Protesterende studenten verstoppen binnenstad .■ioeo Politie in steeds grotere spanning ernietiging geëist rest medewerker an sosjale joenit 022eleo Ondernemingsraad VMF dreigt met steun van bonden met acties Nijverdal ten Cate zou de apartheid steunen Afet bijna tienduizend man naar Binnenhof Mr. Selhorst Blom overleden Consumentenbond waarschuwt voor luchtverfrissers Schoenfabriek gaat 80 mensen ontslaan Afscheidsvoorstellingen Nieuw Rotterdams Toneel Koningin krijgt pony aangeboden Leergierig PvdA in Senaat tegen motie over Vietnam Reizende bioscoop Openluchtmuseum Toon Hermans weer op de planken Kindertoneel naar het buitenland Weer fraai antiek in mooie omgeving fyiTROUW/KWARTET WOENSDAG 31 MEI 1972 Binnenland/Kunst T9/K9 in een onzer verslaggevers EN HAAG Bijna tienduizend studenten, middelbare scholieren werkende jongeren hebben gistermiddag met een protestoptocht verkeer in het centrum van Den Haag drie uur lamgelegd. Jkeels protesterend tegen het be- van minister De Brauw van on- vijs en wetenschappen, die de >ol- en colli egegel den wil verho- trokken de jongelui van het geveld naar het Binnenhof. 'Dui- pdek? Nooit.' Zo maakten de [geren duidelijk dat zij niets voel- 1 voor de voorgestelde verhogingen, tauit alle universiteitssteden waren [denten gekomen die met spandoe- I en vlaggen gewapend een stoet I meer dan 2,5 kilometer vormden, isen drie en zes uur werd hierdoor het centrum van de stad voor het verkeer 'onbegaanbaar' terrein. Op het Binnenhof voor het gebouw van de Tweede Kamer vond de de monstratie zijn hoogtepunt.. Woord voerders van het landelijk overleg van studentengrondraden richtten protesten tegen het beleid van minis ter De Brauw in het bijzonder maar ook aan het gehele kabinet-Biesheu vel. 'Geen financiële drempels in het onderwijs door allerlei uitzonderlijke verhogingen van school- en collegegel den. Gratis onderwijs voor iedereen. r. N HAAG De procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. I ïgemeijer, heeft het arrest van het Haagse gerechtshof waarbij 27-jarige B. Bloem van de sosjale joenit was ontslagen van rechts- Volging, voor vernietiging voorgedragen. :m was aangeklaagd omdat hij een derjarig meisje, dat van huis was gelopen en via de sosjale joenit rdak had gekregen, aan de naspo- en van de politie zou hebben rokken. Langemeijer concludeerde tot ver- iging, omdat hij zich niet kan 'aafenigen met de motivering van het St Die komt er nu op neer, dat minder goedwillende instanties in oekomst kunnen proberen minder den aan het gezag te onttrekken, ^ens mr. Langelneijer moet de 'effende situatie als een noodtoe- stand worden aangemerkt. In dat ge val had Bloem mogen handelen zoals hij heeft gedaan. Tot slot drong mr. Langemeijer er bij de regering op aaneen oplossing te vinden voor de nijpende problema tiek, die zich bij de sociale hulpverle ning voordoet. -'Vrij algemeen wordt thans erkend, dat het niet de meest heilzame oplossing is, weggelopen minderjarigen onmiddellijk met de sterke arm bij de ouders terug te brengen. Onze wetgeving is nog niet op dit inzicht berekend. De sosjale joenit echter wel. Van de Haagse politie en de regering heeft de sosjale joenit weliswaar eni ge armslag gekregen om zijn taak te vervullen, maar de afspraken zijn zo vaag, dat er spoedig verschil van mening kan ontstaan. Een regeling, die botsingen als deze uitsluit, is daar om gewenst, aldus mr. Langemeijer. De Hoge Raad doet op 7 juni uit spraak. v-etiegroep houdt "«mingin aan sie ELSTEIN Tijdens haar werk- zo tek aan Utrechtse gemeenten heeft in&gin Juliana gisteren ook even de be uiawijk aangedaan. Ze is daar protesterende dames 'aangehou- jn De wijk kwam vorige week in lp nieuws omdat de