jroenevelt dreigt met len nationaal conflict caballero filter van goeden huize Ruzie ARP en PPR over interpellatie Nederlandse bewerking [ilauwdruk overleving' Veilig Verkeer: rijd voorzichtig op ons nieuwste stuk snelweg 0\lger-contactman Platje blijkt prominent CPN-lid ustriebond NW tte ver vindt VNO 25/1.75 anders dan andere filters Piet Vink verongelukt Het weer Hordijk wil advies organisatiebureau Open brief De Gaay Fortman aan Aantjes ^versteken gedood JjW/KWARTET DINSDAG 30 MEI 1972 Binnenland T3/K5 (ADVERTENTIE) Prj onze soc. economische redactie geSTERDAM De voorzitter van de Industriebond ]NVV, A. Groenevelt heeft met een nationaal i Biet gedreigd ten einde de positie van de vak bondsleden binnen de onderneming veilig te stellen. ei( de werkgeversorganisatie FME pogen het bedrijvenwerk te 'S. peren, zal dit leiden tot een con- waarbij het te vergelijken me- onflict aan het begin van dit jaar maar kinderspel was. De Indus- Dnd KW zal niet aarzelen hon- Bijn ondernemingen bij dit conflict '•"(strekken en het is niet uitgeslo- dat wij het stakingswapen op- v zullen hanteren', zo waarschuw- heer Groenevelt gisteren tijdens bijeenkomst in het NVV-gebouw msterdam. not> in enken n tras 4 d .'ar.' - 5.5" onze sociaal-economische redactie J1* HAAG Het Verbond van Ne- ndse Ondernemingen vindt dat optreden van de Industriebond in het conflict bij Peiger N.V. in len alle perken te buiten gaat. 'De •aak van de voorzitter van de de heer A. Groenevelt, dat het jf desnoods kapot gestaakt zal Mijen getuigt van een ontstellend ge- j'a aan verantwoordelijkheidsgevoel ipzichte van de werknemers in het jf en van de toch al niet florissan- 'erkgelegenheidssituatie in deze aldus het VNO. lefals de Federatie van Metaal en •otechnische Industrie, FME, en rectie van Peiger acht het VNO hoge mate bevreemdend dat de imfctriebond NVV weigert de ontslag- ie voor te leggen aan de onafhan- rechter, hetgeen in dit soort de normale procedure is. Ten zegt het VNO in een commen- abJop deze kwestie dat het conflict eijjkunnen worden opgelost, indien partijen een bindende uitspraak 23(In aanvaarden van een bijvoor- enfl door de minister van sociale za- ^d®ïan te wijzen arbiter of arbitrage- hissie. Aangezien de bond meent dat de positie van het vakbondswerk in de ondernemingen in het geding is, handhaaft hij de steun aan de NVV- contactman A. Platje, die door Peiger in Emmen is ontslagen. De Industrie bond handhaaft deze steun, ook nu is gebleken dat Platje ondanks diens hardnekkige ontkenningen een voor aanstaand lid van de CPN is. Tijdens het driedaags congres van de commu nistische partij in Amsterdam maakte hij dit weekend deel uit van het congrespresidium. Verrast Tot nog toe heeft Platje steeds be weerd dat hij is ontslagen omdat hij in het begin van het conflict bij Peiger dat nu al twaalf weken duurt als woordvoerder is opge treden en omdat zijn vader commu nistisch raadslid is. Bij de Industriebond-NVV toonden de bestuurders zich gisteren duidelijk verrast door het nieuws dat Platje deel uitmaakte van het CPN-congres- presidium. Bondsvoorzitter Groene velt gaf toe dat de NW-contactsman steeds heeft ontkend CPN-lid te zijn. 'Of de CPN heeft met deze manoeu vre de zaak kapot willen maken óf ze hebben een geweldige stommiteit uit gehaald', zei Groenevelt, die nadrukke lijk verklaarde dat hij zelf niet op de hoogte was van het feit dat Platje een actief CPN-lid is. 