botst liet Europese Nieuwe aanval op Kontoem verwacht In voortzetting van dialoog ligt belang van SALT-akkoord ew Statesman eist iertrek van Wilson jldaten van Malawi Vermeesteren kaper s "Uopese Commissie ivil meer macht Mevrouw Nixon bezoekt horlogefabriek Loze bomdreiging in Frankfort Zoon Tsjiang Kai-sjek wordt premier van Taiwan Russen definitief niet naar komende milieuconferentie Gesprek tussen Gandhi en Bhoetto begint op 28 juni Vertegenwoordigers Rode Kruis naar Boeroendi Bom ontploft op markt in Belfast Polen bekrachtigt verdrag met Bonn -ïuW/KWAKTET ZATERDAG 27 MEI 1972 Kuilcnlantl T7/K7 EMBURG (UPI, Reuter, AP) De Europese Commissie is gis- onder leiding van dr. Sico Mansholt in botsing gekomen met de bese ministerraad, die in Luxemburg vergadert. Mansholt en zijn celjj{issieleden zouden hebben gedreigd af te treden als de commissie >v<nag meepraten over het politieke beleid van de EEG, nadat deze "tel gebreid van zes tot tien leden. i deze 'bedreiging heeft de mi sraad een besluit van 20 maart 'Jigd, dat de commissie vertegen- tligd mocht zijn bij besprekingen pen versterking van de instellin- ran de EEG, maar niet bij be- igen over hun politieke ontwik- j. De Europese Commissie is het uitvoerende orgaan van de ;chap en de ministerraad het politieke orgaan, ojinisterraad van de EEG bereidt inteel een topconferentie van de -or, die in oktober wordt ge- i en waarop het toekomstbeleid He gemeenschap moet worden 'jlegd. Mansholt wil dat zijn com- daarbij een rol zal spelen, ihet is vooral de Franse regering »ar niets voor voelt, ps waarnemers in Luxemburg Mansholt gedreigd hebben met treden van de commissie in een 'j aan de ministerraad. Na de (ringen van gisteren zou hij dat ment wat hebben afgezwakt, iet conflict zou allerminst opge- Sinds Mansholt in maart van dit jaar de Italiaan Malfatti is opgevolgd als voorzitter van de EEG-commissie. heeft hij al enkele malen de wrevel opgewekt van met name de Franse regering door zijn dynamisch optre den. Hij heeft ondermeer op de UNC- TAD-conferentie in Chili nog al scherpe kritiek geleverd op het stand punt dat de EEG daar heeft ingeno men. Ook wilde Mansholt een aktieve- re milieupolitiek van de EEG, waarin hij zijn commissie een belangrijke rol wil laten spelen. Bovendien is Mans holt een warm voorstander van ver groting van de bevoegdheden van het Europese parlement. Overigens blijft Mansholt maar tot het eind van dit jaar voorzitter van de EEG-commissie. Dan zal de com missie worden uitgebreid in verband met het toetreden van Engeland, Ier land, Noorwegen en Denemarken tot de EEG. Het lijkt waarschijnlijk dat Frankrijk dan het voorzitterschap van de commissie zal claimen. Samenwerking van emigratiecentrale tï'eejjTYRE (Reuter, UPI, AP) Militairen van de Afrikaanse staat L9enVi hebben gisteren de twee kapers overmeesterd, die zTch hadden e"Jhanst in een Zuidafrikaans verkeersvliegtuig op het vliegveld p stad Blantyre. Een van de kapers is gewond geraakt toen de R airen het vuur op het toestel openden de andere werd ongedeerd Uesteerd. Brit passagiers en drie beman- Mleden; die de twee kapers als Gotijai's vasthielden hadden donder- ijn-il kans gezien het vliegtuig te 15 en. De autoriteiten van Malawi n meegedeeld, dat de twee de ese nationaliteit hebben. Zuid- ds i heeft om uitlevering van de k i gevraagd. In dat land is twee naar geleden een wet van kracht fden die een straf van maximaal von' jaar zet op het kapen van ligen. Njiidafrikaanse Boeing-727 werd gekaapt, toen het met vijf- ïia esagiers aan boord wilde landen t vliegveld van Johannesburg, jestel werd door de