WEG GEBMND NAAR EEN VEILIGHEIDSCON FERENTIE 1 TE LANG WERD DE J DEMOCRATISCHE PARTIJ GEDOMINEERD I DOOR DE ZOGENAAMDE INTELLECTUELE SNOBS PROUW/KWARTET ZATERDAG 27 MEI 1972 Buitenland Til/Kil Bijna 20 jaar na voorstel van Molotow door Jaap den Boef Al kan het nog lang duren voor dat een Europese veiligheidscon- ferentie wordt gehouden, het ziet er nu toch naar uit dat nog in de herfst van dit jaar in Helsinki roorbereidende besprekingen zul- en beginnen. Het wachten is nu Dp definitieve ondertekening van het viermogendhedenakkoord Dver Berlijn. Het is niet helemaal I uitgesloten, dat dit nog vóór het eind van het bezoek van presi dent Nixon aan de Sowjet-Unie jebeurt. Maar er moeten nog en- cele problemen worden opgelost die te maken hebben met de ko- nende Russische 'aanwezigheid' n West-Berlijn. En hierover kan vaarschijnlijk pas in de loop van ranle voteen<te maand overeenstem-' lsi.ning worden bereikt. Daarna dat itaat niets meer voorbereidende lesprekingen in de weg. 3e westelijke landen maken zich over iet algemeen geen illusies: over de uitkomst van een Europese veilig- ïeidsconferentie. Zij menen dat de tussen slechts uit zijn op erkenning fan de bestaande toestand op 4 basis eel-fan de blijvende opdeling van Viits- Sajand in twee afzonderlijke state.** Dit nisfou tevens inhouden: erkenning an >bfrfte DDR. Een westerse diplomaat^ ei venpnlangs: 'Als we de moed zoulk' uw-hebben voor onze overtuiging uit ►enjcomen, zouden we moeten weigerei^j uwfaar een veiligiheidsconferentie te gerfeaan, zoal* de Russen die hebben deivoorgesteld. We worden er echter naghaar toe gedreven door allen die zich interbeelden, dat een conferentie altijd :onéen stap op weg naar de vrede is'. Het b echter evenmin waar, dat de vrede iiunfrordt gediend door een dergelijke nentonferentie te blijven ontlopen, vooral lap-Indien men weet met wie men te oorfoen heeft, ten gelen in mi- e el-Het wantrouwen in de Russische be- tofoelingen wordt gevoed' door het feit eenÖat de leiders in het Kremlin zich lersltijd beroepen op uitspraken van Le- dehin, die geruststellend klinken, maar deSat in werkelijkheid niet zijn. Dat lleipetreft ook het streven naar vreedza- toejne samenleving tussen landen die behoren tot twee diamatraal tegen- Iver elkaar staande wereldsystemen. Stalin zei in 1947 tegen een Ameri kaan. 'Wij zijn Lenins leerlingen en l 2Vij zullen nooit van zijn leer afwij- reinfen'. Wat dit betekent, wordt duide- nor-iük uit een brief van Lenin aan de Bider van de delegatie van de Sowjet- bizaJnie bij de Geneefse ontwapenings- 'ooijonferentie in 1922.,De delegatieleider denjad in Genève opgeroepen tot vrede jaapn ontwapening en een breed opgezet Pacifistisch programma uiteengezet, ^lenin schreef: 'Wij moeten het pro- llameren, samen met onze handels- oorstellen. We zullen iedereen intri- jeren. Dat zal ertoe bijdragen, de 'ijand te demoraliseren. Met zulke jiktieken zullen we winnen, zelfs als ienëve een mislukking wordt'. Be- (ijkt men de agenda, die de Sowjet- Cnie in de afgelopen jaren voor een puropese veiligheidsco'nferentie heeft loorgesteld, dan bevat die inderdaad Iwee punten, die verrassend veel te- haken lijken te hebben met de door lenin bepaalde taktiek: het afzien van let gebruik van geweld in Europa en Ie bevordering van de economische inienwerking tussen Oost en West. oor het houden van een veiligheids- tnferentie werd reeds de basis ilegd door een regeling voor Berlijn aanvaarden die de instemming van westelijke landen heeft; door ver- (etering van de betrekingen tussen lost- en West-Dultsland mogelijk te paken; en door hun bereidheid te bnen, in een later stadium het we- lerzijds terugtrekken van troepen te