'Ook vanuit Felix Meritis (het communistische bolwerk in Amsterdam)- hebben ze mij nooit iets laten weten', zei hij. Vervolgens wees de heer Groenevelt erop dat de leden van de Industrie- bond-NVV uit vogels van verschillen de politieke pluimage bestaan, 'We hebben PvdA'ers, maar ook confessio nele leden, misschien zelfs VVD'ers en sinds we het zogenaamde commu nistenartikel hebben geschrapt' kun nen ook communisten lid worden van de Industriebond'. 'Ik vrees, zo besloot de heer Groene velt, dat deze zaak zowel in de publi citeit als de kaderleden die des tijds moeite hadden met het toelaten van communisten de nodige beroe ring te weeg zal brengen' Strijd De Industriebond-NW dreigt volgens de heer Groenevelt verwikkeld te wor den in een strijd over de vraag, of een bedrijfscontactman mag worden ontslagen. 'Als die strijd zou eindigen met ontslag dan zou de discussie over de doelstellingen van de bond weer een aantal jaren achteruit worden gebracht en dat kunnen we niet ge dogen'. De bondsvoorzitter zei ook dat het bedrijvenwerk niet de rol van de ondernemingsraad uitholt, maar juist een versterking van de ondernemings raad wil zijn. Met een versterkte personeelsvertegenwoordiging willen wij streven naar meer gedemocratti- seerde vormen, waarbij het arbei derszelfbestuur ons als richtlijn voor de ogen staat', zei hij. De Industrie bond-NVV wil zich met name op het bedrijfsgebeuren richten, omdat de leden vooral daar in aanraking komen met de kapitalistische gezagsverhou dingen. 'Vandaar dat we vanuit de onderneming de kapitalistische struc tuur willen hervormen', aldus de heer Groenevelt kolking terug naar vijf miljoen een onzer verslaggevers TERDAM De Raad voor milieudefensie (RMD) heeft een rlandse bewerking gepubliceerd van de Blauwdruk voor over- g die in januari van dit jaar door het tijdschrift The Ecologist vjiet Britse publiek werd aangeboden. ven door 84 mensen van wie het grootste deel zich beroepshalve of in verenigingen en actiegroepen met het miieu bezighoudt. Onder hen zijn de Eerste-Kamerleden Versloot (PvdA) en Van Huiten (PPR), en de VU- hoogleraren Lambooy (economie) en Vlijm (biologie). De ondertekenaars ondersteunen de grondprincipes van de blauwdruk, zonder dat zij elk de tail onderschrijven. Een dergelijke formulering werd destijds ook ge bruikt bij de Britse versie. In Enge land heeft het stuk een gemengde ontvangst gekregen. Behalve enthousi aste aanhangers waren er ook critici. Zo schreef hoofdredacteur Maddox van het wetenschappelijk tijdschrift Nature dat van de 33 geleerde onder tekenaars 'minstens de helft beter had moeten weten'. Ch edoeling van het stuk is het •rpen van een samenleving waar- bevolking en de economische iktie niet meer groeien, een sa lving die in evenwicht is met lilieu. Ook wordt een samenstel laatregelen gegeven waarmee die ind zou kunnen worden bereikt, een periode van vele tientallen Een fundamenteel kenmerk van itabiele maatschappij is dat zij haar voedselvoorziening niet op ms uitenland is aangewezen. Op lan- r ftrmijn zien de samenstellers de :t van voedsel (of veevoer, wat il tzelfde neerkomt) als een weinig lonitisch beleid, omdat dat in het leen ten koste gaat van de voe- tloi toestand in landen die er aan- jk slechter aan toe zijn. ardln de landbouwkundige mogelijk- in Nederland zou daartoe de king uiteindelijk tot ongeveer ïiljoen mensen moeten dalen (de einstellers wijzen het gebruik van mest geheel af, dat van chemi- bestrijdingsmiddelen voor het [rote deel). 