i W ontwerpt praktischer iti-alcohoi-systeem 1 8 4 AUTO RiniïRj IP IP IJ IVUIM if A Jul Wolter opnieuw ontdekt FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Raden naar de moordenaar in 'De kat met de negen staarten' A J luws-Sallands deel van E-8 wordt geopend Residentie Orkest herhaalt successtuk En dan nog... Duitsland-Rusland komt niet op tv jbkampioen test liidshinder i/eiligheid Poolse auto met wielloze caravan als opbouw Diaconessenhuis in Eindhoven breidt sterk uit De duivelin uit Texas En toch heb ik je lief Tripster van 16 7,/KWARTET VRIJDAG 26 MEI 1972 Binnenland T11/K13 Sicco de Jong arch in Wolfsburg breidt snel uit gen heeft ter gelegenheid van toonstelling Transpo 72, die in de Amerikaanse hoofdstad Igton wordt geopend, een pre- gegeven van de veiligheidsre- in Wolfsburg. Het voornaamste daarivan omvat een herzien van de ESV de veiligheids- en een anti-alkohol-systeem auto's in te bouwen. Dit anti systeem is aanzienlijk prakti- lan de tot nu toe gebruikte janatuur en reaktietestappara- gebruikt worden om te voor dat iemand, die teveel gedron- >ft, zijn auto kan starten. Verenigde Staten is de helft le auto-ongelukken te wijiten ohol-misbruik. De Amerikaanse iiten eisen daarom voor de na- ekomst een installatie in de 'aardoor iemand die onder in- verkeert de wagen niet kan VW het voornaamste bui- e meric dat in Amerika ver- rordt heeft hierop een vari- laakt: bij het niet tijdig afwer- a een aantal handelingen gaat arschuwingsknipperlichtinstalla- ken. Men kan dan altijd wèl luwe van het systeem is dat de (ngen, die de bestuurder moet (ten, alle te maken hebben met rijden. Hij moet binnen een 0e tijd zijn gordel aan gespen, tsteking inschakelen, het rem- I intrappen en de elektrische ingen verlichting, ruitewis- clignoteurs tevens ter con- en uitschakelen. Het is een ma van elf handelingen. Doet o 9*9 Een testslee met dummy in VW's researchcentrum te Wolfsburg, waarmee ook luchtzakken getest zijn. VW houdt het echter met zijn veiligheidsauto op de verbeterde autogordel. Resultaat van een frontale botsing tegen een betonnen muur met een VW-kever. De botssnelheid bedroeg 50 km. per uur. men dit verkeerd dan gaan de knip perlichten werken. Dan moet men het contact afzetten en 10 minuten wach ten om de tests opnieuw in de juiste volgorde uit te voeren. Mislukt dat weer, dan moet men een half uur wachten, voordat een herhaling moge lijk is. VW geeft geen duidelijke verklaring, waarom niet het starten absoluut ver hinderd wordt. Maar het is duidelijk, dat een menselijke vergissing op deze manier zeker 10 minuten tijdverlies kan veroorzaken, ook zonder dat men teveel gedronken heeft. Technisch lijkt het eenvoudig in plaats van de waarschuwingslichten te laten knippe ren het starten onmogelijk te maken. Het is overigens wel zo, dat het testprogramma op een plaatje in de auto afgelezen kan worden: men be hoeft het niet van buiten te leren. Volkswagen heef ook aangekondigd in verband met de luchtvervuiling te werken aan een gasturbinemotor, die overigens voLgens VW voor personen wagens nog niet goedkoop genoeg ge produceerd kan worden. Verder heeft VW in samenwerking met specialisti sche concerns op het gebied van de elektrotechniek Bosch, RWE en Varta een elektrisch aangedreven Transporter ontwikkeld. Op het gebied van de veiligheid legt VW zich toe op een anti-blokkeer- systeem voor de