Lof voor Nixons acties in Moskou Van milieuconferentie van VN wordt niet veel verwacht Hanoi: VS bestoken onze waterwerken Afrikanen lieten zich niet door Ian Smith intimideren Regering van Boeroendi geeft slachtpartij toe 27 Kans op herverkiezing groter dan ooit Nixon vandaag naar Polen Eban pleit voor 'top' in M.-Oosten Weer doden in Belfast ondanks bestand IRA-fractie ADVERTENTIE N.V. J. van Bekkum T Na zesdaagse oorlog stroom immigranten naar Israël TROUW/KWARTET WOENSDAG 31 MEI 1972 Buitenland T7/|T WASHINGTON (Reuter, AP) Nixons kansen op herverkiezing bij de presidentsverkiezingen in no vember zijn na de successen van de topconferentie in Moskou beter dan ooit, zo menen politieke waarnemers in W ashington. Uit de reacties in de Verenigde Staten blijkt een vrijwel algemene waar dering voor Nixons optreden in Moskou en voor de succesvolle afsluiting van het SALT-akkoord (ter beperking van de strategische wapens). Kranten als de New York Times en de Washington Post. die gewoonlijk nogal kritisch het regeringsbeleid vol gen, waren eensgezind in hun lof voor de Amerikaanse president. De conservatieve Washington Star meende, dat het SALT-akkoord, dat de Sowjet-Unie haar numerieke voor sprong bij enkele kernwapens laat behouden 'heel wat mensen rillingen zal bezorgen en niet helemaal zonder redenen'. Maar het akkoord is te ver dedigen, aldus de Star, omdat het alternatief een ongeremde kernwapen wedloop is, die heel wat angstaanja gender en kostbaarder is. De republikeinse senator Jacob Javits zei, dat ontwikkeling van economische betrekkingen met de Sowjet-Unie wel eens belangrijker zou kunnen blijken dan het SALT-akkoord. Hij drong er bij Nixon op aan te streven naar aansluiting van de Sowjet-Unie bij het IMF (Internationale Monetaire Fonds). 'De Sowjet-Unie wil kennelijk economisch gerespecteerd en als grote industriële wereldmacht aanvaard worden. Dit is het ogenblik om de USSR uit te nodigen zich te voegen in de wereldeconomie, en niet buiten te blijven staan als agitator en criti cus, zoals ze 54 jaar lang heeft ge daan', aldus Javits. VRUCHTEN Nixons bezoek aan Moskou lijkt hem in binnenlands-politiek opzicht even veel vruchten af te werpen als zijn spectaculair bezoek aan China. Nixons activiteiten in Moskou hebben het meeste andere nieuws uit de kranten en van het televisiescherm verdron gen. Er bleef weinig aandacht over voor de wedloop tussen McGovern en Humphrey voor de democratische kan didatuur voor het presidentschap. De hartelijkheid in Moskou en de belof ten voor een langdurige vrede, die de gesloten akkoorden in lijken te hou den. hebben in ieder geval tijdelijk, ook de aandacht van Vietnam afge leid. Een protestbijeenkomst tegen de oorlog, die vorige week in Washing ton werd gehouden, terwijl Nixon het '1 rijivilligers ronden 50.000 lijken KAMPALA (AP, Reuter) De regering van de centraal-Afrikaanse staat Boeroendi heeft gisteren toegegeven, dat er sinds de mislukte staatsgreep minstens 50.000 mensen zijn omgekomen. Belgische verslaggevers en missiona rissen hebben eerder vanuit deze voormalige Belgische kolonie gemeld dat er tussen de 50.000 en 100.000 mensen zijn gedood toen de regerende minderheid van het Toetsi-volk bloe dig wraak nam op de Hoetoe's, die achter de staatsgreep stonden. In een franstalige uitzending van het radiostation van de regering. De Stem TEHERAN (UPI, AP, Reuter) President Nixon van Amerika heeft een bezoek van 22 uur aan Perzië gebracht en vertrekt van daag naar de Poolse hoofdstad Warschau. In Teheran stonden duizenden mensen langs de weg van het vliegveld naar de stad om de president, en diens vrouw, die afgehaald waren door de sjah en keizerin Farah Diba, toe te juichen. De regering van Perzië had strenge veiligheidsmaatregelen genomen om te voorkomen dat leden van de stads- guerrillabeweging zouden