Vuiscodewoordraadsel m I 2500 gulden beloning PTT aterplanten, hoe en waar nderboeken Boekenetalage Omstreden Duitse wekaminenhandelaar hier niet gewenst uw probleem ook het onze Vakbonden willen coördinatie op Europees niveau IjDW/KWARTET ZATERDAG 27 MEI 1972 Blnnenand T19/K19 piekeren maar puzzelen oplossing opgave nr. 536 [nr. G. van Vorden agstuk van de heer S. Jonk- 13) te Geldrop viel niet mee, iet als men onsystematisch te ng. letters van het 'geheim- in het vierkant worden in de naastliggende letter de figuur van dit geheim- uit twee gedeelten, die men, een schaak- of dambord de de zwarte kan noemen. Be- we bijvoorbeeld bij de derde in het eerste woord (lakmoes; ode UMRINJO); deze derde is de eerste letter van het woord kous (code WATC). staan de R en de W in gedeelte van de codefiguur rt, als we de F op wit ne- [aande vindt men al spoedig en de zwarte codeletters, op de Q na. re de letters van één kleur; B, J, M, O, R, T, W, X, Y. komt de R in combinatie LAK M 0 E S A H B A C H T E 0 A T E L R E E EMU L S I E A B 0 N N E E M S E R R N T F J D A N I M 0 V F SEN I 0 R E 0 0 R L 0 G N Y K E P E R E L SER I E I S R D Z I E V S 0 K A P I G A D E F I L E R 0 N D I N G B E R 0 M A N E T B F Z 0 R V V S 0 V E R V E G 0 L I F A N T E I Y J A M E A 0 LIT A W I E A A R D R Y K F y a L V X I T N C G M A 0 S B E R K V Z J P D H met vier letters voor (RB, RD, RJ en RW) en deze kan dus niet in een hoek staan. Zo voortredenerend kan de codefiguur worden gevonden, al kost het heel wat zweetdruppeltjes. Maar men kan de zaak nog wat sneller vinden als men ook naar de woorden (en niet alleen naar de codetweetallen) kijkt. De heer A. Eendebak (133) te Voor burg merkt bijvoorbeeld op, dat 20 horizontaal (in code KAPUNX) op de X na in één groep komt, waardoor vier der letters uit de eerste groep £0 (7) (beginnend met B) moeten worden gekozen; en in die groep komen slechts twee klinkers, de O en de Y voor. Er zijn slechts weinig woorden te maken (roomys, oortje, ylbode, oor log). De redactie behoudt itch het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Daar de oplossingstermijn is verlengd tot eergisteren kan ik noch de waarderingscijfers noch de prijs winnaars geven. Die volgen tegelijk met de volgende puzzel, dus over veertien dagen. begint de belangstelling ter in de tuin te stijgen. Niet inst door de kant en klare van asbest-cement en kunst voor de liefhebber heel wat problemen opleveren dan de n een vijver. Het gemak van riekmatig bassin is bovendien het kunnen verslepen tot het ns bevalt. Wel is het in ver- :t de tuinaanleg wenselijk om daarbij aan te passen en er lige plaats voor op te zoeken. Uurlijke oeverbegroeïng is op jze uiteraard onmogelijk. Af- van de randen met turven, zich diverse varensporen en zullen nestelen en die wij met moerasplanten laten be- kan een boeiende overgang rest van de tuin zijn. In eenplaten en rode handvorm- ien we ook een aantrekkelijke g, mits ze enkele centimeters rand boven het water uitste- lar tussen en er achter kunnen rotsplanten en andere bodem- ers worden toegepast. De vij- anting zelf kost menigeen •ekens, maar er zijn op dat speciale kwekers in Boskoop Ida die wat de keuze betreft ig zullen houden met de afme- van onze vijver. Bij het ge- •an nieuw materiaal verdient [beveling eerst enige keren het te verversen vóór we tot be- g overgaan in verband met ijke afscheiding. De beste tijd ins klimaat waterplanten uit te ligt tussen half mei en begin ver het algemeen houden wa- en van leemhoudende grond kleine objecten spreiden we een laag van deze voedzame >p de bodem uit ter hoogte van timeter. Een mengsel van 2 eem met 1 deel goed verteerde geeft gunstige resultaten, oede tuingrond met koemest ebruikt zal