CPN wil eenheid van actie binnen het NW regering over te nemen Snelle veranderingen zware last voor Leerprocessen lossen niets op hogere ambtenaren pvdA Staat klaar OIÏ1 Buitenverbanders in discussie over opleiding 3 Nixons in Moskou ter kerke Zorg over geestelijke verzorging militairen Trouw Kwartet Boekenetalage Steun gereformeerd jeugdwerk voor Vietnamactie blijft Beurssluitingen y4i lets A vandaag Beroepingswer Zestien nieuwe n hervormde kerken Lsi TROUW/KWARTET MAANDAG 29 MEI 1972 Binnenland/Kerk T2/^g Ideeën van Mansholt ivorden afgewezen Van een medewerker AMSTERDAM De hoofdtaak die de CPN zich op haar 24ste con gres heeft gesteld is het bevorderen van 'eenheid van actie' binnen het NW, alsmede tussen communisten en socialisten. Daarbij dienen de CPN-leden stelling te nemen tegen de plannen tot nauwere samen werking tussen de drie vakcentrales en tegen de ideeën van Mans holt c.s. over de vorming van een progressieve volkspartij. Nagenoeg alle woordvoerders op het 3-daagse partijcongres in Marcanti in Amsterdam benadrukten het belang van het toetreden van communisten tot het NW. Het schrappen van de 'anti-communistenclausule' door de vakcentrale wordt gezien als resultaat van de CPN-politiek en als bevesti ging van de juistheid van het ophef fen van de eigen Eenheids Vakcentra le in 1958. De scherpe acties van de Industrie bond NW worden in verband ge bracht met het toetreden van vele communisten tot deze bond. Overi gens bleken van de 432 gedelegeerden op het congres er slechts 173 NW-lid te zijn. Herhaaldelijk werd gemeld dat de voorbereiding van de acties in de metaal gepaard was gegaan met inter ne partijstrijd, vooral met bestrijding van 'revisionisten' (de in de CPN gangbare benaming voor aanhangers van de Moskou-lijn). In de resolutie, die het congres ten slotte met algemene stemmen aan vaardde, wordt eveneens opgeroepen tot bestrijding van het revisionisme. Door een amendement ingediend door de Amsterdamse delegatie, bij monde van leider Rinus Haks, werd dit uit gebreid tot het revisionisme in de socialistische beweging. Marcus Bak ker noemde deze toevoeging 'zeer be langrijk': 'Dit is de zaak, waar ons hele congres op heeft gewezen. De communisten hebben verantwoorde lijkheid te dragen voor de hele arbei dersbeweging'. Wat betreft de samenwerking tussen communisten en socialisten werd veel vooruitgang gerapporteerd: in huurac- ties, inzake de 'drie van Breda', aan gaande Vietnam. Maar de ontwikke ling in de PvdA naar nauwe samen werking met D'66 en PPR wordt als een groot gevaar gezien. Plundertocht Marcus Bakker hekelde in zijn con gresrede scherp het rapport van de Club van Rome, waarop de ideeën van Mansholt c.s. stoelen. Hij ontkent, dat een gebrek aan energiebronnen dreigt. Integendeel: 'We staan voor geweldige nieuwe ontwikkelingen, van zonne- en atoomenergie, van de ener gie van de oceaanbeweging'. Het rap port van de Club van Rome is een door grote concerns gefinancierd plei dooi, zo zei Bakker, voor stopzetting van de economische groei. Daarmede worden de sluiting van het ENKA- Breda, de prijsverhogingen van aard gas en water en in het algemeen een 'complete plundertocht op de mensen' gerechtvaardigd. De congresresolutie beklemtoonde dan ook dat het doel van het plan-Mansholt is de PvdA naar rechts te drijven en roept de 'socialistische kameraden' op de toeleg van Mansholt, Van Mierlo c.s. teniet te doen. Partijvoorzitter Henk Hoek stra hekelde in zijn slottoespraak de regering-Biesheuvel als 'een troep pi ranha's, die elk mens dat binnen haar bereik komt, tot op het bot afzuigt'. In het nieuwe partijbestuur, dat op het congres 'zeer, zeer grote eenstem migheid' is verkozen hebben o.a. zit ting alle CPN-parlementariërs, de wet houders Verhey en Niemeyer, Pega- susdirecteur Jaap Wolff, Gerard Maas, Wessel Hartog, Rinus Haks en André de Leeuw. Niet doelmatig Het begroetingstelegram, dat de Com