Parochies inanciële overwegen bijdragen tan Gijsen te stoppen jSelastingopbren gst lijkt mee te vallen ANWB heeft ernstige kritiek op profijtbeginsel wegverkeer Kinderbeschermers laten weinig heel van nota-Grosheide Kerk rehabiliteert Fedde Schurer na tweeënveertig jaar Jdink wil nieuw advies ver zeehavenindustrie i zuidwest Nederland Kamerlid: onderzoek naar 'mishandeling' in tehuis Asta Nielsen overleden in strafzaak kost f30.000 'WDM moet overal kunnen vergaderen' GVAT wil meer aanvullende werken Uitzendbureaus letten op belang arbeidskrachten Zes jaar geëist wegens dodelijke schoten in bar Met sluiting Enka zou al begonnen zijn Geen beroep in cassatie over stakings-vonnis personalia :OUW/KWARTET YRUDAG 26 3MEI 1972 Binnenland T9/K11 I onze correspondente (ERMOND Een aantal paro us in het bisdom Roermond weegt zijn bijdragen aan het om stop te zetten. de kaders hun vertrouwen in :hop Gijsen hebben opgezegd vra- vele parochies zich af. of het nog zin heeft te blijven voldoen aan tijdragen van 8 procent van de ijkse inkomsten aan het bisdom en nog eens 6 procent aan het ariteitsfonds ten behoeve van astige parochies. ens de Roermondse bisdomssecre- Lemmen is er in een Limburgs naat welk wil hij niet zeggen elfs een brief rondgegaan waarin stopzetten van de bijdragen aan mond wordt aanbevolen. Ook se- iris Hendrix van de dienst finan- en economie van het bisdom Roer- d bevestigt dat vele parochies iende het conflict tussen de bis- p en de kaders een afwachtende |ing nemen met het afdragen van 1 bijdragen. |at het dichtdraaien van de finan- ,een gemakkelijk voorwendsel zou jen worden voor de bisschop om [iensten helemaal op non-actief te en, heeft deken Salemans van Te- 7 een beroep gedaan op de ver- idene dekenaten om de bijdragen het bisdom voorlopig te blijven betalen. Iddels heeft het kader van het bm gisteren alle kerkbesturen, pa- era den etc. een brief geschreven tin hun wordt verzocht voor 29 !hun standpunt inzake het geschil Mgr. Gijsen tussen de bisschop en de kaders be kend te maken. Kardinaal Intussen heeft een vertegenwoordi ging van het kathedraal •kapittel van Roermond gistermorgen overleg gepleegd met kardinaal Alfrink. De Roermondse delegatie bestond uit mgr. Van Odijk, voorzitter van het onze parlementsredactie i HAAG Minister Udink (ruimtelijke ordening) heeft een 23)gteken gezet achter de tot 1980 geplande uitbreiding van de zee pindustrie in zuidwest Nederland met 3350 hectare. Hij zal de splanologische dienst, die onlangs nog over deze kwestie advi- •de, opnieuw om een advies vragen. minister zei dit gisteren op een kamerlid Nypels (D'66) toonde aan inaderinS van de vaste Tweede Ka- dat het minstens het dubbele zal Mommissie voor ruimtelijke orde- bedragen. I" De Tweede Kamercommissie bleek bij- »lijke spanningen op de arbeids- zonder verheugd met deze opstelling ;t, de moeilijk op gang te bren- van minister Udink. Tevoren hadden spreiding van de bevolking en verschillende Kamerleden zich kri- g^£ien van milieubeheer hebben mi- tisch uitgelaten over de economische ir Udink tot deze stap gebracht, groei in het overbevolkte 'zuidwesten pi de spanning op de arbeids- van ons land. Overigens relativeerde it vormt een zwaarwegend argu- de minister zijn standpunt in zoverre, dat hij de afhankelijkheid van Neder- :ens een nota van de rijksplanolo- land onderstreepte van andere landen Uft ie dienst betekent een uitbreiding als het gaat om de afremming van de het zeehavenareaal met 3350 ha, industriële groei in