is zeer over de Ambtenaren mogen niet spreken over de Oosterschelde Veel bejaarden gaan niet met vakantie rk «SE rees wil irvuiler Jrenger inpakken ALGEMEEN ZAKEN VERVOER BROEDER DE VRIES Meer huizen in '72 Landbouw laat prof. Korringa niet naar conferentie gaan elektrische schrijfmachine met geheugen Stuyt: zwemmen alleen als bordje dat aangeeft personalia Vleesfabriek gaat twee maanden dicht Vakantiegeld vaak voor urgentere zaken besteed Aspergecampagne nu in volle gang Het weer :OUW/KWARTET DONDERDAG 25 MEI 1972 Riiuicnlnnd T.1K5 i onze parlementsredactie ONINGEN Minister Boersma van sociale zaken heeft gister- Si nd in Groningen een nieuw en tweede plan aangekondigd voor de S0Ijtrijding van de werkloosheid in de tweede helft van dit jaar. Het iejfiwe plan zal nog voor het zomerrecces aan de Tweede Kamer wor- voorgelegd. (ADVERTENTIE) PETER SniYVE Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant- (antirevolutionaire minister merkte lat de werkgelegenheid een diepte- heeft bereikt in de naoorlogse gd ode. De toestand is zeer somber, cijfers zien er door seizoensinvloe- dfe gunstiger uit dan ze in werkelijk- zijn. ster Boersma was het met zijn ga Nelissen eens dat het kabinet reden van bestaan heeft wanneer probleem van de inflatie niet dt opgelost. Maar hij versterkte uitspraak aanzienlijk. Volgens ind moet het kabinet ook verdwijnen g neer niet op zijn minst de belas- >ei vrije voet wordt omgetrokken; er begin wordt gemaakt met de cturele verhoging van de AOW en IV en er voorzieningen komen de oud-invaliden. de rijksbegroting sluitend te ma- is een verdere ombuiging van het id nodig. Maar er is niet te ontko- belastingverhoging om de ictieve voorzieningen niet te sterk te tasten en de sociale voorzienin- veiiig te stellen. IHfrRA PROBLEEM kabinet-Biesheuvel, zo stelde mi- !r Boersma met nadruk, heeft als m a en specifiek probleem dat het op vijf partijen. Het oplossen al de andere problemen wordt de samenstelling van de coalitie drie samenwerkende christelijke jen en de WD en DS'70 red.) lijker. Dit heeft zijn weerslag in S kabinet en in het parlement, ister Boersma verzette zich tegen ad onze parlementsredactie HAAG Minister Drees trkeer en waterstaat) over- opzettelijke waterveront- niging strenger aan te pakken op dit moment mogelijk is. aanpassing van de wet op de a'fimtreiniging van opervlakte- er zou daarvoor nodig zijn. Ie) minister zei dit gisteren in een eadering van dc Tweede Kamer- Ju missie voor milieuhygiëne, waarin (Kamerleden zich scherp uitlieten t de recente lozing van twintig ton pverkte olie in het Apeldoornse Volgens de wet op de verontrei- van het oppervlaktewater kan J dergelijke vervuiling slechts be- worden met maximaal 300 gul behoudens natuurlijk de indie- van een schadeclaim. Om de naat te vergroten overweegt de rter de wet zodanig te wijzigen, leen dergelijke vervuiling als een omisch delict wordt aangemerkt. EUKEUR [de vergadering deed ir. Oele ~A) de suggestie een milieukeur voeren. Zo'n keur zou de gevol- voor het milieu van een bepaald lukt moeten vermelden. Voor de Istelling ervan zou een onafhanke- lichaam in het leven moeten geroepen. Ester Stuyt (milieuhygiëne) noem- ttiet een positieve suggestie. Parti- jere initiatieven om tot een derge- keur te komen zullen de steun de overheid krijgen, aldus de lister. ADVERTENTIE IOMANSTRAAT 78 - AMSTERDAM (ZUID) Telefoon 020 - 76.41.41 vraagt (diploma A. en/of B.) Diegene die binnenkort examen doen kunnen ook voor c deze functie solliciteren. eenzijdige maatregelen om het infla tieprobleem op te lossen. Er moet een duidelijke operatie komen om de stij ging van de lonen en prijzen af te remmen en de werkgelegenheid veilig te stellen. Het bezoek van minister Boersma aan Groningen werd gistermorgen inge luid door een anoniem telefoontje met de mededeling dat er bommen waren geplaatst in het Centrum Vako pleiding voor Volwassenen aan de Peizerweg. Een politiemacht van tien man kamde het opleidingscentrum waar werklozen zich kunnen