Verslag Pierson oor relaties' OESO wil monetair overleg coördineren Winst Vredestein ook in '72 nog onder druk Schulte und Dieckhoff geeft f 25 voor f 100 aandelen in Tricotbest Resultaat iets beter bij Hatéma-Texoprint Bieromzet vorig Dividenden jaar bijna 10 pet hoger Rustige week voor Ned. Bank '%rmann-Tetterode it kansen op jienwerking groot derportefeuille ■Hor IGB niet peil te houden AMRO-administratiecentrum [anisatiestructuur Jrtank op de helling Aandeelhouders Maintz tevreden over bod Aniem Dochter Internatio- Müller verwerft farina groothandel Ago Lignostone langs afgrond Fusie De Boer en Senefelder rond Russische handels tentoonstelling open in hoofdstad Claimemissie Vastgoed Hoger dividend bij Elsevier DOW JONES INDEX NEW YORK SLUIT HOGER Forse winstdaling bij Bekaert-groep 18 (UW/KWARTET DONDERDAG 25 MEI 1972 Economie/Financiën T17/DHL19 ink sterk gehecht aan ■firmavorm één onzer verslaggevers ITERDAM Pierson, Heldring Pierson, een van de weinige aersfirma's die Nederland nog rijk is, heeft voor de eerste maal laar bestaan een jaarverslag gepubliceerd. Een verslag in de ge- kelijke zin is het echter niet, want Pierson, Heldring Pierson P) publiceert naast een balans met toelichting, alleen een over- t van de activiteiten en geen resultatenrekening. Tot openbaar ing van de winstcijfers is PHP, omdat zij een firma is, niet ver- it en de firmanten voelen er ook niet veel voor. 152 13 verslag is in de eerste plaats lireven voor de zakenrelaties', zeg- zij en 'die zijn meer geïnteres- d in de activiteiten van de firma in de winstcijfers.' is kennelijk sterk gehecht aan irmavórm. Naar de mening van de anten is die het meest geschikt de cliënten een efficiënte en per- lijke service te kunnen waarbor- althans een structuur, die een itatief en kwantitatief sterke top- ng gedoogt zonder topzwaar te ien. Overigens is minder dan de van het 70 min. grote kapitaal PHP eigendom van de leden der a. Winst inhouden kan PHP al- via dochterondernemingen. De a zelf kan het niet, omdat de t onderhevig is aan inkomstenbe- ng bij de firmanten. 1 V RETAILBANKING het verslag blijkt, dat merchant 25ting (waaronder de emissie-activi- -jn), geld- en kredietactiviteiten en :enzaken de belangrijkste bezig- n zijn voor PHP. Van retailban- en het onderhouden van een ennet distancieert de bank zich ewust, hoewel Vlaer en Kol in •ovincie Utrecht een uitzondering ïze regel vormt. Ook via deelne- ;en houdt PHP zich met bepaalde ten van retailbanking bezig: sa- met de NS en AMEV worden de Zjiswisselkantoren geëxploiteerd en met AMEV is PHP eigenaar de Crediet- en Depositokas, een 39 ootschap, die via de landelijke tenorganisatie van AMEV spaar en aantrekt. Maar in het alge- streeft PHP niet naar uitbrei- - van de retailzaken, 'we hebben ook niet de know-how voor' 4 en de firmanten. 8f het effectenbedrijf is 1971 een moeilijk jaar geweest, zo meldt het verslag. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan het vraagstuk van de kleinere particuliere effectenrekenin gen, niet alleen in verband met de relatief hoge kosten, maar vooral met het oog op een goed en verantwoord beleggingsbeleid. PHP meent, dat in toenemende mate het beleggen in een of meer beleggingsfondsen een oplos sing zal bieden. Men acht het niet goed meer mogelijk alle beleggers persoonlijk te attenderen op gewenste veranderingen in hun portefeuille. 