Kalkar: gevaar een in de i achtertuin? dichtbij Mislukken confessioneel beraad heeft verstrekkende gevolgen srstandig sportief 3gelukt met tractor Eenzame race over oceaan 'Witte krakers' bereiken uitstel van huizen sloop V/KWARTET ZATERDAG 27 MEI 1972 W Binnenland T5/K5 tin in ii laar ter Udink heeft er verstandig aan n, de geplande uitbreiding van de venindustrie in Zuidwest-Neder- opnieuw ter discussie te stellen, alleen verplicht hij daarmee zich- zijn zaakjes nog eens grondig te nemen, maar hij legt die chting in feite ook op aan de icies, gemeenten en industrie pen. Dat verdient te worden toege- want de ontwikkeling dreigde in dan één opzicht spaak te lopen, jn de meeste plannen gebaseerd veronderstelling, dat het bedrijfs- nog geruime tijd een sterke be- elling voor vestiging in de 'gou- lelta' aan de dag zal leggen. Deze vijze doet de werkelijkheid ge- aan. Weliswaar is de industrie wel resseerd in het Rijnmond-gebied chter nagenoeg vol is), maar voor ng in Zeeland en West-Brabant t aanmerkelijk minder animo. Al makkelijk zouden daar industrie tien kunnen worden aangelegd, tan het bedrijfsleven minder be- heeft dan de aanleggers wel 1 wensen. Het industrieterrein bij lijk, dat tot op heden geen nieu- drijven heeft kunnen aantrekken, n dit opzicht als een waarschu- voorbeeld worden beschouwd, nder aspect betreft de werkgele- Volgens berekeningen van de lanologische Dienst zijn 50.000 landse werknemers nodig om de de industrie te laten draaien, er wordt nu al ernstig rekening ehouden, dat deze schatting wel aan de zeer zuinige kant zou zijn. Wie dit in aanmerking zal zich moeilijk kunnen ont- n aan de klem van de vraag, belangen uiteindelijk met deze riële groei zullen zijn gebaat. De en van de doorsnee-bewoner van est-Nederland? Dat is een veron- ling die deze doorsnee-bewoner iet een verdere aantasting van egionale milieu in het vooruit- waarschijnlijk weinig zal aan- Moeilijk soort kernreactor in het Oosten tOil; verband is het opvallend, dat ir Udink de mogelijkheden waar- ns land beschikt om de industrië- :i in goede banen te leiden, nogal relativeert. De beslissingen, zo hij, worden genomen in Londen, i'ork en Düsseldorf. De Neder- overheid zou daar maar weinig ic of af kunnen doen. Nu is het c/aar, dat in onze maatschappij xheid het bedrijfsleven niet kan hten, zich te vestigen op plaat dat bedrijfsleven niet aanlok- aar een beleid dat vestigingen laaide plaatsen verbiedt, zonodig stevige industriële pressie in, och in Nederland gevoerd kun- orden. Dat daardoor sommige en zullen uitwijken naar het and. is geen gewaagde veronder- Maar als we dat risico niet aanvaarden, hoe zal er dan in and ooit een behoorlijke ruimte- deningspolitiek kunnen worden 1? En wat is, als dat risico ons ir is, de waarde van het instru- ium dat de regering ontworpen >m een selectief investeringsbe- het westen van het land moge maken? er 1 bilconsumenten (en dat zijn er in id nogal wat) hebben zich te- 5j^{s verheugd op de televisie-uit- ld.fe van de wedstrijd West-Duits- al Rusland, die gisteravond, vanuit j11, [mpisch Stadion in München nog >r de NCRV zou worden ver- de] litzending is verijdeld door de omdat de NCRV onervaren in het regelen van dit soort la'sverzuimd had om bij lig:)! toestemming van de voetbal- verwerven, iet op zichzelf al verbazingwek- ifibildat de KNVB het recht heeft hoitn om naar mag worden 'eiMomen: tegen de wens van veruit gjste consumenten in buiten- i J voetbalprodukties van het gej te weren. Welke andere amuse- l Organisatie beschikt over zo- welacht tot bevoogding van het Maar alia, dat publiek schijnt digi te laten aanleunen en het moet knk maar hebben