tespreken. Jegin 1 bijna 20 jaar geleden diende de bwjet-Unie voorstellen in met be- rekking tot dc Europese veiligheid, lat was nog geen jaar na de dood pn Stalin, toen de ministers van de Irote Vier in Berlijn vergaderden ^er de Duitse kwestie. Namens Mos- bu stelde minister Wjatsjeslaw Molo- Dw voor, met een geneutraliseerd en Brdeeld Duitsland een Europees col- tctief veiligheidspact te sluiten met hn looptijd van 50 jaar. Enkele aanden later in maart 1954 liet oskoü weten, dat dt Verenigde Sta rt niet van deelneming aan een der- dijk pact behoefden te worden uit- isloten'. De Sowjet-Unie zou zelfs treid zijn te overwegen, lid van de AVO (Noord-Atlantische Verdraigs- •ganisatie) te worden. s westelijke mogendheden verwier- in niettemin op 7 mei het Russische lorstel, omdat zij willen vasthouden in hereniging van Duitsland en vrije srkiezingen Op de Geneefse oonfe- intie van de Grote Vier in juli 1955 "acht de Russische premier, maar- halk Nikolai Boelganin, de kwestie inieuw ter sprake. Zij werd ter ver- ;re discussie aar. de ministers van Jitenlandse zakc-n overgelaten, die in itober en november opnieuw in Ge- ive vergaderden. De westelijke mo- mdheden stelden toen een Europees üligheidspact voor, te sluiten met :n door vrije verkiezingen herenigd uitsland. De conferentie eindigde nder dat de geringste vooruitgang as geboekt. et duurde vior jaar voordat de mi sters elkaar weer in Genève ont- oetten. Het Westen kwam voor de g met een pakket voorstellen be- effende de Berlijnse crisis, de her- liging van Duitsland en een Duitse Lenin: Wij zullen de vijand de moraliseren. bekend onder de afkorting MBFR. En kele maanden later vielen echter troe pen van Warschaupactlanden Tsje- choslowakije binnen en vervolgens verkondigde de Russische partijleider Leonid Breznjew de naar hem ge noemde doctrine van de beperkte soe vereiniteit voor socialistische landen. Een Europese veiligheidsconferentie leek geen zin meer te hebben. Niette min deden de Warschaupactlanden in oktober 1969 tijdens een vergadering in Praag de eerste formele voor stellen voor de agenda van een veilig heidsconferentie, met nieuwe nadruk op samenwerking. Twee maanden daarna kwamen ae NAVO-ministers overeen, dat zc'n conferentie zorgvul dig voorbereid moest worden en uit zicht moest bieden op concrete resul taten. Men heeft wel gezegd dat Moskou er niets voor voelde zijn standpunt prijs te geven, voordat president Nixon zijn bezoek aan de Sowjet-Unie zou heb ber gebracht en niets meer voorberei dende besprekingen over een veilig heidsconferentie in de weg zou staan. Oost-Europa Erkenning Leonid Breznjew: geldt zijn doc trine nog? vredesregeling. Minister Andrej Gro- miko die de plaats van Molotow had ingenomen wilde echter niet praten over de Duitse hereniging. Meer dan tien jaar nadat Molotow in Berlijn het eerste Russiche voorstel had gedaan, lanceerde de Poolse mi nister van buitenlandse zaken Adam Rapacki (in december 1964) een nieuw plan. De westelijke mogendhe den gingen er niet op in, omdat het initiatief het sveveh van de NAVO doorkruiste om te komen tot vorming van een multilaterale kernmacht die er overigens toch niet is gekomen. Ook wilde men niet riskeren dat de 'Amerikaanse aanwezigheid in Euro pa' ter discussie werd gesteld. Boekarest Behalve Polen gingen ook andere Oost europese partners van de Sowjet- Unie aandringen op het houden van een veiligheidseonferentie. Wellicht mede als gevolg daarvan nam in juli 1966 de Politieke raadgevende com missie van het Warschaupact in Boe karest een 'Verklaring ter versterking van vrede en veiligheid in Europa' aan. Daarin werd voorgesteld de NA VO en het Warschaupact op te heffen, een