munistische Partij van de Sowjet-Unie aan het CPN-congres heeft gezonden, is niet voorgelezen. De CPN had al in de ontwerp-resolutie gesteld, dat deel name van gastdelegaties en schriftelij ke begroetingen 'onder de huidige omstandigheden niet doelmatig zijn voor de uitwisseling van meningen'. Daarom ziet de partij 'voorlopig' van dit gebruik af. Voor het congres waren behalve de landelijke dagbladen, het ANP, en het NOS-journaal geen persmedia uitgeno digd: met name de omroepverenigin gen en de opinieweekbladen hadden, geen toegang. Via de radio is daar gedurende het weekend enige malen kritiek op uitgeoefend. Van.Niftrik tot gereformeerden: Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Prof. dr. G. C. van Niftrik oogstte zaterdag gul appl toen hij te gast bij het confessioneel gereformeerd beraad zijn j had gehouden over het Getuigenis. Minder enthousiast warei confessioneel-gereformeerden, toen prof. Van Niftrik even late de vraag uit de zaal 'wat nu?' leertuchtprocessen afwees en de medische weg aanprees. President en mevrouw Nixon bij de Baptistenkerk in Moskou, waar zij een dienst bijwoonden. Van een verslaggever DEN HAAG De taak van hoge ambtenaren wordt steeds zwaarder, doordat steeds meer en grotere problemen worden aangesneden. Het tempo, waarmee problemen aan de orde komen, moet daarom wat worden verlaagd, zo vindt de heer J. P. Kramer, voorzitter van de Centrale van Hogere Functionarissen bij Overheid en Onderwijs. De heer Kramer sprak zaterdag op een bijeenkomst in Scheveningen, waar de centrale haar elfde lustrum 'vierde. Als men veel problemen te snel wil oplossen, dreigt het gevaar van oppervlakkigheid. Vernieuwing wordt dan schijn, zo waarschuwde de heer Kramer. Hij ging uitvoerig in op de gevolgen van de vele veranderin gen in de instellingen voor weten schappelijk onderwijs. Allereerst wees hij op het verschil in salariëring van kroonleden en gekozen leden van de bestuurscolleges. De ene groep ver dient veel meer dan de andere, ter wijl allen dezelfde bestuurlijke ver antwoordelijkheid dragen. De democratisering noemde hij een 'zware aanslag op de tijd en het carrièreverloop van het wetenschappe lijk corps, de ruggegraat van het universitaire personeel'. 'Nu de kruit damp begint op te trekken, moet men zich wel afvragen of hier niet een te grote aanslag wordt gedaan op het arbeidsvermogen ten koste van het •HATTeM Blijkens het rapport ;Over de geestelijke verzorging van militairen, dat aan de vrijgemaakte gereformeerde synode te Hattem werd aangeboden, heeft het betrokken de- jputaatschap tevergeefs naar predikan- iten gezocht die 'geschikt en bereid' Jwaren legerpredikant te worden. Ge- schikt' vond men drieëntwintig domi nees, maar geen van hen bleek bereid te zijn. Deze situatie werd zeer zorg- wekkend geacht, want de synode was het met ds. C. J. Breon eens, 'dat in toenemende mate schadelijke invloed is te duchten voor het geloofsleven wanneer leden van de (vrijgemaakte) gereformeerde kerken, die in militai re dienst zijn, zich voegen onder de geestelijke verzorging van niet-( vrijge maakt) gereformeerde krijgsmachtpre dikanten.' De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Perst N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. onerwijs en het onderzoek', aldus de heer Kramer. Hij vroeg om temporise ring van de maatregelen, die het universitaire onderwijs moet onder gaan:/Anders krijgt men wel veran deringen, maar ook een aanzienlijk aantal gave neurotici', zo vreesde hij. Hij vestigde verder de aandacht op de hogere eisen, die worden gesteld aan de leerkrachten bij het voortgezet on derwijs. De klassen zijn niet alleen groter, ze zijn ook anders samenge steld, doordat de leerlingen nu uit alle lagen van de bevolking kunnen komen. 