?es miljard zwart' geld n ons land AJAX - Kampioen in de Kuip ftyfUPfff PTT verhoogt alle posttarieven SANOCEL DE KUYPER - Kampioen in het glas Valse kaarten probleem voor politie en KNVB Kind geboren in autobus NAVO wil terugtrekking troepen koppelen aan veiligheidsconferentie OLGA KOELKAST 140 Itr. 198,- 500 doden door egolf in India [Europa mijdt 4ieu-overleg leter Zware aanval op luchthaven bij Tel Aviv De Hartewens van alle echte liefhebbers: Studenten demonstreren Braziliaans vliegtuig gekaapt In deze krant Bonden bepleiten steun voor textielconcerns MATRAS; Nieuwe Lekke Cowaiit ISTELVJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jstraat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" WOENSDAG 31 MEI 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 GRATIS BEZORGEN Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. hdersoekers concluderen: jf HAAG Vermoedelijk worden in ons land voor miljarden loonbetalingen en andere geldtransacties voor de fiscus verbor- 1 gehouden. Op deze massa 'zwart geld' zijn Amsterdamse econo- l gestuit, toen zij een bankbiljetten-onderzoek instelden. Van de keer 9,5 miljard gulden die er aan bankbiljetten in omloop moet koi konden zij slechts 3,5 miljard 'vinden'. onderzoek is ingesteld door het luut voor actuariaat en econome- jvan de universiteit van Amster- j onder leiding van prof. dr. J. S. DELHI (AFP) De hittegolf •sedert begin mei India teistert 1; al meer dan 500 mensenlevens Tt. Dit is gisteren in New Delhi omen, In de stad Dholpoer in stan wordt al twaalf dagen lang toarmterecord van 50 graden Cel- gemeten. Ruim de helft van de zijn in de deelstaat Bihar ge- I (AFP, Reuter) Stakende ha- ibeiders in de Spaanse havenstad j hebben een loonsverhoging van ;ent geweigerd en zetten hun s voort totdat hun maandag gear- jerde vijftien collega's zijn vrijge- nJkHOLM Het is voor 95 pro- zeker, dat de DDR niet zal lemen aan de Wereld-milieucon- jtie van de Verenigde Naties die yidag in Stockholm begint. Dit is jedeeld door het secretariaat van M ca demi e van wetenschappen in "berlijn. Ook zal de DDR zich [jlaten vertegenwoordigen op een patieve milieuconferentie in holm, georganiseerd door de vre- wegimg Dai-dong. (zieteernaar uit, dat de andere luropese landen, uitgezonderd (Slavië, evenmin op de VN-confe- zullen verschijnen. pag. 8. dUS[ >ptreden van de politie heeft i meer weg van een soldaat i. van een burger-ambtenaar. IK W. W. Weijmans, w! voorzitter r.k. politiebond Weidelijk minder buien en [oral aan de kust flinke zon- ge perioden. Aanvankelijk |g vrij krachtige en aan de |st harde wind uit zuidwest tot !st, later afnemend tot over igend matig uit west tot lordwest. Maximumtemperatu- u omstreeks 16 graden. ORGEN EN OVERMORGEN: Ij zonnig, overwegend droog i enige stijging van tempera- torgen zon op: 04.26 1 zon onder: 20.50 hngvangst in Cramer en drs. G. M. Reekers. De onderzoekers concludeerden dat zes miljard gulden 'spoorloos' was, dat wil zeggen: niemand bleek dat geld te bezitten of er voor uit te willen komen dat hij dat geld bezat. De enige mogelijkheid voor de onderzoe kers was dat de mensen die onder vraagd werden (het onderzoek is streekproefsgewijs ingesteld) bepaalde delen van hun kassen wél opgaven en andere delen niet. Als bepaalde ('zwarte') transacties buiten de administratie gehouden worden, moet -er volgens de onderzoe kers sprake zijn van een 'keten' van 'zwarte' transacties: om zwart loon te betalen bijvoorbeeld moet men weer over zwart inkomen beschikken. De onderzoekers concluderen dat de 'zwarte' kassen naar verhouding meer 'grote' bankbiljetten