'Dat vereist een flexibiliteit, die door gebrek aan mankracht niet te verwe zenlijken is' zegt PHP en 'bovendien beslissen rekeninghouders langzaam.' Op de lange termijn zijn de resulta ten voor de kleine belegger beter bij de beleggingsfondsen. Men gelooft niet, dat een belangrijker positie voor beleggingsfondsen nadelig is voor het beursverkeer. Integendeel, de fondsen zijn slagvaardiger dan de individuele beleggers. BALANS De balans laat zien, dat de totaaltel ling van PHP in 1971 gestegen is van 1.080 min. tot 1.387 mLn. Verder steeg o.m. de post crediteuren van 449,7 min. tot 680,5 min. en groei de de post kapitaal, reserve en achter gestelde deposito's van 55 min. tot 70 min. Over de gang van zaken voor de hele bank wordt alleen ge zegd, dat de aanzienlijke kostenstijgin gen ruimschoots konden worden ge compenseerd door de gunstige bruto resultaten. De toekomst voor het ei gen bedrijf wordt met vertrouwen tegemoet gezien, ondanks de nog on duidelijke conjuncturele vooruitzich ten. 'De eerste maanden van het lo pende jaar zijn in ieder geval bevredi gend geweest.' AMSTERDAM De binnenlandse bieromzet is in 1971 ten opzichte van het jaar ervoor met 9,6 procent geste gen tot 7.970.663 hl. De bierproduktie van de Nederlandse brouwerijen nam met 8,8 procent toe tot 9.492.191.663 hl. De bierproduktie van de Neder landse brouwerijen naim met 8,8 pro cent toe tot 9.492.191 hl. zo blijkt uit het jaarverslag van het Produktschao voor bier. De export van bier ging vorig jaar vooruit tot ruim 1,5 niiljoen hl, wat 5 procent meer is dan in 1970. Het bierverbruik per hoofd van de bevol king bedroeg in 1971 62,1 liter, tegen 57,4 liter in het jaar ervoor. Het verbruik voor gedistilleerd per hoofd der bevolking nam eveneens toe. Het beliep, volgens het CBS in 1971 2,11 liter 100 pet, tegen 2,04 liter in 1970. Het wijnveibruik breid de zich ook uit en wel tot 6,23 (v.j. 5,16) liter per hoofd. AMSTERDAM De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgelopen week gestegen met 22,7 min tot 6897,5 min. Onder invloed van enkele kleinere valutatransacties nam echter per saldo de goud- en deviezenreserve maar toe met 15,4 min van ƒ11.969,5 min tot ƒ11.984,9 min. Al met al was het voor de centrale bank een rustige week. De banken namen 52,7 min aan voorschotten op, waardoor het saldo hiervan steeg van 293,2 min tot 345,9 min, en zagen hun saldo bij de bank stijgen met 12,2 min van 37,8 min tot 50,0 min. De banken transactie was nodig ter financiering van de uitzet ting van de bankbiljettencirculatie met 61,0 min van 10.313,1 min tot 10.374,0 min. Geldmarktkringen verwachten dat in de loop van deze maand door uitke ringen van het rijk (onderwijs, vakan tiegelden, woningwetuitkeringen) be hoorlijke bedragen in de markt zullen vloeien. Daar deze direct gevolgd wor den door de ultimo, zal er echter niet mogen worden gerekend od een extre me verlaging van het daggeldtarief. Deze bedraagt thans 3,75 pet. 101 1 ï^TERDAM De kansen om met 4tre bedrijven tot samenwerking te 4gn worden groot geacht. Zij zul- 4ïeker worden benut, als dit inter- |pnalisatie bevordert en het rende- op het te investeren vermogen niet beneden concern-normen be- Dit schrijft de directie van mann-Tetterode in het jaarver- over 1971. het lopende jaar vallen nog de jlduwen van de moeilijke conjunc- e posities, maar de gedifferen- dheid van de onderneming geeft 2 ouwen voor de komende jaren. 2 ergroting van de handelsstromen ;j en de EEG en naar buiten de eenschap zal zich zeker voortzet- 5 zal ongetwijfeld een nieuwe im- zijn om de mogelijkhden van mann in de EEG optimaal te fitten. De groeipotentie zal bij een fileterde conjunctuur snel tot uit- 5 king worden gebracht. bekend, zag Bllhrmann-Tettero- 1971 haar omzet stijgen van min fot 725 min. De netto- daalde van 18,1 min tot ƒ17,6 of per aandeel van ƒ20 van tot ƒ6,18. Voorgesteld wordt van ƒ4,40 tot ƒ3,80 verlaagd lend. 2000 DA Bij de Nederlandse aanne- i bestaat een groeiende bereidheid nauwelijks winstgevende opdrach- lan te nemen. Het