Aanslag' dreigt >p rustiek dorp Zier dorpjes moeten verdwijnen voor kanaal 1 'Zeeuws- Vlaanderen dreigt klem te raken' iitterheid in Baalhoek: 'de vogels mogen blijven, de mensen moeten weg' kerstening' van Westbroek? 2 piry/KWARTET ZATERDAG 27 MEI 1972 l kaart van Nederland is vooral de laatste jaren sterk gewijzigd: deltadijken, nieuwe egen en uitbreiding van steden en dorpen hebben vaak ingrijpende veranderingen in het ndschap veroorzaakt - en nog steeds zijn er veel nieuwe berichten over dergelijke itwikkelingen (en steeds vaker horen we ook over verzet daartegen...) lier twee van dergelijke veranderingen handelen de tekst en de foto's op deze pagina. twee gevallen zijn overigens verre van gelijk of zelfs maar vergelijkbaar. In leuws-Vlaanderen is de beslissing over het afbreken van vier dorpjes (Baalhoek, Paal, [uispolderhaven en Emmadorp) al genomen: met hun 300 inwoners moeten ze verdwijnen Binnenland T13/K13 om plaats te maken voor het graven van het Baalhoekkanaal. In de provincie Utrecht wordt het karakteristieke dorpje Westbroek bedreigd, door woningbouw nog welHet zou niet moeilijk zijn deze voorbeelden met andere uit breiden: in Rozenburg moesten honderden mensen huis of boerderij ontruimen voor de oprukkende industrie van Rotterdam, bij Delfzijl zijn de dorpjes Heveskus en Oterdum al zo goed als verdwenen en Weiwerd wacht hetzelfde lot, op de Veluwe is juist dezer dagen een nieuw stuk van de autoweg E-8 gereedgekomen, en is er één gemeente zonder verkeers- en wegenbouwproblemen Dr Rudie van Meurs wi»a plo- »nd- STBROEK Als het provinciaal tuur van Utrecht het niet voorkomt, ir»d- spoedig een fatale aanslag worden aan op een van de aardigste en best tact gebleven plaatsjes in het Hol- v» Is middengebied. Het gaat om West- bk, een tot dusver gaaf bewaard ge lere 'en historisch veendorp, op hemels- fed enkele kilometers afstand van >mhoog torende flats van Overvecht ©en utrecht. ionderd mensen wonen er, in voorname- boerderijen en voor de oorlog gebouw- Woningen, die aan weerskanten van de lische kerk uit 1481 zijn geschaard. Als gemeente Maartensdijk, waartoe West- tk behoort, haar zin krijgt zal de 'verste- t' ook in d'it dorp een aanvang nemen de bouw van 123 huizen, rouw dr. M. K. E. Gottschalk van de ling historische geografie van de Uni- iteit van Amsterdam, die enige tijd den een studie maakte over de ontgin- ts- en nederzettingsgeschiedenis van de ktse venen ten oosten van de Vecht, beschouwt Westbroek als een van de oudste en gaafste woonwijkenin ons land. Voor de argeloze wandelaar of fietser, moet het een haast ongeloofwaardige ervaring zijn hoe gemakkelijk uit het woningpakhuis Over vecht een vrijwel ongerept, puur Hollands landschap compleet met knotwilgen water tjes, vee oplassenhooibergen en watervogels bereikbaar is. Het staat buiten kijf dat Westbroek en omgeving een belangrijk rust-, long- en stiltegebied vormt in de nog voortdurend indrukwekkender groeiende ring van gemeenten, gevormd door Utrecht, Maarssen, Breukelen, Loosdrecht, Hilversum en Maartensdijk. Voor dit 'unieke' plaatsje, 'waar zich de ontiginningsaoti vitei ten van vroegere genera ties in een zeer planmatig verkavelings- en nederzettingspatroon tot op heden manifes teren' (dr. Gottschalk) heeft de gemeente Maartensdijk onder het mom dat West- broek 'leefbaar' gehouden moet worden en geen 'dood dorp' mag .vorden het be stemmingsplan Burgemeester Huydecoper- weg ontwikkeld. In dit plan is voorzien in de bouw van 123 woningen waardoor Westbroek in één klap met meer dan dertig procent zal groeien een hoog bankge bouw met directeurswoning en de aanleg Aan de enige weg die naar Westbroek leidt staan alleen boerderijen, zoals heel Westbroek beheerst wordt door z'n agrarisch karakter. van wegen. In een brief die dr. Gottschalk onlangs aan het gemeentebestuur van Maar tensdijk zond, schreef zij dat 'het scheppen van een stedelijk element in Westbroek lijnrecht in strijd zou zijn met het streven van verscheiden instanties 'het groene hart' van de randstad te ontzien'. Inmiddels is het bestemmingsplan van de gemeente Westbroek naar gedeputeerde sta ten van Utrecht