kapers terug geerd naar de Rhodesische itad Salisbury. Daar mochten de jo J{iers op vijf na uitstappen. Na lezijjtanken van brandstof vertrok 2n jliegtu'ig toen naar Malawi. Op itenfegve'd van Blantyre schoten de 1 plat raalJNDEN (AP) Harold Wilson, 02 vlts schaduwpremier en leider :t de Labour Partij is hevig door het Engelse NJekblad The New Statesman, dat jLabour Partij pleegt te steunen spreekbuis was van de linker- iugel van deze partij. and|gen artikel op de voorpagina 13?"dt ondubbelzinnig het aftreden jrt. li Wilson geëist. 'De heer Wilson 5 t|nu zo diep gedaald dat zijn iiwezigheid als leider van de La cunar Partij alleen al de politieke >o Gjer verpest. De heer Wilson staat "uJjdaag te kijk als de principiële pstel van het cynisme, de onbe- ite evangelist van de ontgooche- werd opgemerkt. 'Nie- d heeft enig voorgeschreven Iht om in eeuwigheid leider van Labour Partij te blijven. Het is Prtelukkig genoeg één van de heer Kelsons minst aantrekkelijke ka- /.d. rtertrekken dat hij zodra kritiek ort. jhem wordt geleverd, onmiddel- jji meent een 'complot' te ruiken o.ooi een 'samenzwering' te ontdek- "V-'ijji. Maar de waarheid in de hui- 'eerlje situatie is juist omgekeerd. In jats van bedreigd te worden en j>r een 'complot' of te worden spfflermijnd door een 'samenzwe- en<#' worc^t ^et leiderschap van de Wilson op het ogenblik on- eerbjgraven door een merkwaardige van verlan"ning die de gehe- .y'eeriLabourbeweging schijnt te heb- nch.o aangetast', zo wordt vervolgd. '®e'$son wordt verweten zich niet aserf het Amerikaanse Vietnam-be- ;r. fl te hebben gedistantieerd en |R zijn val als premier verwoede .singen te hebben gedaan zichzelf Va,rechtvaardigen en eigen fouten Kuip ander in de schoenen te schui- •i (S).r er. iTHONY HOWARD I plotselinge aanval op Wilson is ,B t gevolg van de recente wisse- g van hoofdredacteur bij de io.'ooF Statesman. De voormalige irtm(>fdredacteur Richard Crossman, 5 van de vroegere ministers van s) Uson, is pas vervangen door de schuMe> briljante journalist, An- Howard, die onder meer ge- en jme tijd voor het zondagsblad ,e Observer in de VS heeft ge- jrkt, Howard heeft in de eerste jumgen zijn hoofdredacteurschap het ,jjjicht van The New Statesman {gebouwd door er in plaats van tt cartoon weer geschreven tekst Harold Wilson op te plaatsen: het hoofdartikel. In het eerste hoofdartikel van Ho ward werd de officiële Labourpoli- tiek jegens het Britse toetreden tot de EEG aan de kaak gesteld en het fervente vasthouden aan de bezwaren tegen toetreding dras tisch gerelativeerd. In een tweede hoofdartikel werd er op dezelfde wijze op gewezen dat de Britse vakbeweging die op de Labour Partij een grote invloed heeft, thans evenals met de toetre ding tot de EEG ook met de nieuwe wet op de industriële be trekkingen (anti-stakingswet) moet leren leven. Als laatste, drastische, maar door insiders verwachte ont wikkeling, heeft de nieuwe hoofdredacteur thans de aanval op Harold Wilson geopend. Wilson heeft op de kritiek gere ageerd met: 'Als ik door een mug gestoken word voel ik het. Maar als ik door een vlieg word gebe ten doet dit me niets'. Gezien de invloed die The New Statesman nog steeds in Labourkringen heeft, zien politieke waarnemers in Enge land in de aanval van Howard méér dan een vliegenbeet. Vooral omdat Howard in het hoofdartikel vele, niet uitgesproken bezwaren tegen Wilson op felle wijze naar voren brengt en daarmee een me ning vertolkt die binnen de La- bourbeweging aan terrein wint. SAIGON, PARIJS, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) In Kontoem verwachten de Zuidvietnamese