IJsseLsteinse wo- 1. bouwvereniging daar 58 nog rede- goede huizen wil laten slopen, een kraakactie door een groep >ners van Utrecht is de sloop itui huizen hebben al het veld ge- L jid nu voor drie weken stilge- ai Dit om deskundigen de gelegen- lee* te geven te onderzoeken of de i vingen alsnog kunnen worden netfoapt. dèewoners van de Julianawijk wil- liagisteren een demonstratie houden le {de koningin te wijzen op de die zich op woninggebied ringscommissaris voor Indonesi- lpa{Jsselstein voordoen. De krakers infrden de vorstin eerder reeds een ;boek' over de woningkwestie, lames die gereed stonden om de lijke auto tot stoppen te dwin- en die de koningin vervolgens 14 [uiteenzetting wilden geven over van zaken durfden op het moment niet tot actie over te Zij lieten de auto wel stoppen, n op een vriendelijke manier 'de. In plaats van de koningin tellen over de huisvestingspro- '.n duwden zij haar een grote bos hen in de hand. ian Vitaal: 1. bedrijf van een toneel- 5. lekkernij, 9. dun metalen1 11. diersoort in de Middell. 3, snelheid, 15. kant., 17. voor in een Mohammedaanse gods toef ening, 18. droogoven (Z.N.), ingBieepsruimte, 21. gebrek, 22. ver- tej, 24. plaats in Gelderland, 26. inded, 27. voorteken, 28. plaats in •gen, 30. eiland van Grieken- at {31. gebruiken, 32. berg bij Thes- iichl 33. tegen. er caal: 2. kluit, 3. deel van het had 4. badplaats in Duitsland, 5. reerLetter Telegrams (afk.), 6. olie- i déf, 7. meisjesnaam, 8. bijfo.fi- dc_;10. plaats in Italië, 12. doorgang, niiort duif, 16. vreemde munt, 19. {voor balspel, 20. zandheuvel, 21. figuur, 22. roofvogel, 23. water )eel nburg, 24. muggelarve, 25. reus, hoororgaan (meerv.), 29. bevel, n der Cycladen. sche aangelegenheden. Mr. Blom, die 73 jaar is geworden, werd geboren in Deventer. Hij stu deerde rechten in Leiden. In 1923 ging hij naar Indië, waar hij verschil lende functies bij de justitie heeft bekleed. Van 1934 tot 1940 was hij hoofdambtenaar van het departement van justitie in Batavia. In 1941 werd hij directeur van dit departement. Na de capitulatie maakte mr. Blom deel uit van de tijdelijke Indische regering in Australië. Na de oorlog werd hij raadsadviseur van het ministerie van buitenlandse zaken. In 1949 trad hij op als adviseur van de Nederlandse delegatie bij de rondetafelconferentie. Hij had toen de titel buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Bij deze voor de Nederlands-Indonesische betrekkingen zo belangrijke conferen tie speelde mr. Blom een vooraan staande rol. In februari 1950 werd hij staatssecretaris van buitenlandse za ken, speciaal belast met Indonesische aangelegenheden. Mr. D. U. Stikker was toen minister van buitenlandse zaken. In 1952 werd de partijloze mr. Blom regeringscommissaris voor Indo nesische zaken. Die benoeming hield verband met een reorganisatie van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Het stoffelijk overschot van mr. Blom wordt vandaag in Loosduinen gecre meerd. De regering-Biesheuvel gaat steeds verder in haar pogingen het onder wijs te wurgen.' Verschillende sprekers richtten hun verwijten aan de Tweede Kamer. Een klein aantal Kamerleden was aanwe zig. Marcus Bakker, lid van de Twee de Kamer voor de CPN eiste verla ging van de defensie-uitgaven en meer overheidsgeld voor het onder wijs. 