Laten we de dichtbij dorpjes een kans geven TECHNI-SHOW: MACHINES HOUT- EN METAALBEWERKING, LASTECHNIEK, HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK, AANDRIJVINGSTECHNIEK, TOELEVERING Commentaar Jaarverslag Felicitatie Dode en gewonde bij autobotsing Achttien jeugdige dieven aangehouden Een zomerse kermis in Arnhem uitlaatgas brood-o-theek autowrakken IJsselviiedt kbl adenweekbladen weekbladen w ROUW/KWARTET DONDERDAG 1 JUNI 1972 Binnenland/Commentaar T5/K7 (ADVERTENTIE) KON. NED. JAARBEURS UTRECHT dagelijks vari 9-17 uur voordelige trein- toegangs biljetten op 180 stations verkrijgbaar Het is een goed ding dat nu eindelijk de al zoveel jaren gekoesterde wens en belofte voor een nieuwe rechtspositie van de PTT vervuld zal worden. Niet omdat de uitgebreide klantenkring van dit staatsbedrijf en het personeel veel zal merken van deze technische opera tie (althans niet op korte termijn), maar wel omdat waarschijnlijk de presentatie van de bedrijfsresultaten wat overzich telijker en duidelijker wordt, waardoor bijvoorbeeld het parlement wat meer inzicht in en indirecte invloed op het bedrijf kan krijgen. Nu onttrekt een groot deel van be drijfsvoering zich aan de aandacht. Oud-minister-president Drees heeft vo rig jaar al eens de vloer aangeveegd met het cijfergegoochel van de PTT- leiding. 'Bovendien kan door de huidige structuur de bedrijfsleiding bij de ver dediging van haar beleid wat erg ge makkelijk de overheid (met haar eigen beleid op het gebied van de kapitaal- voorziening) als vijgeblad gebruiken. Wel moet omwille van een eerlijke beoordeling tegelijk met voldoening worden vastgested dat het juist de bedrijfsleiding is die steeds en door de jaren heen bij de regering heeft aange drongen op een zelfstandiger positie. Ook nu weer, in het jaarverslag over 1971, spiegelt zij ons de mooiste gevol gen van dit zelfstandig worden voor als het om de tarieven gaat. Wij nemen daar nota van, maar wachten voors hands af. Trouwens ondanks alle op zichzelf niet ongerechtvaardigde vijven en zes sen van de PTT-leiding komt een jaarwinst van 74 miljoen voor een dienstverlenend bedrijf in deze tijd ons nog wel mooi voor. De sombere indruk wordt gevormd door de vergelijking met de oorspronkelijke begrotingscij fers. Natuurlijk valt het te betreuren dat de tegenvallers zich bij alle drie de secto ren van het PTT-bedrijf hebben voor gedaan; ook bij de geautomatiseerde en laardoor niet zo arbeidsintensieve tele foondienst. Maar ondanks die overweging valt ook nu nog niet in te zien. waarom op nieuw de suggestie moet worden ge wekt dat geen enkel onderdeel van het bedrijf tekorten mag opleveren. Er zijn genoeg particuliere bedrijven die om wat voor reden dan ook zich veroorlo ven een op zichzelf niet-rendabel be drijfsonderdeel in stand te houden met ten deel van de winst van andere bedrijfsonderdelen. Waarom dan de PTT niet als het om een zo groot en sociaal goed gaat als billijke posttarie- ven? De zege van Ajax is al lijkt het gedrag van sommige Amsterdammers die opvatting tegen te spreken zeker geen mijlpaal in de algemene of ook maar in de vaderlandse geschiedenis. Maar het is wel een gebeurtenis waar van de betekenis de grenzen van het voetbalveld aanmerkelijk overschrijdt. Door de Europacup te veroveren, heeft Ajax Amsterdam en Nederland ander maal in de internationale belangstelling geplaatst en in het buitenland de good will voor onze hoofdstad vergroot. Of men dat nu logisch vindt of niet: van het doorzettingsvermogen en het talent waarvan Ajax' ongeëvenaarde prestatie het winnen van twee nationale toptitels en de Europese beker getuigt, straalt veel, zo niet alles, af op een stad-in-zorgen. In dit licht bezien is de suDerioriteit van een voetbalelftal beslist waardevol. En alleen al daarom verdient Ajax een felicitatie. BRAUNSCHWEIG De 19-jarige chauffeur J. J. van der Luyt uit Oegst- geest is gistermorgen in Braunschweig