mm: Strafkamp Nieuwersluis M kan niet gemist worden P0K0N Langman: mijnen spoedig dicht ledereen doel mee. S Waakzaamheid tegen extremisme geboden Bezuiniging ziekenhuizen moet mogelijk zijn Defensie knoeide met gegevens over pensioenen Nixon tussen de Polen jibanon ae wegwerppoppelJ Volkskrant moet abonnementsprijs extra verhogen Bijna dertig nieuwe functies voor Mellema Nietigverklaring rk-huwelijken voortaan sneller KVP maakt zich sterk voor belastingvrije voet SPROEIMEST TUIN EN GAZON Het weer KVP blijft voor Confessionele eenheidspartij Directeur verdacht van btw-zwendel TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 JUNI 1972 Binnenland T3 K.» Confessionele fracties: op anclere basis Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kamerfracties van KVP, ARP en CHU menen dat een opvoedingsge sticht als Nieuwersluis, maar dan op andere basis niet gemist kan worden in liet militaire straf en tuchtrecht. nota deze, ook door de WDM zo bepleitte schorsing van de hand. De confessionele defensie specialisten vinden voorts dat onderscheid moet worden gemaakt tussen weekend-straf fen en door-de-weekse straffen, in die zin-dat de weekend-straf ook duidelijk als zwaarder moet worden aange merkt. De PvdA fractie is het wat de schor sing en de weekend-straf betreft eens ten. Deze fractie vindt het echter onjuist dat de commandant zijn straf- bevoegdheid behoudt. Als dat niet anders kan, moet volgens de PvdA alleen de bataljongscommandant of hoger, straffen kunnen opleggen. De lagere commandanten moeten wel be schikkingsbevoegdheid hebben. De PvdA fractie twijfelt er overigens aan of een nieuwe straf en tuchtrechtstel sel wel kan worden uitgevoerd met officieren en onderofficiren die nog de 'oude' mentaliteit hebben. Dit blijkt uit de schriftelijke reactie (de inbreng voor het voorlopige ver slag) die de defensiespecialisten van de fracties hebben gegeven op de nota herziening militair straf- en tucht recht van de ministers De Koster (defensie) en Van Agt (justitie). In deze nota wordt voorgesteld de om streden tuchtklasse Nieuwersluis op te heffen. De drie regeringsfracties zijn het daar mee eens, maar menen dat er voor militairen die steeds weer moeilijkheden maken, een speciale af deling moet komen waar deze mensen een goede pedagogische begeleiding kunnen krijgen. Hierdoor zou ontslag uit dienst (van de vrijwillig dienen den en beroeps in vele gevallen voorkomen kunnen worden. 'We weten dat dit voorstel ons niet populair zal maken, je wekt de in druk dat je Nieuwersluis langs de achterdeur weer wil binnenhalen, maar een goed functioneren van het leger staat bij ons voorop', aldus de KVP-defensiespecialist Van Eisen. Keuze KVP, ARP en CHU hebben ook op andere punten kritiek op de nota. Zo menen zij dat de militair zelf moet kunnen kiezen door wie hij gestraft wil worden, door zijn commandant of door de militaire rechter. De com- Vereniging Ex-Politieke Gevangenen: CC c Van een onzer verslaggevers APELDOORN 'Door de terreurdaden die openlijk door jongelie den, die overal tégen zijn, worden bedreven heeft het rechts extre misme in verhevigde mate zijn kop opgestoken. Velen zien slechts hun heil in een nieuwe Mussolini. De uitslag van de laatste verkie zingen hebben daarvan een beeld gegeven'. Dat zei de heer J. B. Vermeulen, waarnemend voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd, gistermiddag aan het begin van het vierdaagse congres, dat de vereniging in Apeldoorn houdt. J. VAN ELSEN goed functioneren van staat voorop mandant moet die keuzemogelijkheid ook krijgen. De drie fracties menen voorts dat een straf moet worden