inderbescherming gispt houd nota-Grosheide »e Brauw wil lumerus fixus (oor vijf jaar Uitspraak Stuyt fel bekritiseerd H r de postgiro Drees: Ooster schelde gaat definitief dicht iet staat in le sterren! andpunt organisaties klinkt niet door Militairen maar ten dele gerustgesteld Werknemer eiser in proces Gusto over loonbetaling 609e fc. J Staatsloterij "Wie Postgiro heeft kan zonder kosten geld opnemen in het buitenland metz'n girobetaalkaart! Drankenindustrie heeft nieuwe CAO V dab makkelijk! Jongen onder tractor UW/£J7ARTET DONDERDAG 25 MEI 1972 W Binnenland Til K13 L Riëtte Kuin IHAAG Naar venvacht wordt zal er vandaag bij de hoorzitting in de Tweede Kamer weinig ■heel blijven van de nota over de kinderbescherming, die staatssecretaris Grosheide (Justitie) on tliet licht liet zien, nadat de vorige staatssecretaris Wiersma hiertoe een aanzet had gegeven in zijn (issienota: 'Jeugdbescherming en justitie. Schets voor organisatie en structuur.' worden een aantal concrete Regelen voorgesteld om de kin- scherming te herstructureren, I het samengaan van voogdij- ^rinsvoogdij-verenigingen, het op- 1 van teams die per gerechts- trict de plaatsing in inrichtin- skijken ('waar vraag en aanbod treek bijeen worden gebracht'), idoptievoorbereiding moet hele- een overheidszaak worden in I van werk van particuliere in jagen en er moet een algeheel jngs- en erkenningsbeleid voor itingen van jeugdzorg komen, mancipatieproces is ook aan de van de kinderbescherming torbijgegaan. De discussienota koren op de molen voor de uit het veld die juist inen waren zich af te zetten de bestaande structuren. Talloze kwamen al dan niet oficieel t ministerie van justitie binnen, [ties', aldus het. blad Mededelin- ran het ministerie van justitie, Istaatssecretaris Grosheide zwaar I laten meewegen in zijn beleids- lemens.' Kiek |heel wat bij de problematiek eken organisaties het met dit totaal oneens zijn, blijkt onder luit een reactie van de Nationale |atie voor kinderbescherming, lepelend orgaan van de organi- i In een brief aan de Tweede r schrijft zij: 'De staatssecretaris onze beschouwingen, als ant- l op de discussienota Wiersma [elijks laten doorklinken. Wij [ven toen dat 'de federatie uit- celijk als uitgangspunt voor de [erlening wil zien dc geconsta- i behoefte aan hulp bij kinderen en gezinnen, onafhankelijk van de vraag of het kader, waarin de hulp verlening dient plaats te vinden, wordt gecreëerd met behulp van een justitiële maatregel. Een ander uitgangspunt is, dat pri mair op basis van vrijwilligheid hulp dient te worden geboden, wat niet betekent, dat de noodzaak om in een aantal gevallen justitiële maatregelen toe te passen, niet wordt erkend. Ontkend wordt evenwel de noodzaak van het uitvoeren van deze maatrege len door aparte justitiële kinderbe schermingsinstellingen. Het gaat in feite niet meer om een igen geïso leerde (jeugdbeschermings) structuur en werkwijze maar veeleer om een structuur van hulpverlening in het algemeen. De kinder- cq. jeugdbe scherming vormt hiervan een geïnte greerd onderdeel'. Geen visie De katholieke bond voor de kinderbe scherming schrijft aan de parlementa riërs: 'Het is een vaststaand feit dat de laatste jaren de opvattingen over de hulpverlening zijn gewijzigd, mede onder invloed van de ontwikkeling van de sociale wetenschappen. De doelstelling van de hulpverlening zal daarom opnieuw moeten worden ge formuleerd en bij de verdere organi satorische uitwerking, centraal moe ten blijven staan. In dit opzicht valt het op, dat de nota geen duidelijke visie geeft op de doelstelling, in casu de hulpverlening, en dat de dominan tie van juridische aspecten te veel voorop staat. Het karakter van justi tiële maatregelen brengt met zich mee, dat ten aanzien van de toepas sing ervan de nodige terughoudend heid past. Zij mogen niet worden gehanteerd om oneigenlijke doelstel lingen te bereiken, bijvoorbeeld finan ciële'. Grosheide schrijft in zijn nota: 'een probleem dat zich voordoet bij de integratie van de