E VS staakt bouw anti-raketbasis loden in verkeer oor harde wind Bomaanslagen op twee Philips-bedrij ven Generale van Ajax was nietszeggend Citroën v. d. Velde Verschelde uiten is ot verlies' pklaringen Eerste Hollandse Nieuwe op veiling Doorgereden na dodelijk ongeval Jongeren tegen uitlating Wiegel In deze krant Prof. H. Linneman leidt vervolgstudie van Club van Rome Boeroendi ontkent massamoorden Twee gevangenen van Tupamaros bevrijd Strauss (CSU) tegen veiligheidsconferentie Waterzuivering vergt 8 miljard Man in zwembad verdronken UW KRANT IS NU W EL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I n,»,:I VUL DE BON HIERNAAST IN N.™: Nieuwe leidlse Courant TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING [raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" MAANDAG 29 MEI 1972 LEIDEN, Zoeierwoudseweg 23, tel. 33711. LEIDERDORP v. d. Valk/Boumanweg 180, tel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylcn Nijeveltsti. 371, tel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. leclen van gezin omgekomen pen verslaggever EN Vier leden van één gezin zijn zaterdagmorgen om het j gekomen bij een verkeersongeval op rijksweg 4 (Den Haag- prdam), ter hoogte van Leiden. De auto, waarin zij zaten, op het viaduct over de spoorlijn Leiden-Utrecht tegen de tr vangrail. moment van het ongeval on- en stortregende het. Dat ging i met hevige rukwinden. De neemt aan, dat de bestuurder or van de weg is geraakt. De van de slachtoffers zijn: de 45- H. van Dyck uit Dordrecht 43-jarige echtgenote P. van [ooren en hun twee dochtertjes (10 jaar) en Renate (5). De n mevrouw Van Dyck hadden •ee oudere dochters. Een ruk- was vermoedelijk ook de oor- an een verkeersongeval in Val- lard, waarbij twee mensen het lieten. De slachtoffers zijn de ;e J. P. Sallaerts en de 21- J. v. d. Wildenberg. Zij zaten auto, die op de provinciale m Valkenswaard naar Bergeyk een boom botste. Dit gebeurde nacht van zaterdag op zondag, elfde nacht reed de 18-jarige D. g uit Beemster op de Noorder- n die plaats met een bromfiets :en auto. Hij was op slag dood. edelijk is hij door een rukwind verkeerde weghelft terecht ge- De 55-jarige J. van Tuyl reed igavond in het Zuidhollandse larden het water in en ver- De politie vermoedt, dat ook e harde wind de oorzaak van geval is geweest. Tijdens slecht 'erongelukte ook de 26-jarige en verslaggever kND De afsluiting van de schelde betekent een groot ver in natuurlijk milieu. Een gering unt zal het inrichten van de Ita als natulrgebied kunnen be- n. Dit zei dr. S. Parma van het nstituut voor hydro-biologisch oek op het Ooster-Scheldecon- 3at op initiatief van de vereni- 1 ilieuhygiëne Zeeland en politie- •tijen in Cadzand werd gehou- ifgesloten Oosterschelde inge- als zoetwaterbekken, zo meent r Parma, zou zich kunnen ont- en tot een biologisch even waarvan de zeldzaamheidswaar- hter gering zal zijn. Het is zeker, zo vervolgde de heer dat een open Oosterschelde nkwetsbaar is. Lozingen van ater en uitslag van polderwater voor het natuurlijk milieu in, evenals intensiever gebruik recreatie, toenemende vaart en de inlaat van vuil iter. Maar dit alles vormt geen ent om de Oosterschelde af te van zee. aldus dr. Parma. ezegd - (klaringen en vooral later weer len. Matige tot krachtige, aan kust af en toe harde zuicl- stelijke wind. Maximumten)- raturen ongeveer 15 graden. 1RGEN EN OVERMORGEN: Bhouderd wisselvallig en koel. rgen zon op: 04.28 onder: 20.48 maan op: 23.15 onder: 05.43 teekverbod over Oosterschelde mej. H. A. Tjapkes uit Voorburg. Zij botste in Leidschecidam met haar auto tegen een boom. De 60-jarige G. J. Wessels uit 's Hee renbroek kwam zondagmorgen met zijn motor ten val op de rijksweg Nijme- gen-Den Bosch. Hij overleed enkele uren later aan zijn verwondingen. Zondagmiddag kwam een motor ten val op de provinciale weg onder Voe- rendaal. De duopassagiere A. M. Krie- mers uit Mill kwam daarbij om het leven. De bestuurder werd licht ge wond. Eén dode en zes gewonden vielen er bij een botsing