Nixon behaalde maximaal resultaat in Kremlin Amerika en Rusland zullen elkaar niet meer bedreigen Ook het Westen heeft schuld aan apartheid 11 Wandelen met NS Noordvietnamese offensief begint vaart te verliezen McGovern favoriet van Democraten in VS Ewbaxh ww iwAmmwmkm/gaat Frankrijk wil lozen zout in Rijn stoppen Belangrijke stap ECt Bomdreigingtp; alarmeren Duitse politici TROUW/KWARTET DINSDAG 30 MEI 1972 Buitenland T7/ Secretaris-generaal Luns van de NAVO: BONJN (UPI, AP. ANP, Reuter) - President Nixon heeft tijdens zijn onderhandelingen in het Krem lin het maximale behaald dat mogelijk was. Noch de Sowjet-Unie, noch de Verenigde Staten konden verder gaan dan zij gegaan zijn. Dit heeft de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, gis teren in Bonn verklaard aan de vooravond van de ministersconferentie van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie. Mr. Luns verwacht dat er in het najaar in Helsinki een conferentie van ambassadeurs zal worden gehou den van de 30 k 35 landen die geïnte resseerd zijn in een Europese veilig heidsconferentie. Hij noemde het opti mistisch te veronderstellen dat de voorbereidende besprekingen nog dit jaar afgerond zouden kunnen worden. Hij verwachtte dan ook dat een veilig heidsconferentie zeker niet voor 1973 gehouden zal worden. Mr. Luns vond het 'bemoedigend' dat de Sowjet-Unie zich in het slotcom muniqué, dat na afloop van de bespre kingen met Nixon is uitgegeven, ook heeft uitgesproken voor vermindering van de troepensterkte in Midden-Eu ropa. De NAVO had Rusland gevraagd oud-secretaris-generaal Manlio Brosio te ontvangen, die in Moskou moest peilen hoe de Russen denken over zo'n troepenvermindering. Moskou heeft op dit verzoek nooit gereageerd. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, is giste ren van Moskou in Bonn aangekomen. Hij zal de ministerraad van de NAVO verslag uitbrengen over de besprekin gen in het Kremlin. Bij aankomst verklaarde hij gisteravond dat de overeenkomsten die Nixon met de Russische leiders gesloten heeft 'de basis hebben gelegd voor een betere en vrediger wereld.' Op een persconferentie legde Rogers er de nadruk op dat het zaak was het bondgenootschap van de NAVO hecht te houden ook al verbeterden nu de betrekkingen tussen Amerika en Rus land en tussen Rusland en de Bonds republiek. Hij gaf de verzekering dat Amerika in het Kremlin niets had afgesproken dat in strijd zou zijn met de belangen van de Amerikaanse NA- VO-bondgenoten. Waarnemers in Bonn spraken gisteren de verwachting uit dat de NAVO- ministerraad het vandaag eens zou worden over een datum waarop de voorbereidende besprekingen over een Europese veiligheidsconferentie moe ten beginnen. Secretaris-generaal Luns verwacht dat zo'n bijeenkomst in september, oktober of november zal worden gehouden. 'Maar ik ben geen profeet', voegde hij er aan toe. In de belangrijkste Europese hoofd steden is gisteren met voldoening kennis genomen van de uitkomsten van de topbesprekingen in Moskou. De meeste waarde werd algemeen ge hecht aan het vrijmaken van de weg naar een veiligheidsconferenite, de mogelijkheid van troepenverminde ring in Midden-Europa en het voort zetten van het SALT-overleg, nadat vorige week in Moskou de eerste fase van dit overleg met succes is afgeslo ten. Het vertrek van Nixon uit Moskou naar Kiew stond gisteren in scherp contrast met de koele ontvangst die hem ruim een week geleden ten deel viel. Nu werd hij door een vrolijk lachende Kosygin en Podgorny uitge leide gedaan, die hem lang en harte lijk de hand schudden. Het vertrek In de straten van de stad Kontoem in het centrale hoogland van Zuid-Viet- nam duurt