Rus winnaar pianoconcours Jubileumuitvoering ensemble Radostan Hervormden in discussie over belijdenis en leertucht Drie concerten in één voor Haagse burgerij Bij bel verkoop in ons land nam met bijna 75 pet toe Publiek laat ongenoegen blijken Dode en gewonde bij vechtpartij met messen Liberale jongeren vallen Wiegel af Trouw K wartet Rovers bedwelmen man en verdwijnen met 5000 gulden Ruim tienduizend baptisten Bijbels brood op Floriade vandaag Beroepings- werk 3» Geref. bond akkooi met generale kas TROUW/RW \RTET MWNDAG S J1"M 1972 ICinnonland Kerk T2 BRUSSEL Na een spannende eindronde is in de nacht van zaterdag op zondag de beslissing gevallen bij het 'Concours Reine Elizabeth' dit jaar voor pianisten. Een jury die mede gezien het grote aantal vermaardheden als Monique de la Bruchollerie. Annie Fischer, Alexander Brailowsky, Leon Fleisher. zelf in 1952 winnaar van het con cours, Emille Guilels, Eugène Isto- min, Vlado Pcrlemuter en Eduardo del Pueyo, ter zake uiterst kundig geacht mocht worden, heeft tot laat vergaderd alvorens de uitslag door voorzitter Marcel Poot kon worden bekend gemaakt Opvallend was dit Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN De 39-jarige ex-hof- meester J. Dijksterhuis is zaterdag morgen Ln zijn eigen huis bij een vechtpartij door messteken om het leven gebracht. De doder, de 19-jarige R. S. uit Zutphen, liep bij de ruzie een steekwond op en ligt in een ziekenhuis. Het motief van de steek partij is volgens de politie nog niet duidelijk. De politie vond beide man nen liggend op de grond. Het slachtoffer had een groot aantal steekwonden, veroorzaakt door een zakmes in rug. armen en borst Hij werd onmiddellijk naar het zieken huis gebracht, maar bleek bij aan komst al te zijn overleden. Voorlopig neemt de politie aan, dat de ex- hofmeester de jongen 's avonds in een café in de binnenstad heeft ontmoet en dat ze samen naar het huis van Dijksterhui6 aan de Marspoortstraat zijn gegaan. Van onze parlementsredactie SOESTERBERG De voorzitter van de jongerenorganisatie van de WD, de heer Van Wees, vindt, dat minister Boertien van ontwikkelingssamenwer king wel op zijn strepen moet gaan staan en moet blijven streven naar een zo optimaal mogelijke loyaliteit met de derde wereld. Op het zomerreces van de JOVD in Soesterberg zei de heer Van Wees het wel merkwaardig te vinden dat de fractieleider van de VVD in de Twee de Kamer, de heer Wiegel, 'precies na het mislukken van de derde UNC- TAD-conferentie met de gedachte rondloopt de Nederlandse hulp aan de derde wereld te verminderen. Verrijkt door zijn ervaring in Santiago moet minister Boertien juist op zijn stre pen blijven staan, aldus de JOVD- voorzitter. Maar de WD-fractievoor zitter had gezegd, dat minister Boer tien dan niet moest doen. keer het hoge echt pianistische peil, ook tot uitdrukking komend in de keuze van de concerten. Chopin, Tsjaikofsky. Rachmaninoff, niet één klassiek concert van Mozart, Beetho ven of Brahms. De drie hoogst ge- klasseerden verdienen onzes inziens terecht hun plaatsen. Alleen over de volgorde zou men van mening kunnen verschillen. Eerste werd de Rus Valery Afanassiev (24) en leerling van Guilels die een zeer goede vertolking van het opgelegde concerto van Leduc ten beste gaf, die bovendien blijk gaf de klassieken te beheersen. Als enige speelde hij een sonate van Schubert Hij gaf in wezen toch een zeer aanvaardbare en Rus sisch getinte lezing van het eerste concert van