Rijnwater slechter Jan ooit tevoren 0K0N Congres wil CPN aantrekkelijker maken Provincies nu al bezorgd over de begroting 1973 lieer comfort voor treinreizigers Kant en klare kunsthars vulpasta bmmissie: 'Ernst vervuiling wordt onderschat,„a Optimisme Drees wordt niet gedeeld larineofficier ed bijna enkele enten omver Gifschip in Amsterdamse haven Twee doden bij botsing op een GAZELLE fiets beleef' je iets [an verdronken SPROEIMEST TUIN EN GAZON Isolement in de laatste tijd in belangrijke mate doorbroken Delfts comité tegen bouw turbinecentrale Het weer o IOUW/KWARTET VRIJDAG 26 MEI 1972 Binnenland T3/K5 lba in onze Haagse redactie HAAG De kwaliteit van het Rijnwater was vorig jaar slechter dan ooit tevoren. Het zoul- in. ia^te steeo in dat Jaar gemiddeld tot 232 mg per liter, ruim twee keer zoveel als in 1970. Andere iall Hen, waaronder vooral de fosfaten, bereikten eveneens recordhoogten. aif Nederlandse Rijncommissie van waterleidingbedrijven schrijft dit in haar gisteren verschenen irverslag. Ev ewel 1971 uitzonderlijk droog is reest zijn de recordcijfers niet uit- ■Éitend aan deze omstandigheid toe te ^Kijven. Uit een vergelijking met ^■4, toen de afvoer van de Rijn ■Ineens bijzonder laag was, blijkt de verontreiniging sindsdien be- J-Mdend is toegenomen. Zo is bijvoor- Id het nitraatgehalte meer dan lubbeld het organisch ammoni- jehalte bijna verdubbeld en het aatgehalte meer dan verviervou- I. Vooral in gebieden waar dit :r tot rust komt, geeft dit aanlei- tot een reusachtige algenopbloei trofiëring), zoals in het IJsselmeer de plassengebieden. Alleen het rstofgehalte is gedaald, zo merkte C. van der Veen, voorzitter van de bmissie, tevens direoteur van de jpj sterdamse waterleiding, gisteren lü tisch op. Rijncommissie kan zich niet aan indruk onttrekken dat de ernst de verontreinigingen nog steeds ,t onderschat. Een voorbeeld hier- is het feit dat in de saneringsrap- ;en, voornamelijk om financiële oorlopig slechts een biologi- iging van het afvalwater wordt aanbevolen. 'Wij zijn echter van mening dat het reeds nu noodza kelijk is, het afvalwater niet alleen mechanisch en biologisch maar ook chemisch-fysisch te zuiveren. Dit bete kent dat aan de bestaande zuiverings installaties een zogenaamde derde trap moet worden toegevoegd', aldus de waterleidingsbedrijven. In het rapport bepleit de Rijncommis sie op korte termijn de instelling van een vervuilingskadaster, dat afvallo- zers verplicht de lozing van hun af valstoffen op te geven (verplichte melding aan de bron). Alleen dan zal het mogelijk zijn een duidelijk inzicht te krijgen in de herkomst en de omvang van de vervuiling. Ir. C. van der Veen zei gisteren dat een dergelij ke verplichting in Nederland mogelijk is op grond van de wet op verontrei niging oppervlaktewater. De mogelijk heid tot instelling van een dergelijk RECHT De treinen worden beter verwarmd. Naar aanleiding i kritiek van de Consumentenbond heeft de directie van de spoor den besloten een aantal constructiewijzigingen in het materiaal te brengen, waardoor de verwarming beter zal functioneren. Ver- :ht wordt, dat binnen enkele jaren al het materiaal van NS met de uwe verwarming zal zijn uitgerust. :ele andere voorzieningen, waar spoorwegen antwoorden op :hten van de Consumentenbond wmc de service: 3)oor een nieuwe aanpak van de %onmaakwerkzaamheden wordt ge beerd de treinen reiner te houden; binnenkort aan te stellen kwali- controleuses zullen er onder meer gaan toezien, dat er voldoende r|pr aan boord van de treinen is; -Voor het einde van 1973 zal het tal parkeerplaatsen bij stations 3Q00 zijn uitgebreid; linnenkort worden proeven geno- met automaten, waaruit gewone jtjes kunnen worden getrokken. hiervan is te voorkomen, dat igiers te lang voor het loket moe- 'ARLEMMERMEER De politie ft gisternacht de beroepsmarineof- (38) aangehouden. Bij verkeerscontrole in de tunnel van öweg 4 bij Schiphol negeerde hij 'stoptekens en reed bijna enkele iten omver. Hij bleek onder in- °"|d te zijn. Tegen hem werd proces- rqbaal opgemaakt. 