tussen twee auto's, zaterdagnacht op een kruis punt in Breda. De overledene, B. van der Ploeg uit Raamsdonk, was de bestuurder van de auto die geen voorrang kreeg. De 22-jarige J. Kou wen uit Ens werd gedood toen hij zondagmorgen met een auto bij Tolle- beek uit de bocht vloog en in een sloot terecht kwam. De 51-jarige motorrij der A. Boersma uit Kollum werd zondagmorgen bij Warf stermolen dood langs de weg gevonden. Hij is vermoedelijk tegen een boom gebotst. De 11-jarige A. P. P. Raaymakers uit Nederwetten viel zaterdagmiddag van een wagen. Hij kwam onder de wielen terecht en was meteen dood. De 16-jarige Albert Hamersveld uit Amsterdam is zondagmiddag met zijn bromfiets bij de hefbrug in Monniken dam door een personenauto gegrepen en gedood. Russen hebben ook meer onderzee-raketten MOSKOU, WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Amerika's defensieminister Meivin Laird gaf za terdag opdracht de bouw van anti-raketbatterijen rond de vliegbasis Malmstrom te staken. Daarmee gaf hij onmiddellijke uitvoering aan dè bepalingen van het SALT-verdrag dat vrijdagavond laat in Moskou was ondertekend door president Nixon en secretaris-generaal Brezjnew. Deze auto botste zaterdag op de rijksweg Den Haag-Amsterdam te gen de vangrail. De vier inzittenden (een Dordts echtpaar met twee van zijn kinderen) kwamen om het leven. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/AMSTERDAM Op twee vestigingen van Philips, in Arnhem en in Amsterdam, zijn gisteren bomaanslagen gepleegd. De aanslag in Amsterdam mislukte, doordat een concierge de bom tijdig ontdekte; de aanslag in Arnhem richtte betrekkelijk geringe mate riële schade aan. mbtenaar kan als iedere burger het grondrecht van meningsuiting volledig uit en. minister W. J. Geertsema Van een verslaggever VLAARDINGEN De eerste Hol landse nieuwe, in IJmuiden aan de wal gezet door de trawler VL 34 Anita van de rederij Kwakkelstein, zijn zaterdagmorgen om zeven uur in Vlaardingen afgeslagen. De kwaliteit van de op de Noordzee gevangen haring was nog wat schraal, maar voor de tijd van het jaar goed te noemen. Voor het zeer kleine goed (13/1400 stuks per kantje) werd 276 gulden betaald, voor de kleintjes (1000/1100 stuks) 364 gulden en voor de grote (750/850 stuks) 299 gulden. Om half negen zaterdagmorgen werd een tweede afslag gehouden. Daarbij werden 710 emmers met elk 45 stuks ingevroren nieuwe maatjesharing, ge vangen in de Ierse zee, geveild. Voor deze haring werd 30 gulden per em mer betaald. De kwaliteit was goed. De haring werd al vorige week in Vlaardingen aangevoerd, daar onmid dellijk omgepakt in emmers en in de vriescel geborgen. De haring mocht pas zaterdagmorgen worden verkocht. UTRECHT —Een nog niet geïdenti ficeerde man is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Utrecht overre den door een auto, waarvan de be stuurder is doorgereden na de aanrij ding. De aangereden man is korte tijd na het ongeval overleden. Hij is onge veer 40 jaar oud. De auto, waardoor hij 's aangereden, is vermoedelijk licht gekleurd. Ook in de gemeente Koedijk is zater dag een automobilist doorgereden na een botsing met een voetganger. De naam van het slachtoffer is D. Antoij- evic. Hij was 29 jaar en woonde in Koedijk. De automobilist is nog niet opgespoord. Mislukte kraakpoging Van onze correspondent HOOGEVEEN Omstreeks kwart voor zes zondagmorgen is in Hooge- veen een poging gedaan de kluis te kraken van de Amrobank aan de Brinkstraat. De dader(s) hebben ech ter geen financieel voordcel van hun zondagswerkzaamheden gehad, gemaakt van explosieven om de kluis Zeer vermoedelijk heeft men gebruik te vernielen. Hoewel de in het midden van het kantoorgebouw staande kluis wel werd beschadigd, kreeg men geen gelegenheid om daarvan verder ge bruik te maken aangezien brand ont stond. De benedenverdieping kreeg bij de blussing veel waterschade, terwijl zowel de eerste etage als de zolder etage vrijwel werden vernield. DEN HAAG De federatie van KVP- jongeren en CHU-jongeren wijst een afwijking