Vogeleiland in gevaar dichtbiji»to Demonstratie en hoorzitting over verhoging collegegelden eelgenoten Een zware pijp in jarig Gouda Loon bouwvakkers bijna 5 pet omhoog RfJW/KWARTET DINSDAG 30 MEI 1972 Biunenland 'Commentaar T5 K7 jlnnmentaar lJPens de driejaarlijkse algemene ver- I ring van het Christelijk Nationaal herbond heeft de heer Lanser een ooi gehouden voor verdere demo- n sering van de onderneming. Hij in de toekomst de onderneming zi d worden door een 'gemeenschap- a ondememingsbestuur' waarin lie dig tot uitdrukking moet komen latihet bestuur van de onderneming ba zaak is van allen, die daartoe iren. ;er heeft daarmee de lijn doorge- s ,ken, die al eerder in beginsel was iet gelegd in het visieprogram van het raV (1970). In dat program werd restcld dat de ondernemingsstruc- al zodanig behoort te zijn dat de et nemer er zijn menselijkheid en ntwoordelijkheid ook werkelijk in jio beleven. In deze gedachtegang ujjit uitgegaan van het bijbelse mens en i bestaande in de gelijkwaardig- "ii van alle mensen. Deelgenootschap T lamenwerking dienen de principes jjn waarop een modern onderne- ^gsbeleid gebaseerd is. Dit is de tzetting van een beleidslijn die de •itelijke vakbeweging van oudsher t verdedigd. voorzitter van het CNV is er als iter denkend mens zich heel goed bewust dat bij de verwerkelijking de door hem geschetste nieuwe :rnemingsstructuur nog heel wat in ejen uitwendige zending bedreven t worden. Hij voorziet dan ook s^oksgewijze ontwikkeling maar eer een proces, dat zich geleidelijk cut ekt. n i is duidelijk, dat bij dit streven naar ging van maatschappij- en onder- me ingsstructuren een mentaliteitsver- zer ring moet plaats vinden, ook bij bo werknemers zelf. Zij zullen bij het ?cjjen van grotere verantwoordelijk- 5 zich ook de bekwaamheden moe- toe-eigenen die voor het besturen ■^een onderneming nu eenmaal on naar zijn. Anders gebeuren er onge- be|en. Lanser zelf zegt dat nadere 12 ie nodig zal zijn om voor een eenschappelijk ondernemingsbe- Hcir een passende vorm te vinden. al op dit gebied blijft ér voor CNV nog jarenlang genoeg te Pa, stelsel van de ondernemingsgewij- roduktie wil het CNV niet aantas- avo Maar wil wel de christelijke vak- 2232 eging zich blijvend inzetten voor vernieuwing van de samenleving, de mensen mondiger maakt dan nu 8 geval is. 3 gijn architectonische kritiek op onze ^jpnleving is. het CNV gebleven in de dra die Abram Kuyper reeds aangaf •aet eerste christelijk sociaal congres £Icj 1891, toen hij daar de beroemde i b| uitsprak over 'Het sociale vraag- r'13| en de christelijke religie'. blijft bij dit alles van het grootste 17'jng dat de christelijke vakbeweging 17|iit haar eigen identiteit werkzaam ïsjt in de samenleving. Geen hcrle- klassestrijd, geen polarisatie, het conflictmodel, maar samen- en overleg blijven de richtlij- om op vreedzame wijze tot voort- 'ïde vernieuwing van de samenle- I te komen. 'Un&ijd dat de lijn van de Partij van de 'j^jpid werd beheerst door de befaam- i3;fcsolutie van Han Lammers tegen p®aVP, lijkt voorgoed voorbij. Moei- 2o.h, uiterst omzichtig, maar onmis baar heeft de partijraad zaterdag nieuwe koers ingeslagen. De sfeer redeloze emotie had allang plaats- iakt voor de bereidheid, zakelijk te tenteren. Na zaterdag lijkt zelfs r'feenstemming over een regeringssa- a- fwerking in het verschiet te liggen. j weg daarheen zal nog lang en seJjüijk genoeg zijn. Het samenhan- 20Ö inkomens-, investerings- en