laten omscholen nauwgezet uit, maar men vond niets. Het Centrum Vakoplei ding kon minister Boersma met een gerust hart ontvangen. Tijdens het gesprek werd vooral het accent gelegd op de uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden. Met na me werd gepleit voor meer mogelijk heden in de dependance te Winscho ten in Oost-Groningen. KUNSTENAARS Uitvoerig sprak minister Boersma met een delegatie van Beroepsverenigin gen voor Beeldende Kunstenaars over het hete hangijzer aan de contrapres tatieregeling. De vraag is vooral wie kunstenaar is. Minister Boersma gaf er de voorkeur aan dat de beroepsor ganisaties zelf streng bepalen wie kunstenaar is. Als dat was gebeurd, zou de stormachtige ontwikkeling zich niet hebben voorgedaan. In het dienstencentrum 'Trefkoel' dat vrijdag door prinses Beatrix wordt geopend had de bewindsman verder een onderhoud met vertegenwoordi gers van het Groningse gemeentebe stuur en de vakbeweging. In dit dienstencentrum volgde gistera vond ook de discussie met de Gro ningse kiezers in het kader van de ARP-actie 'wij komen terug". Zoals bekend hebben kamerleden en minis ters van de ARP tijdens de vorige verkiezingscampagne beloofd geen vier jaar te wachten, maar na de verkiezingen bij de kiezers terug te komen. DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in april 1972 met dc bouw van 14.425 woningen begonnen tegen 11.614 in april 1971. Het aantal voltooide woningen be droeg in april 1972 12.410 tegen 11.003 in de overeenkomstige maand van 1971. Gerekend over de eerste vier maan den bedroeg het aantal begonnen wo ningen 52.820 tegen 42.447 in dezelfde periode van 1971, dwz een stijging met ruim 24 proc. Voltooid werden 42.295 woningen tegen 36.350 in janua- tot april 1971, dwz ruim 16 pet 12 maandsperiode mei rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij heeft een zwijgplicht opgelegd aan de direc teur van liet Instituut voor isserijonderzoek in IJmuiden, prof. dr. P. Koringa. aan de directeur vis serijen van liet ministerie, prof. ir. J. H. J. Tienstra en aan een wetenschappelijk medewerker van het RIVO (Rijks Instituut Visserij Onderzoek), dr. R. B. Boddeke. meer. In de 1971 - april 1972 werden 149.855 wo ningen in aanbouw genomen en 142.540 woningen voltooid. De organisatoren van de Oosterschel- de-conferentie in Cadzand, die morgen en overmorgen gehouden wordt, had den zowel prof. Korringa als de heren Tienstra en Boddeke uitgenodigd een voordracht te houden over de functie van de Oosterschelde als 'kinderka mer' voor vissoorten die in het zuide lijk deel van de Noordzee worden gevangen. De drie hoge ambtenaren van het ministerie moesten het echter laten afweten omdat, zoals eerst nu blijkt, een directieve van hogerhand is uitgegaan die hen verbiedt over deze kwestie in het openbaar te spre ken. Het ministerie van landbouw en visse rij ontkent officieel de zwijgplicht. 'De heren Korringa en Tienstra heb ben een overvolle agenda', zegt een woordvoerdster van het ministerie. 'De heer Boddeke heeft geweigerd over deze zaak te spreken omdat hij zich daartoe niet capabel voelde'. De heer Korringa had de organisato ren van de Oosterschelde-conferentie. de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland VMZeerst toegezegd de conferen tie, die bezocht zal worden door tien kamerleden, twintig Zeeuwse statenle den en vijf gedeputeerden, toe te spreken. Later moest prof. Korringa het laten afweten. De VMZ benaderde (ADVERTENTIE) Vraag uw kantoormachinehandelaar am verdere informatie. Prof. dr. P. Korringa toen prof. Tienstra, die na een aanvankelijke toezegging ook 'verhin derd' was. De heer Boddeke tenslotte verwees na overleg met de heer Tien stra naar prof. Korringa. De functie van 'kinderkamer', die de Oosterschelde vervult, is in 1967 ont dekt door prof. Korringa. Zijn rapport is echter nooit integraal verschenen. Een maand geleden nog drongen een aantal Kamerleden er bij minister Lardinois op aan het rapport in zijn geheel vrij te geven. De directeur van het