7 de verkeerscontrole werden 82 imobilisten geverbaliseerd wegens jenlopende overtredingen. In to- le 1 werden 223 auto's gecontroleerd. I auto's werden uit het verkeer -atlomen. Verscheidene automobilis- bleken niet in het bezit van een ™%)f kentekenbewijs of dit niet bij n te hebben. Een vrachtwagen- 'co|iffeur kreeg een rijverbod opge- omdat hij onder invloed ver ten wachten. Wanneer de proef slaagt, zal over acht jaar het grootste deel van de kaartverkoop via deze automa ten lopen; Om betere voorlichting te kunnen geven over kortingen voor reizen in het buitenland, zal NS haar eigen inlichtingenbureaus en door de NS erkende reisbureaus opnieuw instruer en; Er is een werkgroep ingesteld om te bestuderen hoe reizigers het ge makkelijkst en snelst uit de trein bij de bus- en tramhaltes kunnen worden gebracht. Ook zullen op honderd stati ons nieuwe treinaanwijzers worden aangebracht: grote bakken, waarop duidelijk de tussenstations en de eindbestemming van de trein worden aangegeven. Het systeem wordt op het ogenblik al toegepast op 17 stations, waaronder Amsterdam CS, Rotterdam CS en Utrecht. Eind 1976 moet dit project, dat drie miljoen gulden kost, gereed zijn; In de agglomeraties zullen meer treindiensten worden aangeboden, die voor een goed lokaal vervoer kunnen zorgen. Zo zal in 1974 in de Haagse agglomeratie een kwartierstopdienst worden geboden op de 'oude lijn' (AmsterdamRotterdam) met stops in Leiden, Leiden 5 mei-laan, Voor schoten, Mariahoeve, Laan van N.O. Indië, Den Haag HS, Moerwijk, Rijs wijk, Delft en Delft-zuid; De directie is teruggekomen op haar besluit om voor het stadsgewes telijk vervoer treinstellen zonder toi letten te laten rijden. Naar aanleiding van de vele kritiek neemt zij de zaak opnieuw in studie. kadaster biedt ook de twintig jaar geleden geïnstalleerde internationale Rijnmondcommissie. De Rijnoeversta- ten hebben tot nu toe van deze moge lijkheid echter nooit gebruik willen maken. De Nederlandse Rijnmondcommissie bepleit voorts de instelling van een beheerslichaam van de Rijn, dat vol gens haar de enige mogelijkheid is om de problemen op te lossen. De commissie kant zich hiermee tegen een uitspraak van minister Drees (verkeer en waterstaat) dat het beter is de Rijnvervuiling tegen te gaan met behulp van bilaterale afspraken, omdat een dergelijk beheerslichaam politiek niet haalbaar zou zijn. De heer Van der Veen: 'Vijf landen zijn betrokken bij de Rijn. Het is alleen om die reden al moeilijk om telkens tussen twee staten tot gelijkluidende afspraken te komen in verband met de concurrentiepositie van de indus trie'. De heer Van der Veen deelde ook niet het optimisme van minister Drees 'dat de situatie van de Rijn niet zo somber behoeft te worden gekenschetst'. 