kinderbescherming met de vrijwillige hulpverlening (zo als maatschappelijk werk, red.) ligt op financieel terrein. Het lijkt juist dat de kosten die uit de maatregelen voortvloeien geheel door de centrale overheid worden gedragen'. Krachtig stelt het katholieke verbond: 'Het systeem van de hulpverlening dat tot stand wordt gebracht door jeugdbe schermingsinstellingen, in de zin van de nota wordt afgewezen. Evenmin is acceptabel het in de nota gehandhaaf de systeem van residentiële opvoe dingshulp met een eigen justitieel karakter'. Staatscommissie Staatssecretaris Grosheide doet al deze ingrijpende kritiek in grote lijn af met te stellen, dat men 'met die kritiek voorbij gaat aan de bedoeling van de nota. Het ging erom in korte tijd een plan op tafel te leggen voor het oplossen van een aantal prakti sche problemen in de jeugdbescher ming. Binnen de beschikbare termijn een uitvoerbare schets voor het hele terrein van de (jeugd-) en welzijns zorg te ontwerpen was onmogelijk.' Wel kondigt de staatssecretaris de instelling van een stuurgroep aan, waarin behalve justitie ook Volksge zondheid en CRM een plaats zullen krijgen. Maar waarom geen staatscom missie, vraagt de Nationale federatie voor de kinderbescherming zich af, die kan politieke verantwoordelijk heid dragen. Met organisaties uit de kinderbescher ming zou ook staatssecretaris Vonhoff Staatssecretaris Grosheide (CRM) staatssecretaris Grosheide in een reactie op de nota Wiersma heb ben laten weten, dat het gevaar be staat, dat de voorgestelde reorganisa tie binnen de kinderbescherming een bredere herstructurering van de hele jeugdwelzijnszorg op de lange baan kan schuiven. Of, zoals de heer Frans- sen van de Nationale raad voor maat schappelijk welzijn het uitdrukte: 'de voorgestelde wijzigingen doorvoeren kost enorm veel energie en vermogen. Als men bij het ministerie van justi tie het idee heeft dat men op langere termijn toch uiteindelijk moet naar een geïntegreerd welzijnsbeleid dan kan men deze krachten beter gebrui ken voor een eerste aanzet tot deze koersverandering.' Triest is echter dat het ministerie van CRM, dat als eerste ministerie in aanmerking zou komen wanneer de kinderbescherming uit de justitiële sfeer wordt gehaald, niet staat te springen om een nieuwe taak op haar nu al zwaar belaste schouders te ne men. Daarvoor heeft zij op het ter rein dat ze nu bestrijkt vooral door financiële tekorten nog te veel proble men op te lossen. Van een verslaggever LUNTEREN Staatssecretaris A. van Es (defensie) heeft met de mede deling, dat er momenteel bij de rege ring geen plannen tot afvloeiing van burger- of militair personeel bij de krijgsmacht bestaan, de onrust bij voorzitter G. Baas van de Nederlandse Christelijke Onderofficieren Vereni ging NCOOV) slechts ten dele kunnen wegnemen. De heer Van Es heeft niet gegaran deerd dat die plannen in een later stadium er ook niet zullen komen, aldus de heer Baas, die het overigens prematuur achtte o_* deze kwestie in dit stadium verder commentaar te geven. Staatssecretaris Van Es nam gisteren in de algemene vergadering van de NCOOV in Lunteren onverwacht het woord om te zeggen dat er thans geen plannen tot afvloeiing van personeel bij de krijgsmacht bestaan en dat er daarom ook geen reden tot ongerustheid is. De staatssecretaris zei dit naar aanleiding van recente pers publicaties dat volgend jaar al gere kend zou moeten worden op de af vloeiing van 2.000 man personeel en dat de commissie-Van Rijckevorsel zal adviseren tot afvloeiing van circa 15.000 man defensiepersoneel tot ein de 1974. De heer Van Es zei dat het rapport van de commissie alleen maar een aanbeveling is geweest en niet meer. Blijkens een publikatie in 'De Ba nier', het blad van de NCOOV. schrijft de staatssecretaris aan het georganiseerde overleg: 'In hoeverre die aanbevelingen op het punt van personeelafvloeiing te realiseren zijn, vormt een punt van diepgaande stu die. Mocht de afvloeiing in een later stadium alsnog noodzakelijk zijn, dan zal