de bovenste laag mest vermengd mogen zijn •uiling van het water te voor- De Duitse deskundige Klaus :k is van mening dat eerst een 5-10 centimeter turfmolm op m uitgespreid moet worden en het grondmengsel tot een to- 30 centimeter hoogte. Zijn is dat hierdoor algengroei >orkomen, maar het water wel tbruine kleur krijgt. Dat wa- en droogte slecht verdragen is lijk en daarom deponeren we ntvangst dan ook eerst in een of teil met water. Planten met orden in de aardlaag geplant raterlelies. Daarbij moeten de juist boven de aarde uitste- faar kans bestaat op bovendrij- orden de planten in een mand tedzame grond geplant, die met verzwaard op de bodem wordt laten. Planten die op het water en zogenaamde ondergedoken worden niet verankerd, maar meer in het water gegooid, iplanten worden 7-10 centimeter eplant. Tegenwoordig wordt aan water de voorkeur gegeven in met toenemende schadelijke ling van sloot en plas. Eenmaal vooral rustig laten staan en ens 's winters het bassin laten erhalen, die in vreemde landen kunnen meer aanspreekbaar an aardrijkskundelessen. Maar iet er wel wat instaan over zo'n eels onbekend land en volk. atste geldt stellig voor twee •enverhalen, die zijn uitgeko- J Leopold-Den Haag. Het eerste >e luipaard', een vertaalde ge mis over een Ethiopische her gen, Tibeso Die krijgt te ma lt de verdwijning van een kalf. t als een kleine detective erzoek uit en weet de dief te keren. Dat is niet een luipaard, ien dacht. Overigens wort Tibe- held van de streek, omdat hij laagt het luipaard te doden, dan heeft hij heel wat bange •en achter de rug. Het boek. wen door Cecil Bödker kost Siny van Iterson schreef het 'Om de Lagune Grande', dat >mbia speelt en waarin Caelos met zijn moeder terugkeert lun hacienda 'Payande'. Over ide huis hangt echter een ge- ïzinnige waas. Carlos' vader was Aaar geleden verdwenen, nie- weet wat er precies gebeurd is. W speurtocht leert de jongen r n slechte mensen kennen. Het is vooral boeiend om de be- Ig van het land en de leefwij- de mensen. Alleen: de hoofd- l hadden best titels kunnen L Dit boek kost 13,90. EO (8) Naar aanleiding van de klacht door de NCRV geuit, dat de eenheid der christenen nu ook in de omroep 'ge spleten' is, graag het volgende. Toen de NCRV in 1924 werd opgericht, ben ik direct lid geworden, hoewel ik nog niet de middelen bezat een radiotoe stel aan te schaffen. De grondslag vam de NCRV was: 'Gods Woord, onver kort'. Het doel: 'De verbreiding van het evangelie'. Het bekende NCRV- lied, dat de eerste jaren bij elke uitzending aangeheven werd, luidde d3n ook 'Van oord tot oord wordt Gods Woord gehoord'. In de na-oorlog- se iaren verdween dit lied uit de ether, steeds meer 'linkse' invloeden deden en doen zich gelden in de NCRV. En dat is de oorzaak dat velen (en voornamelijk die van het eerste uur) er zich niet meer in thuis gevoe len. Spakenburg P. Bos Plantebak als vijver voor balkons. leeglopen. Zorg voor een goed biolo gisch overwicht tussen plant en dier. Zet kikkervisjes en waterslakken of zoetwatermossels uit en wat vissen betreft verdienen Europese goudvis EO (9) en goudvoorn de voorkeur. Wacht altijd met het uitzetten van vis tot ongeveer 2 maanden na de beplanting. A. C. Muller-Idzerda A. de Kom. 