de zware strijd, die nu al vijf dagen in de straten wordt gele verd, nog voort. Maar volgens de zegslieden zijn geen van beide partijen er in geslaagd de tegenstan ders uit hun stellingen te verdrijven. Noordvietnamese eenheden hebben een aantal gebouwen en hulzen bezet en Zuidvietnamese militairen zijn druk doende met pogingen hun tegen standers te verdrijven. In het gebied zouden de Noordviet- namezen 30.000 man hebben samenge trokken. Steeds meer militairen zou den de stad binnenglippen. Hun voor naamste bruggenhoofden bevinden WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse senator George McGovern heeft blijkens een opiniepeiling van het Harris instituut de grootste aan hang onder de Democratische kiezers. McGovern, die zich kandidaat heeft gesteld voor de nominatie van Demo cratische Partij bij de komende presi dentsverkiezingen, wordt door 21 pro cent van de Democratische kiezers asl favoriet beschouwt. Zijn voornaamste rivaal, senator Humphrey komt op de tweede plaats met 20 procent. Senator Edward Kennedy, die heeft verklaard van de kandidatuur af te zien, werd eveneens door 20 procent gesteund, zo blijkt uit de uitslag van de peilingen, die in de gehele VS zijn gehouden. Blijkens de uitslag van een opiniepei ling van het Gallup Instituut, die vrijdag werd gepubliceerd, was sena tor Hubert Humphrey de favoriet van een meerderheid van Democratische kiezers. SCHIPHOL Nigeria Airways, de na tionale luchtvaartmaatschappij van Nigeria, heeft voor regionaal gebruik in Afrika drie F-28 Fellowship-toestel- len bij Fokker besteld. Daarmee is in clusief de reserve-onderdelen een be drag van 50.000.000 gulden gemoeid. ADVERTENTIEt NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS BANK moest drie kwartier uitgesteld wor den, omdat een van de vier motoren van het Russische vliegtuig niet wilde starten. Daarop stapte Nixon en zijn gevolg over in een andere Iljoesjin. Nixon liet ook duidelijk merken meer dan tevreden te zijn over de bereikte resultaten. Zijn woordvoerder Ziegler liet weten dat de president van me ning was, dat de afgelopen week be langrijke resultaten waren geboekt en dat de onderhandelingen aan al Nixons verwachtingen voldaan had den. De Russen zijn kennelijk ook dik tevreden. Nadat Nixon en Breznjew hun handtekeningen hadden gezet on der de beginselverklaring en het slot communiqué klonk luid applaus op en hieven de leiders het champagneglas. De plechtigheden werden rechtstreeks uitgezonden door de Russische televi- De Russische partijleider Leonid Breznjew en president Nixon hebben gisteren het slotdocument tekend, waarin afspraken over de wederzijdse betrekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie in hi lijnen worden geregeld. SAIGON (AFP, Reuter, UPI) De strijd tussen Noordvietnamezen en Zuidvietnamese eenheden heeft zich gisteren enigszins gestabili seerd. Dit is gisteren uit militaire bronnen in Saigon vernomen. zich in het zuiden en zuidoosten van Kontoem. Helikopters die voorraden aanvoeren voor de Zuidvietnamese troepen hebben gemeld dat zij ook vanuit het noordelijk stadsdeel met zware mitrailleurs worden bestookt. Ten zuiden van de stad An Loc hebben Noordvietnamese strijdkrach ten gisteren voor de tweede keer in vier dagen de Zuidvietnamese troepen teruggeslagen. Tijdens beschietingen zijn teminste 100 Zuidvietnamese mi litairen gedood of gewond. In de omgeving van An Loc, dat 96 km ten noorden van Saigon ligt, proberen Zuidvietnamese eenheden al tien da gen lang tevergeefs de verbindingen langs hoofdweg 13 te herstellen. Een zuidvietnamese vuurbasls is langs hoofdweg 13 getroffen door ongeveer 200 granaten. Daarbij werd een