oroberen van de gelegenheid gebruik te maken een aanslag op de sjah en/ of Nixon te plegen. Na zijn aankomst heeft Nixon vier uur gesproken met de Sjah en diens adviseurs. Nixon zal de eerste Amerikaanse pre sident zijn die een bezoek aan Polen brengt. Hij zal daar ondermeer be sprekingen voeren met partijleider Gierek en premier Jaroszewicz. Zij zullen zowel internationale vraagstuk ken als bilaterale kwesties als handel en technologie aansnijden. Van Ame rikaanse zijde wordt dit bezoek vooral ook gezien als een' verkiezingsmanoeu vre van Nixon. Aan de komende Ame rikaanse presidentsverkiezingen zullen zo'n zes tot acht miljoen Amerikanen van Poolse afkomst deelnemen. Gierek, die zeventien maanden gele den aan de macht kwam in Polen, heeft laten weten, dat hij hoopt het prestige van Polen als bondgenoot van de Sowjet Unie te kunnen vergro ten, door Nixons bezoek. Het War- schause partijblad heeft dit ook ge schreven. Waarschijnlijk zullen de handelsbetrekkingen tussen Polen en Amerika het belangrijkste onderwerp van gesprek worden in Warschau. Po len wil zijn export naar het Westen vergroten en meer profiteren van de technologische kennis van Amerika. Nixon is in 1959 als vice-president ook al eens in Polen geweest. JERUZALEM (UPI) De Israëlische minister van buitenlandse zaken. Ab ba Eban, heeft gisteren aangedrongen opeen topconferentie van Israëlische en Arabische leiders. Hij deed dat in een commentaar op de topconferentie van president Nixon met de Russische leiders. Volgens Eban zou een topconferentie, in de geest van de Moskouse 'top', van grote betekenis kunnen zijn voor de vrede in het Midden-Oosten. Nu Amerika en Rusland hadden ver klaard dat zij beiden streven naar een vreedzame oplossing van de conflicten in het Midden-Oosten, moest het mo gelijk zijn dat do partijen in dat gebied om de onderhandelingstafel gingen ziten. Overigens was de situa tie in het Midden- Oosten sinds de oorlog van 1967 sterk in het voordeel van Israël verbeterd, meende Eban. Hij geloofde dat de kans klein was op hervatting van de vijandelijkheden langs het Suezkanaal. omdat de wa penstilstand daar in het voordeel van Israël en Egypte was. van de Revolutie, is gisteren bekend gemaakt, dat vrijwilligers 'vijftigdui zend lijken hadden gevonden, exclu sief degenen die worden vermist of die naar Tanzania en Zaire zijn ge vlucht.' Volgens de radio had de regering op 29 april niet alleen te maken gehad met een zorgvuldig voorbereide staats greep om president Michel Micombero ten val te brengen, maar ook met een misdadig plan om alle Toetsi's uit te roeien. Het Toetsi-volk maakt veertien procent van de bevolking uit, maar heeft alle touwtjes in Boeroendi in handen. Volgens het radiostation wa ren de opstandelingen onder invloed van verdovende middelen en geloof den zij dat de kogels hen niet konden verwonden. De opstandelingen zouden zich uitermate wreed hebben gedra gen. Vrouwen en kinderen waren ver moord en sommigen mensen waren zelfs gekruisigd. De opstandelingen zouden goed gewapend zijn geweest, maar ook in gif gedoopte messen hebben gebruikt. Overigens ontkende de regering dat het een georganiseerde opstand van de Hoetoe-meerderheid zou zijn ge weest. maar volgens het radiostation waren de moordpartijen wel uitslui tend gericht geweest tegen de Toetsi- minderheid. De opstandielingen zou den in het buitenland zijn opgeleid en steun hebben gekregen van oud aanhangers van Pierre Moelele. de Congolese opstandeling, die zelf enige jaren geleden in Congo, het huidige Zaire terecht werd gesteld, toen hij uit ballingschap naar zijn land terug keerde. Een verslaggever van de Belgische televisie, Walter Geerts, die na de staatsgreep naar Boeroendi is gegaan, heeft laten weten dat er volgens hem in Boeroendi genocide wordt gepleegd op de Hoetoe-raeerderheid. Deze be volkingsgroep