Instituut voor Visserijonderzoek staat bekend als een voornaam deskundige op het gebied van de visserij. Prof. Korringa wordt tevens een groot natuurbeschermer genoemd. Hij is een pleitbezorger van de Waddenzee. Ook heeft hij herhaal delijk kritiek geleverd op de Delta werken. Het resultaat van zijn onderzoek naar de functie van kinderkamer van de Oosterschelde was een volkomen nieuw gezichtspunt. Rijkswaterstaat erkent dit zondermeer in het onlangs verschenen rapport 'De Deltawerken in het licht van de laatste ontwikke lingen'. Maar prof. Korringa verschafte de biologen en milieudeskundigen, die zich verzetten tegen de afsluiting van de Oosterschelde ook een belangrijk argument om de zeearm open te hou den. Afsluiting zou immers een enorm verlies opleveren, ook econo misch. voor de visstand in het zuide lijk gedeelte van de Noordzee. Het is daarom niet onwaarschijnlijk dat het ministerie van landbouw en visserij de drie ambtenaren een zwijg plicht heeft opgelegd om het ministe rie van verkeer en waterstaat, dat de afsluiting van de Oosterschelde wil Van onze parlementsredactie DEN HAAG Was liet vroe ger nog zo dat je overal kon zwemmen behalve als er een bordje stond, thans doe je er als zwemmer verstandig aan al leen daar te zwemmen waar uit een bordje blijkt dat het kan. Met deze woorden karakteriseer de minister Stuyt (milieuhygië ne) gisteren op een vergadering van dc Tweede Kamercommissie voor milieuhygiëne de toestand van het oppervlaktewater in ons land. Met deze opmerking reageerde hij op een voorstel van PvdA, D 66 en PPR om voor recrean ten een permanent informatie centrum in te richten, dat de toestand van het water in dc recreatiecentra van moment tot moment kan meedelen. Overi gens bleek de minister wel voor deze suggestie te voelen, hoewel liet op het ogenblik vrij moei lijk is de meetresultaten met elkaar te vergelijken. Tegenover deze sombere, overi gens ironisch bedoelde karakte risering van minister Stuyt stond de zonniger visie van mi nister Drees, die zei onder meer dat van de vervuiling van de Rijn, Maas en Schelde een 'niet al te somber beeld moet worden geschetst'. doorzetten, niet wielen te rijden. al te veel in de Promotie Leiden (RU): gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde B. Hoencamp en P. F. G. M. van Waes. Van onze correspondent QASPIK De vleeswarenfabriek Van der Laan in Waspik (Noord-Brabant) gaat voor twee maanden sluiten. De 48 personeelsleden zijn met volledig betaald verlof gestuurd. De fabriek, die is gespecialiseerd in de produktie van varkenshammen voor de Amerikaanse markt, zal de export hiervan voorlopig stopzetten. De oorzaak is dat de Nederlandse varkens gevoed zijn met Argentijns graan dal is bestoven met een anti- schimmelpreparaat dat in Amerika is verboden. Volgens de veevoederfabrieken in Ne derland duurt het nog twee maanden tot alle varkens vrij zijn van dit middel. Om deze reden vindt de direc tie van Van der Laan het tot deze tijd onverantwoord om de export voort te zetten. VENLO De aspergecampagne in Noord-Limburg, die de afgelopen we ken maar moeizaam op gang kwam, draait nu op volle toeren. Op de coöperatieve veiling in Grubbenvorst, verreweg de grootste aspergeveiling van ons land. werd gisteren bijna 200.000 kilo asperges aangevoerd. De prijs van de beste sortering bedroeg 3.50 tot 4,28 per kilo. Depressie-plagerijen Van onze weerkundige medewerker Wat een omkeer gisteren ten opzichte van dinsdag! Toen de eerste zomerse temperaturen van het jaar, met 25 tot 27 graden; een etmaal later sombere bewolking, regen en motregen, met daaronder geen hogere middagwaar den dan 13 tot 15 graden. Een warmtefront van de oceaan nam ons eerst te grazen. Het trok woens dag met vrij langdurige neerslag over ons land zonder dat die regen erg intensief was. Ten westen van Ierland is een zeer diepe depressie aangeko men die nog meer potjes op het vuur heeft. De luchtdruk in hel stormcen- trum daalde woensdagmorgen tijdelijk tot 960 millibar, en woensdag in de