'Er is weinig reden tot optimisme', aldus de heer Van der Veen. Uit het jaarverslag blijkt voorts dat het kwikgehalte in 1971 hoger was dan in 1970: in absolute getallen moet de afvoer van kwik voor 1971 worden geschat op 0 tot 100 ton. Ook worden jaarlijks tientallen tonnen gevaarlijke landbouw- en bestrijdingsmiddelen via de Rijn afgevoerd. Een feit dat in het jaarverslag ontoelaatbaar wordt ge noemd omdat deze stoffen een directe invloed hebben op de levensomstan digheden van het water. Ook de olieverontreiniging was vorig jaar weer aan de forse kant. Hoe groot deze verontreiniging is kan op dit moment niet worden nagegaan. Naar de hoeveelheid en samenstelling van de in het water opgeloste olie wordt een onderzoek ingesteld. In haar jaarverslag wijst de commissie erop dat de kwaliteit van het Maaswa ter, ondanks saneringsvoorstellen in 1971 duidelijk is afgenomen. - S&i Van een verslaggever AMSTERDAM Jn afwachting van een geschikte voorlo pige opslagplaats van de voor vernietiging bestemde la ding is de bijna 3000 ton metende binnenvaarttanker Delta 7 door de Amsterdamse havendienst afgemeerd op een afgesloten gedeelte van de Jan van Riebeeckhaven. Het schip was in de nacht van woensdag op donderdag onaan gekondigd in Amsterdam aangekomen. De Delta 7 was eerder deze week, op weg naar het vuil- verbrandingsbedrijf Gefa in Einden, door de Westduitse autoriteiten de toegang tot West-Duitsland ontzegd, na een onlangs genomen regeringsbesluit geen buitenlandse afval stoffen ter vernietiging in Duitsland binnen te laten. De heer J. Clij van de hinderwetafdeling van de gemeente Amsterdam zei donderdag het schip liefst op een vaste plaats te willen hebben, omdat anders de controle op het mogelijk illegaal lossen van de lading aanzienlijk wordt bemoeilijkt. De eigenaar van de lading, de in Krimpen a/d IJssel gevestigde Exploitatiemaatschappij Krimpen N.V. (EMK). had de heer Clij reeds een opslagtank voor gesteld, maar die bleek ongeschikt. Het hoofd van de hinderwetafdeling zei, dat de lading van de Delta 7 geen gevaars- of giftigheidsaspecten van bij zondere aard of omvang heeft. Er zijn in Amsterdam vol gens hem talloze opslagtanks met dergelijke voor vernie tiging bestemde stoffen, die aan alle veiligheidseisen vol doen. Van een correspondent BAARN Op de Vuurschesteeg in Lage Vuursche zijn twee mensen om gekomen. De 76-jarige heer A. van de Schagt uit Soest reed, volgens de Baarnse politie, zonder te stoppen een voorrangsweg op. Zijn auto werd in de flank gegrepen door de auto van de heer L. H, Jansen, redacteur van de radionieuwsdienst. De auto van de heer Van de Schagt werd totaal ver- nieuld. Hij en een meerijdend meisje van ongeveer zes jaar, Feitje van den Heuvel uit Baarn, kwamen om het leven. De heer Jansen werd met ver wondingen in een ziekenhuis op genomen. (ADVERTENTIE), 'Deze a kt ie geldt voor Gazelle/'Junckerf Locomotief/Simplex fietsen/ Berini bromfietsen. DOE MEE AAN DE BETOVERENDE FILMTRIP DOOR AFRIKA 12 Nederlanders worden straks uitverkoren om deelnemer te worden aan een onvergetelijke 16-daagse foto-film-safari. MET GAZELLE OP SAFARI Haal een deelnemers-kaart bij uw fietsen leverancier, Direkt doenl Aankoop natuurgebieden in de knel? Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Het interprovinciaal overleg (IPO), waarbij de elf Nederlandse provincies zijn aangesloten, heeft in een brief aan mi nister-president Biesheuvel zijn grote vrees uitgesproken voor het terugbrengen van de beschikbare gelden voor de aankoop van na tuurgebieden op de rijksbegroting 1973. Gemonteerd met Vredestein-banden. Vertegenwoordigers van de provincia le besturen hebben bij informele be sprekingen met regeringsambtenaren vernomen, dat er op de begroting 1973 wel eens gensoeid zou kunnen worden in de bedragen, die beschik baar gesteld worden voor het bescher men van natuurgebieden. Met het oog op de voorbereidingen van deze be groting hebben de gezamenlijke pro vinciale besturen daarom in een brief aan de minister-president nu reeds bun bezorgdheid over deze dreigende financiële terugschakeling kenbaar len maken. Tot nog toe stond er jaarlijks zo'n tien miljoen gulden op de rijksbegro ting gereserveerd voor het aankopen en