gezonden. Goedkeuring is nog niet gegeven om met de bouw van de woningen te beginnen. Het ziet er naar uit dat die goedkeuring ook niet zal komen voor 1 juni, de datum dat het een half jaar geleden zal zijn dat de gemeente Maartens dijk de plannen indiende zodat de onze kerheid die boven Westbroek hangt nog enige tijd zal voortduren. De beslissingster mijn van GS zal automatisch met een half jaar worden verlengd. Intussen wordt op het provinciehuis in Utrecht aangenomen dat een hoorzitting over de plannen in Westbroek moet worden belegd, na een bezwaarschrift dat uit de gemeente Maartensdijk bij GS binnenkwam. Overigens is dat nog niet zeker omdat het Het 'centrum' van Westbroek, pal naast de kerk. Vooroorlogse huizen en boer derijen. bezwaarschrift één dag na het verstrijken van de termijn op het gemeentehuis in Maartensdijk belandde en GS nog niet heb ben bericht of het bezwaarschrift wel ont vankelijk is. Zo zou het kunnen gebeuren dat zonder enige verdere inspraak van Westbroek of van mensen die zich verbon den voelen met dit karakteristieke dorpje dat als cultuur- en natuurmonument hoog wordt aangeslagen, volgend jaar met de bouw van woningen een begin wordt ge maakt. Waarom moet Westbroek nu zo nodig 'ste delijke trekken krijgen die een dissonant vormen in het agrarische landschap Idr. Gottschalk)? Op het gemeentehuis is eerder opgemerkt dat de natuurlijke aanwas van de bevolking in Westbroek dient te worden opgevangen, dat de middenstand behoefte heeft aan grotere omzetten en dat er twee scholen zijn die ter verzekering van hun voortbestaan meer leerlingen nodig hebben. Het blijkt echter dat in Westbroek zelf hooguit vijf woningzoekenden te vinden zijn die recht hebben op een woningwetwoning. Waarom dan geen vijf woningen maar 123? Burgemeester mr. H. H. Schuller: 'Voor een kleine gemeente is het onmogelijk een zo'n gering aantal woningen te bouwen. De prij» ziou veel te hoog worden. Om wél verant woord woningwetwoningen te bouwen voor de curveprijs, moeten er woningen in de vrije sector bijkomen. Kopers van die hui zen zullen dan mee betalen aan de sociale woningbouw'. Burgemeester Schuller laakt overigens het bezwaarschrift dat uit zijn gemeente is voortgekomen en zegt wat bit* ter 'dat het altijd mensen zijn die gaan protesteren die het laatst in de gemeente zijn komen wonen'. Hij zegt: 'Om dit soort dorpen leefbaar tc houden heb je injecties nodig' en hij voegt eraan toe: 'Er kan in ons land nog genoeg gebeuren. Als je elk dorpje -1 wat groter maakt, elk plaatsje wat uitbrei ding geeft, dan kunnen er nog heel wat men sen bij'. Over de oppositie diie zich ontwik kelt tegen de uitbreidingsplannen in West- broek zegt mr. Schuller: 'Er zijn nu eenmaal dingen die gedaan moeten worden, ook a] vinden we die allemaal niet leuk'. huisjes rond het haventje van Kruispolderhaven moeten verdwijnen. 'We moeten verzu- Of het kerkje van Prosperpolder kan blijven staan is Hier zal over enkele jaren het Baalhoeikkanaal u itmonden in de Westerschelde. En de naam van eei omwille van de vogels', zeggen de verbitterde cafégangers van Kruispolderhaven. onbekend. 'We weten niets', klaagt een boer. dit dijkdorpje zal alleen nog maar voortleven in de benaming van het kanaal. )vei voof» toili ig jr Jan Brokken 0171 binnendijkse tracé van het Baal- !0kkanaal doet vier chrpen in Oost JeUws Vlaanderen van de kaart ver- Rijnen. In een studeerkamer zijn de Jectieve' gegevens van Baalhoek, [l, Emmadorp en Kruispolderhaven gewogen: de dorpjes, die samen inwoners tellen, vertonen geen ii meer, de jongeren trekken weg, iuderen blijven achter. Het huizen and de opstallen, zoals het in de der planologen heet is redelijk, r 280 opstallen laten zich gemak' ijk vervangen. met de grond gelijk maken van de len zal zich over een paar jaar voltrek- En over tien jaar zal alleen de naam het dorpje Baalhoek nog in de bena- van het kanaal voortleven: De ruim honderd vroegere bewoners zullen dan en rijtje woningwetwoningen in Hulst ''erneuzen wonen, met de nodige centjes uis: de schadeloosstelling voor in totaal nhonderd hectare uitstekende landbouw' d. driehonderd mensen, zullen geen soci- aèhtergëstelde