Steeds meer 'illegale' hengelaars dichtbij Jol Jiai.Di 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker Commentaar Topconferentie 'Vliegende brigades' worden ingezet tegen 'zwartvissers' Zwarte postzegel van Rode Kruis d»Radio Portugal Stelling Grijsdruk voor overleving Alcohol Molen contact 80UW/KWARTET WOENSDAG 31 MEI 1972 BinnenJaud/eonmiciitaar T5/K7 gilleen Amerikanen die de Sowjet-Unie iicipiccl wantrouwen, en Russen die bfr definitie geen fiducie hebben in de :renigde Staten, hebben reden om Teleurgesteld te zijn over de resultaten het overleg dat de leiders van hun enfcden in Moskou hebben gevoerd, ileurgesteld, omdat die resultaten llgens deze achterdochtige Russen en lerikanen slechts geschikt kunnen om een schone schijn te creëren, minder waakzame zielen blind n ^akt voor de werkelijke bedoelingen het imperialistische kapitalisme, ipectievelijk het niet minder opdrin- ige communisme. ie zich echter kan voorstellen, dat el de Russische als de Amerikaanse ;ering het wezenlijke belang inziet een verbetering van hun onderlinge t ejtrekkingen, die kan zich over de ;omsten van de Moskou besprekin- alleen maar verheugen. Wat Nixon Breznjew hebben bereikt (of beter: :geld, want de gebeurtenissen in To^oskou waren de bekroning van een :r langdurig proces van onderhan- ien), is niet gering. Het is in elk i&al veel meer dan velen durfden •arPen' toen Amerikaanse president langs bekendmaakte, dat de Russen 3gr leveranciers van oorlogsmateriaal Noord-Vietnam op spectaculaire zouden worden gedwarsboomd. Amerikaanse en Russische leiders 2i|iben akkoorden gesloten over een wfmindering van het aantal strategi- Tjle kernwapens en over samenwer- Mijg op het gebied van de ruimtevaart, milieubeheer, de geneeskunde en jtechnologie. Ze zijn het er over eens 'orden, dat de tijd rijp is voor een i2r}rgvuldige') voorbereiding van een ropese veiligheidsconferentie. Ook :t het belang niet worden onder- s) at van de uitgebreide persoonlijke 2-0iitacten die de regeerders van Ame- muja en de Sowjet-Unie een week lang ;^iben onderhouden. Zoiets k&n meer verstanden tussen rivaliserende mo ll dheden wegnemen dan een formeel ^joord. Dat geldt, op een ander :au, ook van Nixons verschijning op beeldbuis in miljoenen Russische skamers. dan zijn er, tenslotte, de twaalf kelen der coëxistentie, vervat in een pe inselverklaring die Nixon en Brez- sv v bij het scheiden van de markt irraben ondertekend. 'In het nucleaire jperk is er geen alternatief voor ï0lJ 'ekkingen op basis van vreedzame :istentie', heet het in die verklaring, rschillen in ideologisch opzicht en Ie sociale stelsels van de VS en de 'jet-Unie zijn geen obstakels voor ontwikkeling van normale betrek- At^11- gebaseerd op de beginselen van /ereiniteit, gelijkheid, niet-inmen- in binnenlandse aangelegenheden Jwederzijds voordeel'. is gemakkelijk, zo'n beginselver ing te bestempelen als een collectie >ie frasen die de opstellers vergeten zodra hun nationale belangen er in strijd komen. Toch wordt daar- de betekenis van zo'n document recht gedaan. Kissinger had gelijk hij zei, dat alleen al het feit dat Hal landen met schijnbaar onover- [bare verschillen het over zoiets worden, een gebeurtenis van be is. En als ze zich van die beginscl- laring in de praktijk niets zouden m aantrekken, waarom zouden ze dan de moeite getroosten, in zo'n irnent een soort code op te stellen, •aan anderen hun gedrag kunnen in? Bsen zou het overdreven zijn, de touse topconferentie volledig ge- F^d te