muni tiedepot opgeblazen en raakten min stens twee Zuidvietnamese soldaten gewond. Het is nu twee maanden geleden dat de Noordvietnamezen gesteund door de Viet Cong een offensief in Zuid- Vietnam hebben geopend. Volgens Saigon heeft het offensief de aanval lers 30.000 man aan doden gekost en zijn 400 tanks vernietigd. Uit een optelling van de wekelijkse verliescijfers is gebleken dat de Zuid- vietnamezen in totaal 6000 man aan doden hebben verloren, terwijl 21.000 militairen zijn gewond en 2850 man worden vermist. Troepen van Hanoi en het Zuidviet namese Bevrijdingsfront hebben nu dé gehele provincie Qoeang Tri ten zuiden van de gedemilitariseerde zone stevig in handen. Ook de provincie Kontoem is nagenoeg volledig in het bezit van de Noordvietnamezen. Ver der beheersen zij ten noorden, noord westen en noordoosten van Saigon een strook van ongeveer 150 km langs de Cambodjaanse grens tot 30 k 40 km diep in Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft bericht dat de luchtmacht twee bruggen in Noord-Vietnam heeft vernietigd. Het zijn een spoorbrug en een brug in een verkeersweg op ruim 110 km ten noorden van de gedemili tariseerde zone. Een spoorbrug en een pontonbrug werden beschadigd. Nixon en Breznjew tekenen gemeenschappelijke verklaring MOSKOU (Reuter, DPA, AFP) Hier onder volgt de tekst van de gemeenschappelijke verklaring over de toekomstige betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, die een preambule en twaalf punten omvat en die gisteren werd getekend door partijleider Breznjew en president Nixon: Basisbeginselen van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Unie van Socialistische Sowjet-Repu- blieken. De Verenigde Staten van Amerika en de Unie van Socialisti sche Sow jet-Republieken, geleid door hun verplichtingen onder het handvest van de Verenigde Naties en door een verlangen de vreedzame betrekkingen met elkaar te verster ken en deze betrekkingen op een zo hecht mogelijke basis te vestigen. Zich bewust van de noodzaak alles in het werk te stellen om de oor logsdreiging op te heffen en voor waarden te scheppen die verminde ring van de spanningen in de we reld en versterking van de universe le veiligheid en internationale sa menwerking bevorderen. gelovende dat de verbetering van de Amerikaans-Sowjetrussische be trekkingen en hun wederzijdse voor delige ontwikkeling op gebieden als economie, wetenschap en cultuur aan deze doelen zal beantwoorden en zal bijdragen tot beter onderling begrip en zakelijke samenwerking zonder op enigerlei wijze de belan gen van derde landen te schaden, zich er van bewust, dat deze doelen de belangen van de volken van beide landen reflecteren, zijn het volgende overeengekomen: Ten eerste. Zij zullen uitgaan van de gemeenschappelijke bepaling, dat er in het nucleaire tijdperk geen alternatief is voor het onderhouden van hun onderlinge betrekkingen op basis van vreedzame coëxistentie. Verschillen in ideologie en sociale systemen tussen de VS en de USSR zijn geen hinderpalen voor de bila terale ontwikkeling van normale be trekkingen gebaseerd op de beginse len van soevereinitiet, gelijkheid, niet-inmenging in interne aangele genheden en wederzijds voordeel. Ten tweede. De VS en de USSR hechten groot belang aan het voor komen van de ontwikkeling van si tuaties, die tot een gevaarlijke ver bittering zouden kunnen leiden. Zij zullen daarom alles in het werk stellen om militaire confrontaties te vermijden en het uitbreken van een kernoorlog te voorkomen. Zij zullen altijd zelfbeheersing betrachten in hun onderlinge betrekkingen en zul len bereid zijn tot onderhandelingen en tot het regelen van geschillen op