Wegenbouw Veluwe al tot uiterste Tony Joe White wil niet meer grommen Commentaar iil cGovern jonden bezorgd iver situatie nj de KNTU WJsolidariteit or stakers bij philips-Venezuela Nu nieuwe stukken E-8 en RW-50 opengaan, menen natuurbeschermers: 'Interessant voor calvinisten' 'Kootwijk wordt hét knelpunt' Per 1 juni helm verplicht voor motorrijders Eminent eenwonderorgel? Ja. Dankzij strings-ensemble enOrbitone3D. Exotica 'Verblijfsduur van gastarbeiders niet beperken' seksei uitstapje astmamars ROUW/KWARTET VRIJDAG 26 MEI 1972 Binnenland T5/K7 et verloop van de voorverkiezingen nnen de Amerikaanse Democratische irtij moet politieke koffiedik-kijkers el zware hoofdpijn bezorgen. Want es wat bij voorgaande verkiezingen ormaal' was, blijkt nu niet meer van acht te zijn. De oude vuistregels voor succesvolle campagne schijnen otseling waardeloos te zijn. :n grote hoeveelheid geld eens imisbaar geacht kon de kandida- ur van burgemeester Lindsay niet dden en zonder veel geld heeft gou- rneur Wallace zich naar de voorste lederen gemanoeuvreerd. Oude par- jonzen (burgemeester Daley), wier gen vroeger onontbeerlijk was, zijn =*.4 haakmat gezet door de kiezers. De achtige vakbonden hebben hun kan- laat (Humphrey) niet veel kunnen §5* ilpen. De populairste politicus (Mus- heeft zich moeten terugtrekken en n underdog die aanvankelijk door emand serieus genomen werd (Mc- jvern) ia thans de grote favoriet, 's afkomst ea godsdienst schijnen a rol meer te spelen. Muskie werd wel door de katholieken als door de ilse Amerikanen in de steek gelaten, aller merkwaardigste is evenwel, er dit keer niets blijkt van de litionele invloed van de 'beslissende lengroep' van de kiezers. De twee dopers, McGovern en Wallace, in resp. ver links en ver rechts van midden. Kanshebber nummer drie, neëbmphrey, behoort ook al niet tot het issende midden'. En de kandidaat, daar wel toe behoort, moet thans de collectebus rondgaan om zijn ipagne-schulden af te betalen, de toppositie van McGovern een alligheid is, zullen de naderende ^iorverkiezingen in Amerika's bevol- m. pgsrijkste staat, Californië, moeten itonen. Na zijn zeges in Oregon en e Island van deze week wordt overn daar als de grootste kans- ibcr gezien. Als hij wint komt hij maar 200 stemmen tekort voor de 09 die hij nodig heeft om te zege- en op de conventie. Wie McGovern tegenhouden, moet het in Califor- op fe doen. Van de gelegenheid zal ruim- 8e^ru^ w°rden gemaakt, ra een verslaggever tïNGELO De drie industrie- 5 Randen willen op korte termijn £Keia gesprek met minister Lang en over de naar hun mening irgwekkende situatie bij de Ko- '66' hklijke Nederlandse Textiel )?eNiiie. Tijdens dit gesprek zullen 23.20 regeringssteun voor het nood- 23.55jdende textielconcern bepleiten. 2è bonden, die de belangen van 4600 moeten behartigen, vre- opnieuw saneringsmaatregelen de KNTU. Deze saneringsmaatre- ;n zouden ontslag betekenen voor iele honderden werknemers. KNTU-zijde is verklaard dat er trganisatieplannen in voorbereiding i bij Menko-Scholten in Enschede, lar 950 mensen werken. De gang n zaken bij dit concernonderdeel >rdt onbevredigend genoemd. Een 2.08 trdere reorganisatie zou niet naar «ns zijn verlopen. 