(S versterken ichtvloot in ndo-China McGovern: Kennedy geen 'running mate' ppositiepartij in Ulster il stopzetting van strijd Effectieve boerenorganisatie in Colombia onder vuur Brandt: Besprekingen Europese veiligheid nu aanstaande zomer 'Terugkeer van Ambonnezen is veiligheidsprobleem' Democratische partijleider bij Wallace Hospitaal en gevangenis van Tupamaros ontdekt Henry Ford: ons bedrijf wellicht tiidelijk dicht Britse gevangenen eisen sex met ega's Lenin-orde voor Tito I WW/KWARTET DONDERDAG 25 MEI 1972 Buitenland T7/K9 iHINGTON, SAIGON (UPI, Reuter, AP) Al .a heeft nieuwe serie reuzenbommenwerpers van liet type B-52 naar aam gestuurd. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van De- ie gisteren bekendgemaakt. raai Daniel James, de woordvoer en het departement, wilde niet hoeveel B-52-toestellen naar am worden gestuurd, maar het er genoeg, zei hij, om het 1 luchtaanvallen op Noord-Viet- voldoende op te voeren. James ok, dat het aantal Noordvietna- doelen waarop de Amerikaanse n bommen mogen gooien, is uit- id tot 'alle doelen', die de (^Vietnamese strijdkrachten on- eunen. nu toe hebben de Amerikanen voornamelijk op militaire doelen oord-Vietnam geconcentreerd en anvoerslijnen. Maandag breidde 'entagon de lijst uit met fabrie- De omschrijving die James giste- •bruikte was nog ruimer. Alle die maar enigszins in verband worden gebracht met de ietnamese oorlogsmachine, mo- aangevallen worden. ierikaanse opperbevel heeft la kten, dat dinsdag twee krachtsta bij de Noordvietnamese haven- Haiphong zijn gebombardeerd, week zaterdag werd de centra- Hanoi van stroom voorziet ibardeerd. Bij luchtgevechten Noord-Vietnam zouden vier zijn neergeschoten. De Amerika- zouden zelf de afgelopen drie drie vliegtuigen verloren heb- ►ven Noord-Vietnam. ■Hanoi heeft omgeroepen dat ■Vietnam in de afgelopen drie toen het land niet gebombar- werd, voldoende voorraden aangelegd om de oorlog zonodig ijf of tien jaar vol te houden, •mbardementen konden dan ook "oordvietnamese oorlogsinspan- Iniet doen verminderen, ashington hebben defensiedes- gen laten weten, dat er nu waar lijk zo'n 600 zware tanks van [-Vietnam in het zuiden opere- Dat is tweemaal zoveel als een geleden was voorzien. Er zou- le laatste weken zo'n 250 Noord- tese tanks zijn uitgeschakeld. [enaanval Vietnamese mariniers, die aange- i werden door Amerikaanse heli os en amfibievaartuigen, hebben ren een aanval gedaan op Noord- lamese stellingen in de kuststrook noorden van Hoeé. Deze strook, de 'straat zonder vreugde' wordt •ernd, is onlangs door Noordviet- ;e eenheden veroverd. Het doel aanval is de oude keizerlijke Istad Hoeé te behoeden voor een cheepse Noordvietnamese aan- [olgens het Zuidvietnamese op- el zijn de Noordvietnamezen, ivankelijk hevig verzet, op d geslagen. Voor de landing had schepen van de Amerikaanse de kust bestookt, dvietnamese artillerie-eenheden en gisteren zeker veertien raket- ifgevuurd op de Zuidvietnamese Bien Hoa, 25 kilometer ten ien van Saigon. Er zou een dode len zijn en vijftien mensen lie- verwondingen op, waaroder vier rikaanse militairen. n onderhandelingen rika en Zuid-Vietnam hebben giv Noord-Vietnam en het Bevrij- opnieuw een formeel verzoek front de besprekingen in Parijs ervatten, afgewezen. Washington Saigon hebben geantwoord, dat er op wees, dat Hanoi en het t uit zijn op een militaire over- ing en niet streven naar een ord door onderhandelingen, persbureau Reuter meldt uit Pe- dat van daaruit veertig technici de Viet Cong naar Moskou <jjn WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) De Amerikaanse seaiaitor George McGovern, die dinsdag grote overwinningen heeft behaald in de staten Oregon en Rhode Island, heeft verklaard dat hij met senator Edward Kennedy niet de mogelijkheid heeft besproken dat deze hem zou steunen of dat hij als kandidaat voor het vice-president- schap zijn running mate zou worden. De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Se naat heeft een wetsvoorstel aangeno men, dat de regering gebiedt alle Amerikaanse troepen voor 31 augus tus van dit Jaar uit Vietnam terug te trekken, mits