zou stelselmatig worden uitgeroeid door de Toetsi-elite. glas hief met de Russische leiders, trok maar een miniem deel van de grote mensenmenigten, die in het ver leden tegen Nixons Vietnam-politiek kwamen demonstreren. Alle belangrijke Russische kranten hebben gisteren de volledige inhoud afgedrukt van de tekst van de Rus- sisch-Amerikaanse beginselverklaring over hun onderlinge betrekkingen. De beginselverklaring werd 'een voor beeld van politiek realisme' genoemd. De meeste kranten hadden eveneens een foto op de voorpagina van de ondertekening van het dokument door president Nixon en partijleider Brezn- jew. 'Berichten over de Russisch-Ameri- kaanse topakkoorden vormen het be langrijke deel van alle persberichten, radioberichten en televisieberichten in de hele wereld', aldus het partij blad Prawda. Het blad gaat verder: 'Deze akkoorden zijn in het belang van de wereldvrede en veiligheid en in het belang van alle volkeren op de wereld'. Andere koppen van Sowjetkranten: 'Een voorbeeld van politiek realisme', 'Goede vooruitzichten voor handha ving van de vrede', 'In het belang van de volkeren der wereld'. INSTEMMING In de Prawda werden brieven afge drukt van lezers, die hun instemming betuigden met de Amerikaans-Russi sche besprekingen. Het regeringsblad Izwestia, dat gewoonlijk 's avonds ver schijnt, kwam pas gistermorgen uit om aandacht te kunnen besteden aan de ondertekeningsceremonie van maandagavond en het vertrek van de Amerikaanse president Tot nu toe is het slotcommuniqué, waarin de resultaten van de bespre kingen worden vermeld, niet in de Rusische pers gepubliceerd. In de Sowjet-Unie wacht men gewoonlijk tot na hetvertrek van de buitenlandse bezoeker, voordat het slotcommuniqué in de kranten wordt gepubliceerd. BELFAST AP, Reuter) Ondanks het bestand dat de 'officiële' vleugel van de IRA heeft afgekondigd is gis teren in de Noordierse hoofdstad Bel fast hard gevochten tussen Britse mi litairen en sluipschutters van het Ier se Republikeinse Leger. In een fa briek werd een bom tot explosie ge bracht. Aangenomen wordt dat de strijd is verhevigd door de militante 'provisionele' fractie van de IRA, die weigert het vuren te staken. In het westen van Belfast kwam het tot schietpartijen na een grote zuive ringsactie door Britse militairen. Zij zouden op zoek zijn geweest naar Martin Meehan. de leider van de IRA- provisionals. Bij de actie werden 70 personen opgepakt maar merendeels later weer vrijgelaten. Meehan was er niet bij. Bij de schietpartij die erop volgde zijn volgens het Britse leger 13 leden van de 'provisionele' IRA geraakt. In de buurt van de rooms- katholieke wijk Ardoyne werd mel ding gemaakt van minstens 12 andere schietpartijen. In deze wijk zijn later de lijken gevonden van twee mannen, van wie wordt aangenomen dat zij rooms-katholieke zijn. Een grote drankfabriek in de buiten wijken van Belfast werd zwaar be schadigd door twee bomaanslagen, die door vier gewapende mannen zouden zijn gepleegd. TOKIO, HONGKONG, SAIGON (AP, Reuter, UPI) Noord-Vietnam heeft de VS er gisteren van beschuldigd dat Amerikaanse vliegtui gen aanvallen uitvoeren op rivierdijken, zeedijken en irrigatiewer- ken. Een woordvoerder van het Noordviet- namese ministerie van waterstaat heeft voor radio-Hanoi verklaard dat van 10 april tot 24 mei door Ameri kaanse toestellen 42 raids zijn uitge voerd tegen bedijkingen langs vier belangrijke rivieren en andere water werken in Noord-Vietnam. Ook door Amerikaanse oorlogsschepen langs de kust was volgens de zegsman op N'oordvietnamese waterwerken ge mikt. Noord-Vietnam bechuldigt de VS ervan met zulke daden 'de vernie tiging op grote schaal van leven en welzijn' in de zin te hebben. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft bekendgemaakt bommen werpers een massale aanval hebben uitgevoerd op het grootste spoorweg emplacement in de buitenwijken van Haiphong. Het gehele terrein zou in vlammen zijn opgegaan. Amerikaanse vliegtuigen zouden maandag in Noord-Vietnam 16 bruggen hebben verwoest. De Amerikaanse luchtaanvallen zijn vooral gericht tegen de aanvoerwegen naar Noord-Vietnam voor Russisch en Chinees oorlogsmaterieel. Nu de VS de Noordvietnamese kust met mijnen heeft geblokkeerd wordt aangenomen dat de militaire bevoorrading hoofdza kelijk over land en via China wordt geregeld. Maandag is uit doorgaans goed inge lichte diplomatieke bron in Peking vernomen dat drie Poolse schepen in een Chinese haven goederen met be steraming Noord-Vietnam hebben ge lost. Zij deden dat op basis van een speciale overeenkomst met Peking. De goederen zouden per spoor naar Noord-Vietnam worden doorgestuurd. Uit Hongkong is gemeld dat twee Oostduitse vrachtschepen met voorra den voor Hanoi op weg zijn naar de Chinese havenstad Whampoa, Op het dek van de schepen zijn zware militai re vrachtwagens waargenomen. Thieu Het Noordvietnamese offensief in Zuid-Vietnam duurt nog steeds voort, hoewel de fronten volgens waarne mers minder snel van plaats verande ren dan voorheen. Om de stad Kon- toem in het centrale hoogland wordt nog steeds hard gevochten. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren en bliksembezoek van een klein half uur aan Kontoem ge bracht in een wijk die door zijn regeringstroepen wordt verdedigd. Het bezoek van Thieu wordt be schouwd als een morele opkikker voor zijn militairen, die door de harde tegenstand van de Noordvietnamezen met een zeer gematigd enthousiasme strijd leveren. Thieu heeft en. leger- kolonel ter plaatse tot brigade-gene raal bevorderd. In een toespraak zei Thieu dat hij erop rekende dat zijn mannen de strategisch belangrijke stad in handen zouden houden. Diver se delen van de stad zijn al onder controle van de Noordvietnamezen. Thieu vloog vervolgens naar de stad Hoeé, die eveneens zwaar onder druk staat van Noordvietnamese troepen. Ook daar werd een kolonel tot gene raal bevorderd. Een militaire woordvoerder in Plei- koe heeft gisteren verklaard dat de Zuidvietnamese eenheden erin zijn ge slaagd de Noordvietnamezen uit het zuidelijke en zuidoostelijke stadsdeel van Kontoem te verdrijven. Donderdag 1 juni na 12.00 uur wegens sterfgeval gesloten. ROTTERDAM Goudse Rijweg Goudsesingel ZuidpleLn Oost-Europa niet van de partij bij overleg in Stockholm door Rudi van Meurs STOCKHOLM Onder het motto 'Worden de wereld' begint maandag in de Zweedse hoofdstad een conferentie van de Verenigde Naties over het menselijk leefmilieu. Tien dagen achtereen zullen 1200 regeringsfunc tionarissen van zo'n 130 landen praten over de vervuiling die de mensheid bedreigt en over acties om het milieu te beschermen. Wat zal al dat gepraat opleveren? Het zijn niet alleen verstokte zwartkijkers die nu al zeggen: waarschijnlijk heel weinig. Vermoedelijk onbe doeld heeft de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. Th. E. Westerterp gedurende een week leider van de vijftien man sterke Nederlandse delegatie degenen die er zo over deken, gelijk gegeven. Hij deed dat, toen hij onlangs in de vaste Kamercommissie voor milieuhygiëne opmerkte, dat er een parallel moet worden getrokken tussen de conferentie in Stockholm en de eerste UNCTAD-bijeenkomst in 1964. Dat klinkt, zo kort na het fiasco van UNCTAD III, niet bepaald opwekkend. Een verschil tussen UNCTAD ill en de milieu conferentie is, dat de wereld in Stockholm minder goed vertegenwoordigd is dan in Santiago de Chili. Als vrijwel zeker wordt in de Zweedse hoofdstad aangenomen, dat Oost-Duitsland niet van de partij zal zijn, en dat de overige Oosteu- ropese landen eveneens zullen wegblijven uit protest tegen de weigering, de DDR stemrecht te geven. Hierover werden gisteren mededelingen gedaan door de