geschorst als de gestrafte in beroep gaat. Minister De Koster wijst in zijn icser Kamerlid suggereert: Tienduizenden Polen hebben president Nixon en zijn vrouw gisteren in War schau een uitbundig welkom bereid. De auto van de president reed van het vliegveld, waar de Poolse leiders ter verwelkoming aanwezig waren, door dikke rijen mensen en in het centrum kon Nlxons auto nauwelijks meer vooruit komen. Het eerste bezoek dat een Amerikaanse president ooit aan Polen brengt zal 24 uur duren. Nixon legde kort na aankomst een krans bij het graf van de onbekende soldaat. Daarna ging hij naar het parlementsgebouw, waar hij be sprekingen begon met partijleider Gierek. Die merkte op: 'U bent hartelijk ont vangen, nietwaar?' 'Bepaald', antwoordde Nixon. Kort voor zijn vertrek uit Teheran zijn er in die stad een aantal bommen ontploft, die zeker aan een vrouw het leven kostte. Een Amerikaanse generaal raakte gewond. Volgens de autoriteiten is Nixon geen moment in gevaar gc- ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG/UTRECHT 'Met name de bedragen die betaald moe ten worden aan ziekenhuizen, jagen de kosten omhoog', zegt voor zitter P. Zeven van de contactcommissie van de ziektekostenverze- raars. 'Het moet mogelijk zijn, de gemiddelde verpleegduur in de iiekenhuizkn die in ons land hoog is drastisch te verlagen. ADVERTENTIE Keulen 31 mei 1972: Herr Doktor von Rütersdorf oefent de flikflak. Om nou eens op een an dere manier z'n vreugde te uiten dan met 'n kuitenflik ker, oefent Herr Doktor von Bütersdorf in 't geniep op de flikflak. Oftewel een achter waartse handstand overslag. Dat kost deze hiezondere man wel wat inspanning. Maar hij "blijft fris en mon ter dankzij zij neigen uitvin ding Deocologne Extra Dry. De nieuwe droge deodo rant van 4711. Die inmiddels ook hier in Nederland druk verkocht wordt in groene bussen van 3.75 en 5.50. ïervolg van pag. 1 allen, die Golda Meir 'laffe moorden iet voorbedachte rade' noemde. een speciale boodschap aan het apanse volk zei mevrouw Meir dat iraël de aanval van het zelfmoord- ummando niet op rekening van Ja- an schuift en dat de vriendschappe- jke betrekkingen tussen beide lan- er niet door belemmerd zullen orden. e Japanse regering heeft bij monde an haar ambassadeur in Tel Aviv, Jsjikawa, haar verontschuldigingen angeboden en leedwezen betuigd je ans regering en volk van Israël, apan zal een speciale onderzoeker aar Israël sturen. et gebeurde van dinsdagavond is in apan als een bom ingeslagen. Velen eigerden aanvankelijk te geloven dat daders uit Japan kwamen. Premier isakoe Sato zei toen hij ervan hoor- 'Het is een ernstige zaak. Dit is iderdaad groot nieuws. Maar zijn er erkelijk Japanners die zoiets zouden unnen doen?' e Egyptische regering heeft gisteren ien onmiddellijk commentaar op de inslag gegeven. Egyptische kranten leidden het nieuws zakelijk met kop- als: 'Verzetsgroep bestormt het iegveld van Lydda (Lod) en doodt verwondt Israëli's' en 'Zelfmoord- ikader doet aanval op het vliegveld pdda'. Franse regering heeft verklaard iet verantwoordelijk te zijn voor de inslag, ondanks het feit dat de Ja- ïnners met een Frans vliegtuig wa in aangekomen. In een verklaring igt de Franse regering 'verrast' te jn door het gebeurde. Rome wordt druk geredetwist over verantwoordelijkheid omdat de Ja- inners daar aan boord van het vlieg- ig naar Lod zijn gegaan. De Ro- einse politie heeft bekendgemaakt it de Japanners op de luchthaven in Rome niet op wapens zijn onder- cht. De mannen waren wel met indbagage door de wapendetector ge- apt maar hun koffers waren zonder iderzoek ingeladen. De politie heeft lorts gemeld dat de Japanners ten- inste zes dagen in Rome hebben logeerd en twee maal van notel zijn rwisseld. Zij maakten uitstapjes, tvingen geen telefoongesprekken cn itinoetten geen vrienden in hun ho ls, aldus dc politie. Verkorting van de gemiddelde opname met een dag betekent al een kostenda ling van rond vijf procent, ongeveer honderdvijftig miljoen gulden per jaar'. 