aan twee voorwaarden is voldaan. Die voorwaarden zijn de vrijlating van alle Amerikaanse krijgsgevangenen en een wapenstil stand. Het voorstel was ingediend door de leider van de Democratische fractie I de Senaat, Mike Mansfield. Zijn voor stel maakte deel uit van de wet op de buitenlandse hulp. De commissie be snoeide het 'hulpprogramma van Nixon met 600 miljoen dollar. De senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen wordt geleid door de Democratische senator William Ful- bright, een felle tegenstander van de oorlog in Vietnam. vertrokken. Zij zullen in Rusland en Oost-Duitsland vertrouwd worden ge maakt met elektronische wapens. De technici zouden ongeveer gelijk met president Niixon in Moskou zijn aan gekomen. Arrestaties In Saigon is bekendgemaakt, dat daar de afgelopen dagen 170 mensen zijn gearresteerd die hadden deelgenomen aan een betoging tegen de oorlog. Het zouden voornamelijk studenten zijn die op een universiteitsterrein hadden betoogd tegen de dienstplicht en de oorlog. De regêring in Saigon liet weten dat geen verstoring van de openbare orde en veiligheid zou wor den geduld. WENEN (AP) Bondskanselier Willy Brandt verwacht dat de 'multi laterale besprekingen* over de Euro pese veiligheid in het begin van deze zomer in Helsinki zullen beginnen. Hij heeft dit in Wenen gezegd, waar hij overleg met kanselier Bruno Kreisky heeft gevoerd. De besprekingen in Helsinki zouden de weg moeten vrij maken voor een conferentie van alle Europese landen samen met de VS en Canada over de Europese veiligheid, die op een later tijdstip zou worden gehouden. De ver klaring van Brandt is de eerste con crete aanwijzing naar een datum voor de Oost-West-besprekingen over de Europese veiligheid. De Sowjet-Unie en de andere landen van het Warschau-Pact hebben her haaldelijk met klem aangedrongen op een conferentie over de veiligheid en de samenwerking in Europa. De mees te Westerse landen hebben echter de boot afgehouden en zich uitsluitend bereid verklaard om uitvoerige voor bereidende en verkennende besprekin gen te houden, als voorloper van een dergelijke conferentie. DJAKARTA (ANTARA) De repa triëring van Ambonnezen uit Neder land is voornamelijk een veiligheids probleem, en in veel mindere mate van werkgelegenheid. Dit heeft de Indonesische minister van sociale za ken, Mintaredja, na een bezoek aan Ambon verklaard. De voorzitter van de Amerikaanse Democratische partij, Lawrence O'Brien, heeft gouverneur George Wallace opgezocht in het ziekenhuis. Na zijn bezoek verklaarde hij in Wallace een serieuze kandidaat te zien voor het presidentschap van Amerika. Wallace herstelt van een aanslag die vorige week op hem ge pleegd is. Het is nog steeds niet zeker of Walace ooit weer zal kunnen lopen. MONTEVIDEO (AP) De Urugese autoriteiten, die een binnenlandse oorlog tegen de Tupamaros-guerrilleros voeren, hebben dinsdag drie nieuwe arrestaties alsmdede de ontdekking van een volledig uitgerust Tupamaros- ziekenhuis gemeld. Een vrouw en twee mannen werden aangehouden in een tandtechnisch la boratorium. In hetzelfde gebouw wer den door de politie wapens, explosie ven en gereedschappen voor het her stellen van revolvers en geweren ge vonden. Het ziekenhuis bevond zich in de Capurrowijk in een gebouw, dat vroe ger door een chemisch bedrijf werd gebruikt. Het ziekenhuis bevond zich in de kelder en was uitgerust met zieken huisbedden, stromend water, elek trisch licht, een keuken, instrumenten voor bloedtransfusies, chirurgische in grepen en de behandeling van been breuken. Verder hebben de autoriteiten de vondst van de Tuparamos-gevangenis bekendgemaakt, waar de Britse am bassadeur Geoffrey Jackson en de poli- tiefotograaf Nelson Bardecio werden vastgehouden. DETROIT (UPI) Henry Ford (de tweede president-commissaris van de Fordfabrieken, heeft verklaard, dat zijn bedrijf misschien voor enige tijd gesloten zal moeten worden, wegens een verschil van mening met de Ame rikaanse regering over proeven, die de luchtvervuiling van de Ford-auto's van 1973 raken. Hij zei, dat er een vertraging kan komen in de produktie voor het ko mende