vooravond was de luchtdruk 968 milli bar, dus ook nog erg aan de lage kant. Er mee samenhangende frontuitlopers verplaatsen zich met grote snelheid naar West Europa waar het weer voorlopig in een wisselvallig stadium blijft. Vandaag brengt zo'n frontensys teem (actiever dan het warmtefront van gisteren) opnieuw regen, waarna er in de loop van de dag opklaringen komen De wind ruimt dan van zuid tot zuidwest naar west. Vervolgens is het wachten op een nieuw front, maar geleidelijk aan zal de neerslag wel meer in de vorm van buien vallen. Het regende gisteren in een gebied van de Britse eilanden tot Portugal en ook in Frankrijk en België was het bij lange na niet droog. Daarente gen werd van Rusland tot de Middel landse Zee volop zomerweer gerappor teerd met in Griekenland al voor de middag 30 graden. Achteraf is gebleken dat dinsdag la ter op de dag in Drente plaatselijk de sterkste onweersbuien gevallen zijn. In Staphorst werd maar liefst 24 mil limeter neerslag gemeten. Toch zijn er ook in Nederland nog gebieden waar men werkelijk te springen zit om neerslag. Zo is het nog kurkdroog op enkele waddeneilanden. Wij krëgen ivat dit betreft een noodkreet te ho ren van Ameland. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Slechts een kwart van dc Nederlandse bejaarden heeft in 1970 het vakantiegeld inderdaad besteed aan vakantie of andere recreatieve doeleinden. In ruim de helft van de gevallen had de vakantie-uitkering een andere bestemming gevonden. Het geld was gebruikt voor meer urgente zaken dan een vakantie. Afgezien daarvan: het vakan tiegeld, dat de bejaarden krij gen is vele e weinig om er een aardige vakantie van te kunnen organiseren. Bejaarden moeten net zoveel vakantie geld krijgen als mensen, die ht minimumloon hebben. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport 'Openluchtrecreatie en de oudere mens', een uitgave van de Stichting Recreatie. In dit rapport komt men tot dc conclusie, dat de Nederlandse bejaarden nog maar zeer spaarzaam met vakantie gaan: van de totale groep bejaarden ging in 1966 16,9 procent met vakantie en in 1969 18,8 pro cent (tegen 40,8 en 42,8 pro cent van de rest van de Ne derlandse bevolking). Oorza ken van het niet met va kantie gaan van de bejaarden, zijn, volgens de Stichting Re creatie: de te lage inkomsten: het ontbreken van goede voor zieningen in het algemeen en in stedelijke gebieden in het bijzonder; het ontbreken van een zogenaamde 'persoonlijke recreatie cultuur' bij veel ou de mensen, die nooit het geld of de gelegenheid gehad heb ben met vakantie te gaan; het gebrek aan informatie over va kantie-mogelijkheden en open luchtrecreatie en de vaak voorkomende kleinere of grote gebreken, die er de oorzaak van zijn dat de bejaarden niet met 'gewone' vakantiereizen mee kunnen gaan. Reductie-paspoort Wat betreft het lage inkom stenniveau van de meeste be jaarden; de stichting recreatie bepleit het zo snel mogelijk optrekken van de AOW en de vakantie-uitkering, maar wil als een soort overgangsmaatre gel een landelijk reductie-pas- poort invoeren, dat toegang geeft tot allerlei verschillende evenementen en activiteiten, maar ook tot het openbaar vervoer. Voorts bepleit de stichting een verdere uitbrei ding van de mogelijkheden voor goedkopere vakantie in voor- en naseizoen. 'Het be drijfsleven en de oudere men sen hebben hier gemeenschap pelijke belangen, het bedrijfs leven kan de bejaarde tege moet komen door zijn accom modaties tegen gereduceerde prijzen ter beschikking te stel len en de bejaarden zorgen ervoor dat de hotels en pensi ons ook buiten het hoogsei zoen nog rendabel zijn', aldus het rapport. Over vakantiereizen voor oude re mensen, zegt het rapport: Het zou van groot belang zijn, dat vakantiereizen, waarvan ook invalide ouderen gebruik kunnen maken, het predicaat 'geschikt voor ouderen' krij gen, waardoor de bejaarde er zeker van kan zijn eenmaal in zijn vakantie-oord niet voor vervelende verrassingen en te leurstellingen te komen staan. Volgens de