bevatten dan de andere kassen en dat klopt met hun constatering dat zij meer biljetten van 100 en 1000 gulden misten dan kleine bankbiljetten. De onderzoeken- menen dat een groot deel van de zes miljard die 'zoek' zijn zich in de zwarte kassen moet bevin den, maar daarnaar zullen zij een nader onderzoek in gaan stellen. Zij menen dat het heel goed mogelijk is dat er geen sprake van fiscale fraude is, maar van wantrouwen tegen be paalde financiële instellingen (en dat wantrouwen kan ook een rol gespeeld hebben bij deze enquête). Bij het onderzoek bleek ook dat be jaarden veel meer geld in huis heb ben dan de werkende bevolking (ge middeld 610 gulden per gezin, tegen 370 gulden per gezin van de werkende bevolking). Ook de detailhandel en de dienstverlenende bedrijven hebben veel geld in 'huis' (gemiddeld 2720 gulden, tegen rond 1800 'bij nijver heid, vervoer en dienstverlening en 680 bij de landbouwers). Het onderzoek is gesubsidieerd door de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek. Drieduizend personen en bedrijven namen eraan deel. TEL AVIV (AFP) Op het vlieg veld Lod bij Tel Aviv hebben twee of drie Palestijnse commando's, die met een vliegtuig van Air France uit Pa rijs waren aangekomen, het vuur geo pend in de douanehal van de luchtha ven. De Arabieren wierpen ook hand granaten in de hal. Het Israëlische persbureau ITIM heeft gemeld dat er minstens tien doden en ruim 50 ge wonden zijn gevallen. Eén van de Palestljnen zou door de Israëlische veiligheidsdienst zijn gegrepen. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft zich voor de schietpartij verantwoordelijk ver klaard. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Ro gers, gisteren gezegd op de bijeen komst van de NAVO-ministerraad in Bonn. Tijdens de topconferentie van president Nixon met de Russische leiders in het Kremlin is afgesproken, dat er een Europese veiligheidsconfe rentie moet komen en dat er afzon derlijk onderhandeld moet worden over wederzijdse terugtrekking van troepen. Voor geen van beide onder handelingen zijn data vastgesteld. Waarnemers geloven dat het nog heel wat voeten in de aarde zal hebben voor de gesprekken zullen beginnen. De Sowjet-Unie dringt al jaren aan op het houden van een veiligheidsconfe rentie, maar is minder toeschietelijk als het gaat om de terugtrekking van troepen. De NAVO heeft vorig jaar de Sowjet-Unie gevraagd Mario Brosio, de oud-secretaris-generaal van de NA VO, in Moskou te ontvangen, waar hij moest nagaan hoe de Russen denken over een wederzijdse troepenvermin dering. De Russische regering heeft nooit gereageerd op dit verzoek. Mi- RITA 'Bedankt voor de ijsjes, ik weet plotseling mijn naam een adres weer SCHIPHOL De chauffeur van een KLM-bus kreeg er gisteren tussen Schiphol en Rotterdam plotseling een nieuwe passagier bij: ter hoogte van Leiderdorp schonk een 25-jarige Turkse vrouw, die met haar man en haar zoontje op weg was naar haar woonplaats Zwijndrechthet leven aan een zoon van 6,5 pond. Chauffeur Zuidema vroeg per mobilofoon hulp en verzocht de passagiers even uit te stappen. Even later waren moeder en kind in het diakonessenhuis in Leiden, waar hun beider toestand 'uitstekend' genoemd werd. De passagiers hadden een uur vertraging. (ADVERTENTIE) '■r# ■fcrkoop je huid zo duur mo- en Reinoud: 'Aanpassingen waren wellicht niet nodig geweest' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De verhogingen van de PTT-tarieven (alle posttarieven, waarvan briefport mini maal van 30 naar 35 cent en duurdere gesprekskosten) zouden wellicht achterwege hebben kunnen blijven, wanneer