jaar, omdat de proeven, die betrekking hebben op de uitlaatgassen van de motoren voor de modellen van 1973, nog niet door de regering als geldig zijn erkend. Wanneer de proeven voor de automo toren voor de auto's van 1973 niet aan het einde van juli of begin augustus achter de rug zijn, aldus Henry Ford, kan met de produktie voor 1973 niet worden begonnen. Eind juli of begin augustus worden de modellen door gaans veranderd. De verklaring van Ford kwam, nadat het bureau voor milieubescherming bij monde van William Ruckelshaus had gezegd, dat de proeven bij Ford niet afdoende zijn. l-verzel tegen IRA neemt toe .FAST, LONDONDERRY (AP, Reuter, UPI) Het verzet van Noordierse rooms-katholieke bur- tegen de militante campagne van de IRA lijkt steun te krijgen van de grootste oppositiepartij in er, de Sociaaldemokratische Labourpartij, SDLP. jleider Gerry Fitt, die tevens parlementslid is, heeft verklaard ie overgrote meerderheid van de Iking in Noord-Ierland volgens 'een volledige stopzetting van (lelijkheden' wenst. Dndonderry hebben meer dan 2000 >nen in de gebarricadeerde s-katholieke wijk een bijeenkomst uden om een motie op te stellen in wordt opgeroepen tot een wa- ilstand door alle partijen, beide vleugels van de IRA is g gefulmineerd tegen de bijeen- t. 'Wij wijken niet af van ons beleid omdat wij werkelijk 'en dat de meerderheid van de lking in de Bogside en Creggan steeds onze strijd tegen het Brit- ger steunt', zo merkte een woord- er van de 'provisionele' IRA- >el op. toen de IRA in de zaal waar de nkomst werd gehouden op strate- ie punten leden had neergezet om protest met geroep te overstem- kreeg zij geen enkele kans. De vertegenwoordigers hadden niets brengen en werden volledig [eloeid door de aanwezigen. Een r van de IRA kwam niet eens de binnen. De mensen schudden de vuist tegen de wel binnengekomen leden van het Ierse Republikeinse Leger. Toen een rk-priester verklaarde: 'Wij houen van onze protestantse broeders in Derry en wensen met hen in vrede samen te leven' werd hij door de vele aanwezi gen toegejuicht. John White, hoofd van de IRA-provisionals wilde opstaan om te protesteren. Maar de menigte snoerde hem de mond en adviseerde de man zijn biezen te pakken. White, die er bleek en verward uitzag be schuldigde buiten de zaal, de rooms- katholieke kerk er van dat zij pro beerde de bevolking te verdelen door op haar gemoed te werken. Volgens White vertegenwoordigen de 'zoge naamde' vredestichters het volk niet. Pater Hugh O'Neill, die kapelaan is van de St. Eugeniuskathedraal in Londonderry gaf als commentaar: 'Dit betekent het einde van de IRA. Geen enkele terroristische organisatie kan zonder de steun van het volk bestaan'. De 'provisionele' vleugel van de IRA heeft later verklaard dat het schieten zal worden voortgezet. Gisterochtend is de 22-jarige rooms-katholieke mon teur Andrew Brennan in Belfast doodgeschoten terwijl hij zijn auto parkeerde. Hij was net met zijn vrouw thuisgekomen, toen hij door vier kogels werd getroffen. Aangeno men wordt dat de daders leden van de IRA zijn. Dinsdag heeft de IRA een 20-jarige Britse soldaat in Belfast gedood en vijf bommen in de hoofd stad tot ontploffing gebracht, waar door aanzienlijke schade werd berok kend. Lynch Premier Jack Lynch van de Ierse Republiek heeft eerder deze week ver klaard dat hij van plan is zijn rege ring voor te stellen de wetten te herzien, die betrekking hebben op illegale organisaties en deze reglemen ten te verscherpen. Aangenomen wordt dat Lynch, die onlangs bij het EEG-referendum een belangrijke poli tieke overwinning boekte, nu op korte termijn krachtig tegen de IRA in eigen land gaat optreden. Ook in de Ierse Republiek is de IRA een verbo den organisatie, die echter oogluikend werd toegestaan. Waarnemers achten het niet uitgesloten dat de Ierse justi tie zich spoedig op de IRA zal werpen en dat IRA-leden zelfs in interne ringskampen zullen worden opgeslo ten. LONDEN (AP) De 40.000 mensen, die in Engeland in de gevangenis zitten, zullen in juli een nationale staking houden tenzij de regering be langrijke hervormingen zal doorvoe