het westen: 'In Nop grote schaal buitenlandse feite wordt niet hier beslist maar in hemers zullen moeten worden Diisseldorf, Londen en New York. etrokken. In de nota taxeert men Hun beslissingen richten zich op de )antal op 53.000. Maar minister goedkoopste punten en dat is nog k zei gisteren dat dit aantal on- altijd ons Deltagebied geweest, aldus ver-fjfeld hoger zal uitvallen. Het de minister, sa-- «tij- a onze Haagse redactie en' HAAG Op opbrengsten van bruiksbelasting van personenauto's elastingen zijn in de eerste drie viel weer tegen omdat de autoverko- van dit. 'iaar meegevallen. De pen vooral de laatste maanden van tohierbelastingen leverden G.892 1972 terugliepen. Het is de vraag of [p OP- Dat is 1.459 miljoen of de begrotingsraming voor 1972 zal [procent meer dan dezelfde perio- worden gehaald. het jaar 1971. De benzineaccijns viel het eerste przaken van de toeneming van de kwartaal 80 miljoen tegen: de tabaks- jtingopbrengsten zijn de groei accijns viel 41 miljoen mee en de inkomens en bestedingen en accijns van alcoholvrije dranken bleef ffiefsverhogingen, die per 1 janu- 11 miljoen achter bij de raming, ijn ingegaan. De opbrengsten zijn ndien zoveel hoger omdat de ont- [ten in 1971 door verschillende (ADVERTENTIE) Jndigheden ernstig tegenvielen. Je jaarraming voor 1972 zijn de m ingsten in het eerste kwartaal |l|é izins (0.4 pet) achterbleven. Op %ULl I (epartement van financiën is men dit cijfer tevreden. In de afgelo- wï'lgT yyPQ f tien jaar waren de ontvangsten f maart namelijk gemiddeld i tot Maar geef het mee aan een iet. achtergebleven bij het evenre- i j i j deel van de jaaropbrengsten. handelaar in Olld papier, hizetbeiasting steeg het afgelopen Daarmee bereikt u, dat er faal ƒ82 miljoen boven het even- Ie deel van de jaarraming. Als W eer llieuw papier van Ig van dit resultaat zal de schat- wordt gemaakt. En draagt voor 1972 worden verhoogd. Een i 6 aanwijzing van het meevallen 11 O1) c zo noodzakelijke de btw-opbrengsten kreeg men behoud van de bossen. I in 1971. De raming bedroeg n> j i (O miljoen: de opbrengst ƒ8.385 L>it is een van ae veie en. adviezen voor een milteu- pbrengst van de bijzondere ver- bewuste handelwijze in het I dagelijks leven. lerverschuiving Die u aantreft in Gids voor ouwen-Duiveland bewust'6"" Ifüb'" (terschouwen in de voor- leven. Een il /lj] van het waterschap Schouwen- r>rakti«5rhp Inland heeft zich gistermiddag P,,. J!e ÏMi le zuidelijke kant van het eiland handleiding, T'.'lii iiv Oosterschelde een onderzeese i- Qanr,pPfr }LvJ}w ifschuiving voorgedaan over een uic «miigecn. van ongeveer 75 meter. Wat uzelf iverafschuiving brengt geen di- Llintdnpn /il'U jevaar mee. Maatregelen worden Kuni uucii. jenomen. Wel wordt de ontstane it - ie nauwlettend in de gaten ge- Voor f8,90 bij elke boekhandel. fcn- Een uitgave van Elsevier, en oevervallen treden voorname- A„ t>+«A j>P bij lage ebstanden, bijvoor- jn samenwerking met de Raad i door oostenwind. voor Milieudefensie kapittel, en deken P. L. J. Jochems van Heerlen. Het overleg volgde op de eerder geda ne mededeling van het kathedraal kapittel, dat het een beroep zal doen op Rome teneinde uit de impasse te geraken, waarin het bisdom Roer mond thans gekomen is. Het is nog niet bekend tot welke conclusies het overleg tussen de dele gatie van het kathedraal kapittel en kardinaal Alfrink heeft geleid. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid mevrouw Padt-Jansen (PvdA) heeft minister Engels (CRM) om een on derzoek gevraagd naar de gang van zaken in Zwaluwhof, het gezinsvervan gend tehuis voor geestelijk gehandi capten te Krimpen aan den IJssel. Aan het onderzoek moet volgens me vrouw Jansen ook de geneeskundige inspectie voor de geestelijke volksge zondheid deelnemen. Zoals gemeld zou een verzorgster van het tehuis zich schuldig hebben ge maakt aan kindermishandeling. Een aohttienarig meisje dat op Hemel vaartsdag niet met haar groep wilde gaan wandelen maar naar de televisie wilde kijken, zou toen van de stoel gesleurd zijn en gekleed en wel onder een koude douche zijn gezet. Me vrouw PadtJansen wil weten, of der gelijke maatregelen, die voor buiten staanders het karakter van mishande lingen hebben, meer genomen zijn. Intussen heeft de oudercommissie van de gehandicapten die in het tehuis wonen, besloten een kort geding aan te spannen tegen het bestuur van de protestants-christelijke stichting Het vergeten kind, die het anderhalf jaar oude tehuis exploiteert. De oudercom missie meent dat het bestuur niet in staat is gebleken het tehuis behoorlijk te leiden. Begin dit jaar kwam het tehuis in opspraak toen de directrice van het tehuis, mevrouw T. van de Ridder-Vijfhuizen, uit haar functie werd ontheven en haar man, die huis meester was, ontslagen werd. Aanvan kelijk schaarden de ouders zich achter het bestuur, maar deze week verklaar de de secretaris van de oudercommis sie, de heer E. J. Overmaat, dat hij geen vertrouwen meer in het bestuur had. Een complex van factoren heeft hiertoe bijgedragen, zei hij. Enige tijd geleden heeft het bestuur ook reeds een advocaat in de arm genomen. Op 90-jarige leeftijd Is in een ziekenhuis in het Deense Kopenhagen Asta Nielsen, een van de eerste sterren van de stomme film, overleden. Zij was al enige tijd ziek. Van 1910 tot 1928 heeft ze in 73 stomme films gespeeld. Qua roem is zij te vergelijken met een Greta Garbo en een Mariene Dietrich. Haar beroemdste rol was die in Hamlet. Na haar carrière als 'stomme' filmster heeft ze nog jarenlang in Duitsland ge werkt ais toneelspeelster. In 1937 keerde ze terug naar Denemarken, waar ze in de vergetelheid raakte. Op de foto links Asta Nielsen in haar glorieijd en rechts, zoals ze er de laatste jaren uitzag. DEN HAAG De ANWB heeft ernstige bedenkingen tegen de wijze, waarop de regering het pro fijtbeginsel wil toepassen bij het wegverkeer. De bond zegt dit in zijn jaaroverzicht 1971. een uniform systeem van bewegwijze ring en nummering van wegen en routes in te voeren, zegt de bond, dat dit systeem zowel binnen als buiten de bebouwde kom moet worden toege past en moet voorzien ln een optimale integratie van de bewegwijzering op de verschillende typen wegen. Men vindt het onjuist, dat de regering de opbrengst van het benzine-accijns nog steeds tot de algemene middelen rekent. Daardoor blijft, zegt de bond, het grootste deel van de door het wegverkeer opgebrachte lasten al met een buiten schot. Daarnaast worden onder vigeur van het profijtbeginsel posten, waarvan plechtig in de wet was vastgeled dat zij uit de algemene middelen zouden worden gefinancieerd, overgeheveld naar zuivere bestemmingsfondsen. Tenslotte zegt de bond het onjuist te -rj- l vinden, dat zelfs het openbaar vervoer AAI* fVn fl Pl^OP K profiteert van belastingen op de parti- ▼V/VFX 1/IIUVl^VVIl. culiere auto. Dit laatste valt nauwe lijks anders tc kwalificeren dan als het superprofijtbeginsel, dat er op neerkomt, dat de concurrentie moet betalen, aldus de bond. De ANWB vreest trouwens, dat de overheid