Vaticaan trekt krachtig aan de remmen Verontrusten vragen maatregelen van synode Bibliotheek Steenblok nu gecatalogiseerd Trouw K war tot Vertaalconsulent M. P. v. d. Marei terug uit Thailand Consolidatie in geref. zendingsbond vandaag Pater Krekelbergs ontslag nietig Beroepings- werk Boekenetalage TIIOT'W "KW \RTF.T DONDERD \G 1 JUNI 1072 Binnenland ^Kerk T2/K2 door C. G. van Zweden AMSTERDAM De benoeming van de bisschoppen Simonis (Rotterdam) en Gijsen (Roermond) zijn tekenend voor de manier waarop Rome de vro lijk experimenterende Nederlandse kerkprovincie weer in liet vertrouw de gareel tracht te krijgen. Er is spra ke van een drievoudige machtsgreep, die intussen zoveel onsteltenis heeft teweeggebracht, dat de verwarring moeilijk te taxeren is. Dat Rome mis tast is duidelijk. Dagboek van de zaak Gijsen I Het tweede Vaticaans concilie had hoop en verwacht ng gewekt. Met name in ons land openbaarde zich een nieuw elan. Daarvan is weinig meer over. Cijfers zijn niet bekend, maar de vrees bestaat dat de uittocht uit het vertrouwde huis van de kerk thans catastrofale vormen aanneemt. En wat in de kerk achterblijft, vreest volgende bisschops benoemingen, om te zwijgen van de opvol ging van kardinaal Alfrink die toch niet ver meer in het verschiet kan liggen. Zal de greep van Rome onontkoombaar wurgend worden en in de tijd van een generatie de gehele Nederlandse kerkprovincie verwoes ten? Drievoudig Rome wil terug naar het vertrouwde spoor van vóór het concilie en trekt daartoe (in hoofdzaak) op dr e gebieden keihard aan de rem. Die drievoudige machtsgreep heeft be trekking op: a. de democratisering van de kerk. b. de hedendaagse theologische ontwikke ling. c. de pluriformiteitsgedachte. De korte, tragische en heftige geschieden s van het bewind van bisschop Gijsen, is een getrouwe weerspiegeling van dit Romeinse streven, want Gijsen ls eerst en vooral de loyale serveerder van gerechten die in de Romeinse keuken zijn bereid. Tegen advies 22 januari 1972 Met voorbijzien van een zorgvuldig voorbereide voordracht, en uit drukkelijk tegen het advies van de Neder landse bisschoppen in, wordt de benoeming van dr. J. M. Gijsen tot bisschop van Roermond wereldkundig gemaakt. De benoe ming schokt de gemoederen. 23 januari 1972 Vijftig Limburgse pries ters vragen Gijsen de benoeming niet te aanvaarden. Vergeefs. 29 januari 1972 Mgr. P. J. van Odijk, voorzitter van het kathedraal kapittel (advi serend college van wijze mannen) geeft op een vergadering van de diocesane pastorale raad van Roermond een toelichting en een terugblik. Hij memoreert de zorgvuldige procedure die het bisdom heeft gevolgd en de ontzaggelijke arbeid die is verricht. Er is bijvoorbeeld een commissie geweest die een profielschets voor de bisschop heeft opge steld. Een aantal vragen werd opgesteld waarop Limburgse kerkleden konden ant woorden (Respons: 12.500 ingevulde formu lieren plus honderden andere schriftelijke en mondelinge reacties. Het profiel van de bisschop die Roermond begeert, blijkt uit eindelijk betrekking te hebben op een gematigde, voorzichtige en wijze man. Roermond streeft niet naar een koploper of een wilde vernieuwer. De profielschets wordt begin februari 1971 verzonden (in maart 1971 sloot de termijn). I mei 1971 Gegevens plus toelichting aangeboden aan kathedraal kapittel en aan de centrale commissie van de diocesane pastorale raad (dpr). 