ren. Dit heeft de landelijke organisa tie voor gevangenen (PROP) gisteren meegedeeld. Eén van hun eisen is, dat zij geslachtelijke gemeenschap met hun vrouwen mogen hebben in de cellen. De gevangenen hebben een landelijke sit-down staking aangekondigd om hun eisen voor menselijke basisrech ten, zoals stemrecht, menselijke bezoek uren en huwelijksrechten kracht bij te zetten. Een maand geleden is een militante organisatie, die veel ex-gevangenen en sociologen onder haar leden telt, op gericht. Deze organisatie (PROP) zegt, dat zij voldoende invloed op de gevangenen heeft om een sit-down- aktie te organiseren Kennedy heeft aan vrienden te ken nen gegeven dat hij de voorkeur geeft aan McGovern boven Hubert Humph rey als kandidaat van de Democrati sche partij voor het presidentschap. In het openbaar handhaaft hij echter zijn houding dat hij pas na de con ventie de kandidaat die daar gekozen wordt, zal steunen. De ontkenning van McGovern volgde op een mededeling uit zijn onmiddel lijke omgeving, dat hij Edward Ken nedy graag als kandidaat voor het vice-presidentschap naast zich zou hebben. Kennedy's perssecretariaat had echter laten weten dat zijn chef geen kandidatuur voor het vice-presi dentschap zal nastreven om dezelfde reden, waarom hij niet naar de kandi datuur voor het presidentschap wil dingen. De persoonlijke redenen houden ook in de vrees voor een moordaanslag. Er zijn echter politieke experts die menen dat Kennedy zich buiten de strijd zal houden tot de conventie van de Democratische partij aanbreekt. Hij zou dan alsnog kunnen overwegen de nominatie te aanvaarden als een compromis-kandidaat voor het geval bij de eerste stemmingen geen duide lijke winnaar naar voren treedt. McGovern hoopt dat zijn overwinnin gen van dinsdag in twee ver uiteenge legen staten meer kracht zullen geven aan zijn campagne voor de belangrij ke voorverkiezingen (primaries) die over enkele weken in de staat Califor- nië gehouden zullen worden. De sena tor weet zich nu verzekerd van nóg 56 gedelegeerden naar de nationale con ventie van de Democratische partij, waar hij nu 502.5 stemmen heeft (voor benoeming tot kandidaat zijn 1509 stemmen nodig). Voor beide verkiezingen was McGo vern gedoodverfd als overwinnaar. Een onverwacht aspect werd echter gevormd door de moeilijkheden, waar in senator Humphrey geraakte in Rhode Island (waar overigens slechts 10 procent ging stemmen). Hij moest een verwoed gevecht leveren tegen senator Edmund Muskie, die in het begin van de campagne al het loodje moest leggen tegen McGovern en Humphrey. UITSLAGEN In Rhode Island had McGovern 41 procent van de uitgebrachte stemmen, Muskie 21, Humphry 20 en gouver neur George Wallace van Alabama 15 procent. Ten aanzien van deze uitslag zei McGovern dat hij nu duidelijk een volksbeweging leidt. Hij had niet om steun 'van de partijbazen' gevraagd. 'Wij hebben bewezen, dat het Ameri kaanse volk een nieuw soort politiek wil', aldus MacGovern. De nog onvolledige uitslag voor de staat Oregon was gisteravond laat: McGovern 50 procent, Wallace 20, Humphrey 13 en Kennedy 3 procent Wallace ligt nog half verlamd in een ziekenhuis, sinds een moordaanslag op hem werd gepleegd. Kennedy neemt niet deel aan de voorverkiezingen. MOSKOU (AFP) —Het presidium van de Opperste Sowjet heeft gisteren de Joegoslavische president maar schalk Tito onderscheiden met de or de van Lenin, wegens zijn grote ver diensten in de strijd tegen het fascis me, zijn belangrijke bijdrage aan de versterking van de broederlijke vriendschap en de veelvoudige betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Joe goslavië, zijn actieve deelname aan de strijd voor de vrede en de ontwikke ling van de internationale samenwer king, en zijn 80ste verjaardag. De onderscheiding is vergezeld van felici- tatieboodschappen van Brezjnjew, Podgorny en Kosygin. Tito wordt van daag 80 jaar. Eind vorig jaar werd het 1800 hectare grote grondbezit Bella Luz Mooi Licht door omwo nende keuterboertjes bezet. De eigenaar, die zich al in geen jaren op zijn verwaarloosde bedrijf had laten.zien en zijn grond onbenut liet temidden van