Ajax spreekt zich niet uit over Wereld-beker Jongens! Doe mee met Cruyff, Van Hanegem, Israël en Keizer in het Cupfighter Py jaraaTeam. Europa Cup 1 Ajax [KOUW/KWARTET DONDERDAG 1 JUNI 1972 TI» K15 AJAX VOLTOOIT TRILOGIE mankracht tekort. Aanvoerder Sandro Mazzola, de briljante schakelaar, Frus- talupi, Bedin en wisselend Oriali en Giubertoni (na tien al wegens een blessure vervangen door Bertini) moesten zich zeker in het eerste half uur op 'wrekende acties' concentre ren. Inter slaagde echter in zijn eer ste opzet. De domr Ajax zo hevig gewenste snelle openingstreffer kwam niet in die eerste helft „tot stand. Ondanks vaak briljante soli van Cruyff en Keizer. Ondanks het feit ook, dat Wim Suurbier opmerkelijk veel ruimte op de verouderde en daardoor te statische rechtervleugel van Inter kreeg. Voorzetten van Wim Suurbier en ook van Sjaak Swart zorgden weliswaar voor voldoende pa niek in de Italiaanse defensie, maar vooral de geroutineerde internationaal Burgnich wist in zijn positie als libe ro veel precaire situaties koelbloedig op te lossen. Inters zelfvertrouwen groeide dan ook. Maar deze reikte in de door Ajax beheerste eerste helft toch niet zover, dat de Italianen meer dan drie of vier spelers in de aanval durfden te schuiven. Inter bleef wie had anders gedacht op de verrassende overrompelende uitval loeren. Met name Sandro Mazzola, niet ten onrechte als de begaafde maestro afgeschilderd, moest daarin een beslissende rol spelen. Mazzola, de zwoeger, bleek bereid, zodra zich de geringste mogelijkheid voordeed, de beide spitsen van een dieptepas te voorzien. Barry Hulshof en Horst Blankenburg bleken echter attent en geconcentreerd genoeg om het vaak eenzame aanvalsduo Bondnsegna-Jaif aan de teugel te houden. Geduld Het was in vele vormen al geschreven en gezegd. Door de immer optimisti sche Kovacs bijvoorbeeld: 'Ajax moest geduld hebben. Erg veel zelfs. Maar de kans op het waardevolle doelpunt zou komen. We moeten rustig blijven bouwen, ons eigen spel blijven spelen en ons niet laten intimideren'. Ajax had geduld en het werd beloond ook. Nog geen twee minuten na de rust kwam die zo bevrijdende treffer. Het doelpunt was in feite illustratief voor één opmerkelijk facet van deze boeien de wedstrijd. Het leek of Ajax met éen speler meer opereerde. Steeds weer bracht Ajax een extra man in de aanval. Op rechts vooral kwam Wim Suurbier. In de eerste helft al had hij zich voor Mühren in opkomende ac- Johan Cruijff schiet Ajax naar een voorsprong van 1-0. ties kunnen uitleven. Het tempo op de linker verdedigingsflank bleek zo traag, ouderwets bijna, dat Suurbier en Swart voortdurend in de aanval konden gaan. Daarom was het niet zo verwonderlijk, dat Wim Suurbier, hard op weg in zijn come-back in de nationale formatie, een zeer groot aandeel in Cruyffs doelpunt had. Suurbier sprintte voor de zoveelste keer op volle snelheid langs de zij lijn, richting hoekvlag. Opnieuw aar zelde Fachetti. Wéér stond hij tegeno ver twee opponenten. Maar Suurbier legde de bal even terug en plaatste de bal hoog in de doelmond. Een gigan tisch misverstand tussen doelman Bordon en Oriali die elkaar in de weg liepen, gaf Cruyff een unieke kans. De bal ging langs de twee Italianen, waardoor Cruyff een leeg doel op enkele meters vond. Beheerst strafte hij de blunder af: 1-0. Inter stond toen zeer nadrukkelijk aan de rand van de afgrond. Cruyffs koelbloedige handeling betekende voor de squadra het sein de loopgraven te verlaten. Zij kregen daar echter nauwelijks gele genheid voor. Ajax bleef aandringen. Trainer Inver- nizzi nam zijn maatregelen. Hij ver ving Jair, de Braziliaanse rechterspits, door