1 afwachting van deze reorganisatie de KNTU nog geen uitspraken :n over eventuele ontslagen. Op ~\l>rwaarde dat er zou worden gesa- terd heeft het bedrijf destijds 17.5 8.28 jij oen gulden kredietgarantie gekre bi. De KNTU ontkent dat er nu si.': ipieuw kredietgarantie is aange- oekbefeagd. ^S00e§lgende week zal de bedrijfsleiding rder praten met de minister over I reorganisatieplannen. In aanslui- 18.3o|g op dit gesprek willen ook de -- Sden een onderhoud met de minis- 'RErHT De 238 arbeiders van %iolanda', een Philipsvestiging in racay (Venezuela), zijn in staking. protesteren daarmee tegen het tslag van vijf arbeidsters en tegen t dreigende ontslag voor nog 26 tieren. De stakers roepen de Neder- idse Philipsarbeiders op om solidair zijn. t blijkt uit een brief die de Neder- dse organisatie van Katholieke irkende Jongeren heeft gekregen i leden van de Venezolaanse KWJ. brieven aan de drie industriebon- i, de drie vakcentrales en de cen- le ondernemingsraad van Philips, ïft de KWJ-Nederland gevraagd h solidair te tonen. Het hoofdkan- r van Philips in Eindhoven wordt rraagd wat men aan de situatie ïkt te doen. Inkrimping van werk- mheden wordt genoemd als motief 'or het ontslag van de arbeidsters, i KWJ in Maracay stelt evenwel, ier al weer nieuwe arbeidskrachten i! rden aangetrokken om de open atsen in te nemen. Daarnaast blij- 1 er afdelingen te zijn waar slechts 1 arbeider werkt, terwijl er nor- al drie arbeiders aanwezig moeten 13 arom is het personeel tegen de slagen in staking gegaan. Bij ande- i Philipsvestigingen in Venezuela be- Bn plannen om solidariteitsstakin- te houden. arep. en .6 töA, serie s (8). mm. rber, inse et met 19.00 Lagn 0 Wee 20.15 >ollties progr. s en 19.45 Ges Van een onzer verslaggevers APELDOORN, KOOTWIJK Samen met wat er reeds aan an dere belangrijke wegen ligt, hebben de E-8 en de RW-50, waarvan 31 mei achtereenvolgens een groter en een kleiner deel opengaan, de 90.000 hectaren tellende Veluwe in zes blokken verdeeld, die elk voor zich nog groot genoeg zijn om als zelfstandige eenheid te kun nen fungeren. Maar de natuurbeschermers zijn, hoewel zij in liet algemeen de onvermijdelijkheid van deze moderne verbindingen Oost-West en Noord-Zuid erkennen, wèl van oordeel dat met de E-8 en RW-50 de uiterste grens bij de wegenaanleg op de Veluwe is bereikt. Waarschijnlijk in het najaar wordt een symposium gehouden dat met na me toegespitst zal zijn op de wegen- problematiek op de Veluwe. Het initi atief hiertoe is genomen door de Gelderse Milieuraad. Op het moment wordt reeds gestudeerd op de vraag in hoeverre de zaak nog weer wat kan worden teruggeschroefd. Anders ge zegd: welke secundaire en tertiaire wegen kunnen worden afgesloten voor het verkeer, althans voor het gemoto riseerde? Deze gedachte vindt men ook terug ln het door de Recreatiege meenschap Veluwe gelanceerde reha bilitatieplan voor dit gebied, en het punt, staat ook weer niet helemaal los van het onderzoek dat in opdracht van CRM door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer wordt ingesteld naar de biologische draagkracht van de Velu we. Volgens de heer J. Zwart, secretaris van de Gelderse Milieuraad, had het wat de E-8 (de Holland-Twente-route die de Veluwe over de hele lengte doorsnijdt) betreft, nog erger gekund. 31MEH972! NIEUWFGEDEELTEN V&N DE E-8 OPEH VOS* HET VERKEER Gouda v Holf. RoHerdam i Autosnelweg in gebruik «vMMAutosneiweg open31mei Ontworpen autosnelweg twAWWInuih/oprina Een luchtfoto van de aansluiting Kootwijk in de nieuwe E-8 op de Veluwe. Over dit punt maken natuurbescherming zich grote zorgen. De weg volgt ongeveer de spoorlijn Amersfoort-Apeldoorn, die toch al een barrière vormde, zij het niet zo'n grote als een vierbaans autosnelweg. Voor de wildstand ziet hij geen ern stige moeilijkheden. Elk van de zes blokken is groot genoeg om er een wildstand te kunnen laten bestaan. Ernstig ongerust maakt de heer Zwart zich echter over de situatie bij Koot wijk. De Gelderse