toekomst W.-Overijssel sterk epaald door dienstensector Houd prijsstijging in '73 binnen 5 procent JB-Kondor denkt jaar zonder ïrlies te draaien Bronswerk (VMF) wil personeel met 168 man inkrimpen Twentsche Kabel boog neergaande lijn om lidooi voor vestiging rijksdiensten in Zwolle Tekort handelsbalans VS steeg sterk Philips krijgt belang in Ignis Lanser vraagt van werkgevers en overheid: h Aandeelhouders van Stokvis uiten kritiek op bod Weer geen dividend bij Kwatta Parkhotel passeert dividend opnieuw Resultaat en omzet ENOT iets hoger Binnen CNV één industriebond? 'Prime rate' omlaag Hoger dividend bij Ahog-B.O.B. Bos Kalis tevreden overlopende jaar Benelux-accijnsakkoord thans getekend Mgombezi heet voortaan Amsterdam Assets Beurssluitingen UW/KWARTET DINSDAG 30 MEI 1972 Financiën/Economie TPNOUS15/K15 Ieen onzer verslaggevers LLE 'De toekomst van West-Overijssel (van Ommen in het in tot Steenwijk en de Noord-Oostpolder in het Noord-Westen) i het bijzonder bepaald worden door de mate, waarin de dien- ector zich zal ontwikkelen. De afnemende werkgelegenheid in ndbouw en de naar verwachting vergeleken met de diensten- r beperkte toeneming van het aantal arbeidsplaatsen in de trie leiden tot deze conclusie. Daarom is vestiging of over- sing naar Zwolle van rijksdiensten en instellingen van groot Èrkt het Economisch-Technolo- nstituut voor Overijssel op in pport 'Wonen en werken in /erijssel'. In het rapport wordt dat de dienstensector in de jaren een aanzienlijke groei heeft gegeven (totaal 6.000 rplaatsen), maar dat dit groei- voor de werkgelegenheid in de toekomst onvoldoende is. j uitstralingszone, die zich via feoort noordwaarts richt, maar I volgens het ETIO slechts een van tijd of ook het gebied |le Overijsselse hoofdstad ligt er Vandaar ook dat men voor Iverijssel met een hoger inwo- rekening houdt dan volgens de e trend te verwachten zou zijn. jaren zestig was er een licht coverschot, maar voor het lo- decennium verwacht het ETIO istigingsoverschot van 850 tot lersonen per jaar, Hierdoor zul- in 1980 in Wet-Overijssel ca. mensen wonen tegenover op het ogenblik. teouw ^■udt in, dat er op allerlei terrei- op zeer korte termijn zeer ou moeten gebeuren, mede omdat jrkgelegeniheid in de landbouw ks met 400 personen afneemt. ?0 waren in de landbouw nog j (17,5 pet van de beroepsbevol- taensen werkzaam, maar in 1980 dat er nogmaar 10.750 zijn. ictra moeilijkheid daarbij is, dat ontwikkeling zich vooral daar »steert, waar de andere werkge- eid van minder betekenis is en n de ontwikkeling ten achter iDit verschijnsel doet zich voor- Ir in Noordwest-Overijssel (ook |ere delen van Noord-Nederland ins) en het zal er dan ook wel voor een deel debet aan zijn, dat de bevolking in het Noordwesten van de provincie in de periode 1960-1971 maar met 4,8 pet toenam tegen 14,8 pet voor geheel Nederland. Het groei percentage van 4,8 is nog sterk naar boven beïnvloed door Steenwijk het belangrijkste centrum in deze streek want in het plattelandsge bied van Noordwest-Overijssel nam de bevolking in de periode 1960-71 zelfs met 1 pet. af. Deze ontwikkelingen in aanmerking nemende vindt het ETIO, dat West- Overijssel in de jaren 1970-1980 jaar lijks 650 nieuwe arbeidsplaatsen in de industrie nodig heeft en 1.100 in de dienstensector. Voor de jaren 1963- 1970 waren de cijfers resp. 400 en 850, waarbij bedacht moet worden dat de groei van de industrie in die periode vooral tot stand kwam doordat in Zwolle en Kampen aan de vestiging van nieuwe en de uitbreiding van bestaande industrieën belangrijke fi nanciële faciliteiten werden toegekend. Het ETIO betreurt het, dat deze gun stige vestigingsfactor is vervallen doordat