ROCES DAVIS NADERT EINDE Ktfl Vervuiling is vooral probleem rijke landen Nieuw flatbouwproject met een 'hangende tuin' 7.508.- Vraag naar het NS- zomermenu tanklager: Angela liet moorden uit tomeloze liefde Mensendieck beschermd Militaire rechtspraak moet gehandhaafd worden Dubbele controle bij KLM-vlucht naar Tel Aviv «OUW/KWARTET DONDERDAG 1 JUNI 1972 Binnenland/Buitenland T11/K13 oor Jelte Rep 2 toekomst van de zwarte revolutionaire Angela Davis ligt nu wel- in handen van twaalf blanken: een elektricien, een luchtvaart- mctionaris, een accountant, een IBM-werknemer, een gepensioneer- bibliothecaresse, een gescheiden vrouw, een winkelcheffin en ver- heidene huisvrouwen. De aanklager en de verdedigers hebben hun ak voltooid. Een kleine honderd burgers hebben in de getuigen- mk van de zwaar bewaakte gerechtszaal van San Jose gestaan. Ruim reehonderd 'bewijsstukken' zijn ingeleverd. En nu is het wachten de conclusie van de twaalf gezworenen, die het laatste woord >bben in het duurste proces, dat de staat California ooit heeft woerd. (ADVERTENTIE) ls ik kijk naar deze mannen en ouwen, zie ik dat deze jury niet de menstelling van dit district weer- iegelt. Er zijn geen zwarten', had ngela Davis aan het begin van het oces gezegd. 'We hebben steeds be- ierd dat het onmogelijk is een eer- ik proces te krijgen in het district nta Clara'. Maar, zo had ze eraan egevoegd: 'Het heeft geen zin dit •oces verder op te houden. Na veel •raad zijn we ervan overtuigd dat de ry haar best zal doen, mij een rlijk proces te geven. Wij hebben rtrouwen in deze mannen en vrou- ■n en zijn blij hen als jury te cepteren.' invankelijk leek het selecteren van n jury een tijdrovende zaak te wor- n. De advocaten voelden alle kandi- ten stevig aan de tand over mogelij- raciale vooroordelen, terwijl Ange- af en toe 'college' gaf. 'Wat bete nt dit?', vroeg ze een blanke, ter- jl ze haar rechter arm omhoog rekte en haar vuist balde voor de ack-Power-groet. 'Misschien dat de acht van het zwarte ras zal blijven staan in deze maatschappij', was het izekere antwoord. Angela doceerde it dit saluut afkomstig is uit de aanse burgeroorlog, waar het werd bruikt uit verzet tegen de nazi- oet, en dat het tegenwoordig staat 'solidariteit, genegenheid en amhorigheid.' aat u niet misleiden door het optre- n van mej. Davis', had de openbare nklager, Albert Harris, de juryleden meteen gevraagd. 'Deze lectrix in ledad-broeder George Jackson filosofie is een studente in het iweld. Ze is verbonden met geweld.' >lgens hem had Angela Davis de liietpartij in het gerechtsgebouw n San Rafael georganiseerd in een nhopige poging haar geliefde, Geor- Jackson, te bevrijden. 'Haar harts- cht kende geen grenzen, geen li- ieten, geen eerbied voor het leven, lfs niet voor dat van George Jack- ns jongere broer Jonathan', aldus irris. De 17-jarige Jonathan had in idracht van Angela haar wapens het ADVERTENTIE gerechtsgebouw binnengesmokkeld en moest gijzelaars maken, die geruild zouden moeten worden tegen de 'Sole- dad-broeders', van wie George Jackson er één was. Jonathan was één van de vier mensen, die bij de tragedie om kwamen. Liefdesbrieven Het motief, waarmee Harris kwam aandragen leek te zijn bedacht door een schrijver van woeste liefdesverha len. Maar Harris had het gedestilleerd uit in beslag genomen liefdesbrieven van Angela aan George Jackson. Een deel van de brieven werd gevonden in Angela's woning in San Francisco en was gedateerd juni 1970. Deze brieven spraken van liefde voor George en de politieke zaak, waarvoor hij streed. Citaten: 'Iets in jou is erin geslaagd door te dringen in het fort, dat ik om mijn ziel had gebouwd. Ik heb je lief. Ik wens dat ik je kon voelen, dat we elkaar konden voelen' en 'Ik streef slechts naar één ding: de vrijheid van George Jackson en de Soledad-broe- ders. Als ik mijn liefde voor jou, voor de zwarten, ernstig neem, moet ik daar alles voor doen. Dat zal ik.' Volgens de advocaten van Angela be wezen deze brieven niets anders dan haar genegenheid en sympathie voor alle zwarten, die onrechtvaardig be