remmen, versterkin gen voor benzinetank, bumpers en dak en verbeterde autogordels. VW's ESV heeft dan ook geen luchtzak of air bag, maar gordels. De research afdeling te Wolfsburg en het testcen trum Ehra-Lessien worden steeds sterk uitgebreid, aldus VW. jt een jaar geleden de kmheden bij de bouw van de (rer de IJssel ernstig vertraging Dnden er stortte een monta- in wordt het gedeelte Ter- l -Holten van de E 8 met uitzon- - van het deel Apeldoorn-Deven- ütpend. Deze opening zal volgen- «ëk woensdag geschieden. Ook fi lening is vertraagd, want Rijks baat had gepland vorig jaar het ijin gebruik te zullen nemen. I 8 leidt officieel van Londen. maar in de praktijk van Den Haag naar Warschau. De weg is klaar via Oudenrijn naar 'de Berekuil' bij Utrecht en van Amersfoort via Hoeve laken naar Terschuur. Het gedeelte Utrecht-Amersfoort Rijksweg 28 moet in 1976 als shelweg voltooid worden. Dan dient de E 8 ook doorge trokken te zijn via Borne en bezuiden Hengelo naar Oldenzaal en de Duitse grens, vanwaar de weg via Osnabrück naar Berlijn loopt. Van Hoevelaken tot Borne valt de E 8 samen met Rijksweg 1, die bij Amsterdam begint. Het gedeelte Am sterdam-Hoevelaken moet hiervan vol gend jaar als snelweg gereedkomen. De brug over de IJssel bij Deventer zal in het najaar voor het verkeer geopend kunnen worden. Het dan gereedgekomen gedeelte van de 'Holland-Twente-route' kost voor een lengte van 75 km. 260 miljoen. Hierbij is niet meegerekend het kla verblad Hoevelaken, dat in december 1971 gereedkwam. Het Veluwse ge deelte van de E 8 loopt vandaar naar Apeldoorn door een mooi natuurge bied, om welke reden de weg er vaak diep ingegraven werd. Op andere de len is er soms een middenberm van 80 meter om het natuurschoon tot zijn recht te laten komen. In het Overijsselse deel Deventer-Holten is de middenberm doorgaans 13 meter breed. Voor de aansluitingen bij Apeldoorn wordt een deel van de daar aan te leggen Rijksweg 50 open gesteld. DEN HAAG Als afsluiting van de manifestatie 'Een stad vol muziek' waarin het Residentie Orkest (deze maand mei) de boer opging met klei ne formaties en in diverse lokaliteiten van Den Haag concerteerde, wordt een grootse 'Spectacle coupé' georga niseerd. Deze wordt gegeven op zater dagavond 3 juni in het Congresge bouw. Die avond zal ook een herha ling gegeven worden van de eenmans- opera 'Eight songs for a mad King' van Peter Maxwell Davies, een stuk dat bij de opvoering in januari jl. door het Residentie een enorme in druk op het publiek maakte. Ook nu weer zal de solopartij worden vertolkt door de fameuze bariton William Pear son. Het instrumentale ensemble uit het Residentie Orkest staat hierbij onder leiding van Richard Dufallo. De 'spectacle coupé' met topnummers uit de muzikale meimaand, zal twee maal op die zaterdagavond worden gegeven: om half acht en om tien uur. Daartussen wordt de 'Eight songs for a mad King' uitgevoerd. Het Teatro Stabile di Cantania, maakt met steun van de Italiaanse regering een toernee door Europa en geeft in ons land op 4 juni een voorstelling in de toneelzaal van het Nederlands Congresgebouw te Den Haag met 'Liola' van Luigi Pirandel lo. Han Bentz van den Berg heeft uit handen van burgemeester Admiraal de Raadhuisprijs van de gemeente Bussum ontvangen voor de belangrij ke rollen welke hij de laatste jaren in Nederland vertolkt heeft. De Amsterdamse Cineclub