'Met drugs naar vrijheid?' - geen de vraag voor David Wilkerson Club van Rome en de bijbel NZV goeddeels uit financiële impasse De kerk en Vietnam «ouibu/T- HAÜJ01 omma n3JUT8-201A*v Paus verwerpt beroep van pastoor Rijkers Acht maanden cel voor uitgever Werelddiakonaat helpt in Vietnam Trouw K wart et Contact Duitse kerk met bevrijdingsbewegingen vandaag Beroepings- werk Boekenetalag<n TROUW/KWARTET DINSDAG 30 MEI 1972 Binnenland/Kerk T2/|i door Johan Th. Bos *De kerken zijn nonchalant geweest. Zij zijn mede verantwoordelijk voor de slechte toestand, waarin velen van onze jonge mensen zich bevinden*. Ds. David Wilkerson (40), die het komende weekend in Nederland twee jeugdmanifestaites leidt, heeft weinig bewondering voor predikanten die dansavonden en beatfeesten laten or ganiseren om jeugd naar hun kerke lijke centra te trekken. 'De taak van de geestelijkheid is niet de kerk aan trekkelijk te maken of lokaas uit te werpen om jongelui binnen te krij gen. De pastores moeten zich op 'de hoogte stellen van het leed, de een zaamheid en het gevoel verlaten te zijn van vele jonens en meisjes en hen op eenvoudige, direkte wijze ant woord geven, in een taal die de jongeren begrijpen". Zelf gebruikt rev. Wilkerson (hij woont en werkt in New York) in zijn preken en gesprekken ook het jargon van de "junkies". Misschien is dat er wel de oorzaak van dat hij in Ameri ka 'junkie-dominee' wordt genoemd Als hij zat erd ga vond om acht uur in de Haagse houtrusthallen het woord voert ten aanhore van naar hij Poster voor Wilkerson's campagne hoopt 5 ft 6000 man is dat zijn tweede optreden in dat gebouw. Ook in 1967 preekte hij er. Zondagavond om acht uur spreekt de onder ver slaafden aan drugs, prostitué's, jeugdi ge gangsters en andere aan de zelf kant van de maatschappij geraakte jongeren werkende prediker in het hoofdstedelijke concertgebouw. Motto van beide meetings; "Met drugs naar de vrijheid? Voor wie maar iets van Wiilkersons opvattingen weet, is het vraagteken in feite overbodig. De strijd tegen druggebruik is essentieel element in het omvangrijke werk van de veertien jaar geleden door de toen 26-jarige pastor gestichte organisatie Teen Challenge. Toen hij voor het eerst jongens met een vuile injectienaald heroïne zag spuiten, viel hij flauw. Sinds die tijd is hij wel vertrouwd geraakt met drugs en drugsgebrui kers. 'Er zijn maar drie manieren om van het spul af te komen', zei een van de verslaafden met de vuile naald destijds tegen Wilkerson. 'Een overdo sis, zelfmoord of God'. Inmiddels heeft de organisatie neder zettingen gekregen in tal van landen, onder meer in Nederland (filialen in Breda, Den Haag, Stadskanaal en Gro ningen. In de rechtzaal Voordat hij in 1958 naar New York kwam, was hij voorganger van een kleine plattelands-pinkstergemeente ln Pennsylvania. In New York was hij nooit eerder geweest Een reportage in 'Life" over een proces tegen zeven jongens, die werden verdacht van moord op de vijftienjarige Michael Farmer, bracht hem er toe er heen te gaan. Zijn optreden in de rechtzaal bracht hem snel in de publiciteit, alsmede (en dat vond Wilkerson be langrijker) in kontakt met enkele tie- nergangs. Met zijn bij-bel in de hand sprong rev. Wilkerson plotseling op de rechter toe. In paniek geraakte zaal wachters dachten dat hij een revolver droeg en de rechter wilde bedreigen. De New Yorkse scene beschouwde rev. Wilkerson sinds dat incident als een vriend. Korte tijd later was de bende leider Nicky Cruz een der eersten die onder invloed van Wilkerson tot ge loof kwamen. Cruz is tegenwoordig een vurig evan gelist Boerderijen Behalve opvangcentra beschikt Teen Challenge ook over zgn. rehabilitatie centra, ver van de grote steden gele gen boerderijen, waar ex-verslaafden leren zich weer op een normaal maat schappelijk leven in te stellen: wer ken, regelmatig eten en (in de ogen van Wilkerson c.s. noodzakelijke) bij belstudie. In alle Teen Challenge ge bouwen zijn drugs absoluut verboden. De ontwenningskuur bestaat uit de zgn. 