'Wij slaven van Surina me', Derde druk. paperback 192 pagi na's, Uitgeverij Contact NV Amster dam 9.50. In 1934 verscheen de eerste druk van dit boek. Het moest 37 jaar duren eer de tweede druk uitkwam, maar toen was het ook meteen raak. In de kortste keer was vorig jaar herfst deze herdruk uitverkocht en moest een derde druk worden opgelegd. Deze belangstelling zal wel iets te maken hebben met de toegenomen belangstelling in ons land voor Suri name in vergelijking met 1934 ('toen we Indië nog hadden' en derhalve ook een anders gerichte belangstelling) maar vooral ook met het toegenomen nationalisme van de Surinamers zelf. Als de geschiedenis van het Suri naamse nationalisme zal worden ge schreven zal waarschijnlijk aan Anton de Kom een afzonderlijk hoofdstuk moeten worden gewijd. Hij kwam reeds in 1920 als 22-jarige naar Neder land, werkte hier als assistent-accoun tant maar wat veel belangrijker is hij werd eerst hier (als zoveel van zijn landgenoten na hem) politiek bewust. Dat betekende, in die jaren twintig en dertig, dat De Kom aan sluiting moest zoeken bij links om begrip te vinden voor zijn nationalis me. Hij ging in december 1932 terug naar Suriname, deed daar sociaal werk tot ongenoegen van de autoriteiten. Zijn arrestatie verwekte zoveel beroering dat de machthebbers er nerveus van werden en het vuur openden op een voor De Koms vrijlating demonstre rende menigte. Er vielen twee doden. Mei 1933 hij is dan maar net vijf maanden in zijn geboorteland geweest moest Anton de Kom terug naar Nederland waar hij nauwelijks in zijn onderhoud kon voorzien en zijn boek schreef. Dat zijn keuze voor de linkse arbei dersbeweging wel een gevolg was van zijn eigen nationalisme, maar dit ook te boven ging, bewees De Kom in de oorlog. Hij schaarde zich aan de kant van allen die tegen het nationaal socialisme en het fascisme streden De Duitsers arresteerden hem en brach ten hem naar een concentratiekamp, waarin hij vlak voor de bevrijding in april 1945, stierf. Het is niet zo erg verwonderlijk dat de herdruk van De Koms boek nu zoveel belangstelling trekt, gezien de romantische, soms zelfs wel eens erg pathetische stijl die het wel goed zal doen nu zoveel actievoerders, op zoek naar 'eigen identiteit' zoals dat heet. maar het liefste leentjebuur spelen in het verleden en allerlei neo-stijlen tot ontwikkeling brengen. De documentai re waarde van De Koms boek is echter buiten kijf en alleen al met het iaartal van de eerste druk: 1934 gegeven Wat zijn bronnen betreft: De Kom steunt voor zijn geschiedenisverhaal 'n hoge mate op het uitstekende (De Kom zelf gebruikt het woord ook) en lijvige boek 'Geschiedenis van Surina me uit 1861 van die merkwaardige zoon van het Réveil. J. Wolbers. Van dit boek is ook een herdruk versche nen (bij S. Emmering in Amster dam). Een nogal prijzige (bijna hon derd gulden) maar waardevolle uitga- HEERLEN Karl Reinhardt Pauksch (34), de man die volgens de Zweedse justitie de hoofdfiguur is in de internationale sluikhandel in weka minen (onder andere preludme) is door de Kroon tot ongewenste vreem deling verklaard. De Kroon bekrach tigde hiermee het besluit dat minister Van Agt 2 november j.l. nam. Pauksch zal voortaan bij het betreden van ons land niet meer over de grens worden gezet, maar worden gearres teerd. Bij aanhouding wacht hem een cel straf van maximaal een half jaar. De Kroon kwam tot haar beslissing op een advies van de Raad van State die de Westduitser een gevaar voor de openbare orde noemde. Pauksch wordt sinds 1970 door de Zweedse justitie gezocht omdat hij misbruik zou maken van het verschil in wetge ving tussen Nederland en Zweden. In Zweden vallen wekaminen onder de opiumwet. In Nederland nog niet. Eerder gedane verzoeken van Pauksch voor een verblijfsvergunning werden alle afgewezen op grond van veroorde lingen in Duitsland en Zweden. EO (10) EO (11) (ADVERTENTIE) In de avond van 23 december 1971 is in Driebergen een auto overvallen die voor de PTT post vervoerde. Bij deze overval zijn een aantal postzakken met giro- en spaarbankbescheiden ontvreemd. Het is voor de PTT van veel belang deze stukken, die op zichzelf geen waarde vertegenwoordigen, terug te krijgen. De PTT kent een beloning toe