de zelfstandige status van de PTT gestalte bad gekregen. Dit zei de directeur-gene raal van de PTT, de heer H. Reinoud gisteren bij de presentatie van bet jaarverslag 1971 in Den Haag. Ongeveer 10.000 studenten uit alle universiteitssteden hebben gis termiddag in Den Haag gedemonstreerd tegen de voorgenomen ver hoging van het collegegeld tot duizend gulden. Er werden veel span doeken meegevoerd. (Zie pagina 9). BONN (UPI, Reuter, AP) Onderhandelingen over tweezijdige terugtrekking van troepen uit Midden-Europa moeten zeker niet later beginnen dan de voorbereidingen voor een Europese veilig heidsconferentie. De tariefsverhogingen zullen waar schijnlijk dit najaar ingaan. Daarente gen zal de rente op de postgiro al binnen enkele maanden worden ver laagd, waarbij het percentage in elk geval niet lager wordt gesteld dan V/2 (thans 2%). Tegenover de verlaging van de giro rente zal een uitbreiding komen van het dienstbetoon van de girodienst. Dit jaar nog zal het mogelijk worden gemaakt op een legale manier debat te staan bij de giro tot een bedrag van duizend gulden. Hiervoor zal een niet al te hoge rente in rekening worden gebracht. Ook zal het mogelijk zijn bij de girodienst een persoonlijke le ning af te sluiten tot een bedrag van maximaal 10.000 gulden. Ongunstig nister Rogers maakte de NAVO-minis- ters duidelijk, dat de leiders in het Kremlin ook tijdens de topconferentie geen hint hebben gegeven dat Brosio alsnog welkom is. Het voorbereidend overleg voor een veiligheidsconferentie zou de komen de herfst moeten beginnen. Secretaris generaal Luns heeft dat aan de voora vond van de ministerraadsvergadering verklaard. Nu de NAVO-bondgenoten er echter op staan dat die besprekin gen in ieder geval parallel moeten lopen met onderhandelingen over een troepenvermindering, is het de vraag of dat tijdvak wel haalbaar is. SAO PAULO (AP) Een vliegtuig van de Varig luchtvaartmaatschappij met 87 pass: >ers en vijf bemannings leden aan boord is gisteren gekaapt door een man, die een losgeld van 1.5 miljoen cruzeiros (250.000 dollar) en drie parachutes eist. Dit heeft een woordvoerder van de Varig bekend gemaakt. Het toestel was voor een binnenland se vlucht op weg van Sao Paulo naar de zuidelijke stad Curitiba. Het vliegtuig keerde na de kaping terug naar de luchthaven Congonhas bij Sao Paulo. Binnenland 'Tandenpoetsen helpt weinig1 5 Illegale hengelaars 7 Buitenland Lof voor Nixon 8 Kerk Rome slaat vensters toe2 Open brief aan Wereldraad 2 Economie Hogere omzet Bijenkorf 15 Lezers schrijven 2 Rcccpi fi Probleem 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Wetenschap techniek 7 Puzzel 9 Beurs 13 De verhoging van de PTT-tarieven en de verlaging van de rente hangen ten nauwste samen met de ongunstige exploitatie-ontwikkeling. Voor het eerst sinds 1966 boekte het bedrijf in 1971 een exploitatieverlies. Dat be droeg 90 miljoen gulden. De totale winst daalde in verband daarmee tot 74 miljoen gulden; de helft van dit in het voorafgaande jaar en dat terwijl een winst van 363 miljoen was be groot. Als voornaamste oorzaak wordt aange merkt de loon- en prijsinflatie. De heer Reinoud verwacht op grond daarvan ook dit jaar de resultaten beneden de verwachting zullen blij ven en dezelfde problematiek zich ook het volgend jaar zal voordoen, zodat ook voor 1973 opnieuw op een tariefs verhoging moet worden gerekend. De verhoging van de tarieven voor dit jaar wordt op dit moment nog bespro ken met de regering zodat nog geen exacte bedragen konden worden mee gedeeld. Alleen de posttarieven voor de dagbladen zullen worden ontzien. Bt de telefoon