de Rijksoverheid de premiere gelingen per augustus 1971 voor Zwol le en Kampen heeft opgeschorst. Mocht deze opschorting van kracht blijven, dan zal de regio Zwolle zich voor een uitermate zware izo niet onmogelijke taak gesteld zien'. Ook de expansie van de dienstensector zal niet tot starid komen zonder bijzonde re impulsen, waarbij men dan weer wijst op de spreiding van rijksdien sten. De Sociaal-Economische Adviesraad West-Overijssel (SEAR) pleit even eens voor het opnieuw stellen van de verleden wel sprake van groei maar die bleef achter bij de gestelde doe len. Bovendien, zo stelt de SEAR zijn Zwolle en Kampen industriële trek paarden voor het gebied. In de perio de 1959-71 hebben de kerngemeenten in West-Overijssel duidelijk geprofi teerd van de premie-regeling. In totaal zijn 4.500 nieuwe arbeids plaatsen geschapen, waarvan 3.630 in gepremieerde bedrijven. Veel arbeids plaatsen in bestaande industrieën vooral in Kampen vielen echter weg Hierdoor bleef de netto-uitbreiding van de industriële werkgelegenheid van beperkte omvang. In Kampen werd in 1959-71 door de overheidspremies werkgelegenheid ge schapen voor 1.080 mensen, maar toch steeg het aantal arbeidsplaatsen in de industrie er in die twaalf jaar maar met 300. Door de sluiting van ver schillende bedrijven (vooral sigarenfa brieken) en ook door het teruglopen van de personeelsbezetting in andere van de personeelsbezetting in andere bedrijven ging werkgelegenheid verlo ren. Het ETIO herinnert er in het rapport aan, dat sinds 1971 een aantal ontslagen is gevallen in Kampen, waardoor ook van die moeizame groei van 300 arbeidsplaatsen in 12 jaar waarschijnlijk maar weinig overblijft. Een gebied binnen de regio, waar de industrie zich wel sterk ontwikkelde Is de Noordoostpolder (van 110 ar beidsplaatsen in 1959 tot 860 in 1971). Toch heeft ook de N.O. polder te kampen met een vertrekoverschot, waardoor de bevolkingsgroei bij het landelijk gemiddelde achter blijft. Veel jongeren, die elders een oplei ding volgen, keren daarna niet meer terug en voor anderen, die voor hun scholing in de N.O. Polder blijven, is er naderhand geen geschikt werk. Behalve de vestiging of verplaatsing van rijksdiensten bepleiten het ETIO en het SEAR een spoedige aanleg van rijkswg 50 (Friesland-Kampen-Apel- doorn-Arnhem) en de aanleg van een tweede stadsbrug bij Kampen. Verder wil men uitbreiding van het hoger beroepsonderwijs in Zwolle en de aan leg van riolering in Giethoorn en Wanneperveen. Deze gemeenten be schikken hiervoor niet over financiële middelen, terwijl de aanleg toch noodzakelijk wordt geacht voor de Instandhouding van het watersportge bied in Noordwest-Overijssel. WASHINGTON Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans is toege nomen van ongeveer 585 min in maart tot bijna 700 min in april. Dat is het op een na grootste tekort dat de handelsbalans van de Ver. Staten ooit heeft vertoond. De uitvoer verminderde in april met 3,4 procent tot 3,76 mrd. De invoer bedroeg 4,46 mrd, of 0,3 procent minder dan in maart Van een verslaggever EINDHOVEN Philips zal binnen kort een aandeel in de Italiaanse onderneming Ignis en al haar buiten landse vestigingen verwerven en de operationele leiding daarvan overne men. Dit blijkt uit een verklaring die Philips zaterdag heeft uitgegeven. Het blijkt dat Philips en de Italiaanse Borghi van plan zijn een structuur verandering door te voeren in hun gezamenlijke belangen op het gebied van grote huishoudelijke apparaten. De beide partners hebben een princi pe-overeenkomst getroffen, die voor ziet in een verdere uitbreiding van de IRE-groep (een joint venture van Ig nis en Philips) en in een verdere integratie