'Bezuiniging met een half mil jard is met goede wil mogelijk, omdat verkorting van de verpleegduur ook uitbreiding van het aantal ziekenhuis bedden kan voorkomen. Elk nieuw bed kost anderhalf tot twee ton'. In haar rapport over de hele zaak vraagt de contactcommissie zich af of het zin zou heben, voor de eerste dagen van de ziekenhuisopname een hoge verpleegprijs te betalen, waaraan het ziekenhuis verdient, en dan voor de voortgezette opname een verliesge vende prijs. Voorgesteld wordt verder, dat de groep die de wet op de ziekenhuisvoor zieningen gaat uitvoeren, een streep haalt door alle oude toezeggingen voor nieuwbouw en verbouwing van ziekenhuizen, verpleegtehuizen enz. Per regio zou dan het noodzakelijk aantal bedden bepaald moeten wor- dn. Kostbare onderdelen van de ge zondheidszorg (dure installaties) moe ten geconcentreerd worden in enkel zeer grote ziekenhuizen. Moeilijke, veel zorg vereisende patiënten, zouden in speciale ziekenhuizen moeten wor den geconcentreerd, n de huis- tuin en keukenpatiënten zoudn in d an- en keukenpatiënten zouden in de an dere ziekenhuizen worden onderge bracht. Er zou een plaats moeten komen buiten het ziekenhuis, waar men de budgetten en uitbreiding en nieuwbouw van ziekenhuizen kan be oordelen. De SER zou een advies moeten uit brengen over de bedragen die per jaar, binnen het kader van de nationa le; economisch en het nationaal inko men, aan gezondheidszorg kunnen wor den besteed. Het effect zou moeten worden onder zocht van het voorstel, de tariefsver hoging van specialisten voor polikli nisch werk (de spreekuurpatiënten) gepaard te laten gaan met een verla ging van de tarieven voor klinische hulp (opgenomen patiënten). Wellicht zou de 'beddepenning' kunnen worden ingevoerd. Uitgangspunt daar van is dat een ziekenhuis niet een vergoeding krijgt per geleverde' ver- pleegdag, maar een uitkering per be schikbaar bed. 'Het zou voor het ziekenhuis dan niet langer voordelig zijn, zoveel mogelijk bedden 'belegd' te houden', aldus de contactcommissie der landelijke organisaties van ziekte kostenverzekeraars. Van onze parlementsredaotie DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Jac de Jong (middenstandspartij) heeft gisteren in de Tweede Kamer gesuggereerd dat het ministerie van defensie min of meer bewust heeft geknoeid met personeelsgegevens over de jaren '40-'50 die belangrijk zijn voor het pensioen. 'Er is een heel vreemd beleid gevoerd met deze gege vens', verklaarde de heer De Jong die eraan toevoegde hiervan over bewij zen te beschikken. Zijn mededelingen veroorzaakten op winding in de Tweede Kamer. Ver schillende kamerleden (Spinks (PvdA), Keja (VVD) en Kikkert (CHU) wezen het Kamerlid erop dat hij zulke ernstige beschuldigingen waar moet maken, en daagden hem hiertoe uit. De heer De Jong zegde onder deze pressie toe de vaste Kamercommissie voor defensie over veertien dagen in het bezit van de betreffende gegevens te stellen. Staatssecretaris Van Es (belast met defensie-personeelszaken) liet alles vrij rustig over zich heen gaan. 