Milieuraad heeft, gesteund door velen (ook door het provinciaal bestuur, maar niet door burgemeester en wethouders van Apeldoorn die bij het niet-ingebruik- nemen van het aftapppunt daar extra verkeerstechnische moeilijkheden in deze gemeente verwachten) minister Drees gevraagd de eerste twee jaar de aansluiting op de E-8 bij Kootwijk gesloten te houden in afwachting van nadere verkeerstellingen. Er is nu al een noodsituatie ontstaan bij Koot wijk. Niet voor niets is Staatsbosbe heer bezig bij Kootwijk de zaak nog eniger mate meer in de hand te krijgen door op grote schaal afsluitbo men, verbodsborden en afrasteringen te plaatsen. Ook de heer E. van Rooy, direc teur van de jonge Vereniging Behoud Veluwe maakt zich zorgen over Koot wijk. De stuifzanden, die in Europees kader nog altijd iets opmerkelijks zijn, grote natuurwetenschappelijke waarde hebben, maar uiteraard ook voor de recreatie veel charme bezit ten. lopen het gevaar onder de voet gelopen te worden, beter gezegd: on der het wiel te worden gereden. Er is in deze omgeving al heel veel ver nield en het wild is er al overwegend weggetrokken Bij Kootwijk ligt het Caitwicker Zand, een dageamping-in-wording, zo'n 70 hectare groot, waar men de gemo- Platenbespreking - door Willem-Jan Martin toriseerde recreanten wat wil concen treren. Dit om uitzaaiingen in de bossen te voorkomen. Op het ogenblik kan men met de auto kilometers diep het bos en het stuifzand inrijden en velen doen dat dan ook. De natuurbe schermers zien dat met lede ogen aan. Volgens hen zal de dagcamping Cait wicker Zand, berekend op 1500 auto's en 5000 mensen, net groot genoeg zijn om de huidige behoefte te dekken. De heer Van Rooy: 'Ik ben erg be nauwd. Als de nieuwe E-8 opengaat, ligt Amsterdam een kwartier van de Veluwe. De andere wegen in deze omgeving zijn erg smal. Men komt in een fuik terecht. Kootwijk wordt het absolute knelpunt in de nieuwe E-8'. Van een correspondent DEN HAAG Met ingang van 1 juni zijn bestuurders en passagiers van motorvoertuigen op twee wielen (met of zonder zijspan) verplicht een (goedgekeurde) helm te dragen. Kinderen die jong zijn om een goed passende helm te dragen of kinderen bij wie de helm niet op goede wijze kan worden bevestigd door middel van een kinband zullen niet meer als pas sagiers op een motorfiets of scooter meegenomen mogen worden. De overheid heeft het dragen van een helm voor motorrijders verplicht ge maakt, omdat gebleken is dat deze groep weggebruikers meer dan de inzittenden van een auto aan grote gevaren blootstaan. (ADVERTENTIE) Deze keer, zoals beloofd, de twee de aflevering in de vermakelijke en onderhoudende serie De Golf slag In De Popmuziek. Om het geheugen nog even op te frissen: vorige maal werd uiteengezet dat wij ons - gegeven de ongehoor de hoeveelheid vrij recent uitge brachte popmuziek - op een 'golf top' bevinden. Jawel. Een golftop (ADVERTENTIE) (Folders op aanvraag: postbus 25, Bodegraven) Twee nieuwe vindingen. Jaren van research zijn voorafgegaan, maar nu is Emi nent erin geslaagd een revolutio naire nieuwe vinding toe te passen. Het strings-ensemble is zó uniek, dat het Eminent orgel 't negende wereldwonder wordt genoemd. Met het strings-ensem ble kunnen praktisch alle instru menten verveelvoudigd worden. Door fase-verschuivingen kreëert u het geluid van een kom pleet symfonie-orkest. Met één Eminent orgel hoort u in plaats van één viool, een hele serie vio len. Cello's, hobo's, trombones, contrabassen worden ook ver meerderd. Een kompleet orkest Eminent heeft op deze vinding direkt oktrooi aangevraagd. Ook zocht Eminent