'Beter een goede dokter dan een slechte straaljager,' zo besloot hij zijn toespraak, Gebalde vuisten en wappe rende rode vlaggen onderstreepten de wil van de studenten door te vechten 'tot het bittere einde', zoals zij zeiden. Boycotten van het betalen van de collegegelden als deze zouden worden verhoogd zal een van hun tegenacties zijn. De demonstratie, die de politie voor geen probleem stelde, was om zes uur afgelopen. Vandaag zullen aan de Kamercommissie alle stukken over handigd worden waarin de studenten aantonen dat de verhogingen niet ten bate van iedereen zijn. Het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) heeft na de demonstratie in Den Haag meegedeeld een massale boycot te organiseren, gericht tegen betaling van verhoogd collegegeld. Het bestuur van de Universiteit van Amsterdam heeft zich reeds uitgespro ken er aan mee te werken, dat de studenten een collegekaart krijgen te gen het oude tarief. Het LOG gaat thans proberen ook zulke uitspraken te krijgen van besturen van andere universiteiten en hogescholen. De Tweede Kamer voldoet niet aan het verzoek van premier Biesheuvel om het wetsontwerp inzake de verho ging van de college- en inschrijvings gelden op dinsdag 21 juni in het openbaar tel behandelen. Op voorstel van de kamervoorzitter Van Thiel gaat de Kamer er rekening mee hou den, dat het openbare debat over het voorstel plaats vindt in de laatste week voor het zomerreces, de laatste week van juni. Als de Tweede Kamer in die week het wetsontwerp goedkeurt, zal de Eerste Kamer reeds op 4 juli erover beraads lagen. Gaat ook de senaat akkoord, dan kan de verhoging nog voor het begin van het nieuwe universitaire jaar van kracht zijn. Het verzoek om het verhogingsvoor- stel op 21 juni te behandelen werd afgewezen, omdat de Kamer de schrif telijke voorbereiding van het debat gedegen wil laten verlopen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Den Haag is overleden mr. Nicolaas Selhorst Blom, oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken en oud-rege- Amsterdam flortade in de grote'Rodo-vallei: de rododendrons en azalea's enz. in de Voorhof Amstelhai - RAI orchideeën, X-exposities. bloemschikken enz. koude en warme kassen demonstratie-teelten in vol bedrijf onze internationale gasten: 12 landen en EEG-steden Bijbelse tuin 'Isaac Israels' AMSTERDAM Een schilderij van Isaac Israels, voorstellend 'vele figu ren en verkeer in een Londense straat', heeft gisteren bij Mak van Waay in Amsterdam 27.500 gulden opgebracht. Dit is het hoogste bedrag dat volgens deskundigen ooit voor een werk van deze meester is betaald. Eigenaar werd een in het buitenland wonende Nederlandse particuliere ver zamelaar. tag vorige puzzel: .2. slaap, 7. telle, 8. boter. 9. 10. Eem. 12. ere. 13. Ate, 15. teger- 19- Rr- 20- Ee. 21. meri 24. Annie. 26. ral, 27. pel, 29. sober, 32. rente, 33. eisen, 34. ziati l- Pedel, 2. sla, 3. leder. 4. por, 6. lente, 10. ester, 11. i 13. agent, 14. erker, 16. urn, ndep- 22. dadel, 23. spoel, 24. aleer, aar !er> 28. eb, 30. sta, 31. rit. UTRECHT Zodra de directie van de Verenigde Machine Fabrieken (VMF) en begin maakt met de uit voering van haar plan tot 'afslanking' van haar dochter Bronswerk-Appera- tenbouw in Utrecht, zal de onderne mingsraad overgaan tot 'moderne ac ties'. Dit hebben de gekozen leden van de ondernemingsraad van Brons- werk-Apparatenbouw aangekondigd. 'Het zal niet het oude wapen van de staking zijn, maar mogelijk een be drijfsbezetting', zo werd gezegd. De gekozen leden van de onderne mingsraad zijn verontwaardigd over de aangekondigde ontslagen, die naar hun mening de levensvatbaarheid van de onderneming aantasten en de toch al moeilijke situatie op de Utrechtse arbeidsmarkt verder zal verslechteren. 'In feite wordt gewoon uitvoering ge geven aan het rapport-McKinsey waar in voor de hele VMF een personeels inkrimping met één kwart werd aan bevolen', aldus ondernemingsraadlid G. Hogerberg, die het de VMF-direc- tie vooral kwalijk neemt dat zij de conjuncturele situatie als kapstok ge bruikt voor de ontslagen. De vakbonden, die de eisen en voor nemens van de ondernemingsraad on dersteunen, hebben met de VMF afge sproken dat voor 1 oktober a.s. geen ontslagen zouden worden verleend, omdat men op 6 oktober eerst de conjuncturele situatie nog eens wil bezien. 