van industriële en commer ciële activiteiten van Ire en Ignis op internationale basis. Efficiency verbetering heeft aandacht Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT 'Als werkgevers en overheid zich bereid zouden verklaren de prijsstijging in 1973 aan zienlijk (tot minder dan vijf procent) te beperken, dan zou dat de kans op succes van het verdere overleg kunnen vergroten'. Dit zei CNV-voorzitter J. Lanser gisteren in zijn openingswoord voor de algemene vergadering van het premieregeling. Er was in het recente verboud over de huidige economische situatie. Hij constateerde dat het vorige week op gang gekomen vM-.lftnen wai snrakp. va.n pirnpi maar i i overleg bijzonder moeilijk is: er zijn vrij belangrijke verschillen van mening. arna weer positieve resultaten fERDAM De IBB-Kondor Groep verwacht in 1972 geen ver teer te hoeven incasseren. Daarna hoopt men weer met posi- fesultaten te kunnen werken, zo schrijft de directie in het jaar- g 1971. Bij de eind vorig jaar opgestelde plannen voor 1972 is (aan van een bezetting aan vast personeel, waarmee een omzet 84 min kan worden gerealiseerd. moment bedraagt de orderpor- He 62 min. De financiering is _Jrd door terzake getroffen rege- en genomen maatregelen. Het over 1971 (ƒ5,5 min) is groter fllen dan aanvankelijk werd ge- I4,5 min). Over 1970 werd nog jnst behaald van ƒ214.400. |s de directie is een belangrijke i van het negatieve resultaat ft in een tweetal voor eigen gebouwde projecten. Bovendien de afgelopen jaren een aantal Uten ontwikkeld, waarvan het 1 pet. 30-jarige obligatielening 9 min a pari door de Vereeni- t Exploitatie van het Ziekenhuis (veen is voor een zodanig bedrag Ireven, dat bij de toewijzing een rijke reductie moet worden toe- frs van uitgifte van de 8 pet 30- obligatielening van f20 min iet Instituut voor Ziekenhuis- ering is vastgesteld op 100 pet. phrïjving op deze lening staat -p 31 mei. Jentsch-Overijsselse Houthandel fden over de in het eerste kwar- ïaalde resultaten. Voor geheel men gematigd optimistisch. ief voor daggeld is maandag i van 2,5 tot 3 pet wegens een tierkrapping van de geldmarkt mimo-opvragingen. Urlines keert een onveranderd 1 van 8 pet uit. De bedrijfsln- D stegen in 1971 met 16 pet. tot Mn, terwijl de uitgaven met 27 men tot 635 min. _}ep van 20 middelgrote scheeps- t is uit Nederland naar Tokio 'ken om tijdens een excursie jde l710 2/4 week door heel Japan ergjist van het scheepsbouwen af Leipzlger Najaarsbeurs, die van erdlO september zal worden ge- as c zullen 6.500 exposanten uit I landen hun artikelen ten toon dusverre in 1972 behaalde ver- tultaten van Ilalberg (heftrucks, ]nsystemen) zijn niet onbevre- geweest, zo is op de jaars- !ng meegedeeld. - 9 totaal een tè groot risico betekende in verhouding tot de omvang van de onderneming. De omzet kwam het voriige jaar uit op 109,1 (81,3) min. Voorgesteld wordt het verlies over 1971 ten laste te brengen van de algemene reserve en het agio op aan delen. Daarmee zijn beide reserves tot nul teruggebracht. Daarnaast wordt ƒ375.470 als saldo verlies overgeboekt naar het lopende boekjaar. Zoals bekend, is dezer dagen een conflict im het bestuur aan het licht getreden. IBB-Kondor is er voorts in geslaagd een geldgever te vinden, die ter waarborging van de continuïteit van de vennootschap bereid is de middelen te verschaffen ter verster king van de vermogenspositie van het bedrijf. De geldgever, die geheim wenst te blijven, verstrekt een geldle ning van 4 min, achtergesteld bij alle andere tegenwoordige en toekom stige verplichtingen van de vennoot schap. ROTTERDAM Tijdens een infor matieve vergadering voor aandeelhou ders Stokvis in verband met het