slechte conjunc- e klimaat heeft tot gevolg, dat 1 in de particuliere als in de heidssector de bereidheid tot in- ;ren afneemt, zo is verklaard in 7: aarvergadering van Internationale 1' apendbeton-Bouw. IGB zal het dit jaar niet moge blijken de orderportefeuille op te houden. Begin 1972 bedroeg ƒ65 min. De kostenstijgingen men redelijk in de hand weten ouden. IGB blijft streven, naar formeren van grotere werkverban- In de eerste plaats wordt daarbij cht naar Nederlandse partners. AMSTERDAM De AMRO-Bank zal op 6 juni haar nieuwe admini stratie- en computercentrum in Tilburg officieel in gebruik nemen. Dit centrum maakt deel uit van een gedecentraliseerd net van vier van dergelijke centra, die de AMRO-Bank thans in bedrijf heeft in Amsterdam (dat nog dit jaar zal worden verplaatst naar Amstel veen), Rotterdam, Zwolle en Tilburg. Het centrum in Tilburg ver schaft thans reeds werkgelegenheid aan 140 personen, welk aantal naar verwachting in de loop van dit jaar zal worden uitgebreid tot 190. Het geheel werd in recordtijd gerealiseerd. Het beschikt over zeer geavanceerde administratie-apparatuur ten dienste van de bankkantoren in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. De foto toont het nieuwe gebouw. Op de voorgrond het computer centrum; in de toren het administratiecentrum. Evenwel vertrouwen in toekomst DEN HAAG De resultaten van Vredestein over 1972 zullen duide lijk onder druk staan van de huidige economische situatie. Het feit echter, dat de samenwerking met B.F. Goodrich dit jaar gestalte zal krijgen en dat nu vele onzekere factoren zijn weggenomen, recht vaardigt een vast vertrouwen in de toekomst, zo schrijft de directie in het jaarverslag. ITERDAM Paktank, de dochter- 2Q5 erneming van Pakhoed Holding iet gebied van tankopslag en pijp- ngen, onderzoekt mogelijkheden de organisatiestructuur van het ijf aan te passen aan de zeer te groei van de activiteiten. In bereiding is de oprichting van Paktank-organisatie die als 'sub- ing' een coördinerende functie zal vervullen ten opzichte van alle maatschappijen en stafgroeperin- van Paktank. woi van de werkmaatschappijen zal Paktank Nederland, waarin alle priteiten in Nederland zullen wor- ondergebracht. Ook zal worden iricht Paklines om de groeiende 'iteiten op het gebied van pijplei- en te behartigen. i. fondsen in New York m I Olie noteerde op 24 mei 39-'» <38%- 2, Unilever S 44',-li 44>,j-^i)Philips 11-17 (16%-%en KLM 38% (37%). Op- flfduPont. Glore. Korgan. Naast de verslechterde economische situatie in ons land en daarbuiten, heeft de onzekere situatie rond het bedrijf duidelijk een negatieve invloed op het resultaat gehad. Verder hield de regeling tussen Goodyear en Good rich eveneens financiële gevolgen in. die echter een incidenteel karakter hebben. Zoals bekend werd, ondanks de omzet stijging van ruim 7 pet van 303,7 min tot 325 min, een verlies geleden van ƒ3,4 min tegen een winst in 1970 van ƒ2,1. De personeelkosten stegen weer aanzienlijk hoewel het perso neelsbestand met ruim 4 pet daalde. Het jaar 1971 gaf een zeer bijzondere stijging van de economische produkti- viteit te zien. Weer moet echter wor den geconstateerd, dat de stijging van de personeelskosten per werknemer het positieve effect daarvan teniet deed. Hiermee wordt aldus de directie duidelijk gedemonstreerd, dat een dergelijke stijging van de kosten in de personeelssfeer niet kan worden gecon tinueerd. Vooral in een onderneming als Vre destein, waar de kosten ondanks me chanisatie een belangrijk deel van de toegevoegde waarde uitmaken, wordt het resultaat hierdoor sterk beïn vloed. Vredestein heeft het verlies van de reserves afbeboekt en het dividend gepasseerd. Voorhet laatst