organisatoren van een alternatieve milieu conferentie, die morgen in Stockholm begint. Ze is georganiseerd door de internationale vredesbe weging Dai-dong, wier activiteiten in het teken staan van de opvatting, dat de huidige crisis haar oorzaak vindt in de economische en sociale wan verhoudingen, zaken die op de VN-conferentie niet aan de orde komen. Het bericht, dat de Oosteuropese landen niet zullen komen, betekent het einde van een lange periode van gekibbel over de vraag, of Oost- Duitsland in Stockholm al dan niet stemrecht zou mogen krijgen. Dat stemrecht hebben in Stockholm alleen landen die aangesloten zijn bij de VN of bij een dochterorganisatie van de VN. Een tijdlang hebben berichten gecirculeerd, dat het de DDR mogelijk zou worden gemaakt, toch aan de conferentie mee te doen door in Stockholm voorstellen niet :n stemming te brengen, maar via consensus aan te laten nemen. Op die manier zou de DDR niet te veel last hebben van haar gebrek aan stemrecht. Deze berichten zijn van Nederlandse zijde o.a. door staatssecretaris Westerterp beklemtoond kort nadat Nederland tegen het Oostduitse lidmaat schap van de wereldgezondheidsorganisatie had gestemd (via het lidmaatschap zou de DDR zich wél stemrecht voor Stockholm hebben verworven). Ir. Oele Dat de Oostblok-landen zich terugtrekken, is een ernstige teleurstelling voor die vertegenwoordi gers van de westerse landen, die gehoopt hadden, dat er een Oost-West-dialoog over de milieuproble matiek zou kunnen ontstaan. Een van hen is het Nederlandse Kamerlid ir. A. P. Oele (PvdA), die door HARM LAMBERTS Joshua Nkomo, leider van de Zimbab we African Peoples Union, zit al sinds 1963 zonder vorm van proces in een van de gevangenkampen van de regering van Ian Smith. Als er een man verlangen moet naar een ak koord tussen Engeland en Rhodesië is hij het wel. Als hij zo'n akkoord zou accepteren, zou hij immers zijn vrij heid terugkrijgen. Toch heeft Nkomo zich uitgesproken tegen het akkoord, dat Ian Smith eind vorig jaar met Sir Alec Douglas-Home heeft gesloten. In een memorandum aan de commissie- Pearce, die moest onderzoeken hoe het Rhodesisclie volk 'als geheel' over de voorstellen dacht, heeft Nkomo'! uiteengezet waarom hij er tegen was. j Het was moeilijk voor mij nee tegen het akkoord te zeggen, want ik had gehoopt dat een overeenkomst voor n mij vrijheid zou betekenen, schrijft 1 hij. Door nee te zeggen veroordeelde ik mijzelf misschien tot nog eens tien Jaar gevangenschap. Maar ik had geen alternatief, schrijft hij. 'Sir Alec Douglas-Home zou gezegd hebben, dat als het antwoord van de meerderheid van het Rliodesische volk nee is, er geen nieuwe onderhandelingen zullen komen. Wij vinden dat een fatalisti sche houding. Het Afrikaanse volk zegt niet nee tegen een echte regeling van het werkelijke probleem in hun land: zij zeggen nee tegen de voorstel len, die als zij geaccepteerd worden, hun land ongetwijfeld zouden maken tot een gebied waar voortdurend con flicten zouden zijn. De Afrikanen wil len een akkoord, schrijft Nkomo aan de commissie-Pearce, 'dat verzoening tot stand zal brengen tussen onze volken; geen akkoord dat slechts ver zoening tussen Engeland en het regi me van Ian Smith beoogt, zoals de huidige voorstellen. We verwachten van Engeland respect voor ons stand punt en het bijeenroepen van een constitutionele vergadering waar de toekomst van ons land besproken zal worden. Het geeft niet hoeveel tijd dat zal kosten. Engeland moet samen met de blank en zwarte burgers het juiste antwoord vinden terwille van ons land. Joshua Nkomo De pamfletten werden in beslag men. Toen de plaatselijke sec van de ANC, Chrirongoma ze vroeg, werd ook hij gearresteerd"1 werd naar een politiepost, 25 1~ ter verderop, gebracht en daa^. week in een cel vastgehoudenLJ mocht slapen op de kale plr Toen hij terugkwam, schrijft