wat erbij staat. >kt toverachtig is het echter, dat 0p^jVB die macht gebruikt om een nifvereniging wegens een verklaar- -en trgissing af te straffen. De heren Vtl KNVB-bestuur mogen dan (dat me]we tenminste aan) verstand van [jebben, aan gevoel voor sportivi- lijnt het hun in hoge mate te kt jeUjn verslaggever i %ARDEN In het Friese dorp aaI] (gemeente Wonseradeel) is üddag de 29-jarige landbouwer 11 jjkels uit Winsum om het leven 1 De man, die bezig was niet 'De4uilen van gras, raakte onder 1 e»ntelende landbouwtractor en Pr<p ter plaatse, bale Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Als iemand een nieuw soort kerncentrale wil bouwen en hij zegt er bij dat hij dat voorzichtigheidshalve in een wat dunbevolkt gebied wil doen, dan roept dat toch allerlei nare gedachten op. Zeker bij de mensen die het genoegen hebben in dat dunbevolkte gebied te wonen. Die nare gedachten zijn dan ook prompt ontstaan in de streek rond Kalkar, waar in samenwerking tussen West-Duitsland en de Benelux het prototype van een snelle kweekreactor gaat verrijzen, de SNR-300. Tot in Nijmegen en Gennep toe heerst het gevoel dat er iets gevaarlijks wordt gebouwd in de achtertuin. Gisteren praatten wij met de man die vindt dat een 'betrekkelijk geïsoleerde vestigingsplaats' voor de SNR valt aan te bevelen, ir. R. G. Schölvinck van het Reactorcentrum Nederland, die bij het veiligheidsonderzoek betrok ken is. Zijn voorkeur voor een dunbevolkt gebied hangt beslist niet samen met de wens, het aantal doden en gewon den te beperken voor het geval dat de vlam in de pan slaat. Rampen van een dergelijke omvang zijn onvoorstel baar. In het ergst denkbare geval zouden er alleen zoveel radioactieve stoffen kunnen vrijkomen dat de om geving op een termijn van enkele uren zou moeten worden geëvacueerd. Niet wegens dreigend levensgevaar, maar omdat zij meer radioactieve straling zouden oplopen dan de voor schriften toestaan. Zo'n evacuatie kan beter worden geregeld in een gebied waar niet teveel mensen wonen. Dat betekent overigens niet dat de boeren in de omgeving straks maar vast een ingepakt koffertje naast hun bed moeten zetten. 'De veiligheidsnor men voor grote kerncentrales, onver schillig van welk type, streven bij voorbeeld naar minder dan één ern stig ongeluk per miljoen bedrijfsja- ren.' Dat zijn natuurlijk erg theoreti sche getallen. Heit merkwaardige is alleen dat weliswaar in oktober de eerste paal voor SNR-300 de grond in moet, maar dat de theorie van hoe het allemaal precies fout zou kunnen gaan en hoe je dat kunt voorkomen, nog in beweging is. Het onderzoek naar een aantal storingstypen zal nog op volle kracht draaien terwijl de eerste fasen van de constructie wor den uitgevoerd. (De totale bouwtijd moet 51/2 jaar bedragen). Haast Mag je, als er nog dergelijke onzeker heden zijn, dat ding wel gaan bou wen? Is dat niet een erg merkwaardi ge volgorde? Waarom die haast? Ir Schölvinck: 'Het is niet gemakkelijk te verdedigen. Maar ik geloof toch dat deze aanpak juist is.' Want je kunt gewoon de kans dat je dingen belang- te voren op papier en in modelproe- ven op hun waarde schatten. Je loopt gewoon de kans dat je dingen belan- rijk vindt die het in de praktijk helemaal niet blijken te zijn, en dat je toch nog effecten over het hoofd ziet die in de praktijk wèl belangrijk blijken. De enige mogelijkheid is om, met alle kennis waarover je beschikt, een reac tor te maken waarin de denkbare ongelukken worden vermeden, als er toch iets fout gaat, de gevolgen tot aanvaardbare omvang worden beperkt En dan zul je in de praktijk, voorzich tig beginnen, er achter moeten ko men of het inderdaad allemaal werkt zoals je dacht dat het zou werken. Je doet ervaring op die je in volgende reactoren weer verwerkt. Zo is het ook gegaan met de thermi sche kernreactoren die op het ogen blik gebruikelijk zijn. De eerste werd twintig jaar geleden gebouwd en op het ogenblik wordt er nog steeds onderzoek verricht naar de veiligheid. houden. Wij proberen de risico's te vergelijken met gevaren die op ande re gebieden acceptabel worden geacht. 