3ositie van contactman lok landelijk besproken eoeo ieganda kritiseert federlandse gezant Arnhems museum doet zomer-aanbiedingen Prinsjes op de glijbaan Aannemers zijn tegen investeringsheffing Ondernemingsraad wil Bakkenist niet als commissaris van VMF Binnenkort beslissing Starfighter 7/ij vervuilen de lucht niet erg(zegt) de luchtmacht Dgé en extremisme Methodisten toch bij fusie in Noord-lndia Hoofdinspecteur Baan blijft wellicht in functie Hartsuikergeen strafvervolging van Angolacomité Een Mondriaan voor f 90.000 Klompendans door Russische kinderen Mime-kunstenaar Zwi Kanar naar Nederland Scherzo van Perdeck Vader van tien kinderen verongelukt (UW/KWARTET ZATERDAG 27 MEI 1972 Binnenland/Knnst T9/K13 ii onze Haagse redactie !N HAAG De luchtmacht ziet :n aanleiding tot speciale maatre en om de luchtverontreiniging or de uitlaatgassen van straalja- ■s te beperken. Hiertoe is besloten grond van een studie die door de leling wetenschappelijk onderzoek de luchtmacht is verricht. Vol os deze studie is de bijdrage van luchtvaart aan de totale luchtver- treinlglng te verwaarlozen. De litmacht meent daarom geen in- jpen door de overheid op grond a de wet op de luchtverontreini- ig te moeten vrezen, t onderzoek heeft wel uitgewezen onder bepaalde metereologische standigheden de luchtkwaliteit in nabijheid van een vliegbasis na delig kan worden beïnvloed. Dit geldt met name als de onderste luchtlagen stabiel zijn, wat vaak neerkomt op laaghangende bewol king of mist. Dit soort weer beperkt het landen en opstijgen op zichzelf al tot het allernoodzakelijkste. Wel meent de afdeling wetenschap pelijk onderzoek dat onder deze om standigheden ook het draaien van de motoren op de grond zoveel moge lijk moet worden beperkt. Voor het overige is men ervan overtuigd dat het normale vliegverkeer op geen enkele manier de voor de verschil lende soorten luchtverontreiniging gestelde maximum normen over schrijdt. De luchtmacht heeft overigens slechts een theoretisch onderzoek in gesteld. De resultaten daarvan zijn echter zo geruststellend dat men praktijkmetingen bij de vliegbasis overbodig acht. Het onderzoek richt te zich met name op de J-79 motor, waarmee zowel de Nederlandse Star- fighter als de door de Amerikanen op Soesterberg gebruikte Phantom, is uitgerust. Uit het onderzoek bleek dat de norm voor stikstof onder de meest ongunstige weersomstandigheden pas wordt overschreden bij een geza menlijke start van 20 tot 60 vliegtui gen, een aantal dat door het slechte weer, mist, erg onwaarschijnlijk is. Pas bij 300 starts zou de norm voor roet overschreden worden. IB naar aanleiding kwestie Peiger onze sociaal-economische redactie RECHT/EMMEN De Christelijke Metaalbedrijfsbond meent de algemene principes, die ten grondslag liggen aan het conflict jPelger te Emmen, op landelijk niveau doorgesproken moeten den. Dit zou moeten gebeuren in de eerstvolgende vergadering de Raad van Overleg Metaalindustrie. •bij zal met name de houding van federatie van werkgevers in deze ijfstak (FME) ten opzichte van ositie van de bedrijfscontactman- van de vakbeweging aan de or.'ie en komen. weede voorzitter van de CMB, de H. van der Meulen, verklaarde ravond tijdens een kaderbijeen- >t in Emmen dat de Industrie- •NW is voorgesteld zich achter nieuwe aanpak op te stellen, ns werd deze bond het plan voor- :d om de houding der werkgevers >etsen door voor 1 augustus van i groot aantal ondernemingen te fngen, dat in het vervolg voor jbonden ook vakbonddsleden aan overleg tussen onderneming en londen (bestuurders plus werkne- dus) kunnen deelnemen, i hopen dat dit een gezamenlijk atief van alle bonden kan worden, braktijk zal dan wel uitwijzen of brake is van een veranderde op ing van de werkgevers die ons al (niet zal nopen een andere koers jaan varen, bijvoorbeeld door de op dit punt open te breken om de kakte afspraken voor alle onderne mingen keihard nader vast te stellen' aldus de heer Van der Meulen. Hij zei verder dat het ontslag bij Peiger algemene aspecten heeft 'want wat vandaag een bedrijfscontactman