te veel verwacht van de mo gelijkheid van het openbaar vervoer om met name het woon-werkverkeer op te vangen. Over het plan van minister Drees om TOERISME Ondanks een daling in de conjunc tuur worden meer. duurdere en lan- Van onze parlementsredactie DEN HAAG 'De nota van staatssecretaris Grosheide over de reor ganisatie van de kinderbescherming steunt op niets. Het ontbreekt in deze sector aan een goed onderzoek. Wij ervaren tot op de dag van vandaag dat door het ingrijpen van justitie door middel van de kin derbescherming, ouders noch kinderen zich geholpen voelen', aldus het jeugdewlzijnsberaad, die elf duizend werkers uit de kinderbe scherming vertegenwoordigt. Zij bracht dit gisteren naar voren tijdens de openbare hearing van de Tweede Kamercommissie over de nota van Grosheide, die een hele reorgani satie van de kinderbescherming be oogt. 'Hoe kan de overheid dan de positie van de kinderbescherming wil len versterken zonder dat duidelijk is dat dit geldslorpend apparaat een op lossing biedt voor de problèmen waar mee kind en gezin worstelden toen ze met de justitie in aanraking kwamen.' Experimenten die veelal met eigen geld door de werkers uit de kinderbe scherming zijn opgezet, hebben vol gens het beraad geleerd dat gezin en kind veel beter geholpen kunnen wor den door hulp binnen het gezin, door bijvoorbeeld een maatschappelijk wer ker. Alle organisaties die gisteren in de Kamer werden gehoord waren het hiermee in grote lijnen eens en wezen op die grond invoering van de nota- Grosheide krachtig van de hand. 's Morgens werd de hoorzitting voor enkele minuten door voorzitster An neke Goudsmit geschorst, toen leden van de Belangengroep minderjarigen met spandoeken ten tonele versche nen. 'Wij willen duidelijkheid' stond erop geschilderd. Het jeugdwelzijnsbe- raad en Release stonden na overleg tijd af om ook de BM te horen. 'De hele sanering van de kinderbescher ming (minstens zestien huizen staan op de nominatie om te worden geslo- DEN HAAG Minister De Koster (defensie) moet het volgens het Tweede Kamerlid Stemmerdink (PvdA) mogelijk maken dat de VVDM (Vereniging van Dienstplichti ge Militairen) in elke kazerne in Nederland en elders een afdelingsver gadering kan houden. Het Kamerlid heeft zijn wens neergelegd in een gisteren aan de bewindsman gestelde schriftelijke vraag. Het uitgangspunt voor de vraag is, dat de WDM dezer dagen geen toe stemming kreeg voor een ledenverga dering in de Willem I-kazerne te Den Bosch. ten, red.) wordt bepaald door econo mische factoren. Het komt voor dat kinderen in een tehuis worden ge plaatst, dat drie weken daarna al wordt gesloten. Dat is toch een schan daal', aldus BM. Binnenkort zullen zij een gesprek hebben met de beleids groep planmatige sanering waarin overheid en kinderbeschermingsinstel lingen een plaats hebben. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De algemene vergade ring van de CNV-bond CV AT heeft er gisteren in een telegram aan deminis- terraad op aangedrongen grote spoed te betrachten met het beschikbaar stellen van nieuwe subsidies voor zg. E-objecten, eenvoudige aanvullende werken in door grote werkloosheid getroffen gemeenten in de drie noord elijke provincies en de kop van Over ijssel. oor deze gemeentelijke werken, die in hoofdzaak bestemd zijn voor oude re werknemers, heeft het Rijk een subsidiepot in de vorm van een aantal manweken beschikbaar gesteld. Deze subsidie loopt thans naar het eind met het gevolg dat diverse gemeenten nu binnenkort geen geld meer be schikbaar hebben om de betrokken werknemers verder aan het werk te houden. In zijn openingsrede verklaarde de voorzitter van deze bond (voor werk nemers in de agrarische, tabakverwer kende, en voedings- en genotmidde- lenbedrijven), de heer A. IJska, dat door de toenemende internationale machtsconcentratie van bedrijven de sociale positie van vele werknemers steeds sterker in het gedrang dreigt te komen. 