'Stel nou dat ik duizend ton staal ter beschikking heb. Daarmee kan ik bui tenom de twee afdichtingswanden van de nieuwe kerncentrale in Borssele nog een derde afdichting maken. Ik kan er ook een middenbermbeveili ging mee maken voor die weg hier. (We zitten in de kantoren van Nera- toom aan de drukke Haagse Laan van Nieuw Oost-Indië.) En met die mid denbermbeveiliging zou ik meer le vens redden.' Toch blijven dit moeilijke vergelijkin gen. De normen blijken ook nog steeds in beweging te zijn. Zo is er de klassieke vraag van het neerstortende vliegtuig. Om een kernreactor worden mooie degelijke afdichtingen gebouwd die de radioactieve stoffen aan de goede kant van de muur moeten hou den. Stel nou dat er een vliegtuig precies op het reactorgebouw neer stort. Die kans is ongelooflijk klein, een speld in een hooiberg is er niets bij. Mag je daarom het risico nemen dat bij die gelegenheid de omhulling gekraakt wordt en het inwendige van de reactor bloot komt en verspreid wordt? (Een ongeluk dat bepaald an dere maatregelen nodig maakt dan evacuatie op een termijn van enkele uren.) Ja, zei men tot voor kort algemeen, dat risico is zo klein, dat mag je nemen (of men dacht er eenvoudig niet over na). Nee, zegt sedert enige tijd de Westduitse commissie voor reactorveiligheid, een centrale moet wèl tegen een vliegramp kunnen. Op dat idee kwam men overigens toen het chemieconcern BASF vergunning vroeg voor het bouwen van een kern centrale midden in een gigantisch industriegebied. Met als gevolg dat BASF zich erg gepakt voelt (ze moch- Bij deze overzichtstekening van wat in Kalkar wordt gebouwd, moeten de SNR-mensèn tegenwoordig een mondelinge aanvulling geven. 'Links buiten liet beeld' staat de koeltoren, sedert de West duitse overheid het opwarmen van de Rijn door afgewerkt koel water heeft verboden. Gerard Dijkstra (27) wordt niet koud te vergelijken, omdat je alles alleen of warm bij het idee dat hij straks 21 moet doen. Maar ik heb al tweemaal dagen in alle eenzaamheid op zee 500 mijl alleen getraind, dus ik heb moet doorbrengen. Want het is juist enig idee ivat het is'. Het lijkt onmo- die eenzaamheid, die eentonigheid en gelijk een schip van 21 meter lang, natuurlijk de enorme afstand van een 5.30 meter breed, een gewicht van 24 kleine 5000 kilometer, die de Transat- ton en een zeiloppervlak van 250 lantic Race voor solo-zeilers tot de vierkante meier in de hand te hou- zwaarste en moeilijkste zeilwedstrijd den. 'Je moet je beperkingen opleg van het jaar maakt. Gerard Dijkstra gen. Op dit schip is een automatische is in het veld van zestig boten de zelfbesluringsinrichling, ivaardoor je enige Nederlandse deelnemer en be- kunt slapen terivijl het schip door- hoort tot de favorieten. 