van ue industriebond-NW overkomt, kan morgen een van de CMB-leden over komen. De positie van onze bedrijfs- contactmannen moet veilig gesteld zijn. Evenals ondernemingsraadleden moeten zij door hun werk als vooruit geschoven post van de vakbond geen nadeel kunnen ondervinden'. VERANDERD De tweede voorzitter van de CMB zei nog een veranderde houding van de FME tegenover het zogenaamde be- drijvenwerk van de vakbonden te con stateren die in strijd is met de daaro ver in de nieuwe cao neergelegde aanbevelingen. Hij citeerde daartoe een uitlating "an werkgevers-voorzit ter A. Prins in Trouw/Kwartet van 4 maart jl. die toen zei dat de onderne mers het geven van bevoegdheden aan ledengroepen binnen de bedrijven niet willen, omdat daardoor de groei van de democratie in de bedrijven door middel van gekozen onderne- ifPALA (Rtr) De president van Oeganda, generaal Idi Amin t gisteren kritiek uitgeoefend op een aankondiging van de Ne- andse ambassadeur in Kampala drs. J. Polderman over een ig die Nederland aan Oeganda wil verstrekken. Jederlandse ambassadeur maakte sdag in Kampala bekend dat Ne- nd van plan is Oeganda in de mde vier jaar leningen te ver ken tot een totaal van 44 miljoen :n. Volgens generaal Amin zijn ;sprekingen over de leningen nog afgerond en de aankondiging >ver moeten compleet worden af- zen.' 'De Oegandanen moeten naar dit soort bekendmakingen iren', aldus generaal Amin. 'Zij en wachten op de officiële be- makingen van de Oegandase rege- na afloop van alle besprekingen, ïavraag in Den Haag blijkt dat rland (Oeganda is een concentra- id voor ontwikkelingshulp) voor het land een lening van 11 en gulden heeft tóegezegd. Voor imende drie jaar is een indicatie ren van 33 miljoen gulden. Deze gen moeten overigens nog door larlement worden goedgekeurd, president van Oeganda maakte de uitwijzing bekend van de otische zakenman, Costas Raous- Raoussos had woensdag samen een Oegandase firma bekendge- t dat een lening van 150 miljoen ng (ongeveer 67 miljoen gulden) vorden verstrekt aan de Uganda an Traders Association. Het mi- ■ie van financiën in Kampala te daarop bekend dat er wel oken werd over een dergelijke g, maar dat er nog geen overeen- ning was bereikt. President lichtte de bekendmaking van de jzing van de Cyprioot toe met te n: 'Oegandanen mogen geen her- oeling ondergaan van dergelijke en, die verklaringen willen afleg- iver de stand van 's lands finan- een onzer verslaggevers jDOORN Ons verslag van gis- over de openingszitting van het aags congres van de Nederlands liging van Ex-Politieke Gevange- uit de bezettingstijd is door be ng onduidelijk geworden. Waar- lid voorzitter J. B. Vermeulen gde, dat in Italië te zien is waar terreurdaden door jongelieden, veral tegen zijn, kunnen leiden: het rechts-extremisme weer de jaat opsteken. De heer Vermeir ei dit met het oog op dat deel de Nederlandse jeugd, dat zoals :i, meent door een anarchistische ing de wereld te kunnen verbete ren hebben de NVEPG-congres- een krans gelegd bij het monu- in Putten. Amin: 'geen hersenspoeling' NEW DELHI (EPS) Het besluit, dat de leiding van tie methodisten- kerk in Noord-Indiia in 1970 op het laatste nippertje nam, om die kerk buiten de verenigde kerk van Noord- lndia te houden, was in strijd met de kerkorde. Dit heeft de juridische raad van deze kerk uitgesproken. Het niet meedoen van de methodisten was een ernstige tegenslag voor de totstandkoming van de verenigde kerk van Noord-lndia, De methodisten vormden verreweg de grootste partner en zouden met hun 600.000 leden bijna de helft van het totale ledental uitmaken. De uitspraak van de juridische raad opent de weg voor de kerk, om zich alsnog aan te sluiten. Eerder hadden de regionale kerkelijke vergaderingen zich vrijwel unaniem uitgesproken voor aanvaarding van het fusieplan. Verondersteld werd, dat de leiding zich liet ledden door de vrees, dat intrede in de verenigde kerk een nadelig effect zou hebben op de steun uit Amerika. mingsraadsleden wordt verstoord. In afwachting van de resultaten van de genoemde