dsg,(n39(id3g Ze denken dat het een Inoepreisje is' 99(1 de lün Bronstijd '72 Bril op Bril af Ria Bremer B UT/KWARTET MAAMXAG 29 MEI 1972 Binnenland T7/K7 - A ivJ ;neke van der Zwaan (22) gaat werken in Bangladesj: f morgen vertrekt er een te- '^van het Leger de Heils Bangladesj. In een streek het meest afschuwelijke aat van de wereld, gaat dit mensen helpen. rd see a >b< eldén d nu hun te wachten staat we- alleen van horen zeggen, van de meisjes is IENEKE DER ZWAN (22) uit Am- miflam. 'Ik ben vrij nuchter,' 'Echt een Fries. Ik acht wel vreselijke dingen illen meemaken. Maar nie- merkt aan me dat ik het ivind. Dat verwerk ik later Als ik alleen ben.' Ieneke een jaar in Bangladesj. Ze van de weinigen in Ne- tnd die méér doen dan al- geld storten voor hongeri- inderen. iet hoofdkwartier van het des Heils in Amsterdam lt Ieneke over het avon- dat straks gaat beginnen. ■%ndt het overdreven, al die ^gstelling en aan fotografen ze een hekel. Dat bleek il zo'n drie weken geleden jar trouwdag. Want Ieneke toen met Joop van der op het stadhuis om 'ja' te >n. Een kennis maakte toen >to's. 'Niet in van die enge e witte jurken in het park, zegt ze. 'Kijk, ik wist dat laar Bangladesj ging. En is tuinbouwarchitekt. Ik hem al drie jaar en we en geen zin om nu daar ver weg een beetje de trybofden' te gaan zitten uit- haar geloof zegt Ieneke jn maar: 'Ik geloof in God Christus als Verlosser.' inys geen prototype van een ®ir des Heils-soldaat, toch j"! zij gewoon soldaat. 'Dat is ^zoiets als het aangenomen ^jen in de kerk,' zegt ze. ...ben c'.oor m'n ouders niet ingen ofzo, om de diensten eken. Ik dééd het ge- j. Ik heb ook een uniform jen, maar toen ik achttien werd, toen dacht ik: mens, iet het alleen maar aan it je vrienden en kennissen uniform aan hebben. Bo en toen ik pacifist -en heb hekel aan uniformen. Ze >n: je hebt een pré als je uniform draagt, maar ik iets afstotends hebben. mdien zijn de kleren van __j Leger afschuwelijk van ;e dus geen 'beroeps' in •{Leger. Wat wel? >en cp de Mulo geweest, ia heb ik Schoevers gedaan in in een hotel als recepti- Itó gaan werken. Daarna was in jaar directie-secretaresse (trecht en nu zijn we al een bezig met de voorberei- :n om naar Bangladesj te fertelt dat haar man altijd het ontwikkelingswerk maar dat ze haar niet gebruiken. Nu wel, i het team is iemand i die de administratie doet Rapporten schrijft voor het ijfront. t Ieneke het eng? niet eng. Het is vaag en :end waar we naar toe- Of ik dapper ben? Ook Wel nuchter. We komen 4 in de regenperiode en ik (acht dat het werk ontzet- zwaar zal zijn. Ik moet jeren zoveel mogelijk 's ds vrij te zijn en ook op lag. Anders ben je na drie ^den uitgeput en 'heeft nie- Ul meer iets aan je. Het is pdelijk de bedoeling dat [r een jaar blijven.' Ze vertelt dat ze maar weinig privé-bezittingen kan meene men. Wel een cassetterecorder met muziek. Bandjes met Rod McKuen en die'.vreselijke Ja mes Last, maar daar houdt m'n man zo van. 'We komen in een modderpoel terecht,' zegt Ieneke. 'De ma joor Eva den Hartog is al twee keer daar in de buurt geweest en ze heeft ons het één en ander verteld. Maar voor ons is alles nieuw. Of er mensen ja- De maandag is voor RIA BRE- - MER (32) een waanzinnig druk ke dag. Ze is van 's morgens heel vroeg tot 's avonds heel laat in de weer. Ria is verslag geefster en presentatrice van maandagavond is er een uitzen- 'AVRO's Televizier' en iedere ding. Daarnaast doet Ria nog het kinderprogramma 'Stuif 'es in'. Ria is getrouwd met Bob Bremer, heeft een zoon die Marco (2) heet en in oktober wordt eer nóg een toaby verwacht. Is het huishouden te combi neren met dit vak? 