van f 2.500,- aan degene die aanwijzigingen geeft, welke leiden tot terugontvangst van de vermiste stukken. Indien tengevolge van de melding een gedeelte van de bescheiden wordt terugontvangen, zal een evenredig deel van de beloning worden uitgekeerd. Eventuele aanwijzingen kunnen telefonisch worden doorgegeven aan de PTT te Utrecht030 - 32 86 11 toestel 240 (na 19.00 uur: 02158 - 36 78). POSTDISTRICT UTRECHT ik niet juichen kan. Ik ben dankbaar, dat de EO C-omroep geworden is en hoop dat Gods rijke zegen op zijn moeilijke taak zal rusten. Zelf ben ik lid van de NCRV en van de EO; dus geen scheuren. Rotterdam mevr. S. Berghout-v. d. Reyden EO (12) Ds. Osinga van de NCRV heeft mis schien gebeden of de splijtzwam die onze protestantse kerken al zolang uit elkaar gescheurd heeft, nu ook niet nog de christelijke omroep aan mocht tasten. Maar ja, ds. Glashouwer weet heel zeker, dat God achter hem en de EO staat, nietwaar? Ik geloof, dat wij aan de buitenwereld weer eens heb ben laten zien hoe het niet moet. Het is mij onbegrijpelijk dat mensen die zich christenen en gelovigen noemen, niet door hebben dat juist door deze scheuring de naam van God wordt belasterd. Delft H dc Bie De heer Steutel verwijt ds. Glashou wer Godslastering, omdat hij God dankte voor de status van C-omroep Naar mijn mening maakt hij zich zelf aan Godslastering schuldig door Gods Almacht te verkleinen en te zeggen dat God wel andere dingen aan zijn hoofd heeft dan het oprichten van nog eens een nieuwe omroep. Natuur lijk zit God hier achter. Met de heer H. C. v. d. Werken uit Bodegraven ben ik het volkomen eens. Ted de Braak en anderen, die met God noch gebod rekening houden, moeten geen NCRV-programma's presenteren. Waarom moest de kleine Waarheid op zondag uitgezonden worden? Delf gauw Jan Noordam EO (13) EO (14) De voorzitter van de NCRV, dr. Osin ga, heeft zijn leedwezen uitgesproken over de toekenning van meer zendtijd aan de EO. Die versplintering be treurde hij. Dit ben ik met hem eens. 't Is niet de schuld van de EO. 't Is onze, ook mijn schuld, dat we niet in drommen naar de provinciale verga deringen zijn gegaan, om uit te roe pen: 'Bestuur, cultuur zonder Chris tus, is geen cultuur. Dat we niet hebben opgeroepen om levend enthou siast te getuigen, als ds. Krop zijn 'dood-is-dood'-theorie verkondigt. Andijk K. Nierop Vietnam (5) De heer H. Steutel vindt het godslas terlijk, dat ds. Glashouwer bij de bevordering van de EO tot C-omroep spreekt van gebedsverhoring. Ds. G. heeft daar blijkbaar voor gebeden en ziet in de uitkomst m.i. terecht, ge bedsverhoring. Moeten we alleen voor grote gewichtige zaken Gods hulp inroepen? Een kind spreekt toch ook met ;jjn vader over dingen die een ander onbelangrijk kan vinden? Bodegraven M. van der Ploeg De heer J. v. d. Wolf uit Haarlem vraagt zich af, hoe leden van EO het aandurven om de scheuring in het koninklijk Gods te vermeerderen. Ik behoor tot de oudste leden van de NCRV en heb vroeger veel genoten van de ochtenduiizendingen (o.a. Jo Vincent-kwartet, de uurtjes van Joh. de Heer enz.) De laatste jaren is er veel veranderd bij de NCRV waarover In september 1971 was ik voor mijn werk bijna drie weken in Vietnam. Ik heb de s'eden Saigon en Quang Tri bezocht, alsook dorpen, zag resettle ments en vluchtelingenkampen in de provincie Quang Tri. Ik was in de gelegenheid met ongeveer 15 mensen uitvoerig te spreken over de gebeurte nissen in hun land. Verder heb ik met meer dan 50 mensen korte ge sprekken gevoerd. Voor zover die mensen niet op de een of andere wijze van Saigon afhankelijk waren (bijv. dienstplichtigen, handelaren, burgerpersoneel op militaire bases, onderwijskrachten, hoeren, hotelperso neel, verminkte oud-gedienden) ble