'De vakbeweging in Neder land zal zich meer en meer moeten instellen op een organisatievorm die aansluit bij de veranderingen in het bedrijfsleven', aldus de heer IJska, die zei dat de vakbeweging te statisch is, en strijd voert met oude wapens doordat zij de bakens niet op tijd verzet. DEN HAAG Het Nederlands insti tuut voor sociaal-sexuologisch onder zoek NISSO verricht op het ogenblik een vooronderzoek voor een strafzaak, die in Rotterdam wordt behandeld. Dit vooronderzoek, dat nog gevolgd moet worden door een hoofdonder zoek, heeft betrekking op de vraag of een aantal films en enige tijdschriften aanstotelijk voor de eerbaarheid zou den moeten worden geacht. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Geurtsen (VVD) heeft minister Van Agt (justi tie) meegedeeld dat de kosten van het vooronderzoek op 29.300 zijn be groot en die van het hoofdonderzoek op 62.200. Het Kamerlid vroeg zich in zijn vra gen af of het geld en de inspanningen niet doelmatiger gebruikt zouden kun nen worden dan thans het geval is. Minister Van Agt onthoudt zich van een oordeel: het staat primair aan de onafhankelijke rechter om te beoorde len of een deskundigenonderzoek en de noodzakelijk daaraan verbonden inspanningen en uitgaven nodig en wenselijk is. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De cao voor uit zendkrachten op administratief ter rein vormt volgens staatssecretaris mr. J. G. Rietkerk (sociale zaken) een teken, dat ook bij het uitzendwezen de oprechte wil beslaat de belangen van de betrokken arbeidskracsten een even belangrijke plaats toe te kennen als de commerciële overwegingen. De staatssecretaris maakte deze op merking tijdens de opening van het congres van de Internationale organi satie van uitleenbedrijven en uitzend bureaus in Amsterdam. De heer Rietkerk wees er op, dat de Nederlandse wetgeving op het gebied van de tijdelijke arbeid door derden stoelt op twee hoofdpijlers: het belang van de goede verhoudingen op de arbeidsmarkt en het belang van de betrokken arbeidskrachten. Verbre king van de traditionele werkgever werknemer verhouding hoeft volgens hem niet te leiden tot een enstige verstoring op de arbeidsmarkt. Dit wordt wel het geval indien tijdelijke arbeid een concurrentiepositie gaat Innemen ten opzichte van de perma nente arbeid. 'Zeer ernstig wordt dit zelfs wanneer een en ander plaats vindt door het creëren van aanzienlij ke verschillen in de loonsfeer', aldus mr. Rietkerk. Een gelukkige introductie van tijdelij ke arbeid noemde hij het toenemende aanbod van gehuwde vrouwen. Versto ring van de verhoudingen op de ar beidsmarkt zal hier zijns inziens niet gauw te duchten zijn. Ten slotte wees de staatssecretaris erop dat de inge leende arbeidskracht sociaal noch ju ridisch een volwaardig lid van de arbeidsgemeenschap is. Als voorbeeld noemde hij het ontbreken van mede zeggenschap voor deze categorie. •Voorts kan een tweedeling binnen de onderneming tussen vaste werknemers en tijdelijke arbeidskrachten ook bui ten de loonsfeer spanningen oproe pen', aldus mr. Rietkerk, die ook aandrong op