volledig aandacht worden besteed aan de rechtspositie van het perso neel.' De chef van staatssecretaris Van Es, minister De Koster, heeft in Brussel, op een NAVO-bijeenkomst, gezegd dat alle ministers van defensie, die daar aanwezig waren, hebben laten uitko men dat ernstige bezuinigingen in de personeelssector worden overwogen om de personeelskosten te kunnen te rugdringen ten gunste van de investe ringen. Minister De Koster sloot zich nadrukkelijk bij deze uitspraak aan. ADVERTENTIE onze Haagse redactie HAAG Minister De Brauw (wetenschapsbeleid) heeft gisteren wetsontwerp tot beperking van het aantal eerstejaars in bepaalde lerichtingen van universiteiten en hogescholen, bij de T\veede er ingediend. Jninister wil voor maximaal vijf Ide bevoegdheid om een beper- "van het aantal eerstejaarsstuden te voeren voor de studierich- waar de aanmeldingen veel i zijn dan de onderwijscapaciteit, feaat ervan uit dat na de gestelde üjn van vijf jaar de problemen I het tekort aan capaciteit zullen jopgelost. I de studierichtingen waarvoor de ^king, de zogenaamde numerus l wordt ingevoerd, zullen de eer- worden geselecteerd op basis (ADVERTENTIE) quaVitè supérieur j nneker-roosendaal van hun eindexamencijfers, gecombi neerd met een loting. De minister volgt hierbij het advies van de Com missie ontwikkeling wetenschappelijk onderwijs, de Academische raad en de Onderwijsraad. Mr. De Brauw zal nog bekijken of bij deze selectie ook andere eindexamen cijfers dan die van het VWO in aanmerking kunnen komen. ACADEMISCHE RAAD Voor de invoering van de numerus fixus stelt het wetsontwerp de volgen de regeling voor: De universiteit of hogeschool die voor een bepaalde stu dierichting een overmatig aanbod van studenten vreest doet een voorstel aan de Academische raad een maxi mum aantal plaatsen vast te stellen. De Academische raad (waarin alle universitaire instellingen zijn verte genwoordigd) adviseert de minister over de ingediende voorstellen en de ze beslist na eerst nog het advies van de Onderwijsraad (waarin alle gele dingen van het onderwijs zijn verte genwoordigd) te hebben ingewonnen. Door inschakeling van de Academi sche raad wordt coördinatie tussen de verschillende faculteiten bevorderd. De Raad zal moeten beoordelen of de situatie in een bepaalde studierichting zo nijpend is dat een toelatingspla fond moet worden vastgesteld of dat kan worden volstaan met een verdeling over de betrokken faculteiten. Het is de bedoeling dat de numerus fixus voor het komende collegejaar wordt ingevoerd. De vraag is echter of de Tweede Kamer kans zal zien het wetsontwerp nog voor het zomerreces (19 juni) te behandelen. 'Het zal een razendsnelle procedure moeten wor den', aldus drs. M. Dijkstra (D'66) de voorzitter van de vaste Tweede Ka mercommissie voor het wetenschaps beleid. Hij zal de commissie volgende week bijeenroepen om de procedure te bespreken. Als de commissie be sluit een hoorzitting aan het ontwerp te wijden, dan lukt het dit begrotings jaar niet meer. Dan krijg je een situatie dat de universiteiten bij ge brek aan een wettelijke regeling zelf allerlei regelingen gaan treffen om het grote aanbod van eerstejaars in te dammen', verklaarde de heer Dijkstra, die erop wees dat de Tweede Kamer ook de wetsontwerpen over de college en schoolgeldverhogingen nog moet behandelen. DAVEREND LAAT De PvdA-onderwijsspecialist mr. J. W. Masman vroeg zich gisteren af waar om minister De Brauw 'altijd zo da verend laat is met zijn wetsontwer pen'. In dit wetsontwerp zitten con troversiële punten zoals de principiële vraag of je het studentenaantal mag beperken en de wijze van selectie. Voor zo'n belangrijke zaak lijkt mij de tijd tot het zomerreces wel kort dag', aldus de heer Masman. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het NKV-lid A. Mul- kens gaat optreden als eiser in een proces dat de confessionele vakbonden in de metaalindustrie hebben aange spannen tegen de Gusto. Het gaat daarbij om de vraag,of de lonen moe ten worden doorbetaald aan werkne mers die begin dit jaar tijdens het metaalconflict niet hebben gestaakt maar die tengevolge van de staking toch hun werk niet konden doen. De directies van de betrokken bedrijven hebben unaniem geweigerd, de werk willigen de niet gewerkte uren uit te betalen. Op welke datum de kantonrechter de zaak behandelt staat nog niet vast. Mr. Th. E. E. van Schaik zal het pleit voeren voor de bonden, of liever gezegd voor de heer Mulkens die op de afdeling staalbouw van Gusto werkt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Stuyt (milieuhygiëne) is gisteren in de Tweede Kamercommissie voor milieuhygiëne en door Rijnmond-ge- commiteerde De Jong scherp bekritiseerd om zijn toespraak, waar mee hij dinsdag de saneringscommissie voor het Rijnmondgebied heeft geïnstalleerd. In die toespraak zei de minister met zoveel woorden dat de industrie in het Rijnmondgebied niet verplicht be hoeft te worden om gegevens over de vuiluitworp bekend te maken. 'Of de minister is politiek naïef geweest, of hij heeft werkelijk een uitspraak ge daan die een bijzonder schadelijk ef fect zal hebben op de onderhandelings positie van de provincie wanneer zij een vergunning voor een bepaalde industrie moeten afgeven', aldus het PvdA-kamerlid mej. Nel Barendregt. Rijnmondgecommitteerde De Jong ADVERTENTIE 24 mei 1972 eerste klasse Prijzen van 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 93 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 55 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 079 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 808 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 25 7 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 021 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 2531 Een prijs van 2.000,is gevallen op hel nummer: 046163 2.000,is gevallen op het nummer: 002419 2.000,is gevallen op het nummer: 032657 2.000,is gevallen op het nummer: 002217 2.000,is gevallen op het nummer: 094632 De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 067782 25.000,is gevallen op het nummer: 030444 Een extra prijs van 50.000, is gevallen in de serie H op het nummer: 059008 En een troostprijs van 1.000,- op nummer: 059008 van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000, is gevallen in de serie B op het nummer: 097768 En een troostprijs van 1.000,- op nummer: 097768 van elk van de andere series. kon zijn ergernis over deze uitspraak van de minister ook nauwelijks ver bergen. 'Zo'n verplichting is een es sentieel gegeven. In de voorlopige saneringscommissie, die op basis van vrijwilligheid werkte, hebben we strubbelingen genoeg gehad', zei hij. CONTEXT Minister Stuyt reageerde in de Ka mercommissie tamelijk scherp op deze kritiek: 'Mej. Barendregt heeft haar opmerkingen wellicht aardig bedoeld, maar ze zijn bij mij niet als aardig overgekomen', zei hij. Hij wees er vervolgens op dat zijn uitspraak ge zien moet worden in de context van zijn toespraak die ongeveer een half uur heeft geduurd. In dit kader zou hij niets anders hebben gezegd dan dat de voorlopige saneringscommissie de vuiluitworpen van de industrie op basis van vrijwil ligheid re~ds volledig heeft geïnventa riseerd. Het zou niet juist zijn diezelf de industrie achteraf tot iets te ver plichten waartoe zij reeds vrijwillig hebben besloten', aldus de minister. Mej. Barendregt bleef er echter bij dat de minister het met zijn uitspraak voor de provincies moeilijker heeft gemaakt. De bedrijven zullen wanneer zij een vergunning aan de provincie vragen ongetwijfeld wijzen 'op dit advies' van de minister. Het Kamerlid zei dat er in de voorlopige saneringscommissie vertraging is opgetreden wegens een paar onwillige bedrijven, die het ge hele, onderzoek opnielden. Rijnmondgecommitteerde De Jong re ageerde gisteren ook nogal scherp op de samenstelling en de totstandko ming van de saneringscommissie. Het openbaar lichaam Rijnmond zou on voldoende in de samenstellingsproce dure zijn gekend en voorts zou het ministerie van