'De onaangename aantijgingen van de heer De Jong hoor ik nauwelijks', zei hij. De rel ontstond bij de behandeling van een wetsontwerp voor gelijkscha keling van de pensioenrechten over de oorlogsjaren van reserreofficieren met die beroepsofficieren. De kamer ging unaniem met dit wetsontwerp akkoord. rADVERTENTIE In Centra's Bonte Borden Rage. ca/mjLcl. Doe ook mee.Vraag'n gratis deelnemerspakket aan uw Centra-winkelier of aan Centra's Bonte Borden Rage,| Postbus 100/Tubbergen. AMSTERDAM De directie van de Perscombinatie (Volkskrant-Parool overweegt om met ingang van 1 juli de abonnementsprijs van De Volks krant met 35 cent per week te verho gen. Zoals bekend heeft het bestuur van de Nederlandse Dagblad Pers vo rige week besloten om de abonne mentsgelden van alle dagbladen met twintig cent te verhogen, de extra verhoging die de directie van de Pers combinatie voor de Volkskrant over weegt moet dan ook gezien worden tegen de achtergrond van de bijzon der moeilijke financiële situatie waarin dit dagblad verkeert. Bij dit dagblad geldt al drie jaar een personeelsstop en onlangs werd nog besloten tot het terugroepen van de correspondent in Parijs en het niet opnieuw bemannen na pensione ring van de huidige correspondent van de post Rome. ZEIST De heer J. T. Mellema, die onlangs voorzitter is geworden van het produktschap voor pluimvee en eieren, heeft er gisteren zo'n dertig nieuwe functies bijgekregen. Het bestuur van het schap 'besloot namelijk, hem te benoemen in of voor te dragen voor vrijwel alle func ties die de vorig jaar overleden voor zitter van het produktschap, de heer II. II. Garrelids vervulde. Dat bleken er een kleine dertig te zijn: het voorzitter- of lidmaatschap van commissies van het produktschap zelf, en het (bestuurs)lidmaatschap van tal van stichtingen, instellingen en raden waarmee de pluimveehoude rij rechtstreeks of indirekt te maken heeft. VATICAANSTAD (RTR/UPI) R.k.-echtparen de willen dat hun hu welijk nietig wordt verklaard omdat het lichamelijk niet voltrokken is, hoeven zich niet meer automatisch aan een medisch onderzoek te onder werpen. Dit staat in een pauselijk decreet dat gisteren in Vaticaanstad ish gepubliceerd. Krachtens de bepalingen van dit de creet krijgen de bisschoppen meer zeggenschap bij de nietigverklaringen van huwelijken. Van 1 juli af zullen zij de verzoeken om een huwelijk nietig te verklaren mogen behandelen zonder eerst verlof daartoe van het Vaticaan te vragen. De definitieve be slissing blijft echter berusten bij de paus. Een echtpaar dat een desbetreffend verzoek heeft ingediend, heeft nu nog maar twee in plaats van zeven getui gen nodig en een medisch onderzoek is niet meer noodzakelijk als de bis schop ervan overtuigd is dat man en vrouw de waarheid spreken. Professor Federico Alessandrini, de woordvoer der van het Vaticaan, zei dat de nietig-verklaring van een huwelijk op grond van niet-consumering voortaan mogelijk maar een tot vijf maanden zal vergen. In het verleden was hier twee maal zoveel tijd voor nodig. De kosten zullen niet meer bedragen dan carca 560 gulden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wanneer zal blijken dat wegens de moeilijke financiële omstandigheden van het rijk het re geerakkoord op de helling moet. zal de KVP zich in het bijzonder sterk maken voor de optrekking van de belastingvrije voet, de positieverbete ring van de zelfstandigen, het regio naal beleid, de ontwikkelingssamen werking en het welzijnsbeleid. Mr. F. Andriessen zei dit gisteren op een persbijeenkomst. "lij voegde hieraan toe dat hij tot dusverre niet heeft gedacht aan beperking van het wo ningbouwprogramma. Mr. Andriessen zei niet van tevoren absolute claims op tafel te willen brengen. Hij hoopte dat ook andere fractieleiders zich daarvan zullen onthouden. Van het