'Nee, het is eigenlijk een ramp. Het is waanzinnig moeilijk. Ik heb ook helemaal geen hulp ofzo, en ben voortdurend aan het regelen met mensen die willen oppassen. Mijn ouders zijn kortgeleden bij ons in de buurt komen wonen en die hel pen fijn. Verder heb ik hele lieve buren.' Voel je je vervelend als enige 'actualiteiten-vrouw'? 'Ik ben niet meer de enige. De VARA heeft Trix Betlem die heel goeie dingen doet. Het is wel vervelend dat je steeds zo veel aandacht krijgt. Als ik tweemaal dezelfde jurk aan heb dan is er al commentaar. Dat zullen ze nooit zeggen van een man die twee keer hetzelfde pak aantrekt. Ik vind het niet eerlijk.' Waarom zijn er weinig vrou wen in dat vak van jou? 'Dat begrijp ik zelf niet. Er solliciteren kennelijk weinig vrouwen. Het is natuurlijk waar dat het moeilijk te combineren is met dat huishouden en dat zal ook wel een belangrijke re den zijn.' Moet je een haai zijn? 'Tuurlijk niet! Een man hoeft in een actualiteitenrubriek toch ook geen haai te zijn? Ik vind dat zulke onzin!' Hoe zit het met de kapper? 'Ik ga nooit naar de kapper en heleméél niet op maandag. Dan heb ik amper tijd om m'n neus te snuiten.' loers op me zijn? Ja, dat merk je. Vooral ouderen. Die zeggen: als ik jong was, dan deed ik het ook. Ja, ze denken dat het een snoepreisje is. Maar dat slaat natuurlijk nergens op.' VEEL GEGEVEN In het gebouw van het Leger des Heils in de Amsterdamse Damstraat is een opslagplaats waar alle spullen staan die het team zal meenemen. Er is erg veel geschonken door grote be drijven. 'Moet je kijken: van Organon hebben we ólle vitaminetablet ten gekregen en Philips stuurt koelkasten en strijkijzers. Ver der krijgen we bij andere be drijven soms kortingen van tien tot wel veertig procent.' Het team krijgt: drie landrovers met caravans; een semi-perma- nent ziekenhuis; voedsel voor één jaar; een eenvoudig equip ment voor tuinbouw; en dan een enorme hoeveelheid medi cijnen. Ieneke heeft wed het een en ander gelezen over de streek waar ze naar toe gaat. De vluchtelingen zijn nu terug in de d orpen waar alles is ver woest Ziekenhuizen zijn leegge plunderd en er heersen allerlei ernstige ziekten zoals pokken en schurft De inwoners lijden aan ondervoeding en dan is er het probleem van de weduwen en wezen. En van de verkrachte vrouwen die zijn verstoten. Ik heb nog nooit iemand zien .«sterven, zegt Ieneke, maar ik denk dat ik dat dan nu wel eens zal zien. M'n grootouders wilde ik ook niet zien toen ze gestorven waren. Ik toewaar lie ver de herinnering van toen ze in leven waren. Ik kan me eigenlijk niet voorstellen wat me te wachten staat. Teleurstel lingen misschien, een gevoel van machteloosheid dat steeds groter wordt? Ja, dat kan alle maal. Voor mij persoonlijk is het natuurlijk wel een goeie vorming voor m'n karakter.' Ieneke vertelt dat er door het Ministerie van Defensie voedsel pakketten zijn gegeven. Wil ze die wel eten? 'Ja, want op deze manier is het écht een Ministerie van Defen sie. In NATO-verband kun je beter spreken van een Ministe rie van Offensie.' Wat een linkse geluiden in het Leger 'Ieneke: 'Dat vind ik toch zo'n onzin. Als ik iets zeg wat ze niet verwachten, dan zeggen ze'; 'Nou nou, dat Leger des Hèils dat is zo links.' Maar als een gereformeerde een opvallende mening heeft, dan zeg je toch ook niet: 'nou, nou, die gerefor meerde kerk van tegenwoordig!' Weet Ieneke iets over de poli tieke situatie in Bangladesj? 