Provincie Groningen krijgt straks andere structuur Flatbewoners willen dat openstellen van j weg verboden wordt jj medewerker Veel 'part-time' werksters tussen de 30 en 40 Agrarische kernen groeien uit Wanneer houdt een dorp op dorp te zijn? Camara: falen UNCTAD ,r lokt wellicht geweld uit OPEL VOLLEDIG# BESTEL NU dan voorkomt u lange levertijden Goedkoop vliegen naar Australië Bedrijven nemen ze vaak uit economische noodzaak in dienst kleermaker TROUW/KWARTET DONDERDAG 25 MEI 1972 Binnenland R|r ADVERTENTIE GRONINGEN De krachtenvelden in Groningen lijken langzaam te gaan verschuiven. Nog altijd ligt Groningen als de bekende 'spin in het web', maar overigens blijft ook deze stad niet ongemoeid bij de geografische en demografische ontwikkeling die de structuur van de provincie Groningen volgens een ander patroon rangschikt. Deze structuurwijziging is één van de gevolgen van de industriële ontwikke ling, die zich erg moeizaam heeft ingezet, maar die nu als alles volgens plan gaat in versneld tem po verder moet gaan. Met name de Eemshaven zal het tra ditionele patroon wijzigen. Eén van de vragen waarmee met name een gebied als Noord-Groningen zit, is of de historisch gegroeide banden ab rupt zullen worden verbroken. Noord- Groningen strekt zich tot nu toe tot vlak boven Delfzijl Appingedam en Groningen uit. Dat lijkt allemaal an ders te gaan worden. Eerste symptoom van de zich wijzigende ver. banden was onlangs het feit dat een vijftal Noord-Groningse gemeenten plotseling dwars ging liggen bij een Noord-Gronings onderzoek naar de be stuurskundige structuur van dit ge bied. Deze vijf gemeenten wilden in eerste instantie niet meedoen omdat men die Noordgroningse bestuurkun dige structuur niet zo zag zitten. De betrokken gemeenten vroegen zich af of ze het niet veel meer moesten zoeken in 'Centraal Groningen' in plaats van in 'Noord-Groningen'. Die zienswijze was kennelijk ook een ge volg van het uitwerken van het streekplan "Centraal Groningen', waar- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN 'Ik wil geen dorp laten verdwijnen, maar wanneer houdt een dorp op een dorp te zijn?' Dit is één van de vragen waarmee het provinciaal bestuur zit, reden waarom er een dorpen-onderzoek wordt in gesteld. Dat onderzoek houdt overigens veel meer in dan een simpel onderzoeken of er in afwijking van de tendenties in het verleden een trek van de stad naar het platteland op gang is gekomen. Vooral in Oost-Groningen zijn de gemoederen nogal hoog op gelaaid omdat de structuur schets van dit gebied enkele kleinere dorpen wilde laten ver dwijnen omdat daarvoor geen bestaansmogelijkheden meer zouden zijn. Gesteld werd onder meer dat er juist weer een trek naar kleine dorpen op gang zou zijn gekomen. Als dit waar is zal de provincie aldus gede puteerde A. P. Veenkamp de ruimte voor die ontwikkeling eventueel open moeten laten. Tegelijk doemt dan echter de vraag op hoe de plattelandsdor pen zich dan zullen ontwikke len. Maar al te gauw is een gemeen tebestuur geneigd om een groei end dorp van een 'stedelijke allure' te willen voorzien. Een schoolvoorbeeld daarvan is Eel- de (overigens niet Gronings maar Drents), waar het dorps beeld zal worden verstoord door een twintig meter hoog winkel centrum met woonflats. Hiertoe ls besloten door de PvdA-fractie in de raad (die de meerderheid heeft) tegen de zin van alle andere fracties die eerst nog verder onderzoek willen. Een vraag waar men zich in het Groningse