organi seert de volgende week een Vrijheids- week met als thema het werk van diverse bevrijdingsbewegingen in Afri ka, U.S.A. en het Midden-Oosten; in een groot aantal clubhuizen worden daartoe bijeenkomsten met films geor ganiseerd en er zijn tentoonstellingen van foto's en affiches die door de bevrijdingsbewegingen naar Amster dam zijn gezonden. Bij de Nederlandse Bachvereniging is een artistieke adviescommissie geïn stalleerd, bestaande uit de heren prof. dr. Eduard Reeser, drs. J. J. van der Horst, Gustav Leonhardt en Willem Noske, plus de dirigent Charles de Wolff en de zakelijk leider van de Bachvereniging C. G. van Oudenniel. HILVERSUM De NCRV heeft van de KNVB geen toestemming gekregen om vanavond de vriendschappelijke voetbalwedstrij d West-Duitsland-Rus- land rechtstreeks via de televisie uit te zenden. Volgens de KNVB is de bond te laat om toestemming voor deze uitzending gevraagd. nrj Wolter: Amsterdam. Amsteldijk na de regen, 1918. 'Tentoonstelling van werken door de Hollandse impressionist Hen drik Jan Wolter, 1873-1952', onder deze titel wordt tot 17 juni een tentoonstelling gehouden bij Douwes aan het Rokin 46 te Amster dam. Die naam, Wolter, is niet bepaald een begrip geworden. Waarschijnlijk zal dat voor een goed deel een gevolg zijn van het boven aangegeven feit: hij was een impressionist (van het zuiverste water), in een tijd toen dat impressionist-zijn niet bepaald actueel meer was. Toen Wolters begon te schilderen, dat was omstreeks de eeuwwisseling, had zich als een artistie ke omwenteling voltrokken waardoor juist het impressionisme in het ge drang kwam. Het ging, volgens de voorschriften van de vernieuwers, niet meer om een verantwoorde natuurgelijkenis, ze ker niet meer om een estetische uit beelding, l'art pour l'art was uit den boze. Meer dan ooit probeerde men innerlijke, psychologische waarheden na te streven, de kunst werd aan velerlei nieuwe wetten gebonden: ex pressionisme, kubisme, surrealisme. Maar de schilder Wolter trok er in die artistiek woeilige jaren op uit. doch de schoonheid die hem boeide en schilderde haar. Het was zonder meer een verheerlijking van de schoonheid, die naar voren komt in de uitbundige zonnigheid, die de meeste van zijn werken kenmerkt. Het was hem vooral om het licht te doen, stralend jong licht, een zuide lijk palet had hij vaak, overladen met veel lichtend blauw en sprankelend geel. Ongedwongen en pittig zijn de kleine doekjes, die hij in een razend tempo schilderde om het speciale moment dat hem in een bepaalde situatie getroffen had, zo goed en bewogen mogelijk te kunnen weergeven. Wolter wilde het schone en goede dat hij visueel beleefde, ontdaan van alle bijgedachten laten zien als het zich aan hem voordeed. Zijn kunst bleef ook in de latere jaren een onmiddel lijke, zuiver schilderkunstige weerga ve van zintuigelijke indrukken. Het is een goede gedachte geweest van de heer Evert Douwes dit werk weer eens in al zijn kleurige, vreug devolle pracht te vertonen, 't Is een belevenis zo tussen de overigens boei ende en bewogen dagelijkse kunstbe drijven door weer eens zo'n onbela den, vanzelfsprekend en smeuiig oeu vre te zien. G. K. (uwe gedeelten van de E 8, ook bekend als Rijksweg 1 of 'Holla nd-Twente-route': links in Gelderland, rechts in Overijssel. .NWB-weekblad Autokampioen en vergelijkende test gepu- voor de geluidsproduktie en veiligheidsfactoren van tien ire modellen. 