8 mei 1971 officiële voordracht aan kardinaal Alfrink. II mei 1971 Nederlandse episcopaat ver gadert om kennis te nemen van de voor dracht. Na advies gaat de voordracht via de pronuntius, mgr. Felid, naar Rome. Doek valt Dan valt het doek over de inspraakprocedu re. Het kathedraal kapittel van het bisdom Roermond staat vanaf dit moment buiten spel. Er bestaat zelfs een recent officieel schrijven van Rome aan de bisschoppen in de hele wereld, waarin staat dat de uitein delijke verantwoordelijkheid bij de bis schoppen ligt en dat zij zich niet al te veel gelegen moeten laten liggen aan de diocesa ne pastorale raden. Het staat wel vast dat Rome zelf het voorbeeld heeft gegeven door de met grote zorg tot stand gekomen voor dracht naast zich neer te leggen. Het cynis me waarmee zoveel zorgvuldige arbeid, en zoveel medeleven met het wel en wee van de kerk. achteloos aan de kant werd gescho ven, is tekenend voor het verloop van de hele procedure Gijsen. Mgr. Van Odijk zegt in zijn toelichting tot de dpr: Slechts eenmaal heb ik bij een toevallige ontmoeting met de pro-nuntius uit een gezegde van hem begrepen dat onze kandi daten niet 'in' waren, namelijk toen hij zei: 'Wat hebt u me nu voor kandidaten naar voren gebracht'. Ik kreeg toen praktisch geen gelegenheid iets ter verdediging in te brengen. 5 juli 1971: Dabladen berichten over onge rustheid in bisdom Roermond, omdat dr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, samen met zijn vriend dr. J. M. Gijsen, rector van het St. Elisabethrusth'iis in Halen, bij Roer mond. Rome bezoeken. Simonis zou zijn vriend Gijsen hebben geïntroduceerd als de beste kandidaat. Autoritair Het is vreest men al te duidelijk dat Rome een autoritaire kerkstructuur blijft voorstaan, ook na Vaticanum II. De wereld kerk ontziet zich niet het patroon van Informaties, en vooral de informanten, in de schaduw te houden. De procedure, vol gens welke dr. Gijsen naar voren werd geschoven, onttrekt zich aan elke redelijke verificatie. Wat bijvoorbeeld te denken van de mer kwaardige rol die de oud-industrieel F. van Dooren te Den Haag heeft gespeeld. Het kathedraal kapittel heeft in de loop van '71 de pronuntius schriftelijk gewezen op de rol die mijnheer Van Dooren blijkbaar speelde. Deze mijnheer Van Dooren heeft het kapit tel op 6 juli '71 al laten weten dat dr. Gijsen bisschop van Roermond zou worden, en dat niets deze benoeming in de weg zou staan, wèt men ook mocht doen. Hij (mijn heer Van Dooren) kon en zou daar voor zorgen. Hij was het ook —zo zegt hij zelf die dr. Simonis bisschop van Rotterdam heeft gemaakt. Volgens de pronuntius waren deze bewerin gen uitsluitend en totaal vrucht van 's he ren Van Doorens fantasie. Nog meer Maar het kapittel heeft nog meer moeiten moeten doorstaan. De drie kandidaten van de eigen voordracht werden schriftelijk en mondeling verdacht gemaakt. Zo schreef bijvoorbeeld dr. Gerhard Fittkau in het septembernummer ('71) van 'Theologisches' onder de titel 'Die neue Kirche' een artikel met tendentieuze gegevens over de officiële kandidaten. Vooral dr. W. van Kempen (toen nog het hoofd van de personeelsdienst van het bisdom Roermond en nummer 1 van de voordracht) moest het ontgelden. Het weerwoord van het bisdom Roermond, met objectieve gegevens, ging via mgr Moors (de voorganger van mgr. Gijsen) naar dr. Fittkau, naar kardinaal Alfrink, naar kardinaal Höffner (zeer conservatief) en naar de Duitse bisschoppen. Mgr. Moors heeft noch van Fittkau, noch van de Duitse bisschoppen ook maar enige reactie ontvan gen. Een rectificatie is nimmer geplaatst. Wèl bestaat gegronde aanleiding te vermoe den dat het artikel van Fittkau in het De wijding van mgr. Gijsen in Rome. Links kardinaal Alfrink, rechts paus Paulus. Vaticaan is vertaald en als gezaghebbend is beschouwd. In de maak Intussen moest het kapittel langzamerhand vrezen dat een uiterst conservatieve kandi daat in de maak was. Weliswaar hebben Romeinse instanties de toezegging gedaan dat overleg zou worden gevoerd met de Nederlandse bisschoppen als de officiële voordracht niet zou worden gevolgd, maar dat bleek een loos gebaar. Niets v an die toezegging is waargemaakt. De benoeming van dr Gijsen (22 jan jl kwam geheel