Politie niet voor grote problemen met valse kaarten Stefan Kovacs de gelukkigste van allemaal Johan Cruijff niet alleen gewaardeerd om treffers Kristensen en De Jong naar Feyenoord Ajax-supporters laat op dreef Recordgemiddelde Italiaanse ronde Nieuw wereldrecord voor Faina Melnik Newcombe toch naar Wimbledon Szabo wint na fraaie combinatie TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 JUNI 1972 Sport T12/K11 Van onze speciale verslaggevers ROTTERDAM De drie meter lioge hekken ble ken niet voldoende. Toen Ajax eenmaal voor de tweede keer de Cup zeker had gesteld, slaagden de meest enthousiaste supporters er toch in het veld te bereiken. De helden werden geëerd. In het opwindende tumult vierde Ajax opnieuw zijn Europese triomf. Nederland kon weer een feestje gaan bouwen. Maar in Rotterdam ging het heel wat waardiger dan een week eerder in Barcelona, toen Schotse supporters als wilden de spelers be jegenden. De intensieve con trole op valse kaartjes voor de vak ken W en M heeft gisteravond bij de toegangshekken van het stadion Feyenoord weinig grote problemen op geleverd. Moeiteloos pikten de Stadion suppoosten in samenwerking met de politie de bezitters van valse toegangs bewijzen uit de duizenden die zich voor de stadionhekken samendromden. De politie had uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om niemand de kans te geven door de mazen van het net te glippen. Via luidsprekers werd in het Italiaans en het Nederlands omgeroepen dat alle toeschouwers met een kaartje voor de vakken W en M zich door een speciale ingang moes ten begeven. Op deze manier was het vrijwel ondoenlijk met een ongeldig kaartje binnen de muren van de Kuip te komen. Zij die het er toch op waagden en dat waren er volgens een woordvoerder van de politie enke le tientallen werden prompt gever baliseerd. Om menselijke drama's te voorkomen werden mensen die te goe der trouw in het bezit waren geko men van een vals kaartje in de gele genheid gesteld een geldig toegangs biljet te kopen. Urenlang hebben ze gisteren op el- kaars tenen gestaan. De Tifosi. de fanatiekelingen, die vooral per trein waren overgekomen uit West-Duits- land en Italië. Nog voordat de eerste politieman voor dat sfeervolle strijd perk op zijn post stond, knetterden de Italiaanse liederen en gezangen door het anders zo kille Rotterdam Het zwart en blauw, kleuren van hun Internazionale. vormden de belang rijkste wapens De levensgrote vlag gen. de petten ph al die andere geestelijke chauvinistische attributen Dit alle-, kr.-.w p.i- v<--i en vee! late ARGENTARIO (ANP) In de tien de etappe van de Ronde van Italië, van Rome naar Argentario over 166 kilo meter. hebben de 82 wielrenners een nieuw record gemiddelde snelheid ge vestigd. Zilioli (Italië), de ritwinnaar, deed een tijd noteren van 3 uur 58 minuten en 31 seconden hetgeen over eenkomt met een moyenne van 41,757 kilometer per uur. Italo Zilioli sprong weg en nam een voorsprong van vijftien seconden. Door zijn overwinning schoof hij in het algemeen klassement naar de zes de plaats. Eddy Merckx ging als ze vende over de streep en behield de rose trui. Algemeen klauement: 1 Merckx 'Belg) 51 54 40 2 O. Peior»on iZwe) op 10 sec 3 Fuente Sp> op 1J7. 4 Lasa <Sp) op 3 12. 3 Motta (II) op 4 13. Zilioli (11) op 4 23 7. Galdos iSp) op 4 30. 8. Lopei Carrll <Sp> op 4.43. 9 Schlavon (It) op 5.03. 