initiatieven ziet de CMB geen noodzaak over te gaan tot 'harde akties' of zijn kaderleden in bedrij ven, die produkten ontvangen van, of leveren aan Peiger, op te roepen deze leveranties 'droog' te leggen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Dr. P. Baan, hoofdin specteur van de geestelijke volksge zondheid, zal naar alle waarschijnlijk heid zijn aangekondigde ontslagaan vrage niet indienen. Al lange tijd zijn drie van de vijf plaatsen voor inspecteurs voor de geestelijke volksgezondheid vakant. Dr. Baan zegt dat dit onder meer komt doordat er geen 'liefhebbers' voor zijn te vinden. Buiten het minis terie kunnen de mensen van deze capaciteit veel meer verdienen, meent hij. Door dit gebrek aan personeel meen de hij niet langer verantwoordelijk heid te kunnen nemen voor de gang van zaken bij de inspectie van de geestelijke volksgezondheid, reden waarom hij dreigde met ontslag. In middels heeft minister Stuyt (volksge zondheid) de toezegging gedaan de salariëring in deze sector te herzien. Daarom zou dr. Baan zijn dreiging niet hebben uitgevoerd. Ook zou bij zijn beslissing hebben meegespeeld dat hij niet tot kroonlid wordt benoemd voor de Utrechtse universiteit. Oorspronkelijk stond hij op de nominatie om voorzitter te worden van het Utrechtse college van bestuur. In april werd bekend dat zijn benoeming al vrijwel rond was, zonder dat de universiteitsraad was gehoord. De universiteitsraad reageer de daarop met een verklaring waarin stond, dat, gezien de onjuiste procedu re, de heer Baan onaanvaardbaar moet worden geacht. Wèl tot kroonleden zijn benoemd de heren F. Trip uit Laren en dr. H. Schamhardt uit Zeist. De benoeming gaat op 1 september in. De heer Trip, afkomstig uit het bedrijfsleven wordt voorzitter van het college. De heer Schamhardt is al vele jaren als secre taris aan de universiteit verbonden. Hij heeft daar de leiding van hele administratieve apparaat. Wie hem in die functie gaat opvolgen is nog niet bekend. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse of ficier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, ziet geen aanleiding om een strafvervolging in te stellen tegen het Angola-comité of tegen dr. S. Bosgra, voorzitter van dit comité. Mr. Hartsuiker zegt dat er onvoldoende gronden voor aanwezig zijn. Een brief van Max Lewin, voorzitter van de partij Nieuw Rechts (PNR) en hoofdredacteur van het rechtse week blad 'De Vrije Pers', over de koffie- actie van het Angola-comité was voor de voorzitter aanleiding in maart een oriënterend onderzoek door de Am sterdamse politie te laten instellen naar de manier, waarop het Angola- comité zijn actie tegen de koffiebran- ders met als thema 'Koffie voor Nederland, bloed van Angola' voert. Later heeft ook de rijksrecherche nog een onderzoek ingesteld. De heer Lewin meent, dat het An gola-comité een strafbaar feit heeft gepleegd. Hij schreef in zijn brief aan Hartsuiker de indruk te hebben, dat de koffie-importerende bedrijven der mate werden geïntimideerd door de woordvoerers van het Angola-comité, dat zij door de knieën gingen en zich bereid verklaarden hun koffie-aanko- pen stop te zetten. Eén van de toege paste intimidatiemiddelen zou volgens de PNR-voorzitter zijn geweest het dreigen van demonstraties voor de winkels van endernemingen, die niet bereid zouden zijn de eisen van het Angola-comité in te willigen. In een latere brief aan de officier schreef de heer Lewin, dat na perspublikaties over zijn klacht tegen het Angola- comité, dit comité vele en verschillen de dreigbrieven naar koffiebranders en bedrijven had gestuurd. Het Angola-comité deelde desgevraagd mee, dat h et ook niet anders had verwacht dan dat er geen strafvervol ging zou worden ingesteld. CTD ARNHEM 'Hier' zo begint een aantrekkelijk uitziende folder van het Gemeente Museum in Arnhem 'is onze zomeraanbieding 1972: U doet net alsof het museum van u is; u loopt er gewoon bin nen alsof u thuis bent; u kijkt bij de kassa de andere kant uit alsof u geen entree behoeft te betalen, u bezoekt alle evenementen alsof ze