onverwachts, op een tijdstip dat vanuit Rome nog geruchten kwamen volgens welke de congregatie van de bis schoppen aan de benoemingsprocedure nog niet toewas omdat alle gegevens nog niet binnen waren. Achteraf beschouwd kan men zich afvragen of gegevens er überhaupt iets toe hebben gedaan. Het vermoeden bestaal dat de hele inspraakprocedure slechts als zoethoudertje heeft gefungeerd. Intussen waren er geruchten dat kardinaal Alfrink in Rome met zijn portefeuille zou hebben gezwaaid, maar deze berichten zijn nooit bevestigd. Vergeefs 24 jan 72: Dekens, dekenale secretarissen en aalmoezeniers geven een verklaring uit met de wens dat het beleid van mgr. Moors zal worden voortgezet. Vergeefs. 8 februari 1972 De Nederlandse bisschop pen geven de paus in overweging af te zien van de wijding. De paus laat via kardinaal Villot weten dat de wijding doorgaat en dat hij het op hoge prijs zal stellen als kardi naal Alfrink hoogstpersoonlijk tegenwoordig zal zijn. 13 febr. 1972 Wijding van dr. J. A. M. Gijsen in de St. Pieter te Rome, door paus Paulus zelf. 4 m aart 1972 Mgr. Gijsen neemt het bestuur van het bisdom over. In zijn inau gureel preek zegt hij: Daarom durf ik hen die zich verontrust voelen en die meestal tot de dragers van die ontwikkeling beho ren, te vragen erop te vertrouwen dat ik hun visie graag wil steunen, voor zover deze juist te achten zijn'. De toevoeging 'voor zover juist' is onthullend, en kon wel eens de sleutel van het gehele optreden van dr. Gijsen bevatten. 6 maart 1972 Dr. Gijsen is van mening de leiding van het bisdom een nieuwe samenstelling te moeten geven om zijn bestuur een duidelijk gezicht te verlenen en een zo groot moglijke homogeniteit van denken en handelen te bereiken. De kerklei ding van Limburg, totaal en onvoorwaarde lijk onderworpen aan de heilige stoel als een monoliet blok, dat lijkt de bedoeling te zijn. Dr. Gijsen ontslaat de vicarissen van zijn voorganger, mgr. H. Th. Beel (ex- hulpbisschop) en drs. P. J. van Odijk. Hij motiveert het ontslag met de mening dat hij wilde vermijden dat door eventueel te nemen beleidsbslissingen de scheidende vi carissen in gewetensnood zouden geraken. Rector A. M. H. A. Castermans van het Sittardse ziekenhuis 'De Goddelijke Voorzi- nigheid', wordt de nieuwe vicaris-generaal. 8 maart 1972 Pater A. Gevonden (van de paters Maristen) wordt particulier secretaris van bisschop Gijsen. Pater Gevonden staat bekend als een erg conservatieve figuur. 9 maart 192 Bisschop Gijsen verwekt deining door de cursussen op te vragen van de Heerlense hogeschool voor theologie en pastoraat Schoolbestuurders reageren met termen als 'ongebruikelijke procedure' en 'bevreemding'. Men vreest een koerswijzi ging van het theologische onderricht. Vlorgen: Bisschop strandt in spraakverwarring sische soldaat in Vietnam. Tot nu toe is Vietnam alleen nog maar slachtof fer van Amerikaans barbarisme; en zijn China en Rusland de twee landen die, ondanks de voordelen van betere verstandhouding met Amerika, dit kleine, dappere volk blijven steunen. Als het bevrijdingsleger een offensief begint, omdat duidelijk is. dat de agressor, ondanks alle vredesbespre kingen, niet van plan is met marionet en al te verdwijnen, dan is het misda dig dit offensief waanzinnig en een provokatie voor Amerika te noemen. Amsterdam J. H. van der Veen Vietnam (8) De reductie behoudt *lch het recht voor om ter opname I» dere rubriek ontvanRcn Jnr- ninoultlngcu verkort weer te ïcvhi, BI) Submotle wordt met de naam van de mndcr ondertekend. Brieven kunnen wor den Rfzondeu non dc lieer Joh. C. Francken. «oereiarls van dc honldrednctle van Trouw- Kwnriet, PoMbu* «39. Amsterdam. Vietnam (6) Het artikel van Ferry Versteeg over Vietnam in Trouw/Kwartet van 20-5 is de heer Geurts waarschijnlijk (nog) onbekend. Het was