10. Laxcano (Sp) op 5 04 Jo de Boer heeft zijn leiderspositie in de derde etappe van de Ronde van Engeland voor amateurs niet kunnen handhaven. De winnaar van de derde etappe, Phil Edwards, nam het leiders tricot van onze landgenoot die op 2.22 finishte over. Algemeen klassement1 Edwards (Gfl) 8.53.19, 2. SmyraA iPol) 8.53 35. 3. Kuipei INcd) 8 53 45. 4 Dc Boer iNed) S 55.13. 5 K-icxamarck (Pol) 8.35 is. ft Fagerlund (Zwei 5.58.03. 2. Roach (GB) 5.58.08. S. Oppe (Ned) 8 58.12, 9 Ducbemln (Fr) 8.S0 13. 10. Alinp (Ned) 8.58.17. concurrentie van die andere, Neder landse kleuren. Het rood en wit van Ajax. Voetbal-minnend Amsterdam hoefde kennelijk niet zo vroeg naar dc concurrerende Maasstad, naar de Kuip waar Feyenoord eens (het is nog maar zo kort geleden) met be hulp van Jaap van Daele, de Wereld cup weggriste. Deze Kuip, dit unieke domein, was vo or enkele uren de uitnodigende pleisterplaats voor alles wat Ajax wenste te zijn. Amsterdam is geordend en verbijste rend kalm naar Rotterdam getogen. Wat sfeer betreft, mag deze intocht van het supporterslegioen in de verste verte niet met Milaan en Londen worden vergeleken. Twee jaar gele den, in de roestige Italiaanse indus triestad, veroverde het legioen van het mens de sportclub Feyenoord binnen enkele uren en met refreinen van ht bestofte Hand in Hand de binnenstad van Milaan. Een jaar later volgden de Ajacieden, die Piccadilly Circus in Londen tot een wilde Romeinse arena maakten. Dit keer begon het anders. Rustiger, minder emotioneel, zelfver zekerd bijna. Zo dicht bij huis is een Nederlandse voetbalsupporter voor een belangrijke wedstrijd toch totaal anders. Dan houdt hij zijn masker voor. Of liever: hij doet gewoon. Wel licht iets van die valse schaamte? Het zij zo. Terwijl de Italiaanse opponen ten wel driftig het uiterste van hun chauvinisme lieten zien. schoof de Nederlander beheerst het stadion bin nen. Natuurlijk: met de rood-witte uitrusting. In vele vormen, in talloze maten. Pas daarna zette hij zijn la waaierig masker op. Pas nadat hij in de massa van gelijkgestemden was opgenomen, zette hij de toeter echt aan de mond. Typisch Nederlands toch. In het stadion greep de Europa cup-sfeer een uur voor het begin van de ontmoeting pas goed om zich heen. Toen slenterden de vedetten ogen schijnlijk ongeïnteresseerd de groene plaats op. Het was het begin van de supporterswedstrijd. Het Zuideuropese temperament mocht het op de tribu nes nog even winnen. En terwijl het kleurrijke volk zijn zwaarbetaalde en moeilijk verkregen toegangskaartje als een kostbaar souvenir in de porte feuille stopte, werd er in de catacom ben van het Rotterdamse voetbalmo nument door anderen keihard ge werkt. Door de honderdveertig techni ci van de NOS, die verbindingen met de diverse uithoeken van de wereld tot stand brachten. Door het legioen van verkopers, de driehonderd journalis ten. de honderden suppoosten en poli tieagenten. Dat allemaal betrof een voetbalwedstrijd tussen de kampioen van Nederland en Italië. Meer niet. Eigenaardig eigenlijk. 