lijfde akkoord in Moskou gesloten Brandt belegt een top wmm Boeroendi is toneel van massaslachting Vrouwen eisen van IRA bloedvergieten in Ulster te staken 'Pentagon liegt over vlootsterkte van VS' "ontoem Amerikaanse indiaan weigert gezag van rechter .-Afrika machtigt M alawi m Boeing op te blazen Jog intensief beraad over SALT en handel ito kandidaat )bel vredesprijs Griekse uitgever door politie belaagd Na golf van bomaanslagen Wallace stopt met toespraken Brandt: zonder illusies op weg naar de vrede Havenbrand in Tandjung Priok eist 72 doden Proces-Davis nadert einde Overleven we dit? jwüW/KWARTET VRIJDAG 26 MEI 1972 Buitenland T7/K9 J)SKOU (Reuier, AP, UPI) Rusland en Amerika hebben gisteren hun vijfde overeenkomst ge- ^en sinds president Nixon maandag voor topoverleg in Moskou arriveerde. De besprekingen over herking van de strategische bewapening (SALT) en over uitbreiding van de onderlinge handel tden voortgezet. Volgens waarnemers is het mogelijk, dat een SALT-akkoord vandaag nog wordt fcikt. jakkoorden over gemeenschappelijk bteonderzoek en samenwerking op [terreinen van milieubescherming, fische researen, andere vormen wetenschap en technologie, kwam |eren het vijfde akkoord tot stand het vermijden van incidenten in |e zee en in het luchtruim daarbo- tussen militaire schepen en vlieg- [en van beide grootmachten. Het werd ondertekend door de opper- ilhebber van de Russische marine, kiraal Sergei Gorsjkow, en de Ame- hnse minister van marine, John per. overeenkomst, die al werd voorbe- tijdens besprekingen in oktober en mei 1972, is gericht op de igheid van navigatie van schepen rliegtuigen van beide landen, over- komstig de beginselen en normen 't internationale recht. Het akkoord vast, dat de schepen en vliegtui- wederzijds verplicht zijn zich van delingen te onthouden, die obsta- i en gevaren voor de ander zouden Inen opleveren. De overeenkomst CE.MBURG, BELGRADO (Reuter) President Tito, die gisteren ter genheid van zijn 80e verjaardag de tweede maal werd onderschei als 'Nationale Held van Joegosla- ïs voorgesteld als kandidaat voor Jfobelprijs van de Vrede voor dit Dit is in Luxemburg bekend iakt. De kandidatuur werd door {voorzitter van bet Luxemburgse ment. Pierre Gregoire en c'oor ^^éresident van de Westduitse Unie verzetsstrijders en gedeporteer- Karl Ibach, voorgesteld aan de Bitter van het Noorse parlement rolg van pag. 1 »n, waar het doel van Amerika leens is, een aanvaardbaar militair wicht te scheppen op basis waar- betrekkingen geregeld kunnen ken. Amerikaanse artsen gaan op uit- iging van de regering in Hanoi Noord-Vietnam om een studie te en van de behoeften van dat land let gebied van de gezondheidszorg, lemen een grote hoeveelheid anti- ca en andere geneesmiddelen Bij hun terugkeer zullen de n advies uitbrengen over het medische hulp dal het best aan fd-Vietnam kan worden verleend. werd door president Nixon verwel komd als een teken, dat beide landen 'streven naar beëindiging van de con frontatiepolitiek. Salt De delegatieleiders bij de Russisch- Amerikaanse SALT-besp rekingen in Helsinki, die naar verwachting aan vankelijk reëds gisteren naar Moskou zouden zijn gegaan om aan het topge- sprek daar deel te nemen, hebben hun vertrek uitgesteld. De reden van het uitgestelde vertrek van de Ameri kaan G. Smith en de Rus W. Sem- jonow is niet bekend. Waarnemers geloven, dat er nog geen volledige overeenstemming Is bereikt over een akkoord, dat in Moskou door de Ame rikaanse en Russische leiders zou moeten worden getekend. In Helsinki werd de mogelijkheid groot geacht, dat de onderhandelaars