verdedigers vandaag een nieuwe zware Noordvietnamese aanval. Gisteren vielen enkele duizenden militairen, gesteund door tanks, de door de bevolking verlaten stad in alle vroeg te aan. Tegen de avond waren zij na hevige gevechten weer uit de stad verdreven. Het ging er vrolijk toe toen mevrouw Nixon gisteren een bezoek bracht aan een horlogefabriek in Mos kou. FRANKFORT, BONN Kort voordat gisteravond de Effectenbeurs van Frankfort openging, ontruimde de plaatselijke politie het gebouw omdat er een telefoontje was ontvangen dat er een bom was neergelegd. Het door zoeken van het gebouw en het aan grenzende kantoor van de plaatselijke Kamer van Koophandel, leverde niets op. De handel kon op het middaguur beginnen. Het telefoontje kwam korte tijd voor bondskanselier Willy Brandt in Bonn in conferentie ging met minister van binnenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher en hoofden van veiligheids diensten, over zes recente bomaansla gen in West-Duitsland die aan vier mensen het leven hebben gekost en veertig hebben gewond. Naar aanleiding van de jongste aan slag in Heidelberg heeft het kantoor van het Westduitse persbureau DPA in München, een expresbrief ontvan gen waarin de 'Rode Leger-fractie' in de Bondsrepubliek de verantwoorde lijkheid voor de aanslag op zich neemt. Kontoem wordt door ongeveer 10.000 man Zuidvietnamese troepen verde digd. Zij krijgen steun van vliegtui gen, die tien pantserwagens en tanks buiten werking stelden. Bij de ge vechten zouden 157 Noordvietnamezen zijn gedood. In het centrale bergland, waarin Kontoem is gelegen, zouden zich 30.000 Noordvietnamese militai ren bevinden. De gevechten zijn dan ook nog niet in een beslissend stadi um gekomen. HOEé Aan het noordelijke front slaagden Zuidvietnamese troepen er in een Noordvietnamese aanval af te slaan op de verdedigingslinies voor Hoeé. De aanval begon ten noorden van de stad met een poging, de grote weg af te snijden die naar het door de Noordvietnamezen bezette Quang Tri loopt. Na zware gevechten trokken de aanvallers terug. Uit veiligheidsover wegingen worden de oude kunstschat ten van de keizerstad naar Saigon overgebracht. Bij de gevechten om Kontoem werd de helikopter neergeschoten, waarin zich kolonel Bresjinski een belan grijke Amerikaanse militaire adviseur bevond. Later werd tegengespro ken, dat de kolonel was omgekomen. De piloot en een ander lid van de bemanning verloren het leven. Bres jinski bleef ongedeerd. Amerikaanse vliegtuigen hebben giste ren voor de derde opeenvolgende dag aanvallen gedaan op doelen in het gebied van Haiphong. Zij bestookten enkele bruggen op 10 km. ten noord en van de stad. De piloten rapporteer den enkele voltreffers te hebben ge plaatst. Een Skyhawk van de marine werd neergehaald. Hiermee is het to taal aantal verloren gegane Ameri kaanse vliegtuigen sinds de hervatting van de bombardementen op 6 april militairen de banden van het toestel lek, zodat het niet meer kon opstij gen. Het motief van de kapers is nog niet duidelijk. Een van hen zou verklaard hebben dat zij lid zijn van een organi satie, die geleid zou worden door een blanke Zuidafrikaan, die de apartheids politiek bestrijdt. Deze organisatie zou ook verantwoordelijk zijn geweest voor recente treinongelukken in Zuid- Af rika. Een van de kapers heet Faud Aboe Kamil. Hij heeft zes jaar in Zuid-Afrika gewoond en is getrouwd met een Zuidafrikaans meisje. Hij zou in 1970 naar Libanon zijn terugge keerd. Volgens inzittenden van het Vliegtuig hadden beiden een diepe wrok tegen Harry Oppenheimer, de Zuidafrikaanse multi-miljonair, wiens maatschappij