van het regeerakkoord af, zoals de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, de heer Wiegel, in zijn vrijdag in Wassenaar gehouden rede bedoelde. Dit heeft de vice-voor- zitter van de KVP-jongeren, de heer R. van der Linden, namens de federa tie meegedeeld. Woningbouw en ontwikkelingshulp zijn voor beide jongerenorganisaties priori teiten van de eerste orde. De bom in Arnhem was geplaatst bij de personeelsingang van de technische dienst van Philips in de dichtbevolkte wijk Presikhaaf. Veel omwonenden werden opgeschrikt uit hun slaap, toen de bom gistermorgen om vier uur ontplofte. Een gedeelte van de pui werd weggeslagen en er sneuvel den twaalf ruiten. De schade wordt geschat ,op 5000 gulden. De ongeveer 50 personeelsleden zullen vandaag gewoon aa.n het werk kunnen gaan. De aanslag lijkt volgens de politie op de bomaanslagen die eerder op Phi- hps-vestigingen m Nederland-zijn ge pleegd. Op twintig meter afstand van het gebouw lag een wekkermechanis me van het type dat ook bij de aanslagen in Eindhoven en Rotterdam werd gebruikt. Het is met de restan ten van de bom naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag gestuurd. In Amsterdam waj de bom geplaatst in het portiek van Philips-Duphar aan de Apollolaan in zuid. Nadat een concierge om tien over vier de bom had ontdekt, werd deze door leden van de afdeling bijzondere wetten van de Amsterdamse politie onschadelijk Arrestaties in Catalonië BARCELONA (AFP) In Barcelona is bekendgemaakt dat in de afgelopen dagen negen personen zijn gearres teerd. Zij worden ervan verdacht te behoren lot het 'Catalaanse bevrij dingsfront'. Deze separatistische orga nisatie zou verantwoordelijk zijn voor een dertigtal aanslagen sedert begin 1971. Binnenland CPN wil eenheid van actie binnen het NVV 2 Van Riel relativeert gevaar milieuvervuiling 5 Dag maandag 7 Kerk Van Niftrik: Leerprocessen lossen niets op 2 Buitenverbanders in discussie over opleiding... 2 Buitenland Nixon tot Rusen: lange reis naar nieuw tijdperk 61 Bockcnctalage 2 Radio- en tv-progrnmma's i Strips en feuilleton 4 Even puzzelen 6 Lezers schrijven 7 Familieberichten 8 De Amerikaanse regering loopt hier mee vooruit op de goedkeuring van het verdrag door de Senaat. Dat het verdrag door Brezjnew zelf werd ondertekend was een protocollai re verrassing die extra naduk gaf aan het belang dat aan Russische zijde aan het akkoord wordt gehecht. Weliswaar is Brezjnew duidelijk num mer één in de Sowjet-leiding, maar zijn formeel-diplomatieke status als secretaris van de regeringspartij is wat vaag. Russische functionarissen legden uit dat Breznjew door presi dent Podgomy gemachtigd was na mens de Opperste Sowjet te tekenen, wat volgens de grondweg mogelijk is. Het verdrag beperkt niet alleen het aantal anti-raketbases tot twee per land (op een onderlinge afstand van minstens 1300 km), maar legt ook het aantal radarstations vast waarmee vij andelijke raketten mogen worden op gespoord. Ook de overeenkomst die het aantal aanvalsraketten bevriest, leverde ver rassingen op. Uit bijbehorende prot - col dat de aantallen raketten vastlegt, blijkt dat de Sowjet-Unie nu al be schikt over meer onderzeeboot-raket ten dan Amerika: 740 tegen 656. Tot nog toe werd voor Rusland algemeen een aantal van 500 aangenomen. Volgens de overeenkomst, die voor vijf jaar geldt, mogen de aantallen nog uitlopen tot 710 voor Amerika en 950 voor Rusland, mits de te land opgestelde raketten (VS: 1054; SU: 1550) met overeenkomstige aantallen worden verminderd. Wedloop Inspectie gemaakt. Het tijdmechanisme, waar voor ook een wekker was gebruikt, was afgesteld op een heel uur. Vol gens de politie zou de bom bij ont ploffing geringe schade hebben ver oorzaakt. In beide gevallen bestaan geen ver moedens omtrent de daders van de aanslagen en hun motieven. Niemand heeft nog de verantwoordelijkheid voor de aanslagen 'geclaimd' Van een verslaggever AMSTERDAM Prof. dr. H. Linne man zal de leiding krijgen van een vervolgstudie in opdracht van de Club van