be- wjingsbeleid het hoofdpunt van lid waarmee de heer Den Uyl zijn pek wil onderscheiden van dat van kabinet-Biesheuvel ziet er aan- ®üjk 8enoeë uil- Maar of de toet- omij van particuliere investeringen aan eln'maatschappelijk welzijn die van dat Md de belangrijkste trek is, mogelijk {zijn zonder medewerking van onze - 18.jrlaiden, is twijfelachtig. Toch zal kiheer Den Uyl met niets minder dan ei9imoeten aankomen om overtuigend !coufunnen beweren dat 'zijn' kabinets- Jo«fid iets werkelijk anders voorstelt tot dusver is gevoerd. f0Uijheer Van der Laouw die met kool Den Uyl moet worden geprezen q°u|T het bewerkstelligen van de koers- 2222^iging van zijn partij heeft zater- piaj wijselijk gezegd dat er ook onder j bewind met de PvdA heel lang- ■ftn zal moeten worden opgeklom- uit een diep dal. Of de aanhang tj geduld zal opbrengen om dit zon- ftilij morren te blijven aanzien, ,moet lalden afgewacht. ON| is duidelijk dat de PvdA-top in pgrijke mate tot de nieuwe lijn is doordat de KVP-leiding evejg is, zich uit het confessionele in daad terug te trekken. Dit zou kun- i leiden tot een afsplitsing bij de wofP, die de PvdA dicht bij de 'pro- psieve meerderheid' zou kunnen jngen. Maar een dergelijk verbond .het de principieel-oppositionelen en HP'olutionairen in dc PvdA moeilijk ^Iken, hun partij trouw te blijven. Plannen om 'ongerepte' Griend te redden door Rimmer Mulder Mededeling van de. stichting Gouda 700 jaar stad: 'Voor het eerst in Nederland: het internationale kampi oenschap Goudse pijproken. Dit even ement word.t gehouden in het kader van de feesten rond het 700-jarig bestaan van Gouda op 25 augustus 's avonds acht uur in het stadhuis. Het kampioenschap wordt gehouden aan de hand van het weds,rijdreglement van het Niemeyers Adviescentrum voor Pijprokers in Groningen. Voor eventuele deelnemers hebben wij even nagegaan welke eisen het reglement bevat, zodat men later niet kan zeggen, dat men niet gewaar schuwd is. Daarvoor belden ivij de heer. B. J. Aalders, die terloops vertel de dat dit soort wedstrijden in Enge land een instituut zijn geworden'ge- iveldige gebeurtenissen.' 'Ook de juist overleden hertog van Windsor is nog eens nationaal kampioen geworden.' Artikel 1 van het reglement: de deel nemers dienen ouder te zijn dan 18 jaar. Ze mogen slechts gebruik maken ran de Goudse pijp, die wordt gevuld met 3.3 gram tjjtbak van het merk Vier IIeerenbaai7 Hetvochtig maken van de tabak .is verboden. (Ingewijden weten dat hierdoor dc tabak meer volume krijgt en het verbrandingspro ces langzamer gaal). Dc deelnemers krijgen één minuut om de tabalc met een lucifer aan te steken. Wie meer dan twee lucifers gebruikt, mag niet meer mee doen. Van tijd tot tijd verzoeken de juryle den de deelnemers de rook uit te blazen en wie in gebreke blijft moet de wedstrijd staken. Kampioen wordt hij die 'de pijp het langst heeft aangehouden en dit door middel van het rook uitblazen heeft bewezen', aldus de laatste bepaling van het reglement. 