'cold turkey": directe ontwenning zonder gebruik van medicamenten. TC-medewerkers blijven bij degenen die de cold turkey doormaken. 'Dat is één soort behandeling', zegt Wilker son. 'Er zijin ook ander methoden. Maar d!e definitieve oplossing van het drugsprobleem ligt in preventie. Voor komen is beter dan genezen'. Hij vindt dat evenwichtige gezinnen tot de meest doeltreffende wapens tegen verslaving aan drugs behoren. In zijn boek 'Ouders voor het gerecht schrijft hij dat naar zijn mening de Westerse ouderparen hun kinderen te weinig goede begeleiding geven. In het kader van wat hij zijn preventie programma noemt, ziet hij ook de twee meetings die hij in ons land houdt. De beste garantie dat jongeren zich niet aan drugs en misdaad ver slingeren is hen in aanraking te bren gen met Jezus Christus, vindt hij. Daarom wordt iedereen die in de TC-centra woont ook verplicht de diensten die er geregeld worden gehouden bij te wonen. 'Alleen Jezus Christus kan de mensen écht vrij maken en een nieuw leven geven', zegt Wilkerson. waardig man, die wars was van alle valsheid. Ik meende aan de nagedach tenis van mijn vader verschuldigd te zijn deze correctie aan te brengen Lunteren H. H. S. Pel EO (20) ma's zowel voor radio als tv. Het is nu niets anders geweest dan zang, bijbel, en christelijke film, alles te eenzijdig. De NCRV weet gelukkig nog variatie te brengen in haar pro gramma's waarvoor ieder dankbaar kan zijn. Hilversum M. N. Loolje De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname !n deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ den gezonden nan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartct, Postbus 859. Amsterdam. De EO is C-omroep geworden. Geluk kig zijn dergelijke dingen in ons land nog mogelijk. Ds. Glashouwers opmer king over de lachspieren is twijfelach tig, maar heeft met het wezen van de EO niets te maken. De NCRV be treurt de promotie van de EO. Nu. deze houding van de NCRV is betreu renswaardig. Men had er zelf voor moeten zorgen, dat de oprichting van de EO niet nodig was. Laat men programma's bieden, die het predikaat christelijk kunnen dragen. Moge én de EO én de NCRV schallende bazui nen worden in de evangelische om roep. Denk aan de waarheid, denk aan de eenheid. Vriezenveen J. v. d. Helde Jr. EO (22) Wat de heer v. d. Werken tegen een man als Ted de Braak heeft is me een raadsel, want ik heb deze nooit op een onvertogen woord kunnen betrap pen. Rotterdam S. Riet Bijbelscholen Prof. Van Niftrik/Schraard EO (21) De inhoud van het citaat van prof. Van Niftrik voorkomende in het arti kel van A. J. Klei in uw blad van 13 mei onder het opschrift: 'Gemeente, wat doet gij als het regent?' vereist wel enige correctie. In zijn afscheids preek, gehouden op de laatste augus tuszondag 1932 te Schraard, heeft mijn vader, wijlen ds. Pel, de her vormde kerk niet genoemd, noch iets dat op die kerk betrekking heeft, ook geen waarschuwing gericht aan de gemeente, wat ook volstrekt overbodig zou zijn geweest. De afscheidspreek is, volledig opgeschreven in mijn bezit en ligt ter inzage. Wel heeft mijn vader heel veel jaren éérder de des tijds nog functionerende reglementen van de hervormde kerk (waardoor een rechtzinnige gemeente verplicht was in een bestaande vacature ook de vrijzinnige ringpredikant op haar kan sel toe te laten) vergeleken met een paraplui, waardoor het volle evangelie van Jezus Christus in zijn werking belemmerd werd. Het afscheidsbezoek aan de hervormde pastorie was een vriendelijke beleefdheid van een Over eenzijdigheid gesproken, wan