een internationale uit wisseling van ervaringen en gegevens. gere vakantiereizen geboekt. De bond constateert dat uit de boekingen, die in december voor komende zomer zijn gedaan. De bond karakteriseert het toeristenjaar 1971 als merkwaardig omdat aan het begin van dat jaar het vakantieseizoen zich nogal somber liet aanzien en na afloop bleek, dat meer Nederlanders dan ooit met vakantie gingen. De vakantiespreiding noemt de bond nog steeds een zorgenkind. Zij vindt het noodzakelijk, dat het bedrijfsleven zich opnieuw bezint op het nut van collectieve vakanties. CIJFERS Enkele cijfers uit het overzicht: het ledental van de ANWB steeg tot 1.486.000; het aantal wegenwacht leden tot 1.251.000. Het aantal afgegeven reis- en kre dietbrieven steeg met 70.000 tot 516.000; er werden ruim 2700 auto's gratis gerepatrieerd. De ANWB-radio-oproepdienst spoorde in noodgevallen 1344 toeris ten op. De ervaringen met de praatpalen zijn gunstig: ruim 41 procent van het aantal gestrande weggebruikers, die op rijksweg 28 tussen Hoevelaken en Zwolle geholpen werden, hadden die hulp ingeroepen via de praatpaal. Van een verslaggever DEN HAAG Zes jaar gevangenis straf eiste de officier van justitie te gen de 23-jarige portier G. J. V. we gens het doodschieten van de 24-jarige Surinamer T. M. H. Hithleuf, op 25 november in de Osibisa-bar in de Haagse Boekhorststraat. Als portier van een studentensociëteit had V. nogal eens conflicten met Su- rinamers. Om één van deze conflicten 'uit te gaan praten' was verdachte naar de Osibisa-bar gegaan, waar veel Suri- namers komen. In de bar vielen de dodelijke schoten. Verdachte verklaar de dat het slachtoffer met een mes op hem afgekomen was, waardoor hij zich bedreigd voelde, waarna hij met het geladen pistool, dat hij bij zich had, op het slachtoffer was gaan schieten. De bareigenaar vertelde dat verdachte meteen toen hij binnenkwam, was gaan schieten. Er was trouwens ook geen mes gevonden. Uitspraak op 8 juni. Bonden ongerust Van onze soc.-economische redactie BREDA Bij het Enka-bedrijf in Breda zijn de laatste weken 53 perso neelsleden vertrokken, terwijl 67 an deren inmiddels hebben opgezegd. Ne gentig werknemers hebben te horen gekregen dat ze in aanmerking komen voor overplaatsing naar een ander bedrijf van het Akzo-concern. De kaderleden van de christelijke be drijfsgroepen centrale Unitas hebben in een verklaring hun ongerustheid uitgesproken over de situatie in het Bredase bedrijf. In feite komt het er volgens de CBU op neer dat al geruis loos is begonnen met de uitvoering van de plannen van de Raad van bestuur net bedrijf te Breda te slui ten. De kaderleden stellen dat het onjuist is het vertrek van personeels leden te stimuleren. Er mogen ingevolge een afspraak tussen Akzo en de bonden pas maatregelen worden genomen nadat de commissie van onafhankelijke des kundigen die het reorganisatieplannen van Akzo zal onderzoeken een a<tvie6 heeft uitgebracht. Volgens de heer L. Ester, hoofdbestuurder van de CBU, krijgen de mensen die het bedrijf verlaten een 'schadevergoeding' die vaak enkele duizenden guldens be draagt Dat gebeurt dan omdat als reden voor het ontslag 'reorganisatie' op het ontslagbewijs wordt gezet. De CBU vindt dat onjuist omdat er nog niet defintlef over de reorganisatie is besloten. DEN HAAG De Federatie metaal- en electrotechnische Industrie (me taal-werkgevers) en de ondernemin gen. die in januari een kort geding hebben aangespannen tegen de Indus triebond NW, die een staking wilde