Coen Moulijn en Feyenoord toch een vergelijk hangers net Cup lit schaduw an Celtic Problemen rond buitenspelregel Jong Oranje voor halve finales uitgeschakeld2-0 TECHNI-SHOW: MACHINES HOUT- EN METAALBEWERKING, LASTECHNIEK, HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK, AANDRIJVINGSTECHNIEK, TOELEVERING ord-Ierland it ook zonder st van Engeland Fuente leidt in Ronde van Italië Sporttoto an Notermans moet met \rminia opnieuw beginnen Seagren en Isaksson over 5.60 m W Sport TIJ! KI7 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT dagelijks van 9-17 uur voordelige trein- toegangs biljetten op 180 stations verkrijgbaar namo Moskou met 3-2 verslagen >nze sportredactie JELONA De Europa Cup voor bekerwinnaars blijft op het eiland. Glasgow Rangers vond gisteravond in Barcelona einde- ,e mogelijkheid om de jarenlange heerschappij van rivaal-stad- >t Celtic te overtroeven door via een 3—2 overwinning op Dy- Moskou Europa's tweede beker van het Engelse Chelsea over men. De Schotten kregen pas moeite met de Russische opponent, zij kort na rust al een ruime 30 voorsprong hadden genomen, ie kansloze positie nam Dynamo het initiatief echter over. De in kwamen in de enerverende slotfase nog tot op één treffer. 000 naar de Spaanse stad gereis- hotse supporters konden zich al rust gaan opmaken voor het inningsfeest, dat tot in de vroe- orgen op de fameuze Ramblas Sarcelona gevierd werd. De for- van coach Willy Waddell vero- namelijk in de eerste periode al rij ruime 20 voorsprong. Een die in dit Europa Cup-seizoen le Rangers nog niet zo groot is st. tasgow Rangers al zo snel met ussische illussies afrekende, lag lijn van de verwachtingen. Toch |rde dat op een weinig briljante tr. De favoriete Schotten vonden verre van gemakkelijk in de iaties en konden alleen via hun igen stijl, de lange, hoge pass jfensie van Dynamo ontregelen, joetbal lieten de Oosteuropeanen 1 op het middenveld aanzienlijk echte klasse zien. Met name de ervaren zwoeger Joseph Sabo •pte zich steeds weer als de mo- in de formatie. Zijn talloze pass erden in de aanval echter niet behandeld. Dynamo miste fracht en overtuiging. .o voelde zioh bijvoorbaat al zö ':elijk de underdog alleen al it feit, dat het de eerste Russi- lub was die een Europese be- ,1e had bereikt, dat aarzeling en ibrek aan zelfvertrouwen troef Iet was aan de basisopstelling te ook. Coach Baskov had in iwerking met manager Lev Yas- en uiterst voorzichtige taktiek [EN (ANP) Het voetbalelftal Noond-Ierland, zonder George heeft verrassend (met 10) ge in van Engeland. Deze wed- om het 'Brits kampioenschap', 'gespeeld in het Londense Wem- bdion. De 64.000 toeschouwers trainer-speler Terry Neill in de Binuut de score openen, welke prong de Noord-Ieren niet meer [nden gaven. Het was de tweede iin 49 jaar dat Ulster in Wem- [an Engeland won. lasgow zegevierde Schotland'gis- bnd met i0 over Wales. Peter [er scoorde in de 72ste minuut fiige doelpunt. In Glasgow, waar ingers-supporters het duel boycot- Imdat de finale om de Europa l tussen hun Rangers en Dynamo bu niet rechtstreeks op de tele- 'werd uitgezonden, waren slechts toeschouwers. pal, De wedstrijd om het landskam- khap veldhandbal voor dames tussen Den Haag en SDOL (Luttenburg) (zondagmiddag in Amersfoort gespeeld. fAL Wim Beltman, oud-manager van head en Gooiland heefi gisteren een funklie aanvaard bij het uit de ere- I gedegradeerde Arnhemse Vitesse. uitgestippeld. Een strijdplan, dat afge stemd was op het verhinderen van een snelle openingstreffer van de Russische équipe, dat via in hoog tem po uitgevoerdè aanvallen wilde toe slaan, laan. schakelde Dynamo vrij vlug al over op een meer op de aanval afgestemd