Rome. Voortbouwend op het rap port De grenzen van de groei, dat aan het Massachusetts institute of techno logy werd bewerkt onder leiding van prof. Dennis Meadows. Prof. Linneman doceert economische problematiek van de ontwikkelings landen aan de Vrije Universiteit. Cu ratoren van de VU hebben hem voor het komende jaar vrijgesteld van zijn normale onderwijstaak. Voortbouwend op het Amerikaanse rapport wil de groep-Linneman komen tot verfijning van de onderzoekmetho den, en onderzoeken welke maatrege len zouden moeten worden genomen om mogelijke rampzalige ontwikkelin gen te voorkomen. Prof. dr. J. Tinberger, van de econo mische hogeschool Rotterdam heeft zich bereid verklaard mede verant woordelijkheid te dragen voor de we tenschappelijke opzet van het onder zoek. Het is de bedoeling dat tegen oktober volgend jaar een rapport ver schijnt. Bij het onderzoek zal een groot aantal instituten en individuele deskundigen uit binnen- en buitenland worden in geschakeld. De studie zal zich in het bijzonder richten op de ontwikkeling in de komende veertig jaar, waarin een verdubbeling van de wereldbevol king kan worden verwacht. Geprobeerd zal worden, de uitputting van bepaalde natuurlijke hulpbronnen nauwkeuriger te bepalen, evenals de effecten van mi- lieubedreigende stoffen. Voor de finan ciering wordt een beroep gedaan op bedrijfsleven, vakcentrales en over heid. BOEJOEMBOERA (Reuter) De be velhebber van het leger van Boeroendi heeft ontkend dat zijn troepen zich na de mislukte staatsgreep van vorige maand tegen de regering van president Michel Nicombero, aan massaslachtin gen zouden hebben schuldig gemaakt. Berichten die vorige week uit deze Centraal-Afrikaanse staat druppelsge wijs in Europa werden ontvangen, maakten melding van een massaslach ting die al aan vele tienduizenden mensen het leven zou hebben gekost. Deze berichten werden 'lasterlijk' ge noemd. Volgens de bevelhebber hadden som migen 'tegen de wet gezondigd en heb ben zij hun verdiende straf gekregen'. Hij zei dat zeven personen zich in het zuiden van Boeroendi aan moorden hadden schuldig gemaakt. Zij zijn door een krijgsraad ter dood veroordeeld en in het openbaar terechtgesteld. In Boeroendi is censuur op de pers in gesteld. Journalisten mogen de gebie den waar zich onlusten hebben voor gedaan niet bezoeken. Bliksem doodt voetballer EINDHOVEN Bij een voetbalwed strijd in de Brabantse plaats Lage Mierde is de 23-jarige Carel Teulings uit Castcren door de bliksem getrof fen en ter plaatse overleden. Voor het eerst krijgt verder de in spectie door verkenningssatellieten een officiële status. Het verdrag be paalt dat partijen eikaars middelen om de naleving te controleren, onge moeid zullen laten. Aan het Amerikaanse thuisfront toon de senator Edmund Muskie zich ern stig teleurgesteld dat de overeenkomst alleen de aantallen raketten beperkt, zodat de technische bewapeningswed loop (montage van meervoudige kern koppen) onverminderd kan doorgaan: 'Wij moeten niet toestaan dat het symbool van de hoop een vergunning voor onverantwoordelijk gedrag wordt.' Zoals bekend heeft minister Laird gewaarschuwd dat zijns inziens de uitgaven voor aanvalsraketten al- moeilijkheden op het veld na het nemen van de omstreden vrije trap bij Beerschot-Ajax, zaterdagavond in Antwerpen. Links trainer Kovacs, in het midden scheidsrechter Schaut. Van onze sportredactie AMSTERDAM Het treffen tus sen Ajax en Beerschot verliep on verwacht toch niet als een vlekke loze warming-up. Afgesproken was dat er, sprake moest zijn van een uiterst vriendschappelijke ontmoe ting Iedereen hield zich daaraan, behalve de Westduitser Lotiiar Emmerich Toen scheidsrechter Staut bovendien een discuta.bele beslissing nam ,wond Piet Keizer zich dermate op dat hij zich on middellijk liet vervangen Overi gens Beerschot-Ajax was een duel,., waar geen enkele zinnige conclusie uit kon worden getroffen Dat was bij Inter evenmin het geval. De ploeg consolideerde de zesde plaats waardoor het volgend jaar bij verlies in de