'REID labiele samenleving zou ruimte- ggj sterk gespreid moeten zijn, Campagne toegespitst op E-8 Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Met de grote vakantie-uittocht in zicht is Veilig Verkeer Nederland een actie gestart, waarmee opnieuw een beroep wordt gedaan op automobilisten vooral voorzichtig te rijden. De campagne is toegespitst op het gebruik van het morgen te openen deel van de E-8 tussen Hoevelaken en Apel doorn; Nederlands mooiste stuk snelweg, dat volgens VVN ondanks de nieuwste en optimale beveiligingen voor onervaren rijders toch een gevaarlijke route kan blijken te zijn. Stafmedewerker F. van Paasschen: 'De nieuwe weg voert door een land schappelijk zo prachtig stukje Nederland, dat het niet denkbeeldig is, dat automobilisten meer aandacht hebben voor de omgeving dan voor de weg zelf. Daarom zullen we er in de komende maanden vooral op blij ven hameren met aangepaste snel heid te rijden en de weg niet als een toeristische route te beschou wen.' Een ander deel van de campagne is gericht op de in de buurt van de E- 8 wonende bevolking. Speciaal daar voor wordt in een oplage van enkele honderdduizenden een folder ver spreid, waarin duidelijk wordt ge maakt hoe men op de juiste manier op een snelweg moet invoegen. Deze voorlichting gaat gepaard met spots voor radio en televisie die suggestief laten horen en zien welke gevaren men kan lopen wanneer men zich abrupt in de verkeersstroom voegt. Volgens VVN is deze campagne zeker in de komende vakantie-maan den een harde noodzaak. Hoewel autosnelwegen doorgaans een lager ongevalscijfer laten zien dan andere wegen, valt juist op deze wegen de laatste jaren weer een stijging van het aantal ongelukken te noteren. Nederland vormt geen uitzondering: op de Duitse autobanen nam het aantal ongelukken vorig jaar met bijna acht procent toe, terwijl het aantal doden zelfs met tien procent steeg. JONGEREN De vereniging wijt de stijging vooral aan een zekere onachtzaam heid van de automobilisten, die niet gehinderd door stoplichten en kruisingen vaak onverantwoord slordig rijden. Met name doelt zij op de jongere automobilisten, een categorie die elk jaar snel toeneemt. Ruwweg kan worden gesteld dat er jaarlijks zo'n 85.000 jongeren van 18 en 19 jaar slagen voor hun rijexa men. 'Dit is een groep', zegt de vereniging, 'die ondanks geringe rij ervaring en weinig verkeersinzicht juist op snelwegen vaak in de ver leiding blijken te komen om uitzon derlijk hard te rijden. Hoe gevaar lijk deze categorie kan zijn, tonen CBS-cijfers aan: bijna 30 procent van de automobilisten, die bij een dodelijk- of verkeersongeluk be trokken raken, zijn jonger dan 25 jaar'. VVN wijst er in dit verband op, dat wanneer op 1 juli de vakanticuit- tocht begint drie categorieën elk aar letterlijk en figuurlk in de wielen dreigen te gaan rijden. De snelle, vaak jonge, onervaren, over moedige rijders, de ervaren rijders en rustig-aan-rijders, die deels erva ren, deels onervaren zijn. De heer Van Paasschen daarover: 'Die twee de groep zal zich met routine nog wel kunnen redden, maar die andere zullen echt gevaarlijk kunnen wor den als zij zich niet beheersen en aanpassen. Juist voor hén voeren we de actie'. PIEK Dat deze campagne niet overbodig is, staaft de vereniging met cijfers die juist in de vakantiemaanden ju ni, juli en augustus steeds een verontrustende nogevallenpiek la ten zien. Vorig jaar werden in deze periode zelfs bijna 900 doden en ruim 20.000 gewonden genoteerd. Ed. Laurens Continental Van een onzer verslaggevers Tot de slachtoffers •iu PURMEREND van een verkeersongeluk in de ge meente Beemster, waarbij in de nacht van zondag op maandag vier mensen