ken zij allen afkerig van Saigon. Mijn indruk is, dat deze Cochin-Chinezen, Annamieten en Tonkinezen zich hun Vietnamees-zijn zeer bewust zijn. Het lijkt mij niet zinvol te spreken over 'Zuidvietnamezen' in de zin zoals be doeld door mr. N. Groeneweg in zijn ingezonden stuk van 19 mei. In het zuiden zijn alle niet-gecorrumpeerde mensen anti-Saigon en met te meer reden anti-Amerikaans Groenewegs vooropgezette stelling een feit is toch, dat de Zuidvietnamezen niets voor de zegeningen van het noordelij ke regime voelen' is onjuist. Zijn verdere betoog is daarom niet van waarde. Hanoi kan de agressor niet zijn, omdat de armen de beroofden, de onteerden, de vluchtelingen en de burgerlijke oorlogsslachtoffers Vietna mese landgenoten niet als de agres sors kunnen beschouwen. Utrecht B. J. Martens van Vliet Spelling Naar aanleiding van het artikel 'Ver eenvoudigde spelling zou tegemoetko men aan wens van de meerderheid' spreek ik de wens uit dat eventuele vereenvoudiging van de spelling van de Nederlandse taal niet tot gevolg zal hebben dat het wezen van onze taal wordt aangetast, b.v. door het opruimen van woorden die een bijzon dere zeggingsmogelijkheid hebben. Frans W. A. Bastiaanse (1868-1947), een van onze fijn waarnemende dich ters, zei hierover in een voordracht, gehouden op het kunstcongres op 20 december 1915 te Amsterdam o.a.: 'In een welgeordende volksgemeenschap, die juist grotendeels door de. allen samenbindende, taal wordt bijeenge houden, zou dan ook niet die taal op willekeurige wijze door studeerkamer- besluiten of plebiscieten mogen wor den veranderd, maar behoedzaam en met vaardige hand worden gewijzigd door de aristoi, die van Gods genade de taal in zich voelde geboren wor den en haar met de diepste liefde hebben gekweekt, met de tederste aandacht hebben bestudeerd. Zoals de moeder en de vader nog altijd behoudens uitzonderingen, die de re gel waar maken de natuurlijke opvoeders zijn van het door hen ge schapen kind. zo behoort de taal niet bewust te worden veranderd dan na advies van hen. die haar ieder ogen blik opnieuw vormen, en die het oude eerbiedwaardige bewaren voor verge telheid en voor vernietiging*. Den Haag mei. S. v. d. Rilst Hulde Hulde voor het artikel in Trouw/Kwartet van 17 mei van me vrouw Kraaijeveld-Wouters, getiteld "Volwassen geloven'. M.i. slaat het precies op wat Paulus in Fil. 3:12 en 15 zegt over 'volmaakt zijn' en ver klaart het dit afdoende, als een voor treffelijk commentaar. Ermelo J. G. Mees 3 maal 10 gulden aan prijzen Wanneer men durft te beweren, dat de NCRV ten onrechte de C in haar naam voert, dan is dit wel een zo ernstig verwijt, dat je je terecht af kunt vragen waar de verwijter, die met deze maat meet. zelf blijft wan neer hij wedergemeten wordt. Het ware te wensen dat de vogels van diverse pluimage die zich in de EO gevonden hebben, ds. Glashouwer in cluis, de tolerantie die ze in eigen kerk betrachten, zouden doordragen in de NCRV. Het minste dat je van een christen mag verwachten is. dat hij consequent is. Evengoed als ds. Glashouwer, heb ik van God lachspie ren gekregen, ook om te lachen als een boer die kiespijn heeft! St-Michelsgestel Jac. van de Wal Als lid van de NCRV vind ik het ver beneden peil wat de heer H. Steutel in EO (2) durft te schrijven over ds. Glashouwer, als men iemand, en onge twijfeld vele anderen die uit het Woord van God willen leven, godslas tering toeschrijft en dan in verband met hun gebeden opmerkt, dat God wel andere dingen aan zijn hoofd heeft, is daarmee de Godslastering compleet. Ook is daarmee, zónder dat het de bedoeling was een stuk propa ganda weggegeven ten gunste van de EO. 