vredesregeling met Duitsland te sluiten en een Europese veiligheids conferentie bijeen te roepen. Of Ame rikanen en Canadezen tot de deelne mers werden gerekend, was in het midden gelaten Nadat een westerse reactie was uitgebleven, namen dele gaties van 24 communistische partijen in april 1967 in het Tsjechoslowaakse Karlovy Vary een verklaring aan inza ke de Europese veiligheid. Voor het eerst werd toen in vage termen ge zegd dat 'vreemde troepen' terugge trokken moesten worden van het grondgebied van Europese staten'. Pas in juni 1968 toonden de NAVO- ministers op eer. bijeenkomst in Reykjavik meer belangstelling voor wederzijdse evenredige vermindering van strijdkrachten in Europa, later Op hun vergadering in Rome in mei 1970 voegden zij er aan toe, dat ook gesproken moest worden over het ver oordelen "an het gebruik van geweld tussen stalen en over de ontwikkeling van de internationale betrekkingen, speciaal wat betreft meer bewegings vrijheid voor de burgers en het uit wisselen vsn ideeën en finformaties. Een afzonderlijke verklaring (waaraan Frankrijk niet meedeed) onderstreep te het belang van wederzijdse evenre dige vermindering van troepen in Eu ropa. In Boedapest besloten de minis ters van de Warschaupactlanden een maand daarna dat de Verenigde Sta ten en Canada aan de conferentie konden deelnemen. De DDR (Oost- Duitsland) zou met gelijke rechten tot de deelnemers moeten behoren. Hiertegen bestond van westerse zijde geen bezwaar. Deze instemming mocht echter niet worden uitgelegd als 'de jure' erkenning. De Politieke raadgevende commissie van het Warschaupact bevestigde in decembtr 1970 in Oost-Berlijn de in 1966 in Boekarest opgestelde verkla ring, in het bijzonder betreffende het afschaffen van militaire blokken, het terugtrekken van vreemde troepen op eigen grondgebied, liquidatie van bui tenlandse militaire bases, erkening van de DDR en de bestaande Europe se grenzen. De NAVO ging er niet op in, omdat geen vorderingen waren gemaakt bij de besprekingen over be perking van de strategische wapens (SALT) tussen Moskou en Washing ton, alsmede 'bij het uitwerken van een regeling voor Berlijn. En in februari 1971 zei president Nixon weinig waar de te hechten aan een conferentie, waarvan de agenda vrijwel geen uit zicht bood op concrete resultaten. Berlijn In Lissabon bepaalden de NAVO-mi nisters in juni 1971 dat over een veiligheidsconferentie gesproken kon worden, als eerst een akkoord over Berlijn zou zijn bereikt. Dat akkoord werd op 3 september door de Grote Vier gesloten, maar interpretatie-pro blemen zorgden meteen voor moeilijk- neden. Niettemin besloten de NAVO- landen (met uitzondering van Frank rijk) 'verkennende besprekingen met de Sowjet-Unie te beginnen over troepenvermindering in Europa. Daar kwam echter niets van terecht. De Sowjet-Unie liet zelfs weten dat defi nitieve bekrachtiging van het Berlijn se akkoord afhankelijk zou worden gesteld van aanvaarding door de Westduitse Bondsdag van de verdra gen met Rusland en Polen. Amerika kon niet veel meer doen dan duide lijk maktri dat deze houding slechts kon leiden tot uitstel van de door Moskou gewenste veiligheidsconferen tie Het Russische dreigement heeft ge werkt. Niet veel later dan de bedoe ling was, werden de verdragen gerati ficeerd. Het is nu de taak van de Sowjet-Unie bekrachtiging van het Berlijnse akkoord mogelijk te maken. Er doen echter al enige tijd geruch ten de ronde dat de Russen niet zoveel haast meer hebben met hun veiligheidsconferentie, ondanks het feit dat zij zeggen, die dit jaar nog te wil len houden. Het was al opgeval len dat zij geweigerd hadden in te gaan op het NAVO-aanbod, speciale boodschapper Manlio Brosio (de