handeld worden. Daarom kwam de aanklager aanzetten met 18 velletjes brieven die Angela aan George had geschreven en die volgens Harris voortdurend aantonen, dat 'ze bereid is geweld te gebruiken om George Jackson te helpen.' Het dagboek, gevonden na de dood van Jackson in diens cel, dateerde echter van medio 1971, bijna een jaar na het incident, toen Angela Davis al tien maanden in de gevangenis zat. Harris vond deze brieven zo belangrijk, om dat ze de politieke motieven die vol gens zijn aanvankelijke theorie Ange la's daden beheersen, veranderden in 'tomeloze liefde.' De rechter moest de verdediging ech ter gelijk geven dat 'er veel in staat dat niets met de zaak te maken heeft' en besnoeide de achttien velletjes tot twee-en-een-half. Een van de meest belastende zinnen uit deze correspon dentie: 'Ik zie mijzelf deze stalen deur vernielen, mij naar jou toevechten, jouw celdeur verpletteren en je bevrij den.' Toen de brieven werden voorge lezen, verzuchtte één van de advoca ten: 'Ik voel me als iemand die met een pistool gedwongen wordt de ver krachting van zijn moeder gade te slaan.' Wapens Verband leggen tussen Angela Davis en de moordwapens viel Harris min der moeilijk dan het presenteren van een degelijk motief. De vier wapens, die Jonathan had gebruikt waren alle gekocht door Angela. Het laatste zelfs twee dagen voor het incident (5 au gustus 1970). Twee winkelbedienden zeiden dat mej. Davis en Jackson vlak voor sluitingstijd voor 35 dollar het vuurwapen hadden gekocht, waardoor de gegijzelde rechter Harold Haley was omgekomen. De loop van het moordwapen werd afgezaagd in Santa Cruz, beweerde de aanklager, 's Avonds had Angela Davis in een tele foongesprek met de advocaat John Thorne gezegd, dat zij en Jonathan naar Santa Cruz moesten om 'een paar dingen op te halen.' Volgens de aanklager werd hier het moordwapen mee bedoeld. Angela Davis voorkwam echter dat Thorne ondervraagd werd. Onver wacht liep ze naar de getuigenbank om te verklaren dat Thorne niet alleen de advocaat van George Jackson was, maar ook de hare en dat ze daarom aanspraak maakte op zijn vertrouwe lijkheid. En wat de wapens betreft, had Angela Davis reeds in haar ope ningsverklaring gezegd dat ze die had aangeschafd wegens het grote aantal bedreigingen tegen haar leven. 'U zult begrijpen dat voor een neger, die in het zuiden opgroeide, vuurwapens de gewoonste zaak van de wereld waren', zei ze. Jonathan Jackson, één van haar lijfwachten, had met anderen toegang tot haar wapenarsenaal. Ook kocht ze Van een verslaggever DEN HAAG Het beroep van Men- sendiecktherapeut houdings- en be wegingsleer zal binnenkort be schermd zijn. Dit is gisteren bekend gemaakt door de Nederlandse Meneen- dieck bond. De bescherming houdt onder meer in dat uitsluitend degenen, die een wet tig diploma hebben, het beroep zullen mogen uitoefenen en dat men de therapie slechts kan toepassen op 'me dische indicatie'. De patiënt dient daarvoor in het bezit te zijn van een verwijsbrief van zijn behandelend arts. DEN HAAG Evenals hun ambts voorgangers Polak en Den Toom me nen de huidige ministers Van Agt (justitie) en De Koster (defensie) dat een afzonderlijke militaire recht spraak moet blijven bestaan. Ook zij voelen er niet voor de taak van de militaire rechter over te hevelen naar de gewone rechter. Maar ook dat bewees niet dat Angela Davis iets te maken met de schietpar tij. Angela Davis was inmiddels, althans volgens Harris, met een geleende Volkswagen naar het vliegveld van San Francisco gereden. De wagen was drie dagen tevoren door Jonathan ge leend van een kennis. Begin septem ber vond de eigenaresse de auto terug op het vliegveld. Een getuige, die werkte aan de balie van het vliegveld had haar geheugen flink moeten op frissen om zich te herinneren dat het Angela Davis was, die op 7 augustus haastig was aangekomen en bij haar een ticket had gekocht naar Los An geles. Ze had haar herkend door haar rijbewijs en de grote ruimte tussen haar voortanden. Volgens de aanklager was Angela op de vlucht geslagen, nadat ze verno men had dat