het grootste deel van de Zuidafrikaanse mijnen exploiteert. Op penheimer is lid van de Progressieve partij, die ook tegen de apartheid gekant is. Verdere opheldering van misverstanden hard nodig door Rob Foppema Het grootste belang van bet SALT-akkoord is eigenlijk, dat liet maar een voorlopige overeenkomst is, dat de beide supermogend- beden doorgaan met praten over hun kernbewapening en liun be doelingen daarmee: bet ophelderen van wederzijdse misverstanden. Afschrikking streeks de begrotingsbehandeling hard op verwacht dat ze die meervoudige koppen volgend jaar wèl zullen heb ben. Want de feitelijke inhoud van het document, dat gisteren in Moskou is ondertekend, verandert weinig aan de bestaande situatie. De rechtervleugel in Amerika die nu ach en wee roept over 's lands veiligheid, kan zijn op vatting alleen staven met halve waar heden. Maar wie in het akkoord de bezegeling van een strategisch even wicht ziet, heeft in dit stadium al evenmin gelijk. De werkelijkheid is dat de Verenigde Staten, vandaag net zo goed als giste ren, op weg zijn naar het bezit van een twijfelachtige nucleaire over macht. Door het akkoord is alleen een (al even twijfelachtig) argument voor die opbouw weggevallen. Of dat het Amerikaanse beleid zal beïnvloeden, moet nog worden afgewacht. Het zal afhangen van de politieke ontwikke lingen in Washington en van het verloop van moeizame besprekingen met Moskou. Om dit allemaal waar te maken, wil len wij proberen een overzicht te krijgen van de strategische verhoudin gen, zoals die nu zijn 'ingevroren'. Daarbij maken wij dankbaar gebruik van de studie 'Wedloop in kernbewa pening' van de Amsterdamse politico loog drs. J. H. Leurdijk, uitgegeven TAIPEI (UPI) Het parlement van Taiwan heeft gisteren met nagenoeg algemene stemmen de benoeming be krachtigd van Tsjiang Tsjiang Koeo, de zoon van president Tsjiang Kai- sjek, tot premier van Taiwan. De massale steun van het parlement heeft de mening van de politieke waarnemers versterkt, dat Tsjiang- Koeo de feitelijke machthebber op Taiwan zal worden en dat zijn 84- jarige vader genoegen zal nemen met dc ceremoniële functie van staats hoofd. RUSSEN DEFINITIEF NIET TH MOSKOU (UPI) In officiële krin gen in Moskou is bevestigd dat de Sowjet-Unie niet zal deelnemen aan de milieuconferentie van de Ver. Na ties in Stockholm, omdat Oost-Duits- land niet is uitgenodigd. Dr. Djermen Gwisjiani, vice-voorzitter van het Russische Staatscomit évoor wetenschap en techniek, verklaarde dat de Sowjet-Unie het belang van de conferentie nochtans niet onderschat. De DDR heeft echter niet het recht van deelneming op gelijke voet gekre gen, zodat in Stockholm niet vrucht baar kan worden beraadslaagd', zei hij. De milieuconferentie in Stockholm opent ep 5 juni. onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor vredesvraagstukken. Veiligheid? In de Sowjet-Unie staan op het ogen blik ongeveer 1600 kemraketten die op doelen in de Verenigde Staten kunnen worden afgevuurd. Amerika heeft er 1054 die Rusland kunnen bestoken. Het is vooral deze verhou ding die politici als senator Barry Goldwater op de gedachte brengt, dat terwille van de internationale ont spanning hun veiligheid wordt ver kwanseld. Zeker tegen de achtergrond van het tempo waarin de Russische raket macht de laatste jaren werd opge bouwd. lijkt die gedachte niet onrede lijk. Het grafiekje dat het verloop van het aantal intercontinentale raketten met de tijd weergeeft, toont een Sow- je-Unie die omsreeks 1966 een aan loop neemt, Amerika voorbij streef d en geen aanstalten maakt om op te houden, terwijl Amerika een