zij langs de kerk liep toen de politie ingreep. Zij kreeg een klap met een stok op haar hoofd en werd in een arrestantenwagen gegooid. Dat gebeurde nadat zij protesteerde toen een agent een student aan zijn haar over de grond trok. terwijl een twee de hem sloeg en schopte'. 'De politie gebruikte zeer beledigende taal tegen me toen ik protesteerde omdat ik zo behandeld werd. Ze wei gerden me aan te spreken als me vrouw Van Oudenhoven en bleven me Yvonne noemen totdat mijn man kwam en ik vrijgelaten werd. Wat ik gezien heb, heeft me tot in het diep ste geschokt en ik zou het nooit geloofd hebben als ik het niet met mijn ogen gezien had', aldus mevrouw Van Oudenhoven. De politie heeft verklaard dat de studentenbetoging uiteen was gejaagd omdat het een illegale openbare verga dering was. Een Zuidafrikaanse journalistenorga nisatie heeft scherp geprotesteerd te gen het optreden van de politie tegen de journalisten. jdjiwug m i\ew ïorjc uitstappen, c- n -i waarna de reis naar Algiers werd bian van ferzie wil vervolgd. De vnf bem an nm pel ati 11118 even versteld over het bericht °P kaping als iedereen in San Het Amerikaanse Comité ter ging van Angela Davis, ver- in een communiqué van niets rte ken en een dergelijke methode keuren. 'Wij hebben een massa konden na ongeveer een uur weer uit Algiers vertrekken. De man, die vrijdagnacht een Boeing- 727 van United Ainles kaapte en met de losprijs met een parachute uit het toestel sprong, is zaterdagnacht gear resteerd en in staat van beschuldiging gesteld. De 22-jarige jongeman liet een deel van de losprijs van 200.000 dollar achter in het vliegtuig. De rest is nog niet gevonden. Onder de wet ten van de staat Nevada, waar hij is aangehouden, kan hij ter dood veroor deeld worden. Een man, die vorige maand een vlieg tuig van Eastern Airlines kaapte en een losprijs van 300.000 dollar be dong, heeft zich uit eigen beweging aangegeven bij de Amerikaanse am bassade in Honduras. Hij was boven Honduras met een parachute uit het toestel gesprongen. De kaper, de 49- jarige William Hahmeman, is inmid dels per vliegtuig overgebracht naar een gevangenis in Miami. Vermoedelijk heeft hij zichzelf aange geven, omdat hij bang was te worden gedood door 'premiejagers'. De maat schappij Eastern Airlines had name lijk een beloning van 25.000 dollar uitgeloofd voor zijn aanhouding. TEHERAN (Reuter) De Sjah van Perzië heeft gisteren een vlucht van anderhalf uur gemaakt aan boord van het Frans-Britse supersonische passa giersvliegtuig Concorde. Bij zijn te rugkeer verklaarde de vorst dat zijn land het toestel zal kopen. Dit is het eerste succes van de propagandareis van 65.000 km., die de bouwers van de machine door Azië en Australië maken. De Sjah zei, dat het in het toestel even rustig was als in de keizerlijke wachtkamer op het vliegveld van Te heran. Hoewel hij zelf een ervaren piloot is, nam hij op deze demonstra tievlucht niet de besturing over. DACCA (Reuter) Bij een trein ongeluk in Jes so re in het westen van Bangladesj zijn gisteren 76 men sen om het leven gekomen en meer dan 500 gewond. Volgens de politie van Jessore reed een passagierstrein uit Choelna bij het naderen van Jessore als gevolg van een verkeerde wisselstand op een stilstaande goederentrein. De politieke haarkloverijen van de conferentie manifesteerden zich giste ren opnieuw, toen Maurice Strong desgevraagd moest meedelen dat Tai wan niet voor de conferentie is uitge nodigd. Dat heeft te maken met de uitnodiging aan de Chinese Volksre publiek die in Stockholm wel aanwe zig is. Met deze moeilijkheden voor de boeg bleven voor de heer Strong gisteren slechts 'gematigde verwach tingen' over. Hij meent dat