overleden aan de gevolgen van een frontale botsing tussen twee vracht auto's. Een tweede inzittende van de wagen uit Oegstgeest, de 25-jarige sportjournalist C. Onvlee( werd ernstig gewond. Zijn toestand was gisteren kri tiek. Hij ligt met zwaar hersenletsel in een ziekenhuis in Braunschweig. Chauffeur Van der Luyt was aanvan kelijk zwaar gewond naar een ander ziekenhuis overgebracht waar opera tief ingegrepen werd. Dit mocht niet meer baten. MONSTER De politie in Monster heeft achttien jongens van 13 tot 16 jaar aangehouden die de afgelopen maanden een groot aantal inbraken en diefstallen in het Westland en Den Haag hebben gepleegd in scholen, clubgebouwen, woonhuizen en win kels. Bij hun criminele activiteiten hadden ,zij in de meeste gevallen meer schade aangedicht dan aan buit werd ver gaard. Onderzoeker kritiseert 'doodvonnissen' over vaak zeer levendige gemeenschappen In het Nederlands Openlucht Museum te Arnhem heeft de kermis haar intre de gedaan met wat genoemd wordt de Cinematograph van Welte. Het is een van de laatste twee overgebleven rei zende bioscopen van ons land, de andere bevindt zich in het Neder lands Filmmuseum te Amsterdam. Het openluchtmuseum bestaat nu 60 jaar en in verband daarmee hebben de Verenigde Vrienden van deze instel ling de Cinematograph als jubiluemca- deautje aangeboden. De Cinematograph is een tent van acht bij twintig meter, die op vracht wagens placht te worden vervoerd. Zij werd in 1904 door Karl Welte, telg van een Duitse Rijnschippersfamilie, die een passie had voor kermissen, gebouwd in de bekende Jugendstil Dat was negen jaar nadat de gebroe ders Lumière in 1895 te Parijs de 'levende fotografie' hadden uitgevon den. In de linkse van de drie bogen, die het front vormden, werd een prachtig Gavioli-orgel gebouwd, dat nu in de stoomcarrosel van Caron in Desneyland in California staat, in de rechtse stond een stoommachine voor het opwekken van de energie. Daar tussenin bevond zich ondermeer de kassa. Welte's cinematograph reisde sinds 1904 door heel Nederland, maar voor- U hebt waarschijnlijk wel eens ge hoord van politieagenten, die op drukke verkeerspunten het verkeer stonden te regelen en na een pap- uur onwel werden van de wolk uit laatgassen, die ze omhulde. Wat u misschien al vermoedde: bloemen en planten kunnen daar evenmin tegen. De coördinatiecommissie meting luchtverontreiniging in Zuid-Holland heeft dit uitgezocht via metingen met 'indicatorplanten' in Den Haag, Voor burg, Rijswijk, Delft en Rotterdam, waar proefbakken petunia's werden geplaatst Belangrijkste conclusie: uit laatgassen veroorzaken schade aan bloemen en planten, vooral op drukke punten. De petunia's kwamen slechts op enkele van de 41 meetpunten tot volle bloei. Op de meeste plaatsen bleef de bloei achter als reactie op de door het verkeer uitgescheiden ethy- leen. Bij in het Westland uitgezette fresia's werd tien procent van het blad be schadigd tot een afstand van 17 km ten westen van Vlaardingen. Op Voor- ne-Putten werd een beschadigings graad van 15 procent geconstateerd tot op een afstand van negen kilome ter van het industriecomplex om de tweede Petroleumhaven. Ook werd bij het onderzoek het loodgehalte be paald. In Rijswijk werd een hoog loodgehalte gevonden op een plaats waar files vaak voor een open brug moesten wachten. Het bakkersgilde wil zich voorlopig nog niet van de markt laten ver dringen. Integendeel: het ontwikkelt nieuwe activiteiten om zijn produkt onder de aandacht van de consument te brengen. Er kan, vinden de bak kers, veel meer met brood gedaan worden dan men denkt. Vandaar een manifestatie als de brood-o-theek. Brood-o-theek is een nationale recep ten-actie die 6 juni in de Junushoff te Wageningen van start gaat. De com missie die een en ander organiseert, wil dat Nederland meer brood gaat verbruiken. Begrijpelijk, want het broodje dat de bakkers verkopen is tenslotte ook hun broodje. Om het brood