'Veel lawaai kan k doen aan de veiligheid, niet i omdat het irriteert maar ook men geluiden van andere ver- Èeltiemers minder goed hoort'. Autokampioen. De geluiden zijn lerkte binnen de auto's geme- ie soorten geluiden zijn niet (treerd; de geluidshinder buiten ïertuig evenmin, al zal hier een parallel te trekken zijn. aai is ook nog een subjectieve 'dus het blad, dat met de le meetresultaten komt: lecibel: Fond Taunus 1600 lecibel: Fiat 128 lecibel: Simca 1000 en Simca lecibel: Daf 55 en Ford Escort cibel: Opel Kadett 1100 en I 1300 ^cibel: Fiat 850 decibel: Citroen 2 CV-4 Belfde modellen werd tevens de B bij 100 km. per uur gemeten. kwam de VW-kever als beste bus met een remweg van 44 bij koude en 47 meter bij remmen. Bij koude remmen look de Simca 1100 (45 meter), m <pscort (46), Citroen 2 CV en Taunus (48) en Fiat 128 (49) pede 50 meter. De Simca 1000 had dacl meter de langste 'koude' rem- le Fiat 128 deed er met warme 5 veP het langst_over: 60 meter tot F' ra _al< De Vaca-mobiel: kruising van bedrijfsauto en caravan. Bij de Fiat 850 en Simca lokkeerden de achterremmen en hiDaf 55 en Opel Kadett was er ,Q jjvan licht blokkeren. :e b|V. Bataafsche Accufabriek te 1 vaam heeft een nieuwe AFA- i- hpntwikkeld, die gedurende de levensduur niet met gedestil- 'ok controle van het vloeistof- l deze accu is overbodig gewor- Het onderhoudsvrije produkt volgend jaar in serie-fabricage 6 in de verkoop genomen. De Kwaliteit van de accu is even lis van de huidige accu met lefbare toppen, aldus AFA. Een tussenvonm van een campmg-car en een caravan is de jongste construc tie op kampeergebied. De wagen is tot stand gekomen in samenwerking tus sen de Poolse autofabriek Zuk, de Belgische importeur daarvan, N.V. Avonds te Mortsel, en het Nederland se campingbouwbednjf De Schakel te Oldenzaal. De naam van het nieuwe voertuig is Vaca-mobiel, waarin de woorden vakantie, caravan en automo biel aan elkaar gekoppeld zijn. Het idee voor de Vaca-mobiel kwam van Avonds. Dit Belgische bedrijf zocht kontakt met De Schakel, fabri kant van de BIOD-caravans, kampeer wagens met een polyester schaal. Zo'n caravan is zonder wielen achterop het chassis van de Zuk-bedrijfsauto geplaatst. Daarbij werd de caravan met de cabine van de auto verbonden. De Zuk-fabriek te Lublin in Polen bestaat sinds 1953. Er worden uitslui tend bedrijfswagens gebouwd. 1-Iet model, waarop de Vaca-mobiel ge baseerd is, heeft een viercilinder mo tor van 2,1 liter. Renault en Peugeot openen twee gezamenlijke fabrieken De Franse Régie Renault en het fami lieconcern Peugeot hebben in Noord- Frankrijk twee gezamenlijke fabrie ken geopend. De officiële opening werd vorige week verricht door de Franse minister voor industrie, F. X. Ortoli. Het betreft hier een fabriek van motoren te Douvrin en een fa briek van automatische transmissies te Ruitz. De fabriek te Ruitz, die Nederlands aardgas gebruikt, is nog klein: er werken 300 personen, maar over zes jaar zullen het er circa 2000 zijn, omdat de belangstelling voor de auto matische transmissies zal toenemen, aldus Renault. In de fabriek te Dou vrin, waar 1100 man werken, worden dagelijks 2700 motoren gemaakt. Hier zullen in de toekomst ook motoren voor de PRV-groep vorig jaar op gericht door Peugeot. Renault en Vol vo gemaakt worden. Philips en MAN met aardgasmotor bezig Tijdens een