tijdens de conferentie in de komende twee we ken een verklaring over het menselijk milieu zal worden opgesteld, dat er acties worden gepland en dat er een milieufonds zal komen, waarvoor Amerika honderd miljoen dollar heeft toegezegd. Volgens Strong moeten deze punten 'en de komst van een hoopvol klimaat waarin nieuwe politieke energie ont wikkeld kan worden' de wereld red den van de sombere voorspellingen van de onheilsprofeten. Op de vraag of hij gisteren staande de bijeenkomst de DDR alsnog als volwaardig deelne mer kon uitnodigen zei Strong: 'Dat kan ik niet. Ik ben gebonden aan de uitspraak van de assemblee van de Verenigde Naties. Ik kan alleen zeggen geruggesteund te zijn door de grote belangstelling die de Oostbloklanden tot dusver steeds voor milieuproble matiek hebben getoond.' In een kerkdienst in Stockholm zei de heer Strong gisteravond dat 'ons enig alternatief voor het behoud van deze wereld is te vertrouwen dat de men: sen afstand zullen doen van kleine kortzichtige toekomstplannen, van na tionaal eigenbelang en persoonlijk egoïsme.' Instructie Zoals gemeld zullen op de VN-confe- rentde Roemenië en Joegoslavië aan wezig zijn. De delegatie van dit laat ste land wordt in Stockholm zeer streng bewaakt. In de Zweedse hoofd stad bestaat een hechte Kroatische verzetsorganisatie, die al eerder van zich deed spreken. Verscheidene Joe goslavische gastarbeiders die -worden veronderstelt met deze beweging te sympathiseren, zijn de laatste dagen door de Zweedse politie het land uitgezet of buiten Stockholm verban nen. De Nederlandse delegatie is gistera- Militante protestantse betogers probeerden zaterdag in Londonderry de Craigavan-brug over te steken om de door het Ierse Republikeinse Leger afgesloten katholieke wijken binnen te dringen. Zij werden echter na felle gevechten met Britse militairen, die ondermeer gebruik maakten van waterkanonnen, teruggedreven. BELFAST (AP, Reuter) Een poging van protestantse extremis ten om met geweld door te drin gen tot de katholieke wijken van de Noordierse stad Londonderry het zogeheten 'Vrije Derry' heeft zaterdagavond en gister morgen tot een reeks vechtpar tijen en bomaanslagen geleid, waarbij een persoon het leven verloor. Het slachtoffer werd in Belfast neer geschoten vanuit een rijdende auto en overleed enige tijd later. Zaterdaga vond raakten vijfendertig mensen ge wond voor een café in Belfast De bom was verborgen in een auto. Aan de explosie was geen waarschuwing voorafgegaan. Het café wordt door gaans bezocht door katholieken. De golf van gewelddaden begon zater dagavond, toen ruim duizend protes tantse extremisten in Londonderry de brug over de rivier de Foyle wilden overtrekken om via de afgesloten ka tholieke wijken aan sluiting te zoeken met andere protestantse betogers. Het Britse leger maakte gebruik van wa terkanonnen en rubberkogels om de protestanten te weren. De militairen werden op hun beurt bestookt met stenen, stokken en flessen. De protes tanten hadden deelgenomen aan een betoging van ruim twintigduizend protestanten tegen de afsluiting van een deel van Londonderry door het verboden Ierse Republikeinse Leger. AFSLUITING Na de mislukte doorbraakacties richt ten protestantse extremisten eigen 'af gesloten wijken' op ln vijf steden van Ulster. Zij hebben aangekondigd, dat zij hun wijken gebarrikadeerd zullen houden tot het Britse leger een eind zal hebben gemaakt aan de afsluiting van de katholieke wijken. In de stad Armagh verbood de politie een protestbetoging van katholieken tegen de gewraakte internering zon der vorm van proces van personen, die verdacht worden van LRA-acüviteii ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7