vreedzame wijze. Gesprekken en on derhandelingen over lopende kwes ties zullen worden gevoerd in de geest van gelijke wederzijdse behan deling, wederzijdse inschikkelijkheid en wederzijds voordeel. Beide partij en erkennen, dat pogingen om een zijdig voordeel te behalen ten koste van de ander, hetzij direct of indi rect, niet in overeenstemming is met deze doelen. De voorwaarden vooraf voor handhaving en verster king van de vreedzame betrekkingen tussen de VS en de USSR zijn de erkenning van de veiligheidsbelan gen van de partijen gebaseerd op het beginsel van gelijkheid en het afzien van het gebruik van of drei gen met geweld. Ten derde. De VS en de USSR hebben een bijzondere verantwoor delijkheid, evenals andere landen die hebben, die permanente leden van de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties zijn, om alles te doen, wat dn hun macht ligt opdat geen conflicten of situaties ontstaan, die tot toeneming van de internationale spanningen leiden. Dienovereenkom stig zullen zij trachten voorwaarden te scheppen, waaronder alle landen in vrede en veiligheid zullen leven en niet blootgesteld zullen zijn aan inmenging van buiten in hun bin nenlandse aangelegenheden. Ten vierde. De VS en de USSR zijn voornemens de juridische basis van hun wederzijdse betrekkingen te verbreden en al het nodige in het werk te stellen, opdat bilaterale overeenkomsten, die zij hebben ge sloten en multilaterale verdragen en overeenkomsten, waaraan zij geza menlijk deel hebben, nauwgezet worden nageleefd. Ten vijfde. De VS en de USSR bevestigen nogmaals hun bereidheid het gebruik voort te zetten van het uitwisselen van meningen over vraagstukken van wederzijds belang en, zonodig, deze uitwisselingen op het hoogste niveau te doen geschie den, daarbij inbegrepen bijeenkom sten tussen de leiders van de twee landen. De twee regeringen juichen een toeneming van produktieve con tacten tussen vertegenwoordigers van de wetgevende lichamen van de twee landen toe en zullen deze ver gemakkelijken. Ten zesde. De partijen zullen hun inspanningen voortzetten om de be wapening, zowel op bilaterale als op multilaterale basis te beperken. Wanneer mogelijk zullen zij concre te overeenkomsten sluiten, die ge richt zijn op het bereiken van dat doel. De VS en de USSR beschou wen als uiteindelijk doel van hun inspanningen het bereiken van alge mene en volledige ontwapening en de instelling van een doelmatig systeem voor internationale veilig heid in overeenstemming met de doelen en beginselen van de Vere nigde Naties. Ten zevende. De VS en de USSR beschouwen commerciële en econo mische banden als een belangrijk en noodzakelijk element bij de verster king van hun bilaterale betrekkin gen en zullen derhalve de groei van dergelijke banden actief bevorderen. Zij zullen samenwerking tussen de desbetreffende organisaties en on dernemingen van de twee landen en het sluiten van passende overeen komsten en contracten, ook voor langere termijn, vergemakkelijken. De twee landen zullen bijdragen aan verbetering van hun onderlinge ma ritieme- en luchtverbindingen. Ten achtste. De twee partijen achten het tijdig en nuttig de wederzijdse contacten en samenwerking op de terreinen van wetenschap en techno logie te ontwikkelen. Waar mogelijk zullen de VS en de USSR passende overeenkomsten sluiten, die betrek king hebben op concrete samenwer king op deze terreinen. Ten negende. De twee partijen be vestigen nogmaals hun intentie de culturele banden met elkaar te ver sterken en een meer vertrouwd raken met eikaars culturele waarden aan te moedigen. Zij zullen verbe terde voorwaarden voor culturele uitwisselingen en toferisme bevorde