Pelilizarro. Een wijziging die hij ook afgelopen zondag in de laatste competitiewedstrijd had doorgevoerd. Jair bleek op dat moment kansloos. Een schitterend voel ballende Krol was de voornaamste .oorzaak. Velen zullen zich echter terecht afvragen, waarom Invernizzi op zo'n belangrijk moment juist een van zijn toch al zo spaarzame aanvallers uit zijn formatie nam en waarom hij bijvoorbeeld niet de op het middenveld dwalende Frus- talupi opofferde. Immers, Inter had door die achterstand in de eerste plaats offensieve kracht nodig. Het massale aanvalsgeweld van Inter bleef dan ook uit. De waardige kampioen van Europa bleef heersen. Joh an Cruijff persoonlijk gaf de tweede ach tereenvolgende Europa Cup van Ajax nog meer glans door het tweede doel punt te maken. Een treffer, die de werkelijke kracht van dit Ajax veel beter uitdrukte dan het eerste 'ca deautje'. Piet Keizer zond een vrije trap hoog in- de- verdediging van In- ter. Cruijff timede perfect en stootte de bal met het hoofd tussen drie Inter-verdedigers door langs de wan hopige Bordon: 2-0 Daarnaast echter is er een compliment aan de Italianen niet overdreven. Te voren was gevreesd en verzekerd, dat Inter genadeloos zou spelen, dat in plaats van elf voetballers elf schurken Ajax zouden bestrijden. Inter is verre van een imponerende finalist geble ken. Het heeft echter zijn sportieve plicht gedaan. De oorlog is uitgeble ven. Samen met Ajax heeft het in ie der geval geprobeerd Europees top voetbal te spelen. Inter heeft zich aan beschamende acties nauwelijks schul dig gemaakt. Alleen Bertini werd door de voortreffelijke Franse scheidsrech ter opgeschreven. Deze Cupfinale werd er echter niet minder mooi om. AjaxInternationale 20 (00). 47. Cruijl'l 1O. 75 Cruijff 20. Scheldsrechler: Holles i Frankrijk). Toeschouwers: 65.000 (uitver kocht). Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol: Haan, Neeskens, Gerrie Mühren; Swart Cruijff, Keizer. Inlernazionale: Bordon; Burgnich; Facchetti. Giubertoni (Bertini). Oriali, Bellugi; Frusta- luppi, Mazzola, Bedin; Boninsegna, Jair (PcHIzzaro) ADVERTENTIE Voor jou is er net zo'n stoere Cupfighter Pyjama als voor Cruyffie, Willem, Rinus en Pietje, Een mooie en- sterke pyjama van Draion tri de clubkleuren en met de echte emblemen van Ajax of Feyepoord. Moeder kan hem gemakkelijk en héél voordelig bij elkaar sparen. Bij de SRV-man. Moeder! Spaar, zo'n machtige Cupfighter Pyjama, Bij de SRV-man. Coler: '1 erplichting ten opzichte ran fans' Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Al is de trilogie voltooid, toch betekent het veroveren van de Europa Cup voor Ajax geen slot van de competitie '71 -'72. De titel Europees clubkampioen impli ceert gebruikelijk een verlengstuk: het spelen om de Wereldbeker. Het mag genoegzaam bekend heten, dat Ajax niet sympathiek tegenover het idee van twee confrontaties met de titelhouder uit Zuid-Amerika staat. Althans het medisch team niet, op wiens gezag het bestuur vorig jaar besloot medewerking aan de wereldbe ker te ontzeggen. De spelers, maar ook trainer Kovacs hebben er nooit een geheim van gemaakt dat deelna me aan de Wereldbeker een logisch uitvloeisel is van een zege in de finale van de Europa Cup. Pas over enkele dagen zal Ajax zich definitief uitspreken over de vraag of de ploeg ditmaal wel bereid is tege moet tc komen aan de wensen van het publiek. Uit uitlatingen van dok ter Rolink, het invloedrijke lid van het medisch team en van voorzitter Van Praag kan al worden opgemaakt, dat de problematiek wat positiever wordt benaderd dan het geval was toen Nacional te Montevideo de tegen stander zou zijn. Dat heeft overigens