noemen. Een concrete aak ove.r handel en kredieten kan :-inog) niet af. Met het oog op de in het Midden-Oosten kwamen ee nartners niet verder dan een :uwde betuiging van sympathie resolutie 242 van de Verenigde s en de missie van Jarring. En als a aanzien van de kwestie-Vietnam dan hebben partijen dat goed verborgen te houden. het zou onbillijk zijn, het eind- :el over de topconferentie van de van 's werelds machtigste lan- jte laten bepalen door een opsom- /II van wat in Moskou niét is be- Wat er wél is gebeurd, geeft -i om een voortgaande normalise- te verwachten van de relaties n twee supermogendheden wier jrlinge animositeit een kwart eeuw de wereldpolitiek heeft bepaald, fiet zelden vergiftigd. 8.55 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Konden de zeehengelaars dit voorjaar vroeger dan normaal zomervis aantreffen dankzij de hoge temperatuur van het zeewater tengevolge van de zachte winter de binnenvissers komen later aan bod dan anders. De openingsdatum van het vis- seizoen is dit jaar volgens de regels: op 1 juni. Nog nooit vertoont in de geschiedenis van de filatelie: een zwarte postzegel. De zegel behoort tot de serie van vier, die de PTT op 15 augustus met toeslag uitgeeft ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Marte Röling (nicht van de Groningse prof. Rölingl, kunstenares in Amsterdam, heeft de serie ontworpen. De PTT koesterde al jarenlang het verlangen een zwarte zegel uit te geven, maar dat stuitte telkens op liet bezwaar van een moeilijk te lezen stempel. Het ontwerp van Marte vond de PTT echter zo mooi, dat men dit bezwaar liet vallen. De Ontwerpster, die in 1970 een serie ten bate van de Hartstichting tekende, heeft speci fieke Rode Kruis-taken op de zegels afgebeeld. De andere drie zegels kregen de kleuren rose, oranje en blauw. De toaarden zijn 20, 25, 30 en 45 cent met een toeslag van respectie velijk 10, 10, 15 en 25 cent. ADVERTENTIE juister vanaf 1 juni 1972 naar i uitzendingen van it ^}et speciale programma's voor (jejederland in de Nederlandse ichial. chtt rbar5 programma's worden uitge- arnpnden op 31,02 meterband den670 kHz van 23.00—23.30 uur De laatste jaren was het min of meer gebruikelijk de sportvisserij enkele dagen cadeau te doen, zodat op de zaterdag voorafgaande aan 1 juni kon worden ingelegd. Ditmaal doorbrak het ministerie van landbouw en visse rij deze gewoonte. In de eerste plaats omdat 1 juni niet op maandag of dinsdag valt, maar op donderdag. In de tweede plaats zou een vervroegde opening van het seizoen de visstand slechts schaden. Het koude voorjaar is er de oorzaak van dat in de binnen- wateeren later is gepaard dan normaal. Donderdag 'is het weer zover' en beginnen 'de slapeloze nachten met dagen vol avontuur', zoals het heet in het jargon van de één miljoen grote schare Nederlandse hengelaars. De OVB (Organisatie Verbetering Bin nenvisserij), die de gelden nodig voor instandhouding van de vis, put uit de opbrengst van visakten en hengelbe- wijzen. vraagt" zich af of de anarchie in de hengelsport weer zal toenemen. Vorig jaar werd de OVB 500.000 gul den onthouden door naar schatting 150.000 hengelaars zonder papieren. Deze zogenaamde 'zwartvisserijten koste van viswaterbeheerders (de hen gelsport verenigingen) en overheid, groeit sinds 1970. Van 1964 tot 1970 steeg het aantal uitgereikte visdocu- menten van 539.000 tot 729.000. Maar voor het seizoen 1970/71 werden er al 10.000 minder uitgereikt. Er is ook een andere, meer positieve, vergelijking