concept. Aanvoerder Oleg Zhunko werd als derde, man naar de spits gedirigeerd. Wellicht werd deze omschakeling Dynamo fataal. Want daarna kon de kundige laatste man van de Rangers, Dave Smith, tot twee keer toe via een opkomende actie de bal afgemeten in het centrum van de aanval plaatsen. Smith werd in zijn acties nauwelijks gestoord. Het leverde de Schotten twee doelpunten op ook. Eerst, na ruim twintig minuten, lanceerde hij spits Colin Stein met een pass in de diepte. Stein kon de bal vrijwel onge hinderd laag in het door Pilgui verde digde doel knallen. Een treffer overi gens, die aan de nodige discussies voedsel gaf De Spaanse (prof)scheidsrechter Ortiz de Mendebil, in Nederland berucht bij onder meer FC Twente en Sparta, liet bij de beslissende aanval een overtre ding van Jardine tegen Malhkovikov ongestraft, waarna Stein die zijn 28ste doelpunt voor de Rangers in dit seizoen maakte vanaf de rand van1 buitenspel kon toeslaan. Zeven minuten voor rust stelde Glas gow Rangers de Europese beker in feite al veilig. David Smith plaats opnieuw en ongehinderd de bal hoog in het strafschopgebied van de Russen. Op een schitterende manier kopte Willy Johnstone daarna het leer langs Pilgui. Kort na de hervat ting schroefde Johnstone de feestroes op de tribunes van het fraaie stadion van de FC Barcelona nog verder op. De onzekere defensie van de Russen reageerde nauwelijks op een verre uittrap van de boomlange doelman Peter McClog. Stein reageerde met het hoofd zeer attent en Johnstone maakte de actie beheerst af: 3-0. De slagvaardigheid van de Schotten was toen al ruimschoots beloond. De Russen, nu volledig ontspannen, na men het initiatief over. Coach Beskov zorgde voor een extra aanvaller: Estrekov. die middenvelder Lakubic verving. Enkele minuten later verklein de Estrekov prompt de achterstand van Dynamo. Rangers gaf echter alle medewerking bij die tegentreffer. De Schotse defensie reageerde namelijk zó lakoniek op een lage voorzet, dat het zelfs niet een misrekening van vleugelverdediger Billy Mathieson tij dig wenste te herstellen. De bal kwam daardoor bij de vrijstaande en uiterst beweeglijke invaller, die van nog twee meter koelbloedig scoorde: 3-1. Het doelpunt betekende het sein voor een langdurig slotoffensief van de Rus sen. Gerchkovick kwam als sterk aan vallende middenvelder de stootkracht van de formatie nog eens extra ver sterken. Plotseling was alle schroom bij Dynamo verdwenen. Eindelijk kwa men er combinaties en felle schoten. De tweede tegentreffer kwam echter te laat. De zich bikkelhard verdedi gende Schotten werden drie minuten voor tijd door Jevroeskin opnieuw ge passeerd (32). Dynamo demonstreer de in die fase. dat het niet ten on rechte de finale had bereikt. Maar de Schotten vierden uitbundig feest. Nog voordat Ortiz de Mendibil voor de laat ste keer had gefloten, overstroomden de supporters de arena. Topclubs in de knoop met hockey-internationals Van onze hockey medewerker AMSTERDAM De hockeyers zitten momenteel in een periode van complete rust. Rust voor de spelers van de selectieploeg, die slechts hun uniformen voor Mtinchen hoeven te passen en rust voor de lagere regionen. In juni vangt de trainingscampagne weer aan voor de Olympische Spelen. Maar in die zelfde maand wordt er achter de groene tafel een belangrijke beslissing genomen, die verstrekkende gevolgen zal hebben. De internationale spel regelcommissie zal vrijwel zeker overgaan tot het invoeren van de voetbalbuitenspelregel. Op een vergadering van deze com missie in januari was men in grote trekken duidelijk gepor teerd voor een dergelijke wijzi ging. Over de konsekwenties hiervan is bij enkele topclubs onrust ontstaan, die