vandaag naar Moskou zullen vertrekken, waarna de officiële bekrachtiging van het SATT- akkoord niet lang meer op zich zal laten wachten. De Russische televisiecommentator Walintin Zorin liet gisteravond we ten, dat bij het SALT-overleg nog enkele gecompliceerde problemen moeten worden opgelost. Maar Zorin voegde daar aan toe, dat de reeds bereikte resultaten 'reden geven tot de hoop dat het verdere verloop van de Russiseh-Amerikaanse hesprekin- gen tot "vruchtbare resultaten zal lei den'. Handel De besprekingen tussen Nixon cn de Russische topleiders waren gisteren voor het grootste deel gewijd aan de handelsbetrekkingen tussen de .twee landen. Men heeft twee uur over de moeilijke economische vraagstukken gepraat, maar is er volgens zegslieden nog niets uitgekomen. Nixon, Kosygin en Podgorni hebben de besprekingen met hun economische adviseurs ge voerd. Oorspronkelijk zou men giste ren een handelsovereenkomst hebben ondertekend. De Sowjet-Unie wil een vele miljoe nen dollar omvattende overeenkomst over de levering van graan en Ameri kaanse credieten voor industriële ex pansie in de consUmptiegoederen-sec- tor. De Amerikaanse onderhandelaars hebben er echter reeds herhaaldelijk op gewezen, dat er eerst een bevredi gende regeling moet komen voor de uit de tweede wereldoorlog stammen de schulden van de Sowjet-Unie aan de Verenigde Staten. Men verwacht niet meer. dat een groot handelsac- coord zal kunnen worden ondertekend voor Nixon maandag Moskou verlaat. Wel zullen enkele voorbereidende overeenkomsten kunnen worden afge sloten, zo lieten zegslieden gisteren weten. President Nixon woonde gisteravond met zijn vrouw een voorstelling van het Bolshoi ballet bij. Kort voor de derde acte van Jiet 'Zwanenmeer' zou beginnen, schreeuwde een vrouw 'vrijheid voor Vietnam' door de zaal. Later werden twee jonge vrouwen door veiligheidsagenten uit de zaal gevoerd. akkoord tussen belde landen nog voor het einde van het jaar getekend kan worden 'als alles tenminste goed gaat op de topconferentie'. In Siberië, aldus Eaton jr.. zal een fabriek worden gebouwd voor het vloeibaar maken van aardgas en een enorme buisleiding worden aangelegd om het gas van het binnenland in Siberië naar een ijsvrije Russische haven te pompen. Met grote tankbo- ten zal het vloeibare gas dan naar de V.S. worden gebracht. De Sowjet-Unie, die vorig Jaar de grootste staalproducent van de wereld was. maakt echter niet genoeg staal om in haar eigen behoeften te kun nen voorzien. Daarom, aldus Eaton jr., zal een groot deel van het staal dat voor het project nodig is, uit de V.S. moeten komen. Het akkoord over de bouw van de fabriek en de aanleg van de buisleiding zal gepaard gaan met een contract voor de aankoop van vloeibaar gas dat een looptijd van 25 jaar heeft Amerikaanse functionarissen hebben meermalen te kennen gegeven, dat geweldige gasvoorraden in Siberië de oplossing kunnen betekenen van de energiecrisis, die in Amerika dreigt. Eaton jr. onthulde nog, dat zijn vader aan liet hoofd zal komen te staan van het nieuwe project MÜNCHEN (DPA) In München is de 59-jarige fruithandelaar Michael Gegenfurtner gearresteerd op be schuldiging van het vermoorden van veertien bewoners van het bij Mauthausen gelegen concentratiekamp Gusen in de tweede wereldoorlog. De arrestatie kwam voor Gegenfurtner geheel onverwacht. De officier van justitie in München deelde gisteren mee, dat de aanklacht tegen zijn per soon eind juli al gereed zal zijn. LONDONDERRY (Reuter, UPI) De vijf vrouwen, die woensdag na- van Bogside en Creggan in London- mens de roomskatholieke vrouwen derry een onderhoud hadden met de Britse staatssecretaris voor Ulster, William Whitelaw, ontmoetten gis teren plaatselijke commandanten van het Ierse republikeinse leger, van wie zij beëindiging van het bloedvergieten in Noord-Ierland eisten. 