echter grotere populari teit te verschaffen zal men het aan trekkelijker moeten maken. Om die reden zijn 24 recepten ontwikkeld, waarbij het brood een centrale plaats inneemt Een groot aantal bakkers heeft zich bereid verklaard aan de actie mee te doen. Zij zullen in Wageningen op de hoogte worden ge bracht van de nieuwe perspectieven, die het broodje voor hen (en voor de cliëntéle) opent en ook zullen zij leren hoe het in de winkel moet worden gepresenteerd om tot een grotere om zet te komen. In 1980 kan van het aantal ln Neder land voorkomende autowrakken een rij worden gevormd, die bumper aan bumper reikt van Amsterdam naar Wladiwostok. Dit staat in een rapport gan de 'werkgroep autowrakken' van de vereniging van Nederlandse ge meenten. In 1970 kwamen op een totaal van 2.5 miljoen personenauto's ongeveer 207.000 wrakken voor. onge veer acht procent van het totaal. In 1980 zal dat ongeveer 14 procent zijn van de dan in totaal 4.5 miljoen auto's. De wrakken staan voor het grootste deel op de openbare weg of op opslagplaatsen, waarvan er in 1970 1027 bekend waren. Volgens de werkgroep zijn er weinig geschikte mogelijkheden opi de auto bezitter te dwingen, zijn autowrak te laten verwerken. De werkgroep vindt dat hier een taak voor de overheid ligt en denkt aan een 'wrakkenoprui- mingsfonds.' Uit dit fonds zouden de kosten kunnen worden betaald, die ontstaan door de verwijdering van wrakken van de straat, het transport naar verwerkingsbedrijven en het ver plaatsen van sloopbedrijven en opslag plaatsen. Uitgaande van het principe 'de vervuiler betaalt' vindt de werk groep het niet onredelijk de koper van een nieuwe auto een bepaald bedrag te laten betalen voor het fonds bij de aankoop van zijn auto. al door het noorden des lands. Zij trok overal op kermissen veel bekijks; er werden vooral lachfilms gedraaid, want de mensen kwamen uiteraard om zich te vermaken. De komiek Max Linder oogste in die dagen veel suc ces met zijn eenakters en na het aanschouwen van Tontolina, die een paardenmedicljn had gedronken, of van huurkoetsier Piefkc en de leven de matras, werden de de tent haast afgebroken. In 1921, na de dood van Karl Welte, nam zoon Karei jr. de Cinematograph over. Hij verwisselde later dc vracht wagen voor een schip, de Lily. Toen de oorlog uitbrak, staakte hij zijn activiteiten en bleef in Zuid-Laren. Na 1945 werd de reizende bioscoop zo nu en dan nog eens opgesteld op de beroemde jaarmarkt daar, maar zon der orgel en stoommachine. De cine matograph staat nu in het Openlucht museum te Arnhem naast de uit 1900 daterende poffertjeskraam van de Groningse familie Werk-Huizinga, die sedert 1850 dit bedrijf uitoefende. Op bepaalde tijden zullen halfuurs pro gramma's worden vertoond van oude films uit het Nederlands filmmuseum, In de poffertjeskraam wordt de oud- Hollandse lekkernij voor elk die dat wenst, weer gebakken. Het blijft de hele zomer kermis in dit deel van Arnhem. Huize IJsselviiedt in Wezep behoort nu officieel tot het arsenaal 'vakantie- projecten' van het Nederlandse Rode Kruis. Hoewel dit voorjaar elke week al 31 lichamelijk gehandicapten vanaf 55 jaar op IJsselviiedt een vakantie doorbrengen, was er nog geen feeste lijke opening geweest. Het huis da teert van het begin van de 18de eeuw. Sedert de jaren twintig was het in het bezit van graaf Van Limburg Stirum. Op wens van de graaf kwam het landgoed na het overlijden van diens echtgenote die in 1955 overleed (zelf was hij enkele jaren tevoren gestor ven) onder beheer van een stichting. Deze behoort, aldus de stichtlngsacte, zich op 'het welzijn van de medemens' te richten. Van 1957 tot 1971 woonden ongeveer 40 oudere mensen uit Indo nesië in het huis. Vervolgens stelde de stichting IJsselviiedt ter beschikking van het Rode Kruis. De groep van wat oudere patiënten, die nu op het landgoed worden ontvangen, placht vroeger te gast te zijn in Huize De Valkenberg in De Steeg. Daar bren gen nu elke week 30 lichamelijk ge handicapten van tussen 22 en 55 Jaar een vakantie door. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Plattelanders hebben heel vaak een sterke bin ding met de kleine dorpen en gehuchten, waarin ze wonen. Daarmee moet de overheid rekening houden in haar planologisch beleid. Ze mag in elk geval kleine dorpen, waarin geen groei meer zit, niet zon der meer afschrijven. Die kleine samenlevingen zijn dikwijls best de moeite van het instandhouden waard. Aantasting Afschrijving van die dorpen beoor deelt dr. Groot nu als 'aantasting van een stuk reëel groepsleven.' Zijn onderzoek bestreek vier gebie den: een stuk in zuidwest-Friesland met zeer veel dorpen, de noordelijke Achterhoek, een deel van de Alblas- serwaard en een aantal gemeenten in Noordoost-Brabant, Driekwart van de ondervraagde mensen voelde zich in vrij sterke mate verbonden met de eigen samenleving. In Friesland leef de dat gevoel het sterkst. De dorpen, waaronder dr. Groot het in zijn proefschrift heeft, tellen mees tal maar enkele honderden inwoners. Het gaat echt om de allerkleinste. Het inwonertal van de meeste loopt al jarenlang langzaam terug. De groei was er al uit sinds de werkgelegen heid in de landbouw niet meer toe nam. En nu het aantal arbeidsplaat sen in de landbouw al jaren aan het dalen is, daalt het aantal inwoners mee. Dat gaat gepaard met verlies van allerlei voorzieningen. Winkels en ambachtsbedrijven verdwijnen achter elkaar. Scholen verliezen leerlingen en leerkrachten en verdwijnen soms helemaal, maar vaker houdt de ge meenteraad ze toch maar in stand. Levendig De dorpelingen vinden deze aftakeling allerminst prettig en proberen er zich dikwijls tegen te verzetten. Bij aller lei gelegenheden proberen ze duide lijk te maken, dat hun dorp wel degelijk leeft Dr. Groot is onder de indruk gekomen van de geestdrift en de ijver, die ze daarbij aan de dag kunnen leggen. 'Het blijken vaak zeer levendige gemeenschappen te zijn, die werkelijk iets betekenen voor die mensen'. De 'dode' dorpen blijken soms tot enorme prestaties in staat te zijn. Dr. Groot vindt, dat je zo'n leefgemeen schap niet zo maar mag afbreken. Zo'n sterke dorpsbinding mag je posi tief beoordelen. Je hoeft het niet te veroordelen als behoudzucht of ge brek aan aanpassingsvermogen. Het is hem opgevallen dat bepaald niet al leen 'conservatieven' gevoelens van genegenheid voor hun dorp koesteren. Bij mensen met een modern cultuur patroon bleek dc dorpsbinding nage noeg even sterk. Die binding neemt wel iets af als het opleidingsniveau wat hoger komt te liggen. Ontzien Dr. Groot hoopt nu, dat de overheid bij haar planologisch beleid, dat socia le leven in die kleine plattelandsker nen wat zal ontzien. Juist in deze wat jachtige samenleving lijkt het belang rijk zulke kleine eenheden, waar mensen zich echt mens voelen, te bewaren. 'Vroeger dacht ik, dat wc onafwend baar naar een anonieme samenleving groeiden. Nu blijkt dat daartegen 'Haagse bluf' Wat maakt de KVP imieeois 'progres sief' en ''betrouwbaar?' Dat vnaag iin Vrij Nederland Hans Smits zich af naar aanleiding van een PvdA, die staat te trappelen om régeaingsverant woordelijkheid te dragen. Hij is er duidelijk niet gelukkig mee, waait: 'de confessionele pantijien zijn niet pro gressief en zuilen het nooit worden. Zij zijn en blijven de onbetrouwbare som van christenen met uiteenlopen de politieke opvattingen. Elke door 'n confessionele partij beloofde bereid heid tot het meewerken aan een radi caal regeringsprogramma is Haagse bluf. De enige marnier om progressief- denfcende kiezers ervan te weeiHiou- den nog langer op de confessionele partijen te stemmen is het vermijden van elke suggestie, dat deze partijen ooit weer eens deel zullen uitmaken van een regering met een 'links' sig natuur'. Jan Rogier gaat onder de kop 'De snede van het zwaard mag niet afge stompt worden, nader in op de mani pulaties van bisschop Gijsen en de gevolgen daarvan. 