verstandig geweest om alvorens een dergelijk kortzichtig betoog te schrijven, bovengenoemd ar tikel te lezen. Dergelijke opvattingen verwacht men eerder van een 'Te- legraaf-lezer', maar niet van iemand die geabonneerd is op Trouw-Kwartet. Amsterdam Jelte van der Veen Vietnam (7) Als mr. N. Groeneweg (19-5-72) het over de conventie van Genève en de gedemilitariseerde zóne tussen Noord en Zuld-Vietnam heeft zou hij er goed aan doen om het besluit om in 1956 vrije verkiezingen in geheel Vietnam te laten plaatsvinden, er ook bij te betrekken. Amerika en zijn marionet ten hebben deze geboykot, omdat ze bang waren dat Ho Tsji Minh zou winnen. Dat de heer Groeneweg het over Russisch-Chinese overheersing heeft is helemaal onbegrijpelijk. Er is namelijk geen enkele Chinese of Rus- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactiei J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Banki Ned. Midd. Bank (rek nr. 69.73.60.768). uem.guo X 500. De onzin van mr. N. Groeneweg over Vietnam (Trouw/Kwartet 19-5) noopt deze te weerleggen. De suggestie als zou de regering van Noord-Vietnam haar regeringsvorm dwingend willen opleggen aan Zuid-Vietnam is geba seerd op een der grote Amerikaanse leugens daarover. Bij herhalingen zelfs nog 'n week geleden heeft N.-Vietnam verklaard dat het samen met het bevrijdingsfront de Zuidvietnamezen zelf uit wil laten maken welke reee- ringsvorm en nolitieke keuze zij wen sen door verkiezingen. Hier komt men aan het kernpunt van de Ame rikaanse redenen om agrpssie te ple gen. In 1954 (na Dien Bien Phoe) verklaarde Eisenhouwer dat deze vrije verkiezingen de partij van Ho Tsji Minh 80% van de stemmen zou bren gen. Tegen deze vrije verkiezingen waren de Amerikaanse plannen ge richt. Bij het begin van de Geneefse conferentie beheersten de Vietnamese autoriteiten (Vietminh) ca. 2/3 van heel Vietnam. Zij hebben terwille van het slagen van de conferentie conces sies gedaan door de troepen terug te trekken achter de 17e breedtegraad in ruil voor de beDaling in de akkoorden dat vóór eind 1956 in geheel Vietnam verkiezingen zouden plaatsvinden voor de hereniging daarvan. Volgens de akkoorden was deze scheiding dus voor maximaal 2 jaar en mocht de demarcatielijn nooit beschouwd wor den als een politieke of territoriale grens! Echter nadat Foster Dulles al eerder kwaad was weggelopen verklaarde Eisenhower aan het slot van de conferentie. 'De V.S. zijn geen deel in de overeenkomst en zijn ook niet door de besluiten, die op de conferentie genomen zijn. gebonden. Daarna 'benoemde' Amerika eigen machtig de rebellpnregering van Diem die een ongelofelijke terreur begon hetgeen in dec. 1955 resulteerde in een rapport van de internationale controlecommissie waarin Diem be schuldigd werd van 4584 terreuracties waarbij 31.176 mensen waren gefol terd. Diem verklaarde op 13 mei 1957 in New York: 'De grenzen van de V.S. strekken zich uit tot de zevendiende breedtegraad'. En dit verklaart Thieu nu nog! Wie dus nu verklaart dat Noordvietnam de Geneefse akkoorden schendt en/of agressie pleegt (in ei gen land) is hypocriet of heeft geen kennis van feiten. Amsterdam A. J. M. v. Schoonhoven Fred Haché-show (3) De heer Schipper uit Vught meent dat de VPRO iets te maken heeft met het vrijzinnig-protestantisme. Dat is al vier jaren niet meer waar. Genoem de progressieve stroming heeft he lemaal niets te maken met de met Blokken!r) spelende VPRO-kleuters. De ANWB is niet meer de wielrijders- bond; de VPRO is niet meer het kanaal van dynamiek en maatschappe lijk engagement het vrijzinnig-pro- testantisme. Utrecht A. Koke Bisschop Gijsen (3) Met stomme verbazing las ik als ka tholieke abonnee het ingezonden stuk van de heer A. P. J. Esveldt, Ter Aar. Wat in het Limburgse bisdom gebeurt heeft niets te maken met rechtzinnig heid of vrijzinnigheid in onze kerk. Het is in eerste instantie een be- stuurskwestie die Nederlandse r.k.