onderzoek ook mee wil bezig houden is, waarom iemand in een dorp gaat wonen en als blijkt dat hij de dorpse omgeving prefereert of het dan niet zaak is te zorgen dat naar 'stedelijke allu res' zoekende gemeentebesturen wat worden geremd. door de mensen plotseling het beeld voor ogen kregen van een ander pa troon. Toekomst Wie de 'toekomsït-kaart van Groningen bekijkt hoeft niet aan koffie-dik-kijke- rij te doen om in te zien dat in het noordoostelijke stukje van de provin cie een ontwikkeling voor de deur staat, die dit deel van de provincie veel meer betrekt bij de agglomeratie Delfzijl-Appingedam dan bij Noord- Groningen. Traditioneel vertoont de provincie het beeld van een uitge strekt agrarisch Noord-Groningen met min of meer kleine agglomeraties die er los van staan, namelijk Groningen en Appingedam-Delfzijl. Het ziet er naar uit dat die kernen nu behoorlijk uitd e kluiten gaan wassen en een claim gaan leggen op dat agrarische gebied en daarmee onherroepelijk een inbreuk maken op de eenheid die dit gebied altijd is geweest Het oorspron kelijk Noord-Gronigen wordt verdeeld in een Eemsmond-agglomeratie, een stuk Centraal Groningen en een stuk overblijvend Noord-Groningen, waar van een deel in de recreatieve sfeer lijkt te worden betrokken rond de Lauwerszee. In feite zal Noord-Groningen worden betrokken in de ontwikkeling die zich elders in de provincie al heeft voorge daan toen plaatsen als Veendam, Hoo- gezand, Stadskanaal etcetera gingen uitgroeien tot industriekernen. De Groningse gedeputeerde A. P. Veen- kamp (Ruimtelijke ordening) ziet hierin enerzijds een nivellering tus sen de stad Groningen en de rest van de provincie.'De sociaal zwakke gebie den krijgen een kans'. Anderzijds ziet hij er toch geen aantasting in van de centrale functie van de stad Gronin gen. Eigenlijk ziet hij een wat diame trale tendentie in de ontwikkelings gang van de stad. 'Op provinciaal niveau zie ik hoewel geen aan tasting van de centrale functie van de stad, wél een nivellering door de groei van andere kernen. Daartegeno ver staat echter dat de centrale func tie van Groningen in groter verband rumelijk in het gun el e noorden juist toeneemt', zo z?i ons de go-depu teerde. Centrale functie Die centrale functie zal met name tot uiting komen in een groeiend? dien stensector, onderwijs en dergelijke. De dienstensector zal zich overigens ook sterk ontwikkelen in de andere delen van de provincie, zij het afge leid van die in de stad. In die zin heeft het provinciaal bestuur ook te maken met de plannen die een stad intern tot ontwikkeling brengen. Dit vraagstuk is actueel geworden nu de provincie *e kennne.i heeft gegeven met het gemeentebestuur van Gronin gen te willen praten over de bouw van een parkeergarage in het centrum van de stad. waarin stedelijke politici al een betutteling door de provincie menen te bespreuren. Volgens de- heer Veenkamp valt dat allemaal wel een beetje mee. 'De ervaring is dat cr vaak meer sprake is van een begelei den dan van een direct ingrijpen', aldus de gedeputeerde. De stad Groningen zal in het zich ontwikkelende nieuwe patroon van de provincie zijn plaats moeten zien te vinden. Voorlopig houdt dat een forse Gedeputeerde A. P. Veenkamp: geen betutteling groei in. Pas als de stad op een inwonertal van een half miljoen zit, l (nu 170.000) wordt het tijd zich af te vragen of er ook aan de rem moet worden getrokken teneinde een situa tie als in West-Nederland te voorko men. Behalve de stad moet ook de rest van de provincie volgens de gedeputeerde echter zich nu al gaan afvragen wat er staat te gebeuren. De spectaculaire hergroeperingen in met name Noord- Groningen en het Eemsmondgebied zullen met name de aandacht moeten hebben van organisaties die in het gebied werken, zoals de stichting Noord-Groningen. 