de gijzeling mislukt was. In de zak van Jonathan had de politie een reepje papier gevonden, waarop het telefoonnummer stond van een telefooncel op het vliegveld. Aankla ger Harris verklaarde dat Jackson dat nummer had moeten bellen om Ange la het welslagen van de operatie te melden. Andere getuigen vertelden dat Jonathan Jackson, toen hij met de gijzelaars wegreed in het gele busje, op de vraag waar ze heen gingen had geantwoord: 'Naar het vliegveld van San Francisco.' Hij heeft dat plan nooit kunnen uitvoeren. In het volgende artikel: de verdedi ging aan het woord. Mijn leefnet blijft leeg. Kom dobber, beweeg. Ik wou dat ik nou 's wat ving. Maar snoek, karper, brasem, die geven geen asem. En de visser? Die neemt nog 'n King. Angela Davis kende 'geen eerbied voor het leven' weieens wapens voor een vriend, net zoals ze zijn medicijnen zou kopen of zijn huur zou betalen als hij geen geld had. De volgende dag, 6 augustus, werden Davis en Jackson gezien door een bezoeker en twee bedienden van een garage tegenover het gerechtsgebouw van San Rafael, waar zich op 7 augus tus het bloedige incident zou afspelen. Op het parkeerterrein van 't gerechts gebouw stond een geel autobusje, dat niet wilde starten. Het zwarte tweetal liep naar de garage voor hulp. Op het proces identificeerden de twee bedien den en de bezoeker hen als Angela Davis en Jonathan Jackson. Nauwelijks een dag later stond het busje weer bij het gerechtsgebouw. Ditmaal doorzeefd met kogels, naar binnen en naar buiten. En besmeurd met het bloed van vier doden en een gewonde. Een geluidsband, die per ongeluk van de tragedie was gemaakt, liet horen dat de hel van geweervuur precies negentien seconden had ge duurd. Vier verschillende getuigen hadden gehoord dat kort tevoren Jackson of zijn helpers hadden geroe pen: 'Bevrijd de Soledadbroeders.' Nederlandse vertegenwoordigers op alternatieve milieu-conferentie: door Rudie van Meurs STOCKHOLM De Zweedse hoofdstad raakt langzaam in de ban van het grote spektakel, dat hier volgende week zal plaats vinden: de VN-wereldmilieu-conferentie. Voorlopig echter gaat de meeste belangstelling uit naar de alternatieve confernatieve conferentie van Dai Dong, die vandaag begint in een plaatsje even buiten Stockholm. Dertig biologen, antropologen, econo men en sociologen voornamelijk afkomstig uit de Derde Wereld willen in zes dagen een verklaring over het menselijk milieu opstellen, die aangeboden zal worden aan de VN-conferentie. Bij hun discussies Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Wonen in een flat met uitzicht op een tuin voor eigen deur: voor de Rotterdamse architect Ton Jacobs is dat een reële mogelijkheid. Een haalbaar compromis tussen efficiënte, maar doodse woontorenbouw en het eengezinswoninkje met het be geerde eigen lapje grond. Met zijn project van de 'hangende tuin* heeft hij dat, althans op papier, aangetoond. En zijn voorstel om de natuur 'mee naar boven' te nemen, is kennelijk ook in Den Haag aangesla gen, want daar gaf bouwiminister Udink er nog onlangs het predikaat 'experimenteel' aan, wat voor Ton Jacobs en zijn staf groen licht bete kent om zijn ideeën in steen om te zetten. Het wachten is nu alleen nog op belangstelling van gemeenten, wo ningbouwverenigingen en bouwers. Dat die er zal komen, wordt overi gens in het kantoor aan de Rotter damse 's Gravendijkwal nauwelijks be twijfeld. Zegt stafmedewerker A. G. L. Tuns: 'het project is nog nauwe lijks in de publiciteit geweest en toch hebben we al vele tientallen reacties gekregen.' Privacy Met behulp van een blokkendoos laat hij zien wat geestelijk vader Ton Jacobs voor ogen staat bij die krui sing tussen flat en laagbouwhuis. Zijn ontwerp blijkt, althans wat de opper vlakte betreft, nauwelijks te verschil len van de normale flat: de bewoners hebben ongeveer 100 vierkante meter woon- en loopruimte. Maar de wijze, waarop die ruimte wordt verdeeld is wél duidelijk verschillend. In de eerste plaats is de flat gebouwd in twee lagen met beneden een woon kamer van 30 meter, een oudersslaap- kamer van 14 meter, een keukentje van 8 meter en een badcel en boven een ruimte van 30 meter, die door middel van een verschuifbare wand in twee kinderkamers kan worden ver deeld. Daarnaast is er en dat wordt dé attractie van het ontwerp een over twee verdiepingen lopende vijf meter hoge loggia ingepast met een vloerop pervlak van 20 meter. 