neer ds. Glashouwer en de zijnen zijn uitspraak die hij deed eerder waar gemaakt had, dan had de EO zich in de afgelopen tijd tegenover ons volk anders gepresenteerd. Men had die door God gegeven lachspieren in de afgelopen jaren eens eerder in wer king moeten stellen in de program- In Trouw/Kwartet van 19 mei las ik een bericht over de oprichting van twee bijbelscholen in ons land. Wat bedoelen de oprichters van de evange lische bijbelschool in Doorn als ze zeggen dat een grote groep evangeli sche christenen bezwaren koestert te gen bestaande opleidingen? Welke be zwaren zijn dat? Waarom dergelijke versnippering in opleidingen? Het is beslist een vreemde zaak als alle mo gelijke kerken en groepen een eigen opleiding willen starten om eigen be lijden en beleven zuiver te houden. Laten we stoppen met het verabsolu teren van de eigen opleiding maar broederlijk naast elkaar leven. Delft A. J. Verbeek David Wilkerson Wilkerson, die in 1931 werd geboren in Hamman d (Indiana) als zoon van een predikant, heeft een respectabel aantal boeken op zijn naam staan, allemaal ontstaan gedurende zijn New Yorkse periode. Van The Cross and the Switchblade (in Nederland: 'Het kruis in de asfaltjungle') verschenen in totaal negen miljoen exemplaren in 28 talen. Hij wordt vaak beschouwd als een der eersten die een rol speelden in het prille begin van de huidige Jesus- revolution in Amerika. Al op twaalf jarige leeftijd nam hij de beslissing voorganger of evangelist te worden. Hij studeerde aan het Central Bible College in Springfield, Missouri en werd in 1952 als predikant van een kleine pinkstergemeente bevestigd. Vijf jaar later verwisselde hij de kansel voor de straat: via openlucht- meetings in de achterbuurten van New York kreeg hij zijn eerste kon tabten. "Zelfs d'e slechtste leden van de bendes waarmee ik te maken kreeg, bleken bereid te luisteren naar iemand die hen de waarheid vertelt. De met stilleto's gewapende bendele den gingen op die trottoirband zitten om eens openlijk over hun geestelijke nood te spreken". Van een verslaggever SC HAGEN De paus heeft het be roep van de rk geestelijke J. Rijkers tegen zijn ontslag als pastoor van de Christ of orus-parochi e te Schagen ver worpen. Het r.k.-bisdom te Haarlem heeft hierover bericht ontvangen uit Rome. Pastoor Rijkers kreeg eind 1971 van de bisschop van Haarlem ontslag als pas toor van genoemde parochie in Scha gen, nadat hij eerder benoemingen tot pastoor te Hensbroek en Beemster had afgeslagen. Omdat hij het met de beslissing van de bisschop niet eens was ging hij tegen zijn ontslag in beroep bij de paus. Intussen benoemde de bisschop van Haarlem een nieuwe dekenpastoor en een kapelaan te Schagen, Deson danks houdt pastoor Rijkers kerk en parochie nog altijd bezet zodat de nieuwe priesters elders godsdienstoe feningen moesten houden. Nu de paus het beroep van pastoor Rijkers heeft verworpen heeft het door de bisschop verleende ontslag rechts geldigheid gekregen. Desgevraagd heeft pastoor Rijkers laten weten dat hij zelf nog geen bericht uit Rome had ontvangen. Hij verklaarde zich bereid om kerk en parochie vrij te geven op voorwaarde dat de bissohop hem alsnog een andere parochie toe wijst. ATHENE De Griekse protestantse uitgever George Constantinides is ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf wegens proselitisme. Hij had nieuwe testamenten met protestantse lectuur gestuurd aan studenten. Con stantinides is in hoger beroep gegaan. Ds. A. A. Spijkerboer, hervormd pre dikant te Amsterdam-Noord schrijft ons: Toen enkele weken geleden de strijd in Vietnam weer in alle hevigheid oplaaide, werd van pacifistische zijde gezegd, dat de kerken met al hun krachten moesten protesteren tegen het optreden van de Amerikanen in Vietnam. Als de kerken dat nu eens