uitroepen, zullen niet in cassatie gaan van het vonnis van het hof in Am sterdam. De Industriebond NW was in beroep gegaan tegen de uitspraak van de president van de Amsterdamse recht bank, mr. U. W. H. Sfcheeman, die de bond verbood de staking uit te roe pen. Het hof in Amsterdam zei op 13 april jl. in hoger beroep dat de Indus triebond NVV de staking wèl had mogen uitroepen. Sterrekundige De Nederlandse sterrekundige prof. C. de Jager is gekozen lot voorzitter van het uitvoe rend comité van Cospar (wereldcomi té voor ruimte-onderzoek). Dat ge beurde op de laatste vergadering van de 15e voltallige vergadering in Ma drid Prof. De Jager is secretaris generaal van de internationale ster renkundige vereniging. Hij volgt nu prof. Maurice Roy (Frankrijk) op, die tien jaar lang voorzitter van Cospar is geweest. Onderscheiding Mej. dr. M. E. Houtzager, directrice van het Centraal Museum te Utrecht, is benoemd tot ridder in de kroonorde van België. Voorzitter De heer J. Houwink is benoemd tot algemeen-voorzitter van de algemene verladers- en eigen ver voerdersorganisatie (evo). Hij volgt mr. F. E. Spat op, die is benoemd tot erevoorzitter. De heer Spat was van de oprichting van de EVO af lid van het hoofdbestuur en sinds september 1945 algemeen voorzitter. Bijna 50.000 bedrijven uit de sectoren handel en industrie, land- en tuinbouw, gemeen ten en openbare nutsbedrijven zijn lid van de EVO. Promoties: Leiden (RU): gepromo veerd tot doctor in de medicijnen H. K. Muller; Utrecht (RU): gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen F. M. Grad- stein; Groningen (RU): gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde J. S. Wassenaar en J. E. Weïjerman; Lei den (RU): gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: G. A. Schuiling; Til burg (KH): gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen R. Stobberingh; Van onze correspondent LEMMER De kerkeraad van de gereformeerde kerk in Lemmer heeft uitgesproken dat in 1930 de kerkeraad op onjuiste motivering het besluit heeft genomen, de heer Fedde Schurer van het avondmaal te weren. Daarmee wordt de in 1968 overleden Fedde Schurer, die aanvankelijk onderwijzer was en later als Fries dichter en schrijver hoofdredacteur van de Friese Koerier en lid van de Tweede Kamer bekendheid kreeg, tweëenveertig jaar nadat hij door de kerkeraad werd veroordeeld, gerehabiliteerd. Schurer was destijds onderwijzer aan de Christelijke Lagere school te Lem mer. Hij was uitgesproken anti-milita rist, schreef en sprak over het pacifisme. Dit werd hem zowel door de kerkeraad als door het schoolbe stuur kwalijk genomen, en het leidde behalve tot de wering van het avond maal, tot ontslag als onderwijzer. De heer Schurer en zijn vrouw hebben toen het lidmaatschap van de gerefor meerde kerk opgezegd en zijn her vormd geworden. Schurer werd enige tijd later be noemd bij het openbaar lager onder wijs te Amsterdam. De kerkeraad licht de thans gedane uitspraak als- volgt toe: 'Hoewel wij volledig begrip hebben voor de moeilijkheden waar voor indertijd de ambtsdragers werden gesteld, vooral gezien in het raam van de tijd, zijn wij toch van mening, dat er in pastoraal opzicht niet voldoende ruimte in acht is geno men om tot meer wederzijds begrip te komen. Intussen is de situatie in onze kerken zo, dat niemand meer om wille van een evangelisch-pacifistische opvatting zou worden vermaand, ter wijl de synode-besluiten van 1926 zijn teruggenomen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11