waarschijnlijk tot onderling overleg en aktie zal leiden. Dat de regel op zich een grote verbetering zal betekenen wordt door niemand ontkend. Maar men vraagt zich af of er wel voldoende tijd tot voorberei ding is op de nieuwe situatie. Want de regel wordt direct na Miinchen van kracht. Bovendien wordt de competitie, die dan van start gaat waarschijnlijk de zwaarste sinds jaren. Inzet is een plaats in de nieuw te vormen hoofd klasse. Het probleem is dus, wan neer moet een nieuw taktisch con cept, afgesteld op de nieuwe regel, worden ingestudeerd? De topclubs zijn de hele zomer hun spelers kwijt aan het nationale team. Nederland speelt in Miinchen nog volgens de oude regels. En na de Spelen moe ten de topspelers zonder meer om schakelen op de nieuwe situatie. Het is voor de clubs met internatio nals ook zinloos hierop te trainen zonder hun topmensen. Denkbaar is dus dat topclubs in de beginfase van de competitie punten zullen ver spelen aan clubs zonder internatio nals. Die hebben dan alle tijd gehad zich voor te bereiden op de gewijzig de regel. Vooral de combinatie met de invoe ring van de hoofdklasse valt erg ongelukkig, want die hoofdklasse is juist bedoeld voor de topclubs. Dat de hockeybond het probleem niet heeft onderkend is geen schande. Reakties als: 'Iedere club verkeert toch in dezelfde situatie' en 'nu wordt er niet meer gefloten voor datgene wat de hockeyers al jaren fout doen' zijn niet ontbloot van enige humor of juistheid. Maar het zijn wel simplificaties, die de top clubs niet bevredigen. De hockey bond heeft de invoering van de hoofdklasse eindelijk voor elkaar ge kregen. Een tweede belangrijke taak is het voorbereiden van het nationa le team voor de Olympische Spelen (nog steeds denkt de hockeywereld in perioden van vier jaar). Maar dit keer is de aanvang van de nieuwe cyclus door inmenging van buitenaf gecompliceerder. De voetbalbuiten spelregel wordt internationaal inge voerd. Maar duidelijk niet door mensen die er in de praktijk mee te maken hebben. Vandaar de beroe ring bij enkele topclubs, die wel problemen zien. Er wordt nu naarstig gezocht naar een bruikbaar alternatief, want uit stel van de hoofdklasse is ondenk baar. Na de Olympische Spelen zou er een korte periode moeten zijn, waarin de clubs de nieuwe regel kunnen uitproberen, zonder dat er meteen punten worden verloren. Maar na de Spelen volgt in augus tus 1973 het toernooi om de wereld beker in Amstelveen, zodat er wei nig uitwijkmogelijkheden zijn. Ge woonte is dat het grootste deel van de competitie voor de winterstop wordt afgewerkt. Uitstel van de competitie gedurende enkele weken zou alleen ondervangen kunnen worden als de competitie om het landskampioenschap aanmerkelijk wordt ingekort. De tijdwinst zou een later begin van de competitie mogelijk maken. Als slechts de kam pioenen van de vier districten een halve competitie tegen elkaar spelen zou de winst al enkele weken bedra gen. Voordelen van een uitstel van bij voorbeeld drie toeken zijn: de brood nodige rust voor de internationals, die in Miinchen een bijzonder zwaar programma hebben. Daarnaast de mogelijkheden ook voor die spelers de nieuwe regel uit te proberen, eventueel in de vorm van bekerwed strijden of door deelname aan enke le sterke toernooien. Een tussenoplossing moet worden gevonden, want ook internationaal zal de nieuwe buitenspelregel vol gend jaar in Amstelveen bij de we reldkampioenschappen zeker worden toegepast. Een uitstellen van de nieuwe regel is dus eveneens onmo gelijk. FOGGIA (ANP) Jose Manuel Fu ente, winnaar van de Ronde van Spanje en winnaar van het bergklasse- ment in de vorige Tour de France, heeft gisteren de leiderstrui