om het leven kwamen, behoort ook schaatsenrijder Piet Vink. Het onge luk gebeurde doordat de wagen waar in de vier slachtoffers zaten, tegen een taxi botste. De wagen kwam 150 meter van de plaats van de botsing in een sloot terecht De taxichauffeur waarschuwde de po litie, omdat hij aanvankelijk van de veronderstelling uitging dat de wagen was doorgereden. Een half uur na de botsing werd de wagen gevonden. De inzittenden, de 22-jarige J. G. V. van Beers uit Purmerend, de 22-jarige H. J. J. Miedema uit Monnickendam, de 21-jarige G. J. Ossebaar uit Middelie en de 23-jarige Piet Vink uit diezelfde plaats, bleken te zijn overleden. Piet Vink werd in 1969 in de kern ploeg opgenomen. De verongelukte schaatsenrijder, die evenwel nooit aan een Europees of wereldkampioen schap heeft deelgenomen, werkte als timmerman-aannemer bij zijn vader. Vink was houder van het baanrecord op de 10.000 meter van de Olympische ijsbaan in Innsbruck (15.42,4) en van die op de 3.000 meter van Oost- Berlijn (4.35.4) en Madohna di Cam- piglia (4.28.7). Tijdens de laatste Nederlandse kampioenschappen iD Deventer ejndigde hij als zevende. Van onze soc-economische redactie UTRECHT De algemeen secretaris van het CNV, de heer A. Hordijk, heeft gisteren in de driejaarlijkse al gemene vergadering van het verbond gezegd, dat overwogen zou moeten worden, bij de samenwerkingsbespre- kingen tussen de drie vakcentrales organisatiedeskundigen van buiten de vakbeweging in te schakelen. Een or ganisatiebureau zou de vakbeweging wellicht kunnen adviseren bij de op zet van een goede structuur, waarin de identiteit van elk der betrokkenen bewaard kan blijven, aldus de heer Hordijk. De algemene vergadering keurde het door het CNV in 1969. 1970 en 1971 gevoerde beleid unaniem goed. gemeenschappen die zo veel ijk in eigen behoeften voorzien, deze spreiding zou de behoefte ransport aanzienlijk afnemen. De rlandse versie van de blauwdruk in eerste instantie onderschre- ijk erblAAR De 77-jarige P. Kooij liedorp is gisteravond in zijn 31 (plaats door een auto aangereden, in hij met zijn fiets wilde overste- in'In het ziekenhuis te Alkmaar is pjeprt daarna overleden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De interpellatie vanavond in de Tweede Kamer over de gemeente lijke subsidiëring is de oorzaak van een conflict tussen ARP en PPR. Dr. B. de Gaay Fortman, vroeger lid van de ARP, heeft de fraktieleider van de ARP, mr. W. Aantjes van 'gemene politiek' beschuldigd, omdat deze zaterdag in de partijraad het PPR- Kamerlid en de heer Franssen (PvdA), die de interpellatie zal houden, heeft be schuldigd van 'politieke vliegenafvangerij'. Na de felle reactie van dr. De Gaay Fort man verklaarde mr. Aantjes gisteren geen woord van zijn beschuldiging terug te ne men. ineu en >ere ADVERTENTIE JEDOX md^!witsers °£]tierenhorloge automatisch ;ls1 superwaterdicht 'te I •out Het onderwerp van de inter pellatie van de oppositie is de weigering van minister Geert- sema van binnenlandse zaken om gemeentelijke subsidies in verband met de ontwikkelings hulp goed te keuren. De zaak is door middel van schriftelij ke vragen door de AR-Kamer- leden Vermaat en Scholten in de Kamer aan de orde gesteld. Het antwoord van de minister was onbevredigend. De ARP- fractie gaf er de voorkeur aan niet direct over de zaak te interpelleren en te wachten tot de algemene politieke be schouwingen of begrotingsbe handeling in de herfst. De oppositie drong echter op in terpellatie aan. Toen de ARP dit niet deed, vroegen PPR en PvdA zelf een interpellatie aan. Dit was de reden van de felle uitlatingen van mr. Aan tjes in de partijraad. Open brief Het PPR-Kamerlid De Gaay Fortman, die in onze krant over de kritiek van de ARP las. reageerde gisteren onmid dellijk met een open brief aan mr. Aantjes. 