werd dividend uitgekeerd over 1969 en wel 6 pet. AMSTERDAM De meeste aandeel houders van handelsvennootschap voorheen Maintz en Co. zïjn tevreden over het bod van 100 pet dat groot aandeelhouder Aniem (51 pet) heeft uitgebracht op de overige uitstaande aandelen. Zij menen dat, hoewel het zeker geen gemakkelijke zaak is ge weest, de outside-aandeelhoudens be hoorlijk aan hun trekken zijn geko men, gezien de slechte situatie bij Maintz. Namens de Vereniging Effec tenbescherming werd in de vergade ring meegedeeld, dat ook deze het bod royaal vindt. Wanneer de voorgenomen liquidatie in Aniem-verband rond zal zijn, is nog niet te zeggen, omdat er moeilij ke zaken meespelen als Indonesië- claims etc. Een aandeelhouder deelde mee, een aandeel Maintz niet aan te melden om de verdere geschiedenis te kunnen blijven volgen. Het bestuur vond dit niet verstandig omdat Maintz geen activiteiten meer uitoefent en het aandeel bij liquidatie dus waarde loos wordt. De Beleggingsmij. WABO heeft over 1971 een winst behaald van 74.958 tegen 79.997 in 1970. Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet uit te keren. Aangezien WABO als beleg gingsmij. verplicht is tot een volledi ge uitkering van de winst, moet het dividend over 1970 alsnog worden herzien. Dit heeft tot gevolg dat over 1970 nog een extra dividend moet worden uitgekeerd van 3 pet. Over dat jaar werd reeds 6 pet betaald. Hagemeijer en Co's Handelmaatschap pij stelt voor het dividend over 1971 onveranderd te bepalen op 8 per aandeel van 20 waarvan naar keuze 2 per aandeel uit de agioreserve. Metaalbedrijf Rademakers zal het di vidend over 1971 bepalen op 7 (9) pet DEN BOSCH Dr. Lamers en dr. Indemans, deel uitmakend van de In- ternatio-Mliller groep, heeft alle aan delen van J. de Loos en Zoon, even eens een farmaceutische groothandel, overgenomen. Dr. Lamers en dr. Indemans heeft vestigingen in Den Bosch, Groningen. Meppel en Rotterdam. Naast de far maceutische groothandel heeft het be drijf een produktie-afdeling voor aan verwante medische en cosmetische ar tikelen, waarvan het belang kortgele den werd vergroot door integratie van de reeds tot de Internatio-Müller groep behorende zusteronderneming 'Interpharm' in Bussum. Het aantal werknemers bedraagt rond 500. De Loos en Zoon heeft vestigingen in Rotterdam en Den Haag. Het aantal werknemers bedraagt 65. De integra tie van zowel Interpharm als De Loos en Zoon heeft geen afvloeiing van personeel tot gevolg. De fusie geeft dr. Lamers en dr. Indemans een welkome vergroting van haar marktaandeel in de Rand stad. Voor de Loos en Zoon geeft opneming in een groter bedrijf een betere waarborg voor de continuïteit van de onderneming. De omzet van dr. Lamers en dr. Indemans komt, na GRONINGEN 'Wij hebben bij eco nomische zaken en de investerings bank een prognose ingediend die hoop geeft dat wij er uit komen, maar het is een dubbeltje op zijn kant. We lopen voortdurend langs de afgrond', aldus is van de zijde van het bestuur van Ago Lignostone in Ter Apel op de jaarvergadering gezegd. Het bedrijf verkeert in moeilijkheden en heeft van de Investeringsbank een krediet van 1 min gekregen, onder garantie van het ministerie van eco nomische zaken. Over 1971 leed Ago Lignostone een verlies van 800.000. Het stopzetten van de produktie, zoals door enkele aandeelhouders werd voorgesteld, was een zaak die het bestuur niet wilde overwegen. In de eerste plaats niet met het oog op de werkgelegenheid en verder omdat men nog goede hoop heeft op herstel. De voorwaarden van de Investerings bank bij het verlenen van het krediet ondervonden forse kritiek bij een aan deelhouder. Het contract noemde hij 'onzindelijk' en het bestuur van Ago Lignostone kon zijns inziens geen ver wijt worden gemaakt. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch efectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo 71.70 (71.60). Hoogovens (76.00), Kon. Olie 124- 125.50 (123.50), Philips 54 gb-54.50 gl (53.70), Unilever 138.80-139 20 gl (138.30), KLM (119.00). Met recht op nabetaling AMSTERDAM Het Westduitse bedrijf Schulte und Dieckhoff, dat reeds een belang van ca. 60 pet. heeft in Triootbest, doet een bod van 25,op elke 100,aandelen in deze onderneming, waarbij de aandelen uiterlijk 19 juni moeten worden gemeld. Schulte und Dieckhoff verplicht zich voorts om aan degenen die het bod aan vaarden een gelijke nabetaling te doen als met de Nederlandse Par ticipatie Maatschappij, één van de vroegere meerderheidsaandeel houders in Tricotbest, is overeengekomen. Dit blijkt uit een bericht aan aandeel houders. Deze nabetaling houdt ver band met het aanwezige fiscaal com pensable verlies bij Tricotbes top 31 december 1971, dat getaxeerd wordt op minstens 5,5 min. Indien Tricotbest in de jaren tot en met 1977 bij een gunstige gang van zaken vennoot schapsbelasting bespaart als gevolg van dit compensable veries, zal Schul te und Dieckhoff het hieruit ontstane voordeel delen met de N.P.M. en de aandeelhouders die van haar aanbod gebruik maken. Een en ander zo dat tussen 1 jul: 1977 en 30 juni 1978 per aandeel van thans nominaal 1000 een nabetaling zal worden gedaan van l-5514ste deel van de helft van het belastingvoor deel, met een maximum van 25 pet van het huidige nominale bedrag van de aandelen. Teze nabetaling zal t.z.t HILVERSUM De onderhandelin gen tussen Drukkerij De Boer en Alois Senefelder over de voorgenomen samenwerking zijn vrijwel rond. Dit heeft de raad van bestuur van Druk kerij De Boer na afloop van de jaar vergadering laten doorschemeren. 'De zer dagen zullen wij de laatste hand aan het bod leggen. Gedacht wordt aan een overnemingsprijs, gedeeltelijk in contanten, gedeeltelijk in conver teerbare obligaties', zo wilde men nog kwijt. Verdere details konden niet worden verkregen. Het bestuur van het bedrijf is tevre den over de gang van zaken tot nu toe dit jaar. Het resultaat in het eerste kwartaal is iets hoger in'verge lijking met het eerste kwartaal van 1971. Een studie naar de mogelijkhe den van de zet-computer is in volle gang. 'Het is echter een gecompli ceerd probleem. We kunnen niet alles tegelijk aanpakken, maar moeten de computer fase voor fase invroren. Pas op de lange duur kan dit tot bespa ringen leiden,' aldus de heer M. J. Roorda van de raad van bestuur. worden gedaan op uit te reiken bewij zen van inlevering. Aangezien het eigen vermogen van Tricotbest negatief is, is het bod ho ger dan de waarde die de vennoot schap vertegenwoordigt. Het bestuur van Tricotbest is dan ook van mening dat de prijs alleszins redelijk is, mede in aanmerking genomen hetgeen con currente crediteuren ontvangen heb ben. Na het ffectueren van het bod is Schulte und Dieckhoff van plan de noodzakelijke versterking van het aan delenkapitaal van TricotJbest tot stand te brengen, nadat het uitstaande kapi taal van Tricotbest op 50 pet is afge stempeld. Daartoe zal, zoals gemeld een voorstel worden ingediend aan de jaarvergadering op 8 juni. De directie van Triootbest is van mening dat, na de reeds genomen en nog te nemen reorganisatiemaatrege len, goede vooruitzichten voor de con tinuïteit van de onderneming aanwe zig zijn. Door de reorganisatie zal de betekenis van de handelsactiviteiten verder toenemen. Bij de vroegere on dernemingsstructuur lag het zwaarte punt "bij de produktie. De directie meent voorts dat na de reorganisatie de vooruitzichten voor de werkgele genheid