ren. Ten tiende. De VS en de USSR zullen trachten te verzekeren, dat hun banden en samenwerking op alle bovengenoemde terreinen en op vele andere in hun wederzijdse be lang zijn gegrondvest op hechte en duurzame basis. Om aan deze pogin gen een permanent karakter te ge ven, zullen op alle terreinen, waar dit uitvoerbaar is, gezamenlijke com missies of andere gezamenlijke li chamen worden ingesteld. Ten elfde. De VS en de USSR maken geen aanspraken voor zich zelf op enig speciaal recht of voor deel in wereldzaken en zullen geen aanspraken van enig ander erken nen. Zij erkennen de soevereine ge lijkheid van alle staten. De ontwik keling van de Amerikaans-Sowjetrus sische betrekkingen is niet gericht tegen derde landen en hun belan- Ten twaalfde. De basisbeginselen in dit dokument vermeld, zijn niet van invloed op enige verplichtingen met deze be trekking tot andere landen, welke de VS en de USSR eerder op zich hebben genomen. Moskou 29 mei 1972. Richard Nixon, Leonid Breznjew. Internationaal congres over Namibia oordeelt: BRUSSEL Alle vormen van samen werking met het 'racistische apart heidsregiem in Namibia zijn apart- tig. Daarom moeten, behalve Z-Afrika, ook West-Europa en Noord-Amerika veroordeeld worden, die via hun mul- ti-nationale ondernemingen Namibia uitbuiten. Daarom ook mag Zuid-Afri- ka niet tot de EEG worden toegelaten of enige vorm van samenwerking daarmee aangaan. De NAVO-landen moeten zich distantiëren van de mili taire acties van Portugal in Angola en aan de grens van Namibia en zich verzetten tegen elk voorstel met Zuid- Afrika een militaire overeenkomst te sluiten. Elke politiek van dialoog met Z-Afrika dient te worden afgewezen. De bevrijdingsbeweging de Swapo moet de enige wettige vertegenwoor diger van het volk van Namibia zijn bij de Verenigde Naties en bij alle onderhandelingen aangaande Namibia. Dit is de strekking van enkele van de vele slotresoluties die unaniem wer den aangenomen op het Internatio naal Congres over Namibia, dat vrij dag, zaterdag en zondag in het Con grespaleis in Brussel werd gehouden. De conferentie werd georganiseerd PARIJS Na cht jaar moeizaam onderhandelen is de Nederlandse de legatie in de internationale Rijncom missie erin geslaagd Frankrijk zo ver te krijgen dat het bereid is de zoutlozing in de Rijn een halt toe te roepen. De onderhandelingen hiero ver, die gisteren in Parijs begonnen, zullen over enkele dagen worden afge rond. door de Swapo, de belangrijkste be vrijdingsbeweging van Zuidwest-Afri- ka, om de aandacht van de wereld te vestigen op het vraagstuk Namibia. Zuidwest-Afrika is een vroeger Duitse kolonie, die na de eerste Wereldoor log door de volkerenbond in mandaat werd gegeven aan Zuid-Afrika. Omdat Zuid-Afrika zich volgens de opvolger van de Volkerenbond, de Verenigde Naties, niets aantrok van dit mandaat, ontnamen ze in 1966 het bestuur over Zuidwest-Afrika aan dit land. Zuid- Afrika weigert echter Zuidwest-Afrika op te geven en gaat verder de apart heidswetgeving door te voeren in Namibia (de naam die de V.N. Zuid west-Afrika gaven), zoals het creëren van reservaten voor de niet-blanke bevolking. De Internationale Conferentie over Namibia werd bijgewoond door meer dan 400 afgevaardigden uit 78 landen, waarbij vooral de Derde Wereld en het Oostblok goed vertegenwoordigd waren. De Nederlandse delegatie be stond uit vertegenwoordigers van PvdA, PPR en PSP, de anti-apart heidsbeweging Nederland, het Angola Comité, Amnesty International, Pax Christi en het Interkerkelijk Vredes beraad. Beschermheren waren onder meer president Tito van Joegoslavië, president Kaoenda van Zambia, presi dent Nyenere van Tanzania en meer dan 30 internationale organisaties hadden hun steun toegezegd, waaron der de dekolonisatie-commissie van de Verenigde Naties, de organisatie van Afrikaanse eenheid en de Wereldraad van Kerken. Mr. Sam Nujoma, de president van de Swapo, stelde in zijn openingstoe spraak, dat de westerse landen het er mee eens zijn, dat de Zuidafrikaanse aanwezigheid in Namibia illegaal is. 