'Na de uitspraak op de partijraad te hebben aangehaald, schrijft De Gaay Fortman: Deze uitspraak valt voor mij in de categorie 'ge mene politiek'. Zes weken lang hebben wij Scholten en Vermaat aangemoedigd met de zaak door te gaan, waarbij wij op elk hernieuwd verzoek om uitstel positief reageerden. Toen wij tenslotte hoorden dat de AR-fractie definitief had besloten niet te interpel leren, dienden wij ons verzoek in. Nadat er nog enig misver stand bleek te bestaan ten aanzien van onze motieven, is de zaak in persoonlijke ge sprekken tussen Franssen en jou en Hannie van Leeuwen en mij uitgepraat. Ik stond daarom perplex toen ik las dat je de zaak op de AR-partijraad had aangegrepen om Franssen en mij meer als minne partij politici dan als mensen met een mondiale, sociale bewo genheid af te schilderen. Jij, die weet hoe ik tenslotte in de Nederlandse partijpolitiek terecht ben gekomen, hebt on getwijfeld beseft, dat je me daarmee diep zou kwetsen. Graag zal ik dan ook van je vernemen waarom je dit hebt gedaan'. De heer Fransen reageerde ge matigder op de uitlatingen van mr. Aantjes. Hij verzeker de ons, dat er geen sprake is van politieke vliegenvangerij. 'Ik begrijp de kritiek niet. We hebben de ARP alle tijd gege ven om te interpelleren. De zaak is echter te belangrijk om te wachten. Minister Geertsema neemt immers een standpunt in, dat afbreuk doet aan de staatsrechtelijke positie van de gemeenten. Dat kan een Kamer niet laten passe ren', aldus de heer Franssen. Het Kamerlid van de PvdA vertelde nog, dat het helemaal niet de bedoeling is om uit deze zaak politieke winst te slaan. Hij had met mr. Aan tjes over de zaak gesproken. Maar men was het niet eens geworden. De fractieleider van de ARP erkende, dat de oppo sitie het formele recht heeft te interpelleren. Aan de ande- Dr. B. de Gaay Fortman re kant hoeft de oppositie de ARP niet voor te schrijven, dat ze moet interpelleren. Mr. Aantjes: 'We waren echt niet van plan de zaak te laten rusten. Maar we zagen geen reden de kwestie hals over kop in de Kamer te brengen. De 'open brief' van Bas de Gaay Fortman is het eerste wat ik over deze zaak hoor'. In een gesprek met collega Franssen heeft mr. Aantjes nog gezegd de aanvraag voor de interpellatie niet fraai te vinden. Daarna heeft mr. Aan- Mr. W. Aantjes tjes zijn kritiek geuit in de partijraad. Intussen is het duidelijk, dat minister Geertsema het mor gen niet gemakkelijk zal krij gen met deze interpellatie. Hij heeft een artikel ontvangen van de heer Van Reijen, dat deze week in het blad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt geplaatst. Hierin wordt gezegd, dat prof. Oud reeds de 5 terecht vond, die de gemeente Oldenbroek in 1882 gaf voor een expoditie naar de Noordpool. Verder wordt eraan herinnerd, dat tal van gemeenten de ontwikke ling naar een Europese een wording geestelijk en materie el steunen (Europese gemeen ten), maar dit niet mogen doen voor een mondiale be wustwording van de burgers. Het vraagstuk van de verde ling van de welvaart kan niet buiten de gemeenten omgaan. In zijn rede van zaterdag had mr. Aantjes kritiek op het weigerachtige standpunt van minister Geertsema. Het is echter de vraag of de ARP een mogelijke motie van de oppositie nu zal steunen, ge zien