Tsjaikofsky. Al waren de tegenstellingen tussen forte en plano wat erg scherp gesteld, denderende octaven maar beslist een te dunne toon in bijvoorbeeld het tweede the ma. Zijn hele presentatie echter maakte een geïnspireerde indruk, het geen ongetwijfeld zwaar zal hebben gewogen. De tweede prijs ging naar de Ameri kaan (de Verenigde Staten waren met zes finalisten sterk vertegenwoordigd) Jeffrey Swann (20), door velen als eerste getipt Zijn weergave van Le duc was bijzonder imposant (snel en scherp ritmisch), maar ook een tik keltje slordig. Onvergetelijk blijft zijn vertolking van de suite Buiten van Bartók. Ook zijn Chopin-spel was van grote klasse (concerto nummer één), zij het wat atletisch. Dat de in Brussel werkzame Ameri kaan Joseph Alfidi onder meer leer ling van Del Pueyo niet eerste maar derde werd niettegenstaande een adembenemende versie van het derde van Rachmaninoff kwam door zijn nogal nuchter en bepaald niet feilloze spel in een polonaise van Chopin. De benjamin van de finalisten, de 18- jarige David Lively (Verenigde Sta ten) werd vierde maar had met een meer verstandige keuze van een solo concert (hij speelde Ravels concert voor de linker hand) hoger kunnen eindigen, want wat hij in een frag ment uit de sonate van Dutllleux liet horen was van uitzonderlijk gehalte. Boegeroep Het publiek liet door boegeroep en aanhoudend applaus zijn ongenoegen met de jury-uitspraak blijken. De Russin Svetlana Navassardian die het eerst aan de beurt was en Leduc desondanks volkomen aanvaardbaar P. VEENSTRA De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Dog«lijk» bwtuur: B. Bol, Don Hoog] dr. E. Bloutninlc, Patori- wold«i mr. G. C van Oom, Nootdorp, V/. A. Fibbo, Rotttr- dom, J. Lonstr, Utrecht.- dr». J. W. de Poui, Den Hoog, J. Smol- lerbroek, Wauenoor. Overige leden van het algemeen bestvuri K. Abmo, Amsterdam, H. A. de Boer, IJmuiden, Th. Brouwer, Assen, nu. dr. J. Don- ner, Den Hoog, J. von Eibergen, Houten, Wogenlngen, ds. O. T. Hylkemo, Bilthoven; Joe. Huijsen, Delft, mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kraayeveld-Woulers, ol. dr. G. N. ds. F. H. landsman. Den Hoog] H. de Mooi], Rijnsburg, prol. dr. G. C von Niftrik, Amsterdom, H. One- Oringo, lunleren, dr. A. Veermon, R'l»wi|k (Z-H), H. H. Wemmer;. Den Hoog, drt. R. Zijlstra, Ootter- lond (Zld|. Hoofdkantoor N.V. Do Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020- 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bankt Ned. Midd. Bank (rek nr. 69.73.60.768). üem.Q,»o X 500. Hiervan profiteerde ditmaal een groot aantal Hagenaars omdat het geheel gesplitst was in drie onderdelen. Twee verschillende programma's on derbroken door het werk dat in het afgelopen seizoen de grootste indruk maakte, n.l. de 'Eight songs for a mad king' van Peter Maqwell Davies. De programma's werden geleid door Richard Duallo en Hans Vonk. Het meest opvallend was ongetwijfeld het werk pan Earl Brown, dat zelfs lichte beroering in de zaal veroorzaakte. Het publiek werd geconfronteerd met het feit dat men ook een concetprógram- ma kan maken zonder Beethoven of Mozart. Richard Dufallo bracht als tegenhanger Brown, een bruisende weergave van de Berlioz-ouverture le Iarnaval Romain. In dit eerste con cert speelde het orkest onder leiding van Hans Vonk o.a. de fijnzinnige Sibelius-compositie 'de Zwaan van Tu- onela' met een melodieuze alt-hobo door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM De Rotterdamse