'Vrouwen mogen ook meedoen met de wedstrijd in Gouda, maar dat Icomt nog niet zoveel voor' zegt de heer Aalders. op stap Schuldgevoel Gekweld door zeven jaar lang opgekropte schuldgevoelens heeft een 30-jarige Nederlander de douane bij Aken gevraagd voor hem na te kijken, of hij nog in hel Duitse opsporingsregister stond van wege 300 mark boete voor een ver keersovertreding in 1965. De douane kon het niet vinden, maar bij de rechtbank stonden de 300 mark nog altijd genoteerd. De schuldige beta ad- de het grootste deel, beloofde de rest gauw te zullen gireren en mocht toen meteen het vergevingsgezinde Duits land tin. Cupdag De Europese Cup-finale zou tot een nationale Ne derlandse feestdag moeten worden uitgeroepen, vindt dr. J. F. F. Lekker - kerker. die althans morgen tot dr. in de medicijnen in Grpningen promo veert. En wie zou dat, zo kort voor Ajax-Inter, niet met hem eens zijn? Veel Nederlanders is zo'n wedstrijd trouwens meer dan een feestdag waard. Maurikkenfeest De eerste Maurikken-reünie in 1967 is zo goed bevallen, dat alle Maurikken, 'Mou- rickken en Mauriokken- Mourikken en Van Maurikken mogen blijkbaar niet vï meedoen dat feest 19 augustus in het Betuwse dorp Maurik nog eens dunnetjes overdoen. Tussen al die - Maurikken doet de naam Ben Vree- burg. vreemd aan, de man van de organisatrice, de Stichting recreatie Maurik. Een echte Maurik was er voor het werk zeker niet over. Bir- ma De reünie die zaterdag in het Utrechtse Jaarbeursgebouw plaats- vindt, is een heel andere. Daar komen de ex-gevangenen die aan de Birnia- spoorweg gewerkt hebben, met hun vrouwen bijeen, net als elk jaar. Dit- maal zijn er ook wat Engelsen bij. Wie er meer van wil weten, kan 030- 914914 bellen. Wereldpers Nu al wordt er gewerkt aan de plannen J voor een World Press-fotowedstrijd 1973. omdat er vorige so'n succes is J geweest. Op de Floriade in Amster- dam was de tentoonstelling van de bekroonde foto's te zien en daar al leen al zijn er meer dan een kwart miljoen mensen naar wezen kijken. AMSTERDAM Een man die zich ter hoogte van Abcoude op de spoorbaan bevond, is gistermiddag om vier uur door de intercity-trein Am sterdam-Heerlen aangereden. De man was op slag dood. De intercity-trein en de daarachter rijdende Holland- Italië express kregen 35 minuten ver traging. De NS heeft enige treinen laten omrijden via Hilversum. LOWIETJE achterland. Als het achterland, dat bij vloed vol- en bij eb weer leeg stroomt, meer water nodig heeft, wordt het stroomgat groter. Daarom is die relatieve bodemdaling erg be langrijk voor de mensen, die de strategie uitstippelen bij het verde digen van de Waddeneilanden. De vooruitzichten daarbij beoordeelt ir. H. A. Stiphout van Rijkswater staat in Friesland als 'ongunstig'. 'Het kan best zijn, dat we de eilan den volledig zullen moeten inpak ken.' Tenzij er veel verandert aan het achterland, of, zoals ze bij wa terstaat zeggen, het kombergingsge- bied. Het stroomgat tussen Ameland en Schiermonnikoog bijvoorbeeld heeft een flink stuk achterland ver loren door de indijking van de Lau- werszee. De invloed daarvan is merkbaar. Op deze manier door re denerend komt de inpoldering van stukken Wad weer in het verschiet. De verdediging van de eilanden kan in de toekomst zo duur worden, dat het uitvoeren van grote werken in de Waddenzee voordeliger is. De hoeveelheden water, die zich nu jaarlijks door de stroomgaten ver plaatsen zijn gigantisch. Het Mars diep (het grootste) moet per jaar 710 miljard kubieke meter verstou wen, de Vliestroom 600 miljard. Ter vergelijking: bij Den Oever wordt jaarlijks niet meer dan 9 miljard kubieke meter gespuid. Vogelgebied Maar tegen inpoldering van de Wad denzee zijn natuurlijk veel meer dan alleen maar financiële argumenten in te brengen. Eén daarvan is de betekenis van het Wad al^ vogelge bied. Juist op deze grond wordt nu ook gevraagd bij Griend in te grij pen en de natuur niet haar gang te laten