- kerkleiders met een gezond stel herse nen zelfstandig kunnn oplossen' zon der de supervisie vai Vaticaanse spag- hetti-eters waarvan Mgr. Gijsen een Nederlands verlengstuk is. Als de Ne derlandse kerkprovincie over tien jaar een episcopaat heeft met bisschop Gij sen in zevenvoud dan is het met de godsdienstvrijheid in ons land gauw gedaan. Daar bent u net als ik sterk tegen neem ik aan Amsterdam Mevr. V. A. L. Lasslng-Munnik Adoptie (8) Er is de laatste tijd heel wat af gepraat en geschreven over het abor tus-probleem. Ik vraag mij echter af: Heeft men nu nog nooit gedacht aan de mogelijkheid van adoptie? Want voor mij is en blijft elke afdrijving van een nog ongeboren vrucht strijdig met het 6e gebod. Maar zelfs als de Wet der 10 Geboden niet als de wil van Got' wordt erkend en aanvaard, dan nog meen ik dat men toch wel een hoogst ontaarde (a.s.) moeder moet zijn om abortus te prefereren boven de afstand doen van een (onge wenste) baby. Alleen maar: er wordt algemeen over geklaagd, dat het in ons land zo moeilijk is om een adop tie-kind toegewezen te krijgen. In een land als Canada gaat dit heel wat eenvoudiger, hoewel men lk weet dit uit ervaring ook daar aller minst over ijs van één nacht gaat. Waarom nu zou ook hier de weg tot adoptie niet eens behoorlijk vereen voudigd kunnen worden? Dit zou er stellig toe kunnen bijdragen dat al thans het aantal abortus-verzoeken tot minder grote proporties wordt gere duceerd. Voorburg Krijgsdienst (13) Uit 'Krijgdienst' 4 en 11 blijkt dat de heer Stolk een nogal fatalistisch ge loof heeft in de onmisbaarheid van een weermacht. Hij gebruikt termen als 'met beide benen op de grond staan' en 'de les der geschiedenis'. Welnu, de bijbel constateert realis tisch dat er oorlogs-geweld is. maar niet dat wij bereid moeten zijn daaraan mee te doen. De bijbel leert ons in het leven en sterven van Jezus Christus hoe wij moeten antwoorden op geweld en vijandschap. Dat geldt niet alleen voor individuen, maar ook voor staten onderling. Waarom anders spreken over 'christelijke' politiek? Wie realist is. d.i. wie zich reken schap geeft van de omvang en kwali teit van de bewapening anno 1972, kan uit de geschiedenis slechts dit leren: onze bewapening heeft zichzelf onmogelijk gemaakt. Daarom is Nixon, bepaald geen pacifist, naar Peking en Moskou We leven niet meer in de tijd van het grote-mensen- spel: 'landje-veroveren'. Het is veront rustend dat veel christenen slechts verontrust zijn over kritiek op onze bewapening, maar niet over de funda menteel inhumane aard ervan. Amsterdam Mr. M. C. Kroon (Discussie gesloten red.) Van.een onzer redacteuren AMSTERDAM Verontruste gerefor meerden hebben in een open brief aan de generale synode van de gere formeerde kerken als hun mening gegeven dat het gesprek met 'mensen die afwijkende meningen voorstaan' niet eindeloos kan worden voortgezet. 'Het zal nodig zijn', aldus deze open brief, 'in geval van ernstige afwijking van Schrift en Belijdenis overeenkom stig uw roeping maatregelen te ne men die voorko ïen dat onschriftuur lijke leringen worden gedoceerd en gepropageerd en de gemeente in ver warring wordt gebracht'. Bovendien is bij de adressanten de vraag gerezen 'of het nog zin heeft de verder samen te spreken als men stelt dat 'het kerkelijke christendom na verloop van tijd te eng wordt om voluit mens te zijn' -en dan volgt, zonder dat diens naam genoemd wordt, een verder citaat uit een re- L AMSTERDAM Na een verblijf van bijna twee jaar is in ons land uit Thailand (Bangkok) teruggekeerd drs M. P. van der Marei (33), die daar het grootste deel van zijn praktische oplei ding tot vertaalconsulent heeft vol tooid. De heer Van der Marei studeer