'Een Engelse vaart. Ik stel me voor elke dag vier- bookmaker heeft mij voor een tweede maal twee uur te slapen'. De Second plaats genoteerd. Ik houd het op een Life, zoals het schip is genoemd, is plaats bij de eerste vijf. Dat moet wel het op één na grootste in deze zeilra- lukken'. ce. Alleen een Frans jacht van 40 De voluit genaamde Single Handed meter lengte overtreft het. Transatlantic Race is een wedstrijd Over het nut van zo'n zeilrace zegt van Plymouth tot Newport op Rhode Dijkstra: 'Diverse bedrijven kunnen Island, die in 1960 voor het eerst zo hun materiaal uitproberen. Door- werd gehouden. De toenmalige win- staat dat materiaal een dergelijke naar, Francis Chichester, had voor de zware race, dan weten ze dat het goed afstand iets meer dan veertig dagen is.' Na de race zal hij dan ook een nodig. Vier jaar later de tweede paar dagen bezig zijn met rapporten race deed Eric Tabeley het in 27 schrijven. Het zijn ook deze bedrij- dagen en in 1968 bracht G. J. Williams ven, die het hem mogelijk maakten die tijd terug tot 25 dagen en 20 uur. aan de race mee te doen. Dijkstra hoopt de afstand in 21 dagen Op 17 juni begint voor Gerard Dijk te overbruggen, stra een periode van absolute een- Gerard Dijkstra is zo langzamerhand zaamheid. 'Ik kan er wel tegen. Het is een beroepszeiler geworden, die voor een vreemde sensatie, maar dat merk zijn werf The Southern Ocean Ship- je later op de wal pas goed. Dan voel yard Ltd regelmatig schepen de ocea- je je een beetje wereldvreemdEr zijn nen overzeilt. 'Vaak moest ik boten mensen geweest die er niet tegen naar West-lndïè bregen. Verder heb konden, die aan het schip vastgebon- ik aan alle grote zeezeilwedstrijden den moesten oorden, omdat ze van meegedaan, maar meest als beman- wanhoop overboord dreigden te sprin- ningslid. Deze wedstrijd is met niets gen.' mazzel ten niet bouwen), en dat de SNR in Kalkar bestand zal zijn tegen neer stortende vliegtuigen. Gek eigenlijk, zegt ir. Schölvinck, dat je juist in de kerntechniek zo op dat soort dingen gaat letten. Eigenlijk ligt het Olympisch stadion vreselijk dicht bij Schiphol. Je moet je niet voorstellen dat daar op zondagmiddag een vliegtuig Ineer- stort. Maar daar denkt niemand aan. Normen De veiligheidsnormen in de kerntech niek zijn scherper dan waar ook, en daar gaat zelfs een invloed van uit op andere bedrijfstakken. De laatste tijd zie je bijvoorbeeld de chemische in dustrie contact leggen, aldus ir. Schölvinck, om bij ons ontwikkelde methoden over te nemen. Omgekeerd bekeken worden in de chemische in dustrie risico's gelopen die naar onze maatstaf onvoorstelbaar zijn. Overigens zou een neerstortend vlieg tuig in Rijnmond heel opmerkelijke ongelukken kunnen maken. 'Het klinkt misschien gek, maar je zou kunnen zeggen dat wij het geluk van de atoombom hebben gehad', zegt Ne- ratoom-directeur ir. W. W. Nijs. Nog voordat er sprake was van industriële toepassing zijn we zo indrukwekkend met de neus op de gevaren gedrukt, dat we die van het begin af aan niet hebben kunnen verwaarlozen. In dit eerste artikel ging het om de veiligheidsfilosofie van de Nederland se reactorontwerpers. Op de techni sche middelen, waarmee zij die veiig- heid nastreven komen wij nader te rug. ADVERTENTIE Een krentetibol gaat een stuk t langer mee. En blijft in weer en wind smeuïg, smakelijk en gezond. Denk eraan als u de bakker ziet. Max Tailleur heeft zijn boek 'Mazzel man en Nebbisjman' gisteren van de Nederlandse Blindenbibliotheek in Den Haag in brailledruk ontvangen. Reactie van de moppenverteller: Tot nu toe was het zo, dat je een mop moest voelen met je hart. Maar van daag is waarheid geworden, dat je een mop ook kunt voelen met je vingers Over dat voelen van een mop zei hij nog: het is geen zonde een joodse mop te vertellen, het is wel zonde als je een joodse mop niet begrijpt. Deze uitlating wordt volgens em dan de beste in zijn volgende moppenboek. Max Tailleur wist dit alles te vertel len, terwijl hij wezenloos was van de pijn, omdat hij gisteren zijn voet had verstuikt. Toch was hij naar Den Haag gekomen om zijn moppen in braille te ontvangen, omdat de brail- leband de eerste is, vervaardigd uit een telexpondsband, die na bewerking door een computer de volledige geau tomatiseerde brailledrukmachine kan voeden. 