mogelijk. In dezelfde pe riode groeide het aantal bij een van de landelijke hengelsportorganisaties (de Algemene Hengelaars Bond) aan gesloten leden van 130.000 in 1964 tot 205.000 in 1971. Een toenemend aan tal sportvissers was dus bereid via de verenigingscontributie mee te betalen aan het beheer van het water. De zwartvisserij wordt overigens vaak gestimuleerd door het gebrek aan mo gelijkheden om akten af te halen. In veel gemeenten moet uren voor een loketje worden gewacht voor het ver krijgen van een akte of hengelbewijs. Maar het risico dat de zwart visser loopt is niet gering: een boete van maximaal 1000 gulden en inbeslagne ming van zijn uitrusting. Het ministerie van landbouw en visse rij zal dit seizoen de strijd tegen de illegale hengelaars verhevigen. Te be ginnen op 29 mei zullen na de STER- uitzending van kwart over acht tv- spots worden uitgezonden, waarin wordt gewezen op de risico's. En de controle van de Algemene Inspectie Dienst wordt komende zomer uitge breid door middel van zogenaamde 'vliegende brigades'. Watermonsters De zuiverheid van het viswater wordt al jaren gecontroleerd door de Alge mene Hengelaars Bond. Deze AHB beschikt over een commissie waterver ontreiniging en 500 'watermonsterne mers', die hun onkosten krijgen ver goed. Deze 500 leden van de AHB, verdeeld over rayons, nemen eenmaal per maand of eenmaal in de twee weken, een monster in wateren van de AHB of in wateren opgegeven door de Directie van de Visserijen. De bemonsteringsrapporten over het zuurstofgehalte kunnen ertoe bijdragen verontreinigers op te spo ren. De AHB heeft hiermee een taak van de rijksoverheid op zich genomen en ontvangt daarvoor rijkssubsidie. Plaatselijke verenigingen van de AHB hebben de laatste jaren vaak afval uit viswater verwijderd en hun leden op geroepen het water schoon te houden. Schoon water, van nauwelijks te over schatten belang voor de sportvisserij, kan worden bevorderd door elke indi viduele hengelaar: laat geen rommel achter aan de waterkant of in het water. De strijd tegen de watervervuiling, het gewijzigde karakter van de sport visserij door betere verplaatsingsmo gelijkheden (de auto) en de grote vlucht van de sportvisserij in de nieu we recreatiegebieden, dankzij facilitei ten van de overheid, hebben een nieu we type hengelaar geschapen. De vis ser, die er voor dag en dauw met een eenvoudige hengel en een fiets opuit trok, behoort bijna tot het verleden. Langs de binnenwateren en de stan- dit jaar precies op de eerste juni den, op de Noordzee en op de vader landse meren, dook in de jaren zestig de 'gezinsvisser' op. De man, die met het gezin de waterkant opzoekt en in tent of caravan verblijft. De henge laar ook, die het zich kan veroorloven superieure viswerktuigen te gebrui ken. Een ontwikkeling aangemoedigd door de overheid. Ir. S. Herweijer, directeur-generaal voor de landinrich ting en visserijen, stipte dit op 31 maart aan op de Visma in Rotterdam. Hij zei: 'De landinrichting zal in de toekomst van veel belang worden voor de sportvisserij. Bij ruilverkave lingen en andere landinrichtingspro jecten gaat de Cultuurtechnische Dienst zich steeds meer richten op de infrastructuur voor de sportvisserij: het maken van vissteigers, paden naar het water en parkeervoorzieningen'. De overheid acht de hengelsport ook van dermate groot belang, dat de schubvisstapel is toegewezen aan de sportvisserij en de paling aan de be roepsvisser. Op basis van vrijwillig heid zullen de zogenaamde schubvis- rechten