samengaand begrotings- inkomens- en investeringsbeleid, het hoofdpunt in het regeringsplan van drs. Den Uyl (PvdA) zei Andriessen dat dit op korte termijn geen oplossing voor de inflatieproblemen zal brengen. Als de socialisten nu in de regering zouden komen, zouden zij de inflatie niet wezenlijk anders kunnen bestrijden dan het kabinet nu doet, aldus An driessen. Hij vond dat Den Uyl bo vendien weinig concreet had gemaakt in welke mate en in welk tempo hij de toetsing van particuliere investe ringen aan het maatschappelijk wel zijn wil invoeren. De heer Vermeulen zei dat de neo nazi's in Duitsland door interne pro blemen, maar ook door de lofwaardige wil van het Duitse volk om de ver houding Oost-West te verbeteren, ge lukkig min of meer zijn 'opgelost'. Maar er is slechts weinig nodig, (zo als bomaanslagen door ultra-linkse groepen) om de vrienden van Von Thadden opnieuw de kop te doen opsteken. Volgens de heer Vermeulen, die aan het begin de onlangs overleden oud voorzitter mr. G. C. Aalders herdacht, is zowel internationaal als in Neder land tot grote waakzaamheid geboden. Enkele groepen in ons land trekken in twijfel, of wijzen zelfs af, dat vrijheid zonder orde onmogelijk is. Er zijn grote spanningen tussen de genera ties, er is geen vorm van communica tie meer. WEERBAARHEID In 'n poging om tot wederzijds begrip te komen, heeft de vereniging graag behoord tot de oprichters van de Stichting Geestelijke Weerbaarheid, die een sterk front wil vormen. Het begin was moeilijk, maar er begint nu schot in te komen. De eerste groep, die zich aanmeldde was een jeugd groep, strijdbaar, progressief, maar met een oog voor de zo nodige tole rantie. Over 'de drie van Breda', zei de hepr Vermeulen dat vrijlating voorlopig wel van de baan is, maar dat de gratieverzoeken niet zijn afgewezen, reden om diligent te blijven. Be treurenswaardig achtte hij het dat verscheidene gemeenten de stille tocht op de avond van 4 mei hebben afgeschaft, soms zelfs in opdracht van het gemeentebestuur. De heer Ver meulen deelde het congres mee dat het bestuur het lidmaat schap van verdienste heeft toegekend aan de in Zwitserland wonende me vrouw An Wolff-Parser, die nu in Apeldoorn aanwezig is. Mevrouw Wolff, die erg begaan is met het lot van slachtoffers der bezetting, biedt nu al tien jaar lang elk jaar geheel voor haar rekening 350 tot 400 perso nen een vakantie in haar huis in Zwitserland aan. Nadat het congres geopend was, werd er een stille tocht gevormd naar het Oranjepark, waar een krans gelegd werd bij het verzetsmonument. ADVERTENTIE VOOR Weer een nieuw kwaliteits- produkt van Pokon. Volkomen zuiver en geheel oplosbaar, dus verbranding uitgesloten, i 1 Zak a 3 kg. Terintroduktie van f 12,50 voorf 10,50 Zeer hoge voedingswaarde (NPK -25+10 20). Vraag ook inlichtingen over de unieke Pokon-Sproeimest-Menger. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAN D Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer mr. F. Andriessen houdt nog vast aan de ge dachte van de ene partij als de meest ideale vorm van samenwerking tussen KVP, ARP en CHU. Hij zei gisteren op een persbijeenkomst dat het idee van de unie van christendemocratische partijen van AR-voorzitter dr. A. Veerman moet worden beschouwd als diens persoonlijke bijdrage aan de dis cussie over de samenwerking. 