'Ik weet niet of ik dat zeggen mag. Wij zijn gasten in dat land. Kijk, in Zuid-Afrika zou ik m'n mond niet kunnen hou den. Maar daar in India liggen de zaken zo anders. Ik geloof ook al ben ik pacifiste dat deze oplossing de beste is ge weest. Oost-Pakistan had het al leen nooit gered.' Nu redden de inwoners van Bangladesj het ook niet alleen. Daarom gaat er een team van het Leger des Heils naar toe. De acht teamleden blijven een jaar weg. En in 'De Strijdkreet' zullen we kunnen lezen hoe het gaat. Dat belooft Ieneke van der Zwan bij deze. Nina gaat filmen •fiÉtós^S' Filmsterren en fotograferen Drie filmvrouwen hebben als hobby: fotografie. Het zijn Shir ley MacLaine, Barbara Parkins en Ros Drinkwater. Ros is het zorgzame wezentje naast Paul Vlaanderen in de gelijknamige televisieserie. Na deze films heeft Ros weinig meer te doen gekregen en daarom heeft ze van haar Hongaarse vriend foto graferen geleerd om daar even tueel wat mee te gaan verdie nen. Shirley MacLaine stort zich op het rellenwezen en Bar bara Parkins (uit Peyton Place) houdt zich bezig met portretfo tografie. Ed geen burgemeester De acteur Ed Nelson (dr. Rossi in Peyton Place) heeft zich on langs kandidaat gesteld voor het burgemeesterschap van zijn stad San Dimas. Meteen schrap ten een paar televisiestations de series waarin Ed als acteur op treedt. Want de wet dn Amerika schrijft voor dat de tegenkandi daten nét zoveel zendtijd moe ten hebben als Ed. En als Ed dus in een show van een uur optreedt, dan moeten al die an deren ook ieder een uur heb ben. Het is duidelijk: Ed wordt geen burgemeester want hij trok zijn kandidaatstelling in Juweliers zijn over het algemeen behoudende lieden en voor revolutionaire ontwerpen ivillen ze meestal geen plaatsje inruimen. Maar met de ontwerpen van de Finse Djo jn ggn meneer Björn Weckström ligt dat iets anders. De 35-jarige Björn vindt dat de vrouwen de komende maanden de $gfjg bronstijd in moeten gaan en hij ontwierp daarvoor een aantal bronzen sieraden. Brons lijkt zwaar, maar met de hanger op bijgaande foto loopt u echt niet voorover. En van de prijzen slaat u daarentegen weer niet achterover: hangers plm. 72,ringen plm. 43,en de armbanden plm. f 107,(voor verkoopadressen: 023-327950). Het mag de komende zomer wat rustiger. De belachelijk grote zonnebrillen van vorig jaar moet u maar weggooien, want de brillenmode is vandaag de dag weer 'normaal'. Tenminste, dat horen we van mensen die het weten kun nen. Bovendien is er op al het hippie-gedoe een reactie die het 'chique' weer terugbrengt. Daarom goud- en zilver- getinte monturen. Polaroid brengt een enorme collectie mannen-zonne-brillen op de markt, waarvan bovenstaand model er één van is. Prijs 25 gulden. 'Ik heb altijd gezegd dat ik bleef spelen tot ik er bij zou neervallen,' zegt Sarah Hey- blom, die afgelopen zaterdag tachtig jaar werd. Er was een verjaarsvisite georganiseerd in het toneelmuseum in Amster dam. 'Maar eigenlijk vind ik het niet goed. Er zijn duizen den mensen die tachtig worden en hun hele leven hebben ge werkt. Zo bijzonder is dat nu ook weer niet.' Mevrouw Hey- blom heeft intussen haar me moires geschreven. 'Ik was er in één maand mee klaar. Het wordt nu uitgetypt, we zullen zien of het wat is.' Je hoeft tegenwoordig maar één keer in de krant te staan en ze bieden je een filmcontract aan. Tenminste, zo lijkt het. Want zou Nina (van Nina en Frede- rik) écht kunnen acteren? Ze heeft de laatste maanden driftig in de publiciteit gestaan naar aanleiding van de affaire rond- dom de miljonair Clifford Ir ving. Dat heeft haar nu de film 'Tne long goodbye' opgele verd waarin ze zal spelen met Elliott Gould. Eartha naar Zuid-Afrika Ria Valk zou best in een televi sieserie willen spelen, zo ont hulde ze laatst. 