de geschiedenis van de interpallatie. Mr. Aantjes wil de niet zeggen, of deze ge schiedenis losgekoppeld zal worden van de zaak zelf. Za terdag zei hij in Rotterdam: 'Onze fractie zal zich er niet door (de vliegenvangerij) la ten verhinderen haar eigen weg te gaan'. Overigens is het de vraag of de oppositie met een motie zal komen. De heer Franssen ver klaarde te hopen, dat de mi nister zijn zienswijze zal wijzi gen vooral na de argumenten, die in het blad van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten worden aangedragen. Hij zal de minister vooral voor houden, dat zijn niet goedkeu ren van de subsidies in strijd kan zijn met de grondwet, gezien het beginsel dat de ge meenten zelf dienen te beslis sen over de uitgaven van de middelen en er geen enkele wet is, die zich tegen deze uitgave verzet. Koel met buien Van onze weerkundige medewerker De in ons overzicht van gisteren ge noemde pinksterstorm van 28 mei deed zich niet voor in 1960, maar in 1860. Die storm werd veroorzaakt door een klein secundair aanhangsel van een moederdepressie ten noorden van de Shetlands. Pinksteren 1860 viel op 27 en 28 mei. Op maandag stak de storm op: een geweldige te genvaller voor de vele pinksterreizi gers die met de stoomboten 'Fries land' en 'Burgemeester Zijlstra' de Zuiderzee wilden oversteken. De bo ten voeren niet uit. Ter hoogte van Zwaluwe in de Langstraat verging een stoomboot met 48 van de 58 passagiers. Het Kampereiland kwam geheel onder water te staan. In Am sterdam sneuvelden 400 in blad staande bomen en het telegraajver- keer met Engeland werd verbroken. De depressie (985 millibardie giste ren ten noorden van Schotland langs naar het oosten trok, veroorzaakte plaatselijk een bui. Zij bedierf ook het weer op 'bank holiday' in Enge land. Vandaag trekt een hoeveelheid nog minder stabiele lucht over ons land, wat tot uiting zal komen in een groter aantal buien dan gisteren met een tijdelijk tot hard toenemende wes telijke wind. Daarna zal er een weers- verbetering komen die helaas waarschijnlijk van tijdelijke aard zal zijn. Verderweg op de oceaan volgt namelijk alweer een nieuw lagedruk gebied, het zoveelste Aanhoudend zonnig zomerweer heerst in Spanje, Portugal en ten dele ook in Zuid-Frankrijk en het kwik staat daar op 30 graden. Ook in Italië zit het goed met het weer. Over de Balkan zwerft een onweersachtige sto ring. De ontwikkelingen op de weerkaart wijzen wel in de richting van wat zachter weer in de tweede helft van deze week, maar een echte doorbraak van de zomer zien wij voorlopig nog niet op onze breedte tot stand komen. Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam geh bew 16 0. De Bilt zwaar bew 16 0. Declen zwaar bew 15 0.2. Eeldc half bew 15 0.1. Eindhoven zwaar bew 16 0. Den Holder geh bew 14 0. I.uchth R'dam zwaar bew 16 0. Twente zwaar bew 14 0.5. Vllssin- gen geh bew 14 0. Zuid-Limburg zwaar bew 16 0. Aberdeen zwaar bew 15 0.1. Athene regen 23 0.4. Barcelona onbewolkt 20 0. Ber lijn regenbui 17 0.6. Bordeaux licht bew 24 0. Brussel zwaar bew 17 0 Frankfort zwaar bew IS 0. Gcnève zwaar bew 24 0. Helsinki onbewolkt 13 0. Innsbrück half bew 22 0. Kopenhagen half bew 15 2. Lissabon onbe wolkt 25 0. Locarno licht bew 24 0. Londen regenbul 16 0.2. Luxemburg zwaar bew 16 1. Madrid half bew 33 0. Malaga onbewolkt 23 n Majorca onbewolkt 20 0. Mlinchen zwaar bew 18 0.5. Nice licht bew 20 0. Oslo lacht bew 15 0.5 Parijs zwaar bew 20 0 Rome onbewolkt 23 0. Spilt onbewolkt 25 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5