speciaal voor u zijn bedacht, u doet net of het museum helemaal om u draait. En wij doen dan alsof wij op u hebben zitten wachten. Dat spelen wij heel gemakkelijk want het is gewoon de waarheid'. De drie kinderen van prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren het was hun eerste 'officiële daad de manifestatie 'kind en leefmilieu' op de Floriade in Amsterdam geopend. Dat betekende dat zij de speeltoestellen, die daar opgesteld zijn, mochten 'inwijden'. Niet altijd ging dat van harte, zoals bij de glijbaan waarvan Constantijn aanvankelijk alleen maar onder fel pro test gebruik van wilde maken, (terwijl Willem-Alexander lachend toekeek). Later hadden een ouderwetse klimkooi en een half opgeblazen plastic con structie de volle aandacht van de prinsjes. Na 70'n begin ben je best bereid verder te lezen en al doende merk je dan dat ze daar in Arnhem van de kunst en de cultuur een informele plezierige troep maken. Het begint zaterdag 3 juni, nog een beetje stroef en officieel met de opening van de expositie van de Jacob Boelen collec tie. Dat is een verzameling moderne kunst die aan café's en restaurants en hotels wordt uitgeleend. Een idee van het wijnkopershuis Boelen in Amster dam dat de verzameling sinds 1965 opbouwde op advies van dr. Louis Gans, die de expositie in Arnhem zaterdag om ongeveer vier uur opent; waarbij de wijn uiteraard niet zal ontbreken. Als u dan vroeg gaat, kunt u vanaf 10 uur filmvoorstellin gen bijwonen in de 'uitblaasruimte' met o.a. de film over de verplaatsing van de tempel van Kalabsha in Nubië. De volgende week zaterdag 10 juni begint er een heel bijzondere tentoon stelling: stukken uit de kelders van het Rijksmuseum in Amsterdam; stuk ken die het publiek nooit te zien krijgt. Dankzij de medewerking van de directie van het Rijksmuseum mocht Arnhem 70 schilderijen uitkie zen (de grootste bruikleen ooit door het Rijksmuseum afgestaan) die over vier zalen van het Arnhemse museum worden verdeeld. Deze tentoonstelling blijft tot januari 1973. Een grappige kleine zomeraanbieding wordt die van messen en vorken die zo tussen 1500 en 1800 gebruikt zijn. Ze liggen tussen de oude schilderijen, tot 31 juli, want dan wil het Haagse Gemeentemuseum ze weer terug heb ben. Speciaal voor zijn zomeraanbiedingen heeft Arnhem het IJzeren Paard van stal gehaald. Een aantal particuliere verzamelaars was bereid zeldzaamhe den op het gebied van mechanisch speelgoed aan het Arnhems museum uit te lenen. Tot de grote schatten behoort de op stoom gedreven Marklin-brandweerauto van Ton Len- sink en verder zijn er schilderachtige stoommachines, treinen met door stoom gedreven locomotieven, de eer ste opwindtreinen en de eerste lectri- sche en nog veel meer. Dat begint allemaal te bewegen en te rijden op zaterdag 10 juni en het blijft hopelijk in tact tot 2 oktober. Op diezelfde zaterdag verhoogt de Ar beidersmuziekvereniging 'Crescendo' de feestvreugde met blaasmuziek, in de tuin, of, bij slecht weer, in de koepel. En op zaterdag 5 augustus is er, als het kan, weer muziek in de tuin, nu door 'De Postfanfare' van drie tot vier uur. Er is wel wat aan het veranderen in het museumbeleid in Nederland, en Arnhem werkt daar hard aan mee Von onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De centrale on dernemingsraad van de Verenig de Machinefabrieken heeft de raad van bestuur van dit concern laten weten zich niet te kunnen verenigen met het voornemen drs. S. C. Bakkenist te benoemen tot commissaris van de VMF. De gekozen werknemersleden van de ondernemingsraad vinden de heer Bakkenist, mede na de recente ge beurtenissen bij het Akzo-concern, om psychologische redenen niet aanvaard baar als commissaris. In een eerder stadium hebben de werknemersleden van de ondernemingsraad van Werk spoor-Amsterdam concern-onderdeel van VMF) al geïnformeerd naar de noodzaak om de raad van commissa- uit te breiden en naar het aantal commissariaten dat de heer Bakkenist al bekleedt. Het gesprek met de overigens nog voorlopige centrale ondernemings raad heeft de raad van