'Deze democratisering mag nooit weer verloren gaan, maar ze betekent wel, dat er grote didactische problemen zijn ontstaan'. Over de salariëring van de hogere functionarissen zei de heer Kramer: 'Specifieke taken en functies en speci fieke verantwoordelijkehden brengen nu eenmaal een specifieke honorering met zich mee'. Minister Geertsema hield op het con gres in Scheveningen een voordracht over de positie van de ambtenaren. Hij stelde vast. dat er nu veel kriti scher wordt gekeken naar de ambte naar. Behoefte aan democratisering eisen thans openheid, openbaarheid en doorzichtigheid van het bestuur. Minister Geertsema vindt, dat de amb tenaren medezeggenschap kunnen krijgen door middel van werkoverleg. Iedere ambtenaar moet daarbij zijn eigen standpunt uiten. De maatschap pelijke verscheidenheid binnen het ambtenarencorps komt daardoor tot haar recht, zo gelooft mr. Geertsema. Hij vindt het niet juist om een tegen stelling tc zien tussen een bewinds man en zijn ambtenaren. Juist de deskundigheid van de ambtenaar steil hem in staat in de geest van 'zijn' bewindsman te handelen en te wer ken. Het koesteren of uitdragen van een andere opvatting, dan die van de regering hoeft een trouwe ambtsver vulling niet in de weg te staan, zo gelooft de minister. 'De ambtenaar kan als iedere staatsburger het grond recht van vrije meningsuiting volle dig uitoefenen', aldus de minister. Egon Ronay's Pubs and Tourist sights in Britain 1972 Publikatie: British Tourist Authority. Prijs 18.65. In meer dan 600 pagina's presenteert Great Britain 'de bijbel' van de pubs, presentaties van een uniek Engels instituut. Het is een poging om bui- tetilandsers wegwijs te maken in het uitgebreide pub-verkeer, mede als een poging om juist daar tot sociale con tacten met de Britten te komen. De Britse toeristenorganisatie heeft er 15 jaar over gedaan om het gigantische aantal historische- en minder histori sche herbergachtige café's die enige betekenis hebben, te inventariseren. In deze gids worden ze met vele illustraties en soms markante adver tenties aan de toerist aangeboden. Voor de grote toeristencentra als Lon den, Edinburg enz. worden routes vermeld, waarin geselecteerde pubs zijn opgenomen. De uitgave is alleen al interessant voor hen, die belang stelling hebben voor de vele merk waardige en karakteristieke bena mingen, die vele van deze culinaire, maar vooral ook drankrijke pleister plaatsen dragen. Het Britse Toeristen Bureau in Amsterdam meldt, dat de Pubgids verkrijgbaar is bij Van Gel- deren, postbus 826 in de hoofdstad. Rfs Van onze parlementsredactie UTRECHT Drs. J. M. den Uyl en André van der Louw, fractieleider en partijvoorzitter van de PvdA hebben zaterdag op de partijraadsvergadering van hun partij in Utrecht aangekondigd dat zij klaar staan, de regering ovër te nèlrieri wanneer het kabinet-Biesheuvel voortijdig ten val zou ko men. De partijraad sprak nogmaals uit dat de PvdA slechts aan een volgende regering zal deelnemen') als eerst ver kiezingen zijn gehouden, ér vooraf afspraken met aspirant-coalitiepart ners zijn gemaakt en het congres zich zal hebben uitgesproken over de uit gangspunten van het beleid. Drs. Den Uyl riep -uit dat de PvdA geen moment de vraag kan ontgaan wat zij zou doen als zij het vandaag voor het zeggen zou krijgen, 'Wij moeten een antwoord hebben op de overbesteding en de inkomensverschil len, op de werkloosheid en de tekor ten, op de vraag hoe wij de mensen zouden helpen', aldus de PvdA-fractie- leider. Hij voegde hieraan wel toe dat Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Het bestuur van het Landelijk Centrum voor gérefor- meerd jeugdwerk (LCGJ) heeft beslo ten zich te blijven stellen achter het comité Jongeren voor Vietnam, aldus een door het LCGJ-bestuur uitgege ven verklaring waarin verder duide lijk wordt gesteld, dat het LCGJ zich op actieve wijze zal blijven inzetten voor het doen beëindigen van de nu al vele jaren woedende en escalerende oorlog, die Vietnam teistert. Het bestuur realiseert zich de gevoe lens van onmacht, die bij velen leven