van de beroepsvisserij worden overgenomen door organisaties in de sportvisserij, die in staat zijn viswate ren te beheren. De overhead stimu leert dit door subsidiëring in uitkoop sommen van schubvisrechten. Ethiek Is de sportvisserij ook zodanig van karakter veranderd, dat het 'zoodje vis' minder snel de pan ingaat dan vroeger en dat de visjes worden te ruggegeven aan hun element? De se cretaris van de AHB, de heer H. Barendregt, antwoordt ons: 'De erva ren hengelaar zet het merendeel van de gevangen vis terug'. De heer Barendregt meent dat ethi sche bezwaren tegen het hengelen niet meer terzake zijn nu heel heel kleine haakjes en ragfijne nylonlijnen worden gebruikt. De AHB heeft ethi sche bezwaren tegen de zogenaamde dreg, een meertandige haak. 'Een snoek die deze haak inslikt, heeft geen overlevingskansen'. Het normale kleine haakje, dat wat soms ge beurt in de bek van de vis blijft steken of in zijn maag terechtkomt, is onschadelijk. De vis raakt het weer kwijt. De heer Barendregt heeft ster ke bezwaren tegen het stalen leefnet, dat bek en schubben van de vis beschadigt. 'Het zou verboden moeten worden, maar dat is een persoonlijke opvatting. De AHB gebruikt overigens bij wedstrijden hél stalen leef net niet'. Voorlichting Voor hengelaars, of aspirant-henge laars, die voorlichting wensen over te gebruiken tuig of over vissoorten en viswateren, zijn er twee films speciaal voor de televisie gemaakt. Gisteravond kwam de VARA met een film van 35 minuten, gemaakt door Jacob Wijl. Deze film werd vervaardigt in samen werking met de OVB en dr. H. Bod- dek e van het Rijksinstituut voor Vis serij Onderzoek. Morgenavond brengt de TROS op Ne derland II in haar sportprogramma ook een film over de hengelsport van Albert Gooi. De vraag 'waar vind ik mooi viswater', wordt beantwoord door de juist verschenen 'Wybert Vis- kaart van Nederland', voor en luttel bedrag te koop bij apothekers, drogis ten en kruideniers. Het is een bijzon der overzichtelijke kaart met tal van gedetailleerde gegevens van belang voor de sportvisser. Wie voorgelicht wil worden over de vissoorten in Nederland, kan voor een gulden een boekje bestellen, uitgege ven door het ministerie van landbouw en visserij. En dan is er nog de uitstekende 'Almanak voor de sport visser'. Hierin komen ongeveer alle Nederlandse viswateren aan de orde, adressen aasverkoop, adressen boot verhuur en informatie over rechten en plichten van de sportvisser. Het boekje is verkrijgbaar bij alle kanto ren van de ANWB en bij de AHB. Tenslotte een laatste lip. Elk seizoen verdrinken er weer hengelaars door het omslaan van hun boot. Tracht ongelukken te voorkomen door het dragen van een zwemvest. nanri De 'Blauwdruk voor overleving' die de Raad voor Milieudefensie maandag aan ons allemaal heeft aangeboden, is naar mijn smaak eerder grijs te noe men. Dat heeft een aantal redenen Om met de enige aardige te beginnen (dit wordt een onaardige beschou- wing namelijk), de blauivdruk is ge drukt op heel lichtgrijs papier Dat is vooral aardig van Van Gelder Papier, die in overleg met de mensen van milieudefensie experimenteert met de verwerking van oud papier tot meer hoogwaardige produkten dan pakpa pier en karton. De eerste drieduizend kilo werd aan de RMD geleverd en daarvan is de Blauwdruk gemaakt. Maar grijs is ook de kwaliteit van het denkwerk achter dit stuk, behalve op de enkele punten ivaar het tot zwart- witdenken uiteenvalt. Een klein voor beeld van het laatste: Tm al deze redenen