Itali aan die vorig jaar door mr. Joseph Luns werd opgevolgd als secretaris generaal van de NAVO) naar Moskou te zenden om te vernemen, hoe men daar denkt over wederzijdse evenredi ge troepenvermindering in Europa. Een andere verklaring voor het Russi sche geduld zou zijn, dat de Sowjet- Unie bezig is het vermogen van de Warschaupactlanden op te voeren. Snelwegen en spoorlijnen in Oost- Europa worden verbeterd. In Polen, Oost-Duitsland. Hongarije en Tsje- choslowakije worden nieuwe lucht transportregimenten gelegerd. De nieuwe plannen voorzien ook in ver groting van het aantal helikopters in Oost-Europa. Een ander facet is de verbetering van de militaire vliegvel den in dat gebied. Het heeft er veel van weg dat de Russen bezig zijn zich voor te bereiden op vermindering van hun strijdkrachten in de Oosteuropese landen. Zij willen echter vermijden dat hun positie daar wordt aangetast en proberen zelfs met een moderner aanpak deze te verstevigen. Het terug trekken van overbodige troepen zou dan als een tegemoetkoming aan de eisen van de westelijke landen wor den aangeboden. Om zich meer tijd te geven en haar onderhandelingspositie te versterken heeft de Sowjet-Unie wèl het principe van de troepenvermindering aanvaard, maar probeert zij tegelijkertijd een regeling daarover zo ver mogelijk naar de toekomst te verschuiven. Zo wil zij onderhandelingen uitstellen tot eenmaal een veiligheidsconferentie aan de gang is. Parallel lopende be sprekingen onder auspiciën van die conferentie zouden zich bezig kunnen houden met wat genoemd wordt het ontwapeningsvraagstuk. Voor de Rus sen kan uitstel van een beslissing over troepenvermindering grote voor delen hebben. Het Congres in Wash ington zou de Amerikaanse president wel eens kunnen dwingen over te gaan tot drastische vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Eu ropa. En wat de Europese NAVO- leden betreft: zij blijven doorgaan, op hun defensiebudget te bezuinigen, al hebben zij het 'kritieke minimum' al bereikt. Vertraging De Russen kunnen het zich veroorlo ven, alsnog in te stemmen met instel ling van een commissie, die gelijk op zal werken met de deskundigen, die zich misschien spoedig al met de andere agendapunten zullen bezighou den. Onderhandelaars in Moskou zijn zo vertrouwd met de politiek der vertraging, dat zij tenslotte toch hun eigenlijke doel weten te bereiken. Het is dan ook heel wel mogelijk dat de Sowjet-Unie zal onderhandelen over troepenverminderingen en tegelijker tijd een vertragingstaktiek zal volgen. Zij moet voorkomen dat zij haar greep cp de andere leden van het Warschaupact moet laten verslappen. Het is ook niet uitgesloten dat zij zal proberen een akkoord met de Vere nigde Staten te sluiten om tot weder zijdse terugtrekking van strijdkrach ten uit andere landen over te gaan. Dit laatste zou betekenen dat de Rus sen de mogelijkheid behouden, snel in te grijpen als er iets mis zou gaan in de Oosteuropese landen. Want het is viijwel uitgesloten dat de Russen de zgn Breznjew-doctrine zullen prijs geven, volgens welke de socialistische landen slechts een beperkte soeverei niteit hebben. De Verenigde Staten daarentegen zouden al hun strijd krachten uit Europa moeten terug trekken. zonder dat de veiligheid van de Europese NAVO-landen tegenover de numerieke overmacht van de Rus sische strijdkrachten zou zijn gewaar borgd. Voorzichtig Het eerste Russische voorstel betref fende het scheppen van collectieve veiligheid (in 1954 door Molotow ge daan had alles te maken met het feit dat West-Duitsland deel zou gaan uit maken van het westelijke defensie systeem. ■Sindsdien heeft de Sowjet- Unie alles in het werk gesteld om de NAVO te verzwakken. Het