gedaan hadden, wat zou dat dan bete kend hebben? Mijns inziens bitter wei nig. Je mag al blij zijn ails alle ambtenaren op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken Ne derland op de kaart kunnen aanwij zen, laat staan dat degenen die het beleid bepalen op kerkelijke adviezen uit Nederland zitten te wachten. We moeten liever geen dingen doen, die nauwelijks iets betekenen en die ons eigenlijk ook niets kosten. In zoverre ben ik het dus wel met collega Kooistra eens, toen hij op de vergadering van de confessionele vere niging zei, dat de kerk zich niet over Vietnam hoeft uit te spreken. Maar mijn argumenten zijn anders dan de zijne en leiden tot een andere conclu sie. Hij zegt, dat de kerk alleen moet getuigen tegen de valse religie. Ik vrees, dat we het ons zo veel te gemakkelijk maken. De kerk moet ook getuigen wanneer er slachtoffers val len. De Vietnamezen zijn slachtoffer, slachtoffer van de dodelijke vrees voor het communisme, die de wester se wereld nog steeds in zijn ban houdt Heeft die dodelijke vrees niet alles te maken ontrouw aan de belijdenis en wordt diie dodelijke vrees niet gebo ren in een leegte, die zich vult met valse religie? De moeilijkheid is, dat de slachtoffers in Vietnam zo goed als buiten ons bereik liggen en dat we alleen wat voor hen kunnen doen via het werelddiaconaat van onze kerk en het Medisch Comité Vietnam. We moeten eens even proberen ons voor te stellen wat het betekent om een volk 'naar het stenen tijdperk terug te bombardieren'. De waardering van collega Kooistra voor de motie van het ar.-kamerlid Geelkerken deel ik niet. Geelkerken richtte zich tegen de maatregelen van de Amerikanen én tegen het Noord- Vietnamese offensief. Een stap van onze regering werpt wat meer ge wicht in de schaal dan een protest van de raad van kerken, maar als onze regering dan iets doet, dient ze zich eenzijdig tegen de Amerikanen te richten. Ik zie het communisme als het enige middel voor het Vietnamese volk om zich te ontworstelen aan het kolonialisme en om de sprong naar de 20stè eeuw te maken. Het is in mijn ogen een nationale beweging. Over de hardhandigheid van de Vienamese com munisten maak ik me geen enkele illusie. Maar het is zo duidelijk, dat de Amerikaanse politiek in strijd is met de wil van de overgrote meerder heid van het Vietnamese volk, ook van de niet-communistische groeperin gen, dat ik de aanwezigheid van de Amerikaanse militairen daar door niets gerechtvaardigd acht. Om van hun bommen en hun mijnen dan nog maar te zwijgen. Als Nixon zo be zorgd is voor Amerikaanse levens, laat hij zijn soldaten dan toch naar huis halen. We moeten het probleem terugbren gen naar het punt, waarop we er onmiddellijk mee te maken hebben, en dat is ons lidmaatschap van de NAVO. Dan wordt het allemaal wat minder gemakkelijk en daarom stel ik vragen: maakt het verschil of je in de invloedssfeer van Moskou of in die van Washington leeft? Zolang de Rus sen Oost-Europa onder de knoet hou den, houden de Amerikanen Zuid- Amerika onder de CIA. Het maakt voor de slachtoffers zo bitter wei nig verschil of ze in naam van de dollar of in naam van hamer en sikkel worden omgebracht. Wat kun nen wij in West-Europa doen om bui ten de invloedssfeer van Moskou te blijven en om tegelijk niet mee te werken aan de onderdrukking van vol keren in Azië en Afrika? Wat kunnen we doen voor de opbouw van een samenleving waarin niet met de galg. het vuurpeloton, het concentratie kamp of de psychiatrische kliniek wordt geregeerd, en waarin verblinde fanatici ook geen bommen kunnen gooien? Wat kunnen we doen om de armen in de Derde Wereld aan hun recht te laten komen? Als een synode ons kan helpen om een antwoord op deze vragen te vin den, laat ze dan spreken. Maar als de synodes zwijgen dan moeten wij als gemeenteleden maar voor onszelf aan de slag gaan. De belijdenis bindt ons dat op het hart en spreekt over 'een hartelijke vreugde in God door Chris tus, en lust en liefde om naar de wil Gods in alle goede werken te leven'. Dat geldt toch ook in de samenle ving? In deze zin zou ik van harte :onfessioneel willen zijn. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse zon dagsschoolvereniging (NZV), met 11.000 leden en een bereik van 30.000 kinderen, kan, financieel gezien, weer wat ruimer ademhalen. Was het verle den jaar nog zo, dat men zich moest afvragen of het werk nog wel kon worden voortgezet (somber geluid van de penningmeester), dit jaar kon op de jaarvergadering (zaterdag jl.) ge constateerd worden: we zijn de finan ciële impasse praktisch te boven. En UTRECHT Op giro 8685 van het hervormd werelddiakonaat is nu al meer dan 60.000 gulden binnengeko men voor de leniging van de nood in Vietnam. Na een eerste zending van 281 kilo verbandmiddelen en medika- menten, begin mei, zal dezer dagen een partij medikamenten en voeding (voornamelijk hoogwaardige babyvoe ding), ter waarde van 200.000 gulden, naar Vietnam worden gezonden. Deze laatste zending is mede mogelijk ge maakt door de steun van diaconessen- huizen, het Roode Kruis, de Wilde Ganzen en de Simavi. Het hervormd werelddiakonaat vraagt dringend blij vende steun om verdere zendingen te bekostigen. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postmo, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768). Oem.giro X 500. Het maandblad De Luchter van de Haagse her vormde wijkgemeente 'Duinzichtkerk' pleegt ge meenteleden aan het woord te laten. Eén van hen is mr. dr. A. A. van Rhijn en hier is het slot van zijn bijdrage, die hij de titel 'Op weg naar een onleefbare wereld?' gaf. Mr. dr. Van Rhijn: 'De Club van Rome verschaft uitvoerig materiaal om aan te tonen dat, wanneer wij economisch zo doorgaan, het milieu zodanig zal worden bedorven dat de aarde in de toekomst onleefbaar wordt. Dat zou niets meer of minder betekenen dan het einde der menselijke geschiedenis. De mens zelf zou dat einde veroorzaken. Hier geeft de bijbel een heel ander perspectief. Daarin wordt duidelijk geziegd dat niet de mens, maar God op Zijn tijd de wereldgeschiedenis naar het einde voert. Het zal zijn wanneer het Rijk van God is gekomen. Maar dat is niet het werk van de mens, maar van God. De mens kan hier alleen maar enige tekenen van het komende Godsrijk oprichten. Ik vermeld hier alleen maar het probleem. Ik zou erg graag eens horen wat anderen er van vinden. Het doet zich trouwens niet alleen voor in het geval dat de Club van Rome zo waarschuwend beschrijft Ook door een nucleaire wereldoorlog kan het leven op aarde worden vernietigd. Wanneer ik dan weer aan de bijbel denk dan blijkt hoe God uitkomst kan geven wanneer mensen geen mogelijkheden meer zien. Zo konden de Israëlieten bij hun uittocht uit Egypte de overzijde van de Schelfzee bereiken, nadat zij dachten dat door de achtervolging der Egyptena- ren alles verloren was. Een ander voorbeeld: het einde der ballingschap. Het was de heidense koning Cyrus, die als instrument in Gods hand Israël herstelde door de Israëlieten de gelegenheid te geven naar hun land terug te keren. Tenslotte het allervoornaamste: God greep ln de geschiede nis In door de opstanding van Christus, toen de discipelen hulpeloos meenden dat alles verloren was. Het is, dunkt mij, een zaak van geloof, er kan dus niets worden bewezen. Maar mogen wij ook niet verwachten dat God mensen zal inspireren die als instrumenten in Zijn hand de wegen aangeven om de dreigende gevaren van een onleefbare wereld af te wenden? Als ieder dan maar bereid is op meer bijbelse wijze door het brengen van de noodzakelijke persoonlijke offers daaraan mede