bestuur geen aanleiding gegeven de voordracht tot benoeming van de heer Bakkenist tot commissaris in te trekken. De onder nemingsraad is van mening diat het personeel vertrouwen moet hebben in de raad van commissarissen. Dat ver trouwen zou ontbreken indien de heer Bakkenist tot commissaris wordt benoemd. De wenkmemersledeu wijzen er ook op dat de raad van bestuur de benoe ming van de heer Bakkenist tegen de wens van de personeelsvertegenwoor- digers doorzet kort voordat de statuten van de VMF aan de gekozen ondeme- mingsraadleden het vetorecht zal toe kennen bij de benoeming van commis- 'Toestand wordt nog ernstiger Van onze sociaal-economische redactie MAASTRICHT Wanneer de bouwnijverheid door loon- en prijs stijgingen en door bijkomende overheidsmaatregelen gedwongen wordt verdere bouwkostenstijgingen te aanvaarden, wordt de toe stand nog ernstiger. Reeds nu zijn in de bouw bedrijfssluitingen aan de orde van de dag. Deze opmerking maakte de voorzitter van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor bouwbedrijven in Nederland, de heer L. J. te Pas gisteren op de ledenvergadering van zijn bond in Maastricht. In zijn rede keerde de heer Te Pas zich met name tegen het plan van de regering om de investeringen in het westen af te remmen. Hij betwijfelde of door een verslechtering van het investeringskli maat in het westen de ontwikkeling in de overige provincies zal worden bevorderd. 'Steeds stijgende lonen, een onzekere economische toestand en nu nog eens een investeringsheffing. Het is niet onmogelijk dat nieuwe bedrijven de voorkeur gaan geven aan vestiging buiten onze landsgrenzen', aldus de heer Te Pas. Ook keerde hij zich tegen de aangekondigde verhoging van de BTW, waardoor in de eerste plaats de particuliere woningbouw en de onderhoudsbedrijven worden ge troffen. Sociaal noemde de heer Te Pas het om, zoals in Engeland, nieuw bouwwoningen onder het nul-tarief van de BTW te brengen. De NAPB meent dat de overheid ernstig moet overwegen het huidige BTW-tarief voor woningen van 14 procent in de toekomst geleidelijk te verminderen. Ook omdat dit een minder snelle stijging van de nieuwbouwhuren en een daarmee verbandhoudende stijging van de kosten van het levens onderhoud zou betekenen. Een kernprobleem noemde de NAPB- voorzitter de loon- en prijspolitiek. Iedere reële inkomensverbetering in 1972 en in 1973 brengt volgens hem ons land verder in het moeras en biedt de werknemer geen enkel voor deel. Mét nadruk vroeg hij om een duidelijke en zakelijke discussie van regering, werknemers en werkgevers over concrete maatregelen om de loon- en prijsstijgingen voor '72 en '73 te beperken. 'Overleg op korte termijn. Verder talmen is gevaarlijk', aldus de heer Te Pas. AMSTERDAM Een Engelse kuns thandelaar is deze week op de kunst veiling Mak van Waay in Amsterdam voor 90.000 in het bezit gekomen van een schilderij van Piet Mondriaan getiteld 'Strekdammen op het strand van Domburg*. Een andere Mondriaan 'Zwarte boom tegen blauw fond* bracht 32.000 op. Een Willem Maris 'Koeien aan de oever van een rivier* werd voor 13.000 geveild, en voor een Weissenbruch werd 18.500 be taald. ROTTERDAM Een groep van 125 kinderen uit Moskou zal van 17 tot en met 24 juni in Nederland optreden met onder meer een speciaal ingestu deerde Hollandse klompendans, waar bij Hollandse liedjes zullen worden gezongen. Het zijn leerlingen van de muziek- en dansschool van Sergei Loktew die op het ogenblik 1500 leer lingen van zeven tot zestien jaar heeft. Een selectie van deze kinderen, die normaal naar school gaan, maakt jaarlijks een reis. Dit jaar komt voor het eerst een groep naar Nederland. Uit deze school zijn vele beroemde Russische artiesten voortgekomen, o.a. voor het Moisejew Ballet De groep die komt, bestaat uit dansers en zan gers. In Rott' dam wordt opgetreden op 17, 18 en 19 juni in Ahoy. In het Congresgebouw in Den Haag wordt op 20 juni een voorstelling gegeven en in Amsterdam komt de groep in het RAI-gebouw op 22, 23 en 24 juni. De voorstellingen beginnen om 20.15 uur. LEIDEN