'Terecht Europees roetbuller ran t jaar' Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Johan Cruijff, in het verleden veelvuldig als een vertelend knaapje geschetst, valt ook na het veroveren van een Europa Cup niet meer uit zijn zorgvuldig opgebouwde rol: die van de werkelijke prof. Geen grootspraak, geen arrogante uitspraken. Al gaf Europa's voetballer van liet jaar met twee doelpunten gestalte aan Ajax' briljant overwinning op Inter, toch stelde Cruijff na afloop even simpel als bescheiden: 'Het maaktniet uit wie er scoort. Als er maar een doelpunt valt. Als een ander die doelpunten had genomen, dan had ik er evenveel vrede mee gehad.' Hoogopspringend achter Burchnich scoort Johan Cruijff Ajax' üriali. tweede doelpunt. Links Swart, rechts Johan Cruijff, die zich ook publie kelijk niet meer als een verwaande vedette manifesteert, werd niet alleen gewaardeerd om zijn produktie. Cruijff stelde als zo vaak zijn kwaliteiten in dienst van de ploeg. Was niet uit op persoonlijke glorie. Zijn tegenstander '>riali merkte op: 'Cruijff heeft de titel 'Europees voetballer van het jaar' terecht gekregen. Het is een weer galoze speler, al was dat in Italië nauwelijks bekend. Cruijff is snel heweeglijk en het allerbelangrijk ste je weet nooit van tevoren welke kant hij opdraait.' Henk Groot, ooit ploegmakker van Cruijff, maar nu optredend als scout: 'Ik vind dit fantastisch voor Johan. Eindelijk heeft hij voor het front van miljoenen televisiekijkers het bewijs van zijn mogelijklieden geleverd. Die twee doelpunten vormden de bekro ning van een loopbaan die nog lang niet beëindigd is.' De grote waarde van de finale Ajax- Inter was vooral de manier, waarop de Amsterdamse formatie zijn tegen stander elimineerde. Cruijff: 'Europa weet het nu: je hoeft niet te verdedi gen om mogelijk een eindstrijd als deze te beslissen.' En zijn vergelijkinj Inter en diens stadgenoot AC Milan eerder tegenstander van Ajax in tb- Europa Cup-finale: 'Deze ploeg had belangrijk minder inhoud AC Milar was een stuk dynamischer. Als dip ploeg gebruik maakte van de counter, kwamen er zes, zeven man tegelijk op. Inter deed dat niet, hoogstens drie man durft uit de defensie te trekken. Van invloed daarop is uiteraard ook geweest, de aanwezigheid van Johan Neeskens. Wat die gepresteerd heeft... Mazzola kwam nauwelijks aan de bal.' Ook Cruijff had in de brigade van trainer Kovacs geen enkele zwakke plek kunnen constateren: 'Niemand speelde beneden zijn gebruikelijke ni veau. Wij hebben geprofiteerd van Inters pover bezette posities op de rechter vleugel. Het was bekend, déér lagen onze mogelijkheden. En Wim- pie Suurbier heeft dat uitstekend be grepen. Mèt Sjaak Swarl confronteer de hij linksachter Facchetti steedr met twee opkomende mensen. Hij kwam niet doorzichtig op: zijn sprin tjes hielden steeds een verrassings element in.' Over het geschenk, dat het duo Oriali- Bordon hem gaf: 'Ik deed een stap naar voren. Mijn tegenstander Oriali sprong op, Samen met Bordon. Ik bleef afwachten. Het was een 'mak kie' toen zij de bal beiden misten.' En over de kwalitatief veel fraaiere kopbal: 'Die vrije trap van Piet was zwanger van effect. Iedereen zat er naast. Ik hoefde de bal er alleen maar in te knikken.' AMSTERDAM Feyenoord heeft een opvolger voor Coen Moulijn: gis teren contracteerde de Rotterdamse club de 25-jarige Deen Jörgen Kris tensen, die het afgelopen seizoen voor Sparta uitkwam. Kristensen, voor wie een transferbedrag van rond zeven ton zou zijn betaald, heeft de Neder landse voetbalnationaliteit Naast Jörgen Kristensen heeft Feyen oord gisteren ook beslag gelegd op middenvelder Theo de Jong van NEC. De Jong, die dit seizoen in het Neder lands elftal debuteerde