toon beeld van zelfbeheersing blijft. USA Maar dat beeld heeft weinig met de werkelijkheid van doen. De Russische aanloop kan worden gezien als een reactie op de omstandigheid dat men zo lang en zo ver had achtergelopen. In dezelfde periode 1965-'67 werden in Amerika de plannen opge steld voor de volgende sprong 'voor waarts', de meervoudige kernkop, bij genaamd MIRV. Amerika heeft nog steeds 1054 raket ten, maar die kunnen op het ogenblik een kleine 1300 kernladingen naar afzonderlijke doelen brengen. Over enkele jaren moet volgens de plannen dat aantal tot ruim 2000 zijn gestegen. En die ontwikkeling wordt door het SALT-akkoord niet bevroren. Dat bepaalt alleen iets over het aantal raketten (dat met satelietfoto's vrij eenvoudig in de gaten te houden is), maar nadrukkelijk niets over het op en aanbouwen van foefjes aan die raketten (dat zich toch aan de waar neming van de tegenstander onttrekt, zodat een beperking vrijelijk zou kun nen worden ontdoken). De Russen lopen naar algemeen in zicht op het gebied van MIRV's tech nisch jaren achter, hoewel Amerika's defensieminister Laird elk jaar om- Met deze verfijning is ons beeld nog niet volledig, want de ene raket is de andere niet. Maar om die technische verschillen op hun waarde te beoorde len, moeten we. eerst even nagaan wat men zich nu voorstelt, met die raket ten precies te doen. Of liever, niet te doen, want de gevolgen van hun ge bruik zijn te gruwelijk. Zij moeten alleen door hun aanwezigheid, door het feit dat ze gebruikt zouden künnen worden, de tegenpartij van onverantwoordelijke acties afhouden. Als hij een verrassingsaanval zou on dernemen moeten die raketten hem in een 'tweede klap' nog 'onaanvaard bare schade' kunnen toebrengen. Om de gedachten te bepalen: voor het geval van de Sowjet-Unie heeft des tijds minister McNamara 'onaanvaard bare schade' getaxeerd op de dood van zestig miljoen Russen en de ver nietiging van dertig tot vijftig pro cent van de industriële capaciteit Dat lijkt een afdoende argument te gen onverantwoordelijke acties. Maar er is een manier denkbaar waarop de aanvaller zijn vergelding misloopt door namelijk met de eerste klap van zijn verrassingsaanval alle raketten van de tegenstander uit te schakelen. Daarvoor moet hij alleen erg goed kunnen mikken. Want voor het vernietigen van een stad is het voldoende als een raket maar ergens in een kilometers groot doelgebied terechtkomt. Maar een ra ket in een ondergrondse bunker wordt alleen door een voltreffer uitge schakeld. Hoe nauwkeuriger dus de raketten worden, des te meer aanlei ding bestaat er, hun eigenaar toch van agressieve bedoelingen te verden ken. De nauwkeurigheid van de Ameri kaanse raketten wordt de laatste jaren niet meer in kilometers, maar in honderden meters uitgedrukt. Zo ver zijn de Russen nog niet. Evenwicht In deze situatie speelt ook het bestaan van MIRV's een uiterst venijnige rol. In de oude situatie was het voor een aanvaller oodzakelijk om minstens een stuk of drie raketten op elke raket van de tegenstander af te vuren om zeker te zijn van één voltreffer. Alleen een grote numerieke over macht bood dus kans op succes en verstoorde daarmee het evenwicht Het evenwicht wès dus bijna niet te verstoren, en de getalsverhoudingen deden er dus niet zo toe. Sedert het technisch mogelijk is ge bleken, met één raket zelfs twaalf verschillende kernladingen op evenzo veel verschillende doelen af te vuren, ligt dat allemaal anders. Wanneer de nauwkeurigheid nog wat wordt opge voerd (en daar wordt aan gewerkt) zal Amerika over een paar jaar theo retisch in staat zijn alle Russische