bod van OGEM op de onderneming heb ben enkele aandeelhouders kritiek geuit op de hoogte van het bod. Sommigen achtten het bod te laag, gezien de intrinsieke waarde van het aandeel Stokvis van circa 50. An deren waren dezelfde mening toege daan met dien verstande, dat men wees op het uitblijven van dividend- betaling over 1971. Gezien het feit had men 'wel een royalere houding van OGEM-zijde verwacht'. Man acht te het ook 'onbillijk dat voor conver teerbare obligaties Stokvis de pari- koers was geboden'. De voorzitter van de raad van bestuur van Stokvis, de heer C. W. van de Griendt antwoordde op dit laatste ver wijt: 'Deze obligatiehouders zijn hun recht op conversie kwijt en hebben daarvoor een kleine tegemoetkoming gekregen'. OGEM heeft een bod gedaan aan aandeelhouders Stokvis tot omwisse ling van hun aandelen, waarbij zij voor nom. 1000 Stokvis zullen ont vangen nom. 200 aandelen Natio naal Bezit OGEM, dividendgerechtigd over 1972 en volgende jaren plus 850 7,75 pet obligaties ten laste van de houdstermaatschappij. OGEM zal de meerderheid behouden in de fusie Stokvis en Technische Unie Beheer. In TUB bezit OGEM reeds een meer derheid. Het draaipunt van de problematiek wordt volgens de heer Lanser ge vormd door de ontwikkeling van de prijzen en het inkomensbeleid. 'Daar om zal getracht moeten worden om in de eerste plaats op die punten harde afspraken te maken. Werkgevers en overheid zouden kunnen beginnen zich sterk te maken om ervoor te zorgen dat de prijzen in 1973 minder dan vijf procent zullen stijgen. Dat lijkt misschien wat veel gevaagd, maar het kan erg meevallen. Van de recente prijsexplosies zal naar het gevoelen van de beurs een aanzienlij ke rentabiliteitsverbetering het ge volgd zijn, getuige de fors gestegen koersen van aandelen. Het moet daar om redelijk zijn', aldus de CNV-voor zitter. Maatregelen De heer Lanser zei dat het beleid van de regering belangrijk zou morden vergemakkelijkt wanneer eerst werk gevers en werknemers in hoofdlijnen overeenstemming zouden bereiken. 'Ik ben mij er echter van bewust dat de regering onder de gegeven omstandig heden maatregelen moet nemen om de finaticieel-economische problemen zo mogelijk op te lossen, Het lijkt mij daarom realistisch er vanuit te gaan, dat er onder die maatregelen ook zullen zijn waarmee we als vakbewe ging moeite zullen hebben. Met het oog daarop wil ik met nadruk zeggen dat wij bereid zijn tot gesprek en overleg cmder erkenning van de eigen BREDA Chocolade- en Cacaofa briek Kwatta stelt voor het dividend over 1971 te passeren. Zoals bekend, hebben de in groepsverband werkende bedrijven van Kwatta in 1971 een negatief resultaat behaald, al was dit gunstiger dan in 1970. Over 1970 be droeg het verlies 390.000. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1965 (8 pet plus 5 pet in aandelen uit de agioreserve). AMSTERDAM Hoewel 1971 voor Parkhotel en Restaurant een aanzien lijke verbetering van de resultaten heeft gegeven, zal na compensatie van het verlies over 1970 161.804) conform de statuten geen uitkering van dividend mogelijk zijn. Aan de jaarvergadering op 26 juni zal daarom worden voorgesteld het dividend te passeren. Voor het laatst werd divi dend uitgekeerd over 1969 (11 pet). AMSTERDAM De Nederlandsche Optische Industrie (ENOT) heeft in 1971 een winst beboekt van 814.000 tegen 793.000 in het voorafgaande jaar. De omzet steeg op basis van 1967 is 100 van 128 naar 137. Het percenta ge van de export handhaafde zich op 25 pet. Er is een dividend van 17 (16) pet. voorgesteld. De omzet, die in het laatste kwartaal van 1971 terugliep, heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar op bevredigende wijze her