zullen alleen de ge sprekstarieven worden opgetrokken. Ook al omdat dit voor bejaarden en gehandicapten bezwaarlijk is, blijven het abonnementsgeld en de entreegel den ongemoeid. De exploitatieverliezen van de PTT steken schril af bij de over de gehele linie toch geboekte produktiviteitsver- beteringen. Zo namen de PTT-taken in 1971 in omvang toe maar handhaafde het personeelsbestand zich vrijwel op- het zelfde nieau van rond 70.000 man. De personeelstop van 1971 zal ook nog gedurende dit gehele jaar worden ge handhaafd. Vandalisme Uit het jaarverslag blijkt voorts dat de vriminatliteit in het verslag jaar aanzienlijk is toegenomen. In dat jaar hadden 47 overvallen, 138 inbraken en enkele duizenden vernielingen plaats onder meer aan openbare telefooncel len. Gemiddeld raakte een van elke 4500 telefooncellen door vandalisme onklaar. Andere punten uit het jaarverslag: Bij het huidige tempo van afsto ting zal de liquidatie van draadom roep in 1974 zijn voltooid. De PTT verwacht dat het centrale antennesy- De laak van staatssecretaris Krui- singa (verkeer en waterstaat) zal worden uitgebreid met de PTT. Minister Drees, die tot nu toe met de zorg voor PTT-zaken was belast, be sloot tot deze taakverschuiving binnen zijn departement om meer aandcht te kunnen besteden aan het verkeer; een taak die in verband met milieuvraag- gstukken meer aandacht is gaan ver gen. Het zal de eerste keer zijn dat de PTT onder de hoede komt van een staatssecretaris. steem binnen afzienbare tijd voldoen de compensatie kan bieden. De wachtlijst van het aantal tele foonaansluitingen is teruggebracht tot circa 100.000. Dit aantal zal nog ver der omlaag moeten zodat op den duur niet meer behoeft te worden gespro ken van een wachtlijst, maar van een orderportefeuille. Het aantal verhuizingen en het aantal gevallen van tijdelijke afwezig heid is sterk toegenomen, zodat in 1971 circa 60 miljoen poststukken moesten worden nagezonden. In 1973 zal op beperkte schaal een bedrijfsproef worden genomen met de zogenaamde beeldtelefonie. De PTT wil door uitbreiding van dit systeem een overbelasting van het wegennet voorkomen. Via de beeldtelefoon zou den vergaderingen ook per telefoon kunnen plaatsvinden. Er wordt gedacht aan een automa tische wekdienst voor hotels. Daar naast zijn technieken in ontwikkeling om het eigen telefoonnummer om te zetten, zodat bij afwezigheid automa tisch een ander nummer wordt ge beld. De PTT zal op uitgebreider schaal experimenten nemen met variabele werktijden. Zelfstandig Een zelfstandige status van de PTT brengt met zich mee, aldus de heer Reinerd, dat het bedrijf zich onafhan kelijk kan opstellen van 's rijks schat kist. Dit betekent onder meer dat de PTT zelfstandig kapitaal kan aantrek ken op de kapitaalmarkt en een reëler investeringsbeleid zou kunnen voeren. Nu moeten bepaalde bestellingen wor den afgezegd of fabrikanten van on derdelen in het ongewisse worden ge laten omdat de regering nog niet besist heeft hoeveel de PTT mag uitgeven. In het geval van deze tariefsverhoging zouden we besloten kunnen hebben de verliezen ten laste te laten van de reserves. Op het ogenblik staat de schatkist centraal aldus de heer Rei noud. De heer Reinoud, die met pensioen gaat, noemde de zelfstandige status van de PTT als een van de zaken die hij tijdens zijn directeurschap niet van de grond heeft kunnen krijgen. Hij had overigens goede hoop dat minister Dres (verkeer en waterstaat) deze kwestie wel rond zal kunnen krijgen. Naast de voordelen van een goede bedrijfsvoering noemde de heer Reinoud het van belang dat de PTT loskomt van de schatkist. 