tegen Grieken land, heeft een voorlopig contract van een jaar. Het transferbedrag zou 300.000 gulden bedragen. De kans is niet uitgesloten dat Feyen oord nog een aanvaller van faam contracteert. De Rotterdammers lon ken naar Willy Lippens, die na zeven seizoenen het Westduitse Rot-Weiss Essen vaarwel wil zeggen. De onder handelingen zouden in een vergevor derd stadium zijn. Het transferbedrag ligt, naast een fors handgeld voor 'Die Ente' zelf, op vijf ton. De onderhandelingen van Feyenoord met de 24-jarige spits van FC Twente, Jan Jeuring, zijn nog niet afgerond. De Twente-speler wil graag een meer jarige verbintenis bij de Rotterdam mers sluiten. Piet Romeijn krijgt van Feyenoord een vrije transfer. De kans is aanwe zig dat de 31-jarige verdediger naar SVV gaat. Theo van Duivenbode komt op eigen verzoek op de lijst, Franz_ Hasil heeft van de Feyenoord-leiding geen medewerking gekregen bij een vroegtijdige verbreking van het con tract. De Oostenrijker wil graag weg. maar moet nog twee jaar blijven. De kans is niet uitgesloten dat Theo Laseroms, die door Feyenoord op dë transferlijst is geplaatst, zijn carrière zal voortzetten bij DFC, dat volgend seizoen FC Dordrecht zal heten. Scheidsrechter Ad Bogaerts en de nieuwe trainer Bob Janse zouden de geroutineerde Laseroms graag naar Dordrecht zien komen. Laseroms zou bij FC Dordrecht ook de jeugd kun nen trainen. PSV heeft de aanvoerder van het Zweedse nationale elftal, Björn Nord- quist, gecontracteerd. De Zweed 29 jaar oud die reeds 61 maal voor het Zweedse elftal speelde, tekende een contract voor twee jaar. Hij wordt de opvolger van de Joegoslavier Radovic die zijn carrière beëindigt. De PSV-libero speelt zondag zijn af-i scheidswedstrijd met PSV ten bate1 van het Koningin Wilhelminafonds. In het elftal van de tegenpartij ko men o.a. uit Keizer, Cruyff, Van Hane- gem, Di Stefano. Deze wedstrijd wordt in het Tilburgse sportpark ge speeld. De Haagse amateur Adri de Mos, aanvoerder van de tweedeklasser Wil helmus, heeft een contract getekend bij Excelsior. De 24-jarige De Mos keert hiermee na vijf jaar terug in het betaalde voetbal: de vrije verdedi ger was vroeger verbonden aan ADO. De Mos is de tweede Haagse amateur die een contract met een eredivisie club tekende: eerder vertrok Vosmaer van VUC naar Haarlem. Eredivisieclub NEC hoopt deze week beslag te leggen op Henk Liotart, de aanvallende middenvelder van het Zwolse PEC. De broers Wil en Jo Geyselaars van Fortuna SC zullen het volgend seizoen voor het Belgische L Beerschot uitkomen. Excelsior-doel- Bl man Eddie van der Roer daarentegen ra zal waarschijnlijk niet in België gaan spelen. De onderhandelingen tussen k Racing White en Excelsior zijn afge sprongen. 'Ik bert blij dat ive met het anti-voetbal van Inter hebben afttereknd' Vanonze speciale verslaggever loopbaan tegenover zo'n klassespeler li had gestaan. 'Je kunt hem geen centi- a meter ruimte geven. In de eerste helft klopte het bij ons niet altijd even goed wat het overnemen betreft La- ter heb ik hem geen seconde meer uit het oog verloren. Ik moest hem wel 1 een paar keer goed aanpakken om li hem te tonen wie hij tegenover ziek 1 had'. 