kunnen we dus rustig aanne men dat onze regering, in welke sa menstelling dan ook, alles in het werk zal stellen de stijging van het bruto nationaal produkt te bevorde ren, ongeacht de gevolgen. Er zijn namelijk altijd wel 'vertrouwde des kundigen' te vinden die het publiek in dit opzicht zand in de ogen kun nen strooien'. (Gelicht uit paragraaf 164; genuanceerder zou men zich nau welijks kunnen uitdrukken). De Blauwdruk heeft natuurlijk .het voordeel dat je het met de algemene gedachtegang eigenlijk alleen maar eens kunt zijn. Sinds het tot ons is doorgedrongen dat in een eindige we reld zowel het aantal mensen als de produktie van goederen niet eeuwig kan doorgroeien, kun je op je vingers natellen dat we dus naar een niet meer groeiende samenleving toe moe ten. Acheraf is het alleen maar verba zingwekkend dat we de Club van Rome en Dennis Meadows nodig had den om dat degelijk te laten doordrin gen. De Blauwdruk is de eerste samenhan gende poging om zo'n stabiele samen leving te onderwerpen. Het werd een nogal ingrijpende boodschap voor de Engelsen, tot wie het oorspronkelijke stuk was gericht. In aantal moesten zij niet alleen ophouden toe te ne men, maar over een redelijke periode (150 tot 200 jaar) zou de bevolking zelfs tot de helft moeten slinken. Meer mensen zouden de Britse akkers niet kunnen voeden (zonder gebruik van de verderfelijke bestrijdingsmid delen en kunstmest)En op import van voedsel zou uiteindelijk niet gere kend mogen worden, want overal ter wereld is in het gunstigste geval net genoeg te eten. Die uitgedunde bevolking zou de nei ging tot verstedelijking definitief ach ter zich hebben gelaten: de nieuwe Britten zouden gespreid wonen, in kleine gemeenschappen waar iedereen iedereen weer kent, waar zij de men selijke waarden weer zouden terug vinden die zij in de huidige consump tiemaatschappij zo duidelijk zijn kwijtgeraakt. Om hun betrokkenheid bij dit alles te bevorderen zouden die gemeenschappen een vergaande vorm van zelfbestuur hebben. Voor de toegegeven, moeilijke overgang naar dit landelijke ideaal bevatte de Engelse 'Blueprint' een overzichtelijk schema plus de opmer king dat het allemaal al gemakkelij ker zou worden als men eenmaal over de helft van de overgang heen was. Niet iedereen m hel Verenigd Konink rijk kon in deze 'terug-naar-de-na- tuur' maatschappij de meest wenselij ke oplossing van de huidige en drei gende problemen zien. Sommige critici verweten de samenstellers van de Blauwdruk zelfs wetenschappelijk flodderiverk. Dat het een toppunt van degelijkheid was wilden de auteurs ook niet volhouden, zij hadden het in betrekkelijk korte tijd samengesteld, want er was haast bij, vonden zij. Dit document is dus nu door de zorg van de RMD vertaald en op de pas sende plaatsen voorzien van Neder lands cijfermateriaal. De kwaliteit is nog steeds wisselvallig, maar voor detailkritkek is dit de plaats niet. Voor een stabiele maatschappij geeft de Blauwdruk vier 'belangrijkste voorwaarden': minimale verstoring van het milieu, maximaal behoud van grondstoffen en energie, stabilisatie van het bevolkingsaantal, en tenslotte een vorm van samenleving waarin de individu eerder genoegen dan frustra tie zal voelen door de vorige drie voorwaarden. Merkwaardig is. dat het behoud van grondstoffen en energie door het hele stuk heen steeds in één adem wordt genoemd. Dit miskent het vrij onontkombare verschijnsel dat het terugwinnen van grondstoffen na gebruik (de bekende kringloop-filoso fie) forse hoeveelheden