'Dat Rome Gijsen zal laten vallen is hoogst onwaar schijnlijk, want dat zou na d'e gebeur tenissen rond zijn benoeming en wij ding een te groot gezichtsverlies zijn, maar een discrete wenik om voorzich tiger en geruislozer te werk te gaan bij de liquidatie van de 'modernisten' zit er wel in'. In VN verder de derde aflevering van de serie Gods rol in politiek Nederland. Bewapeningswedloop na Moskou gaat gewoon door, schrijft Gerard van den Boomen in De Nieuwe Linie. 'Zou president Nixon de ironie in zijn eigen woorden niet hebben gehoord, toen hij voor de Russische televisie zei, dat de grote mogendheden moe ten voorkomen, dat plaatselijke ge schillen uitgroeien tot grote oorlogen Inmiddels lieten zijn vliegtuigen weer nieuwe ladingen bommen vallen op Vietnam, dat al een veelvoud heeft ontvangen van wat de Amerikanen in dc tweede wereldoorlog aan bommen hebben uitgegooid. Het cynisme van de grote politiek kent nog steeds geen grenzen. Ook niet van de kant van de Sowjet Unie, die dit topgesprek heeft laten doorgaan ondanks de Vietname se oorlog'. In de gast-column van DNL heeft André van der Louw een gesprek met zichzelf over een gesprek (v. d. Louw- De Zeeuw). Zijn laatste vraag luidt: heb ik nog iets vergeten te vragen? Antwoord: ja, welke gevoelens ik had, toen ik vorige week het KVP-secreta- sriaat betrad. Toen ik de Mauritskade overstak werd ik haast door een auto aangereden. Op dart moment dacht ik, stel je voor dat het raak was geweest. Hoe tod de achterban dan gerea geerd? 'Hij heeft zijn leven geofferd voor het socialisme of God straft onmiddellijk'. Smakeloos Jan Haasbroek komt in De Groene nog even terug op het feit, dat de EO nu een C-omorep is geworden. In een commentaar op de plannen van de PvdA schrijft het blad: 'in alle opzich ten is het onverstandig van links om uitgerekend op dit moment, mét de confessionelen, zo nodig mee te willen regeren als tenminste een warme ministerszetel niet het enige is, dat men werkelijk nastreeft. Het rechtse kabinet-Biesheuvel moet wel weg, maar alleen in ruil voor een werke lijk links alternatief. Padden De Haagse Post heeft een omslagver haal gevrijd aan bioloog-dichter Dick HiHenilus, die toen hij zes jaar was zijn eerste kikker ving maar later leken padden hem beter te bevallen 'want kikkers, dat zijn zenuwlijers. Padden hebben hun hele voortbestaan te danken aan het omzichtig wegkrui pen, dus die hebben niet dat panische en lijken daardoor wat goochemer, wat wijzer', aldus een uitspraak van Hillenius, die Theun de Winter uit zijn mond optekende. Voor de lezers van dit blad, die moeilijk Kees van Kooten konden ver geten met zijn treitertrends, hij is weer (omdat Hadimassa is afgelo pen?) teruggekeerd in de kolommen van HP met de nieuwe rubriek -*Ziet u wel?' De redactie van het blad doet aan de hand van de actie voor de Ombudsman een beroep op zijn lezers 'mee te helpen de kring van geestver wanten te vergroten door liet blad, waaraan zij zelf hechten, voor te leg gen aan anderen van wie zij veronder stellen, dat ook die eigenzinig genoeg zijn om HP te waarderen. Spectaculai re reddingsacties liggen ons niet zo, maar het is wel zo, dat er nu enige bijstand nodig is om de waakhond (i.e. HP) aan -het blaffen te houden'. Wonderen De EO komt ook ter sprake in Elsc- viers Magazine. Het blad heeft het zelfs over een wonder -en vond dit wonder kennelijk groot genoeg om er een omsiagairtikel aan te wijden. Be stuurslid II. H. Blok, gevraagd naar het soort verstrooiing, dat deze om roep gaat brengen, zegt: 'wij zullen geen Fred (Haché-shows gaan uitzen den, die door veel mensen als ongein wonden ervaren. Maar er zijn andere programma's mogelijk, waarbij de ver strooiing kunt brengen zcwlder je bij belse uitgangspunt geweld aan tedoen. Ik denk daarbij aan programma's, zo als 'Met een lied het land in'. Het amusement van de EO zal