niets te maiken met het imago van Independiente, de huidige kampioen van Zuid-Amerika. De ploeg uit Bue nos Aires staat bekend als een bikkel harde equipe. Van Ajax' zijde nu dus nog geen concrete reacties. Anderen waren wel bereid hun mening over het 'wel- of niet' spelen om de Wereld beker te ventileren. Iner's trainer Invernizzi: 'Persoonlijk had ik graag Inter naar de strijd om de Wereldbeker gevoerd. Dat is dus niet het geval, maar uitgaande van de wensen van de spelers, zou je moeten zeggen: doen, en dat doen beklemd- toond. Als een ploeg eenmaal triomfen verzamelt, wil ik een maximum aan rendement bereiken. Er heerst dan een nauwelijks te stillen honger. An derzijds kan ik me de medische be zwaren indenken. Ook het bestuur van Inter zou dat incalculeren bij het nemen van een besluit'. KNVB-voorzitter sectie betaald voet bal, Jos Coler: 'Ik heb de idruk dat Ajax wel zal inschrijven. De motieven waren destijds goed, maar ik geloof dat het bestuur zich nu realiseert dat het een verplichting Is ten opzichte van de fans. Als Ajax niettemin wei gert, dan lijkt het mij verstandig de strijd om de wereldbeker officieel te reglementeren. De waarde van die cup ls gestegen, nu ook de Braziliaan se clubs meedoen'. Elek Schwartz ex-coach van het Ne derlands elftal en Sparta: 'Ik begrijp niet waarom erover gepraat wordt. De spelers willen het, er kan geld ver diend worden, Wat wil men nog meer. De wereldbeker is het topje van een pyramide: competitie Europa cup-toernooi Wereldbeker. Trou- F' i 'mÈmÉËËm Johan Neeskens belaagt doelman Bordon. Rechts Sjaak Swart. wens, wat heeft Ajax te vrezen? Het is de meest complete ploeg op deze aardbol. Welke club beschikt over twee geniën? Toch niemand. Ik kan me herinneren uit mijn periode bij Benfica, dat het een wensdroom van de spelers was. Nee, ze hebben nooit gewonnen. Tegen het grote Santos werd twee keer verloren. Maar nog maals, wie heeft er tegenwoordig twee briljante voetballers in één team. Ze spreken nu wel over Jordao bij Benfi ca, maar wat kan die man eigenlijk. Hij is het niet eens waard om de koffer van de eens zo grote Eusebio te dragen'. Guus Couwenberg, praeses van Feyenoord: 'Toen wij destijds over het meedoen aan de wereldbeker dis cussieerden, rezen er ook bezwaren. De injecties, de vermoeiende reis, de grote klimatologische verschillen. Ook onze medische staf heeft daarvoor ge waarschuwd. Maar het bestuur heeft zich op het standpunt gesteld dat do verantwoordelijkheid bij de spelers berustte. En de spelersrraad besliste unaniem: ook de wereldbeker willen we pakken. We hebben ons daarbij neergelegd, temeer omdat ook wij be seften dat het een morele verplichting ten opzichte van het legioen was'. Leo Steegman, trainer van Sparta: 'Als je het probleem benadert vanuit het gezichtspunt van de toeschouwer, heb je weinig keus: spelen. Maar ik kan me voorstellen, dat een bestuur daar genuanceerder over denkt Wat valt er te verdienen? Sympathie, dat wel. Maar geld? Daar geloof ik niet in. De reis- en verblijfkosten plus de premies, en die zullen toch ook wel rond de 20 mille de man liggen, wegen wellicht zwaarder dan de in komsten uit de recettes en televisie. Als technische man en als toeschou wer zeg ik ja; als bestuurder zou ik het nog niet weten'. Reportages van t»errit den Ambtman John Linse en Richard Matt hij se ROTTERDAM De Europa Cup blijft in Amsterdam. Ajax com pleteerde gisteravond in de kolkende Rotterdamse Kuip een uniek seizoen. Na het landskampioenschap en na de Nederlandse beker werd ook de laatste triomf op een glanzende manier binnengehaald. De Europese beker voor landskampioenen bleef terecht in het bezit d