folkloregroep 'Dansensemble Ra dostan' bestaat tien jaar en deze uit amateurs bestaande groep, die bekend is geworden omdat haar programma's een professionele kwa liteit hebben, vierde dit jubileum vrijdagavond met een bijzondere voorstelling in de Groote Schouwburg aan het Zuidplein te Rotter dam. De avond weTd geopend met een suite van Nederlandse motieven, waarna het publiek werd meegenomen naar Israël. Het gedeelte na de pauze was geheel voor Joegoslavië. Opvallende zang van Marian ca, pittig en heel goed in het oosterse timbre. Goed uitgewerkte choreografieën, evenzeer goede danstechnische afwerking. 'Dansensemble Radostand' heeft zich de laatste jaren dusdanig toegelegd op zuid-oost-Euro pa en Israël dat zelfs de Nederlandse openingssuite een wat 'Oosterse' klankkleur had. In de cos- tuums voor de Israëlische dansen over- DEN HAAG Tijdens een intensief gevoerd gesprek tussen het breed moderamen van de hervormde synode en de hoofdbesturen van de gereformeerde bond en de confessionele vereniging zijn met name de belijdenisgeschriften en de leertucht aan de orde gekomen. Nadat bekend was geworden dat dc Rus Valery Afanassiev winnaar was ge worden van het pianoconcours te Brus sel maakte hij een gebaar dat stel lig onbedoeld een beetje kloosterlijk aandeed. speelde, die voorts veel goeds, maar ook nogal zeer veel onevenwichtigs liet horen, werd vijfde, terwijl de zesde prijs naar de Japanse Ikuyo Kamiya ging. Dit was ten volle ver diend want zij bracht als enige en voortreffelijk bet werk van Leduc uit het hoofd. Haar Chopin-spel zou nog aan toonintensiteit kunnen winnen. Zeven en acht werden twee Amerika nen, Emmanuel Ax en James Tocco die veel poëzie in hun spel wisten te leggen, maar die tevens technisch soms tekort schoten. De Fransman Cyprien Katsaris kreeg terecht de negende prijs al had het protesterende publiek hem een hogere plaats toegewenst. Zijn spel toonde weliswaar zijn grote talent, maar het maakte een onsamenhangende en soms zelfs hysterische indruk, alle goede bedoelingen ten spijt. Jonathan Purvin (Verenigde Staten) werd tien de. Zijn spel was pianistlek van een voortreffelijk gehalte, maar het miste veelal overtuigingskracht.Elfde werd de Bulgaarse Jeni Drenipetrova. Haar Schumann (etudes symphoniques) verliepen wat ongelukkig. De rij werd gesloten door de uit Formosa afkom stige Pi-Hsien Chen die heel goede eigenschappen in haar spel tentoon spreidde, maar die beslist aan haar toonkwaliteit moet gaan werken. Des ondanks hadden velen haar vanwege een uitgesproken muzikaliteit terecht een hogere klassering toegedacht. doof ADR. HAGER DEN HAAG Na 38 concerten in de mei-cyclus 'Stad vol muziek',' stond het Residentie-orkest nog één evenement te wachten, namelijk het geraeenteconcert. Een jaarlijks terugkerend gebeuren aangebo den aan het gemeentebestuur. Uit het verslag dat het hervormd persbureau hierover geeft, het volgen de: Ds. W. L. Tukker (voorzitter geref. bond) vroeg wat de kerk doet met ketterijen. Er moet in de kerk orde op zaken worden gesteld. Het geloof van de kerk dat onaantastbaar is, moet worden doorgegeven voor ieders hoofd en hart. Er is veel mis Ln onze kerk, maar wij zullen weer moeten teruggrijpen op de schatten die God ons geegven heeft in de belijdenisge schriften. De synode moet niet alleen aanbevelen maar bevelen dat hieruit wordt gepreekt. Ds. F. H. Landsman (scriba) zei dat het er ook om gaat pastoraal bezig te zijn in de situatie van nu, op