instandhouden van natuurgebie den. Dit geld ging ondermeer naar Staatsbosbeheer, provinciale land schapsorganisaties en de Landelijke Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. Deze instellingen koch ten van dit geld bepaalde natuurge bieden, die volgens hen in de bestaan de staat gehandhaafd dienden te wor den. Volgens de provinciale besturen heeft de praktijk geleerd dat alleen aan koop en beheer van de terreinen door Tde. iLLE Uit de Stadsgracht te irz(|lle is gisteren het lichaam opge beld van de 41-jarige A. M. Bonte lSC»Zwolle. Waarschijnlijk is de man ,n Tele dagen geleden verdronken. Er ploj enkele verwondingen geconsta- e jd, die kunnen zijn veroorzaakt door scrtchroef van een schip. (ADVERTENTIE) VOOR Veer een nieuw kwaliteits- irodukt van Pokon. rol komen zuiver en geheel plosbaar, dus verbranding titgesloten. Van een medewerker Met meer dan gewone belangstelling wordt door menigeen uitgezien naar het con gres, dat de CPN dit weekeinde in Amsterdam zal houden. De afgelopen jaren zijn voor de Nederlandse communisten niet ongunstig geweest. Slaagde de CPN er na de tweede wereldoorlog nimmer in enig werkelijk contact te leggen met studenten of intellectuelen, de laatsLe jaren heeft deze partij zijn aanhang vooral op de universiteiten van Amsterdam en Groningen sterk zien toenemen, hetgeen onder meer tot uitdrukking kwram in een tamelijk grote ledenwinst onder studenten. ak a 3 kg. er introduktie an f 12,50 :ns°orf 10,50 eer hoge oedingswaarde k MPK- 25 10 20). 'raag ook inlichtingen over de ïid nieke Pokon-Sproeimest-Menger. m ENDIEN-NAARDEN- HOLLAND Maar wat voor de communis ten misschien nog belangrij ker is, op het gebied van de vakbeweging slaagde men erin uit het isolement te geraken. De gewijzigde opstelling van het NVV tegenover het lid maatschap van communisti sche arbeiders (vroeger was het CPN-leden verboden lid van het NW te zijn) heeft tot gevolg gehad dat CPN-ers thans directe invloed in de vakbeweging hebben verwor ven, hetgeen uiteraard de mo gelijkheid communistische zienswijzen bij andere arbei ders te doen doordringen heeft vergroot. Manifestatie Ook in de Nederlandse activi teiten heeft de CPN, die zich daarvan gedurende lange tijd voornamelijk afzijdig heeft ge houden, een duidelijke plaats gekregen. In de onlangs in het Amsterdamse Bos gehouden manifestatie 'Jongeren voor Vietnam' was de deelname van communistische jongeren van grote betekenis. De om standigheid dat deze bijeen komst door vele jongerenorga nisaties (tot ARJOS toe) was Maximum voorbereid betekende boven dien dat ook hier het isole ment van communistische jon geren werd doorbroken. Van veel betekenis voor deze veranderingen is uiteraard de verslechterde economische si tuatie geweest, alsmede de toenemende kritiek in ons land op de Verenigde Staten. Waren het vroeger bijna uit sluitend communisten die we zen op tekortkomingen in on ze samenleving, de toenemen de werkloosheid hier en de stijgende weerzin over het Amerikaanse optreden in Viet nam hebben tot gevolg gehad dat ook niet-communisten over veel zaken anders zijn gaan denken. Het ls daarom tamelijk vreemd dat deze toegenomen CPN-invloed tot nu toe niet heeft geleld tot verkiezings successen. Weliswaar heeft de communistische partij zich duidelijk over het dieptepunt uit de jaren zestig uitgewerkt, maar bij de Kamerverkiezin gen in 1971 trad toch weel een terugval in. Het lijkt er bijna op of het huidige stem menpercentage ongeveer het maximum is waartoe de CPN in staat is. Niet alleen verkie zingssuccessen bleven trou wens uit. Naar het 'Verslag' van het CPN-bestuur voor het Congres vermeldt kwam ook aan de groei in leden een