in de Ronde van Italië veroverd. De 26- jarige Spanjaard won in de ochtendu ren het eerste gedeelte van de vierde etappe, een rit over 48 km naar de Blockhauspas op 1700 meter hoogte. Hij bleef de Spanjaard Lasa 1.35 voor en de grote kanshebbers Merckx en Motta zelfs 2.35. In het tweede gedeel te van de vierde rit behield Fuente zijn rose leiderstricot. Dat tweede ge deelte werd gewonnen door de Itali aan Wilmo Francioni. Vierde etappe eerste gedeelte: 1 Fuente (Spa) 48 km van Francavilla naar Blockhaus In 1 uur 42 min. 18 sec. (gemiddelde snelheid 28.152 km per uur) 2, Lasa (Spa) op 1.35: 3. Motta (Ila) op 2.35: 4. Bergamo (It) z t. 5. Merckx (Bel) z.t Tweede gedeelte: 1. Francioni (It) 210 km van Blockhaus naar Foggla in 5.31.11 (gem. 38.043 km-uur) 2. Paollni (It 3. Santambrogio (It) 4. De Geest (Bel) 5. Swerts iBel) 6. Maggioni (It) 7. Houbrechts Bel 8. Mlnt- jens (Bel) 9. Annl It allen z.t. 10 Benfatto (It) op 15 sec. Algemeen klassement: 1. Fuente (Spa) 23.27.58: 2. Lasa (Spa) 23.29.33; 3. Motta (Ita) 23.30.34; 4. Merckx (Bel) zt; 5. Laz- zano (Spa) 23.30.44; 6. G Petterson (Zwe) zt; 7. Galdos (Spa) 23.30.51; 8. Schlavon (It) 23.30.55; 9. Bergamo tit) 22.31.00; 10. Zilloll tit) 23.31.01. De tussenstand van Sporttoto nr. 47 (20 t.e.m. 22 mei): Eerste prijs: 20 meldingen: tweede prijs 260 meldingen; derde prijs 2400 meldingen. Beschikbaar voor de le, 2e en 3e prijs en de premie elk 125.472. KORT SPORT Dener scoort lwee keer in beslissingsduel SOFIA (ANP) Jong Oranje heeft het in Sofia niet gered. De Ne derlandse ploeg werd in de beslissingswedstrijd voor een plaats in de halve finales van het Europees landenkampioenschap met 20 door Bulgarije verslagen. Bij de rust stond de Nederlandse ploeg onder de 23 jaar reeds met 1—0 achter. Een beeld van een van de gesprekken tussen Coen Moulijn en de commissie van goede links naar rechts: Jan Linssen, Ben Heesakker, Jan de Jong, Coen Moulijn, Cees Prins en ROTTERDAM Coen Moulijn, Feyenoords 34-jarige linksbuiten, stopt toch met voetballen. Op 9 juni zullen zijn ontelbare fans hem kunnen uitwuiven wanneer Feyenoord tegen het nationale elftal van Uruquay aantreedt. Het wordt voor de altijd nog mateloos populaire Moulijn een afscheid met een gouden omlijsting. Moulijn zal namelijk van Feyenoord een aanzienlijk hoger bedrag ontvangen dan de 115.000 gulden waartoe Feyenoord zich reeds contractueel had ver plicht als hij tot juni 1973 zou blijven spelen. Ook dit hogere bedrag zal hem om belastingtechnische redenen over een aantal jaren in ge deelten worden uitbetaald. diensten. Van Cor Kieboom. Begin deze week zag het er overigens nog niet naar uit dat Moulijn met Feyenoord tot overeenstemming zou komen. De frêle linksbuiten hield halsstarrig vast aan zijn eis dat hij ofwel dit seizoen zijn carrère zou beëin digen met een speciaal voor hem te organiseren benefietwedstrijd in de geest zoals dat bij Uwe Seeler het geval was, ofwel zijn contract met de stadionformatie zou uitdienen. Met name Coens opvatting over het orga niseren van een benefietwedstrijd stuitte bij het bestuur van Feyenoord op grote wéerstand. Het bestuur hul digt de opvatting dat het met zijn spelers goede contracten heeft afgeslo ten en dat die contracten het organi- llEFELD (ANP) Jan Noter. [s, de Nederlandse trainer van linia Bielefeld gaat een moeilijk w seizoen tegemoet. Notermans niet alleen met de door een fmaatregel in verband met omkopingsschandaal gedegra- de club een klasse lager moeten tan, hij raakt bovendien vrijwel gehele spelersstaf van dit sei- kwijt en begint in de Regional- met tien, als straf opgelegde, icspuntcn. de voorhoedespelers, die dit jaar voor Arminia uitkwamen, zal