bij Tricotbest beter zullen zijn dan in de oude situatie. AMSTERDAM Voor de eerste maal wordt in Amsterdam een Sowjet-han- dels- on industrietentoonstelling ge houden. Doel ervan is de Nederlandse bezoekers kennis te laten maken met Sowjetrussische exportartikelen en de handels- en economische betrekkingen tussen Nederland en Rusland te be vorderen. Daartoe geeft de tentoonstelling o.a. informatie over economie, wetenschap (ruimtevaart) en techniek in de Sow- jet-Unie, over de ontwikkeling van kunst en cultuur etc. Aan de tentoon stelling wordt deelgenomen door 29 Sowjet-organisaties voor de buiten landse handel, de Akademie van We tenschappen van de USSR, het Staats- comité inzake het gebruik van atoom energie en het ministerie van geolo gie. Meer dan 300 bedrijven uit bijna alle Sowjet-republieken waren betrok ken bij de vervaardiging van de ruim 3000 inzendingen, die de expositie omvat De goederenomzet tussen Nederland en Rusland beloopt thans ca. ƒ800 min. Rusland koopt in ons land uitrus tingen voor de chemische-, voedings- en farmaceutische industrie, zeesche pen, ruw leer, broeikassen, verbruiks- artikelen en levensmiddelen. Omge keerd levert Rusland aan Nederland olieprodukten, hout- non-ferro meta len, auto's, fototoestellen, levensmid delen e.d. De tentoonstelling in de Amsterdamse RAI is van vandaag tot en met 11 juni dagelijks voor het publiek ge opend. AMSTERDAM Het administratie kantoor Insula is voornemens om op 30 juni 50.000 participaties van Bin nenlands Beleggingsfonds Vastgoed uit te geven. Deze zullen voor de helft delen in de resultaten over 1972. De uitgifte zal plaatsvinden tegen in levering van 7 uitkeringsbewijzen en betaling van ƒ115 voor één nieuwe participatie. Initiatief jhr. mr. E. va n hennep AMSTERDAM Uitgeversmaatschap pij Elsevier te Amsterdam stelt voor over 1971 per aandeel van 20 een contant dividend uit te keren van ƒ4 (v.j. ƒ3.80). Daarnaast wil Elsevier, evenals vorig jaar 3 1/3 pet. in aande len ten laste van de agioreserve uitke ren. (belastingvrij). De netto concernwinst na belastingen en voor afschrijving meerwaarde deel nemingen bedroeg ƒ10.5 min. (v.j. ƒ9.5 min.). Zoals uit het binnenkort te verschijnen jaarverslag zal blijken, zijn een aantal waarderingsgrondsla gen in de balans gewijzigd. Rekening houdend hiermee kan de winst 1971 gelijk worden geacht aan die van het vorig jaar, zo heeft president-direc teur drs. R. E. M. van den Brink bekendgemaakt. De stijging van de omzet van 1971 ten opzichte van 1970 bedroeg 29.5 pet. (v.j. 42 pet). In deze omzet zijn voor het eerst die van Medische Referaten (Excerpta Medica) te Amsterdam en enige andere in het boekjaar tot de groep toegetreden ondernemingen op genomen. PARIJS De ministers van' buiten landse zaken en financiën van de landen die bij de OESO, de Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, zijn aangesloten zijn in Parijs bijeen gekomen voor overleg over de oprichting van een commissie die het werk van diverse internationa le financiële en commerciële instellin gen moet gaan coördineren. Dit initia tief van de secretaris-generaal van de OESO, jhr. mr. E. van Lennep, vormt het voornaamste onderwerp van be spreking van de drie dagen durende jaarlijkse ministersconferentie van de organisatie. Van Lennep stelt voor, dat de OESO een overkoepelende commissie in het leven roept ter bespreking en coördi natie van de resultaten die in andere internationale instellingen worden be reikt met het overleg over de hervor ming van het internationale geld- en goederenverkeer. Het voorstel zal mo gelijk bijdragen tot overbrugging van de kloof tussen de opvattingen van de Ver. Staten en de voornaamste Euro pese landen over deze