naar een vervanging van het oude mecha nische systeem om chorus- en tremolo-sound te kreëren. De tweede vinding heet Orbitone 3D. Dit ruimtelijke driedimen sionale stereo-geluid klinkt haar- zuiver en voorkomt al het geruis dat het vroegere systeem ken merkte. Ook hierop is oktrooi aangevraagd. Beide vindingen worden toegepast in de Eminent orgels. met zoveel vrolijke klanken, dat ik me genoodzaakt zag het aanbod over twee stukjes te ver delen. In dit laatste deel van de serie wordt het spits afgebeten door The Nitty Gritty Dirt Band en hun tweede hier verkrijgbare (in Amerikaanse archie ven zitten nog minstens vier platen zoals Ricochet, Rare Junk en Alive) elpee (All the Good Times (United Artists UAS 5553). Een uitstekende elpee, die misschien de uitschieters mist van zijn voorganger (Mr. Bojang- les, Some Of Shelley's Blues, Propin quity), maar daartegenover een stuk minder rommelig is. Op Uncle Charlie (de vorige langspe- ler) lieten de jongens horen waartoe ze allemaal wel niet in staat waren en ook al was dat heel wat: de duidelijke plaatsbepaling hier (men koos in het algemeen voor zeer landelijk getinte muziek) doet minstens zo aardig aan. Met de bekende instrumentale vaar digheid en een ongebreideld enthousi asme werken de heren zich door en dertiental composities. Frisse muziek jes, zoals de Hank Williams-klassieker Jambalaya, Jackson Browne's Jamaica Say You Will, dat we al kennen van een uitvoering door The Byrds, maar hier veel beter uit de verf komt, en een serie eigen composities, die in hun beste momenten een ferme portie ontroering losweken (Fish Song, Daisy, Baltimore), maar ook wel eens zij het bij hoge uitzondering op de grens van het aanvaardbare afste venen (Creepin' Round Your Back Door, een nummer waarin niets ge beurt, alleen de merkwaardige kombi- natie mandolien-tuba moet het hem doen, en dat is eigenlijk maar een keer leuk). Rest eigenlijk nog slechts de opmer king, dat de oorspronkelijke Ameri kaanse binnenhoes hier vervangen is door een conventioneel wit gevalletje, waardoor men een en ander aan in formatie moet ontberen. Trouwe le zers van deze rubriek mogen zich derhalve gelukkig prijzen, want vanaf heden behoren zij tot de selecte kring, die weet dat de akoestische gitaarsolo in het nummer Sixteen Tracks van niemand minder dan Randy Scruggs afkomstig is. Verder met THE TRAIN I'M ON (Warner Bros BS 2580), het jongste werkstuk van TONY JOE WHITE, die deze keer van het juiste pad afwijkt In een (noodgedwongen?) poging te laten zien, dat hij tot meer in staat is dan zijn bekende broeierige, viriele Bayou-muziek, komt hier tussen de bedrijven door regelmatig allerhande melig en krachteloos balladespul uit de bus: White kweelt, terwijl ie als een echte zuidelijke 'redneck' moet grommen. Hij heeft dat ook steeds gedaan. Het resultaat was weliswaar een hoeveelheid zeer gelijk klinkende muziek (hetzelfde stampende ritme, een identieke melodische opbouw), maar het kwam tenminste één. Nou kan ik me best voorstellen, dat je er een keer tabak van krijgt steeds maar hetzelfde (nou ja, ongevéér dan) be zig te zijn. Getuige deze elpee echter lijkt er voor onze jonge vriend geen ander lot weggelegd. De aanstekelijk swingende typische White-klanken doen het in hun directheid meer dan uitstekend, terwijl het alternatieve repertoire (The Train I'm On, Take Time To Love, The Migrant) daarentegen zeer gênant aandoet: zoiets als een olifant die het geluid van een muis maakt MANKEMENTEN Ook HISTORICAL FIGURES AND ANCIENT HEADS (United Artists UAS 29304), de laatste van de firma CANNED HEAT, vertoont