'Als er voor die tijd ontslag aanzeggingen in Utrecht worden ge daan, betekent dat het sein voor onze acties', aldus de heer Hogerberg. De gekozen leden van de OR hebben geen vertrouwen meer in het beleid van hun directie en vrezen een syste matische afbrokkeling van het Utrechtse bedrijf. De directie wil in gaande 12 juni een werktijdverkorting voor driekwart van het personeel in voeren. Ze zouden dan slechts om de andere week behoeven te werken. De ondernemingsraad gaat daarmee al leen akkoord, als de werktijdverkor ting voor het complete personeel wordt aangevraagd. UTRECHT Criminaliteit en agres siviteit onder grote groepen van de bevolking nemen toe en er komen steeds meer acties waarbij bijzonder grove en levensgevaarlijke middelen worden gebruikt Deze hele ontwikke ling. leidt er toe dat het optreden van de politie bij bepaalde gebeurtenissen meer weg heeft van dat van een soldaat dan van een burger-ambte naar. Deze opmerking maakte de voorzitter van de katholieke politiebond St. Mi chael, de heer W. W. Weijmans giste ren op het congres van deze bond in Utrecht. Dankzij de goede wil en de juiste mentale instelling van de gehe le politie wordt de zaak draaiende gehouden, zo voegde hij hieraan toe. Op de lange duur houdt dit volgens de heer Weijmans een gevaar in: er is geen tijd meer om op adem te komen en de kans dat de ziekenboeg zwaar der bemand gaat worden is reëel aanwezig. De op het vak rustende spanning wordt volgens hem nog aan merkelijk vergroot door portofoon en mobilofoon, die de surveillant elk mo ment vanuit een vredige situatie naar ernstige moeilijkheden kunnen dirige ren. De bondsvoorzitter sprak 'ernstig mis noegen' uit over de stilte rondom de uitwerking van het onderzoek naar de taakverzwaring. 'Ons geduld is op', zei de heer Weijmans, die het ook de kamerleden kwalijk neemt dat ze maanden na de belofte van de minis ter niets meer van zich laten ho ren. De regering moet volgens hem bedenken, dat in de huidige rumoeri ge Üjd een goede en bekwame en tevreden politiemacht onmisbaar is. AMSTERDAM Twintig leden van de Anti-Apartheidsbeweging Ne derland hebben gistermorgen gedemonstreerd voor het gebouw van de Industriële Club aan de Dam in Amsterdam, waar een aandeel houdersvergadering van Nijverdal ten Cate N.V. plaatsvond. Volgens de beweging steunt Nijverdal ten Cate met haar vestiging Mooi River Textiles in Zuid Afrika de apar theids-politiek. De demonstranten droegen borden met teksten als 'aan deelhouders, ook u heeft een aandeel in de apartheid', 'Nijverdal ten Cate steelt 13,5 miljoen gulden van de zwarte Afrikaanse arbeiders' en 'Nij verdal ten Cate heeft duizend zwarte slaven in Zuid Afrika'. De bezoekers van de aandeelhouders vergadering ontvingen een protest brief en enkele statistische gegevens over het aandeel van de onderneming in de apartheid. De Anti Apartheids Beweging verwacht, dat wanneer het effect van de vergrote EEG voorbij zal zijn, Nijverdal ten Cate de export op de Afrikaanse markt gaat richten. De fabriek in Zuid Afrika, waar de DEN HAAG Er zijn fabrikanten van bestrijdingsmiddelen tegen in- sekten, die hun produkten aanprijzen als ging het om luchtverfrissers, die gebruikt kunnen worden om een nare of muffe lucht uit een huis te verwij deren, terwijl het in feite gaat om zeer vergiftige stoffen. De fabrikanten vermeldden op de bussen 'frisse geur' of 'geparfumeerd' of zelfs 'tevens luchtververser', hoewel ze eigenlijk zouden moeten vermelden, dat het hier om giftige stoffen gaat, die