'Maar het is onze bittere ervaring, dat ze de oprechte pogingen van de Vere nigde Naties en andere serieuze lan den dwarsbomen om een oplossing voor het vraagstuk te vinden'. Als reactie op het recente bezoek van secretaris-generaal Kurt Waldheim- van de V.N. aan Zuid-Afrika en Nami bia, en het bezoek van de minister van buitenlandse zaken van Zuid-Afri ka aan New York verklaarde Sam Nujoma, dat het standpunt van de Swapo altijd duidelijk geweest was. 'Alleen een volledige en onvoorwaar delijke terugtocht van Zuid-Afrika is voor ons aanvaardbaar'. Een andere woordvoerder van de Swa po verklaarde later, dat deze een referendum onder het Namibiaanse volk verwerpt, zoals Zuid-Afrika had voorgesteld, omdat na alle VN-resolu- ties en uitspraken van het Internatio naal Gerechtshof een referendum overbodig is. Bovendien hebben de recente stakingen onder de contractar beiders voldoende duidelijk gemaakt, hoe het Namibiaanse volk denkt, zo zei hij. Talrijke sprekers in de plenaire ver gaderingen en de commissies drukten zich fel uit t.a.v. de rol van het Westen in de kwestie Namibia.- Romef Chandra, secretaris-generaal van de Wereldraad voor Vrede, oogste luid applaus door te stellen, dat het apart heidsbewind van Zuid-Afrika slechts het zichtbare topje is van een enorme ijsberg, die verantwoordelijk is voor de overheersing en exploitatie van Namibia. 'Door alle schuld aan Zuid- Afrika te geven, verschaft men de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West Duitsland een mas ker om zich achter te verbergen', omdat zij door hun militaire en eco nomische steun Zuid-Afrika in staat stellen de onderdrukking voort te zet ten, aldus Chandra. Het grootste deel van de conferentie bestond uit commissie-vergaderingen, waarin de resoluties werden voorbe reid. die ter stemming werden voorge legd aan de plenaire vergadering aan het eind van de conferentie. Deze resoluties worden onder meer verzon den naar de Organisatie van Afrikaan se Eenheid en de Verenigde Naties. 'Mij heeft op deze conferentie vooral getroffen het gevoel van solidariteit tussen mensen van alle rassen, heel anders dan de houding van de blan ken in Zuid-Afrika', vertelde me bis schop Colin Winter, de Anglicaanse bisschop, die na een verblijf van 13 jaar in Namibia in maart van dit jaar het land is uitgewezen vanwege zijn veroordeling van de Zuid-Afrikaanse onderdrukking van dit land. 'Hier waren mensen uit de hele wereid bijeen om samen al het mogelijke te doen om het volk van Namibia te helpen en naar oplossingen te zoeken. Hier heerste de echte Afrikaanse, de mocratische gezindheid. Ik geloof dat dit het begin is van acties overal op de wereld om het Namibiaanse volk te steunen', aldus bisschop Winter. ADVERTENTIE 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Eos- en hcidewandeling „De Ginkel" (Ede-Wolfheze). Vraag op 't station naar de nieuwe kleurenbrochure „Wandelen met NS". voordelig uit met NS 5: üSÜJ S r it bf Vervolg van pag. 1 ran (vo EO iOt S irbaa Akkoorden dringt heeft er nu mee Ingest dat zonder onnodige vertraging veiligheidsconferentie er nu moetj men. Amerika en Rusland dringen aan, dat er zo spoedig mogelijk! commissie wordt ingesteld, die f nagaan hoe het beste onderhal kan worden over een verminde van de troepensterkte