'We zijn de laatste fase ingegaan van onze research', vertelde de directeur van de blindenbibliotheek, de heer J. van Rossum. 'Nog een hindernis moe ten we nemen, dan kunnen we de brailleboeken direkt maken met de ponsbanden, die worden geleverd door de grafische industrie.' Voor de lec tuurvoorziening voor blinden zal dit zeer belangrijk zijn. De kloof tussen het zwart-wit schrift en het braille schrift zal dan in principe zijn over brugd. Directeur Van Rossem had ook goed nieuws over de gesproken lektuur. De ontwikkeling van de compact-recor ders, die zeer makkelijk te bedienen zijn, is zeer gunstig voor het gespro- door P. L. van Enk De partijleiders van de KVP heb ben gisteren glashard de berich ten ontkend dat zij niets meer Dat onderzoek groeit met de techniek zouden zien in het overleg in de mee, je leert zulke installaties beter contactraad met ARP en CHU. kennen, je kunt inderdaad sommige hersenschimmen waar je vroeger be zorgd over was gewoon laten rusten. En naar mate er reactoren voor grote re elektrische vermogens worden ge bouwd komen de problemen weer an ders te liggen. Grenzen Het mceilijke is om ergens een grens Iets anders mocht ook niet wor den verwacht: wanneer de KVP- delegatie in de contactraad eerlijk zou zeggen dat zij schoon genoeg heeft van 'het eeuwige gezeur' van ARP en CHU over het ver trekpunt, dan zou zij openlijk de schuld op zich nemen van de mis- nei inueiiijKe is om ergens een grens kkj on/ptip rlat aan te vinden. Want veiligheid kan nooit tUKKmg van een opzetje dat aan absoluut zijn. De vraag is alleen, waar je maatschappelijk gezien moet Van een onzer verslaggevers IJSSELSTEIN De 'witte Krakers' die het afgelopen weekeinde vijftien huizen in de Julianawijk in IJssel- stein die op de nominatie stonden om gesloopt te worden, hadden gekraakt, zijn gistermiddag vertrokken. Zij be sloten hun kraakactie te beëindigen, nadat de IJsselsteinse woningbouwver eniging schriftelijk had verklaard de sloop van de 58 huizen in de Juliana wijk uit te stellen. Vier huizen zijn inmiddels al met de grond gelijkge maakt. In de komende drie weken zal alsnog worden nagegaan of de huizen voor bewoning geschikt te maken zijn. De staatssecretaris van volkshuisves- tin, drs. K. W. Buck, zal opnieuw bekijken of de ramingen, die destijds gedaan zijn voor het weer bewoonbaar maken van de huizen niet te hoog zijn gedaan. Ook het katholiek insti tuut voor volkshuisvesting zal een oriderzoek instellen. De burgemeester van IJsselstein, drs. Timmermans, heeft bemiddeld tussen de 'Witte Kra kers' en de woningbouwvereniging. Van hem is ook het verzoek afkomstig de sloop drie weken uit te stellen. vankelijk zoveel leek te beloven: het altijd durende verbond van de drie confessionele partijen. Het dol vermakelijke zwarte pieten- spel is weer in volle gang. De partij leiders trekken naar buiten toe een braaf gezicht maar proberen zich ach ter de schennen zo voordelig mogelijk te draaien uit een affaire, die tot weinig goeds meer kan leiden. Het is een spel dat naar buiten toe een weinig verheffende indruk zal maken; daarom zij hierbij aangete kend dat het wordt gespeeld door mensen die oprecht menen dat het nodig is om voor land en volk een 'goede zaak' te bereiken, zoals dat tegenwoordig heet. Dit spel latend voor wat het is, doet men er het beste aan er van uit te gaan dat de confessionele samenwerking er niet zo best voor staat. De theologische en filosofische achter gronden zijn zo langzamerhand be kend genoeg. Een misschien even be