Jones, de samensteller van hi port van de groep advocaten Defence and Aid Fund, 'had drie manieren schade geledei kreeg niet meer de kans de comT"~ te zien. En hij had graag de co; sie ontmoet, omdat hij een veCT. iel iff als adviseur aan de Nederlandse delegatie is toegevoegd. Hij had gehoopt, dat Stockholm het begin te zien zou geven van overeenstemming tussen Oost en West over het aanpassen van technische ontwikkelingen en economische groei aan de eisen van het milieu. De ontwikkelingslanden die in Stockholm ver tegenwoordigd zullen zijn, zullen daar een be scheiden rol spelen. Ir. Oele: 'Ze zullen slechts luisteren. De kern van de milieuproblematiek ligt in de westerse landen en zal dan ook door de rijke landen moeten worden aangepakt'. Geen instructies Die rijke laden hebben de voorbereiding van 'Stockholm' niet allemaal even grondig ter hand genomen. Een halve week voor het begin van de conferentie was b.v. in kringen van de Nederland se delegatie (voornamelijk ambtenaren en weten schapsmensen) te horen, dat er nog geen instruc ties waren voor het optreden van Nederland in Stockholm. Ook aan het voor-overleg tussen- Nederland en andere leden van de EEG mankeert het een en ander. Pas op 5 en 6 juni (n.b. de dag waarop de conferentie begint) zullen de EEG- landen in Brussel bezien, of er nog een basis te vinden is, waarop ze in Stockholm gezamenlijk kunnen opereren. Het heeft er alle schijn van, dat het enige voorstel dat kans maakt op de milieu-conferentie, de instelling van een milieufonds betreft. Een weinig ingrijpende beslissing, die alleen wat fi nanciële 'offers' zal vragen van de rijke landen. Nederland heeft al toegezegd, dat het eraan zal bijdragen. 'We verwerpen zonder aarzeling deze voorstellen omdat ze niet voldoen aan algemeen aanvaarde voorwaarden voor onafhankelijkheid en zelfbeschikking voor al onze mensen. Zij zijn racis tisch en discriminerend en we gelo ven dat als ze van kracht zouden worden, ze gevoelens van vijandigheid zouden opwekken tussen zwarte en blanke burgers van ons land en bloed vergieten en ongehoord lijden teweeg zullen brengen. We moeten niet toe staan dat dit gebeurt'. We hebben uitvoerig geciteerd uit de brief van Nkomo aan de commissie- Pearce, omdat het bijna niet te gelo ven is, dat een mar die al tien jaar gevangen wordt gehouden, zonder dat hij ooit een eerlijk proces heeft ge had, niet vol bitterheid alle vertrou wen in de blanken opzegt en hen de oorlog verklaart, maar aandringt op een eerlijk gesprek over de toekomst van zijn land, een toekomst, waar ondanks alles, wat Nkomo betreft, ook nog plaats zal zijn voor blanken. Het vijf pagina's tellende stuk van Nkomo, dat is opgenomen in het eindrapport van de commissie-Pearce, is één grote ontmaskering van de leugen van Ian Smith, dat er met de Afrikanen niet te praten valt, dat ze geen politiek benul zouden hebben en dat ze door nee te zeggen tegen het akkoord ja zouden zeggen tegen de grondwet van 1969. De Afrikanen heb ben nee gezegd, omdat ze Smith en de zijnen niet vertrouwen, omdat ze niet kunnen geloven, na alles wat er ge beurd is, dat Smith de verplichtingen van het akkoord eerlijk zal nakomen, omdat ze niet overgeleverd willen worden aan een regime dat steeds meer apartheid in zijn politiek doet. Toen de commissie van Lord Pearce in januari en februari van dit jaar haar onderzoek in Rhodesië deed, zou den er normale politieke activiteiten toegestaan zijn, zo bepaalde het ont- werp-akkoord. De Afrikanen hebben toen gemerkt, wat de regering en politie van Smith daaronder verston den. In Londen is een rapport ver schenen van de bevindingen van een groep advocaten die op last van het Defence and Aid Fund naar Rhodesië zijn gegaan om de Rhodesiërs te hel pen hun mening kenbaar te maken aan de commissie van Lord Pearce. Het rapport weerlegt afdoende