er waarschijnlijk niet één blijven. No termans zal helemaal opnieuw moe ten beginnen en de strijd aanvangen met een sterk verjongde en onerva ren ploeg. Als aanvulling van de 'leeggelopen' club zijn de namen van vooraanstaande spelers ge noemd, maar tweede voorzitter Wolfgang Walekenhorst deed alle geruchten verstommen door bekend te maken dat het aantrekken van nieuwe, dure spelers een volkomen onmogelijkheid is. De handelingen van het vorige bestuur hebben de verenigingen opgescheept met een schuld van 1.7 miljoen gulden. Zeker is al dat uit de spelerskern van Arminia verdwijnen doelman Burdenski (naar Wcrdcr Bremen), Kuster (als spelertrainer naar VFL Schildesche), Roggensack. Braun en Kohl (DJK Gütersloh), Nickel (Turnhout, België), Jendrossek (Wattenscheid) en Stegmayer (Wup- pertaler SV). Damjanof en Brücken verdwijnen ook zeker, maar zij heb ben nog niet bekend gemaakt welke hun nieuwe werkgever zal zijn. seren van een benefietwedstrijd niet rechtvaardigen. Na de wedstrijd tegen Lierse SK bleken echter beide partij en door toedoen van enkele leden van verdienste nader tot elkaar gekomen te zijn. De Feyenoordleiding gaf daar na het volgende communiqué uit: Na overleg door het bestuur van de sportclub Feyenoord met Coen Mou lijn in het bijzijn van de leden van verdienste Kieboom, Heesakker, Lins sen en Prins is naar volle tevreden heid van beide partijen besloten, dat Moulijn zijn afscheidswedstrijd op 9 juni a.s. tegen Uruguay speelt.' De inmiddels opgeloste kwestie-Mou- lijn dreigt voor het thans zittende bestuur van Feyenoord toch nog een venijnig staartje te krijgen. Vijfen twintig vooraanstaande leden van de Rotterdamse club vinden kennelijk dat het beleid van de stadionploeg niet goed is. Zij hebben het bestuur een brief gezonden, waarin zij verzoe ken dat er op korte termijn een algemene ledenvergadering wordt uit geschreven, waarin een ledenraad wordt ingesteld die enige controle kan uitoefenen op de handel en wan del en wandel van de bestuursleden. Ofschoon Feyenoordvoorzitter Guus Couwenberg de buitenparlementaire aktie nogal laconiek opneemt, be schouwt bestuurslid Gerard Kerkum de hele actie van de leden (leden van verdienste, oud-voetballers en commis sieleden) als een motie van wantrou wen. De hele gang van zaken kan niet anders dan tot een bestuurscrisis lei den, is de mening van de oud-aan voerder van Feyenoord. De kritiek van de leden richt zich uiteraard ook op het aankoopbeleid dat de laatste jaren is gevoerd. Het is voor Feyen- FRANZ HASIL terug naar Oostenrijk? oords unieke aanhang een moeilijk te verteren zaak dat de ploeg, die eens als het sterkste clubteam van de wereld werd beschouwd, komend seizoen in wat in Rotterdam spottend het troost- prijstoernooi (UEFA-toernooi) wordt genoemd, moet uitkomen. Tot op hedpn heeft Nederlands rijkste club op de transfermarkt nog geen spectaculaire aankopen kunnen ver richten. De leden hopen in elk geval te bereiken, dat Wim van Hanegem voor Feyenoord behouden blijft. Wat de transfers betreft: Theo van Duiven- bode (28) en Joop van Daele (24) hebben officieel te kennen gegeven bij Feyenoord weg te willen. Ook Franz Hasil zou gaarne naar Oosten rijk terugkeren. Hij is echter nog twee seizoenen aan Feyenoord verbon den. Matthias Maiwald en Hans Post humus zullen op de transferlijst wor den geplaatst. Theo Laseroms en Bram Geilman praten vrijdag over een eventueel nieuw contract. Geil man staat overigens op de nominatie om bij Excelsior Eddy van der Roer op te volgen. 