's-Gravenzande G. A. de Ruiter Hogeschooldag Het orgelspel van de heer Piet Zwart deed mij meer denken aan de gevol gen van een overmaat aan spiritualiën dan aan spiritualiteit. Jammer, 't stond in zo schrille tegenstelling tot de kwa liteiten van de thema-sprekers! Muiden J. C. Janssen Horizontaal: 1. kordaat, 6. steensoort. 12. spoorstaaf, 14. bergachtig land aan de Duero, 16. voorzetsel, 18. muziek noot, 19. watering, 21. titel (afk.). 22. foei, 23. handelsbetrekking, 26. lucht- klepje, 29. pas, 30. muziekzaal, 32, klim op, 33. voedsel, 34. merkteken op maten en gewichten, 36. jongensnaam. 37. muzieknoot, 38. meisjesnaam, 39 levenslucht. 41. nors, 43. rondhout. 44. jaarboek. 45. rund. 47. schoorsteen- zwart, 49. oningewijde, 52.voorvoegsel. 54. afk. van senior, 55. afgelegen. 57. liberale Union (afk.), 58. Rijkstelefoon, 59. gordel, 61. duivel, 63. trots. 65. infectieziekte, 67. boertige nabootsing, 69. in loco (afk.), 70. scheik. element, 71. watering, 73. meisjesnaam, 74. scheik. element, 75. streep op de grond, 77. zeepost, 79. wijze leidsman. 80. slotrede. Verticaal: 2. slede, 3. lusthof, 4. jon gensnaam, 5. oude lengtemaat, 7. reeds, 8. zuiver, 9. vijzel, 10. voeg woord, 11. metselspecie, 13. lidwoord, 15. aanleg, 17. beschermgeest. 19. meisjesnaam, 20. jubelkreet bij de Bacchusfeesten, 22. griekse letter, 24. lidwoord (Fr); 25. Myth, figuur, 27. voegwoord, 28. ipse fecit (afk.), 31. zwartglimmende harde stof, 35. peul vrucht, 37. pookijzer, 39. bloeiwijze, 40. afk. van een maand, 41. water blaasje, 42. korte kous, 46. volksver maak, 48. andere naam voor Turken, 50. welluidendheid, 51. lijn, 53. vreemde munt, T5. verschoten, 56. snuiftabak, 58, uitstap, 60. oude lengte maat, 61. muzieknoot, 62. voorzetsel, 64. afk. van idem, 66. kier, 68. vreemd. 72. maanstand, 75. pers. voor- naamw. 76. meisjesnaam. 77. familie lid, 78. afk. van lord. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Hor.: 1. karet, 5. dosis, 9 alert, 13. term, 15. enk, 16. edel, 17. bn. 19. kaal, 21. kree, 22. er, 23. eel, 25. statutair, 28. rio, 29. leek, 31. ere, 32 Ede. 33, lens, 34. riem, 36. frase. 38. leed, 40. snor, 42. ert, 43. reet, 45, os, 47. slem, 49. teer, 50. la, 51. lomp, 52. parodie, 53. toon, 54. ik, 55. roes, 57. peer, 59. me, 60. keel, 61. Ede, 63. lias, 65. muur, 66. Sneek, 68. snek, 70. mark, 71. eed, 72 dal, 74. tred, 76. ork, 77. griezelig, 80. oer, 81. de, 82. Deen, 83. iers, 85. re, 86. Leen, 87. els, 89. roem, 91. leder, 92. Demer, 93. staaf. Verticaal: 1. kabel, 2 .Rt, 3. eek, 4. tras, 6.O.E. 7. Sneu, 8. ik, 9. ader, 10. lee, 11. el, 12. toros, 14. maté, 16. Erie, 18. Neer, 20. Larf, 21. kade 22. eind, 24. leis, 26. tere, 27. test, 28. reet, 30. kernspreuk, 33. leertrant, 35. mol, 37. armoede 38. lee, 39. polis, 41. repel, 43. reëel, 44. manen, 46. sok, 48. mas, 49. tip, 50. lom, 56. oer, 58. eis, 60. kurk, 61. ende, 62. Eede, 64. sero, 65. mare, 66. sein, 67. kali, 69. keer, 70. model, 71, eren, 73. Lier, 75. dreef, 77. geer, 78. zalm, 79. gros, 82. Dee, 84. set, 86. ld. 87. Ee. 88. Se, 90. ma. Prijswinnaars zijn: J. H. G. Pabon, Pijnacker, Hordijkstr. 74, Den Haag; A. L. Moonen, Kanaalweg 13, Leiden; F. Koedam, Bosenstr. 35, Rotterdam. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeUng worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redacUe Trouw-Kwartet, postbus 948. Rotterdam. Vraag: Wie stelt het standbeeld bij de veiling te Poeldijk voor? Antwoord: Het is Franciscus Ver- burch, die in 1647 werd benoemd tot pastoor in het Westland. Tijdens de tachtigjarige oorlog waren met de kloosters ook de kostbare tuinen met de exotische planten en vruchtbomen verwoest. Pastoor Verburch ontdekte dat hier en daar nog overblijfselen uit deze tuinen in leven waren. Hij besloot een wijngaard aan te leggen om