'Het volk van Bogside ziet verlangend uit naar vrede en wil dat de IRA naar rede luistert', verklaarden de vijf vrouwen. Overigens hebben beide vleugels van de IRA het vredes- streven al getorpedeerd en het ziet er daarom niet naar uit dat de rooms katholieke vrouwen het leger kunnen overhalen om hun aanvallen op Britse soldaten stop te zetten. Een 'Vredescomité' van mannen is achter de barricaden in de roomska tholieke wijken bijeengekomen om het initiatief van de vrouwen moreel te steunen. In Belfast verzamelden vrijwilligers CHICAGO (AP) Een Amerikaanse indiaan, die zich voor de rechtbank moest verantwoorden voor brandstichting aan boord van een jacht, heeft tegen de rechter gezegd dat deze hem niet kon vervolgen, omdat de Chippewa-natic in staat van oorlog met de Verenigde Staten verkeert en dat brandstichting aan boord van een schip een oorlogshandeling is. Zijn advcoaat voegde aan deze verklaring toe, dat de Verenigde Staten een in de jaren '30 met de Chippewa's gesloten vredesverdrag hebben geschonden en dat de indianen daarom van mening zijn, dat de staat van oorlog nog steeds be staat. De indiaan is geen Amerikaans burger en heeft daarom recht op de sta tus van een burger van een land, dat in oorlog is met de VS, aldus de advocaat. De rechter heeft de zaak geschorst. ATHENE (Reuter) De uitgever van een oppositioneel weekblad in Athene 'Anti' genaamd dat vo rige week voor de eerste maal uit kwam, heeft gisteren meegedeeld dat hij de publikatie van zijn blad zal staken, omdat zijn leven in gevaar is. Christos Papoutsakis, een 38-jarige ar chitect, werd na de verschijning van Anti herhaaldelijk door de militaire politie van Athene ontboden voor 'een ondervraging'. Iedere maal als hij, na vele uren op het politiebureau te zijn vastgehou den, weer naar huis terugkeerde, liet hij aan buitenlandse journalisten die hem opzochten zijn gekneusde armen en zijn opgezwollen voeten zien, de zichtbare gevolgen van zijn ondervra ging. Volgens Papoutsakis had een arts hem onderzocst en hem ernstig gead viseerd voor behandeling van zijn wonden naar een ziekenhuis te gaan. Aardgas De zoon van de Amerikaanse Indus trieel Cyrus Eaton,'acht de kans niet uitgesloten, dat er op de topconferen tie in Moskou nog een project zal worden bekendgemaakt voor het trans port van Russisch aardgas naar de V.S., waarmee een bedrag van 5 mil jard dollar gemoeid zal zijn. Cyrus Eaton jr., de zoon van de man, die al jaren pleit voor betere betrekkingen tussen de V.S. en de communistische wereld, meende dat een principieel NTYRE (Reuter, AP) Zuid- ka heeft de autoriteiten van Mala- nsteren gemachtigd de gekaapte ng 727, die op het vliegveld van tyre staat met twee kapers aan d zonodig op te blazen, aldus de van het vliegveld. Wee kapers bevonden zich gistera- I alleen en zonder voedsel en k aan boord van het vliegtuig, k ze alle inzittenden hadden laten L De luchthavenautoriteiten had- al eerder de banden van het el laten leksteken, om te voorko- dat de Boeing van de South (an Ainvays weer zou opstijgen, toestel is omsingeld door gewa- ie militairen. De kapers stellen, jns de autoriteiten van Malawi te eisen' en hebben ook om een (ter gevraagd. ;eheime ondergrondse multiracia- rganisatie, die strijdt voor een >1 onafhankelijk Afrika, heeft gis- ondsl de verantwoordelijkheid opge- familvoor de kaping van de