groep gaan vormen. De van de Waterstaat, die Zich voor het endijkse tracé heeft uitgesproken, wil begeleidingscommissie Instellen, die de honderd zo goed mogelijk van de afgele- dorpjes naar de nieuwbouwwijken moet sen. 18' DC schuldige burgemeester van Hulst, onder welke leente Paal en Emmadorp vallen, geeft bevolking gelegenheid voor een zo groot jelijke inspraak. Maar de driehonderd weinig gebrand op begeleiding en in- |ak: zij willen blijven wonen waar ze :n, vlak achter de hoge Soheldedijk, op vijftien kilometer afstand van winkelcen trum, school en arts. Wie met een gedetailleerde kaart (wegwij zers komen hier zelden voor of zijn doorge roest) de dorpjes bezoekt, treft bittere men sen aan. 'Ik woon hier 67 jaar', vertelt een boertje op de dijk bij Baalhoek, 'en ik wil hier niet weg. Dat kanaal, dat mag er niet komen'. Hij heeft in tien jaar geen Amster dammer gezien 'vreemden komen hier zelden' en heeft wel een uurtje over om uit te leggen waarom je niet van deze wonderschonen achterhoek naar een provin ciestadje als Hulst kunt verhuizen. 'Dit is ons land, meneer, hier komen geen auto's, hier ls de lucht niet vuil, hier hoor je alleen de vogels. Begriep ge'. In het café van de familie De Deijn in Kruispolderhaven wordt heel wat fermere taal over het kanaal uitgeslagen. De stam gasten zijn verbolgen over de keuze van een binnendijks tracé. Het buitendijkse tracé zou het unieke natuurgebied Het Land van Saeftinge aantasten. En dat kan nie, hè', zeggen ze in het café. 'De vogels mogen blijven leven, maar de mensen moeten ver- zupen, hè'. De vrolijkheid is ver te zoeken in het café van Kruispolderhaven. En een schuldige is er ook. 'Nee, niet de Belgen, het zijn onze vrinden'. De schuldige heet in het café Het Kapitaal. Butendiefcs, da kunnen ze geen in dustrieën zetten hè. Binnendieks wel, begriep ge', zeggen ze in hun mengeltaaitje van Zeeuws en Vlaams. 'Ja, we moeten verzupen voor 't Kapitaal. En das niks, allemaal overproductie, meneer'. Protesteren willen ze niet. Wanneer de verslaggever het woord demonstratie laat vallen, wekt dat algemene hilariteit. 'Dat helpt toch niets. Wij hebben genoeg nuchterheid in de kop om te weten dat zoiets niet helpt. Wie luistert er nu naar ons. Nee, verzupen moeten we'. Een ramp Voor de driehonderd betekent het vertrek van hun dorp, ver van Industrie en stad, waar hun vaders, grootvaders en overgroot vaders woonden, een ramp. 'Wij vormen één grote familie', zegt kruidenier Staal in Paal. 'Wanneer er iemand ziek is, wordt hij geholpen. Meoilijkheden worden gezamen lijk opgelost. Wij kunnen niet in een stad leven'. 'En waarom kan het kanaal niet door Saef tinge lopen?' Voor de bevolking van de vier dorpjes heeft Saeftinge zijn betekenis. Zij spreken niet over het Land van Saeftinge. maar over hun Saeftinge. Zij kennen de schorren van haver tot gort. Zij zwierven er honderden uren ln hun jeugd. En zij noe men het huidige Saeftinge 'de vuilnisbelt van Antwerpen'. Vroeger', vroeger telde Saeftinge tientallen zeldzame vogelsoorten Nu niet meer 'd'Er liggen honderden dode vogels, mijnheer'. Wanneer we even later op de dijk bij Emmadorp naast een oude schaapherder staan, en hele vogelkolonies uit die onein dig groene schorre-vlakte zien opzwermen, blijven we Saeftinge uniek noemen. 'Ach', verduidelijkt de schaapsherder, 'de mensen hier herinneren zich vroeger. Saeftinge heeft voor hen ingeboet'. Half Nederlands Zes kilometer verder ligt Prosperpolder: een paar huisjes rond een roodstenen kerk. Langs kapitale boerderijen en over door hoge populieren ingesloten, dijkjes, arrive ren we in dit half Belgische, half Neder landse gehucht. Prosperpolder en de zeven honderd hectare eromheen, worden opgespo ten met het specie uit het te graven kanaal. Er zal groen worden aangeplant, om de stank van Antwerpens' expanslezucht te verminde ren. Prosper is gedoemd te verdwijnen. 'Maar hoe lang zal het nog duren', zegt één van de weinige jonge boeren. 