1ie naar Racing White is vertrokken. Geilman was tot voor twee jaar reeds aan Excelsior 'uitge leend.' RICHARD MATHIJSSE De Bulgaren waren gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd sterk in de meerderheid en kregen verreweg de meeste kansen op een doelpunt. Ondanks een aantal niet on gevaarlijke tegenstoten was Nederland de mindere, hoewel het spel een tech nisch verzorgde indruk maakte. Jong Oranje was niet als favoriet naar Bulgarije gereisd. Allereerst kon bondscoach Frantisek Fadrhonc niet beschikken over alle spelers Leen Barth, Wim Rijsbergen, Arie Haan en schutter Gerdo Hazelhekke moesten hun dienstverplichtingen voor het mi litaire elftal laten prevaleren en daarnaast was er het niet onbelangrij ke terreinnadeel. Een nadeel, dat overigens door de KNVB-bazen zelf was gewenst. Want nog voordat er het geharrewar over het neutrale terrein was Frankfurt en Italië konden het duel niet organiseren had Ne derland de Bulgaarse bond reeds ver zocht de wedstrijd in Sofia te organi seren. De Bulgaren wensten echter niet op de financiële eisen van de KNVB in te gaan en toen bleek dat de wedstrijd nergens anders was on der te brengen ging de KNVB uitein delijk met de (veel mindere) Bulgaar se voorstellen akkoord. Tot nadeel van de ploeg. Want de 32.000 toe schouwers in Sofia ondersteunden hun ploeg hartstochtelijk. Dr 20 nederlaag in de 34ste minuut scoorde Denev, die na een kwartier spelen in de tweede helft ook voor 20 zorgde komt voor de Nederlands Jong Oranje-spelers overi gens niet ongelegen. De belangstel ling voor het Europees landenkampi- oenschap was verre van groot. Daarbij had het merendeel van de selectie de vakantieplannen voor de komende we ken, wanneer de halve finales worden afgewerkt, al rond. Zoals bekend eindigden de eerste twee wedstrijden in een gelijkspel. In Bulgarije werd het in het eerste tref fen 2—2, in Groningen 0—0. Scheids rechter in Sofia was gisteravond de Oostenrijker Wörer. Wörer (Oost). Toeschouwers; 22.000. Jong Bulgarije: Stalkov; Zafirov, Todorov, Velitsjkov, Stankov; Stoikov, Aleksandrov; Denev, Michallov, Jankov, Parov. Jong Oranje: Schellekens; Stije Visser. Over weg. Schneider, Dries Visser; Notten, Krljgh. Hovenkamp; Rep, Bonsink, Van Eden. EL PASO (ANP) De Amerikaan Bob Seagren en de Zweed Kjell Isaks son hebben gisteren tijdens wedstrij den in El Paso het wereldrecord pols stokhoogspringen tweemaal verbeterd. Eerst bereikten zij de hoogte van 5.57 meter, waarna beiden ook nog de 5.60 meter passeerden. Het oude record was in bezit van Isaksson. Kjell Isaksson, die met een sprong van 5.54 meter sinds 15 april van dit jaar (in Los Angeles) wereldrecord houder was, was de eerste die de 5.57 meter overbrugde. Maar Bob Seagren bleef niet achter. Daarna ging de lat naar de 'droomhoogte' van 5.60 meter. Opnieuw slaagden de beide springfe- nomenen, waarna besloten werd de lat op de 5.65 meter te laten brengen. Maar de vermoeidheid ging nu tellen en beiden faalden tot drie keer toe. De wereldrecords werden gevestigd bij een harde wind, die de atleten in de rug hadden. Isaksson meende ech ter deze wind niet van invloed was geweest op de opzienbarende presta ties. 'Ik kreeg zelfs de indruk bij mijn aanloop dat ik met tegenwind had te kampen', zei hij. Seagren noemde zijn sprong 'smetteloos'. Hij vertelde tevens dat hij voor de eerste maal in zijn carrière gebruik had ge maakt van een nieuwe polsstok, die hem bijzonder veel succes had ge bracht. 'Ik wist van deze wedstrijden niets af. Slechts bij toeval hoorde ik van het bestaan en heb me slechts op het laatste moment voor deelneming gemeld', zei hij tenslotte. Zaterdag ontmoeten de twee rivalen elkaar opnieuw tijdens wedstrijden in Modesto. De twee wereldrecordhouders polsstokhoogspringer Links Isaksson, rechts Seagren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17