'Daarmee zijn we', zegt architect Tuns, 'óf van het traditionele door- snee-balkonnetje, dat meestal zo klein is, dat je er niet eens de benen op kunt strekken. Met deze loggia heb ben we een stukje privacy geconstru eerd, waarmee duidelijk het idee van een eigen home wordt gegeven. De mensen kunnen de ruimte naar eigen inzicht inrichten. Misschien is het wat overdreven er het predikaat hangende tuin aan te geven. Het hangt er helemaal van af wat de bewoner zelf er van wil maken. Van zo'n 20 meter gaan zij ervan uit, dat de milieu problematiek pas opgelost kan worden als de politieke en economische struc turen worden veranderd. De vredesbeweging Dai Dong komt voort uit de christelijk georiënteerde, Amerikaanse Fellowship of Reconci liation. Dai Doing betékent: 'een wereld van grote eenheid1', een wereld zonder groepsbelangen en zonder wetten en regels. Pas als de mens bevrijd is van onderdrukking en van materiële en geestelijke uitbuiting zal hij zich verantwoordelijk gaan voélen voor zijn omgeving en zal de milieu crisis opgelost kunnen worden, zo meent Dai Dong. Jan en Sof ie Goedman zijn de Neder landse vertegenwoordigers op de Dai Dong-conferentie. Zij bereidden de conferentie voor. Zij zeggen over de rol van de ontwikkelingslanden: 'Zo wel de rijke landen als de arme landen zullen moeten inzien dat het zo niet langer gaat. Zij hebben elkaar nodig om tot een gezamenlijke oplos sing te komen. Maar belangrijk is dat erkend wordt, dat de vervuiling voor al een probleem is van de rijke landen. Een kind in de Verenigde Staten zal tijdens zijn leven twintig maal zoveel consumeren en zal vijftig maal zoveel verontreinigen als een kind uit India. Twintig procent van de wereldbevolking gebruikt tachtig procent van de hulpbronnen'. Vietnam ten minste één keer besproeid is en dat de oogst op 8 pet van alle landbouwgrond werd verwoest Alles bij elkaar een oppervlakte van half Zwitserland. Voor een kleine mil joen Vietnamezen betekende die operatie dat het voedsel voor een voorjaar vernietigd werd. Een ander gevolg is dat grote oppervlakte grond, water en lucht werd doordrenkt en besmet met kwik, lood, cadmium en gechloreerde koolwaterstoffen. Niet bij VN Rijke landen 'De rijke landen zijn oorzaak van milieuvreemde verontreinigingen, zoals kwiklozingen en het in het wa ter en lucht brengen van talrijke andere giftige stoffen. Terwijl in Nederland de bevolking met één pro cent per jaar groeit neemt bijv. de elektriciteitsproduktie met 15 pet toe. Dat zijn zaken waarmee de rijke lan den te maken hebben. In onderont wikkelde landen zijn de milieupro blemen oorzaak van armoede, van het wegslepen van de hulpbronnen voor de rijke landen, van het ontbreken van kennis. De Verenigde Naties gaan ervan uit dat zodra je de industriële ontwikkeling maar naar de arme landen overplaatst, je ze de middelen geeft hun eigen problemen op te lossen. Maar dat betekent tevens dat je in die landen het tweede proces invoert dat tot overontwikkeling leidt en waarvan de rijke landen het droe vige voorbeeld zijn. Het is onmogelijk om heel de wereld een West-Europa te laten worden'. kan je natuurlijk inderdaad best een aardig tuintje maken, maar je kan het net zo goed als een platje gebruiken om lekker lui in de zon te liggen, 's Winters kan je er zelfs een serre van maken. Je hoeft dan alleen een glaswandje aan te brengen.' Crèche Een ander pré van het ontwerp noemt architect Tuns de 50 meter grote gemeenschappelijke ruimte, waarover door de bewoners van vier flats gezamenlijk kan worden be schikt. Ook hier wordt weer helemaal aan de mensen zélf overgelaten wat ze met die ruimte willen doen. Ze kun nen er evengoed een overdekt terras, een feestruimte als een crèche van maken. De heer Tuns: 