gaan. Griend is uiterst belan grijk als broedplaats voor de grote stern. Als het te plat wordt en dus te gemakkelijk overspoeld kan wor den kan er geen vogel meer broe den. Daarom is er nu een vrij eenvoudig plan gemaakt om wat er nog over is van Griend te redden. Aari de noordkant van het sikkelvormig ei landje zouden paallichamen aange bracht kunnen worden, die de stroomsnelheid breken. Verder zou er een flinke hoeveelheid zand opge spoten moeten worden. Kosten: on geveer 1,2 miljoen gulden. Daarmee zou dit eiland, voor lange tijd, zijn vastgelegd. Totnutoe heeft het een rusteloos bestaan geleid. Het is al een flink stuk van het Wad overge stoken: vroeger lag het veel dichter bij Terschelling. Als Griend is vast gepind, heeft de mens voor de zoveelste maal de natuur gecorrigeerd. Het Waddenge bied is dan weer iets minder 'onge rept'. Daarmee is overigens helemaal niet gezegd dat acties voor het be houd van de Waddenzee niet terecht zouden zijn. Op de betekenis van het Wad als kweek- en voedselplaats voor vogels en vissen en als gebied van rust, valt ook daarna nog steeds niet zoveel af te dingen. Het bedreigde vogeleiland gezien vanuit de lucht. De sikkelvormigezandrug slaat aan de noordkant (dat is links op de foto) per jaar vijf tot zeven meter af. Het hart van de foto is de kwelder, die doorde zandrug beschermd wordt. Aan de zuidkant van het eiland (links) zet zich wel nieuw materiaal af, maar niet voldoende. Op de foto isduidelijk te zien de gestroomlijnde vorm, die de zandrug heeft ge kregen doopr de werking van water en wind. De donkere strook oinhet eiland (het breedst onder aan de foto) is de kwelder, die weer zichtbaar wordt als het zand is weggeslagen. Luchtfoto KLM - Aerocarto N.V. LEEUWARDEN Er is een Waddeneiland in gevaar. Wind enwater dreigen het kleine maar voor het vogelbestand erg be langrijke eiland Griend er onder te krijgen. Alleen menselijk in grijpen kan dit stukje 'Ongerep te natuur' nog redden, oals ook de grote Waddeneilanden alleen 'kunstmatig' in stand kunnen worden gehouden. Het gevaar, dat Griend bedreigt, brengt weer eens onder de aandacht, dat het als 'oergebied' zo veel gepre zen Wad helemaal niet zo ongerept is. Wadverheerlijkers zeggen wel eens, dat je je in dat gebied in Genesis I kunt wanen. Ze moeten dan wel bedenken, dat de mens dit scheppingsverhaal niet heeft beperkt tot het geven van namen aan de dieren. De mensen hebben zich door de eeuwen heen actief bemoeid met het spel van wind en water. Vooral in de jongste geschiedenis zijn ze vaak hardhandig opgetreden. Ze heb ben in feite het oorspronkelijke Waddengebied al flink ingekort. Maar ook in het restant van deze hoogst merkwaaridge kustzee zijn de invloeden van de menselijke bemoei zucht onmiskenbaar. Het is niet doenlijk om te becijferen hoe de huidige Waddenzee en - eilanden er zouden uitzien zonder die bemoeizucht. Vast staat, dat die eilanden in elk geval een heel ande re vorm zouden hebben dan nu. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat Terschelling c.s. net zoiets zou over komen als Griend nu overkomt. Af kalving door het water en verstui ving door de wind zijn verschijnse len die in feite alle Waddeneilanden bedreigen. Maar op de andere eilan den hebben de mensen zifeh er veel eerder drastisch tegen verzet, uit puur lijfsbehoud. In zee of onder zand Vroeger lukte dat niet altijd even best. Elk eiland heeft grote, eens bewoonde, stukken in zee of onder zand zien verdwijnen. Terschelling heeft een Brandaris aan de zee moe ten afstaan. Vlieland mist het dorp West-Vlieland, dat in de zestiende eeuw nog meer dan 2000 inwoners gehad moet hebben maar tussen 1720 en 1750 geheel in zee ver dween. Om ongeveer diezelfde tijd ging ook Westerburen op Schier monnikoog verloren. Op Ameland is het dorp Sier onder het zand gestor ven. Ruim twintig jaar geleden leg de de zee de overblijfselen weer bloot. Ze had het zand weer weg geslagen. De zee boekte die tijd aan de westkust van Ameland trouwens angstwekkend veel terreinwinst. Met tal van zinkstukken heeft Rijkswa terstaat het krachtig stromende Boorndiep belet zijn weg nog ooste lijker te zoeken. Daarmee is voorko men dat een flink stuk polderland op Ameland weer werd prijs gege ven aan eb en vloed. Het Boorndiep is nu 'ingepakt' zoals ook het Mars diep (de belangrijkste inlaat voor de Waddenzee) bij Den Helder zwaar is ingepakt. Tot de zwaardere verdedi gingswerken op de eilanden kunnen de dammen aan de noordkant van Vlieland worden gerekend. Deze dammen moeten de zware afslag aan de Noordzeekust voorkomen. Onge veer 120 jaar geleden is men hier al begonnen aan de verdediging. Daar voor was Vlieland flink aan de wan del. Het eiland had vroeger een hele andere lengterichting. De westelijke helft heeft zich al over haar eigen breedte verplaatst. Bosaanplant Verder is op de waddeneilanden de afgelopen tientallen jaren de bosaan plant krachtig ter hand genomen. Daarmee is het gevaar voor verstui ving vrijwel helemaal bezworen. Nog een andere ingreep: het aanleg gen van stuifdijkjes, die kunnen aangroeien tot een nieuwe duinen rij. Het befaamde natuurgebied Bos plaat op Terschelling heeft aan zo'n stuifdijkje zijn leven te danken. Dit hulpmiddel is al veelvuldig toege past. De eilanden Texel en Eyerland bijvoorbeeld zijn hiermee in de ze ventiende eeuw aan elkaar gesmeed tot één geheel. Of de verdediging van de Wadden eilanden ooit zal kunnen worden afgerond, is zeer onwaarschijnlijk. Het spel, dat wind en water hier opvoeren zit boordevol verrassingen. De krachten, die daarbij optreden zijn enorm groot. De afkalving aan de noordkant, die nog bij alle eilan den optreedt, verloopt niet geleide lijk. Na een lange periode van rust kan de zee zo in eens weer een flink stuk pikken. Grote hoeveelheden zand worden dan meegevoerd. Hoe die zand- en slibtransporten precies verlopen is nog niet bekend, maar het is waarschijnlijk dat een deel van het zand, dat nu voor de eilan den ligt, mee gaat naar binnen en achter de eilanden, verspreid over de hele Waddenzee terecht komt. Stroming Wel is bekend wie verantwoordelijk zijn voor de transporten: de stroomsnelheid en de golfbeweging, Dat stromend water grote hoeveelhe den zand en slib kan meenemen, is duidelijk. Dat van die golfbeweging is wat ingewikkelder. De door de wind veroorzaakte heen-en-weer-be- weging is aan de oppervlakte duide lijk zichtbaar, maar is in het onder gelegen water wel degelijk werk zaam. De krachten kunnen op de bodem resulteren in zandtransport. De richting wordt bepaald door de wind. Die is in Nederland overwe gend westelijk. Er zijn gebieden waar beide krachten (stroom en golfbeweging) tesamen of één alleen sterk genoeg zijn om het transport te regelen. Daar zet zich dan geen materiaal af. Dat is bijvoorbeeld het geval in de stroomgaten tussen de eilanden. Daarvoor en daarachter be vinden zich wel afzetgebieden: voor elk stroomgat ligt in de Noordzee