'Ik wou dat ze •hier eens een Lucille Ball-achti- ge show of serie gingen maken, waarin ik één of ander mal -vijf kan spelen. Iets met Albert Mol bijvoorbeeld, een einde-man, dat lijkt me een giller. Dan vind ik het ook niet erg om hard te werken.' Op dit mo ment treedt Ria nog steeds vier keer per week op. Voornamelijk voor de soldaten die haar maar niet kunnen missen. 'Je moet de problemen niet uit de weg gaan,' vindt zangeres Eartha Kitt. Ze kreeg een tour nee door Zuid-Afrika aangebo den en heeft 'ja' gezegd. Nu zal ze volgens de regels van het land concerten geven voor uit sluitend blanken en ook zal ze zingen voor zalen gevuld met haar eigen rasgenoten. 'Ik doe niet mee aan de boycot tegen de apartheid. We moeten de communicatie op gang houden. Je kunt een ziekte niet genezen door gewoon te doen of die er niet is.' Eartha Kitt zal met haar Zuid-Afrikaanse tripje ruim een ton verdienen. Kippelevertjes 125 gr. kippelevertjes gehakt sjalotje 00 gr. champignons zout, peper kervel 1 eetlepel boter Va dl. sherry 6 eieren 1 dl. koffieroom Was de levertjes en snijd ze in vieren. Bak ze met het gehakte uitje, de in plakjes gesneden champignons, zout, peper en ge sneden kervel in de boter gedu rende 5 minuten. Voeg de sherry toe en laat alles weer 5 minuten sudderen. Verdeel het mengsel over zes metalen bebo terde vormpjes. Breek op de inhoud van elk vormpje een ei en verdeel de koffieroom hiero ver. Plaats de vormpjes in een warme oven en laat ze geduren de 20 minuten staan, tot de eieren vast zijn geworden. Menutip: Gevulde tomaten, kip pelevertjes, sla, frites, vruch tenslaatje. bondsleiders, die op de stoel van de regering willen gaan zitten. Zö kan geen regering meer regeren! Schiedam S. Vermeulen Zomertijd Ipadie behoudt zich het recht voor om [name in deze rubriek ontvangen me lltlngcu verkort weer te geveu. Bil latlc wordt met de naam van dc cr ondertekend. Brieven kunnen wor- [zonden aan dc lieer Joh. C. Franckcn kris van de hoofdredactie van Trouw Postbus 859. Amsterdam. kbondseisen hebben gelezen wat de vakbonden voor 1973Met verbijstering! 18. Bits" 10 procent loonsverhoging, de,r met vele, veeleisende voorwaar- De beste oplossing lijkt mij: eens en voor altijd (zomer en winter) de klok één uur terug te zetten. Ik fixeer het begin van het morgenspitsuur op half acht en het eind van het avondspits- uurS op zes uur. Bij de huidige klok speelt het morgenspitsuur van half november tot half februari (3 maan den) en het avondspitsuur van half oktober tot eind januari (VA maand) zich in het donker af. Totaal V/2 maand. Zet men de klok eens en voor altijd één uur terug, dan speelt het morgenspitsuur zich van half oktober tot half maart (5 maanden) in het donker af, het avondspitsuur het hele jaar door bij licht. Een winst van V/2 maand. Krommenie J. H.Veefkind Zomertijd (2) J2J-. eleijjanser werken slechts mede om >est) zieke economie te helpen gezond liaken als al hun brutale, egoïsti- i eisen vervuld worden. Waarom h«tan deze volksleiders hun leden 1- o voor dat versobering en opoffe- P«r de enige weg tot herstel zijn? lalsiens zei eens dat in ons land 200 P-S-toi alles bekokstoofden, maar het 5 e)€r minder: 3 nooit tevreden vak- De voorstanders hiervan hebben met de vervanging van de Amsterdamse tijd door de Middeneuropese al voor twee-derde hun zin gekregen daar lag reeds veertig minuten verschil in. Beslist onjuist lijkt mij de vermel ding van de voordelen voor het on derwijs integendeel nog een uur eerder dan voorheen zullen de ouders, terwijl de zon nog hoog aan de hemel staat en de mooiste tijd van de dag nog komen moet achter de huilen de en protesterende jeugd aan moeten om ze in een zo goed mogelijk ver duisterde slaapkamer op te sluiten met de ijdele gedachte hun kroost hiermede een goede 'naóhit'rust te ver zekeren. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook de schooljeugd niet. Hengelo Joli.Luimes Rendement Intomen van inflatie is erg moeilijk. Het CNV beweerde dat het niet een voudig is om een werknemer duide lijk te maken dat hij niet een paar gulden meer mag vragen zolang een aandeelhouder voor elke honderd gul den kapitaal een dividend van 30 of 35 gulden krijgt. Mijn vraag is hoe veel geld er het laatste jaar op de beurs is verspeeld? Welk bedrijf keert 30 tot 35 procent dividend uit? En als dat misschien eens een keer gebeurt moet men wel met de beurskoers rekening houden. Bij een beurskoers van 400 en een dividend van 20 procent is het rendement slechts 5 procent. Daarvan moet men ook nog weer dividendbelasting betalen. Laat het CNV de mensen eerlijk voorlich ten. Texel J.Daalder Prijzen en lonen Als ik hoor dat de prijzen nog meer zullen stijgen dan vraag ik me af of deze regering niet bezig is om de inflatie in de hand te werken. Ik denk b.v. aan prijsverhoging bij de spoorwegen, bij de PTT en de verho ging van de huren. Men zegt wel dat dc lonen te hoog zijn en dat daardoor de prijzen stijgen, maar de laagst betaalden komen er zeer slecht af, want het is geen lonen en prijzen maar prijzen en lonen. Men kan de werknemers niet blijven verwijten dat het hun schuld is als ons land econo misch in de put zit De regering zal met meer goede argumenten moeten komen, om overeenstemming met werknemers en werkgevers te verkrij gen. Iedereen wil bezuinigen, maar als de regering het voorbeeld geeft dan is er zeker overeenstemming mo gelijk. Honselersdijk C. Landman Krijgsdienst In het kort was mijn stelling: 'als de kerk abortus als moedwillig doden van ongeboren leven verbiedt, dan is de kerk verplicht haar gelovigen de krijgsdienst te verbieden'. De bijbel is van A tot Z een oproep voor ieder Christen persoonlijk om eën keuze te doen wie hij dienen zal. Wat hebben de door de heer P. H. M. Brons gesignaleerde teksten in de bijbel om trent de soldaten en de officier in de situatie van onze tijd te zeggen? De waarheid is dat Jezus hen persoonlij ke beslissingen, die zij moeten doen, oplegt Jezus zegt niets van hun be roep noch dat het bij uitstek geschikt zou zijn het koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid te dienen of te vestigen. Als men verder Rom. 13 als model voor de staat of overheid aanwijst dient men te weten dat in Rom. 12 de nieuwe mens, christen, ten voeten uit wordt getekend, alleen van hieruit kan men begrijpen dé betekenis van Rom. 13. Het is een misvatting te geloven dat Christus zijn leven gaf voor de gerechtigheid. Integendeel Hij, de Gerechtigheid, gaf zijn leven voor de ongerechtigheid, de mens, opdat Zijn Gerechtigheid zou triomfe ren in en door de mens! De ideologie van handhaving van recht en vrede door middel van de deterrent is in wezen de ideologie van de dood. De samenleving na de tweede wereldoor log is nog steeds de voortzetting van het conflict op andere wijze. Hoe snel zijn de voeten om bloed te vergie ten!!! De verantwoordelijkheid voor het armageddon ligt bij ieder per soonlijk en in bijzondere mate bij de religies, haar voorgangers en herders en