'Men zal moeten op passen, dat de ontwikkeling hoewel al lang voorzien toch niet overrom pelend zal zijn. Men dient zich voor te bereiden op die nieuwe ontwikke ling, iets wat de stichting Noord- Groningen, geloof ik, overigens zelf ook wel terdege inziet', meent de heer Veenkmap. Labouchere Co. N.V. zoekt ter versterking van de BEURSAFDELING een van 25-35 jaar. Gegadigden dienen een gedegen kennis van het effectenbedrijf te bezitten en zowel beurservaring te hebben, als in staat te zijn cliënten te woord te staan. Wij bieden gunstige arbeidsvoorwaarden, waaronder gratificatie (13e maand), winstdeling, vakantietoeslag, premievrij pensioen en reiskostenvergoeding. Sollicitaties kunnen worden gericht aan de heer Van de Rivière, die ook telefonisch bereikbaar is. 7?.if Tesselschadestraat 12 - Amsterdam Telefoon (020) 16 0011 DUSSELDORF (KNP) 'Het l plicht van de christenen er met J dige aandacht bij te zijn, als ha zulke enorme menselijke probli gaat, zoals bijv. de internationale! delspolitiek'. Dit verklaart Heldd mara, aartsbisschop van Recife in interview in de jongste uitgave! de in Dilsseldorf uitgegeven 'UNCT informatie'. 'Wij moeten bedej dat e'en derde gedeelte van de i heid bevoorrecht is en het git deel van de goederen van deze i voor zich opeist, en dat dit ged van de wereld tegelijkertijd bijl zijn geheel uit christenen bestai zegt mgr. Camara. De Braziliaanse bisschop is tevi over het feit, dat in vele landen. Europa vooral de jonge mensei l\ ook de pers zich met de UNC' conferentie in de toekomst een z< verandering in de houding vai industriële landen teweegbrengen - steeds meer ontwikkelingslanden 'j de UNCTAD-conferenties tele steld worden, dan zal het gewei' de wereld toenemen', zo verk mgr. Camara in het interview. Op de vraag wat de individuele ten kan doen om een veranderini de wereldhandel en de econom ontwikkeling te bewerkstelligen mgr. Camara, dat 'voor de christ in de westerse landen het belafl is, dat zij een bijdrage leveren het zogenaamde bewustwordingsp en daardoor het geweten wj schudden'. Hij hoopt verder da kerk zal inzien, dat het werken de vrede een consequentie is vai evangelie. Van een onzer verslaggevers Is DE NHAAG 'Niet de Staat veroorzaakt het verkeerslawaai, maar het verkeer zelf,' dat was een de argumenten, waarmee landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuyn woensdagmorgen voor de Haidi rechtbankpresident zijn stelling ondersteunde, dat de Staat niel kan worden verboden de ring) rijksweg 10 tussen de Jan van Galenstraat en de Cornelis Lelylaan in Amsterdam voor het ver) open te stellen. Wanneer houdt een dorp op dorp te zijn. Zuidhorn (zie foto) heeft het eigen karakter nog welen te behouden. CADVERTENTIE VRAAGT U MAAR WAT U WETEN WILT OVER WIJ INFORMEREN U J SHOWROOMS Overtoom 197, tel. 126797-182525 J. Huizingalaan 91, tel. 153257 (ook occ.) Overtoom 333, tel. 125350 (afd. occ.) Sloterweg 1337a, tel. 175819- 153934 Meeuwenlaan 116, tel. 61153 Kadett HB Als brief verzenden. Geen postzegel. Asconay* PjH Antwoordnummer 767, Amsterdai Naam. Rekord Commodore Adres GT-GT/J O'J plaats Adm.