langrijke oorzaak van het echec is dat de vijf jaar durende samenwerking binnen en buiten het parlement blijk baar niet heeft kunnen verhinderen dat het onderlinge wantrouwen meer toe dan af neemt. De ARP neemt het VP-voorzitter De Zeeuw kwalijk dat hij met zijn inter views, verklaringen en artikelen over de open partij de' gevoeligheden van zijn protestantse vrienden op dit punt niet in het minst heeft ontzien. Het AR-kader is voor de KVP-top zo schuw geworden als een muis voor eep peots. En de KVP verdenkt er de ARP van dat zij een eenwording zo Hoe het ook loopt: de PvdA zal er zijde bij spinnen lang uitstelt om pas toe te slaan wanneer de KVP, door een nieuwe verkiezing gedecimeerd, klaarligt om opgerold en ingeslikt te worden. Alleen de CHU volhardt nog in kin derlijk geloof in de nieuwe christelij ke partij (NCP). Maar het wonder dat voor de vorming van die partij vereist is. is in de politiek nog nooit ver toond. Contact zoeken... De gevolgen van een mislukking van het confessionele beraad zullen waar schijnlijk verreikend zijn. De KVP r.al proberen dan maar zonder haar con fessionele vrienden het nieuwe pro gressieve beleid te realiseren dat de drie gezamenlijk zo opgewekt dachten op te zetten. Voor De Zeeuw en zijn vrienden betekent dat: zo snel moge lijk contact zoeken met de PvdA, die van haar kant afspraken vooraf moet eisen. De met De Zeeuw verwante KVP- intellectuelen hebben tegen dat soort afspraken nooit overwegende bezwa ren gehad. Zij zullen integendeel ver heugd de oude veldkampiaanse ideeën inzake het gematigde districtenstelsel en de kandidaat-formateur ter ont dooiing uit de ijskast halen, ideeën die wonderwel passen bij de staats rechtelijke plannen die PvdA en D'66 vorig jaar samen hebben uitgebroed. De nu zittende Tweede Kamer-fractie van de KVP zal dat allemaal wel niet zo leuk vinden, maar zal het moeten nemen zoals het is, wanneer de partij top er in zou slagen, de aanhang zover te krijgen. Voor de ARP zou dit alles alleronaan genaamste gevolgen kunnen hebben. Bij veel antirevolutionairen leven staatsrechtelijke ideeën die op die van de WD lijken, zij vinden dat zij de PvdA niet nodig hebben om in ver kiezingscampagne progressief uit de hoek te kunnen komen. Zolang de slopers nog niet begonnen zijn, de AR-zuil te ontmantelen, zul len zij er geen zin in hebben, zich in de verkiezingsstrijd achter formateur Den Uyl te verschuilen. Maar het alternatief zou in die voor Nederlandse verhoudingen vol slagen nieuwe situatie zijn, dat de ARP met de WD de oppositie in moet. Het siert de anti-revolutionai ren dat zij in het voeren van opposi tie waarschijnlijk niet erg bekwaam zijn en bovendien is het gezelschap wat mistroostig. Er wordt in de AR-kring nog op gehoopt dat de top van de KVP het in de eigen partij zal verliezen: dat de KVP er alsnog in zal berusten dat met de komende verkiezingen nog geen fu sie van partijen komt, maar alleen een gemeenschappelijk programma en een samem-oeging van lijsten met drie lijsttrekkers. Maar dat zou voor De Zeeuw en zijn medestanders onaan vaardbaar zijn. Zij zouden de KVP waarschijnlijk gedag zeggen en met hen de laatste restanten van de intel lectuele mankracht die je nog kunt vinden. Wat er dan over zou blijven is niet om over naar huis te schrij ven. Prelude Hoe het ook loopt, de PvdA spint er zijde bij. Van der Louw en Den Uyl zullen er vandaag op de partijraad in Utrecht wel op preluderen, Van ken boek. Over vijf jaar zullen ver moedelijk de gewone bandrecorders nauwelijks meer voor dit doel worden gebruikt. Niet alleen blinden, maar ook motorisch gehandicapten en be jaarden hebben veel baat bij de cas