persé niet anders dan voor het verdelgen van ongedierte gebruikt mogen, wor den. Dit merkt de Consumentenbond op in de consumentengids van juni, waarin een onderzoek naar de verschillende insekten -bestrijdende middelen is op genomen. Gelukkig, volgens de consumenten bond, wordt er op het ogenblik ge werkt aan een verbod op toevoeging van parfums aan deze produkten, zo dat men niet langer kan adverteren met aangename of zelfs geparfumeer de geuren. Verder heeft de consumentenbond nogal wat tekorten en nalatigheden geconstateerd bij de verschillende be strijdingsmiddelen. Zo trof men een spuitbus Rocket en een vloeistof Ho- mecide en Dumir met het verboden hexachloorcyclohexaan en een middel, genaamd Antichek (tegen mieren) waar niets minder dan het giftige thallium in zat. Het middel Raid vermeldt op de verpakking 'veilig, ook voor uw huisdieren', terwijl dat voor geen enkele bestrijdingsmiddel het geval is. (Huisdieren moeten al tijd uit de kamer worden verwijderd, wanneer men met een bestrijdings middel spuit). Over het ventileren wat een tijdje na het spuiten beslist nodig is bleken veel merken te zwijgen. zwarte arbeiders tegen zeer lage lonen werken, zal in deze ontwikkeling een belangrijke rol spelen. Het protest van de AABN valt onder een algemene actie, die de beweging tegen Nederlandse bedrijven, die in Zuid Afrika investeren, voert Ook op de aandeelhoudersvergadering zelf heeft de beweging bij monde van haar secretaris B. Schuitema, die een aandeel in de onderneming bezit, een scherp protest laten horen tegen de door Nijverdal ten Cate gevoerde poli tiek ten aanzien van Zuid Afrika. NIJMEGEN Begin juni zal Schoen fabriek Wellen en Co de produktie gaan inkrimpen waardoor aan onge veer 80 van de 250 werknemers ont slag moet worden aangezegd. De helft hiervan, hoofdzakelijk vrouwelijke werknemers, werkt in het atelier in Gent, dat dichtgaat, aldus het bedrijf. De imkrimping is noodzakelijk door de vermindering van de afzetmogelijk heden op de exportmarkten door de inflatie in ons land, waardoor de export slechts met verlies zou kunnen worden volgehouden. Bovendien speelt de sterke wisseling en de on voorspelbaarheid van de afzetmoge lijkheden op de binnenlandse markt een rol. er? ROTTERDAM Aan het eind van het lopend toneelseizoen zal het Nieuw Rotterdams Toneel ophouden te bestaan. In de eerste helft van juni zal het gezelschap afscheid nemen van het publiek. Na de zomer zal een ander Rotterdams gezelschap onder nieuwe leiding zijn werkzaamheden beginnen. Bij haar bezoek aan de provincie Utrecht kreeg koningin Juliana gisteren uit naam van de schooljeugd door de burgemeester van IJsselstein een pony aangeboden. De koningin bestemde het paard voor het gehandicapte kind. Door stijgende criminaliteit en agressiviteit: Beter laat dan nooit, moet de 82- jarige Caroline Cooper gedacht heb ben, toen zij enkele jaren geleden begon te studeren. Zij hoopt volgende week aan de staatsuniversiteit van Californië af te studeren in oude geschiedenis en latijn. Het Rotterdamse theaterpubliek wor den in de perriode van 5 tot en met 18 juni drie stukken aangeboden het grote succesblijspel van dit seizoen 'Liefde half om half' en de twee laatste NRT-produkties 'Vroeger' en 'De twaalf: gezworenen' De afscheids voorstellingen .worden gegeven in de Rotterdamse Schouwburg en in het Hofpleintheater 'Liefde half om half' is te zien in het Hofpleintheater van woensdag 7 tot en met zondag 18 juni (uitgezonderd 12 juni). De afscheidsvoorstellingen van 'De Twaalf gezworenen' en 'Vroe ger' vinden plaats in de Rotterdamse Schouwburg Op maandag 12 juni wordt 'Vroeger' gespeeld en 'De Twaalf gezworenen' is er te zien van maandag 5 tot en met donderdag 