ten aanzien van het conflict in Viet nam en de bezwaren, die geuit wor den naar aanleiding van de keuze, die het LCGJ heeft gedaan. Zoals bekend hebben met name de besturen van de provinciale centra in Groningen en Drente bezwareningebracht tegen het met grote meerderheid genomen be stuursbesluit mee te doen met het comité Jongeren voor Vietnam, dat zich beijvert voor stopzetting Neder landse steun aan het Saigon-bewind, terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam en stopzetting bombardementen op de Democratische Republiek Vietnam en de rest van Indo-China. Hoewel de provinciale besturen de mening van het landelijk bestuur de len over de oorlogvoering zijn zij het niet eens met het door dit bestuur gevoerde beleid. Tegen de acti wordt als bezwaar ingebracht, dat deze een zijdig is gericht tegen één dr strij dende partijen. Het besluit van het bestuur van het LCGJ zich niet te distantiëren van het comité Jongeren voor Vietnam is vooral genomen met het oog op de toekomstige activiteiten van het comité en nadat men kennis heeft genomen van de bestemming van de door de comité ingezamelde gelden: Het comité Jongeren voor Vietnam heeft besloten deze gelden onder meer de opbrengst van de Vietnam- manifestatie in het Amsterdamse Bos) via de Voorlopige Revolutionaire Re gering van Zuid-Vietnam te bestem men voor het vervoer van hulpgoede ren, die door verscheidene instanties in vele landen ter beschikking wor den gesteld. Zoals bekend heeft het LCGJ destijds als voorwaarde tot deelneming gesteld, dat de ingezamel de gelden niet zullen worden gebruikt voor de aanschaf van wapens. hij er niet zeker van is dat de kans voor de PvdA er ook zal komen: 'De heren zijn bang, ze zullen wel door gaan uit angst voor nieuwe verkiezin gen', zei hij. Ook Van der Louw bezwoer de partijraad dat de partij niet langer dan nodig is mag wachten met het overnemen van de macht: 'We mogen de mensen niet laten barsten', riep hij uit. Verzet De opmerkingen van Den Uyl en Van der Louw waren vooral gericht aan het adres van degenen uit de partij raad die moeite hadden met de con tacten van de partijvoorzitter met KVP-voorzitter De Zeeuw en in het algmemeen met het voornemen, leden van de confessionele partijen toe te laten in de programmacommissie voor PvdA. D'66 en PPR. In het verzet hiertegen liep de Utrechtse afgevaardigde W. van Zand- schulp voorop. Hij meende dat de PvdA theoretisch noch praktisch ge zien klaar is om te regeren: 'Zij zou prioriteiten moeten geven aan ideolo gische bezinning, discussie over de polarisatiestrategie en de ombouw naar actiepartij. Van de Zandschulp vond dat de KVP minstens vijf of tien jaar genegeerd moet worden. 'Dan zien we wel of we met de brokstukken nog iets kunnen begin nen', zei hij. Ook de afgevaardigde Buddingh vroeger bekend CH-lid maande het partijbestuur nog even geduld te heb ben. 'De desintegratie in het confessi onele kamp zou nog even moeten doorgaan, dat zou voor de kiezers duidelijkheid scheppen'. De afgevaar digde De Jong voerde aan, dat contac ten met de KVP of met KVP-ers deze partij zouden stabiliseren. Op die ma nier redeneerde hij houdt de PvdA een partij in stand die met arbeidersstemmen een rechts beleid helpt te voeren. Van Stipriaan meen de dat mensen uit de confessionele partijen eerst in het openbaar het beleid van het kabinet Biesheuvel moeten veroordelen voordat zij in de programmacommissie kunnen gaan zitten. Veroordelen Van der Louw antwoordde hierop dat de confessionelen die aan dit werk deelnemen, daarmee impliciet te ken nen geven dat zij het beleid van Biesheuvel veroordelen. Aanvankelijk wilde hij niet geloven dat ook PSP- ers in de programmacommissie mogen gaan zitten omdat PSP-voorzitter Burggraaf het streven naar de pro gressieve volkspartij heeft afgewezen. Later, toen de afgevaardigde Oskam met een motie dreigde, gaf Van dei Louw toe dat zij bij discussies aan de