Zuidafri- eplaafe Boeing tijdens een vlucht van jAvofury naar Johanr>esburg. rn telefoongesprek met verslagge- in Nairobi (Kenia) zei een man, :s) gefich bekend maakte, als de Cypri- en beweerde, dat hij d vanlciteltschef van een organisatie bevrijding van Oost- en West- ka (Sofesa) was: 'Ik ben er trots vf mogen aankondigen, dat wij nu negende belangrijke slag hebben Igen met de kaping van een Zuid- hans vliegtuig.' Hij voegde eraan het plan voor de kaping reeds tijd geleden was voorbereid, zei, dat zijn organisatie in 1969 was opgericht en werd geleid door een ledenraad van negen man. De organisatie staat onder leiding van een blanke, die in Zuid-Afrika zou leven en fel tegen de apartheidspoli tiek van het regime van Vorster is gekant. Hij zei verder, dat zijn organisatie verantwoordelijk was voor sabotageda den in Zuid-Afrika, waaronder de dood van Rhodesische militairen en de ontsporing van treinen in Zuid- Afrika. WASHINGTON (Reuter) Gouver neur Wallace, gedeeltelijk verlamd na een aanslag op zijn leven, heeft be kend gemaakt dat hij geen verkiezings toespraken meer zal houden, tenmin ste dit jaar. Zijn artsen sluiten een persoonlijke campagne zelfs per rolstoel uit, maar Wallace heeft be loofd in de strijd om de voorverkie zingen te blijven. 'Het spijt me dat het zo moest eindi gen', zei Wallace tegen verslaggevers rond zijn bed in een ziekenhuis van Washington. 'Dat is niet erg, George', merkte zïjn vrouw Cornelia op, 'Ze zijn toch allemaal hetzelfde'. Binnen een paar dagen zal de gouverneur geopereerd moeten worden om een kogel bij zijn ruggewervel te verwij deren. 1 BONN, PARIJS (DPA, AFP, Reu ter, UPI, AP) Nu drie Ameri kaanse militairen zijn omgeko men bij bomaanslagen op ver blijven van Amerikaanse militai ren in West-Duitsland, zijn strenge veiligheidsmaatregelen van kracht geworden in de am- basade in Bonn en in Westduitse regeringsgebouwen. Kanselier Brandt, die gisteravond uit We nen terugkeerde, was van plan een topconferentie over de aan slagen te houden. Politietroeperi hebben gisteren na een bomalarm het station van Heidelberg ontruimd. Het hoofdbureau van poli tie werd onophoudelijk door onbeken den opgebeld met de mededeling, dat er bommen zijn geplaatst, maar meestal bleken het kwalijke grappen te zijn. Ook in andere Westduite plaatsen werd met bomaanslagen gedreigd. In Wiesbaden en Karlsruhe werden uit voorzorg kazernes ontruimd. In Keu len betrapte de politie op heterdaad een man, die met 30 telefonische dreigementen bij brandweer en poli tie een record op het gebied van valse bommeldingen had gevestigd. Vrouw De Westduitse politie zoekt in ver band met de bloedige aanslagen op het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg van woensdag een vrouw van 25 k 30 jaar. Zij zou één van de beide gestolen auto's hebben be stuurd, waarmee vermoedelijk spring stoffen naar het hoofdkwartier van de Amerikanen werden vervoerd. Het links-liberale blad Frankfurter Rundschau ontving een brief, die was ondertekend met 'Commando Thomas Weissbecker'. Aangekondigd werd, dat op 2 juni in Bonn 'verdere acties' ondernomen worden. Op 2 juni 1968 werd in Berlijn bij een demonstratie tegen de Sjah van Perzië de student Benno Ohnesorg door de politie dood geschoten. Kort na de aanslag in Heidelberg arresteerde de politie tien jonge men sen, die zich in de onmiddellijke omgeving bevonden van het hoofd kwartier. Niet lang daarna werden zij vrijgelaten. Er was geen bewijs dat zij iets met de aanslag te maken hebben gehad, zo deelde de politie later mee. In de vroege ochtend van donderdag Berichten worden bevestigd