een zodanige wijze dat het de mensen van nu ten volle aanspreekt. Dat is de uitdaging voor de kerk in deze tijd. De bijbel is nóg rijker dan de belijde nisgeschriften die uit de bijbel zijn samengesteld. Wij moeten de bijbel centraal stellen en rekening houden met de vragen die ons als kerk nu worden gesteld. Dr. B. W. Steenbeek (conf.) vroeg zich evenwel af wie die vragen stellen en of zij niet van het wezenlijke van dc geloofszaak afleiden. Ds. Tukker sloot daarop aan door te stellen dat we in de kerk geloofstaal moeter spreken. Dat verwacht men van de kerk. en die taal is rijk en goed. Wij geloven dwars tegen alles in wat narekenbaar is. Wij moeten het geloof belijden en aan de gemeen ten doorgeven. Maar dat moet gebeuren op de golf lengten die de mensen van deze tijd verstaan, zo merkte ds. Landsman op. ken als veertig jaar geleden. Dat is de Ir. J. v.d. Graaf (geref. bond) zei zeker het probleem van de vertolking van het belijden voor deze tijd te erkennen. Weinigen zullen nog pre ken als vee rtig jaar geleden. Dat is d zaak niet. Waar het om gaat is: wat wordt er vertolkt. Alleen de dingen die volle zekerheid onder ons hebben, of worden er reducties toegepast? In dat laatste geval hoor je allerlei din gen, maar die handelen niet over de kern van het belijden der kerk. En dan weet men niet meer hoe het paasevangelie. hoe het kerstevangelie te brengen. Prof. dr. G C. ran Niftrik (conf.) merkte op dat de oude belijdenisge schriften antwoorden geven op de mo derne vragen. Die geschriften zijn géén gestolde lava. Wij staan niet voor problemen waar nog nooit ie mand in de wereldgeschiedenis aan heeft gedacht, wij staan alleen voor oude problemen in nieuwe gedaanten, die wij moeten verwoorden in deze tijd. Ds. mr. C. B. Posthumus Meijjes (br. mod.) ontkende dat er geen nieuws zou zijn onder de zon. De kerk moet dankbaar aansluiten op een lering trekken uit hetgeen de vaderen heb ben gezegd, maar het is een misver stand om te teren op een roemrijk geslacht. Dan hebt u mij niet goed begrepen, aldus prof. Van Niftrik. Ik heb willen zeggen dat de mensheid de eeuwen door slechts leeft uit een paar waar heden en een paar ketterijen, die voortdurnd in nieuwe gedaanten te rugkomen. Wie stelt dat er steeds totaal nieuwe problemen bijkomen, leeft vanuit een evolutionistische waan. Maar de nieuwe gedaanten van de oude problemen kunnen ons wel wat te stellen geven, aldus ds. Posthumus Meijjes. solo door Gijs Reijns. Ook voor het laatste programma met een sfeervolle weergave van het Car naval der Dieren van Saint-Saëns be stond veel belangstelling. Een onver valste muzikale uitsmijter van Skriab- ine besloot een periode van concerten, waarin het Residentie-orkest op over tuigende wijze een nieuwe weg heeft ingeslagen om de muziek bij het pu bliek te brengen. Tussen beide con certen de onvergetelijke en grandioze creatie van de krankzinnige koning George III, door William Pearson. Een aangrijpende en fascinerende be levenis door deze fameuze bariton tot in de kleinste details uitgewerkt. Men houdt het inderdaad niet voor moge lijk dat de menselijke stem tot zulke uitingsvormen in staat is. De ovatie van een enthousiast publiek was het klinkende bewijs van de voortreffelij ke keuze op dit bijzondere en geslaag de concert. heerste het paars, een kleur die in Israël hoogst impopulair is. Jammer was ook, dat de mannen, die de druzen-dans uitvoerden, zich niet had den voorzien van een paar laarzen en een