'Het post kantoor mag niet te dicht bij het belastingkantoor komen', zei hij. Een punt wat ook niet onder zijn bewind van de grond is gekomen is het centraal antenne systeem. Hiervan hoopt hij dat dit spoedig zijn beslag zal krijgen. De heer Reinoud wordt opgevolgd door drs. Ph. Leenman, die sinds 1970 als zijn plaatsvervanger optreedt. De Haagse Kamer van Koophandel heeft de overheid met kem verzocht zich te matigen in haar beleid ten<\>- zichte van tariefsverhogingen van por tier en telefoon om mede door haar eigen interne loon- en prijspolitiek bij te dragen tot een beperking van de inflatie. DEN HAAG De drie industriebon den hebben gisteravond een gesprek gevoerd met minister Langman over de naar hun mening zorgwekkende toestand bij de Koninklijke Neder landse Textiel Unie (ruim 4000 werk nemers) en bij Blij denstein-Willink (2000 werknemers). De bonden vrezen dat er in verband met de financiële positie van bedde concerns ernstige gevaren dreigen voor de werkgelegenheid. Zij hebben daarom regeringssteun voor de beide noodlijdende concerns gevraagd. Van vakbondszijde is er daarbij op gewe zen dat er de laatste tijd in de textielindustrie in Twente ongeveer zevenhonderd arbeidsplaatsen verlo ren zijn gegaan. (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans Van onze sportredactie ROTTERDAM Terwijl de spelers van Ajax gistermid dag op het Wassenaarse strand dolden (op de foto trachten Keizer en Stuy Blankenburg in het water te slepen), troffen de KNVB (verantwoordelijk voor de organisatie van de Europa Cup-finale) en de Rotterdam se politie de laatste voorbereidingen op de voetbalhappe ning van vanavond. Voorbereidingen, die vooral de in omloop zijnde valse kaartjes betroffen. De Rotterdamse politie is van plan iedereen die van avond met een vals kaartje het Feyenoordstadino pro beert binnen te komen af te voeren naar het bureau om daar te worden verhoord. Het gebruik maken van valse kaartjes, waarvan er naar de politie vermoedt grote aantallen in omloop zijn, is namelijk een strafbaar feit. De grote hoeveelheden valse kaartjes voor de Europa Cupfinale tussen Ajax en Inter hebben de politie en de directie van het Feyenoordstadion voor grote problemen geplaatst. Om chaotische toestanden voor het begin van de wedstrijd te voorkomen, zullen de houders vpn kaarten voor de vakken M en W via ;en apart loket het stadion kunnen binnenkomen. Juist voor deze vakken zijn valse kaarten in omloop. Via luidsprekers zal men bij het stadion in het Italiaans en het Nederlands meedelen dat toeschouwers op de vakken M en W van een speciaal loket gebruik kunnen maken. De valse kaarten zijn van de echte te onderscheiden door hun hardere gele kleur en door hun fletsere zwarte opdruk. Het KNVB-sportcentrum in Zeist was gistermorgen een hermetisch afgesloten burcht. Inters trainer Gianni Invernizzi wilde het zo. 'Wij zijn juist naar hier gekomen om rust te hebben, dan hebben we peen behoefte aan pottenkijkers.' Het hek, dat toegang geeft tot het sportcentrum bleef gesloten, want direceur Martens voldeed aan het ver zoek van de leiding van Inter om bezoekers te weren. Slechts een klein aantal Italiaanse journalisten, voorzien van speciale blauwe pasjes, werd toegelaten. De Neder landse televisie, die graag opnamen wilde maken, bleef net als een aantal fotografen buiten staan. Enke len, die erin slaagden de hekken om de oefenterreinen over te klimmen, werden door de politie, na oproep uit het sportcentrum verschenen, van de terreinen van het sportcentrum opgespoord en verwijderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1