Mevrouw Nixon bracht gisteren een bezoek aan Moskou's beroemde Bolshoi Balletschool. Samen met de directrice van de school (links) en mevrouw Gromiko volgde ze een les. handtekeningen op een petitie waarin om vrede wordt gevraagd. Volgens de organisatoren werpt de achtdaagse ac tie ongekende vruchten af. Het groeiende verzet in roomskatho lieke kring tegen de gewelddadighe den in Ulster vindt plaats tegen de ach tergrond van een tweede dag vrijwel vrij van sluipschuttersvuur, bomaan slagen en straatgevechten. De extreem-protestantse militantenbe- weging 'Vanguard' heeft opgeroepen tot een mars en betoging op 3 juni tegen het bestaan van roomskatholie ke wijken in Belfast die voor het Britse leger taboe zijn. BRUSSEL (AFP) In het Centraal- Afrikaanse land Boeroendi (inge klemd tussen Zaire en Tanzania) zou zich een massaslachting voltrekken die al aan tienduizenden mensen het leven hebben gekost. De berichten die uit de hoofdstad Boejoemboera komen zijn uiterst schaars maar de ernst van de situatie in het land wordt beves tigd door de verhalen van personen, die naar Europa hebben kunnen repa triëren en door de verslagen van de enkele journalisten die zich ter plaat se op dc hoogte hebben gesteld. De ontwikkelingen in Boeroendi schij nen nog een uitvloeisel van de mis lukte staatsgreep die op 29 april werd gepleegd tegen het bewind van presi dent Michel Micombero. Aanhangers van ex-koning Ntare poogden toen hun leider die onder huisarrest was gesteld in zijn voormalig paleis in Githega te bevrijden. Bij hevige ge vechten met de regeringstroepen werd de koning gedood. Sindsdien hebben oorlogsraden diver se doodvonnissen uitgesproken over 'de schuldigen in de zaak van de georganiseerde slachting tegen de vreedzame bevolking van 'het land.' Op 9 mei verklaarde president Micom bero dat 'een grote overwinning* was behaald op de opstandingen en dat na tien dagen van slachtingen, plunderin gen en brandstichting de toestand weer normaal was. Ondanks zijn ver klaring sijpelden ook later nog be richten door over duizenden vluchte lingen die zich in de richting van Tanzania begaven. Verscheidene missionarissen hebben voor de Belgische radio verteld dat het leger in Boeroendi een politiek toepast van systematische uitroeiing cn terreur onder de Hoetoe's, een etnische groep die bijna 80 procent van de bevolking vormt 'Ik heb ge zien dat honderden personen op drie auto's werden geladen', zei een van hen, de Franse kanunnik Pirard. Men voerde hen daarna tussen hagen van 'jonge revolutionairen' die hen met knuppels bewerkten. Vervolgens liet men de slachtoffers aan hun ver wondingen bezwijken en bracht men ze met de vrachtauto's naar begraaf plaatsen. Op één dag had een missio naris meer dan tien vrachtauto's zien voorbijkomen met op elk daarvan meer dan 200 lijken. Officieel sprak de 'Stem van de revo lutie' van Boeroendi een paar weken geleden over de gebeurtenissen in het land van 'een oorlog zonder pardon tegen de aanvallers die de onafhanke lijkheid en de veiligheid in gevaar brengen.' In werkelijkheid, zo zegt een speciale verslaggever van de BRT, betreft het 'een plan tot systematische likwidatie van de Hoetoe's.' 