economische zaken 'een belangrijke vinger in de pap hebben gehad'. In de Kamercommissie wees de minister ook deze kritiek van de hand. Rijnmond is op 21 januari in een uitgebreide brief over de in te stellen saneringscommissie ingelicht. Ook in de commissie zelf is Rijnmond met twee afgevaardigden voldoende vertegenwoordigd, aldus de minister. Reis rustiger zonder nodeloos veel geld op zak. Op een girobetaalkaart krijgt u - zonder bijkomende kosten! - op vertoon van uw geldig paspoort bij de meeste postkantoren nevenstaande bedragen per kaart uitbetaald: België: bfr200a Denemarken: dkr200. Duitsland: dm 100. Finland: fmk 100. Frankrijk: ffrs 200. Monaco: ffrs 200. LuxemburgIfr 2000. Noorwegen: nkr200. Oostenrijk: ö.s. 1000. Spanje: pts 2000. Verenigd Koninkrijk, Guernsey en Jersey: £15. Zweden: skr200. Zwitserland en Liechtensteinfr. s. 200. Suriname: sf 55 met Ingang van 1 Juli 1972. UTRECHT In de drankenindustrie (8000 werknemers) is overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao voor de periode 1 april 197231 maart 1.7?. De lonen zullen met terugwerkende kracht tot 1 april worden verhoogd met 6,1 procent waarvan 1,1 procent als 'opstapje' in verband met de over schakeling van voorindexering op na- Indexering. De lonen voor vrouwen worden ge lijkgesteld aan die van de mannen. De prijsstijgingen zullen worden gecom penseerd o-> 1 oktober en 31 maart. De basisvakantie ts op negentien da gen gebracht, de vakantietoeslag op 7,5 orocent met een minimum van 840 lende boeken heb ik of zelf in mijn bezit of ter plaatse bekeken. Den Ilaag P. de Bruyn Rijksarchief De rednctle behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met dc naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartct, Postbus 859. Amsterdam. Volwassen geloof Wat is volwassen geloof? Een nieuwe voornaam voor het ware geloof, waar van er al zo vele in omloop waren en waarvan iedere kerk het monopolie beweert te bezitten? Ik ben geneigd te zeggen, volwassen geloof bestaat niet, het riekt teveel naar volmaakt geloof, dat niemand onzer bezit en het haalt nog niet eens de grootte van een mosterdzaadje. Wie durft te beweren, dat hij of zij een volwassen geloof bezit? Die zou naar de zieken kunnen gaan en ze in den Naam van Jezus kunnen genezen. Waarom zou dat dan niet gebeuren denkt u. Omdat de dokters dan geen werk meer zou den hebben? Neen. maar omdat ons geloof de maat der volwassenheid lang niet haalt Andljk Ik heb een week gewacht na het zien van die Panoramiekuitzending over de toestand van het historisch Rijksar chief om te zien of daar reacties opkwamen. Het blijkt dat de televisie criticus van Trouw/Kwartet en ikzelf de enigen zijn die zich werkelijk geërgerd hebben. Ik heb met klimmen de verontwaardiging en verbijstering zitten kijken hoe dat stuk Nederlands historisch bezit van ellende en door verwaarlozing verloren dreigt te gaan. Veel lof voor die paar gefrustreerde ambtenaren die al het mogelijke doen om de stukjes aan elkaar te lijmen. Het is te hopen, zoals een van hen voorstelde, dat inplaats van aanmaak van nog fraaiere en on-realiseerbare maquettes, bet weinige beschikbare geld besteed wordt om het werk- atelier van de beherende ambtenaren te vergroten en beter uit te rusten. Het zou kamerleden sieren wanneer ze eens gingen vechten voor een rui me subsidie voor het behoud van het historisch Rijksarchief. Ook al zou dit gaan ten koste van een of andere zinloze kunstmanifestatie in 'moder ne stijl'. Waddinxveen H. Leyendekkers Fred Haché Show (1) Hoe is het in de wereld mogelijk dat een stuk als de Fred Haché-show in een christelijk land mag worden opge voerd voor de t.v. God en mens onterend. Wij begrijpen niet dat zoiets in ons land wordt toegestaan. Emmen L. Katerberg Grieks Orthodoxe kerk Fred Haché Show (2) Met belangstelling las ik het bericht over de Griekse protestantse uitgever, aangeklaagd wegens proselitisme. On nodig te zeggen dat ik deze gang van zaken ten diepste betreur. Uit het artikel zou de lezer kunnen