van Ajax. Het zich sportief verdedigende Internazionale uit Milaan werd na rust door twee doelpunten van Johan Cruyff terecht ge vloerd. De apotheose van een schitterend seizoen, een prachtige fi nale, had voor Ajax niet mooier kunnen zijn. Madrid werd een fiasco, d Londen een triomf zonder glans, maar Rotterdam heeft Ajax einde lijk de erkenning van een wereldteam gegeven. Voetbal-minnend Nederland wist al lang, hoe briljant het zo vaak als g 'compleet' geroemde Ajax kan spelen. - Alleen de echte internationale erken ning, zoals teams als Benfica en Real Madrid in het verlden hebben verwor ven was nog altijd uitgebleven. Toen Ajax vier jaar geleden voor het eerst internationaal naar voren stapte, werd e het als een willig schaap door AC 'eMilaan afgeslacht. Vorig jaar op d Wembley veroverde Ajax voor het i. oog van de wereld voor de eerste keer e de Europa Cup. Maar de finale tegen e Panathinaikos was verre van glans- er rijk. En toen de spiedende televisieca- u mera's in april beelden van de con- v j frontatie tussen Benfica en Ajax naar talloze landen overseinden, zagen de miljoenen slechts een puur verdedi- V* jende formatie. Trainer Gianni In-ver- nizzi van Inter bijvoorbeeld: 'Er 9 rordt altijd over het negatieve voet- Ajax, met de Europese voetballer van het jaar in zijn midden, kreeg giste- ren een nieuwe kans om definitief internationale bewondering af te dwingen, al leende de tegenstander rich daar aanvankelijk nauwelijks voor. Het defensieve spel-concept van 1 Inter stond tevoren vast. De grote traag luidde alleen: hoe lang zou het duren voordat Ajax het gevreesde en gedegen Italiaanse verweer open kon breken. Italiaanser kon het niet: de spitsen van Ajax konden van i- meet af aan op een genadeloze man- j dekking rekenen. Johan Cruijff vond n de jonge Oriali aan zich geketend, Ook als Inter aan een uitval bouwde, it Bellugi schaduwde de andere meester, ïl. Piet Keizer. En Sjaalk Swart zag zich n bewaakt door de ervaren Facchetti, de h. oppercipier van het Italiaanse voetbal. 'Het gevaar in de aanval school vooral in de opkomende acties. Het versnel len, de sprint in de diepte, ook als de bal niet aanspeelbaar was; dat was het grootste wapen van dit Ajax. Deze •J1 specialiteit werd in het boeiende com petitie-duel tegen Feyenoord zo suc- tesvol geserveerd en moest ook tegen Inter tot de afbraak van de stugge Verdediging leiden. Daardoor werd bet jonge binnentrio Neeskens - Haan Mühren zo belangrijk. Daarom ook ras er een geweldige taak voor de beide vleugelverdedigers, Suurbier en Krol, weggelegd. Zij moesten Inter Verrassen, uit balans brengen, ruimte 1 creëren vooral. Maar de offensieve vcr- dedigers werden in de eerste periode al tot een dubbele taak gedwongen. Inter immers het is al zo vaak bewezen zal via de spitsen Jair en e Boninsegna uiterst gevaarlijke uitval- len produceren. Trainer Kovacs: 'We Boeten aanvallen, veel zelfs maar te gelijkertijd alle attentie op de verde- digende activiteiten blijven behou- Daarom is het niet verwonderlijk, dat de eerste echte fraaie mogelijkheid 'J voor Ajax via vleugel verdediger Ruud Krol werd geschapen. Hij voldeed aan Kovacs' opdracht ('Er moet veel ge- schoten worden') op imponerende wij le door halverwege de eerste epidode vanaf 35 meter steenhard invaller doelman Bordon te verrassen. De bal ging echter, buiten bereik van Bordon. via de paal net naast, k Het middenveld van Inter kwam vaak bal in Italië gesproken. Maar als ik moet afgaan op de opnamen die ik van die wedstrijd zag, dan was dat toch ook een zuiverste cattanaccio, zo verdedigend speelde Ajax'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15