'Wij weten niets. Wanneer de heren kanaalgravers nu zeiden: over vijf jaar beginnen we, dan konden we daar rekening mee houden. Nu durf je geen machine meer aan te schaffen. Over drie jaar kan het ding overbodig zijn, en ergens anders een boerenbedrijf begin nen, dat zit er niet in'. In het Belgische Doel, zes kilometer van Prosperpolder, is de kerncentrale bijna vol tooid. En in Kallo bouwen Bayern en Progil hun fabrieken. Met de bouw van de grote sluis voor het Baalhoekkanaal is een begin gemaakt. De industrialisatie van de linker Soheldeoever gaat snel. Oost Zeeuws Vlaanderen krijgt de gevolgen van deze industrialisatie op z'n dak. Nederlands mooiste achterhoek heeft nog wat langer dan de rest van Nederland mogen toeven in de onaangetaste staat. Maar nu is het voor dit gebied ook afgelopen. Burgemeester P. Molthoff van Hulst HULST 'Oost Zeeuws-Vlaanderen dreigt aan alle kanten klem te raken'. In liet zestiende eeuwse stadhuis van de Reinaert- stad Hulst spreekt burgemeester P. Molthoff deze bezorgde woorden uit. Op zijn bureau ligt een grote stapel Belgische en Neder landse rapporten. De burgemeester heeft al deze plannen op één kaart ondergebracht. Van het resultaat is hij danig geschrokken. 'Op de linker Soheldeoever realiseert Ant werpen op het ogenblik een industrieterrein van een kleine zevenduizend hectare. Gent breidt zich snel uit. Het aantal industrieën langs het kanaal van Gent naar Temeuzen neemt toe. Temeuzen beschikt over een chemisch complex van middelgrote omvang. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een industrie-terrein van duizend hectare rond Ossenisse geprojecteerd. De rechter Schelde-oever bij Antwerpen is volgebouwd met fabrieken. Tenslotte bestaan er Belgi sche plannen om mocht het Baalhoekka naal niet gegraven worden een kanaal van Antwerpen, via Gent naar Zeebrugge te leggen. Om deze investering rendabel te maken, willen de Belgen het industrieter rein van de Antwerpse linker Scheldeoever dan laten aansluiten op het industrieterrein rond Gent'. Mochten al deze plannen gerealiseerd wor den, dan kunnen de bewoners van het middengebied in Zeeuws Vlaanderen hun lol op. Zij zullen bij alle windrichtingen de welvaartsluchtjes ruiken. Oost Zeeuws Vlaanderen is dan omgeploegd en het ge bied zal in de sporen van Rijnmond treden. Daarom roept burgemeester Molthoff al drie jaar lang om een goed streekplan, een plan waarbij de Belgische en de Nederlandse ontwikkelingen op elkaar zijn afgestemd. De Hulster burgemeester denkt zelf aan een in dustrialisatie langs het Baalhoekkanaal. 'De aanleg van het kanaal gaat drie kwart miljard gulden kosten. Het is toch te gek, wanneer we zo'n investering (die groten deels door de Belgen wordt gedaan) niet optimaal benutten'. 'Met een industrialisatie langs het kanaal kan het plan Ossenisse vervallen. Door de aanleg van het Baalhoekkanaal zullen de Belgen hun plan van een industriële pool van Antwepen tot Gent laten vervallen. En planologisch gezien krijg je een lint van industrieën langs de Westerschelde. van Antwerpen tot Vlissingen. Het middenge bied van Zeeuws-Vlaanderen kan dan vrij blijven'. Burgemeester Molthoff is danig geschrokken van het advies van de Raad van de Water staat om het Baalhoekkanaal een binnen* dijks tracé te geven. 'Immers, de gemeente Hulst, het landbouwschap en de provincie hadden voor een buitendijks tracé gekozen* Klaarblijkelijk kunnen wij op regionaal ni veau de problematiek toch niet op de ware schaal zien. Den Haag heeft, na in het rapport alle meningen naar voren te heben gebracht, voor een binnendijks tracé geko* zen. Ik vraag me nu af, wat de zin van de inspraak is. Ik bedoel dit niet negatief Maar als ik, getuige het advies van de Raad, cle zaak toch niet kan bekijken, wat moet ik dan zeggen?' In Hulst twijfelt men. Wat niet wil zeggen, dat de zorg van de Hulster burgemeester over het klem raken van Zeeuws-Vlaanderen ongegrond is. Het gebied heeft dringend behoefte aan een streekplan. 'Er moet een beleid komen', zegt burgemeester Molthoff. 'Op het ogenblik wordt de stapel plannen steeds groter, maar we weten niet waar wt aan toe zijn'. De gearceerde balken op dit kaartje geven de huidige en toekomstige in dustriegebieden rond Oost Zeeuws- Vlaanderen aan. Het middengebied dreigt omsingeld te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13