energie gaat kosten. Nu is de Blauwdruk over 'de kernenergie worden breed uitgemeten, beschikbaarheid daarvan erg pessimis tisch. De radioactieve gevaren van maar dat lijkt meer suggestief dan steekhoudend Adembenemend is Aanhangsel D van de Blauwdruk, getiteld 'Maatschappelij ke stelsels en sociale ontwrichting'. Het doet mij denken aan grijze, goed in het pak zittende, zeer Britse heren, die. in lederen fauteuils en met het whiskeyglas binnen handbereik be spreken wat er toch allemaal mis is met de samenleving. En jawel: 'Er is alle reden aan te nemen dat de 'socia le ziekten' die onze maatschappij mo menteel ondermijnen: misdaad, ge weldplegingen, vandalisme, alcohol en drugverslaving, nauw mei elkaar zijn verbonden en dat zij de symptomen zijn van een vernield cultuurpatroon, dat op zijn beurt een aspect is van dc ontwrichting die zich in onze maat schappij voltrekt'. Uit elkaar vallende gezinnen, onwetti ge geboorten, psychische storingen, het komt allemaal van de ontwrich ting. En clat komt iveer omdat het gemeenschapsgevoel verloren is ge gaan. En dat komt weer omdat de maatschappij steeds massaler en onge- ordender is geworden En daarom zouden alle Britten, en nu ook Neder landers, in verspreide dorpjes moeten gaan wonen. Want kleine gemeen schappen zijn erg stabiel en gelukkig, daarvoor ivorden voorbeelden aange dragen van Eskimos' en inwoners van Nieuw Guinea, Koolarrabulloo's en bewoners van de Comoro-Archipel. Nergens laten de auteurs blijken dat de oorzaken van de 'socple ziekten' best wel eens iets ingewikkelder zou den kunnen zijn. Nee, ik geloof met in het evacueren van de steden als oplossing. Ik geloof ook met in de Blauwdruk, hoewel er ook heel goede dingen in staan. Het was een verade ming toen ik na de laatste voetnoten de toegift tegenkwam: een uiteenzet ting van de Raad voor milieudefensie over het onderzoek dat hij wil gaan uitvoeren. Systematisch, glashelder en indrukwekkend. Jammer alleen dal de RMD erg weinig geld heeft. Wie lid ivordt Herengracht 109, Amsterdam) krijgt het nieuwe maandblad waarvan de Blauwdruk het eerste (dubbel-) nummer vormt Je moet het eigenlijk toch wel gelezen hebben ADVERTENTIEI Spaareffekten zijn JflOfl En alsof dat nog er voor iedereen*die *JICÏiil vFVrml.* niet genoeg is, komt -naast spaarbankboekje etc.-graag daar nu nog eens die belastingvrije een extra ijzer in liet vuur wil hebben. U koopt zc al voor zo'n 100 gulden. Het zijn een soortaandelen. Maar dan aandelen niet een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, stijgt uw spaareffekt nog in waarde ook. ICCIJL' UittilL, SR&ARBjb tl/ zoi spaarpremie van liet Rijk bovenop! Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden**die u in een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in Uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, Den Haag en de folder KTEN komt in de bus. f zorgen voor h extra spaarpotje •Mits tussen 21 en W) jaar en met een belastbaar inkomen (over 1971) van ten hoogste f 18 000,-. "Per echtpaar over ten hoogste f500,-. 