stichting zou dit predicaat internationaal inge voerd moeten worden. Veel hotel/pension De cijfers, die bij dit onder zoek naar voren zijn gekomen, tonen aan dat 64 procent van de bejaarden, die met vakan tie gaan, deze vakantie door brengen in hotel of pensioen, 18 procent in een zomerhuisje of bungalow, twee procent m een tent, zeven procent in een caravan en vier procent in een boot. Hieruit volgt, dat de inrichting en plaats van lig ging van hotels en pensions bijzonder belangrijk zijn. Een hotel of pension, dat wat de inrichting betreft voldoet aan de eisen, zal, volgens de stichting, in ieder geval oude re mensen op de begane grond of op de eerste verdieping moeten kunnen onderbrengen. Hogere verdiepingen moeten met de lift bereikbaar zijn. De kamers moeten één of twee persoonskamer. De toiletten mogen niet op een te grote afstand van de kamer liggen. Pluspunten zijn ook: telefoon op de kamer, mogelijkheden voor dieetvoeding en een ho telleiding (wanneer het om een zaak in het buitenland gaat), waarvan iemand het Ne derlands beheerst. Het hotel oet verder gemakkelijk te be reiken zijn en niet bovenaan hellingen of bergen liggen. KAMER Wat betreft het vakantiever- voer: 38 procent van de bejaar den die met vakantie gaan, maakt hiervoor gebruik van de auto, 27 procent van de trein, zeven procent van het vlieg tuig, en 22 procent van de touringcar. De stichting Recre atie vindt de touringcar het meest ideale vervoermiddel voor groepen oudere mensen, omdat zich hier ooit moeilijk heden met het vervoer van bagage voordoen. Naast de touringcar vindt de stichting een boottocht ideaal. Verder pleit de stichting voor een soort artsenverklaring voor bejaarden, die wensen mee te gaan met reizen naar HAGEL J berggebieden of landen met klimatologisch grote verschil len met Nederland, om te voorkomen dat oudere mensen hun eigen, maar ook de va kantie van anderen laten mis lukken. Tenslotte zegt het rapport nog iets over de steeds toenemen de groep bejaarden, die 's win ters in een ander (warm) land overwintert. Men vindt dat aan dit soort ondernemingen altijd een risico blijft zitten: het risico van grote concentra ties oudere mensen in een vreemd land, waarvan men vaak de taal niet verstaat. Men vindt het dan ook aan te bevelen, dat met de uitbreiding van het overwinteringstoeris- me meer aandacht wordt be steed aan de begeleiding. Overwinteringsgroepen zouden voorzien moeten worden van goede begeleiders, die in moeilijke situaties dc helpen de hand kunnen bieden. BEWOLKING 10 M AX.TEMP. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 7 uur: maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag lussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam motregen 14. 0.5; Dc Bilt mot regen 14, 0.1; Deelen regen 15. 0.4; Eclde regen 17. 0.4; Eindhoven regen 15. 0.1: Den Melder regen 14, 0.4; Luchth. R'dam regen 14, 0.2; Twente regen 14, 0.1; Vllsslngen gch. bew. 14. 0.6; zd. Limburg geh. bew. 14, 0.2; Aberdeen regen 14, 0.1; Athene onbew. 30, 0; Barcelona zw. bew. 21, 0; Berlijn 7.w. bew, 21, 0; Bordeaux zw. bew. 20, 0.1; Brussel geh. bew. 15, 0.4; Frankfort regen 17. 01: GenC-vc regen 21. 0.1; Helsinki zw. bew. 17, 0; Innsbruck h. bew. 22, 0; Kopen- hagen zw. bew. IS, 2; Lissabon 1. bew. 22. 0; Locarno 1. bew. 21, s. Londen regen 16. 0.2; Luxemburg regen 14. 1: Madrid h. bew. 24. 0; Malaga I, bew. 24. 0: Mallorca zw. bew 22, 0; Miinchen zw bew. 22. 0; Ntca h. bew 20. o. Oslo zw. bew. 21. 7; Parijs geh. bew. 16. 0 6, Rome zw. bew. 22. 0: Spilt, zw. bew. 28. 0: Stockholm I. bew. 21. 0: Wenen zw. bew, 24. 0; ZUrich geh. bew. 21. 0; Casa blanca zw. bew. 20. 0; Las Palmas h. bew. 18. 0; Tel Aviv I. bew. 24. 0; Tunis zw. bew. 23. 0. HOOG WATER. 2fi mei: Vlisslngcn le getij 0.40, 2c getij 13.0.1; Haringvliet aan dc zee zijde 2.24-14.42: Rotterdam 3.18-15.53; Scheve- ningen 1.36-14.19; IJmuiden 2.33-14.54; Den Helder 6.24-18.46: Harltngen 8 49-21 03; Delf zijl 10.59-23 06.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5