'H NEESKENS Johan Neeskens heeft ongetwijfeld zijn sterkste seizoen tot nu toe bij Ajax voltooid. De twee weken rust, die hij rond de wedstrijd tegen het Engelse Arsenal heeft gekregen, heeft hem a kennelijk goed gedaan. Neeskens speelde gisteravond sterker dan ooit n in dit seizoen. Hij vormt de personi- ficatie van het nieuwe Ajax, van het nieuwe middenveld ook dat in de for- matie is opgenomen. Neeskens: 'Ik J geloof dat iedere tegenstander tegen het middenveld van Ajax opkijkt. Wc zijn moeilijk te bestrijden. Altijd is er Q geroepen over het middenveld van j Feyenoord, met Jansen, Van Hanegem t en Hasil. Maar ik geloof dat wij na die j, voortdurende topwisselingen veel j moeilijker af te stoppen zijn. Iedere j tegenstander zal zich wezenloos lopeö. Tk heb het gevoel dat wij grote schade aanrichten aan zo'n tegenstander.' j Het is nog niet zeker, dat Johan Neeskens bij Ajax blijft. De onder- j handelingen, die de afgelopen weken zijn gevoerd, zijn in ieder geval verre j van afgerond. Neeskens: 'Ik heb drie j aanbiedingen. Welke clubs dat zijn, zeg ik nog niet. Met een van die clubs j ben ik volledig rond. Het bedrag dat j ik daar kan verdienen, verschilt zoveel met het bedrag dat Ajax biedt, dat ik - er hard over denk om weg te gaan. Tenminste, als het verschil tussen de aanbiedingen van Ajax en die andere j club zo blijft, dan voel ik er veel voor om weg te gaan. Ik zou erg graag bij Ajax willen blijven. Ik wilde de zaak I vóór volgende week zaterdag afronden. MOSKOU (ANP) De Russische atlete Falna Melnik heeft In het Le- ninstadlon te Moskou haar eigen we reldrecord discuswerpen met 54 centi meter verbeterd en gebracht op 65 meter 42 cm. Het oude record van 64.88 meter vestigde zij op 4 septem ber 1971 In Helsinki LONDEN (ANP) De Australische professional John Newcombe zal toch deelnemen aan het lVimbledontennls- toernool dat 26 Juni begint. Het be richt dat de houder van de titel In het herenenkelspel zal deelnemen werd gisteren ln Londen bekendge- niaakt. AMSTERDAM (ANP) In de twee de ronde van het IBM-toernooi werd grootmeester Szabo de held door de mooie combinatie waarmee hij de Bulgaar Padcwski versloeg. De Hon gaar kon wel eens in een uitzonder lijk goede vorm zijn. Grooimeetlergrocptweede ronde Mallch- bnJevlr-Ree V4-U. KnkUar-lvko» arf Szabo- Hartoch W-V4- Langeweg Uhlmann 4-%, LJu- Padewikl 10. Brownr-Kortxjnoj jfic Tim- man Donnrr W-4. Poloefajewiki RobêUch afg. Sund na ronden 1 Szabo 14. 2 en 3. Poloegajcwfot en Robatach 1 J afg., 4 10. Donner. PadewUI. Ree. Uhlmann. Hartoch. Langcweg en Ljubojevlc 1, 11-tJ. Kortïjno). Ivkow en Browne 4 1 afg.. 14 en IJ Tim- man en Mallch 4. 18. Enklaar 0 4-1 afg ROTTERDAM Ajax-trainer Stefan Kovacs vertelde het in zeven of acht talen: 'Ik ben de gelukkigste van allemaal!' Ook de finale van het fraaiste seizoen, dat Ajax ooit heeft gespeeld, is een schitte rend succes voor de kleine Roemeen geworden. Kovacs heeft het vorig seizoen een topclub van Rinus Michels overgenomen. Toen hij vorig seizoen bij Ajax kwam, stelde hij: 'Ik wil van deze diamant een briljant maken'. En nu laat hij weten: Tk geloof, dat ik erin geslaagd ben. Ik ben trots. Trots op het elftal, trots op mijn mede werkers, trots op de gehele organisatie bij onze vereniging. Dit is de grote kracht van de club. De samenwerking. Ajax is het voorbeeld van een goed geleide profclub'. Nog steeds klinkt dat Kovacs profi teert van hetgeen Rinus Michels vijf jaar lang heeft opgebouwd. De kleine trainer ontkent dit: 'Michels heeft erg veel aan dit elftal gedaan. Natuurlijk. Hij heeft de ploeg