landraketten in een verrassingsaanval te vernietigen. Dat zou dan het twijfe lachtige nucleaire overwicht zijn waarop wij in de aanvang wezen. Twijfelachtig zou dat overwicht zijn, omdat de landraketten maar een on derdeel van het pokerspel vormen. Voor de raketten die door onderzeebo ten kunnen worden afgevuurd, kan namelijk ongeveer hetzelfde verhaal worden verteld, met één uitzondering, maar die is dan ook erg belangrijk. De grafiek toont in wezen hetzelfde beeld: de Sowjet-Unie vergenoegt zich jarenlang met een omvangrijke ach terstand en begint op een gegeven moment met een snel inhaalprogram ma. Ondertussen vervangt Amerika zijn enkelvoudige Polaris-raketten door de twaalfkoppige Poseidon. Het enige verschil is dat een onderzeeboot in de oceaan onvindbaar is, en dus niet door een verrassingsaanval kan worden uitgeschakeld. Maar die ene uitzondering betekent wel dat de hele theorie van de onge strafte verrassingsaanval letterlijk in het water valt Altijd zal de aangeval len partij immers zijn onderzeevloot overhouden voor de vergeldingsaan- val. Beide vloten zijn groot genoeg om elk de tegenstander 'onaanvaard bare schade' toe te brengen. Angst "Waar zit de moeilijkheid dan?', vraag je je ademloos af als buitenstaander. (Maar wie is buitenstaander in een nucleaire wereldoorlog?) De moeilijk heid is dat de Amerikanen bang zijn dat over een paar jaar onderzeeboten wèl zijn op te sporen. En dan zou de situatie even ongewis worden als zij met landraketten alleen ook zou zijn. Die angst wordt in wetenschappelijke kringen nauwelijks gedeeld. Maar hij bestaat, en daarom wordt ook de on derzeevloot van MIRV's voorzien, met alle ongewisse gevolgen van dien. In dit steeds complexere beeld kwam het zwaartepunt van het SALT-ak koord, de anti-raket, nog steeds niet voor. Dat was opzettelijk: hij is sinds de opkomst van de MIRV militair- strategisch niet zo belangrijk meer. Daarom kon hij ook betrekkelijk een voudig worden afgeschaft (want daar komt de beperking tot tweemaal hon derd stuks per land wel op neer). Hij was alleen nog maar ongelooflijk duur, en daarom hadden beide mo gendheden belang bij een akkoord dat een wedloop op dit onderdeel overbo dig maakte. Historisch De anti-raket heeft vooral historische betekenis, omdat het opstellen van 64 stuks rond Moskou in een periode dat Rusland op andere onderdelen achter stond, de aanleiding was voor de heilloze MIRV-operatie die de kracht van de Amerikaanse raketmacht moet verveelvoudigen. Een eenvoudig, maar in meer dan een opzicht kostbaar misverstand. Dat soort misverstanden kan in de voort te zetten dialoog over wederzijd se beperking van aanvalswapens mis schien, beetje voo; beetje, worden opgehelderd. Het bevorderen van die voortgezette dialoog is de grote waar de van het voorlopige SALT-akkoord. tot 27 gestegen. Niet minder dan 30 piloten worden sindsdien vermist. RUSSEN In de Zuidchinese zee zijn vier Russi sche onderzeeboten gezien, die uitge rust zijn met raketten. Het zijn sche pen van de E-klasse. De raketten hebben een bereik van 320 km. Tot nogtoe heeft de Russische vloot nog niets gedaan tegen de mijnen, die de Amerikanen bij Noordvietnamese ha vens hebben afgeworpen. Het is moge lijk dat de Russische oorlogsschepen, die een afwachtende houding aanne men, er liggen bij wijze van demon stratie zolang president Nixon in Mos kou is. Twee Amerikaanse vakbondsleiders hebben in Parijs een ontmoeting ge had met het_ lid van het Politburo in Hanoi. Le Doec Tho. Zij hebben de verzekering gekregen dat het Zuid vietnamese volk zelf zijn vertegen woordigers kan kiezen in een