in Middef ropa. De twee landen willen onderhandelingen kennelijk losm van een Europese veiligheidsconff tie. Washington en Moskou beschoija de ratificatie van de verdragen] Bonn met de Sowjet-Unie en een stap op weg naar het schef van meer vertrouwen tussen debes den in Europa. De overeenkomst p d; ke Berlijn wordt een goed voort genoemd voor een vruchtbare i werking tussen de betrokken sti met inbegrip van Amerika en Ruspt b va alle In het slotcommuniqué worden [§,6] volgens de akkoorden in herinne gebracht die Nixon vorige week §V-v< gesloten met de Sowjet-Unie. Dij ov< koorden betroffen de verminden 1: van de strategische kernwapens» nan samenwerking tussen Amerikaans^ d Russische ruimtevaartdeskundfantv grotere samenwerking met betretón er tot milieubeheer, de geneeskundeJerni tenschappen en technologie. OokDit h besluit van beide partijen te Hem praten over nauwere economisch! financiële betrekkingen wordt tik^ juicht. Nixon en Breznjew spreken uit di vastbesloten zijn de onderhandeliDJ'2 over een beperking van de stra sche aanvalswapens voort te zette deze te voeren in een geest van wil, eerbied voor eikaars rechtmLIJi belangen en met inachtneming] het beginsel van gelijke veilig, voor elk. rl -w Het akkoord over de beperkingllX de strategische wapens wordt 1 belangrijke stap naar beperking €hze uiteindelijke beëindiging van dé wapeningswedloop' genoemd en jERM praktische stap om de mensheil var redden van de dreiging van hetloora breken van de kernoorlog.' 'Hetloze delijke doel is algemene en vollfeng ontwapening, met inbegrip van nl R< aire ontwapening, onder strikt i) om nationaal toezicht. Een wereld-oékon peningsconferentie zou in dit pijlleri mettertijd een rol kunnen spmpmi aldus de leiders van Amerika engder land. |n ir Handelsakkoord De VS en de Sowjet-Unie, aldus: en communiqué, hebben besloten opfaedé te termijn het werk te voltooien, nodig is voor het sluiten van fa handelsakkoord. Zij achten kret vereenkomsten wenselijk om de j| del tussen beide landen te en zijn het erover eens, dat er I lijk met de besprekingen over£ handelsakkoord onderhandeld worden over een leen- en pachtf eenkomst. Voor de uitwerking vaf, overeenkomsten besloten beide pa en een gemeenschappelijke com ciële commissie te vormen die I de eerste keer in de zomer van L in Moskou bijeen zal komen. Beide partijen zullen de totstan ming bevorderen van doeltrefi werkakkoorden tussen de orgai en bedrijven in de twee lander het sluiten van contracten op termijn stimuleren. tl or BONN (UPI) De Westduitse (sei tie is opnieuw gealarmeerd doorj zii gementen dat bommen tot exp g worden gebracht. In een briefj. zondag aan het persbureau DP/e c afgeleverd staat dat vrijdagmii bommen in drie auto's in Stutt tot ontploffing worden gebrachtf^y brief was getekend door 'de frf2®1 van het Rode Leger'. Dit is de 4 die gebruikt wordt door de zogen»- Baader-Meinhof-groep, die de F duitse samenleving met geweld J®™' caal wil veranderen. r In een telexboodschap die is onfPP1 gen door het Amerikaanse persbd t0, Associated Press zijn eveneens ntf .V bomaanslagen aangekondigd. Zo^' op 2 juni een bom ontploffen i hoofdkwartier in Heidelberg, juni zou een explosie volgen i Amerikaanse legerhoofdkwartieij; Frankfort. Dit is het hoofdkwl dat eerder al door een bomexploi beschadigd en waarbij een Ameri' se officier om het leven kwam. juni zou een aanslag worden f op het bureau van de federale i che in Wiesbaden en op 12 en 13? zou het hoofdgebouw van het r' veld van Frankfort doelwit vanlTi1 aanslag zijn. Het is niet bekend rar deze boodschap vandaan gekomen^-—

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8