einde. Op het aanstaande con- Paul de Groot gres neemt men zich voor daaraan veel aandacht te wij den. Eén van de manieren waarop men zich voorstelt de CPN tot een aantrekkelijker partij te doen uitgroeien is de verster king van de ideologische zui verheid in de eigen rijen. Nu is dat een moeilijk punt voor het hedendaagse communisme. De tijd dat men zich daarover geen grote zorgen hoefde te maken omdat alles in Moskou geregeld werd is voorbij. De felle ruzie tussen de Sowjet- Unie en China heeft overal ter wereld zijn terugslag doen gevoelen en ook al heeft de CPN zich zoveel mogelijk bui ten het Russisch-Chinese con flict gehouden, ook in de par tij zit men in dit opzicht toch wel met de brokken. De laatste jaren heeft men veel last ondervonden van pro-Chinese stromingen, die naast de CPN nieuwe, maoïsti sche partijen hebben opge richt terwijl ook door een pro- Russische stroming voortdu rende kritiek wordt geoefend op de gevolgde politieke lijn. Deze stroming is weliswaar niet gekomen tot de oprich ting van een nieuwe politieke partij, maar geeft wel een blad uit (ex-Waarheidhoofdre dacteur Baruchs orgaan 'Com munistische Notities') en ve len zijn georganiseerd in de vereniging Nederland-USSR, die zich de uitbreiding van de betrekkingen tussen ons land en Rusland tot doel stelt. Dertiger jaren Vooral de discussies over de verhouding tot de Russen zijn recentelijk opgelaaid, naar aanleiding van een Russische kritiek op een boek dat de CPN-erevoorzitter Paul de Groot over de 'dertiger jaren' schreef. De Russische historici verweten De Groot een on juist beeld van de toenmalige verhoudingen te hebben ge schetst en dat beeld bovendien ten onrechte naar het hedert door te trekken. De CPN op haar beurt wees deze kritiek op het boek als onaanvaardba re inmenging in interne zaken van de hand en zal nu hele maal wel boos zijn om een artikel, dat twee weken gele den in het partijblad Prawda verscheen, en waarin de Rus sen de CPN verwijten iedere poging tot toenadering van de Russen van de hand te wijzen. Verondersteld wordt dat op het CPN-congres tot een ver scherpte anti-Russische opstel ling zal worden besloten, het geen tot gevolg zou kunnen hebben dat overgebleven pro- Russische elementen, als het ex-Kamerlid T. de Jager, uit de CPN worden verwijderd. Dat de partijleiding haar zienswijzen niet zou kunnen doorzetten is hoogst onwaar schijnlijk. De gang van zaken bij de voorbereiding van CPN- congressen is niet van dien aard dat oppositionelen veel mogelijkheden hebben om tot de congresafvaardiging door te dringen. ADVERTENTIE DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 DELFT De commissie natuur cn milieu Delft maakt in brieven aan de gemeenteraad van Delft, enkele com missies en provinciale staten van Zuid-Holland bezwaar tegen de bouw van een enorme gasturbinecentrale aan de rand van de gemeente. Volgens genoemde oommissie blijkt uit verschillende rapporten, dat de argumentatie voor de bouw van de centrale bepaald karig is. De milieu hygiënische aspecten zijn met veel haastige spoed afgehandeld. De com missie is van mening dat de milieu hygiënische consequenties nauwelijks bekend waren toen werd besloten geld vo,or de centrale beschikbaar te stellen. In de stukken wordt niet ingegaan op de invloed van de centrale op de stabiliteit van de atmosfeer en de gevolgen van de stikstofmonoxyde. Ook aan de mogelijke gevolgen van interferenties met de rookpluimen van de omliggende industrieën wordt geen aandacht besteed. Een veilig heidsmarge is nergens aanwezig. De centrale mag niet uitgebreid wor den tot een vermogen van meer dan 100 row, Het verbaast de commissie dat in gemeentelijke