steld. Men vertrouwt erop het huidige jaar bevredigend te kunnen afsluiten. Op ENOT zal, zoals gemeld, binnen kort een bod wonden uitgebracht van 525 pet. door het Britse Optical and Industrials Holding. Het besstuur van ENOT en de Britten zijn het al eens. positie en verantwoordelijkheid van de regering*. In dit verband relativeerde de heer Lanser de vrij harde opstelling (voor al jegens de overheid) in de arbeids- voorwaandennota van de vakbeweging, door te zeggen dat deze nota 'werke lijk als een discussiestuk moet wor den gezien'. En bovendien: 'Ik wil er geen twijfel over laten bestaan dat het CNV er heel sterk aan hecht, dat regering en bedrijfsleven het eens worden over het sociaal-economisch beleid in 1973. Wij hopen dat alle partijen zich daarvoor zullen inspan nen en dat zij, als het tegenzit, niet al te haastig het laatste woord zullen spreken'. houden om na te gaan hoe de opbouw van het verbond verder kan worden versterkt, mede in het kader van de samenwerking met de beide andere vakcentrales. Identiteit Monster van een telefoonkabel met 800 aders. HAAKSBERGEN De Twentsche Kabelfabrieik is er in 1971 in ge slaagd de dalende lijn in de winsten van de beide voorgaande jaren om te buigen. Een belangrijke bijdrage tot de betere resultaten vloeide behalve uit de werkzaamheden van een tijdig ingescha keld bedrijfsadviesbureau voort uit diverse maatregelen om op korte termijn de snelle kostenstijgingen in te perken, zoals verklei ning van de voorraden grondstoffen en het niet meer aannemen van personeel. De omzet steeg In 1971 van 60,6 min tot 62,6 min. Het saldo winst nam toe van 3,6 min tot 3,8 min. Voor gesteld wordt een onveranderd con tant dividend van ƒ18 per aandeel van ƒ100 (waarvan reeds 6 als inte rim is betaald) en een uitkering in gewone aandelen uit de nieuwe belas tingvrije agioreserve van 1,25 per aandeel. 'Het spreekt vanzelf dat daarbij de identiteit van de christelijke vakbewe ging een belangrijke rol zal spelen', aldus de CNV-voorzitter, die er overi gens voor waarschuwde niet kramp achtig met die identiteit bezig te zijn. 'Het behoeft niet altijd exclusief i te blijken waardoor we ons inclusief laten leiden. Zowel bnnen als buiten 'T>q1 embonrr' Viohaolrlö de christelijke vakbeweging zijn er L CUClllU<Ulg UClldcUUC mensen die bij al ons doen en laten kAfynvA nrinoL in "71 de eigen identiteit bewezen willen HOgCrC Wlllöt lil I X zien, maar ik laat mij niet in die Fusie-overleg Lanser zei ook dat de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale Unitas en de Christelijke Metaalbedrijfsbond door hun bondsraden gemachtigd zïjn be sprekingen te voeren over een fusie van beide organisaties. Hierdoor kan, evenals per 1 januari jl. reeds binnen het NW en het NKV is geschied, ook binnen het CNV een grote industriebond ont staan. CBU en CMB zijn overigens al eerder in fusdebesprekingen verwik keld geweest (samen met enkele ande re organisaties), maar die zijn naar verklaard werd om financiële redenen op een mislukking uitgelopen. De heer Lanser noemde de nieuwe stap een verheugende ontwikkeling naar versterking van de interne struc tuur van het NCV. Hij deelde ook mee, dat dn het najaar een conferentie van alle CNV-bonden zal worden ge- hoek ringen omdat die identiteit zich voor een deel niet laat bewijzen en het leven zich gelukkig ook niet laat opsplitsen'. Er is volgens de heer Lanser geen reden voor te grote zorg voor verlies van identiteit. 