vertrek van de Amerikanen zou door de lid staten bepaald niet als een verster king van deze organisatie worden aan gemerkt. Hun voorzichtigheid valt te begrijpen. George Wallace van Alabama door Jelte Rep Tien lijfwachten vijf beschikbaar gesteld door de federale rege ring en vijf in dienst van de staat Alabama moesten hem bescher men tegen de woede en de haat, die hij wakker riep. Het waren er te weinig. In Laurel, in het voor-stedelijke, gefrustreerde Amerika, vuurde een blanke een aantal schoten af, die gouverneur George Corley Wallace van Alabama waarschijnlijk levenslang invalide maak ten. De zinloze pistoolschoten hebben echter een gevaarlijke terug slag. Ze hebben ervoor gezorgd dat deze fascist-in-spé nu gemaskerd gaat als martelaar en dat hij daarom zijn geliefde spelletje van sa boteur tot op de komende Democratische partij-conventie kan voort zetten. Helsinki is de stad, waar de voorbereidende besprekingen voor een Europese veiligheidsconferentie waarschijnlijk over enkele maanden al zullen beginnen. Tegen de achtergrond van de oude stad ziet men het congres- en concertgebouw, dat de skyline van Helsinki ingrijpend heeft veranderd. 'Desnoods in een rolstoel', als een Ironside, een strijder voor Orde en Gezag, zal Wallace naar de conventie in Miami gaan voor de ontknoping van zijn politieke plannen van dit jaar. Wat is hij van plan? Niemand weet het en Wallace is wel de laatste om het te vertellen. Wat zijn trou wens zijn woorden waard? Bij zijn kandidaatstelling in januari verklaar de hij dat het zijn bedoeling was een einde te maken aan de macht van de 'zogenaamde intellectuele snobs' bin nen de Democratische partij. Deze partij moet weer de partij van de kleine man worden, meende hij. 'Te lang werd deze partij gedomineerd door de zogenaamde intellectuele snobs, die menen dat de grote rege ring de levens van de Amerikaanse burgers behoort te bedisselen van de wieg tot het graf'. Hiermee kon de landelijke toemee van het circus-Wallace weer beginnen. De attributen zijn hetzelfde als in voorgaande jaren. De Wallace-for-pre- •sident-band speelt 'Dixie' (Dixie über alles) en country-and-western-zanger Billy Grammar beroert de gevoelens van de menigte door herinvoering van het gebed op de scholen te eisen en door te vertellen hoe 'de Here Jezus Christus mijn ziel redde in New Orle ans, Louisiana', enkele jaren geleden. Dan komt de ster van de avond zelf, terwijl de band 'Dixie Dixie' bazuint en zijn supporters klappen, schreeu wen en gillen. Hij ziet er wat minder boers uit met zijn langere bakkebaarden, zijn beter harmoniërende stropdas en zijn beter passende kostuum. Daarin herkent men de slanke hand van zijn nieuwe gade, de 32-jarige voormalige schoon heidskoningin Cornelia, die tijdens hun tweejarig huwelijk met gematigd succes heeft geprobeerd George wat manieren bij te brengen. Nog steeds boert Wallace hardop in gezelschap of zit hij ongegeneerd te krabben. In haar rol van onderdanige echtgenote (waar ze door toedoen van George's plompheden wel eens uit valt) geeft Cornelia een charmant vleugje aan de Wallace-campagne, maar ze accentu eert tegelijkertijd de boerse manieren van haar tweede man. Niet in hemdsmouwen zoals vroe ger maar gekleed in colbert, komt de ster van de show het podium op. In zijn rechterhand heeft hij zijn troefkaart van dit jaar. 'Ik heb hier de stemuitslagen van alle senatoren, die aan de voorverkiczingen mee doenroept de kleine spreker, terwijl hij met zijn stapeltje papieren zwaait. 