De Leidse student A. C. Koekebakker heeft met goedkeuring van de weduwe van de schrijver Bo- mans de Godfried Bomans Society opgericht. Doel is, de literaire nala tenschap van Bomans diepgaand te bestuderen en lezingen over 'de mens achter de schrijver' te organiseren. Contactadres: Rijn- en Schiestraatkade 98b Leiden. AMSTERDAM Van 5 t.e.m. 8 juni vindt een exclusief optreden in Ne derland plaats van de Israëlische mi me-kunstenaar Zwi Kanar. Hij werd in 1929 bij Katowice in Polen gebo ren, werd in 1942 gedeporteerd naar Buchenwald en kwam na de oorlog na veel avonturen i.. Palestina terecht Hij studeerde bij de bekende mime Marcel Marceau. Na het verwerven van een eigen stijl begon zijn succes vol optreden in toemees door Duits land, Engeland, Nederland en de VS AMSTERDAM De componist Ru- dolf Perdeck deelt ons, naar aanlei ding van onze bespreking van zijn Scherzo voor piano en orkest in onze recensie van het Gelders Orkest op 20 mei jl. mede, dat dit Scherzo tot nu toe zeven maal is uitgevoerd. Hieron der zijn begrepen twee uitvoeringen voor de radio. De uitvoerenden waren Amsterdams Philharmonisch Orkest, Omroeporkest en Gelders Orkest. De pianisten waren Janine Dacosta en, voor de radio, Jan van der Meer. Wij waren daarvan niet op de hoogte toen wij in onze bespreking van een gerin ger aantal uitvoeringen melding maak ten. Geslaagde mei - cyclus van Residentie-Orkest DEN HAAG De mei-cyclus van het Residentie Orkest is dit jaar een groot succes gewoadien, zowel organi satorisch als muzikaal. In totaal heb ben 27.000 mensen de concerten be zocht die werden gegeven in keiken en scholen en zelfs in de Bijenkorf. Het streven was deze maand de mu ziek 'de straat op' te brengen, en daarin is men aardig geslaagd. Vol gend seizoen wil men de mei-cyclus het thema van 'harok-muziek in au thentieke bezetting' geven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Kos ter (defensie) zal binnen een maand besluiten welke van de vier potentiële kandidaten voor de opvolging van de Starfighter zullen afvallen. Daarn zullen met de overblijver(s) uitgebreide on derhandelingen worden geopend. Hierbij komen niet alleen de techni sche hoedanigheden van de straalja ger, maar ook het Nederlandse aan deel in de produktie en eventuele politieke problemen aan de orde. Minister De Koster verklaarde dit gis teren na zijn terugkeer uit Zweden waar hij een van de kandidaten, de Saab-Viggen heeft bekeken. Het was het laatste van een serie oriëntatie- bezoeken, waarvoor de minister eer der naar Amerika ging om de Cobra van Northrop te bekijken en naar Frankrijk voor de Mirage van Das sault De heer De Koster wees erop dat zijn gesprekken met onder meer de Zweedse premier Palme hem ervan overtuigd hebben, dat de politieke problemen van een levering door Saab, eventueel overwonnen kunnen worden. Zweden is een neutraal land, zonder band met de NAVO en kent een wet die uitvoer van wapens, zeker m tijden van oorlog en spanning verbiedt Tot nu toe heeft de luchtmacht de Dassault-Mirage, de Northrop Cobra, de Saab-Viggen en de Lockheed Lan cer, geselecteerd uit acht mogelijkhe den. Bij deze vier is echter recent ook de MacDonnell-Douglas Phantom ge komen die in een speciale uitvoering is aangeboden. De minister wees erop dat de types elkaar in prijs niet veel ontlopen, maar dat dat nog kan veranderen omdat ze nog niet allemaal hun eind ontwikkeling hebben bereikt. RUURLO De 48-jarige landbouwer H. G. Krabben uit Ruurlo is gisteren op zijn bromfiets geschept door een auto. De man» die een gezin van tien kinderen achterlaat, overleed kort na het ongeluk. HONINGRAAT-PUZZEL Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes, woorden invullen die betekenen: 1. klaar, 2. op een of andere plaats, 3. gevat, 4. hetzelfde, 5. veter, 6. kwet suur, 7. te vorderen, 8. dun tweesnij dend mesje, 9. moeder van Apollo en Diana. OPLOSSING VORIGE PUZZEL: 1. beleg, 2. eloge, 3. lover, 4. Egede, 5. gerei, 6. meter, 7. elite, 8. tiran, 9. etage, 10. renet

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13