'Ik bespeur soms een zorg daarover, die bij mij de indruk wekt alsof alleen van ons het Konink rijk van God afhankelijk is. Dat lijkt wel wat teveel van het goede en het kan erg nuttig zijn die drift enigszins te relativeren'. NEW YORK First National City Bank en Irving Trust hebben de pre- mie-rate (rente in rekening gebracht aan de meest kredietwaardige dien sten) verlaagd tot 5 pet. Tot dusverre be berekenden deze banken resp. 5% en 5 >4 pet. AMSTERDAM De nettowinst van de Industriële Maatschappij 'Palem- bang' is in 1971 gestegen van ƒ57,864 tot ƒ84.100. Voorgesteld wordt^zoals gemeld, het dividend te verhogen van 7 tot 9 pet. Het hogere dividend kan worden uitgekeerd mede dank zij een eerste uitkering van 15.000 op de claim Indonesië. De eerstvolgende uit kering 9.500) kan eerst in 1974 worden verwacht De baten uit de dochteronderneming Scheepswerf en Machinefabriek 'Maas- bracht' stegen van 96,923 tot 139.274. De omzet aan derden van dit bedrijf daalde van 1,86 min in 1970 tot ƒ1,75 min in 1971. Deze daling was in hoofdzaak te wijten aan het feit, dat een deel van de beschikbare produktiecapaciteit moest worden gebruikt in het eigen bedrijf. In de eerste vier maanden van 1972 is ongeveer dezelfde totale omzet be haald als in dezelfde periode van 1971. De rest van het jaar ziet de directie met een gematigd optimisme tegemoet. DEN HAAG AGHOG-B.O.B. Ex ploitatie en Projektontwikkeling heeft in 1971 vóór belastingen een winst geboekt van bijna ƒ0,5 min. De ex ploitatieresultaten bedroegen 0,7 min en het resultaat op verkopen van onroerende goederen ƒ0,8 min. Voor gesteld wordt het dividend te verho gen van 7 tot 10 pet. Het bezit aan onroerend goed werd in 1971 aanmerkelijk uitgebreid. De di- rectie meent dat naast de waardevast heid van de belegingen het rende ment van de vennootschap kan wor den gediend door een dynamischer beleid, hetgeen in bepaalde gevallen een grotere wisseling van beleggings objecten te gevolge zal hebben dan tot heden gebruikelijk. AMSTERDAM De Bos Kalis West- minster Dredging Groep is tevreden over de tot nu toe dit jaar bereikte resultaten. De winstverwachting is ze ker niet minder dan vorig jaar, aldus is medegedeeld op de jaarvergadering. 'Wij hebben geen enkele reden om aan te nemen, dait de resultaten min der zullen zijn dan in 1971'. aldus de president-commissaris. Voorts deelde hij mee, dat er in het buitenland buiten verwachting grote belangstelling bestaat voor het door Bos en Kalis ontworpen vuilafvalei- Land in de Noordzee. Vooral in de drie Scandinavische landen is grote belangstelling UTRECHT Bij de tot het VMF-concern behorende Bronswerk Apparatenbouw in Amersfoort en Utrecht zal een personeelsvermin dering plaatsvinden van 168 arbeidsplaatsen. Deze maatregel wordt genomen in het kader van de door de directie noodzakelijk geachte kostenvermin dering en de teruglopende orderpor tefeuille en werkbezetting ten gevol ge van de conjuncturele en structu rele ontwikkeling in de petro- en chemische industrie. Verwacht wordt, dat via het natuurlijke ver loop 108 personeelsleden het dienst verband zullen beëindigen, terwijl voor 60 personeelsleden een ontslag vergunning zal worden aangevraagd waarvan 7 te Amersfoort, aldus de VMF. Tevens zal in de loop van dit jaar door de verdere integratie van be drijven nog een 30-tal arbeidsplaat sen komen te vervallen. Over deze reorganisaties is een aantal ge sprekken gevoerd met de vakvereni gingen terwijl de ondernemingsra den zijn ingelicht. De ondernemings raad van de apparatenfabriek te Utrecht is van oordeel, dat de reor ganisatie uitsluitend via het natuur lijke verloop dient te geschieden. De plaatselijke vakbondsbestuurders wijzen iedere verantwoordelijkheid voor de ontslagen bij deze fabriek af en hebben er bij de directie op aangedrongen om aan de wens van de ondernemingsraad gevolg te geven, zo deelt de VMF in een communiqué mee. De directie