-Dipl. Te| Bestel m Blitz Cheviolet A Occasions Taxaties Fin ancie r mg AMSTERDAM n.v. ONZE SHOWROOMS ZIJN OOK OP DE DONDERDAGAVOND GEOPEND TOT 21 30 UUR De bewoners van flats langs de Ein- steinweg in Amsterdam-west eisten dit in kort geding, daar ze ontoelaat bare geluidshinder vrezen van het snelverkeer, dat over de nieuwe weg zal razen. De weg telt daar acht rijstroken en er zullen naar schatting dagelijks 50.000 auto's met een maxi mumsnelheid van negentig kilometer per uur rijden, wat voor de flatbewo ners ongeveer zeventig decibel aan geluidsoverlast betekent. De Staat mag volgens de eisers de weg pas openstellen, wanneer maatre gelen zijn getroffen die de verwachte lawaai-overlast voor de bewoners van de langs de weg liggende flats terug brengen tot een volgens internationa le normen aanvaardbaar maximum 'Ondanks afspraak met Publieke Wer ken van Amsterdam, ondanks een ver zoek van B en W van Amsterdam aan rijkswaterstaat om bij TNO een rap port aan te vragen, heeft de staat niets gedaan om geluidshinder te voorkomen of ook maar in de gering ste mate te verminderen', zo stelde namens de eisers mr. W. R. F. Ver meulen uit Utrecht. De landsadvocaat vond niet dat de AMSTERDAM De Australische luchtvaartmaatschappij Quantas heeft met ingang van gisteren het luchtta- rief naar Australië met maar liefst tweeduizend gulden verlaagd tot 3340 gulden. De KLM zal spoedig volgen. De KLM en Quantas zijn tot de tariefsverlaging genoodzaakt, door de concurrentie van de Britse charter maatschappij British Caledonian die al geruime tijd met veel succes goed kope chartervluchten naar Australië uitvoert. Het nieuwe tarief van 3340 Van een onzer verslaggeefsters ARNHEM W anneer het bedrijfsleven overgaat tot het aanstellen van part-time werkende vrouwen, blijkt het een voorkeur te hebben voor vrouwen in de leeftijds klasse dertig tot veertig jaar. Argumenten om juist deze vrouwen in dienst te nemen, zijn: ze hebben grotere kinderen, die minder zorg vragen, ze hebben meer verant woordelijkheidsgevoel, ze zijn evenwichti ger en er is minder kans op een zwanger schap. Staat verplicht kan worden de lawaai hinder te beperken: de Staat heeft de strook grond conform de bestemming van het uitbreidingsplan van Amster dam ingericht tot weg voor doorgaand snelverkeer. 'Dat is dus niet onrecht matig jegens de eigenaars en gebrui kers van naastliggende terreinen.' 'De verkeersstroom is nu eenmaal een gegeven', aldus mr. Droogleever For tuyn, 'en de overheid staat voor de taak die stroom zo goed mogelijk te leiden. Blijft het nieuwe weggedeelte dicht, dan zal daardoor ernstige over last voor bewoners van de Amster damse binnenstad ontstaan', meent hij. 'Onhoudbaar' Centraal in het betoog van de lands advocaat stond het dilemma, dat de ringweg dient om de 'onhoudbare ver keerssituatie' in de Amsterdamse bin nenstad te ontlasten, en daarvoor 'ab soluut noodzakelijk' is. Blijft de ring weg gesloten, dan verschuift men het probleem naar de bewoners van de straten waar het verkeer nu doorheen rijdt, stopt, optrekt, en lawaai, stank en walm verspreidt. De ringweg maakte oorspronkelijk deel uit van het algemeen uitbrei dingsplan van Amsterdam in 1939. Dat plan is als grondslag blijven be staan, maar de staat heeft de aanleg van de ringweg in de loop van de zestiger jaren overgenomen. In 1964 beschouwde rijkswaterstaat de weg als onderdeel van zijn taak. In de plan nen voor de weg werd deze steeds breder, totdat hij uiteindelijk acht banen kreeg. 