'Het leger en de veiligheidstroepen, geholpen door jonge revolutionairen, hebben eerst hoge funktionarissen ge arresteerd, daarna de lageren in rang, de zakenmensen, de studenten, de middelbare scholieren', aldus zijn ver slag. In deze sfeer van hysterie werden vorige week de leerlingen tussen 14 en 17 jaar van de technische scholen weggehaald, en begonnen de terroris ten zich te vergrijpen aan vrouwen en jonge meisjes. Volgens zijn relaas werd een dag of acht geleden het aantal slachtoffers van deze massa moord geschat op 50000 tot 100.000 'maar sindsdien is de slachtpartij voortgezet Amerikaanse senator Proxmire: WASHINGTON (Reuter) De Democratische senator William Proxmire heeft het Amerikaanse ministerie van defensie beschuldigd van een misleidende voorstelling van zaken door te doen alsof de Russische marine een directe bedreiging vormt voor de eVrenigde Staten. De Amerikaanse vloot is veel sterker, zo zei hij. Een cameraman van het Amerikaanse leger maakt foto's van de ravage, die de bomexplosies aanrichtten bij het Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Heidelberg. Drie militairen kwamen daarbij om. zijn aanslagen gepleegd op twee Ame rikaanse bureaus in Parijs. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Wel was er schade. De eerste explosie deed zich voor bij het Amerikaanse consulaat. De tweede volgde anderhalf uur later op een post van het Amerikaanse Legioen. De recherche meent dat de aanslagen met kleine tijdbommen door één en dezelfde organisatie zijn gepleegd. Enkele uren na de bomaanslagen ont ving de Parijse politie een anoniem telefoontje, dat op het kantoor van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm een tijdbom In een pakje was verborgen. Het werd op tijd gevon den. Ook werd de politie gewaar schuwd voor een bom die op het Parijse kantoor van de Trans World Arilines zou zijn geplaatst. Een 'coördinatie-comité', waarachter een groep mannen en vrouwen schuil gaat die meent dat het 'lot van de mensheid zal worden bepaald door de revolutionaire strijd van elk individu' heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de nachtelijke bom aanslagen. Zij werden gepleegd uit protest tegen de Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietnam. Een groep betogers heeft gisteren in Genève de ramen stukgeslagen van het kantoor van de Amerikaanse maat schappij Honeywell Bull en op de buitenmuur met rode verf gekalkt: 'Indo-China zal overwinnen.' Honey well Bull is misschien het doelwit geworden van betogers, omdat het bedrijf in Amerika kleine splinter bommen maakt. Een montere Westduitse kanselier Willy Brandt bespeelt hier tijdens een bezoek aan het Oostenrijkse Purbach de tamboerijn, onder het toeziend oog van zijn vrouw Rut. Brandt sloot giste ren een officieel driedaags bezoek aan Oostenrijk af. >u.l Pentagon wil doen voorko- „ïn dat de Russische marine een ministerie van defensie slaat systeem voor onder water ULMS. •W^a'romTou'den we de uitgaven voor kritisch tegenover de dffensle'ul*f® ïen staat. Uit onderzoek was hem èehleken dat de Verenigde Staten vier door kernenergie aangedreven oppervlakte-schepen hebjen. en er nog reven bouwen, terwijl de Russen De ^Amerikanen" hebben 14 offensieve twe|e v"iegdekschepmt'voor de bestrU- Zl van onderzeeboten terwijl de <?ow1et-Unie er niet één bezit, ue Verenigde Staten hebben zeven heli- koptervliegdekschepen en bo"w®?JL noe vijf tot een tonnage van 35.000 ton elk. Dc Russen bezitten s echts twee omgebouwde kruisers van 15.000 ton net een platform voor helikop ters. De Amerikanen hebben 65 torpë dobootjagers. tegen de Russen 40. al dus de opgave van Proxmire, die he Pentagon uitdaagde om zijn gegevens te weerleggen. WENEN (UPI) De Westduitse kanselier Willy Brandt £®kdig}J gisteren zijn bezoek aan Oostenrijk met de verklaring, dat de weg naar vrede in Europa lang is. Het deel ligt nog voor ons. aldus dc kanselier, die er aan toevoegde dat we die weg moeten volgen met goede wil maar zonder illusiesBrandt sprak de hoop uit, dat