kwestie. De VS willen, dat alle onderhandelin gen over monetaire veranderingen ge koppeld worden aan een studie van de vraagstukken van handel en in voerrechten. De Europese landen wil len eerst het geldvraagstuk oplossen en dan pas over handelskwesties gaan praten. De voornaamste tegenstander van de Europese aanpak was de in middels afgetreden Amerikaanse mi nister van financiën, John Connally. Volgens sommige waarnemers zou zijn vervanging wel eens een verandering van het Amerikaanse standpunt kun nen betekenen, temeer omdat het voorstel van de Ver. Staten voor de oprichting van een 'Groep van twin tig' (industrie- en ontwikkelingslan den) ter bespreking van monetaire veranderingen in Europa een gunstig onthaal heeft gekregen. De nieuwe groep zou in de plaats moeten komen van de uitsluitend uit industrielanden bestaande 'Groep van tien'. Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canaoh Fund Consol Rathurst Dom Tar A Chetn Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada Idem Warrants loduat. Sporen Uttl. ODI. Mod* 19 mei 961.54 261.06 108.03 73.81 407.8 22 mei 065.31 261.56 108.35 73.84 406.9 24 mei 965.46 261.98 107.97 74.00 406 6 Aand. OBI. Tot. H. L. 19 mei 19.580 21.260 1.783 995 496 22 mei 169.30 21.150 1.773 808 652 24 mei 17.870 24.070 1.768 757 673 19/5 23/5 24/5 24 24 24 60.94 67.32 67.50 11* 11* 11 14% 15 15 15 15% 15% 18% 16% 16% 15 15% 15% 7.87L 7.96L 7.96L 43* 44% 44* 23% 24 24% Buitenland interessant voor fusie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gang van zaken bij Hatéma-Texoprint (straks Gamma Holding) is in de eerste 15 weken van dit jaar iets be<ter geweest darn in de zelfde periode van 1971. Het perso neelsbestand is verder verminderd sinds begin januari, speciaal in de indirecte sfeer. Dit vertelde ir. J. Loopuyt, de voorzitter van de raad van bestuur tijdens de jaarvergade ring Dat personeelsbestand is overigens een bron van zorg voor het bestuur, omdat men ondanks een actieve wer vingscampagne niet voldoende mensen kan krijgen. Het werkloosheidspercen tage in Helmond (de hoofdzetel van Hatema-Texoprint is hoger dan het landelijk gemiddelde, maar de werk zoekenden zijn voor een groot deel bouwvakkers, die zich niet willen la ten omscholen tot textielarbeiders. Het bedrijf moet naar een hogere omzet per werknemer, aldus ir. Loo puyt en dat is 'niet alleen een nood zaak door de sterk stijgende arbeids kosten, maar ook door de geringe mogelijkheid mensen te werven. Men probeert nog verder te automatiseren, maar dat is een moeilijke zaaak, om dat Hatema-Texoprint geen kant en klare machines kan kopen. Die moe ten helemaal in het eigen bedrijf ontwikkeld worden. De Helmondse textielgroep is in de recente periode niet zo gebrand ge weest op fusies. 'Er was een beetje ontreddering door onze eigen fusie en we moesten eerst orde op zaken stel len', zed ir. Loopuyt Hij is niet zo gebrand op samenwerking met een Nederlands bedrijf en is meer op zoek naar buitenlandse partners. Wat de toekomst betreft is Hatema- Texoprint in de eerste plaats gericht op uitbreiding in de sector van inte rieur produkten. Deze markt is nog onderontwikkeld in vele landen. Ook in de tapijtsector wil de groep meer in de melk te brokkelen hebben. In het afgelopen jaar is men niet erg succesvol geweest, omdat de collectie niet door het publiek werd geaccep teerd. Men heeft echter vertrouwen in de verdere ontwikkeling. Het aandeel op de Nederlandse tapijtmarkt is voor Hatema-Texoprint momenteel 3 5 pet. Met Nederlandse tapijtindustrieën zit er geen fusie in. ZWEVEGEM De omzet bij de Bekaert-groep is in 1971 met 7 pet gestegen tot bijna B.frs. 11 miljard (ƒ800 min), maar de netto winst daalde met 28 