opmaken, dat de bijbel in het moderne Grieks bij de orthodoxe kerk taboe is en tegengewerkt wordt. Het tegendeel is waar. Voor mij liggen 2 delen van I. Palea Diathiki, het Oude Testament, uitgegeven door de Adelphotis Theo logen I Zoi te Athine, met een voor rede van niemand minder dan 0 Ar- chiepiskopos Athinon Jeronimos, waarin hij deze editie van de Septua ginta, met modern Griekse vertaling, hartelijk aanbeveelt. Genoemde voor rede is gedateerd 8 juli 1970. Van genoemde editie zijn tot op heden 3 delen verschenen en zij zal waar schijnlijk straks door 2 nog volgende banden gecompleteerd worden. Verder heb ik voor me liggen de timokatalo- gos van I Zoi, Karitoi 14, Athine en eenzelfde timokatalogos van Ekdotikos Ikos 'Astir', Likourgon 10, Athine, waarin een keur van wetenschappelij ke en populaire godsdienstige uitga ven in modern Grieks wordt aangebo den tegen redelijke prijzen. Verschil- Ik had het met voor mogelijk gehou den dat in ons land in een tv-uitzen- ding zoveel vuilnis over het beeld scherm mocht worden uitgestort De conférence was van a tot z even zouteloos als walgelijk. De geestighe den warer. alle van hetzelfde al looi. Ik heb al heel wat uitzendingen van verschalende omroepen op mijn scherm gehad maar nog nooit zo'n stuitende uitzending. Mag dat alle maal maar? Het zal je omroep maar wezen! Wat een blamage voor het vrijzinnig-protestantisme, dat met zijn vlag zo'n vunze lading dekt! Vught L. Schipper VENIXJ De 12-jarige Frans Görtz uit Baarlo (Limburg) is gistermiddag verdronken in een beek bij het fruit- teeltbedrijf van zijn vader. De jongen was met een tractor en een grasmaai- machine in de boomgaard bezig. Bij het keren van het voertuig viel het in de beek. De jongen kwam onder de tractor en verdronk. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Oosterschelde gaat gewoon volgens plan dicht. De argumenten die de laatste tijd wel zijn aangevoerd om de afsluiting van dit zeegat opnieuw ter discussie te stellen en aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen, zijn in feite niet nieuw. Er is daarom geen enkele reden om de afsluiting niet volgens plan uit te voeren. Minister Drees (verkeer en waterstaat) heeft dit gisteren gezegd in een vergadering van de vaste Tweede Kamercommissie voor milieu hygiëne. Hij nam daarmee stelling tegen met name de linkse oppositiepartijen die zich ten aanzien van de Oosterschelde- problematiek 'het recht van de twij fel' voorbehielden. De minister zou volgens de kamerleden Terlouw (D'66), De Ruyfer (PvdA) en Wieben- ga (PSP) het project opnieuw kri tisch moeten bezien, ook al omdat er binnen rijkswaterstaat verschil van mening zou bestaan over de afsluiting. In zijn antwoord honoreerde de mi nister alleen de te verwachten veront reiniging van de Oosterschelde als zwaarwegend argument. Hij hield de commissie echter voor, hierover 'niet al te somber te zijn.' In dit verband wees hij erop dat het vuile water van de Rijn in zijn loop door Nederland al heel wat in kwaliteit is verbeterd. Afvalstoffen bezinken en het zuurstof gehalte neemt toe. Dr. Drees zei het Ironisch te vinden dat juist de sluiting van het Volke rak, die tot een verbetering van de waterkwaliteit van de Oosterschelde heeft bijgedragen, thans een argu ment vormt om de Oosterschelde wel af te sluiten. De Volkerakdam is er namelijk de oorzaak van dat de getij beweging in de Oosterschelde is geïn tensiveerd. Naar schatting verdwijnt er jaarlijks zo'n 5 miljoen m3 zand naar zee, waardoor het gevaar van dijk- of oever/al is toegenomen. Het veiligheidsaspect moet daarom naar de mening van de minister het zwaarst wegen. Hoewel het technisch mogelijk is de 245 kilometer lange dijken rondom de Oosterschelde te verstevigen zal de veiligheid toch. aanzienlijk geringer zijn dan wanneer een dam wordt aange'.egd. 'Een dam is* vrijwel abso luut veilig en bij dijkverzwaring- en verhoging blijven er duidelijke risi co's bestaan,' aldus de minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13