15 juni (uitgezonderd 11 en 12 juni). Het Nieuw Rotterdams Toneel werd opgericht in 1962 toen de toenmali.ge leiding van toneelgroep Theater in Arnhem in zijn geheel naar Rotter dam kwam om daar een nieuw stads- gezelschap te vormen. Een groot aantal acteurs van Theater kwam met deze leiding mee, een deel van hen bleef sindsdien zonder onderbreking werk zaam bij NRT In deze tien seizoenen bracht NRT voorstellingen van bijna 120 stukken produkties in de Rotterdamse Schouw burg en later ook in het Hofpleinthea ter voorstellingen in het Piccolo- theater dat door de inzet van NRT een geheel eigen experimenteel jong theater werd met een specifiek pu bliek. Eindronde Reine Elisabeth Concours BRUSSEL Maandagavond is de slotronde ingezet van het concours Reine Elisabeth dat dit jaar volwas sen is geworden het is nu 21 jaar oud en dat ditmaal voor pianisten wordt gehouden .Van de 69 kandida ten uit alle landen (er waren geen Nederlanders bij) zijn na de selecties twaalf overgebleven die zich de afge lopen week hebben moeten voorberei den op het speciaal voor deze gelegen heid geschreven pianoconcert Van Jacques Leduc. Dit werk is op klassie ke grondslagen opgebouwd met twee snelle hoekdelen en een langzaam middendeel Nadat maandagavond koningin Fabio- la was begroet en de jury had plaats genomen kwam, de eerste kandidaat van de avond, de Russische Svetlana Navassardian geboren in 1946 aan de beurt. Zoals alle kandidaten speelde ze eerst begeleid door het Nationaal Orkest van België onder René Defos- sez het verplichte concert vervol gens een solowerk en tenslotte haar concert van eigen keuze het eerste concert voor piano en orkest (met obligaat trompet) van Sjostakowitsj En daarmee was dan de eindronde van dit wereldvermaarde concours de finitief begonnen. Beeldhouwers verliezen geding om recensie Van een verslaggever AMSTERDAM De beeldhouwers Carel Visser (Amsterdam) en Ad Dekkers (Gorkum), die zich gegriefd en gekwetst achtten door een recensie over hun werk in De Nieuwe Linie hebben hun kort geding hierover te gen de hoofdredacteur-directeur verlo ren. De president van de Amsterdamse rechtbank mr. Stheeman overwoog in zijn uitspraak dat de beeldhouwers zich in hun geding richtten tegen de hoofdredacteur Gerard van den Boo- men wiens rol eerder van passieve aard is en niet ook tegen de schrijver van de recensie Jan Juffermans Deze is immers in de eerste plaats de verwekker van hun verontwaardiging Een maatregel tegen hem zou het in doeltreffendheid ver winnen van de tegen de hoofdredacteur gevraagde voorziening. De president meent dat tegen het publiceren resp. doen publi ceren van het oordeel van Juffermans over hun kunst aan de beeldhouwers geen rechtsbescherming toekomt met name niet omdat in de door hen gewraakte kritiek over hun werk hun persoon niet op voor hen nodeloos grievende wijze in het geding is ge bracht. De president meent dat de kritiek in het weekblad geen onrecht matige daad jegens de beeldhouwers oplevert. Aanvaard met 32-25 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA heeft giste ren in de Eerste Kamer tegen de motie-Van Hulst gestemd, waarin de regering wordt gevraagd een klem mend beroep te doen op de vechtende partijen in Vietnam de wapens neer te leggen en het vredesgesprek in Parijs te hervatten. De Eerste Kamer aanvaardde de motie met 32 tegen 25 stemmen. Zoals bekend heeft de Tweede Kamer de motie-Geelkerken die dezelfde inhoud had verworpen. Drs. G. M. Nederhorst zei, dat de PvdA de motie afwijst omdat ze te beperkt is en enkele wezenlijke ele menten voor het bereiken van een oplossing in Viet'iam, ontbreken. In dit verband noemde drs. Nederhorst de terugtrekking van alle Amerikaan se troepen