pet tot B.frs. 316 min (ƒ23,1 min). Bekaert, die vorig jaar Tornado heeft overgenomen, wijt de daling van de winst onder meer aan de dalende conjunctuur, dalende prljs- tendenzen en enige overcapaciteit, zijn echter nog niet opgenomen in de maatschappij opgericht (Bekaert In ternational in Dodrecht) om er enke le industriële belangen in onder te brengen. De resultaten van Tornado zijn echter nog niet opg nomenin de resultaten over 1971. De Bekaertgroep, een van de belang rijkste staaldraadproducenten ter we reld. heeft op het jgenblik 38 fabrie ken in 15 landen. De personeelssterkte bij de geconsolideerde bdrijven be draagt 12.000 man en 7800 in de geassocieerde bedrijven. ACF Industrie* Airco Allied Chemical American Brand* Amorlcan Can. Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt A Ref Am Tel Tel Anaconda Armco Steel AUant Richfield 43% 45% 19% 19% 33% 33 54 53 48% 48 39% 29% 38 38% 27% 27% 29% 29% 8% 20% 20% 43% 44 21% 20% 23% 62% in Bcndlx Bethl Steel Boeing Burroughs Can Pacific Ry Cel Co of Am Chase Manhattan Chesap A Ohio Ry Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industrie* Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont OU Curtlss Wright A Curtlss Wright A Dart Ind Dow Chemical Du pont de Nem Eastman Kodak 128% 124% First Nat City 07% 68% 45% 44% 31% 30% 23% 22% 184 188% 53% 53* 33% 33% 38% 36% 65% 65% 23 22% 33 33% 34% 24% 20 28% 28% 26% 31% 31 39% 39 58% 57 01% 03% 165% 168% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ utn Gen Tel A El Getty OU Gllette O lm bel Bros Goodyear TAR GuU OU Illinois Centr Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel A Tel Johns ManvlUe Martin Marietta May Dep Stores Mc DonneU UobU OU Corp Nat Biacult Nat Caab Beg Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel North Am Rockw 70 69% 25% 25% 76% 76% 21% 21% 30% 30 72% 72% 44% 45 27% 28% 29% 39% 24% 24% 35* 35% 402 403 83% 33% 39% 57% 67% 32% 39% Admiral Corp Alex Allegheny Pow 8 Akrons Am Standard Amsted Ind Ark Louis Gas Bait A Ohio 4%% Bayuk Cigars 8urllngton Ind Calif Packing Can Breweries Cerro Chadbourn Gotb Chase Select Pd Columbia Gas Comlnco 22 21% 10.10 10J0 22% 23 29% 30* 13% 13% 23 23% 32 32% 7% 7% 15% 15* 3% 3% 11.97 12.00 30% 30% 29% 30% 20* 19% Crossbow Fund 32% 8.59L 32% 8.64L Fluor Corp Gen Cigar Int Bnk tor Rec Inl Flav Frag Int lech Fund Inl Paper <1 4) Instlco Corp Interapar Inv Select Fund Kansaa City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison fund 63% 65% 59% 69% 33% 64% 15% 15% 17% 17% 12% ex 43 32% 33% 18% 18% 32% 21% 99b 99%b 71% 71% 13.68 13.6) 59 59 53 30 15% 91 53.50 3.77L 3.78L 42% I2%e 25% 24% 37% 38% 26% 27 Olln Mathleson Pao Oaa A El Penns NY Tr PepsIco Phelps Dodge Radio Co of Am Republic Steel Reynold! Ind Royal Dutch Petr Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Ry Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana stand Oil NJ Studebaker Sunray DX OU Texaco Texas Inst Transamerlca 37% 4% 4% 85 85% 40% 40% 102% 1<»% 28% 29 97 97% 37% 88% 23% 23% 72% 71% 38% 38% 115% 136% 43% 43% 19% 19% 96% 96% 40% 39% 56% 66% 64% 65% 72% 73% 48% 68% 46% 46% 31 31* 167% 166% 20% «H4 Union Carbide Union Pac RB United Aircraft United Fruit US Steel West Union Tel Westlnghuuse El Woolwortb Bras TracUon Nat Can NY Ceutr A North West B N Am Philips Co 49% 49% 17% 17% 42% 41% 15% 15% 11% 30% 68% 69% 51% 32% 36* 37* 13% 13% 10% 10% 76% 75% 38% 38% Occidental Petr 11% 11% Santa Pé Ind Southern Pac Standard Brands Sterling Drug Candy UCI9 Unilever union gleet United corps United Gas 32% 33% 46% 45% 50% 50% 50% 501% 41% 41 4 58 4.58 44%b 44% 17% 17% 9% 9% 42% 43% Western Bancorp 31% 81%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19