niet te vergeten de machthebbers dezer bedeling. Ommen D. Wezenaar mablad slecht leest, want ook de EO is niet exclusief. Jan van Weelden b.v. ziet u op vrijdag 2 juni weer voor de EO-televisie als organist in het programma 'Voorwaarts', maar was zondagmiddag jl. ook te horen in een directe uitzending van de AVRO: Muzikaal onthaal. Begint de EO nu al op de NCRV te lijken7 Hilversum J. Wind EO (19) een groot aantal 'geestelijke' program ma's van de NCRV op de hoogte is. Ten slotte nog dit: van de EO is men geen lid, zoals van de NCRV, want de EO is, net als de TROS een stichting, waarin alleen het bestuur de dienst uitmaakt. Amsterdam J. Schansman EO (17) EO (15) De heer Steutel noemde het ergerlijk en godslasterlijk, dat ds. Glashouwer benadrukte dat hij meende God te moeten danken voor de bevordering van de EO tot C omroep. Zou God er niet de hand in hebben als er min stens 140.000 mensen vragen om meer uitdraging van het evangelie, dan moeten wij ons wel afvragen of God dan wel zou ingaan op het gebed van een enkeling om vergeving van schul den: zou God dan misschien zeggen: Ik heb al te veel aan Mijn hoofd? Putten M. J. E. B. Schut EO (16) Denkt de heer Van de Werken uit Bodegraven dat er een EO is omdat de NCRV programma's laat presente ren door b.v. Ted de Braak? Gaan daarom belijdende christenen wat an ders zoeken? Ik geloof dat de heer Van de Werken (EO 3) zijn program- De NCRV is een door en door fat soenlijke omroep en doet vaak voor treffelijk werk. Maarze vertoont helaas de trekken van het doorsnee kerkbeeld van vandaag en dat is niet zo best. Zij benut m.i. veel te weinig de kansen om het evangelie uit te dragen. De EO is er in de eerste plaats om de mensen op Jezus te wijzen. Als de enige Naam voor ons behoud. Ik dacht: daarin is het kern verschil getekend. Een dringende wens aan beide omroepen: werk zo veel mogelijk samen. En probeer te voorkomen,dat op eenzelfde uur in formatie wordt gegeven over eenzelf de onderwerp, zoals op zaterdag voor Pinksteren het geval was, Utrecht A. Wltzel EO (18) De EO gaat een bede- en dankdag houden vanwege de C-status. M.i. is een bede- en boetedag meer op zijn plaats, omdat we in dit welvarende land nu geld uitgeven om er twee christelijke omroepen op na te hou den. De EO biedt niets, wat de NCRV ook al niet biedt Uit diverse gesprek ken met EO-aanhangers is mij geble ken dat men heel vaak niet eens met Met alle respect voor de goede bedoe lingen van hen, die het prachtige werk van de bijna 50-jarige NCRV willen corrigeren en verbeteren, blijf ik de EO helaas als overbodige luxe beschouwen. De NCRV heeft m.i. sinds de oprichting in hoge mate ernst gemaakt met haar doelstelling en opdracht, t.w. te getuigen van de betekenis van het evangelie voor de gehele samenleving van nu en van morgen, voor jongeren en oudere' Daarom beschouw ik de NCRV als een luxe in onze tijd en de EO als overbodige luxe. Utrecht D. C. J. Oosting Bisschop Gijsen Het mag ook wel eens vanuit een andere hoek gezegd worden: hulde aan mgr. Gijsen. Sinds vele jaren is de leiding van de r.k. kerk veel te slap geweest. De r.k. kerk is de grens van de vrijzinnigheid zeer dicht gena derd. Hoewel er veel onjuistheden in de r.k. kerk gesignaleerd kunnen wor den, is dit een verheugend verschijn sel: èen bisschop die niet opzij gaat voor een kleine groep 'progressieven' die bezig zijn de kerk af te breken. Je zou wensen dat er ook in de reforma torische kringen wat meer 'Gijsens' naar voren komen. Ter Aar A. P. J. Esveldt

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7