de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en was voor zijn uit zending werkzaam als wetenschappe lijk medewerker bij de afdeling verta lingen van het Nederlands Bijbelge nootschap De figuur van vertaalconsulent stamt uit Amerika en is na de oorlog over de gehele wereld tot gelding geko men. Hij is de man, die in een bepaalde, vrij uitgestrekte regio de vertaalteams begeleidt, cursussen geeft, het werk controleert, budgetteert, zorgt dat zoveel mogelijk binnen de geplande tijd de bijbelvertalingen tot stand komen en in druk kunnen ver schijnen. kortom, het bijbelvertaal werk in al zijn aspecten coördineert. Drs. van der Marei is in dienst van de United Bible Societies (UBS), het overkoepelende lichaam van alle bij belgenootschappen ter wereld, en zal enkele jaren in ons land blijven om zijn proefschrift te schrijven. Daarna zal hij opnieuw een jaar wor den uitgezonden om zijn opleiding te kunnen afronden, waarna hij tot ver taalconsulent kan worden aangesteld. Met dr. J. de Waard (Kameroen) is hij een van de twee Nederlanders, die in het korps van ruim vijftig consu lenten, die overal ter wereld werk zaam zijn, arbeiden. In Zwitserland woonde hij inmiddels een wereldcongres bij voor het ver- taalpersoneel in dienst van UBS. Deze congressen worden om de drie jaar gehouden om eikaars ervaringen op het veld uit te kunnen wisselen. Deze ontmoetingen, zijn daarom ook van zoveel belang, omdat de z.g. vertaal- ScholenDOnd theorie, een nieuwe wetenschap, op het praktijkveld van bijbelverhalen is geboren en in feite nog niet tot dc universiteiten is doorgedrongen cent artikel van prof. dr. H. M. Kui- tert in 'Wending'. Deze open brief is ondertekend door ds. W. C. v.d. Brink namens de vere niging van verontrusten 'Schrift en Getuigenis'; door ds. M. Vreugdenhil namens de persvereniging 'Waarheid en Eenheid' en door ds. M. P. van Dijk namens het confessioneel gere formeerd beraad. Wij Vroegen ds. Van Dijk, die deel uitmaakt van het deputaatschap voor het voortgezet gesprek met prof. Kui- tert en in de april-zitting der synode mèt de meerderheid van dit deputaat schap voorstelde het gesprek met prof. Kultert voort te zetten, wij vroegen hem of bij hem, nu hij zijn naam gaf aan deze brief, van verande ring van standpunt sprake was. Ds. Van Dijk zei ons, dat hij op het moment niet van mening is dat het gesprek niet moet worden voortgezet, maar dat gezien latere publikaties wel twijfel bij hem is gerezen omtrent de zin van het deputaatschap voor het voortgezet gesprek. Ds. Van Dijk voegde hieraan toe, dat hij van deze twijfel ook mededeling had gedaan in de kring van zijn deputaatschap. Voorts merkte ds. Van Dijk op dat hij het gesprek niet zou willen voortzetten tot nó de novem- bervergadering van de synode; trou wens verder gaat de opdracht aan dit bestaande deputaatschap trouwens ook niet. Van een onzer verslaggevers ZEIST De Gereformeerde Zendings bond in de Hervormde Kerk heeft in 1971 voor het eerst 2,5 miljoen gulden ontvangen. De uitgaven waren precies even hoog. Dit werd meegedeeld op de huishoudelijke vergadering die giste ren in Zeist werd gehouden. Vijf jaar geleden bedroeg het jaarlijks budget nog maar één miljoen. Het jaarverslag van secretaris ds. H. Harkema sprak van consolidatie en overweging van uitbouw. Tijdens deze vergadering werd een nieuw huishoudelijk regle ment vastgesteld. I". het bestuur werd gekozen de heer M. Holleman te Zeist. Ds. L. Blok te Aalburg en ds. J. H. Cirkel te Bodegraven werden herkozen. Deze bibliotheek van wijlen dr. C. Steenblok te Gouda, die bijna 4.000 theologische werken, voornamelijk van de periode der nadere reformatie om vat, is gecatalogiseerd door de her vormde predikant J. van der Haar te Houten en staat thans onder beheer van een stichting uitgaande van deze gemeenten. De