te werken. En niet zoals veelal thans, alleen offers van zijn buurman verwacht!' Op de voorpagina van Hervormd Nederland schrijft prof. dr. E. Bethge (bekend als biograaf van Bonhoeffer en als publicist van diens geschrif ten) over: politiek en geloof. Prof. Bethge: Ik stam uit een traditie, met een a-politiek geloof en een niet-politieke kerk. De noodlottige gebeurtenissen van de Hitlertijd, die we nog steeds als een schuld ervaren, zijn daaruit te verklaren. Hoewel we zo a-politiek waren en onze kerk zo on-poütiek was, stelden onpolitieke beambten en deskundigen hun krachten aan een satanische regering beschikbaar. En ook de kerk (hoewel ze zich met succes verzette tegen de gelijkschake ling) waagde zich niet in de politieke strijd voor de rechten van de mens, die door het regime met voeten werden getreden. Op het ogenblik dreigt opnieuw het parool van de ontpolitisering. We mogen nooit vergeten, dat dit ideaal van de ontpolitisering van de verkondigng de totale politisering in zich sluit. De kerk die zich daaraan opnieuw bezondigt, zal de verschrikkingen van de Hitlertijd ten hoogste als een betreurenswaardig bedrijfsongeval zien waar ze verder geen verantwoordelijkheid voor draagt. Men zegt: 'De kerk zal. als ze politiek partij kiest zich van de tegenstander van die politiek distan tiëren.' Dit argument klinkt goed, maar principieel geen standpunt innemen in de politiek betekent ver raad aan het evangelie. Jezus ging een andere weg. Hij doorzag de voosheid van de kreet 'Schoenmaker houd je bij Je leest' die sinds de Nazi-pres nog altijd actueel is. De kerk, die vreest dat ze, door zich politiek te uiten, geen zielzorg meer kan bedrijven, vergist zich. Zielszorg richt zich op de mens in zijn historische, politieke situatie. De kerk, die meent dat ze kerk blijft als ze de wereld waarin ze leeft uit hel oog verliest, maakt de prediking van de vergeving der zonden tot een leugen. De opgestane Heer in onze tijd ontmoeten, bete kent Hem daar ontmoeten, waar mensen als gevangenen, naakten, zieken, hnogerenden en vervolgden leven. De opgestane Heer is niet in de hemel, maar de hemel is daar waar de opgestane Heer is. Hij is midden onder ons ln deze wereld, op plaatsen waar wij Hem het minst verwachten'. In De Saambinder, het blad van de gereformeerde gemeenten, geeft drs. A. Vergunst te kennen welke zijn bezwaren zijn tegen de onlangs opge richte stichting Evangelisch Ontwaken (wij be richtten er over: deze stichting wil middel zijn tot een geestelijke opleving in ons land, mede geïnspi reerd door een recente opwekkingsbeweging in Canada). Drs. Vergunst: 'Wie zou er niet naar uitzien, dat de dorre velden van Gods kerk weer met geestesdauw zouden worden natgemaakt en de wildernis zou bloeien als een roos. Toch zijn we huiverig voor het optreden van 'stichtingen, die deze zaken gaan bevorderen'. Dat riekt me teveel naar 'mensenwerk'. Goedbedoelde pogingen ongetwijfeld, maar ook in deze zaken geldt, ja juist'in deze zaken: Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden'. Bovendien staat mij de grondslag van de in deze stichting samenwerkende personen niet aan. Van dit soort stichtingen en van de samen werking met mensen, die met 'de pinkstergeest' (bedoeld is de geest, waarin veelal binnen de zg. Pinksterkringen gearbeid wordt) bezet zijn, moe ten we ons verre houden. Dat brengt ons in een gezelschap, waar wel laaiend enthousiasme en geweldige gebeurtenissen aan te treffen zijn, maar waar wij ons niet thuis gevoelen, «mdat veelal het waarachtig zondaar voor God zijn er gemist wordt en men dikwijls over geloof spreekt, dat de eigenschappen, die we naar de Schrift daaraan toekennen mist. Daarom wek ik de gemeenten op om ons in dit soort bewegingen niet te begeven en van deze stichtingen ons verre te houden. Is dat dan slechts onvruchtbaar negativisme? Men kan het zo aanduiden, maar dan vergist men zich. Een werkelijke herleving komt van God en van God alleen. Daar zijn geen stichtingen voor nodig.' Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlander drs. B. C. Sjollema, secretaris van het program ter bestrijding van het racis me van de wereldraad van kerken in Genève, heeft er in een lezing in Dusseldorf op aangedrongen dat van Duitse kerkelijke zijde contact wordt opgenomen met bevrijdingsbewegin gen in de derde wereld. Een dergelijk initiatief van de Duitse kerken acht drs.' Sjollema noodzakelijk omdat de argumenten van de vrijheidsbewegin gen te weinig worden gehoord. Drs. Sjollema zei dit in een vergade ring met vertegenwoordigers van zen ding en ontwikkelingssamenwerking van de evengelische kerk in het West- duitse Rijnland. Hij dankte de synode van deze kerk voor het bedrag van 100.000 dat zij voor het anti-racis- me-fonds van de wereldraad van ker ken ter beschikking heeft gesteld. MEESTER ZACHARIUS Het zal niet iedereen bekend zij» Jules Verne niet alleen toekomt,; tasieën heeft geschreven en d^; wel de vader van de science-fp wordt genoemd, maar dat er ookij te, zij het niet minder fantastft verhalen van hem bestaan. E"~ die verhalen handelt over de 1 de klokken- en horlogemaker Zacharius. Hoewel teruggeti werkend leeft de grijsaard mei dochter Gérande, meesterknech' ■bert en de huishoudster Schol-ai Om het kort te maken: het merl dige feit doet zich voor dat suo$ velijk alle klokken die die bek$ meester in de loop der jaren ben gemaakt hebben blijven stil sta* bij hem terug bezorgd niet met, gaan kunnen worden gebrachtld meester wordt er ziek van ei ontstaan sinistere tonelen. Zijn K brengt hem zo ver dat hij aljd rijkdom te gelde maakt om de |d ken te kunnen terugkopen. Danbs schijnt er een vreemde dwerg q toneel Hij wordt in Genève ge? leerd als iemand die alsmaar op f' loopt en precies om twaalf uuF Saint Pierre passeert Tenslotte i| zich de demonische vreemdeling de grijsaard en stélt hem voor di zal trouwen met Gérande om de p klokkenmaker het eeuwige leve' geven. Maar Zacharius heeft r dochter al aan Aubert beloofd. U?n delijk blijkt er nog één klok te lp> hoog in de bergen in een oud k# Daar vindt de ontknoping plaats*11 Zacharius op het punt staat zijn p dochter als slachtoffer van 'de wj1 schap aan de enige man uit te ij. lijken slaat de klok twaalf mr11 verschijnt er een spreuk op heti werk: *Wie zich met God gelijlf0: maken, zal voor eeuwig verdi 1 zijn'. Zacharius valt dood neer e'ri gehuwden. 'Gérande en Aubert r non zich nog vele jaren in om die van Zacharius terug te kopen. oe-fiction-verhalen hebben vaak1 dubbelzinnigs. Ze toveren ons fa't tische vreemde werelden ft en tegelijkertijd waarschuwen z« c tegen dit soort dromen. Die l»r: trek ontbrak blijkbaar ook niefee oer-science-fictionist. In het ver 'Maitre Zacharius' gaf hij een reltei signaal. als er nu nog eens een financiële actie kwam Het gezonder maken van de financiën kon worden bereikt door het moderne bijbels-onderwijskundig materiaal, dat de NZV uitgeeft meer bij kleuterscho len en basisscholen aan te bieden alsmede aan het buitenland. Gevolg: dit materiaal gaat nu voor een derde naar het eigen werk, voor een derde naar het onderwijs en voor ccn derde naar het buitenland: Zuid-Afrika, In donesië, Duitsland, Engeland, Zweden en Italië. Verder startte met goed succes advertentiewerving voor de ei gen periodieken en werkt men op ledenwinst. Daarbij gevoegd bezuini gingen tot het uiterste, en de geldelij ke sanering is zo ongeveer verklaard. Nog tijdens de vergadering kwam een afgevaardigde uit Zeeland, de heer L. Kaland, te Westkapelle, als initiatief nemer voor een landelijke actie naar voren. Hij introduceerde