de nodige mankementen. Zijn kosten noch moei te gespaard teneinde de elpee zo aardig mogelijk te verpakken: wat het gebode- ne zelf aangaat drijven de heren vrij gemakzuchtig op in de loop der jaren vergaarde routine en dat is juist in het voor clichématigheid mak kelijk vatbare blues-genre (de twaalf maten moeten met inspiratie behan deld worden, anders wordt liet een oervervelende aangelegenheid met die drie akkoorden) een zeer verdrietige zaak. Kant een gaat nog wel. Long Way From LA heeft een aanstekelijke mo toriek en wordt ook door Bob Hite vrij overtuigend gezongen. Bovendien is Little Richard stevig rockend aan wezig in het door hemzelf gearran geerde Rockin' With the King. Maar zo'n 'achterkant'. Hite mag dan erg hard staan te schreeuwen in Cherokee Dance, er gebeurt eigenlijk gen fluit. Vier minuten rampestamp. Het daar opvolgende That's AU Right is even min een toonbeeld van inspiratie. Zel den heb ik clichématiger mondharmo- nika-blazen gehoord teneinde het ene twaalf-maten-schemaatje met het ande re te verbinden. Het is duidelijk dat Al Wilson, de als een kantoorman ogende bluesfanaat die twee jaar terug het leven liet, nog altijd node wordt gemist. STEVE MULLER Tot besluit STEVE MILLER, van wie in de gedaante van RECALL THE BEGINNINGA JOURNEY FROM EDEN (Capitol 5C062 81099) de ze vende langspeler genoteerd mocht worden. Een plaat, die een stuk over tuigender bandoet dan Rock Love, de lusteloze plichtmatige voorganger. Dat heeft wellicht niet meer te maken met de inspirerende aanwezigheid van kwaliteitsfiguren als producer Ben Si- dran (ooit lid van de Steve Miller Band), gitarist Jesse Davis en bassist Gerald Johnson. Hoe dan ook, Miller is compositorisch en uitvoerend in het algemeen prima op dreef, zeker v/at de eerste plaatkant aangaat (En ter Maurice is een prima stuk jaren vijftig vocal-group-werk; High On You Mama voltrekt zich in het betere bluesidioom, een subtiele slide- gitaar doet het meeste werk). Kant twee is mij eigenlijk toch wat te iel met al die etherische zangpartijen en de zij ige strijkersarrangementen van Nick DeCaro. Maar goed. «dam-flariade in de grote Rodo-vallei de rododendrons en azalea's staan in volle bloei! in de Amstelhal - RAI - t/m zondag 28 mei tropisch oerwoud, orchideeën, reuzenvarens vleesetende planten, Javaanse sawa's 70 ha. paviljoens en kassen een droom in kleuren Bljbelse.tuin Doorlopende- en dagkaart aan de kassa's nabij de RAI of Gemeente Giro kantoren - Amsterdam of Raiffeissenbank - Boerenleenbank in geheel Nederland, Reis-touringbureaus. kaarten: Volw. 5,— Volw. 24,boven 65 J. 3.50 boven 65 j. 18.— kind. 114 J. 2.— kind. 114 J./12,— J PS. ■{euAvnu-kttóifeu. Ui fauketa£-Mi- Van een verslaggever ROTTERDAM De samenwerkende actiegroepen gastarbeiders zijn tegen de plannen van de overheid om een beperking van de verblijfsduur voor gastarbeiders in te voeren. De actie groepen vinden een beperking van de verblijfsduur tot twee jaar een groot onrecht. 'In die twee jaar zullen de gastarbei ders onvoldoende kunnen sparen. Het gevolg zal zijn, dat zij na die periode naar een ander land zullen trekken, of klandestien in Nederland zullen blijven werken', verwachten de actie groepen. 'Voor veel gastarbeiders be tekent dit, dat zij een zwervend be staan tegemoet gaan, dat een geestelij ke ontwrichting tot gevolg zal heb ben', aldus de actiegroepen. De 'Band met God' heeft er nauwe lijks onder geleden: duizend kant-en- klare platenhoezen en wat proceskos ten, dat is al les waar deze grammo foonplatenmaatschappij mee zit. 