uit Vietnam, de opheffing van de Amerikaanse afsluiting van de Noordvietnamese havens en het sta ken van de Amerikaanse steun aan president Thieu. Wij hebben geen behoefte aan een onvolledige motie aldus drs. Nederhorst. De motie van drs. Nederhorst, waarin de regering wordt gevraagd in de NAVO het feit, dat bondgenoten-lid staten de democratie en het recht gewold aandoen en verder de ontdui king van de wapenleveranties aan Portugal aan de orde te stellen, werd met de stemmen van de PvdA, D'66 en de PPR verworpen. Ook mr. P. J. Boukema van de ABP stemde voon ARNHEM Een Cinematograph of reizende bioscoop is het cadeau van de leden van de vereniging 'Vrienden van het Openluchtmuseum' aan het 60 jaar bestaande museum. Het is op één exemplaar na, dat zich in het Nederlands Filmmuseum in Amster dam 'bevindt de laatst overgeble ven reizende bioscoop in ons land. Het is een grote tent van 8 bij 20 meter, bestaande uit een houten ge raamte met linnen dak. Een paar honderd kijkers kunnen er een plaats je vinden. Er is ook een fraaie kassa voor kaartverkoop met een pluche achterzijde die op een verhoogd en overdekt portaal is geplaatst MAASTRICHT Met een liedjespro gramma zal Toon Hermans, die sinds vorig jaar mei wegens ziekte niet meer optrad, vrijdagavond 2 juni voor het eerst weer in het publiek optre den. Het betreft 20 nieuwe liedjes die hij onlangs op de plaat heeft opgeno men. Hij wordt begeleid door zijn nieuwe pianist Henk Westrus. De op brengst van deze avond in de Stads schouwburg te Maastricht is voor de kinderboerderij van de Mytylschool St. Rapfoaël te Maastricht. Hermans is ook bezig met de repetities voor zijn nieuwe show die in september in première zal gaan. DEN HAAG Het Theater Wim Zo mer voor Kindertoneel zal zich het komende, vijfde, seizoen meer in Duitsland laten zien. Het succes in eigen land leidde tot uitbreiding en ook tot uitnodigingen om aan interna tionale festivals deel te nemen. Vol gende maand wordt aan het festival in Glasgow deelgenomen en in het nieuwe seizoen gaat het gezelschap om te beginnen twee weken voorstel lingen voor en in scholen in Bonn geven. Kasteel Keukenhof te Lisse, waar Neerlands jongste antiekbeurs van start is gegaan. Er is weer een gelegenheid méér in Nederland voor antiekliefhebbers om zich te verlustigen in het zien, of zich te beraden over het kopen, van fraai antiek in een mooie omgeving. Dat is dan in het kasteel Keukenhof in Lis- se. Al vele jaren geniet de bloemen tuin van Keukenhof vermaardheid om zijn bloeiende schoonheid. Die bloe mentuin is een (klein) onderdeel van het bezit van graaf van Lynden, die zelf op het kasteel Keukenhof, dicht bij de ingang van de bLoementuin woont. Dat kasteel is nu, voor het eerst, gedeeltelijk ingericht als antiekbeurs. Het parterregedeelte, met imposante hal en diverse kleine en grote ver trekken, herbergt de expositie die een elftal antiquairs uit diverse plaatsen van Nederland daar heeft ingericht Deze jongste antiekbeurs van Neder land komt meteen al uitstekend voor de dag met een aantal stukken van hoge kwaliteit Bijzonder fraai en uit gebreid zijn de collecties meubelen en tin. Het is, en dat is vooral voor het grote publiek aantrekkelijk, een beurs waar goede kwaliteit voor een betrek kelijk lage prijs wordt geboden. Bo vendien is de situatie van het kasteel Keukenhof, in een magnifieke omge ving en met veel parkeerruimte, ui termate uitnodigend tot een bezoek. Men kan er tot en met 4 juni dage lijks terecht van 2 tot 10 uur en op zaterdagen en zondagen vanaf 's mor gens 11 uur. Het is de bedoeling hiier elk half jaar een dergelijke antiek beurs te organiseren; de volgende zal

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9