'De weg vertoont thans enige, niet meer te verhelpen, gebre ken', stelde mr. Droogleever Fortuyn vast. 'Wij moeten nu constateren: de gemeente Amsterdam had nooit zo dicht naast de ringweg bebouwing mogen projecteren'. De problemen van de huidige flatbewoners kwamen volgens hem dan ook helemaal voor verantwoordelijkheid van de gemeente Amsterdam. Rijkswaterstaat had geen schuld: rijkswaterstaat deed niets an ders dan de weg aanleggen langs het in het Amsterdamse plan vastgestelde trace. Niet het juiste Daarmee was mr. Vermeulen het be slist niet eens. 'De staat wast zijn handen in onschuld, maar ik heb de indruk dat hij niet het juiste wasmid- ADVERTENTIE) II eren hledinijzaat vraagt j (thuiswerker) Brieven onder no. 1399 Dagblad Trouw, Amsterda: del gebruikt', zei hij. Toen de L pas klaar waren, en de bewoners T trokken, zou de weg volgens het l nog slechts vier banen breed zijn? er zou toen nog een snelheidslij van 50 kilometer per uur gei Bovendien was de weg toen nogl^ vier tot vijf meter boven de ber grond geprojecteerd, wat ook j verschil uitmaakt voor het bereik het lawaai. Op grond van een rapport van r over een soortgelijke situatie hai' staat kunnen weten, dat de ring voor de omwoners ontoelaatbare, waaioverlast zou meebrengen. Dal is openstelling van de weg eenc rechtmatige daad, tenzij er voorat gen tegen het geluid komen. Voir getuige-deskundige ir. G. J. KL hoonte van Os zou in dit gevaf" snelheids grens van 90 km tot 5CL per uur kunnen worden terul draaid, en zouden de huizen gelu solatie moeten kunnen krijgen. De maatregelen zijn duur, gaf Vermeulen toe, maar toch eiste die, in kort geding, omdat er andere mogelijkheden meer warei de hinder te bestrijden. De presw mr. Slotemaker bepaalde de uitsp op 21 junL ADVERTENTIE JanSSei Maillots ZWOLLE - DIEZERSTRAAT I Overigens zijn er ook veel be drijven het merendeel die geen bepaalde eisen aan de leeftijd van de part-time werkende vrouw stellen. Wel is algemeen de oudere vrouw niet erg aantrekkelijk voor het bedrijfsleven, omdat men haar allerlei ouderdomskwaal- tjes toeschrijft Dit is gebleken uit een onder zoek, dat de afdeling Arnhem van Man-Vrouw-Maatschappij heeft ingesteld onder een aan tal bedrijven in de omgeving van deze plaats. Ongeveer tweehonderd bedrijven en in stellingen van verzorgende aard waren bij het onderzoek betrokken. Ook bij dit onderzoek kwamen bepaalde, bekende gegevens weer naar voren: de grote voor oordelen, die Vooral de klei nere bedrijven tegen het in dienst nemen van parti-time werkende vrouwen hebben, het bestaan van minder goede arbeidsvoorwaarden en promo tiekansen voor deze vrouwen en het feit, dat deze vrouwen over het algemeen in lagere en daardoor minder betaalde banen te werk gesteld worden. Noodzaak Overigens blijkt een groot aantal bedrijven tegenwoordig toch part-time werkende vrou wen in dienst te nemen, daar toe door economische nood zaak gedwongen: van de bij het onderzoek betrokken be drijven had 80 procent gehuw de part-time werkende vrou wen in dienst (bij de verzor gende instellingen was dit percentage zelfs 93, bij de kantoren 72). Over de minder-gunstige ar beidsvoorwaarden. die een aantal (12) bedrijven had voor part-time werkende vrouwen: zeven bedrijven hadden een minder gunstige cao-regeling, vijf een minder gunstige rege ling wat betreft reiskostenver goeding, in twee gevallen was er een onderscheid in gratifi caties en tantièmes en in één bedrijf was de jaarlijkse sala