zelfs aan de Euro pese top gebracht. Hij heeft een ge weldig team achter gelaten. Een elf tal, dat ik verder gebracht heb. Ik hoefde ze geen taktische of techni sche foefjes meer te leren. Ik kon de spelers een grotere vrijheid geven, omdat ze professioneel genoeg zijn om die situatie aan te kunnen.' PROPAGANDA Het beste voetbal heeft gisteravond getriomfeerd. Vooral dit feit doet Ko vacs veel plezier: 'De spelers van In- ter zijn grote vrienden van me. Des ondanks bon ik blij, dat wij met dit anti-voetbal dat zij spelen, hebben afgerekend. Ajax heeft voor het oog van de wereld propaganda gemaakt voor de voetbalsport. En laten zien, dat men ook met aanvallend voetbal de Europa Cup kan winnen.' 'Als het aan Kovacs ligt, is de succes sen reeks van dit seizoen nog niet vol ledig afgerond. Kovacs, en met hem de spelers, wil nu voor de wereld beker tegen het Argentijnse Indepen- diente spelen. In feite moeten we ons ook op de noord- en de zuidpool laten zien. Deze klasse mogen we de wereld niet onthouden.' Bondscoach dr. Fran- tisek Fadrhonc onderlijnde de woor den van de Ajax-trainer. 'Het beste voetbal heeft getriomfeerd. Neeskens heeft afgerekend met de negatieve instelling van Mazzola. Deze weg, de weg die Ajax nu heeft aangewezen, zal het totale voetbal, de hele voetbal sport in moeten slaan. Ik ook met het Nederlands elftal. De tijd is nu aan het complete voetbal. Jammer, dat het negatieve voetbal van Inter nog niet duidelijk genoeg afgestraft is. Ik had liever gezien dat het 40 was gewor den. Dan was het definitief met dit soort voetbal, dat de Italianen speln. afgelopen.' VERWACHT Toen de eerste vreugde om de Euro pese triomf wat was geluwd, analy seerden de meeste Ajacieden rustig en weloverwogen het schitterende suc ces. Inter Milan had precies gespeeld zoals Ajax dat had verwacht. Met een versterkte defensie en met twee spit sen. Barry Hulshof: 'We wisten dat juist die twee spitsen levensgevaarlijk konden zijn. Daarom zorgden we er steeds voor. dat we in de verdediging een mannetje extra hadden. Toen een maal het eerste goal was gevallen, wist ik het bijna zeker. Die tegenslag Gerrie Miihren wordt onderuit gehaald door Frustaluppi. zou Inter niet meer te boven komen*. Naarmate dit Europa-Cup-treffen vor derde, kregen de Ajacieden steeds beter in de gater dat met name Inters afweerlinie op links uiterst kwetsbaar was. Herhaaldelijk sprintte Suurbier. terwijl hij zich verzekerd wist van een goede rugdekking door Sjaak Swart, in het gapende gat. Swart: 'Suurbier en ik hebben naar mijn gevoel het spelletje goed ge speeld. Inter werd gewoon doorge draaid. Wat mij betreft speel ik vol gend jaar weer mee voor de Europa- Cup. Ik denk in elk geval nog niet aan ophouden'. Ofschoon in het kamp van Inter door trainer Invernizzi geen goed woord afkon voor de arbitrage van de Frans man Helies Invernizzi sprak zelfs over home referee was Ajax una niem in zijn lof voor de rechtspreker. Johan Neeskens: 'Dat de wedstrijd zo correct is gespeeld, kan op zijn naam worden geschreven. De Italianen kre gen geen moment de kans ons met genadeloze tackles te intimideren. Hij zag bijna alles wat er in het veld gebeurde'. Neeskens, die in de tweede helft zijn opponent Mazzola soms wat al te hardhandig attakeerde, was van oor deel dat hij nog nooit in zijn voetbal

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14