Europa- Cupfinale waarschijnlijk toch in een Europese competitie mag uit komen Interessanter dan de pres tatie van. Inter (3-0 op Varese) was de wedstrijd in Turijn waar het, populaire Juventus voor de veer tiende maal kampioen werd In de eerste divisi.e verspeelde AZ '67 een punt aan Voiewijckers, waardoor Herenveen tot op één punt naderde Belangrijk nieuws uit Volendam trainer Hans Croon vertrekt naar België: Waregem Het bestuur van Volendam ver leende Croon toestemming om voortijdig zijn contract op te zeg gen .Wim van Hanegem aast even eens op een dergelijke beslissing Vandaag praat hij met het bestuur van Feyenoord en hoopt dat de beslissing over zijn toekomst af te dwingen. Voor meer sportnieuws zie de sportpagina lerminst zullen mogen dalen. Maar presidentieel veiligheidsadviseur Henry Kissinger was op dit punt optimistisch. Hij vertelde journalisten in Moskou dat de technische bewape ningswedloop in de voortgezette SAL- T-onderhandelingen meteen al aan de orde komen. Hij geloofde dat de nu gesloten voorlopige overeenkomst zijn vijfjarige looptijd niet zal uitdienen, maar over ongeveer een jaar al ver vangen zou worden door een formeel verdrag dat de escalatie zou beëindi gen. Zie voor de televisierede van Nixon en het overige nieuws over het topge- sprek pagina 6. MONTEVIDEO (EFE, Reuter) In een deftige wijk van Montevideo heeft de politie een 'volksgevangenis' ont dekt waar twee vooraanstaande Uru- guayanen die een jaar geleden door de Tupamaros werden ontvoerd, opge sloten zaten. De twee mannen, Ulysses Pereyra Reverbel, die president-direc teur is van het staatsenergiebedrijf en ex-minister van landbouw Carlos Frick Davie, verkeerden in goede gezond heid. De Tupamaros gaven zich zonder verzet over. De politie verrichtte ver scheidene arrestaties. MÜNCHEN (AP) Franz Josef Strauss, de leider van de Beierse CSU, heeft zich uitgesproken tegen de plannen voor een Europese Veilig heidsconferentie. Het doel van een dergelijke conferen tie is volgens hem de legalisering van de Russische oorlogsbuit door alle Europese staten, Canada en de V.S. Bovendien, aldus Straus, zullen de VS stap voor stap worden gedwongen zich uit Europa terug te trekken. Strauss, die sinds 1961 leider van de CSU is, werd met een overweldigende meerderheid in deze functie herkozen. HILVERSUM In de komende 15 jaar zal Nederland 8 miljard gulden moeten investeren in riolen en zuive ringsinstallaties om al het afvalwater te reinigen van organisch vuil. Ir. K. C. Zijlstra, direkteur van het Rijksin stituut zuiver afvalwater, zei dit zon dagavond in het televisieprogramma 'Gezond water - levensbehoefte' van de NOS. In de schatting van 8 miljard gulden is de groei van de bevolking verdis conteerd. Met deze maatregel zou ech ter nog geen oplossing zijn gevonden voor het vraagstuk van de fosfaten die niet van lozingen in Nederland afkomstig zijn, maar die via o.a. de Rijn vanuit het buitenland in onze binnenwateren terecht komen. AMSTERDAM De 31-jarige J. Ha- gedoom uit Amsterdam is zaterdag middag bij het spelen met zijn doch tertje in het ondiepe gedeelte van het Sportfondsenbad-West onwel geworden en verdronken. De man, een geoefend zwemmer, leed aan epilepsie. LAAT ÏIEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR I "MInoteer als "UW OMGEVING" LEZEN li nieuwe abonnee: betaalt per: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan AdrRS: kwartaal bespaart u voor heD 3Vi guldeD aan abonne- Plaats: mentsgeld. De eerste 2 weken krtjgen Oj bij De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I wijze van kennismaking de krant gratis! gratis, en bespaart ca. 3^, guldeD abonnemerits- I geld. En u ontvangt een leuke attentie! OpgegeveD door: Een postzegel Is niet nodig als u op de Adres: enveloppe schrijft- Plaata: Ilk ontvang als beloning het aangekruiste I mapje po at- pietina Handige paplei met (nessen- paraatmap ANTWOORDNUMMER 267 I enaeloppeo ondercetter) met brtet- actiaaltje papiet es pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1