uitlening zal geschie den via de kerkeraden. Tevens werd de uitgave van twee werken van dr. Steenblok in het vooruitzicht gesteld: 'De bestaansgrond der gemeenten' en zijn 'Dogmatiek' die eerder alleen ge stencild in een zeer kleine oplage zijn verschenen. De Gereformeerde Gemeenten in Ne derland omvatten ongeveer 15.000 zie len in 51 gemeenten. Op deze synode, die onder leiding stond van ds. M. van Beek uit Opheusden werd mede gedeeld dat voor het bejaardencen trum dat deze gemeenen in Gouda willen bouwen, in enkele maanden reeds bijna 400.000 gulden aan giften en leningen is binnengekomen. Zodra het miljoen is bereikt wil men gaan bouwen. De grond is al gekocht. Dit centrum zal in eerste aanleg 112 wo ningen omvatten. Het aantal scholen dat van deze ge meenten uitgaat is de laatste jaren zo gegroeid dat het wettelijk voorge- DELFT Het ambtenarengerecht voor het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs hee*t beslist dat .pater Ed Krekelberg s.j. leraar mag blij ven. De uitspraak van het ambtenaren gerecht houdt een nietigverklaring in van het ontslag dat ;'ater Krekelberg per 1 september is aangezegd door het Sint Stanislascollege in Delft. Een con flict met de leiding van de school leid de ertoe dat pater Krekelberg, die sinds jaar en dag aan het college les gaf, hiermee eind vorig jaar moest stoppen. ONZE BOMEN Achter het raam met de blauwe gerui- ten gordijntjes en de bloeiende gera niums gaan mijn gedachten uit naar de bomen in 'de hof'. We hebben er nog tien. Juist dit voorjaar hebben we de achterste kerseboom eruit moe ten halen nadat hij al twee jaar zijn blad had laten hangen. Nog twee kersebomen zijn er over. Achterin, tegen het weiland aan, staat ook nog een appelboom, maar de appeltjes die hij in grote menigte afwerpt zijn niet goed eetbaar. De twee perelaars die recht achter ons huis staan lijden beide een armoedig bestaan. Vooral de voorste is een echte sukkelaar, 't Zal wel nooit meer wat met hem worden, maar nog zit er kracht in zijn stam en ik kan het niet over m'n hart verkrijgen om hem te rooien. Afgezien van nog een appel en twee peren, de kleine berkjes maar niet meegerekend, zijn de noteboom en de perelaar met de grote bolle winterjan- nen onze trots. De noteboom niet vanwege zijn vruchten, want we heb ben 't pas twee keer meegemaakt dat we er een mandje noten op overhiel den, maar vanwege de machtige scha duw en zijn bewezen vermogen om muggen en dergelijk lastig gedierte uit onze omgeving te houden. Gewel dig staat hij daar en we nemen hem zijn overvloedig vallend blad in het najaar niet kwalijk. Maar nog groter is de pereboom met de winterjannen, keihard en bijna stuk voor stuk goed voor een maaltje roodgekookte peren. We zijn zuinig op onze bomen. Er staan er toch al niet teveel in dit dorp. Wel daarbuiten in de bossen, maar hier hebben ze iets tegen bo men. En ik kan me dit landschap toch niet indenken zonder de overda dige bladertooi in de zomer en het ragfijne viligrain van de takken in de winter. Een eikenboom der gerechtig heid is -er niet bij. Dat wordt aan mij, aan ons, overgelaten. Die benaming valt op ons terug. Een mens als een boom, een bijbels beeld. Psalm 1 begint er al mee. Het beeld van de 'frisse boom, in vetten grond geplant bij enen stroom1 is merkwaardigerwijs alleen van toepassing op de mens die niet in 's bozen raad wandelt. Doet hij dat wel dan is hij niet meer te vergelijken met een boom, maar met kaf. Een veelzeggende bijzonderheid. NED HERVORMDE KERK Beroepen: te IJsselstein; (toez.), A- J. Timmer te Woudenberg; te Oude Ton- ge (toez.), A. van Brummelen te Hier- den; te Katwijk aan Zee: J. Catsburg te St. Maartensdijk; te Achterberg: B. Havekamp te Nijkerkerveen. Aangenomen: naar Scherpenzeel (Friesl.) c.a.: kand. J. J. v. d. Heiden te Zeist. Bedankt: voor