hoofdbedekking. Ook waren de kleuren in de Yemenietische danskle- ding wat flets en zelfs saai terwijl juist dc Yemenieten in Israel bekend zijn om hun kunstzin en hun felle, maar perfecte kleurencombinaties. Het publiek, dat voor een zeer groot deel bestond uit folklore-enthousias- ten leefde intens mee en beloonde de uitvoerenden hartelijk. AMSTERDAM De bijbelversprei ding in Nederland neemt sterk toe. Werden in 1970 ruim 84.000 volledige bijbels verkocht, in 1971 steeg het aantal tot 146.000. In totaal werden aan bijbels en bijbelgedeelten (nieu we testamenten om afzonderlijke bij belboeken) 337.634 exemplaren ver kocht, tegen 243.805 het jaar daar- Dit staat te lezen in het heden ver schenen jaarverslag van het Neder lands Bijbelgenootschap. Het vermeldt verder o.m. dat de protestantse en rooms-katholieke bijbelvertalers, die anderhalf jaar geleden met een nieu we, gemeenschappelijke bijbelverta ling begonnen goed op gang zijn ge komen. Er werken nu drie teams aan het oude en vijf teams aan het nieuwe testament. De vertaling van de gehele bijbel, zal, naar verwachting, nog ruim acht jaar in beslag nemen. Steedt duidelijker blijkt, dat het NBG niet kan volstaan met één nkele vertaling. Mensen, die ooit in een kerk komen begrijpen heel veel woor den niet, die voor christenen alledaag se begrippen vertegenwoordigen. Daar om werkt het bijbelgenootschap tege lijkertijd aan diverse vertalingen. De commissie herziening Statenverta ling hoopt in de loop van dit jaar met haar werk gereed te komen. Deze ver taling wordt woord voor woord gecon troleerd en op zetfouten gecorrigeerd, zodat weer een Statenvertalig kan ver schijnen, die geheel beantwoordt aan de oorsprnkelijke bedoelingen van de statenvertalers. De Friese bijbelvertaling vordert zo snel, dat geen deeluitgaven meer zullen verschijnen; het nieuwe testa ment zal spoedig geheel voor druk gereed zijn. Ook de vertaling van het oue testament maakte goede vorderin gen. Eind van dit jaar zal het Nieuwe testament in de omgangstaal' verschij nen getiteld: 'Goed Nieuws'. Verder Van een verslaggever WEESP Indringers hebben zondag morgen om negen uur de eigenaar van een bedrijf in onderdelen van landbouwmachines, gevestigd aan de Nijverheidsstraat in Weesp, van zijn portefeuille met 5000 gulden beroofd. Vervolgens zijn ze er in zijn auto vandoorgegaan. De eigenaar, die gistermorgen zijn bedrijf binnentrad, trof daar drie mannen aan, die een ruit hadden kapotgeslagen om binnen te kunnen komen. Zij probeerden hem te dwin gen zijn kluis open te maken. De eigenaar weigerde, waarop een vecht partij ontstond. Daarbij werd hij be dwelmd met tinner, een verdunnings middel voor verf, waarbij hij aan zijn gezicht en zijn ogen verwondingen opliep. De indringers namen daarop zijn portefeuille mee en verdwenen met zijn auto. De vermoedelijke daders, de drie ge broeders S. uit Weesp 19. 21 en 23 jaar zijn gisteravond aangehouden. AMSTERDAM Volgens de zojuist verschenen statistiek van de unie van baptistengemeenten tc-lde Nederland 31 december 1971 10.565 baptisten. Dat is 109 meer dan in het vooraf gaande jaar. Het groeipercentage (1,04 procent) blijft iets achter bij de be- volksgroei (in 1971 1,13 procent). Het aantal dopelingen in 1971 was 307. Dat was in hetjaar daarvoor 327. De doopcijfers zijn vroeger wel eens hoger geweest. Van de 76 gemeenten die in de statistiek vermeld worden, zijn er zes met samen 823 leden (nog) niet bij de unie aangesloten. wordt