basis toch welkom zijn en dat zij ook in de programmacommissie mogen mee<loen 'voorzover' zij niet in con flict komen met de partijloyaliteit'. mens inclusief die van vrije beroepen, lagere inkomens nemen procentueel meer toe dan de hogere, de inflatie correctie gaat niet door, de vermo gensbelasting en successierechten wor den flink verhoogd, er komt een ver mogensbelasting, particuliere investe ringen worden getoetst op hun effect voor het maatschappelijk welzijn, de overheid krijgt de bevoegdheid bin dende voorschriften te geven voor de grote beleggingen.Den Uyl had nog eens herhaald dat de inflatie alleen kan worden beteugeld wanneer de particuliere investeringen worden afge stemd op de collectieve voorzieningen hetgeen tot beperking van de con sumptie kan leiden en wanneer er een samenhangend investerings,- be- grotings- en inkomensbeleid wordt in gevoerd. Hij meende dat in het wets ontwerp van minister Langman vooi een selectieve investeringsheffing de beginsel-erkenning ligt besloten, dat de overheid in staat is. ondernemings investeringen te toetsen op hun bij drage aan het welzijn. Den Uyl noemde het discussiestuk van de vakcentrales 'een voortreffelijk stuk'. De kritiek die VVD-leider Wie gel vorige week had gespuid achtte hij 'een bijdrage aan de herleving van de klassenstrijd in Nederland'. Prof. Van Niftrik, die in zijn rede geen blad voor de mond genomen had en b.v. het boek 'De Tweede Reforma tie' van prof. H. Fiolet 'complete ketterij' had genoemd, zei toen, dat in het neo-modernisme óók een bepaalde rekening aan de kerk wordt gepresen teerd wegens vroegere eenzijdigheid. Daarom moet men de eenzijdigheid naar de andere kant niet beantwoor den met een leerproces. De opbouw van eigen overtuiging vond prof. Van Niftrik belangrijker dan het verwijderen van tegenstan ders. Bovendien lost een leerproces niets op. 'Ik wou, dat men ergens in de geschiedenis een leerproces kon aanwijzen, dat gelukt is. Dan zou ik het nog wel eens willen proberen.' Tijdens de forumdiscussie, die zich 's middags ontspon, stelde prof. dr. W. H. Velema (christelijk gereformeerd), dat het toch wel van betekenis was, als een gereformeerde synode een dui delijke uitspraak zou doen ('en dan heb ik het nog niet eens over Jeer- tucht'). Prof dr. G. Th. Rothuizen uit Kampen vroeg om niet ongeduldig te worden, als de gesprekken met Kuitert, Wier- singa c.s. zo lang duren. In Genève wordt al twintig jaar over ontwape ning gesproken en de kerkelijke pro blematiek is wel zo ingewikkeld. Ver geleken met andere kerken is bij de gereformeerden het gesprek eigenlijk nog maar pas begonnen. Laten we niet vragen om bloed. Leerprocessen lossen niets op. Daarbij gaf prof. Rothuizen in overweging, dat de belij denisgeschriften erg dogmatisch van aard zijn, zodat ethische ketters bui ten schot blijven. ^Voorstanders van apartheid hoeven van mij de kerk niet uit, maar we zouden het hen toch op zijn minst zo moeilijk moeten maken als Kuitert en Wiersinga.' Tenslotte wees prof. Rothuizen erop, dat het stuk 'Leven en sterven met verwachting', dat de hervormde syno de in februari aanvaardde, in feite ook een vorm van tucht betekent over de dood-is-dood-opvatting. Herverkaveling Prof. dr. A. Troost van de Vrije Universiteit te Amsterdam zag in het nieuwe testament heel duidelijk de opdracht voor de kerk tot tucht over leer èn leven liggen. Ook zei hij, dat er in het veiileden wel degelijk leer processen zijn geweest, die iets uitge haald hebben en die juist daardoor niet bekend geworden zijn (de zaak- Netelenbos in 1920 b.v.). Thans is bijbelse tuchtoefening in de gerefor meerde kerken en in de hervormde kerk niet mogelijk. Daarom zag prof. Troost als beste oplossing een kerke lijke herverkaveling. 