'En eigenlijk heb ik het tegendeel van schade', zegt BmG-directeur Praat, producer van uitsluitend platen met geestelijke liederen, nogal verge noegd, 'Voor onze calvinistische krin gen wordt het nu juist een interes sante plaat, omdat er over geschreven wordt. Hoe meer hoe liever. Door een rel verkoop je'. Die 'rel' is ontketend door het man nenkoor Stereo uit Genemuiden, dat voor BmG vier platen met geestelijke liederen zou volzingen. 'Na de derde had ik er geen zin meer in. Het was commercieel niet haalbaar. Die naam Stereo verkocht niet. Op aandrang van de dirigent ben ik toch met de vierde doorgegaan, maar met de afspraak dat ik de naam van het koor zou verande ren. Dat doen alle maatschappijen en artiesten, denk maar aan John Wood- house. We hebben platen waarop or kesten met gefingeerde namen spelen, omdat de naam goed klinkt. Maar ja, die Genemuidenaren zijn eenvoudige mensen dat zeg ik dan nog heel netjes die hun afspraken per telefoon maken, niet op papier. Die vierde plaat was er een met geestelij ke zeeliederen, onder andere 'Als de Urker klokken luiden', één van me-, zelf, want ik maak er wel meer zelf Ik heb toen met hun goedkeuring 'Mannenkoor De Zuiderzeezangers' op de hoes gezet en daarbij 'Als Urkers zingen van de zee', want Urkers ico nen tenminste aan zee en Genemuiden heeft daar niets mee te maken. Be grijp me goed, er staat nergens dat het Urkers zijn. Op de achterkant van de hoes heb ik dat nog verduidelijkt met 'in je verbeelding hoor je Urkers zingen'. Maar zij hadden er 'Genemui- der mannenkoor De Zuiderzeezangers' op willen hebben. Daar zit gewoon een chauvinistisch tintje aan; in die dorpjes is een soort concurrentiestrijd aan de gang. Waarom de Haarlemse rechter ze ge lijk gegeven heeft, is zelfs onze advo coat niet helemaal duidelijk. De rech ter vond dat dat 'Urkers' op de hoes teveel suggereerde. We zijn nu met een ander koor bezig voor dezelfde plaat, want de begeleiding staat er al op. En dat 'Urkers' wil ik wel hand haven, maar als zij daar ook weer bezwaar tegen hebben, dan doen we het niet, zo menselijk willen we wel zijn. Ik voel weinig voor een tweede proces'. Deze niet geheel van seks ontblote dames genieten van een zachtgekookt seks-eitje. De eieren worden in een fraaie rose verpakking .verkocht in de Australische stad Sydney, bevatten een forse dosis vitamine E en stimu leren volgens de producent daardoor in hoge mate de seksualiteit. De huis vrouw dient dan ook de kippeneieren aan het ontbijt te vervangen door smakelijke seks-eieren, alweer volgens de producent uiteraard. De eieren zijn niet afkomstig van een of ander louche fabrikant, maar vor men het resultaat van uitgebreide research van de universiteit van Sydney en wetenschappelijke mede werkers van een voedingsmiddelenin dustrie. NIET U 'Het laatste woord niet u, maar zij' staat op een sticker, die de ministers vandaag vlak voor het begin van de ministerraad in handen gedrukt krijgen. Voor het Catshuis is dan nl. de actiegroep man-vrouw maatschappij aan het demonstreren tegen het abortus-wetsontwerp dat in bespreking is. De groep wil de heren duidelijk maken dat in alle lagen van de bevolking de wens tot zelfbeschik king leeft. Krulscampagne Mor genochtend om tien uur opent de Haagse afdelingsdirecteur mr. Ever wijn van het Rode Kruis de Rode Kruis-campagne van dit jaar door de sleutel van de Scheveningse piertoren van directeur Speyer af te pakken. Voor piertorenbezoekers betekent dat gebaar dat hun entreegeld naar het Rode Kruis gaat. geur De verwaar lozing van de eigenschap 'geur' bij tuinbouwprodukten is een typisch voorbeeld van de vervlakking van