'Het is een mogelijkheid', aldus de KVP-leider over de unie, 'maar het ideaal van ons blijft de nieuwe partij.' Hij voegde hieraan toe bij de volgende verkiezin gen meer te willen dan alleen een lijstverbinding van de drie partijen waartoe dr. Veerman ook een sugges tie had gedaan. DEN HAAG Op last van de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (FI OD) in Amsterdam is in zijn woning in Den Haag de 48-jarige directeur J. W. P. aangehouden, verdacht van zwendel met btw-gelden. De zwendel heeft betrekking op en bedrag van 650.000 gulden. Half januari was P., die directeur is van een NV in bouwzaken en grond- transacties, bij het wisselkantoor op het Parijse vliegveld 'Lc Bourget' be roofd van een koffertje met bijna 650.000 gulden. Over de herkomst van dit bedrag kan P. geen acceptabele verklaring geven. Hij was naar Frank rijk gereisd voor de aankoop van grond in dat land en in Spanje. De FIOD is nog bezig met het bekijken van de boeken van P's bedrijf cn met her horen van mensen die bij de zaak betrokken kunnen zijn. Niet stabiel Van onze weerkundige medewerker Het gaat nog niet naar wens met het weer. Duidelijk komt aan het licht, dat wanneer er in deze tijd van hel jaar eenmaal kou in de hogere atmos feer ingevangen is, deze niet zo ge makkelijk weer verdwijnt. Tegen kou den 'putten' in de bovenlucht, zoals er de laatste dagen een over de Noorzee naar Zuid-Scandinavië is ge gaan, kan een rug van hoge druk van de Azoren niet veel uitrichten, vooral toanneer het systeem zoals op dit ogenblik bexcheiden van omvang cn opzet is. Door deze dingen moet er ook vandaag weer rekening worden gehouden met enkele buien die zich in de eerste plaats boven land zullen vormen. De zeekant heeft de grootste kans op opklaringen en zonnige perio den. Ook de wind geeft vaak uitsluit sel over de vraag of het de natuur al of niet ernst is met een weersverbete- ring. Pas wanneer de wind aanstalten maakt royaal te ruimen door noord west naar noordoost tot oost, is er reden de vlag uit te steken en de zomerkleding aan te trekken. Daarvan is er nu nog helemaal geen sprake. De 'lange vinger', die het Azorcn- hogedrukgebied bij tijd en wijle naar West-Europa uitstrekt, blijven te veel ruimte geven voor telkens weer nieu we storingen en zo zien we de wind dan ook krimpen in plaats van te ruimen. Op de oceaan ligt inmiddels al weer een nieuwe depressie klaar die West-Europa later in de week zal bereiken met bewolking en regen. Daarna komen we opnieuw in een krachtige koele westelijke stroming met buien. Met in Eelde 14* mm meiregen, is de afgelopen maand op veel plaatsen in ons land de ongun stigste bloeimaand geweest sinds 1945. Oppositie wil sluiting opschorten Van onze parlementsredactie DEN HAAG De drie laatste nog functionerende Limburgse mijnen, de staats mijn Emma-Hendrik en de twee particuliere mijnen Oranje Nassau en Juliana (to tale werkgelegenheid 10.000 man) zullen zo snel mogelijk worden gesloten. Minis ter Langman (Economische Zaken) heeft daarover gisteren tijdens het interpella tiedebat over de mijnsluitingen in de Tweede Kamer geen twijfel laten bestaan. 'Uitstel van de sluiting is de slechtst denkbare oplossing je houdt mensen gevangen in een fuik, waarvan bekend is dat die toch doodloopt', aldus de minister. Met deze uitla ting nam hij krachtig stelling tegen de linkse oppositiepar tijen, die van mening bleken te zijn dat sluiting onder de huidige omstandigheden on verantwoord is. De werkgele genheid in Limburg ziet er somber uit en dc sluiting van de mijnen zou dit probleem alleen maar vergroten, voer den zij aan. De heer Oele (PvdA), die de minister over voorgenomen mijnsluitingen interpelleerde, stelde dat de herstructurering vooral in de oostelijke mijn streek 'povere resultaten heeft opgeleverd'. Maar ook de voor uitzichten voor het hele ge bied noemde hij weinig hoop gevend. Het Philipsbedrijf in Heerlen groeit niet door