kringen over een centrale van meer dan ca. 125 mw. wordt gesproken. De grootte van het terrein van de centrale duidt op de mogelijkheden voor uitbreiding. Concluderende stelt de commissie de gemeente voor den centrale niet te bouwen en te wachten op de aan te leggen 380 kv lijn naar de gemeente Wateringen. De risico's bij eventuele tijdelijke elektriciteitstekorten zijn volgens de commissie bepaald veel kleiner dan die bij een blijvende aantasting van het leefmilieu. (rijks) overheid en particuliere na tuurbeschermingsorganisaties uitein delijk afdoende bescherming biedt te gen ongewenste ontwikkelingen. De provinciale besturen zouden het daar om ten zeerste betreuren, indien door verlaging van de betreffende posten op de rijksbegroting voor 1973 moge lijkheden tot veiligstelling door aan koop verloren zouden gaan Zij plei ten integendeel voor verruiming van de bedoelde financiële posten, mede in verband met de steeds toenemende geldontwaarding en de eveneens groeiende moeilijkheden van de na tuurbeschermingsorganisaties. De pro vinciale besturen zijn van oordeel dat nu te brengen offers in het kader van de milieu-bescherming volledig ver antwoord moeten worden geacht en dat daaraan hoge prioriteit dient te worden toegekend. AMSTERDAM Het college van be stuur van de Amsterdamse universi teit heeft in een brief aan het doce rend personeel gevraagd de colleges tot en met 30 mei op te schorten in verband met de acties tegen de colle gegeldverhoging. ZONNIG MIST REGEN OPKLARINGEN tirfFPn SNEEUW ONWEER j-rfX BEWOLKING 10 MAX.TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Regen en wind Winden waaien om de rotsen, niet alleen in Noorwegen en Schotland maar ook in ons lage land en dan vooral aan de kust. Vandaag zal er harde tot stormachtige zuidwester waaien aan het strand; in het binnen land zal er vooral een krachtige wind zijn. Nog steeds drukt namelijk een diepe depressie ten zuiden van IJsland, (versterlct met een nieuw minimum van het midden van de oceaan) een zeer onrustig stempel op het weer in het Noordzeegebied. Een snel nader bij gekomen storingsfront passeert met regen, waarbij de wind voortdu rend koele lucht aanvoert, afkomstig van de oceaan. Achter het gront zullen in de loop van het weekeinde opklaringen vol gen maar ook enkele buien bij aan houdend koel weer. We hopen maar. dat het krachtige hogedrukgebie d (1030 millibarvan de Azoren tot de Pyreneeën met uitlopers tot aan de Zwarte Zee het bevordert nu mee de sterkte van de wind volgende week ook in onze omgeving eens met wat beters uit de bus zal komen. In dat geval zou de ouverture kunnen worden geblazen tot een periode met standvastiger en geleidelijk warmer zomerweer, waarmee vooral de hooi- boeren hun voordeel zouden kunnen doen, maar ook de vroege vakantie gangers raad zouden weten. De laatste jaren is er in de laatste mei-week sporadisch nog wel eens een zomerse temperatuur geboekt, maar tropische waarden zijn tussen 1947 en 1972 zeldzaam geweest. Wij zelf na men de laatste keer een temperatuur boven 30 graden waar op .31 mei 1947. Dat wijkt wel een beetje af va.i de conclusie, die dr. II. G. Cannegie- ter op grond van het weer in de periode 1904 tot 1946 trekt in z'n werkje 'Kalender van weer en wol ken' wanneer hij zegt: 'Hondsdagen- hitte en een enkele tropische dag zijn volstrekt geen zeldzaamheid in de laatste dagen van mei: HOOG WATER. 27 MEI: Vlissingen le getij 114. 2c getij 13.34; Haringvliet aan dc zee zijde 3.0015.20; Rotterdam 3.56—16.31; Schcvenlngen 2.3414.56: IJmulden 3.07— 15.29; Den Helder 7.01—19.26; Harlingen 9 24 •—21.43: Delfzijl n 36—23.46.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5