expositie, verbonden aan een symposium van de Technische Hogeschool te Eindhoven, heeft Phi lips deze week een aardgasmotor ge toond, die samen met de Duitse vracht- autofabriek MAN ontwikkeld werd. Deze ontwikkeling is nog niet vol tooid, maar er is al wel veel belang stelling voor De motor is immers aanzienlijk schoner dan de huidige voor bedrijfsauto's en autobussen ge bruikte dieselmotor. De Nederlandse importeur van MAN, Eurotruck Import te Vianen. heeft meegedeeld dat met name openbaar vervoersbedrijven in Nederland be langstelling voor de nieuwe ontwikke ling tonen. EINDHOVEN Het Eindhovense Di aconessenhuis heeft plannen ontwik keld om in de nabije toekomst te gaan uitbreiden in vier fasen. Met deze plannen is een totaalbedrag van 30 miljoen gulden gemoeid. Het aan tal bedden zal na de uitbreiding maxi maal 600 bedragen. Vooruitlopend op toestemming van de overheid ls al begonnen met een voorbereidingsfase. Op het ziekenhuisterrein zijn twee barakken opgetrokken waarin de bloedbank en de administratie zijn ondergebracht. De in het ziekenhuis vrijgekomen ruimten zullen worden benut voor uitbreiding van de feiteijke zieken huisaccommodatie. De feitelijke uit breiding betreft de bouw van een nieuw torengebouw van 10 verdiepin gen naast de bestaande hoogbouw. Hierin zullen worden ondergebracht de bloedbank, een kraamcentrum, een nierdialyse afdeling, de EHBO-opname en de afdeling fysische therapie. De in het nu bestaande ziekenhuis vrijgek - men ruimte zal worden benut voor de uitbreiding van de poliklinisch© afde ling en de röntgenafdelingen. Wie houdt van het spcüetje 'ra den naar de moordenaar' komt in 'De kat met de negen staarten, een Frans-Italiaans-Duitse co-pro ductie geregisseerd door Dario Argento, wel aan zijn trekken. Nu eens verdenkt men deze, dan weer gene. Het begint allemaal met een inbraak in een geheimzinnig insti tuut, waar onderzoek wordt verricht naar chromosomenfactoren die ie mand voorbestemmen tot de misdaad. Een flard van een belangrijk gesprek wordt afgeluisterd door een blinde kruiswoordpuzzel-maker (Karl Mal den) en als op de inbraak een onguur ongeluk volgt gaat hij tezamen met een journalist (James Franciscus) de tective spelen. De twee makkers komen op hun speurtochten onder andere in een grafkelder terecht, zij laten bijna het leven door gas- respectievelijk melk- vergiftiging, chantage speelt een rol, er wordt een kind gekidnapt en met de dood bedreigd en de vleselijke lusten in de gedaante van Catherine Spaak zijn ook niet vergeten. Het vrij ingewikkelde verhaal wordt duidelij ker verteld dan in dergelijke films vaak te doen gebruikelijk is en de spanning blijft er wel in. Even een eng trekje signaleren. Zo en passant wordt de theorie gelanceerd, dat mensen met een bepaald afwij kend chromosomenpatroon maar lie ver vanaf hun geboorte geïsoleerd moeten worden, omdat zij een bedrei ging vormen voor de samenleving. Misschien is het spijkers op laag wa ter zoeken, maar men kan met derge lijke zaken niet voorzichtig genoeg zijn. W. Wielek-Berg Amsterdam-Tuschinski, 18 jr. In 'De duivelin uit Texas' (hoeveel beter is niet de oorspronkelijke, sobe re titel 'Hannie Caulder') trekt een vrouw op wraak uit. Reden tot toorn heeft ze wel: drie psychopatische broers hebben haar verkracht, haar man vermoord en het huis in brand gestoken. Een filosofische premiejager leert haar