doorgewerkt aan de vertaling van afzonderlijke bijbelboeken Ln he dendaags Nederlands, een serie waar van tot nu toe zes deeltjes uitkwa men, alle uit het nieuwe testament.. Een begin werd gemaakt met het vertalen van het evangelie van Mat- thetls. Het team, dat dc vertaling van het nog niet uitgegeven boek Predi ker verzorgde, is thans bezig met Jesaja en het Hooglied. Deze vert-'in- gen hebben een ander literair niveau. Vanwege de toenemende werkzaamhe den bij het NBC we.d een beroep op de leden gedaan hun jaarlijkse bijdra ge met twee gulden te verhogen. Het gevolg was. dat ondanks een klein ledenverlies (van 245.476 tot 244.589) een meeropbrengst werd verkregen van ruim 230.000 gulden. Van de zijde van het moderamen der synode werd inzake de leertucht erop gewezen dat de proponenten eerst het testimonium van kandidaat tot de Heilige Dienst ontvangen nadat zij volgens artikel X van de kerkorde de vragen over het belijden der kerk bevestigend hebben beantwoord en met hun ondertekening hebben be krachtigd. Dr. H. Bout (geref. bond) noemt het eerste manco van de kerk het feit dat men de belijdenis, de leer van de kerk, nauwelijks kent. Er zal veel meer nadruk moeten worden gelegd op de theologie van het Oude en het Nieuwe Testament èn van de kennis der belij denis. Men praat wel veel over die belijdenisgeschriften, dat zij ouder wets zijn enz., maar men zal ze eerst moeten kennen, alvorens er een oor deel over te kunnen geven. Ds. C. A. uan Harten (conf.) pleit ervoor dat de synode een boodschap laat uitgaan over Jezus Christus. En dat er een ernstig gesprek op gang zal komen, ook over de tucht. Ir. Van der Graaf vraagt waar en wanneer de kerk weert wat haar belij den weerspreekt. Ds. Landsman antwoordt dat het mo deramen voortdurend bezig is om te weren wat het belijden der kerk weerspreekt. Bezinning daarover is ook nu weer gaande. Ds. G. Pettinga (conf.) zegt over de tuchtuitoefening, dat hij graag zou zien dat er pastorale besprekingen worden gehouden in de provinciale kerkvergaderingen, wanneer er ambts dragers met meningen komen waar eens heel indringend over gepraat zou moeten worden. Dergelijke pastorale besprekingen vormen een zeer goede weg. Dr. K. Exalto (geref. bond) stelt met nadruk dat iedere dienaar van de kerk verplicht is zich te houden aan de leer der kerk. De kerk moet zich volgens hem niet al te gemakkelijk afmaken van leertuchtprocessen, de kerk is ziek, men wijkt in grote groepen af van de belijdenis. De secu larisering onder het kerkvolk neemt hard toe in alle gemeenten. Wij moe ten diep verontrust zijn ovdr de hele situatie in de kerk. Het Getuigenis heeft gelukkig zijn werk gedaan. De synode heeft echter een kans gemist door zich niet achter het Getuigenis te stellen. Op een vraag van ds. R. Pijtsma (conf.) wat er met de synodale nota over de identiteit en pluriformiteit en met het thans besprokene gaat gebeu ren. ontwikkelt zich aan het slot van de vergadering nog een discussie. Ds. Landsman zegt toe dat het mode ramen zal bezien of vanuit deze stuk ken en de discussies hier en andere gesprekken die zijn gevoerd, een nieuw stuk kan worden geschreven, met beleidsadvies, om dit aan de synode voor te legen en het daarna aan de kerk door te geven. HET IS NIET GOED Wat we vandaag lezen (Genesis 2, 25) begint met een woord waarin i als 't waren even met zichzelf pi i En de HERE God zeide: Het is goed. dat de mens alleen zij. goed? Dat is vreemd. Hij heeft