zodoende zijn behoeftige parochia nen te helpen. Oorspronkelijk werden de druiven tegen de muren gekweekt Uit de beschermende schotten die men voor de planten zette, ontstonden de kassen zoals we die nu kennen. Aan de druiven heeft het Westland zijn opkomst te danken, vandaar dit standbeeld. De mest was vooral af komstig uit de afvalprodukten van de Schiedamse jeneverstokers. Met platte boten werden deze materialen naar het Westland vervoerd. Vraag: Ik heb een voor mij onbeken de vogel bij een vijver gezien. De borst was stralend wit, de rest don kerbruin of zwart. Het dier had het formaat van een spreeuw. De vogel bleek zeer snel te kunnen vliegen. Antwoord: De waterspreeuw die u hebt gezien is een vogel die niet vaak voorkomt. Hij hoort thuis ln de strook land die begint in het noord oosten van ons land en doorloopt langs de kust via Denemarken tot in Finland. Stappend over de bodem van de rivier zoekt de vogel voedsel. Hij vliegt zeer snel boven stromend helder water. De naam spreeuw is overigens niet juist, want de vogel is van een geheel ander soort. Wat de vorm betreft lijkt hij op een grote winterkoning en ook bij zijn zang doet hij aan een winterkoning den ken. Vraag: Wie was Paul Jonas? Antwoord: Paul Jonas was een kaper kapitein uit de Amerikaanse vrijheids oorlog, die zeer populair was in ons land. Zijn schip verging omstreeks 1776 bij Lands End. Wij kennen zijn naam ook uit een oud kinderversje: Daar komt Pauwel Jonas aan: 't Is zo'n aardig ventje; Hij is naar de grond gegaan; Op een Engels endje (Lands End); Hadden we 'em maar hier; hadden we 'era maar daar; Had den we Powel Jonas maar. De wijs is een populair kinderdeuntje, ongeveer als: In den Haag daar woont een graaf Vraag: Wat moet ik met mijn narcis- bollen doen? Er zijn ook bollen die niet tot bloei zijn gekomen. Antwoord: U moet de bollen laten staan. Het loof niet afsnijden maar laten verdorren. U kunt twee dingen doen: wat bijmesten want de grond zal waarschijnlijk schraal zijn, of, na dat het loof afgestorven is, de bollen elders uitzetten in niet te droge hu- musrijke grond in lichte schaduw (niet onder beuken), in borders of licht struikgewas. Vraag: Ik heb last van ontstekingen in de mond. Dat komt waarschijnlijk door vitaminegebrek. Wat valt er aan te doen? Antwoord: U kunt het best voorjaars groenten rauw eten, verder veel si naasappelen, citroenen en grapefruits. In het uiterste geval helpt een vitami- nestooL Raadpleeg hiervoor de huis arts. De pijnlijke plekjes im uw mond kunt u ook aanstippen met Myrrhetinctuur. Van onze sociaal-economische redactie EINDHOVEN Een contactgroep van Philips- en Europese vakbonds vertegenwoordigers gaat in de herfst de mogelijkheid onderzoeken op EEG- niveau tot afspraken te komen over fusies, concentraties en produktiever- sch ui vingen en kortere werktijden. Dit is gisteren in Eindhoven bekend gemaakt na afloop van de vierde bij eenkomst tussen directie van Philips en Europese vakbondsvertegenwoordi gers. Op verzoek van de vakbonden is op de vergadering gesproken over de sociale gevolgen voor de werknemers van fusies en produktieverplaatsingen. De vakbonden betoogden dat het noodzakelijk is op Europees niveau hierover regelingen te treffen. Philips stelde zich echter op het standpunt dat afspraken uitsluitend kunnen wor den gemaakt door de betreffende nati onale partijen, rekening houdend met de nationale wetgevingen. De contact groep zal nu eind september alle argumenten pro- en contra een EEG- regelmg onderzoeken en de resultaten daarvan aan Philips en de vakbonden meedelen. Ook is afgesproken dat de partijen jaarlijks omstreeks mei de gezamenlijke bespreking zullen hou den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19