'En ik zal jullie vertellen dat ieder van deze senatoren, ongeacht wat ze u wijsmaken, gestemd heeft voor bus vervoer ter bevordering van de rassen integratie'. Er stijgt enthousiast ap plaus op, want het bussen van kinde ren naar verre scholen is iets wat de kleine man danig dwars zit. De ge rechtelijke macht heeft dit bussen bevolen, maar ditmaal heeft Wallace geen respect voor de wet. Wallace melkt de frustraties van zijn gehoor nog even verder uit: Tedere senator in deze race stemde tegen buurtscho- len..tegen vrijheid van keuze. Iede re senator stemde voor om de mensen in het zuiden anders te behandelen dat zij die lui daar in het noorden behandelen. En hier zijn hun stem uitslagen'. Als het geloei geluwd is, vervolgt de gouverneur: 'Ik wil de Amerikanen vertellen, blank en zwart, rijk en arm, dat ik voor gelijkheid van onder wijs voor ieder kind ben, ongeacht wie zc mogen zijn'. Het klinkt onge loofwaardig uit de mond van de man, die negen jaar geleden in de deur van de universiteit van Alabama stond om rassenintegratie te beletten en die gezworen heeft: 'Nu segregatie, altijd segregatie'. Maar Wallace gunt zijn gehoor niet veel tijd tot nadenken. Met stemverheffing vervolgt hij: 'Maar dit zinloze gedoe om te beuze len met de gezondheid en de veilig heid van uw kind, ongeacht zijn kleur, door hem over staatsgrenzen, en stadsgrenzen en districtsgrenzen naar het beloofde land te bussen, moet afgeschaft worden!' Huichelachtig Glimlachend neemt de kleine volks menner het applaus in ontvangst. De gefrustreerde kleine man, die zijn. geluk van alle kanten bedreigd voelt,- gelooft de leugens van Wallace maar£ al te graag. Wallace heeft nooit zijn- stem verheven toen het bussen vair schoolkinderen een exclusief zwarte zaak was. Een ook Wallace's Machten tegen de te grote federale bureaucra tie ('de ei-hoofden') tegen de te grote regering, tegen de hoge belastingen en tegen het bevoordelen van de in dustriële reuzen zijn huichelachtig. Als gouverneur heeft hij zich de woe de van de vakbonden op de hals gehaald, de kleine man vergeten, de grote industrieën en zichzelf zoveel mogelijk verrijkt en zich in corruptie-' schandalen gemanoeuvreerd. Met overwinningen in Florida. Ten nessee. North Carolina, Michigan en Maryland heeft Wallace zich verze-1 kerd van een stevige aanhang, straks op de conventie. Welk spel wil hij daar spelen? De presidentsnominatie krijgt hij beslist niet en als derde kandidaat aan de verkiezingen deel te nemen, schijnt hij dit keer niet te ambiëren. 'Ik ben waarschijnlijk té laat vanwege die afspraken', zegt de gouverneur, doelend op de pogingen een Wallace-kandidatuur onmogelijk te maken. Daarom zal ik de Democra tische partij veranderen', voegt hij; eraan toe. 'Tenzij ze me slecht behan delen', belooft Wallace loyaal Demo craat te blijven. Wil hij de conventie zijn wil dicteren en Nixon daarmee verzekeren van de eindoverwinning? De kleine volksmenner valt in zijn verkiezingstoespraken zijn partijgeno; ten feller aan dan Nixon, hoewel hij beweert dat hij 'niet erg dol is op Nixon'. Hij heeft een paar flauwe grapjes over de Republikeinse rege ring, die zich inzake het busvervoer meer laat leiden door de gerechtelijke macht 'dan enig andere regering uit onze geschiedenis'. 'Ik begrijp niet dat we busvervoer hebben als Martha Mitchell ertegen is', hoont hij. Er gaan echter hardnekkige geruchten, dat Wallace een afspraak heeft ge maakt met Nixon om dit keer niet als onafhankelijk kandidaat op te treden. Zelfs vroegere medewerkers van de gouverneur zijn hiervan overtuigd. Akkoordje Aanleiding tot deze vermoedens is de reis, die president Nixon een jaar geleden ondernam naar Alabama om in Mobile een nieuwe waterweg te- openen. Wallace was daar ook en later vloog hij in de Air Force One- mee met Nixon naar Birmingham. Een korte vlucht, maar lang genoeg om 'zaken' te