de ze tijd, vindt de juist gepromoveerd*; tuinbouwingenieur P. A. van de Pol die nog vergat er hij te zeggen dat een deodorantspray voor tuinbouwpro dukten wel niet zo lang meer op zich zal laten wachten. Gevangenpoort In Den Bosch zijn de resten van de Leuvense Poort uit 1184 blootge graven, die als stadspoort en gevange nis dienst gedaan heeft, maar in de Napoleontische tijd i3 gesloopt. Het is niet onmogelijk dat wandelaars in de toekomst over de nieuwe promenade die nu wordt aangelegd, zomaar door de oude poort heen zullen wandelen, want over die mogelijkheid piekeren b en w nu. Milieurels Kunste naar en fel bestrijder van jagers op bedreigde dieren Gerard Esscr gaat maandag al naar Stockholm, waar hij niet alleen de milieuconferentie een week later wil bijwonen, maar ook een tentoonstelling inrichten en toe lichten van kindertekeningen, die hij zelf als 'aanklacht der kinderen tegen de ouderen' typeert. De half miljoen adhesie-handtekeningen die hij hier verzameld heeft, zijn al vooruit ge stuurd, naar de Nederlandse ambassa de. Esser hoopt met een brief van Amsterdams burgemeester voor die van Stockholm op zak ook het Zweedse publiek wakker te schudden. Kaas Donderdag 8 juni gaat de Goudse kaasmarkt weer voor iedereen open. Tot en met 14 september is er niet alleen kaas te zien, maar zijn er ook filmvoorstellingen in het Waagge bouw en verkoopstands van ambachte lijke produkten achter het stadhuis en in de Burgerhal. De oude Tom Yardley is een week onder water geweest om zijn honderd ste verjaardag eens echt te kunnen vieren zoals hij zelf wou. Daartoe sloop hij stilletjes uit het bejaarden huis in Alderly Edge en stapte op een bus naar Londen, 270 kilometer ver derop. Van zijn spaarcentjes betaalde hij een bed voor zes nachten bij het Leger des Heils en intussen maakte hij er in de Britse hoofdstad voor zijn doen een dolle boel van. 'Sinds m'n zestiende heb ik gereisd en honderden plaatsen gezien', vertelde hij later, 'maar dit keer wilde ik Londen nog eens goed bekijken'. Hij zag daar dan ook pittige dingen', ging naar een Franse film, maar verliet 'walgend' de bioscoop, 'omdat er zoveel bloot ver toond werd'. Toch had hij er drie uur naar gekeken, bekende hij. Toen de sociale dienst hem ten slotte opspoorde, was het gedaan met zijn vrijheid en twee dagen voor zijn eeuwfeest werd hij in het bejaarden huis teruggebracht. Dat was woensdag en vandaag krijgt hij zijn verjaars- feestje in het tehuis, iets waarmee hij het niet eens is, omdat hij stijf en strak volhoudt woensdag al honderd te zijn geworden. 'Ik ben heus nog niet te oud om data te onthouden', snauwde hij tegen de directrice. Het actiecomité 'Behoudt astmakli niek te Davos' roept alle astmapatiën ten en hun ouders op zaterdag mee te doen aan de demonstratieve mars, die van het Haagse Smitsplein (vertrek twee uur) naar het Binnenhof zal gaan. Daar zullen dan alle intussen door 'Davos' en 'Eugenia moet blij ven' verzamelde handtekeningen in het Tweede Kamergebouw worden overhandigd. Omdat de beslissing over het al dan niet sluiten van de astmakliniek in Davos begin juni al moet vallen, vraagt het actiecomité alle patiënten en hun ouders de vaste kamercommis sie voor volksgezondheid (Binnenhof la, Den Haag) zo gauw mogelijk een brief te schrijven met vermelding van ziektebeeld, medicijnengebruik en ver zuim van school of werk. Al die gegevens helpen de kamercommissie de minister van volksgezondheid een verantwoord advies te geven. Nadere inlichtingen over de actie zijn te krijgen op 070-258500. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7