heeft meegedeeld, dat mede gezien het feit, dat dit bedrijf reeds tal van jaren in een moeilijke situatie verkeert, thans niet langer mag worden geaarzeld en zij meent, mede in het belang van de overige werknemers, de aangekondigde per soneelsvermindering op korte ter mijn te moeten doorzetten, omdat anders de gehele activiteit van de apparatenbouw in Utrecht in gevaar komt. Wat betreft 1972 zegt de directie, dat de onzekere economische situatie een rol speelt Twentsche Kabel merkt dit slechts door een kleinere orderporte feuille. Men verwacht weinig omzet stijging. Opnieuw zal alle aandacht moeten worden besteed aan slagvaar digheid en verdere efficiencyverbete ring. Omdat alle voorwaarden daar voor aanwezig zijn, vertrouwt het be drijf erop, dat het beleid in 1972 tot goede resultaten zal leiden. Door natuurlijke afvloeiing daalde het personeelsbestand met bijna 5 pet van 399 tot 380. Inmiddels is dit bijna 10 pet geworden, waarmee een perso neelsbestand is bereikt dat voldoende is om bij de verbeterde efficiency en verhoogde machineproduktiviteit de capaciteit van 1971 minstens te hand haven. De produktie nam in 1971 in alle afdelingen toe en gaf een verhoging van gemiddeld 11 pet te zien. De geldomzet steeg slechts met bijna 1,5 pet als gevolg van de daling van de koperprijs met ongeveer 20 pet LUXEMBURG Met ingang van 1 januari 1973 zullen de accijnsformali teiten aan de onderlinge grenzen van de Benelux-land en worden afgeschaft Voor Nederland betekent dit, dat er minder accijns moet worden betaald op alcohol, mlneraaLwater, sigaren, ci- garollo's en kerftabak, benzine en gas- olie. De verlaging van de prijzen zal in de meeste gevallen een kwestie van enkele centen zijn. De accijns op petroleum zal hoger worden, evenals die op dieselolie. Voor smeerolie zal geen accijns meer hoeven te worden betaald. Voor bier, wijn en suiker zal er geen tariefwijzi ging van betekenis zijn. De accijns op frisdranken wordt niet gewijzigd. Si garetten vallen ook buiten de nieuwe regeling. Binnenkort zal de overeen komst aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. AMSTERDAM Het nieuwe bestuur van de Cultuurmaatschappij Ngombezi zal de naam veranderen in Amster dam Assets (Amas). Zoals bekend, is door de Britse Rallie International een bod van 115 pet uitgebracht op de aandelen Ngombezi. Ruim 90 pet van het kapitaal is aangeboden en het bod wordt gestand gedaan. Als nieuwe directie werd benoemd Rallie Europe In Rotterdam. BEURS VAN GENkVE GENÉVE IIT 17.88 25.28): Fund Funds t 9,40 80,15) en IVM 16,47. 'Het is toch wel een droevige zaak dat men bij een enorm concern waar men toch voor 60 man een gaatje zou moeten kunnen vinden, een dergelijk keihard standpunt in neemt en nauwelijks oog heeft voor de sociale gevolgen', aldus districts bestuurder J. H. ten Hove van de Christelijke Metaalbedrijfsbon (CMB). De vakbonden hebben de directie van Bronswerk in overwe ging gegeven of men niet uit de moeilijkheden zou kunnen komen via werktijdverkorting, uitlenen van Bronswerk-mensen aan andere VMF- bedrijven of door de produktie uit andere ondernemingen gedeeltelijk naar Utrecht over te hevelen. Maar volgens de bonden wil de directie op deze 'reële' suggesties niet in gaan. In verband met Memorial Day waren maandag alle Amerikaan se beurzen en markten gesloten. Wegens Bank Holiday bleef ook de beurs van Londen dicht. liet aan de Spaarbank te Rotterdam toevertrouwde tegoed heeft de 1 mrd overschreden. Het is verdeeld over ruim 677.000 rekeninghouders. In 1966 overschreed het tegoed de ƒ500 min, zodat nu, zes Jaar later, een ver dubbeling heeft plaatsgevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15