een soort drempel met geulen. De vorm van deze buitendelta verandert nog al eens. wat voor de scheepvaart lastig kan zijn. Bodemdaling Verder zet zich flink wat materiaal af in de Waddenzee, waar de stroomsnelheid geleidelijk afneemt. Dit zou kunnen inhouden, dat het Wad langzaam gevuld wordt. Maar de ophoging als gevolg van slib- en zandafzet wordt ruimschoots teniet gedaan door de daling van de bo dem: Nederland zakt steeds een beetje ten opzichte van de zee. De relatieve bodemdaling bedraagt 20 centimeter per eeuw. Dat wordt in de Waddenzee lang niet goed ge maakt door de afzet. De zeespiegel komt dus iets hoger en gerekend over de hele oppervlakte van 2400 vierkante meter betekent dat een aanzienlijk vergroting van het volu me. Dat heeft invloed op de stroomga ten, want die schikken zich naar het Het ministerie van volksgezondheid verrast ons met een klein vouwblaad je, volgepropt met enge ziekten: cho lera, ipckken. gele koorts buiiktyfus, kinderverlamming, tetanus, difterie, t.b.c. 'besmettelijke geelzucht en mala ria. Maar omdat je van een ministerie geen grappen over zoiets mag ver wachten, moet deze brochure wel als bittere ernst bedoeld zijn en dat blijkt dan ook. Het gaat er om dat vakantiegangers en andere reizigers weten, waartegen ze zich moeten laten inenten, willen ze gezond terugkomen. Cholera hijvoorbeeld is niet alleen een punt. wanneer men naar verre, vreemde streken trekt. Sinds 1970 ko men in sommige Europese landen oholera-explosies voor, van klein tot groot, zodat vakantiegangers best in een 'besmet gebied terecht kunnen komen. Dit geldt, net als voor al die andere opgesomde ziekten, vooral voor de Zuideuropese landen. Achter op het vouwblad is een staatje opge nomen, waaruit blijkt dat je je, behal ve voor t.b.c. en malaria voor de andere ziekten beter maar wel kunt laten prikken als je van plant 'bent naar Zuid-Europa te gaan. Van Oost- Europa weet het ministerie blijkbaar niet veel, want dat komt er niet eens in voor. Voor Noord-Afrika, het Midden-Oos ten, tropisch Afrika, Zuid-Oost-Azië of Midden- en Zuid-Amerika (dus ook Suriname) geldt, dat de reiziger zich het best tegen alle genoemde ziekten kan laten inenten. Wie. naar de tro pen wil, kan bij het Algemeen bureau van de afdeling'tropische hygiëne van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen' te weten komen 'Hoe blijf ik gezond in de tropen?'. 'Dat staat alle maal in een zo geheten brochure, die daar voor 1.50 besteld kan worden. afvalcheques Geld stinkt, weten we, maar als het goed is moeten de cheques die uit bagasse-afval van de suikerriethalm gemaakt zijn, dat niet doen. De Ame rikaanse Litton Industrie maakt dit 'afval-papier' en zijn president Pope vindt maar die is natuurlijk be vooroordeeld 'dat de vervaardiging van deze bagasse-cheques bijdraagt tot een beter atmosfeer.' Allereerst, zegt hij, omdat er landbouwafval voor ge bruikt wordt dat anders door verbran ding de lucht nog meer zou verontrei nigen en in de tweede plaats omdat er geen bomen voor gekapt hoeven te worden. Nu ook de nationale bank van Chica go dit soort cheques in gebruik gaat nemen, zullen naar schatting in de V.S. dit jaar al 154 miljoen bagasse- cheques in omloop zijn. Dat lijkt een hele hoop, maar een cheque is door gaans niet zo geweldig groot. Pas als over de hele wereld bijvoorbeeld de kranten op dit landbouwafval gedrukt zullen worden, krijgt dit aardige ideetje een beetje zin. als daarvoor tenminste niet