een prik- kaartactie, in Zeeland al met succes begonnen, die, mèt een actie onder de leden, tot de opbrengst van een halve ton moet leiden, waardoor het werk zelfs door zou kunnen gaan zönder gehinderd te worden door bezuinigin gen. De voorzitter van de NZV. ds. M. G. Kamstra, (hervormd predikant) te Stedum, merkte in zijn jaarverslag o.m. op, dat het hier en daar verdwij nen van zondagsscholen in den lande niet altijd op neegatieve tendenzen hoeft te duiden: vaak verdwijnt het, omdat er in de kerkdienst-zelf meer ruimte komt voor kinderen. Een steeds belangrijker opdracht voor de NZV achtte hij een mee helpen door denken en vormgeven van het gods dienstig onderricht aan kinderen, het geen zowel de kerk, de school, de zondagsschool als het gezin aangaat. Bij voldoende deelname zullen in de toekomst schriftelijke cursussen voor het kader worden gehouden. Met vreugde stelde hij tenslotte vast, dat de meningsverschillen die op de vori ge jaarvergadering tot uiting kwamen bij het voorstel nieuwe statuten en huishoudelijk reglement uit de weg konden worden geruimd, doordat een groep 'Bezinning' werd gevormd, die in overleg trad met het bestuur. In open gesprekken werd het wederzijds vertrouwen hersteld en vond men el kaar in een aantal wijzigingen, die ieders instemming hadden, zodat sta tuten en huishoudelijk reglement nu ongehinderd de jaarvergadering kon den passeren. NED.tfERV. KERK Beroepen: te Harderwijk en te f pen a. d. IJssel: C. van den Beri Katwijk a Zee; te Hoevelaken: 1 Stelwagen te Delft; te Sprang: fe; de Bie te Wierden; te Doetinchea) E. J.'-Steilwag, kand. te Epse-Goi te Voorthuizen: J. Kooien te Wel dam; door de provinciale kerkverp ring van Gelderland (vormings classis" Doetinchem en Zutphen):; J. Ch. ten Have, Kerk en Wan 'wonende te Amersfoort. Aangenomen: naar Dirksland: Mj der Linden te St. Philipsland; L Scheveningen: J. D. Wuisteaf Nieuwleusen. Bedankt: voor- Meerkerk: W. Verboom te BenscJ&s Beroepbaar: L. J. Huisman, pret Paramaribo, p/a Zendingshuis, Li Straatweg 11 te Oegstgeest. GEREF. KERKEN Jf) Beroepen: te Zwolle: A. Riddersn Heemstede; te Aalten: A. Prirf" Den HaagW. Aangenomen; naar Nieuw Vennetf) Wijngaarden te Barendrecht CHR. GEREF. KERKEN .j Aangenomen: naar Aalten: A. Bijr^ kamd. te Zaandam, die bedankte Dl Biezelinge, (jei Bedankt: voor Rijnsburg: J. H. Vefti te Apeldoorn Centrum. fesl GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Hilversum: A. Wiibei Veenemdaal. j GEREFORMEERDE KERKEN 15 Bereoepen: te Lisse J. de Waaiv^ Zandvoort. DE Barend Maaskant De onderfti van de Berlin. Uitgave: C. de Bitfer Bussum. Prijs: ƒ6,90. n de De Rotterdamse journalist Maasl roept een van de meest verschrik*™ ke scheepsrampen op de Nederlai kust in herinnering met een schrijving van de ondergang van. 'Berlin', een Engels passagiers*' van de Hoek van Holland-HanOE lijn. Ouderen herinneren zich ditfnk ma. dat zich afspeelde op 21 febiHk 1907. Er waren 130 doden, maau. passagiers en bemanningsleden a i leefden het drama op de Noordencl van de Hoek. Later Is komen vaS staan, dat het onverantwoord is|J( weest om bij onvoorstelbaar noodv te pogen de Nieuwe Waterweg biöE! te lopen. Het trotse schip werd est' de storm op de pier gezet en brafinl twee stukken. Maaskant beschrijfts ongedachte gang van zaken opew einde van de reis. Het zwaarte) d« van z'n geschiedschrijving valt ofcar reddingspogingen, waarbij Prins laa drik aanwezig was. Spectaculair \riels de reddingen, die mannen van a bergingsbedrijf Van den Tak helfen verricht, inzonderheid de redding- v 3 vrouwen. Dit onderdeel van ssii schier bovenmenselijke reddings%m karakteriseert de schrijver mets, r aanduiding: hart tegen hard. Een m grijpend verhaal, dat zich vlot £pe lezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2