een verpauper de en landhongerige bevolking was niemand minder dan de Co lombiaanse minister van land bouw, senor Jaramillo Campo. Een triest symbool voor de onwil van de Colombiaanse regerings coalitie van conservatieven en li beralen om tot de allang beloofde landhervorming te komen en de daaruit voortvloeiende onrust on der brede lagen van de platte landsbevolking. Deze onrust uitte zich vorig jaar in heel Colombia al tot achthonderdvijf tig landbezettingen van landloze boe ren, die deels weer ongedaan werden gemaakt, omdat de stokken en stenen van de bezetters en hun gezinnen geen partij vormden voor het schiet tuig van politiemannen, militairen en private knokploegen van benarde landheren. Een ander symptoom voor de explosieve situatie op het platte land is de herlevende guerrilla-activi teit. Vooral in noordelijk Colombis hebben guerrilleros al verscheidene keren landerijen en zelfs hele dorpen bezet, terwijl het tot felle gevechten met militaire eenheden kwam. Vandaag de dag bezit anderhalf pro cent van de Colombiaanse landheren nog zestig pet. van al het land, terwijl Zestig pet. van de boeren zich met vier-en-een-half pet. van de grond moet behelpen. Deze extreem ongelij ke verdeling van het landbezit heeft geleid tot absurde verschillen in inko men en welvaartspeil. Bovendien heeft de kleine boer in tegenstelling tot zijn ruimer bedeelde collega door gaans de grootste moeite om goed koop krediet te krijgen, kan hij zijn bedrijf niet mechaniseren en moet hij zijn produktie via uitbuitende tussen handelaren verkopen. En terwijl de prijzen van produktiemiddelen en consumptiegoederen voortdurend stij gen, stagneren de prijzen, die de klei ne boer voor zijn produkten krijgt. Tot over hun oren in de schulden, zijn veel kleine boertjes gedwongen hun land te verkopen, wat weer leidt tot een verdere ongelijkheid van grondbezit en tot een verscherping van de sociale ongelijkheden. Campagne om voortbestaan te garanderen door Ferry versteeg Erbarmelijk De statistieken wijzen dan ook uit, dat de sociaal-economische positie van de meeste plattelanders erbarmelijk blijft en in een aantal gevallen zelfs absoluut achteruit gaat. Deze toene mende verpaupering op het land heeft al geleid tot een grootscheepse trek naar de grote stad, waar de meesten hun hoop op werk en betere levens mogelijkheden zien vervliegen en toetreden tot het vegeterende en goeddeels werkloze stadsproletariaat, dat zich in leven houdt met kleinhan del, bedelarij, misdaad of prostititie. Momenteel is bijna de helft van de 22 miljoen Colombianen afhankelijk van de agrarische sector, die nog altijd een beslissende invloed uitoefent op de structuur en de senlheid van de economische groei. Juist daarom is een landhervorming van zo'n groot belang. Dat zou niet alleen het lot van het overgrote deel van de platte landsbevolking verbeteren, maar even goed tot een veel hogere produktie kunnen leiden. Want nu wordt op veel grote bedrijven de grond onvol doende produktief gemaakt, terwijl op de talrijke keuterbedrijfjes een over vloed aan mensen vegeteert, die juist door grondgebrek zelden een volledi- Op het Colombiaanse platteland is de wil van de grootgrondbezitter in het algemeen nog wet. ge dagtaak hebben. Voor een radicale landhervorming zijn dus niet alleen ethische, maar ook harde economische motieven aan te voeren. Niettemin heeft men tot dusver nau welijks ernst gemaakt met een meer rechtvaardige en efficiente verdeling van het grondbezit. Tot juni 1969 heeft de INCORA, een speciaal met de uitvoering van de agrarische her vormingswet (1961) belast orgaan. 