het sprookje, dat de African National Council, de Raad die het verzet tegen de voorstellen organiseerde, de bevol king geïntimideerd zou hebben, zodat de mensen niet meer ja durfden zeg gen. Het blijkt juist andersom te zijn geweest. De regeringsautoriteiten heb ben niets nagelaten om de mensen die propaganda tegen de voorstellen maakten de voet dwars te zetten. Dat ging bijvoorbeeld zo: In Fort Victoria werd op de dag dat de com missie van Lord Pearce er een bezoek zou brengen, een vrijwilliger van de ANC gearresteerd omdat hij pamflet ten uitdeelde waarin opgeroepen werd nee te stemmen tegen de voorstellen. ring georganiseerd had, waar liefst 7000 mensen waren geweèJJ hij had graag het standpunt vs 7000 mensen aan de commissietEL gebracht. In de cel was hij zofek ken door vliegen en andere iniigi dat hij zich onder medische befcna ling moest stellen toen hij vrij$ p: werd. En tenslotte waren zijn[ D ten en mango's, die net rijp klie: toen hij aangehouden werd, {boi toen hij terugkwam. Daardoorgoe Chirongoma een verlies van leer zijnde zijn jaarinkomen. mei Cliiripanyanga zit in het bestut hi de ANC in Sakoebva. Op 21 j|d - werden hij, zijn vrouw en zii D jarige zoon Gilbert gearresteer te dag ervoor waren pamfletten vtnge ANC in het dorp verspreid metmaf op het komende bezoek van dbew missie-Pearce. Maar die dag hagisl ripanyanga de hele dag op de |de fabriek gewerkt. Hij werd bescblem van het dragen van een luipa( met het doel de mensen te f ren. Tijn vrouw zou 'de menseil ganiseerd hebben om te verg^ en zijn zoon had plakkaten u derd tegen aanvaarding van 1 koord. Zijn dochters van 14 in werden later gearresteerd, aanstootgevende kleren hadden|e gen en twee jongere kinderen, jaar, bleven alleen achter. Op T ari werd mevrouw Chiripanyai gelaten en de beschuldiging in| ken. Ze ging naar huis en dat daar inmiddels iemand l woonde. Al haar eigendommen| verdwenen, evenals de twee j kinderen. De burgemeester \ié dorp vertelde haar. dat hij deE ren in beslag had laten nemen Op 3 februari werd haar man' sproken van de tegen hem iuglont te beschuldigingen. Hij gii naar zijn werk, maar kreeg horen, dat op last van de b ter zijn huis niet besclxikl hem was en zijn baan evfl hij naar de burgemeester gingHiec verklaring vroeg, kreeg hij ter, 5 dat het huis aan iemand anded, gegeven omdat het leeg stoninge Cliiripanyanga uitlegde, dat >31. met zijn gezin in de open luchj 33. slapen, zei de burgemeester Caal daar niets mee te maken had 4. vroeg de vader waar zijn tweel Le kinderen waren. Die waren dèf, familielid opgehaald, zei de'10. burgervader. Maar hij wist nifcirt familielid en Chiripanyanga k*oo niet terugvinden. fig Dit zijn maar enkele voorbeelöibu een lange lijst. En ondanks bhoc intimidatie door de blanke tn <j heid hebben de Afrikanen 1 de commissie van Lord Pearce lijk te maken dat ze niet overj wilden worden aan Smith enf- nen. Het woord is nu weer i land. De Britse regering Smith duidelijk moeten makenf sancties onverkort zullen won. liandhaafd, totdat hij instel nieuwe onderhandelingen vanaf de eerste dag ook de leiders kunnen deelnemen. Rhodesia: The white judgj den. Londen 1972. TEL AVIV (UPI) Sinds het einde van de zesdaagse oorlog in het Oosten in 1967 zijn er in Israël 185.000 joodse immigranen bij gekomel gisteren in het parlement meegedeeld door minister Nathan Peled. Volgens Peled kwamen 80.000 immigranten uit Europa, 53.000 uit Aziaj L Afrikaanse landen, 35.000 uit Noord-Amerika en 17.000 uit uid-AmerikH Het aantal immigranten dat zich in 1971 in Israël vestigde bedroeg minister Peled 42.000. Dit jaar wore'sn er in totaal 60.000 verwacht. r Negen procent der immigranten verlaat Israël weer tegen het einde"- - jaar. Nog eens drie procent doen dit op het einde van hun tweede jaar e

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8