'Laten we zonder ruzie en processen proberen heel vre dig uit elkaar te gaan en ons hergroe peren.' Signaleren we nog uit deze discussie prof. Van Niftriks pleidooi voor pluri formiteit in de ethische vormgeving ('In de hervormde kerk mag je tegen woordig over de maagdelijke geboorte denken wat je wilt, maar o wee, als je Angolakoffie drinkt!') en de reactie van prof. R.othuizen: 'Ik geloof de maagdelijke geboorte en ik heb ook sympatic voor het Angola-comité. En in de bijbel wordt heel weinig over de maagdelijke geboorte gesproken, maar heel veel over de zaken, waar- AMSTERDAM Vandaag zullen de Amerikaanse goederenmarkten geslo ten zijn in verband met 'Memorial Day'. Ook Wall Street houdt de deuren dicht. De Britten houden 'Spring Bank Holiday', waardoor in Engeland ook alle markten en beurzen dicht blijven. Programma Aan het begin van de vergadering had drs. Den Uyl in een rede krachtig tegengesproken dat de oppositie in deze tijd van financiële malaise geen ander beleid zou weten te voeren. Hij ontvouwde een programma met o.a. de volgende punten: invoering van een long-suppletieregeling voor werklozen, bindende afspraken voor alle inko- Van een verslaggever APELDOORN Buitenverbandse vrijgemaakte gereformeerde kerken hebben zaterdag in Apeldoorn een 'convent van kerken' gehouden, en een niet onaanzienlijk deel van de beschikbare tijd is besteed aan de vraag: waar en hoe moeten onze aan staande predikanten opgeleid worden? Er bestaat in de kring der buitenver banders een duidelijke voorkeur voor de theologische hogeschool van de christelijke gereformeerde kerken in Apeldoorn, maar terwijl sommigen 'A- peldoorn' bijna bindend zouden willen voorschrijven, wensen anderen in dit opzicht van geen enkele dwang te weten. Hoe dan ook, men is er nog niet over uitgepraat. Er lag een stuk op tafel van dp commissie opleiding tot de dienst des Woords. Deze commissie kijkt graag de kant van 'Apeldoorn' uit. maar schrapt andere mogelijkheden van predikantsopleiding niet meteen. Nu is het zo dat de buitenverbanders twee begeleiders hebben voor hun theologische studenten: de Amster damse predikant drs. H. de Jong en de geëmeriteerde Kamper hoogleraar C. Veenhof. De commissie had het voorstel, te komen tot een raad van toezicht met als taak dit begeleidings- werk te plannen; ook zou deze raad adviserend moeten optreden. Op ver zoek van drs. De Jong zal, omdat men niet tot een beslissing was gekomen deze dag, de commissie zélf voorlopig het werk van die voorgestelde raad doen, zodat de begeleiders een instan tie hebben waarop zij, zo nodig, kun nen terugvallen. Behalve het voorstel van de commis sie was er een voorstel van Bunscho ten-Spakenburg en Breukelen: dring er bij onze studenten op aan, dat zij naar 'Apeldoorn' gaan! Ds. N. 't Hart uit Steenwijk vond dit niet ver ge noeg gaan, hij zou de studenten wil len zeggen dat zij naar 'Apeldoorn' behóren te gaan, dit vanwege het gevaar van studeren aan universitei ten of hogescholen, waar de nieuwe theologie onderwezen wordt. Zoals gezegd, moet over deze zaak verder gediscussieerd worden. Trou wens, over nog méér punten, en dat zal gebeuren begin 1973, in Bunscho- ten;Spakenburg. Dan zal ook de kwes tie van de functionering van het kerk verband aan de orde komen. Op de Apeldoornse vergadering is nl. beslo ten dat de desbetreffende commissie een concept-akkoord voor kerkelijk sa menleving der buitenverbandse ker ken naar deze kerken zal sturen, waarop dan vóór de le november op en aanmerkingen gemaakt (en opge stuurd) moeten worden. In Bunschoten hoopt men dan aan de hand van een en ander tot een beslissing te kunnen komen. Een kwestie die ook aandacht kreeg was het feit dat men nog geen officieel door de overheid erkend kerkge nootschap vormt. Men besloot zich zo spoedig mogelijk als zodanig te pre senteren. Maar (en dit was weer een nieuwe vraag, waaraan overigens niet door iedereen zwaar getild werd) hoe moeten deze kerken dan heten? Er was voor deze bijeenkomst van buitenverbandse kerken (met samen zo'n vijfentwintigduizend zielen) be langstelling van