3,6 miljoen hectare land verworven. Maar niet meer dan 87 pet, hiervan betrof ongecultiveerd land, dat volgens de wet automatisch in staatseigendom overgaat, als het in tien jaar niet is gebruikt. Van de resterende 13,3 pet werd vier pet. verworven door aan koop en slechts 1,7 pet. door onteige ning, zodat de structuur van het land eigendom in Colombia vrijwel on aangetast is gebleven. Ontevreden Om de toenemende ontevredenheid op het platteland te kanaliseren en zich te verzekeren vin de steun van de boeren, richtte de vorige liberale pre sident Lleras Restrepo in 1968 bij dekreet een nationale boerenbewe- ging, de ANUC (Associacion National de Usarios Campsinos), op. De gevol gen van deze maatregel, die de boeren een gelegenheid tot medezeggenschap in de planning en uitvoering van het agrarisch beleid bood, waren ver strekkend en voor de behoudende re geringscoalitie van liberalen en con servatieven bepaald ongewenst. Want de ANUC, die gebruik kon maken van overheidsdiensten als technische hulp, onderwijsfaciliteiten en krediet wist in korte tijd een eigen kader van enkele duizenden boerenleiders te vormen, dat zich door de niet gehou den belofte van de regering steeds zelfbewuster en radicaler opstelde. De successen, waarmee de ddoor ANUC-leiders geïnspireerde landbezet- tingsacties sinds medio 1970 zijn be kroond, toonden aan, dat de boerenor ganisatie steeds meer greep kreeg op de Colombiaanse boertjes en hen tot een machtsfactor van belang wist om te smeden. De gevestigde machten spraken al over en tijdbom, die Lle ras Restrepo in 1968 op het Colombi aanse platteland had geplaatst. Wat niet overdreven was, want vorig jaar waren al anderhalf van de ongeveer tien miljoen boeren lid van de ANUC» De onafhankelijke en kriti sche opstelling van de boerenorganisa tie komt goed tot uiting in haar onlangs geproclameerde 'mandato campesino' (boerenmanifestatie), waarin de boeren onder meer als eisen stellen: een totale onteigening van het grootgrondbezit boven een bepaalde minimumgrens nationalisatie van het landbouwkreidietwezen, op richting van een nationale industrie voor agrarische produktiemiddelen en oprichting van coöperatieve boerderij en. Verzwakken De huidige regering van de conserva tieve president Pastrana Borrero geeft de eisen en verlangens van de ANUC volledig genegerd. In fbreeuari be sloot de regering zelfs alle subsidies en technische hulp in te trekken om de organisatie te verzwakken en zo mogelijk te laten verdwijnen. Op het ogenblik wordt er bovendien op brute wijze druk uitgeoegend op de ANUC- leiders door regeririg. leger en andere economische machten, zoals de groot grondbezitters, die gebaat zijn bij een spoedig verdwijnen van een steeds bewuster en sterker wordende massa beweging van arme boeren. Vernie ling van oogsten en woningen, vervol ging, gevangenneming, berechting door krijgsraden, alsmede marteling en moord behoren tot de gebruikte methoden om de ANUC klein te krij gen. Omdat het voortbestaan van de ANUC voor de ontwikkeling van het Colom biaanse platteland van het grootste belang is, zijn twee Nederlandse soci ologen, die aan deze organisatie me- werken de 28-jarige Liduine Zum- polle en de 31-jarige Leon Weeber in maar naar Nederland gekomen. Sinds kort voeren zij vanuit de Am sterdamse Eerste Helmerstraat de 'Actie Colombia' die beoogt binnen enkele maanden een half miljoen gul den bijeen te brengen om de aller noodzakelijkste activiteiten van de drooggelegde ANUC op gang te hou den. Het geld is nodig voor een negental projecten, vooral op het ter rein van vorming en organisatie. De projecten, die beide Nederlanders meebrengen, bestaan uit urgentie-pro jecten (180.000 gulden) en projecten op langere termijn (320.000 gulden). Urgentieprojecten Tot de urgentieprojecten behoren on dermeer de organisatie van een nati onaal oongres van boerenleiders in juli, de organisatie van enkele tiental len vormingscursussen om de boeren bewust te maken van hun ellendige situatie, de uitgave van de boeren- krant Carta Vampesina en de oprich ting van enkele coöperatieve boerde rijen, die de toekomstige financiering van ANUC-activiteiten moeten veilig stellen. De 'Actie Colombia' verschilt van de meeste andere campagnes in dircet na de r de mensen gaan voor wi ze zijn bedoeld. De X-Y-actie gaf al 25.00 gulden, waardoor het boeren- congres kan doorgaan. Wie dit voor beeld wil volgen en op concrete wijze solidariteit wil betuigen met benarde groepen in de Derde Wereld kan storten op de postgiro van CLAT Nijmegen, 1918108, ten behoeve van 'Actie Colombia'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9