weer speciaal afval gemaakt hoeft te worden omdat er zoveel nodig is. Van onze parlementsredactie werkgelegenheid. Het. sluiten van de mijnen moet voor Zuid-Limburg een aanvaardbare operatie blijven, zo is zijn eis. De Eerste Kamer begint vanmorgen met de stemming over de motie van de heer Nederhorst over het aan de orde stellen in NAVO-verband van de niet democratische verhoudingen in Grie kenland en Portugal en het ontdui ken van het VN-embargo op wapenle veranties aan Portugal. Deze motie zal het vermoedelijk niet halen. Interessanter nog is de beslissing over de motie-Van Hulst over het doen van een klemmend beroep op de strijdende partijen in Vietnam om tot een wapenstilstand te komen en het vre desoverleg in Parijs te hervatten. De Eerste Kamer zal deze motie vrijwel zeker aanvaarden en daarmee de Tweede Kamer corrigeren, waarvan de meerderheid letterlijk dezelfde redelijke motie van het ARP-lid Geel kerken onlangs afstemde. UTRECHT De ongeveer 250.000 bouwvakarbeiders krijgen per 1 juli een loonsverhoging van 4.74 procent. Het betreft een bijsturing van de cao- lonen in verband met de van oktober vorig jaar tot april dit jaar gestegen prijzen. Deze indexering per 1 juli kwamen werkgevers en werknemers vorig jaar reeds overeen. DEN HAAG Zo'n 8.000 studenten zullen vandaag politiek Den Haag met hun demonstratie duidelijk maken, dat zij tegen de verhoging van de collegegelden zijn. Zonder twijfel zul len de eisen luid over het Binnenhof dreunen. Genuanceerder en uitvoeri ger horen de Kamerleden de argu menten tegen de verhoging don derdag, wanneer in de grote vergader zaal van de Tweede Kamer de vaste commissie voor wetenschapsbeleid een hoorzitting over dit probleem houdt. Niet minder dan 29 instanties, instel lingen, verenigingen en zelfs de generale synode van de Hervormde Kerk maken gebruik van deze hoorzit ting die van 's morgens half tien tot 's avonds half tien duurt. Intussen hebben de Kamerleden al deze concessie tegenover dé studenten gedaan, dat zij vandaag hun auto's niet parkeren op het Binnenhof zodat er alle ruimte is voor deze buiten parlementaire actie. Het parlement blijft in de sfeer van het onderwijs, wanneer vanmiddag het wetsontwerp betreffende de erkenning van het schriftelijk onder wijs aan de orde komt. Volgens het voorstel krijgt, de minister de be voegdheden de instellingen het predi kaat 'erkend' te geven. Voorwaarde voor de erkenning is behalve een voldoende kwaliteit van het onder wijs, dat de iverving van de cursisten behoorlijk is. De bedoeling is, ook al weer ter bescherming van de cursis ten, dat de instellingen onder de rijksinspectie vallen. Op het ogenblik hebben de instellingen een eigen in spectie gecreëerd. Morgenavond hou den de heren De Gaay Fortman (PPR) en Franssen (PvdA) hun in terpellatie over de gemeentelijke sub sidiëring van ontwikkelingshulp (zie elders deze krant). Zuid-Limburg Morgenmiddag interpelleert de heer Oele (PvdA) minister Langman van economische zaken over de impasse, die is ontstaan in het mijnsluitingsbe- leid. Kern van het debat is de zorge lijke werkgelegenheid in Zuid-Lim burg. Met de laatste fase van de mijnsluitingen zijn ruim 10.000 arbeids plaatsen gemoeid. De arbeidsmarkt begint echter duidelijk verzadigd te raken. Verwacht wordt, dat de in- lerpellant zal aandringen op aan de nieuwe situatie aangepaste maatrege len voor het scheppen van vervangende

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7