tot een industriële motor van for maat cn ook ten aanzien van Daf heeft Limburg geen nieu we ontwikkelingen te ver wachten. De dienstensector zou op dit moment verzadigd zijn, zodat ook daarvan geen nieuwe impulsen zijn te ver wachten. De vestiging van en kele rijksdiensten in Limburg zou een verlichting betekenen, maar daarover zijn nog geen beslissingen genomen. Het betoog van de heer Oele mondde uit in de conclusie dat het 'huidige uitzicM op vervangende werkgelegen neiJ zo weinig aanlokkelijk is, dat verdere mijnsluiting op dit moment onverantwoord zou zijn'. Mede namens D'66 en PPR diende hij een motie in waarin wordt gevraagd een be slissing over de afbouw van de kolenproduktie in Limburg op te schorten tot een meer concreet en bevredigend uit zicht op vervangende werkge legenheid kan worden gebo den. In een tweede motie vroeg hij de noodzakelijke aanpassing van de mijnwer kerspensioenen, een heet hang ijzer in Limburg, niet langer te laten wachten en bij de Ka mer op korte termijn daaro een voorstel in te dienen. Blijkens het antwoord van mi nister Langman vergadert de begeleidingscommissie, die be last is met de coördinatie van de gevolgen van de mijnslui ting, voor het laatst op 20 juni. Hij verwacht dat op die datum een eensluidend advies uit de bus zal komen, op grond waarvan de regering zo snel mogelijk een beslissing zal nemen. Dit betekent dat de twee particuliere mijnen anderhalf jaar na de beslissing met de afbouw van hun pro- duktie moeten beginnen, zodat de mijnen negen maanden la ter dicht kunnen. Dc staats mijn Emma sluit in 1975. Over de werkgelegenheid zei de minister dat in de stimule ringsgebieden stimulerings- maat regelen tot nu toe een redelijk effect hebben gehad. Hij ontkende dat er van een afneming van dc groei van de werkgelegenheid ais gevolg van deze maatregelen sprake zou zijn. De onrust in Lim burg richt zich voornamelijk op economische verschijnselen die op het ogenblik het gehele land kenmerken, nieuwe vesti gingen gaan niet door en be staande bedrijven geraken in meoilijkheden. Hij verwacht echter dat deze verschijnselen door het aantrekken van de economie weer zullen verdwij nen. Het gevaar dat Limburg een siaapstreek zal worden als ge volg van pendel naar mei na me Duitsland achtte de minis ter niet helemaal reëel. Er wer ken veel Limburgers in Duits land, maar oml koerd werken er veel Belgen in Limburg, zo betoogde hij. Alleen al op grond daarvan is het niet ge makkelijk dit prnbieem aan te pakl'-m. ON»»» 10 70 MIM.TEMP. WINORlCHTINtt Wcerraporten van gisteravond 17 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren cn neerslag lussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam zwaar bew n. 5; De Bilt zwaar bew 14, 2. Doelen half bew. 13, 4; Eelde zwaar bew. 14 3; Eindhoven licht bew. 11, 1; Den Helder hall bew 13, I: Luchth R'dam regenbui 14. 2; Twente zwaai bew 13, 2, Vllssingcn zwaar bew 13, 0 1; Z-Limburg onweer 13. 1; Aberdeen zwaar bew. 14. 1; Berlijn zwaar bew. 15, 0.2; Genève zwaar bew 17. ri; Helsinki half bew 19, 0; Inns bruck seh bew. 15, 4; Kopenhagen zwaar bew 12 I, Locarno zwaar bew 21 o. Londen zwaar bew 19, 0: München zwaar b.'w 10. 0, Oslo licht bew |j. i; Rome zwaar bew 23. 0; Split licht bew. 26, 0. Siockhulm hall bc» 15, 1; Wenen regen II 6; Zurich zwaar bew 15, 0 Hoog water 2 mm 1972: Vllssingcn, lc ge- tij 5.03. 2c getij 17.21, Haringvliet aan dc zee zijde: 6 40—19.03: Rotterdam 7.51—19.54; Si-hevcningen: 0.00—19.25: IJmulden: 6 44— 19'i9 Den Helder: 10.32—22.43; Harllngcn: 0 47—12:39; Delfzijl: 2.59—13.02.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5