christelijke gerefor meerde kant: we zagen de hoogleraar dr. W. van 't Spijker en de Apel doornse predikanten I. de Bruijne en J. H. Velema. voor het Angola-comité zich Maar toen prof. Rothuizen de st( waagde (met een variant op Boi fer), dat alleen hij het Geti mag ondertekenen, die tegen Poi is en vóór Angola, riep prof. Niftrik uit, dat hij dSórmee nu het hele Getuigenis onderstel gooide. Koffers pakken Hoe het confessioneel gerefori beraad zelf over de tucht denkt. duidelijk uit het opemngswoorc voorzitter drs. J. Vlaardingerbrc Leeuwarden. Hij vond degenen, veranderingen in de belijdenis 1 sen, inkonsekwent. 'Als je een I van een andere signatuur wil, waf wacht je dan tot de synode een] spraak doet? Er is keus geno< andere kerken. Als ik zulke opvl? gen had, pakte ik mijn koffers enf dween. Straks moet de synode r oefenen en krijgt zij de terwijl die bij haar niet ligt.' Tenslotte is de volgende omschri uit de mond van drs. Vlaardingerll waard om aan de vergeter ontrukt te worden: 'Het confessiJ gereformeerd beraad bestaat uit f ziohtige mensen, die goede actij_ ten niet met te grote schade betalen.' frd et e ju ">*tD ■ed Y. DE MENS EN ZIJN PLAATS De schrijver van het zg. tweede si pingsverhaal gaat nu verder m£ vertellen dat de HERE God een|ll; in Eden geplant heeft. We moetei volgens hem zoeken in het Ooj Hij bevindt zich dus zelf Westen, Jerusalem of daaromtren' hof, de tuin, een afgepaalde rui waarvan de verteller ons niet grenzen meedeelt, ligt in landschap Eden en kan daarom lr de hof van Eden genoemd woii^- Eden betekent zoiets als vlakte, schijnt voor de lezers een mii) meer bekend gebied te zijn, wat wil zeggen dat uit de tekst aam gen zijn te vinden omtrent de ligging van de hof. De HERE legt die hof aan en versiert die r 'allerlei geboomte', nog steeds iets, mensen ontroert. Twee bomen, later in het verhaal een rol spelen, worden met name genoi nl. de boom des levens, als syi van levenskracht, over vrijwel gehele aarde bij volken aangetrol en de boom der kennis van goec, kwaad. Kennis is hier 'vertrouwd'0 met' en goed en kwaad ziet als sai voeging op 'alles' van het leven Vriezen). Verder zijn er de rivii die blijkens hun namen en de nal van de landen die genoemd wofff! een groot gebied omvatten. Sommf denken bij de Pison en de G: daarom aan zeeën. Ook enkele ko; re produkten van de aangrenzd1/ landen worden genoemd. Maar \»a£ het om gaat is. dat God daar de ni 1 plaatst. Een nieuw gegeven tot kennis van God, mem en wereld.'0 oase waarover het blijkbaar gaat j en wie wel eens in droge gebiey was weet wat een oase kan zijn -ne van God en door hem klaar gemajne De plaats van de men? is daar God voor hem zorgt. Weet de sc^a ver dan niet van de immense mofs; die de mens heeft om zich ing wildernis een ruimte vrij te hakfet om daar te wonen? Ongetwijfeld ,n hij van die struggle for life gewd^ hebben, maar zo staat het in ]K begin. De mens is een geplaatfw iemand die zijn plaats gewezen ii de omheining van Gods zorg. mogelijkheid midden in de 'onmi lijkheid' van ons bestaan staat als een evangelie, een boodschap vreugde. Het leven is geen kringllt van ïpstam, strijden en ondergag< maar er is een oriëntatie op Godta wat Hij geeft, als een uitgangspunt i een rustpunt. Een verkwikt le4n waarin de rivieren aan het e r weerkeren. (Genesis 2,8-14). n B 1)1 NED. HERV. KERK Jj Beroepen: te Nieuwerkerk a.d. IJsfui J. den Besten te Huizen (N.-H.). a CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Elburg, P. Sneep te j p^RUm,s DEN HAAG In 1971 heeft de derlandse hervormde kerk zesti, nieuwe kerken in gebruik genomf Zes kerken moesten worden geslotfe Van de zestien nieuwe zijn er 'volledig hervormd'. Drie zijn beste/ voor gemeenschappelijk hervormd gereformeerd gebruik. Een is een r.| hervormde kerk en één kwam er vie de grond als hervormd-gerefomeefo r.k.-combinatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2