'Het feit dat de formulering: 'Door de enorme uitbreiding van de chemische research in Nederland zal het niet moeilijk zijn om een positie als che micus te verkregen', in het boekje Studie inlichtingen door het bureau voorlichting van de Rijksuniversiteit Utrecht, in 1972 niet verschilt van de formulering in 1964, duidt op een gebrek aan verantwoordelijkheid van de studievoorlichter'. Aldus de laatste stelling uit een proefschrift, waarop gisteren dr. G. K. Terpstra in Utrecht promoveerde. Zoals bekend staan er nogal wat chemici op straat en de situatie is zo moeilijk geworden, dat er plannen bestaan tot onderlingp hulpverlening, plannen waarvan tot nog toe niet zo veel terecht is geko men omdat de solidariteit, die chemi ci mét een betrekking hebben voor collega's zónder, nogal tegen schijnt te vallen. Morgen houdt in ieder geval het Amsterdams chemisch dis puut een discussiebijeenkomst over de positie van de chemicus; er zal ook een forum van hooggeleerde heren aanwezig zijn. Om 20.00 uur in het W. C. B. Janseninstituut aan de Plan tage Muidergracht 12 in Amsterdam. De promotie, die de aanleiding vorm de om dit allemaal neer te schrijven heette overigens: 'De functie van de tractus diagonalis bij het drinkgedrag van de rat'. Deskundig advies over spaareffekten krijgt u bij:Webefo (Maliebaan 15, Utrecht) en bij dc vestigingen van dc Centrale Volksbank,dc Nederlandsche Middenstands Spaarbank.de Rafffeiscnbnnk en dc Boerenleenbank. Ongeveer 150.000 leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen hebben deelgenomen aan een wed strijd, uitgeschreven door de onder wijscommissie van de nationale com missie tegen het alcoholisme. Doel van de wedstrijd (die voor de zestien de keer werd gehouden) is de jeugd vertrouwd te maken met het feit, dat sportbeoefenaars het gebruik van al cohol moeten mijden. Dit jaar vorm den de Olympische Spelen het thema. De landelijke jury heeft vijf lioofd- prijswihnaars aangewezen. In de ru briek opstellen zijn dat Jann van den Broek (12) in Leersum en Menno Lesterhuis (12) uit Nieuwe Pekela, de hoofdprijs voor een vrije tekening gaat naar Henk Menkveld (13) in Assen en de kleurwedstrijd is gewon nen door Susan Rietsma (12) in Bee kbergen en Rik van Schagen (12) in Deventer. Begroting De Tweede Kamer moet niet alleen zijn fiat geven aan de begrotingen van de verschillende de partementen, de Kamer heeft ook een eigen begroting. Die begroting moet bewaakt worden vindt het presidium. De afdeling comptabilitiet van de griffie heeft maar één ambtenaar. Het presidium vindt dat dat er drie moe ten worden. Woerden Woerden in liet Zuidhollandse-Utrechtse grens gebied viert zaterdag zijn zeshonderd- jarig bestaan. Er komen allerlei mu ziekkorpsen, tot uit Limburg toe. Een wijkveremging is van plan de oude Leidse Poort in de optocht mee te nemen. Bij de schandpaal van het gemeentemuseum voeren ze nog een lekenspel op. Aantal deelnemers aan het gehele feestgebeüren: 1500. Unc tad Op vormingscentrum Oud Poel geest in Oegstgeest wordt in het week einde van 17 en 18 juni een gedach ten-wisseling gehouden over het the ma 'wat is de winst van Unctad III?' Hieraan doen onder andere mee drs. H. A. J. Coppens van de VU, prof. dr. E. V. W. Vercruijsse van het Institute for social studies en ds J. M Hoek stra van de zending van de Nederlands hervormde kerk. Grosheide Staatssecretaris Grosheide van justitie heeft in Veghel een trimbaan geo pend. die is aangelegd door inwoners van de penitentiaire inrichting 'De Corridor' uit het Brabantse Zeeland en die (met een zinspeling op de naam van de bewindsman 'Crossheide' genoemd is. Sterilisatie van mannen in het ziekenfondspakket? Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De adviescommissie voor verstrekkingen van de Zieken fondsraad bestudeert op het ogenblik de principiële vraag of sterilisatie van mannen in het ziekenfondspakket moet worden opgenomen. De commis sie streeft er naar volgende maand reeds rapport uit te brengen. In dit rapport zal met name een antwoord moeten worden gegeven op de vraag of sterilisatie als een nieuw in te voeren ingreep moet worden be schouwd of dat het een operatieve ingreep is die binnen het kader van het huidige verstrekkingenpakket kan worden uitgevoerd. Het advies van de commissie zal eerst worden voorge legd aan de Ziekenfondsraad, daarna aan de minister. De verkooptermijn loopt van 15 au gustus tot en met 30 september, maar de zegels hebben een onbeperkte gel digheidsduur. Het Rode Kruis heeft een efficiënt verkoopapparaat opge bouwd, waaraan bijna alle 456 plaat selijke afdelingen hun medewerking verlenen. Directeur-generaal A. van Emden van het Nederlandse Rode Kruis hoopt dat de postzegelactie 2 miljoen gulden zal opbrengen. Gezien het tekort op de lopende be groting en icegslinkende reserves hoopt hij bovendien, dat de inzame lingscampagne van dit jaar die maandag begon en 10 juni wordt beëindigd zeker 3,5 miljoen gulden zal opleveren. Vorig jaar rolde er drie miljoen gidden in de collecte bussen. Van Emden: 'We rekenen op de steun van alle Nederlanders, want ive krijgen en willen ook geen steun van dc overheid, om onze neutrale, onafhankelijke positie te kunnen be houden'. Steinbach, een stadje in de Canadese provincie Manitoba, krijgt een Hol» landse molen. Gisteren is molenbou wer J. D. Medendorp uit Zuidlaren naar Canada vertrokken om de molen op te bouwen. Waarom krtjgt een Canadese plaats met een Duitse naam eigenlijk een Hollandse molen? Om dat een deel van de bewoners oor spronkelijk afkomstig is uit de Oe kraïne soms? Dat is namelijk zo. De oplossing ligt niet zo voor de hand. De uit de Oekraïne afkomstige bewoners, die zich in 1874 in Canada vestigden, waren afstammelingen van een groep bewoners van het (toen) Duitse Dantzig. Deze Dantzigers wa ren weer afstammelingen van een groep doopsgezinden, die in 1530 uit ons land vluchtten. Het waren volge lingen van pastoor Menno Simonsz uit Witmarsum. die doopsgezind werd en later oudste van de doopsgezinde gemeenten in het noorden van ons land en het Duitse Oostfriesland. De molen van Steinbach, een achtkan tig exemplaar, werd in 1919 afgebro ken. De Mennonieten (verzamelnaam voor de verschillende doopsgezinde groeperingen in de wereld) van Mani toba, die het honderdjarig bestaan van hun gemeenschap vieren, willen nu een nieuwe Hollandse molen. Na veel speurwerk zijn de onderdelen bij elkaar. Ze zijn al naar Canada ver scheept. Ook de fundamenten zijn al klaar. Molenbouwer Medendorp zal er nog wel even werk aan hebben. Indonesische onderwijzers, medisch personeel, timmerlui, boeren en vis sers zijn doorgedrongen tot stammert in de Vogelkop in West-Irian waf zelfs missionarissen nog nooit gelukt is. Dat is volgens brigade-generaal Akoeb Zaibal chef van het blijk baar daar nog altijd nodige Tsjedera- vvasih militaire commando het ver blijdende resultaat van president Soe: harto's campagne Koteka. Die campag ne is bedoeld om het levenspeil van de West-Irianen wat op te vijzelen, niet alleen om ze te pressen wat kleren te gaan dragen, maar ook om hen te helpen bij de landbouw en visserij en dergelijke nuttige bezighe den. Mevrouw Soeharto is trouwens ook al die kant op geweest, damen met de dames van wat ministers en diplomaten. Zij zakten af naar de Baiiem-vallei, waar ze zich als aan- kleedstërs van zo n tienduizend blote papoea-jongetjes en -meisjes ontpop ten. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7