setterecorders. Bovendien worden de uitleningen aan de laatste twee cate gorieën gesubsidieerd. Een voordeel van de casetterecorder is verder, dat de vervaardiging van de bandjes (re- produkties van de moederband) acht keer zo snel kan verlopen, voor het gesproken weekblad voor blinden biedt dit veel perspectief. Tenslotte deze nog: Max Tailler: 'De ene Amsterdammer tegen de ander: weet je dat de Floriade is geopend? Antwoord van de tweede: 'Had dat eerder gezegd, dan had ik een bloe metje gestuurd.' In ruil voor de brail- le-banden schonk hij de blindenbiblio theek namens een grote fabriek in Eindhoven 5 casetterecorders. dagbladprijs De heren P. van Bakkum, J. van Capel, G. Gerardts, R. Horeman, H. Rodenburg en W W. M. de Valk vormen samen de financiële redactie van De Volkskrant en hebben met hun berichtgeving, beschouwingen en commentaren over de dollarcrisis vo rig jaar de prijs voor de dagbladjour nalistiek 1972 verdiend. Ze mogen nu samen één penning en 2.500,delen. urine Wie een keus moet doen uit vele sollicitanten, doet er goed aan te letten op de hoeveelheid urinezuur die deze mensen in hun lichaam ber gen. Volgens de 'Geneeskundige Gids' is er een duidelijk verband tussen het u rinezu u rgehalte en de mate van energie. Mensen met een hoog gehalte aan deze stof bezitten een grote mate van energie en zijn op zeer uiteenlo pende gebieden bijzonder actief. Dit opmerkelijke nieuwtje voor de man die personeel moet aannemen, is te lezen in het tijdschrift 'De bejaarden', dat er echter niet bij vermeldt, hoe zo'n man zijn sollicitant op zijn of haar urinezuurgehalte dient te onder zoeken. LOWIETJE der Louw vermoedelijk wat hoopvol ler dan Den Uyl. Van de partijvoorzit ter is bekend dat hij de laatste tijd tot het standpunt van Han Lammers en Marcel van Dam is bekeerd: Hij wil de PvdA in de regering zien en dat gaat nu eenmaal niet zonder medewerking van de hele of halve KVP. Den Uyl is met meer ervaring inzicht en geduld gezegend: hij zal wel beseffen dat er in de treurige financiële situatie van het land wei nig progressiefs te doen valt. Zijn be leid zou zeker de eerste jaren niet van dat van het kabinet-Biesheuvel te onderscheiden zijn. En Den Uyl heeft het beleid-Biesheuvel zo vaak voor rechts uitgescholden dat zijn aanhang voortzetting ervan onder de rode vlag niet zou dulden. 'Het kabinet-Biesheu vel heeft nog niet voldoende aan kant gedaan', heeft hij een tijdje geleden openhartig gezegd. Zonnige Illusie... Hoe weinig er nog aan kant is wordt nog het meest door het kabinet Bies heuvel zelf ervaren, dat voorttobt om een begroting in elkaar te draaien, zoals we er nog nooit een gezien hebben. Behalve het miljarden-tekort heeft het kabinet nu ook een pakket vak- bondseisen te behandelen gekregen, dat samengesteld moet zijn in de zonnige illusie dat liet tekort hele maal niet bestaat. Met een vrolijk gezicht vragen de bonden voor zich zelf een reëele loonstijging van twee procent en vegen zij tegelijkertijd heel losjes een kleine fiscale tege moetkoming aan dé zelfstandigen van tafel die moeten blijkbaar nog wat langer bloeden. Voor de vooruitgang van progressief werknemend Neder land. Minister Nelissen (financiën) heeft aan zijn collega's zware bezuinigings- eisen gesteld. Het kabinet beweegt zich op de rand van demoralisering, de ministers inclusief grote bezui nigers als Drees zijn op hun eigen departementale belangen teruggeval len. Ieder vecht voor zijn eigen win kel. Er zal de komende zes weken maar weinig voor nodig zijn om de hele boel in elkaar te laten storten. En dat zou dan voldoende zijn om de chaos te completeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5