hoe ze moet schieten. Een scherpschutter worden is erg moeilijk, maar iemand doodschieten nog moei lijker. dat is de moraal van het ver haal. Tenslotte doodt ze toch en daar wordt ze een stuk droeviger van. Wijzer waarschijnlijk niet, want ze trekt met een andere premiejager ver der om haar vakkennis te benutten. Aan het eind van de film wordt een liedje gezongen, waarin de vreedzaamheid onder de mensen wordt geloofd. Dat is niet de enige poging die regisseur Burt Kennedy doet om zijn opvoeding tot doden van relativerend commentaar te voorzien. Maar het is wel een beetje hypocriet om de geweldloosheid te bezingen Karl Malden in 'De kat met de negen staarten'. wanneer je niet anders dan lekker geweld laat zien. Hoe het ook zij, Hannie Caulder is een uitstekend gemaakte film, met een mooie dialoog (Zegt de ene broer tegen de andere: 'Als pa nog leefde zou je dat niet doen'. Antwoordt de broer: 'Pa zou nog leven als jij hem niet had dood geschoten'). Ernest Borgnine, Christopher Lee en Diana Dors spelen er in mee. Robert Culp maakt iets heel goeds van zijn rol als eerste premiejager. Raquel Welch in de hoofdrol is niet overtui gend, het verdriet en de wraakzucht moeten wel erg ondergronds woeden, want ze vertrekt geen spier van haar mooie gezicht. W. W.-B. A'dam-Cineac, Damrak. 18 jr. Dat er aan de Zweedse 'modelstaat' nog wel het een en ander mankeert wil ik graag aannemen, maar dat de rassendiscriminatie daar te lande zo welig tiert als regisseur Gunnar Höglund in zijn film 'En toch heb ik je lieflaat zien, wil ik toch ook weer niet geloven. Misschien gelooft hij het zelf niet. Hij vond Johnny Nash een geweldig acteur en wilde graag met hem werken en Johnny Nash is toevallig een neger. Vandaar. 'En toch heb ik je liefis een romantisch filmpje met een flinke scheut melodrama erdoor. Het gaat over de liefde tussen een blank meis je en een zwarte jongen. Die liefde overwint alle obstakels als daar zijn: jaloezie en vooroordeel van vrienden en magen, misverstanden, een begin van brand en zelfs dienst nemen in het Amerikaanse leger. Een klein jon getje speelt er een allerliefst rolletje in. Hij is dan ook de enige die wat voorstelt. W. W.-B. Amsterdam-Cinetol, 14 jr. In Tripster van 16 oftewel The people next door (met zo'n Nederlandse titel weet je wèl meteen waar je aan toe bent), laat regisseur David Greene de drugs en het generatieconflict weer eens opdraven. Een meisje van zestien (Deborah Winters) blijkt op de LSD- toer te gaan. Haar ouders (Eli Wal lach en Julie Harris) schoppen hun hippe zoon het huis uit omdat ze ten onrechte denken dat hij de verstrek ker is van het gevaarlijke goedje. Er wordt naar ouderwetse trant lek ker vrijblijvend gedold met de gevoe lens van het publiek. Eerst gaat alle sympathie uit naar het meisje, want haar ouders zijn zo walgelijk dat zelfs een 'bad trip' beter lijkt dan de dagelijkse portie getreiter, gezanik en gezeur. Doch allengs gaan vader en moeder menselijke trekjes vertonen en wor den de lampen gericht op de minder aangename karaktertrekken van het meisje, dat intussen is opgesloten in de krankzinnigenafdeling van een zie kenhuis. Ach ja. de ene zwakheid heft de andere op, nietwaar? Vandaar dat dit quasi moderne draakje geen vergif in zijn staart heeft doch zowaar een happy ending. W. W.-B. Amsterdam-City, 18 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13