toch! Zingen (zongen) wij niet: 'Ik heb mijn God, dat is genoeg, ik wens mij niets daarneven'? Toch zegt God, dat de mens op manier alleen is. We lezen verd in de bijbel dat de mensen met omgaan, maar niet uitsluitend, noch wandelde wel met God. maai leefde toch 365 jaar op de aardt gewon zonen en dochteren, met i wat daaraan vast zit. De HERE vindt dat het niet goed is, een n alleen. Hij heeft iemand naast nodig. Hij is zichzelf niet genoeg, zit niet goed als een mens i behoefte heeft aan een medemens, heeft hulp nodiig. Mens-zijn is nie> je eentje te volbrengen. Adane Robinson Crusoe niet. Wij ma zijn op elkaar aangewezen. In huwelijk in de eerste plaats, maar daarbuiten. En hoe nauw die van mens en mens is wordt getoond in dat verhaal van At rib. De mensen komen -uit el voort. Ze brengen elkaar voort. Ei bewijs dat dït niet in mindering 1 op Gods scheppingsmacht geeft Go zelf de eerste stoot toe. Hij geef eerste medemens als een bemind de slaap. Daar doen we dan weinig aan ook. Het leven met el^ is een geschenk. Een geschenk daarom verantwoordelijk maakt hulp te zijn, om elkaar overeinif houden en mee te nemen en on laten meenemen. De HERE geeft zijn man een bruid, zoals gemeente later de bruid mag wot j van de grote MAN Gods. Zo doet dat. En Jezus doet het tot in grote pijn toe als Hij de mensen elkaar toewijst: Vrouw, zie uw zQ zoon zie uw moeder. Dat is welt ders, maar het valt allemaal onde ontdemonisering van ons mensi t ven, als een leven waarin we el( niet nodig zouden hebben. Het is goed, staat er 'van den beginne'. 1 de enkeling en voor de mensen ons heen en voor de mensen ver in hun verdrukking. Mens-zijn is |f: aan elkaar gegeven worden en to^ trouwd worden. «*Z< NED. HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Vaassen (toez. J. Baart te Raamsdonkveer. Bedankt: voor Assen, Ph. J. Stoum dijk te Hellendoorn; voor St. Ja< parochie en Wier J. Rienstra te R lo (nadere beslissing); voor IJ muiden, W. Verboom te Benschof GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Aruba (Ned. gem.), A. C. Bronswijk, godsdien raar te Breda. Beroepen: te Veendr.m, J. van Dai?J Sneek. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vlak tegenover het Israëlisch paviljoen, op een van de mooiste plekjes van de Floriade, is de bijbelse tuin te vinden: een project, uitgevoerd met medewerking van het Nederlands bijbelgenootschap en het bijbels museum in Amsterdam. Hier herleeft de bijbelse werkelijkheid: volledig in nature nagemetseld ziet men een wachttoren van een wijn gaard bij Bethlehem, holen waar her ders beschutting zochten en tegelij kertijd het oog konden houden op hun kudden, een bron, een gemeen schappelijke dorpsoven waarvan het vuur altijd aanbleef en waar vrouwen bij toerbeurt haar broden kwamen bakken. Menselijke figuren in de kleding van die tijd zijn aan het werk met het ziften van tarwe, met karnen in een dierenhuid, met het maken van man den, met het vormen en bakken van aarden potten. In een kleine gezins tent kneedt de moeder deeg in een mand, dat straks zal worden gebakken in een kleine stenen oven. Men ziet verder hoe er primitief geweefd en gesponnen werd. De eindprodukten, bont als liet leven zelf, hangen aan palen te kijk. Er zijn enkele cederbomen van de Libanon, waarmee Salomo de tempel verfraaide. Grote fotopanelen geven beelden van Nederlandse opgravingen bij Jericho en Sichem. Tussen dit alles grappige kleine vitrines, tegen weer en wind bestand: op witte tafel tjes. stevig in de grond verankerd cn afgedekt door transparante plastic hal ve bollen liggen allerlei interessante attributen, zoals akkerbouw-produkten muziekinstrumenten, een tichelsteen, gemaakt van mest en klei en velerlei kleine werktuigen. De sfeer wordt bewaard tot en met de uitgang, als men onder een originele, met groen begroeide pergola door loopt. zoals die ook nu nog in het Heilige Land gebruikelijk Is. Als vanzelf komt men dan in de Israëlische stand, die nog meer bijbel se elementen toont. De blikvanger bij de ingang is door 't Nederlands bijbel genootschap verzorgd: op een groot paneel het woord vrede (shalom) in honderd verschillende talen en in ver lichte vitrines een kopie van de Jesa- jaboekrol, een statenbijbel uit de achttiende eeuw en een moderne bij bel. In het Israëlische paviljoen-zelf onder meer een prachtige maquette van de tempel van Herodes, gebouwd op de plaats waar Salomo's tempel stond en waarvan nu nog slechts de befaamde klaagmuur over Is. Verder een brand en een reukofferaltaar uit de tempel van koning Salomo, alsmede het Is slechts een greep de vegetatie bij de Dode Zee. In de verkoopstand van het bijbelge nootschap is binnenkort een geïllu streerd boekje verkrijgbaar dat nog meer vertelt over het dagelijkse leven in de bijbelse tijd. Op de foto: Het vervaardigen van aardewerk op de draaischijf. Op deze wijze gebeurde dat in de bijbelse tijd in de pottenbakkcrswerkplaats. die te zien is op de Floriade. De heer M. C. Capelle (bekend het Zendingsblad) schreef 'De spookt', een verhaal over drie jon die in Oost-Afrika wonen. Ze ve ven op kerstavond langs een ri waar ze worden overvallen door derslagen en bliksem. Een veier dat in veel variaties kan worden teld (24 blz., ƒ1,15). Uitgave J i. Voorhoeve. Den Haag. 'Tobias', door Jan Voorhoeve, is F voor kinderen vrij moeilijk te beió pen verhaal over een jongen dit zoek is naar zijn moeder en dan een soldaat wordt gebruikt om bericht door te geven. Hoewel hij bang is, kan hij dit toch volbren Uiteindelijk komt hij terecht bij evangelist, die zich over hem fermt (60 blz. ƒ3,-). Uitgave Ji Voorhoeve, Den Haag. 11 Tenslotte kondigen we met geno [ar de tweede druk aan van 'Knokpl lis door Sipke van der Land (135 4,90). Uitgave J. N. Voorhoeve, Haag. DE BILT De hervormd-geriinj meerde jeugdbond, de bond vooi oz< wendige zending op gereformei, grondslag en het werk van de gen meerde bond ter bevordering vai rk; theologische opleiding zullen voor de gesubsidieerd worden uit de gen« kas van de hervormde kerk. nic Dit is het resultaat van gesprek die de laatste maanden gevoerd be tussen het moderamen van de gei Oo le synode, de generale financiële en het hoofdbestuur van de gen 'u' meerde bond. d Het hoofdbestuur meent, dat de zwaren. die in de hervormd-gen meerde gemeenten leven tegen d< dracht van gelden voor de gene kas hierdoor grotendeels zijn on vangen. In een brief aan kerkvoo; en schrijft het hoofdbestuur, dat thans met volle vrijmoedigheid adviseren de bijdragen voor de g n rale kas te innen en de opbre IL daarvan aan de generale finani raad af te dragen. Het wijst erop, dat er ook ondea andere projecten, die uit de gene ndi kas gesubsidieerd worden, verschi ens de zijn, die ook uit hervormd-gen meerde kring op steun mogen r j nen, en dat voorts al wat meer bin komt dan vijf gulden per lid per gerestitueerd wordt aan de eigen meente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2