dus geen vette dijenkletser worden, aldus EM. Mr. II. van Rlel herdenkt Thorbecke en noemt hem een dictator, die geen tegenspraak duldde en kritiek moei lijk verdroeg, maar het zijn die eigen schappen, die ons onze beste wetten 'bezorgd hebben, en het begin van onze parlementaire demoaratie'. Accent ondernam voor hiet nummer van deze week een kleine speurtocht door de kleine wereld van antiquairs, handelaars, kenners en verzame laars (van antiek), want aldus het blad, 'antiek Is een verzamelnaam voor kostbare en begerenswaardige oude voorwerpen, die bij 'n voortschrij dende geldontwaarding en in een steeds sterker geïndustrialiseerde sa menleving appelleren aan een diep mensolijk verlangen naar een tijd, die zo heel ver achter ons lijkt te liggen'. Accent beschouwt d'e groeiende vraag naar antiek dan ook duidelijk als een reactie op de wegwerp-cultuur. LOWIETJE Tot deze conclusie kwam dr. J. P. Groot na een uitgebreid onderzoek in tal van kleine plattelandskernen. Vorige week promoveerde dr. De Groot aan de landbouwhogeschool in Wageningen op een proefschrift, dat geheel aan die kleine nederzettingen is gewijd. Dit proefschrift is in feite een veroor deling van de wijze waarop de over heid de kleine dorpen tot nu toe heeft behandeld. De overheid heeft de afgelopen jaren tal van dorpen ter dood veroordeeld. Het in verschillende 'dorpenplannen' vastgelegde beleid luidde ongeveer: lok de mensen zoveel mogelijk naar een beperkt aantal wat grotere dor pen. Die kunnen dan uitgroeien tot flinke kerken met een behoorlijk win kelbestand, goeie scholen en andere voorzieningen. De andere, kleinere dorpen, die zulke groeikansen niet hebben, moeten dan maar een langza me dood sterven. Groeien mogen ze in elk geval niet. Dr. Groot wil best weten, dat hij nog niet zo lang geleden helemaal instem de met deze filosofie. 'Ik ben dit onderzoek begonnen met de gedachte dat het onontkoombaar was, dat al die kleine dorpjes en gehuchten werden afgeschreven. We wisten dat veel in woners van die dorpen, dat niet leuk vonden, maar daar moesten we dan maar wat tegen doen. Met veel voor lichting en goede begeleiding moesten we die weerstand maar zien te over winnen. Welnu ik heb tijdens mijn onderzoek een flinke draai gemaakt. Ik zeg nu; die binding van die men sen met hui» dorpen is een realiteit en daarmee dient men rekening te houden Durgerdam: dorp onder de rook van de hoofdstad steeds meer verzet komt. We blijken toch behoefte te hebben aan iets echts. We zoeken steeds meer naar rustpunten in ons bestaan om jezelf te kunnen zijn. Steeds meer mensen verlaten de stad en gaan naar het platteland. Bij deze ontwikkeling past het toch om te proberen een groot aantal van die hele kleine dorpen in stand te houden', betoogt hij. Niet te veel Als zo'n nederzetting levensvatbaar blijkt te zijn, mag de overheid ze best wat groei gunnen. Wel moet daarbij worden voorkomen, dat ze doorgroei en tot echte kernen. De open ruimte op het platteland mag niet teveel worden opgevuld. Ook moet de overheid er op toezien, dat de dorpjes leuk blijven. Lelijke, eenvormige bebouwing moet men te gengaan, het landschap mag niet ont sierd worden. Architecten moeten hun creativiteit daarop maar eens bot vieren, zo vindt dr. Groot. Ook moet de overheid ervoor zorgen, dat goed onderwijs voor alle plattelandskinde ren te bereiken is. De kans, dat het platteland op den duur dan toch helemaal vol zal groei en, acht dr. Groot klein. Er zijn in Nederland meer dan duizend erg klei ne dorpen. Ruim een miljoen Neder landers woont in een dorp van min der dan 1000 Inwoners. Als al die kleintjes er enkele honderden inwo ners bijkrijgen, dan ben je al gauw vele duizenden mensen kwijt op het platteland, zonder dat je er erg veel van merkt. De overheid zal de moge lijkheden, die kleine dorpen bieden toch echt eens moeten bekijken vindt dr. Groot. (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7