Driebergen: drs. S. Meijers te Ermelo. Van een onzer verslaggevers GOUDA Binnenkort zal de uitlening uit de Dr. C. Steenblok-biblio theek worden opengesteld. Dit werd gisteren medegedeeld op de sy node van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. schreven minimum om een eigen scholenbond te slichten (12) dit jaar wordt bereikt. In verschillende plaat sen wordt nog aan de oprichting van scholen gewenu. l)m hei aan scnolen die nog niet aan de bepalingen van de wet voldoen mogelijk ie maken alvast zonder overheidsfinanciering tt begin nen, werd in 1969 besloten dat elke gemeente een gulden per ziel per jaar zal storten in een speciaal daarvoor bestemd fonds. Het is vooral de wijze waarop de bestaande chritelijke scno len de bijbelse geschiedenis wordt gegeven aismede de invoering van de nieuwe bijbelvertaling en de nieuwe psalmberijming die deze gemeenten drijft tot het stichten van eigen scho len onder toezicht van de kerkead. Besloten werd dat een van de predi kanten (waarschijnlijk ds. A. Wink te Veenendaal of ds. A. van den Berg te Bruinisse) in september de gemeen ten in Canada zal bezoeken. De syno de onderstreepte nog eens een eerder genomen besluit, volgens welke alleen predikanten van eigen kerkverband in de gemeenten mogen voorgaan. Zen ding! avonden, politieke tijdredes en dergelijke mogen niet het karakter van verkapte kerkdienst dragen. Aan de synode ging een bidstond vooraf waarin ds. F. Mallan voorging. Dit was tevens zijn afscheidspreek uit Gouda daar hij een beroep naar Vlaardingen heeft aangenomen. Simon Vinkenoog. Wonder boven wonder. Gedichten 1965-1971. De Bezi ge BIJ, 1972. LRP 399. Prijs: 9.50. Verschillende gedichten uit Simon Vinkenoogs jongste verzamelbundel zijn getiteld: 'Leerdicht'. Vinkenoog gaat, zo blijkt, van de veronderstel ling uit dat zijn teksten een bood schap brengen. De boodschap van Vinkenoog —met een oprecht hart, maar een verward hoofd verkondigd moet op z'n zachtst gezegd een vage genoemd worden. Het komt er ongeveer op neer, dat we allemaal maar écht léven moeten, van Geboor te, door Orgasme, naar Dood. Dat is Vinkenoogs GOD: het Leven. Welis waar komen er nog allerlei Ingewik kelde, en flink paradoxale, mystieke elementen bij, zoals het Niets en het Alles, maar wie ben ik om daar iets zinnigs over te zeggen. Als de uitspra ken in dit getuigenis-boek eens niet vol duisternis zitten, zijn ze so simpel als: 'Het is altijd anders dan je ge dacht had'. Van Vinkenoogs poëzie kun je zoiets niet zeggen; daarin klinkt één hoogst vervelend gehamer op steeds hetzelfde aambeeld. Wat doen we ermee? We worden opgeroe pen, dat valt niet te ontkennen, maar waartoe? We moeten allemaal vrien delijk voor elkaar wezen, geen oorlog voeren, maar volop leven, en vooral proberen diep in onszelf het Ant woord te vinden etc. etc. Het pathos van Vinkenoog bestaat voor mij he laas Jitsluitend uit cliché's. Zijn pre kenbundel, vol belering ('Wees...', of 'Laten wij...') handelend over 'de mens' en zijn bestemming, bevat maar weinig poëzie: van vormgeving ls nau welijks sprake, van geconcentreerd of verbijzonderd taalgebruik (in goede zin) nog minder. Toch roept Vinken oog iedereen op een dichter te wor den, want een dichter (als hijzelf) schouwt 'een wereld van liefde'. Hoe suggestief Vinkenoog schrijft, beoor- dele de lezer ten slotte zelf; 'Niet voor niets leeft de mens voor niets-/ Hij zal het met Alles en nog wat moeten maken./ Hij zal het in de eerste plaats met zich zelf moeten maken./ Met zijn eigen toppunten, diepten, afgronden en stroomversnel lingen./ Wie niet vlug genoeg is wordt voorbij geschoten./ Veel men sen levende lijken al afscheid van het leven genomen./ Niet voor niets. Ik niets. Jij niets. Tussen ons Alles*. T. v. D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2