de Jongere generatie zal voortgaan op de ingesla gen weg naar vrede in Europa. Hij Sees de moed en de zin voor verant woordelijkheid van de jongeren. DJAKARTA (Reuter, ATP) Een brand, die woensdag >n de haven vtn Tandjung Priok is uitgebroken, heeft het leven gekost aan zeker 72 en 27 schepen verwoest. Men ver wacht dat het dodencijfer boven de honderd zal stijgen, omdat er nog een groot aantal mensen verm'st wnrdt De brand brak op een olietanker uit en breidde zich In zeer snel tempo over de haven uit. Aangezien er geen brandblusmiddelen ter plaatsti waren kon het vuur zich ongehinderd ver spreiden. Twee van de verwoeste sche en waren Amerikaanse onderzoek- Eïrtïïg» bij d. o.leH^pioraUe voor de kust van Indonesië. De meeste andere waren vissersboten. DJAKARTA (Reuter) De militaire bevelhebber van Djakarta, Igneraal- majoor Poniman heeft bekendge maakt, dat verscheidene legerofficie ren ajn gearresteerd wegens geheime betrekkingen met communistische ele- De'gearresteerde officieren, onder wie zich! naar verluidt, een kolonel be vindt, worden ervan beschuldigd, ge poogd te hebben de invloed van het communisme In het leger uit te brei den. Bij een vergelijking tussen de mari tieme macht van de NAVO en het Warschau Pact is de NAVO overwel digend in het voordeel. Het Pentagon laat gemakshalve maar buiten be schouwing, dat de Franse of de Itali aanse vloot in de Middellandse Zee elk zeker even sterk ls als de Russi sche marine in dit gebied. Door de overdreven voorstelling die het Penta gon geeft van de Russische militaire macht, wordt de Amerikaanse defen siebegroting ieder jaar omhoog ge schroefd. Op militair gebied hebben de Verenigde State- een grote voor sprong en dat moeten we ook durven toegeven', aldus Proxmire. SAN JOSE (UPI) De advocaten van Angela Davis hebben woensdag onverwacht hun verdediging gestaakt na slechts 11 getuigen 5 decharge te hebben opgeroepen. Dit heeft slechts drie dagen in beslag genomen. Ten minste één getuige k decharge zat te wachten, toen de advocaten hun be sluit bekend maakten. De slotpleidooien zullen waarschijn^ lijk begin volgende week gehouden worden, zodat de zaak dan woensdag of donderdag naar de geheel blanke jury kan gaan. Negen weken van getuigenverklaringen zijn nu aohter, de rug. De aanklager heeft 95 getui gen opgeroepen en ruim 200 bewijs stukken ingeleverd, die zouden moe ten bewijzen dat Angela Davis de bloedige uitbraakpoging in het ge rechtsgebouw van San Rafael bedacht cn uitgewerkt heeft, met de bedoeling de vrijlating van George Jackson te bereiken. De advocaten van Angela Davis bewe ren dat de wapens die bij het inci dent gebruikt werden zonder kennis van mej. Davis waren weggenomen. Verder zou ze in Berkeley zijn geweest op het moment dat getuigen a charge haar bij het gerechtsgebouw hadden gezien, de dag voor het inci dent. ADVERTENTIE Kranten, radio en tv brengen ons regelmatig ziilk alarmerend nieuws over onze leefbaarheidssituatie, dat steeds meer mensen zich gaan afvragen: overleven we dit? Barry Commoner - Amerikaans hoogleraar en in ons land bekend door de tv-serie 'We stinken d'r in' - beantwoordt die vraag in zijn belang wekkende boek Overleven we dit? Waarin een meesterlijke analyse van de problemen rondom het 'leefmilieu*. En een beroep op de wetenschap zich onomwonden tegen het milieu bederf uit te spreken en zich duidelijk en bewust op te stellen. Want alleen din kunnen we uit 't slop raken. Voor f 12^50 bij elke boekhandel. Een uitgave van Elsevier, in samenwerking met de ▼oor Milieudefensie

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9