'we hebben dit element met opzet in het ontwerp opgenomen om er de anonimiteit, die het wonen in flats doorgaans kenmerkt, mee te doorbreken. Ik geloof, dat daar echt behoefte aan bestaat Door het bezit van zo'n gemeenschappelijke ruimte, krijgen de bewoners direct meer con tact met elkaar, al was het alleen maar doordat ze samen moeten beslis sen hoe ze die ruimte gaan inrichten. Zélf zie ik het meest in een crèche. Nu steeds meer vrouwen overdag bui tenshuis werken, kan dit een ideale gelegenheid zijn de kinderen zonder zorg achter te laten: de speelruimte ls er en de oppas kan bij toerbeurt worden geregeld.' Fabeltje Prijzen Duur zo'n experimenteel flatje? De heer Tuns moet toegeven, dat het in de woningwetsector geen haalbare zaak is. Maar overdreven kostbaar wil hij het ontwerp óók niet noemen. 'Wanneer je uitgaat van bouw in de nieuwbouwwijk van een grote stad, kan gerekend worden op een huur van 340 tot 400 gulden. En als zo'n flat in de verkoop komt, zal hij, inclusief grond, een kleine 50 mille moeten gaan opbrengen. 't Is maar net wat je duur nóemt. Er zijn genoeg voorbeelden te geven van veel duurdere flats. En dat zijn dan meestal alleen nog maar traditionele standaardwoningen, die de bewoners nauwelijks een mogelijkheid bieden iets met zo'n huis te doen om er écht in te kunnen léven.' De bevolkingsaanwas wordt op de VN- conferentie buiten beschouwing gela ten wegens de 'gevoeligheid" van de derde wereld. De Dai Dong conferen tie gaat uit van de filosofie van het 'grote samenzijn' waarin ieder mens zeLf kan beslissen over zijn gezins grootte. Jan Goedman: 'We hebben natuurlijk enorme bezwaren tegen die mensen die de bevolkingsexplosie in bijv. India als grootste probleem zien. Tegen een Amerikaanse baby kunnen twintig tot vijftig Indiase kinderen geboren worden. Daarmee wordt een fabeltje de wereld uit geholpen'. De bewapeningswedloop, de biologische- chemische oorlogsvoering in Vietnam, de verdeling van de macht, de apart heid zullen op de VN-conferentie niet aan de orde komen. Op de Dai Dong- conferentie wèl. Hier aanwezige Amerikaanse hooglera ren hebben uitgerekend dat in tien jaar 64 miljoen liter verdelgingsmid delen op bijna 2 miljoen hectaren bos in Zuid-Vietnam werden uitgestort. Op 3D0.000 hectaren landbouwgebied werd door de Amerikanen 8 miljoen hebiciden gesproeid. Uitgerekend is, dat 15 pet van alle bos in Zuid- De gevolgen daarvan zijn ondermeer sterfte bij vogels, vergiftiging van het land en het voedsel, vergiftiging van de vissen en met als gevolg medische problemen bij de mensen die deze dieren eten. Het zal ten minste dirie generaties duren voor deze problemen enigszins zijn opgelost, zo zeggen de hoogleraren. 'Deze systematische ver nietiging van de natuurlijke bronnen in Indo-China is één van de belang rijkste aspecten van de vervuiling die het wereldmilieu bedreigt. De ge volgen van de huidige oorlogsvoering zijn misschien wel het meest drasti sche voor onze omgeving. Daarom is het zo teleurstellend dat ze niet op de agenda van die VN-conferentie staan', zeggen zij. SCHIPHOL Een KLM-vlucht naar Tel Aviv heeft gisteren op Schiphol vele uren vertraging opgelopen door extra veiligheidsmaatregelen van rijks politie en KLM-bedrijfsbeveiliging in verband met het bloedbad dinsdag op de lucthaven van Tel Aviv. Niet alleen werd zoals gebruikelijk op alle vluchten naar Tel Aviv de hand bagage van alle 134 reizigers grondig geïnspecteerd en moesten zij zelf fouillering ondergaan, maar voor het eerst werd nu ook alle bagage geo pend en nauwkeurig geïnspecteerd. De nieuwe maatregel vergde ettelijke uren. In groepjes van 5 moesten de passagiers uit de pier naar beneden afdalen en daar de koffers openen voor inspectie. Daarna moesten ze terugkeren naar de pier, waar een metaaldetector moesten passeren, hun handbagage moesten openen en fouille ring ondergaan. (ADVERTENTIE) Deze zomer kunt u in ruim 50 stations restaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inclusief bedienlngsgeld er 'HT'W. jelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13