risverhoging voor part-timers minder bevredigend geregeld. Over het algemeen ging het hier om kleine bedrijven. Aan de bedrijven, die zeiden dat zij part-time werkende vrouwen geen of minder pro motiemogelijkheden boden is gevraagd wat hiervan de re den was. Als antwoorden kwa men hier naar voren: omdat de functies, die in ons bedrijf door part-time werkende vrou wen worden bekleed, nu een maal geen promotie bieden. omdat leidinggevende func ties in ons bedrijf door man nen worden bekleed, omdat leidinggevende per sonen ook in het weekeinde moeten werken en dat willen part-time-werkende vrouwen nooit en omdat het onrechtvaardig is ten opzichte van andere personeelsleden. Voorzieningen Een vrij klein aantal bedrij ven heeft bij dit onderzoek opgegeven speciale voorzienin gen voor bij hen in dienst zijnde getrouwde vrouwen te hebben getroffen, voor het ge val ze thuis willen blijven in verband met ziekte in het ge zin. In de meeste gevallen be staat deze regeling uit de mo gelijkheid van het opnemen van onbetaald verlof. Eén bedrijf liet eerst de vakantiedagen op nemen om daarna onbetaald verlof te geven, twee bedrij ven gaven in dergelijke situa ties vrij met behoud van loon, één bedrijf bood uitsluitend de mogelijkheid om de verlo ren werktijd in te halen, drie bedrijven gaven enkele dagen verlof met doorbetaling van salaris en daarna onbetaald verlof en één bedrijf gaf aan kostwinsters een financiële te gemoetkoming en gaf anderen onbetaald verlof. Bij het onderzoek is ook ge vraagd naar de eisen op het gebied van werktijden, die de bedrijven hebben met het oog op het in dienst nemen van part-time werkende vrouwen. Hierbij is gebleken dat bijna de helft van de bedrijven al leen part-time vrouwen in dienst neemt, als dezen bereid zijn minimaal een halve baan te accepteren. Op de tweede plaats komen de bedrijven, dié 15 tot 19 uur per week als minimale werktijd acceptabel vinden. Uit deze gegevens blijkt dat de mogelijkheden voor vrou wen, die slechts enkele och tenden of middagen per week willen werken, gering zijn. Verder is gebleken dat het merendeel van de bedrijven geïnteresseerd is in vrouwen, die van maandag tot en met vrijdag overdag kunnen wer ken. 22 procent van de bedrij ven toonde daarbij een duide lijke voorkeur voor part-time werkneemsters gedurende de hele ochtend of middag, 39 procent verkoos andere werk tijden, dat wil zeggen gaf de voorkeur van part-time vrou wen voor enkele ochtend en/of middaguren, zes procent is vooral geïnteresseerd in part-time werksters op vrijdag avond en zaterdag, negen procent heeft voorkeur voor werkkrachten, die avond-, nachb. en/of weekeinddien- sten willen vervullen en zes procent toont voorkeur voor krachten, die enkele of alle ochtenden of middagen van maandag tot en met zaterdag willen werken, met daarbij eventueel de vrijdagavond. ADVERTENTIE Regelmaat Vanuit het standpunt van de getrouwde vrouw bezien schijnt de tijd tussen half acht en half negen 's morgens minder gunstig te zijn als be gintijd voor het werk en de tijd tussen vijf uur en zes uur 's middags minder gunstig als eindtijd. Daarbij gaat een dui delijke voorkeur van de vrouw uit naar vaste, regelmatige werktijden. Vaste werktijden geven de vrouw namelijk meer gelegenheid om bepaalde voor zieningen te treffen en de ver plichtingen met betrekking tot het gezin zodanig te coördine ren. dat zo weinig mogelijk bezwaren overblijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14