doen. Wallace zou toen beloofd hebben niet een derde partij te zullen leiden, die Nixon stemmen zou kunnen kosten. De regering zou dan afzien van een proces tegen Wal lace's broer Gerald, die verdacht werd van corruptie en oplichting. In ieder geval stopten kort na de vlucht de geruchten naar beweerd wordt op zettelijk verspreid door het ministerie van justitie dat een proces tegen, Gerald Wallace op handen was. Na tuurlijk ontkende Wallace krachtig: 'Er is geen letter van wa_r. Ik ben niet zo gek om het op een akkoordje te gooien. Ze moeten maar met mij tot een akkoord zien te komen'. Veel succes lijkt een derde partij trouwens dit keer niet te zijn bescho ren. Volgens opiniepeilingen zal onge veer een derde van hen, die Wallace steunden in '68, dit keer niet op hem stemmen, omdat hij geen schijn van kans heeft cn juist kan bijdragen tot de overwinning van de kandidaat, met wie ze het hardgrondig oneens zijn. En zeker de helft van hen die tijdens, de voorverMezingen op Wallace stem den, zullen in november op Nixon slemmen. Ook in het zuiden slinkt Wallace's aanhang. Partijfunctionaris sen stonden daar zeer koel tegenover hem en één van hen noemde de gouverneur zelfs 'een stap terug naar ten vorig decennium. Inderdaad pasl Wallace niet meer tus:- de lichting van jonge gouverneurs, die in hel zuiden aan de macht is gekomen zon der het spookbeeld van de neger te gebruiken. Maar nu Wallace in populariteit om hoog 'geschoten' is en zeker is van veel aandacht op de naderende con ventie, wordt hij bewerkt door zuide lijke partijbonzen om de Democrati sche partij trouw te blijven. Zij pro beren hem ervan te overtuigen dat hij binnen de partij het beste de belangen van het zuiden kan beharti gen. Zij hopen dat Wallace voor de Democraten zal worden, wat Strom, Thurmond voor de Republikeinen is- (senator Thurmond van South Carnli- na leverde Nixon de stemme.i van liet zuiden in ruil voor een conservatieve, vice-president en andere politieke be loften aan het zuiden, zo-als zuidelijke rechters in het Hooggerechtshof, een belofte waaraan Nixon z'n vingers danig heeft gebrand). Spelbederver Als Wallace er op het ogenblik licha-' melijk niet zo slecht aan toe was. zou hij volop genieten van deze campagne.' 'Dit is de rol, waarvan George Walla ce geniet', zegt een partijman uit het zuiden. 'De spoiler, de spelbederver. Daar is hij dol op'. Iedereen laat hij. in het ongewisse over zijn plannen cn daarom is er lichte paniek onder dc Democraten uitgebroken. Niemand heeft de wapens om hem uit te scha kelen en het vuurwapen uit Laurel heeft hem politiek alleen maar ster ker gemaakt. Wallace's aanhang is te groot om hem te negeren of te sabote-1 ren op de conventie. De aanslag op Wallace heeft het bovendien onmoge-! lijk gemaakt een verdeelde conventie een beroep op Edward Kennedy als de reddende engel te laten doen. Dat zou tenminste bijzonder bot zijn. En er is geen andere kandidaat, die zo tot de verbeelding van de Meine man spreekt als Wallace zelf. De ontknoping vindt plaats van 10 tot 14 juli op de Democratische conventie in Miami. Dan zal de Meine reactio nair uit Alabama zijn troeven uitspe len en waarschijnlijk de Democraten' tot zoveel compromissen trachten te dwingen, dat de linkervleugel boos! weg loopt en als splinterpartij aan de verkiezingen meedoet. Wallace zal dan! afgerekend hebben met zijn 'intellec tuele snobs', de Democratische partij hervormd hebben tot een puinhoop en Richard Nixon een klinkende eind overwinning bezorgd hebben. Dit is het tweede portret van de drie voornaamste Democratische presi dentskandidaten. George McGovern werd op 29 april voorgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11