coalitie regering, die door de Bevrijdingsbe weging wordt voorgesteld. Zuid-Viet- nam zou geen communistische '■«ge ring worden opgedrongen. De enige die van een interim-regering moet worden uitgesloten is volgens Le Doec Tho de huidige Zuidvietnamese president Thieu. De vakbondleiders overhandigden Le Doec Tho een brief van senator Ed ward Kennedy, waarin gevraagd wordt de identiteit vrij te geven van de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noordvietnamese handen. Kennedy leveren aan een neutraal Land als Zweden. stelt voor, de krijgsgevangenen uit te NEW DELHI (AP) Op 28 juni beginnen in de Indiase hoofdstad New Delhi de vredesbesprekingen tussen de Indiase premier Gandhi en de Pakistaanse president Bhoetto. De agenda is nog niet bekend, maar wel, dat de twee leiders voornemens zijn te trachten een 'duurzame vrede' te bereiken tussen de twee landen die, sinds zij 25 jaar geleden onafhan kelijk werden al driemaal met elkaar in oorlog zijn geweest. Dezer dagen is een eind gekomen aan de radio-aanvallen, die de twee landen voortdurend op elkaar uitvoerden, zulks in verband met het komende overleg. Vorige maand al had de Indiase pre mier meegedeeld, dat de Indiase radio- en televisieprogramma's 'getrouwe lijk de Indiase wens zouden weerge ven om tot een duurzame vrede met Pakistan te komen' en dat deze pro gramma's op geen enkele wijze zou den voortgaan 'kwade wil te kweken tussen de volken van India en Paki stan. GENEVE (UPI) Het Internationa le Rode Kruis heeft gisteren bekend gemaakt, dat het twee afgevaardigden naar Boeroendi gezonden heeft om te pogen, een einde te maken aan de slachting op grote schaal van burgers door het leger. Het Internationale Rode Kruis heeft ook een hulpoperatie op touw gezet en een eerste zending medicamenten is gisteren naar Boejoemboera verzon den. Functionarissen van de VN voor vluchtelingenzaken hebben verklaard, dat het aantal slachtoffers in Boeroen di op het ogenblik waarschijnlijk 100.000 bedraagt. BELFAST (Reuter. UPI) Twee doden en 38 gewonden zijn gisteren in de Noordierse hoofdstad Belfast gevallen toen een zware bom ontplof te die geplaatst was in een geparkeer de auto op de markt in het centrum van de stad. Op het moment van de explosie was het zeer druk op de markt. Er was van te voren geen waarschuwing gegeven. Ook elders in Ulster zijn gisteren bommen ontploft Die veroorzaakten alleen materiële schade. De belangrijkste oppositiepartij in Ul ster, de sociaal-democratische en ar beiderspartij (SDLP) heeft gisteren haar rooms-katholieke leden opgeroe pen samen te werken met het Britse bestuur. De partij heeft ook aangebo den onderhandelingen te openen met de protestanten. Waarnemers achten dit een belangrijk succes voor minis ter Whitelaw, die de regering over Noord-Ierland op last van Londen ne gen weken geleden overnam. De oppo sitiepartij steunt het verzet van de rooms-katholieke vrouwen tegen de terreur van de IRA. De partij meent dat de doeleinden van de IRA nu langs vreedzame weg bereikt kunnen worden. WARSCHAU (AP) De Poolse Staatsraad heeft het verdrag met West-Duitsland bekrachtigd, een week nadat het in de Bondsdag een krappe meerderheid heeft behaald. Het belangrijkste artikel uit het ver drag is de Westduitse erkenning van de westelijke grenzen van Polen. Ver der legt West-Duitsland zich in de verdragen neer bij de het gebiedsver- lies als gevolg van de Tweede werel doorlog. Door de Poolse erkenning van het verdrag is het herstel van de diploma tieke betrekkingen tussen de twee landen een stap dichterbij gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7