akbondsfusie d'jkt onmogelijk ™°duuXl Groenevelt: werkgevers willen werk van bonden in bedrijven frustreren Iedereen doet mee. De mens en zijn leed bij Hendrik Chabot eoeo Concertgebouworkest ongerust over subsidie potheker niet rvolgd voor «te tabletten Exotica Marechaussee wil wettelijke status en andere kraag Gewichtstabellen onzin zegt arts BL| bUW/KWAKTET DONDERDAG 25 MEI 1972 Binnenland/Kunst TO BH Lil onze sociaal-economische redactie ECHT 'Mocht de verbondsraad van het NKV binnenkort niet riten tot het aangaan van een federatie met het NW dan lijkt Mis beter te erkennen dat tussen de vakcentrales de weg niet nden is en op te houden zoveel tijd, hoop, verwachtingen en jjie te besteden aan een zaak die steeds tot desillusies, aarze- en besluiteloosheid leidt'. ADVERTENTIE erklaarde de waarnemend voor van de Katholieke bond van erspersoneel, de heer J. Schroër, en in Utrecht op de bondsverga- l van de KBV. Ook het NICV volgens de heer Schroër moeten tellen dat de weg naar een 'in- ivolle federatie van de drie' zo onmogelijke dan toch een lange met veel vermoeiende en tijdro- omwegen is. Als het NKV niet tot een federarie met het kan de ontwikkeling volgens beter gaan langs de weg van de ssloten bonden, die tot een feder- tvillen komen, i verder dat het NKV zich zal moeten afvragen in hoever- n eventueel uitstel van een fe- ebesluit zijn betrouwbaarheid erkt. Het zou uitermate tragisch aldus de heer Schroër, als juist IKV dat in 1969 zo duidelijk de aak tot samenwerking onderken- i het initiatief ertoe nam, het laat keren en de ontwikkeling Ie feiten over zich afroept, ns de discussies zei een afgevaar- uit Amsterdam dat het NKV moeilijke positie inneemt: Het heeft geen haast, dat denkt ze jjn op den duur toch wel, en het zit op het vinketouw met het als die roomsen straks naar de gaan, komt er ook wel een naar ons'. De heer Schroër zei dat het NKV zich juist niet in tuatie mag laten dringen. Het uit de sterke positie die het nu ft een beslissing moeten ne- pillen vergadering werd ook uitvoerig iken over de uitlatingen van de Itter van de bedrijfsgroep weg er, de heer J. van den Doef, het slikken van peppillen door '"agenchauffeurs. Verschillende afgevaardigden beschuldigden de heer Van den Doef ervan dat hij de vuile was heeft buiten gehangen. De heer Schoër antwoordde dat de heer Van den Doef met het peppillenverhaal duidelijk heeft willen maken, hoe slecht de sociale positie is van de- chauffeurs. Van den Doef wees er nog op dat een geschoolde chauffeur in het internationaal vervoer op het ogenblik 220 bruto per 44-urige werkweek verdient. "We hebben deze cao echt niet met vreugde afgesloten', zei de heer Van den Doef, 'maar geen cao zou erger zijn geweest' NVV-bond is 'bikkelhard' in strijd bij Peiger rtpatiënten trieden 1CHT De Utrechtse apotheker pi lestijds chef van het analytisch ggf jatorium van de Onderlinge Phar- utische Groothandel (OGC), zal 11 Worden vervolgd in verband met [ruchtmakende zaak van de digi- J Vergiftiging van hartpatiënten. In f; islikten ruim 2000 Nederlanders een bij de OPG gemaakte fout xinetabletten in plaats van de eschreven digoxinetabletten. loor kwamen minstens 19 men- m het leven. onderzoek resulteerde in twee eringen en een kennisgeving van re vervolging tegen de apothe- 3eze diende daartegen bezwaren de raadskamer van de Utrecht- ihtbank. Deze bezwaren werden d, waarop de officier van justi- ipèl aantekende bij het gereehts- 1 Amsterdam. Dit college beves- de uitspraak van de raadkamer Ie Utrechtse rechtbank, waarmee •atiJe apotheker buiten vervolging is d. .dels zijn op aandrang van de htse justitie bij de OGP wel be- t/I|e voorzorgsmaatregelen geno- waardoor herhalingen kunnen voorkomen. De OGP bracht in ongeveer een half miljoen digi- 3 tabletten in de handel met een tot drie maal hogere dosis werk- stof dan de voorgeschreven di etabletten. Er was een fabr' age- gemaakt, waardoor zeker 19 men- ferleden. Door de oplettendheid en arts in het Julianaziekenhuis w- enendaal kwam de zaak aan het erk,. ADVERTENTIE isterdam floriads in de vallei: rododendrons en azalea's staan in volle bloeil In de Amstelhal - RAI - t/m zondag 28 mei Iropisch oerwoud, orchideeën, reuzenvarens 70 ha. paviljoens en kassen een droom In kleuren Bijbelse tuin Van een onzer verslaggevers ElVlMEN De industriebond NW meent dat de werkgeversorganisatie FME (Federatie voor de Me taalindustrie) poogt om de positie van de vakbonden binnen de bedrijven te ondermijnen door de instelling van de vakbonds-contactmannen te frustreren. In dit licht ziet de bond ook de harde hou ding van liet Emmer bedrijf Peiger N.V., dat de ontslagen NW-contactman A. Platje weigert weer in dienst te nemen. DEN HAAG Het zit erin dat de briefport duurder wordt en dat men meer zal moeten neertellen voor een telefoonabonnement. Hoge investe- rings- en loonkosten zouden de PTT daartoe noodzaken. Dit is een van de punten die binnen het kabinet bij de begrotingsbespre kingen aan de orde zullen komen. Overigens heeft minister Drees (ver keer en waterstaat) al bij de begro tingsbehandeling over dit jaar aange kondigd, dat de tarieven jaarlijks moeten worden bijgesteld. De hele zaak ligt nu nog bij de PTT-raad, die hierover advies zal uitbrengen. APELDOORN Het wapen der Ko ninklijke Marechaussee dient een ei gen wettelijke status te krijgen. Dat is de mening van de Marechaussee vereniging, waarvan bijna alle leden van dit wapen beneden de rang van tweede luitenant lid zijn. Op de gisteren in Apeldoorn gehou den algemene vergadering van de Ma rechaussee-Vereniging heeft de voor zitter, opperwachtmeester A. Ros, het verlangen naar een eigen wettelijke status onderstreept. Hij pleitte (naar analogie van de politiewet) voor een wet op de Koninklijke Marechaussee. In deze wet zou, volgens het beleid- programma van de Marechaussee Ver eniging, een afzonderlijk tuchtstelsel voor dit wapen kunnen worden opge nomen. Andere wensen, die bij de Marechausseevereniging leven zijn onder meer: een duidelijker relatie met de functie bij de bezoldiging, regeling van dienst- en rusttijden, een personeelsbleid waarbij meer mensen dan tot nu toe de hoogste onderoffi ciersrang kunnen bereiken en eenzelf de uniform voor het hele wapen. Modernisering van het uniform heeft de instemming van de marechaussee vereniging. Men wil vooral wel een? van de stijve, knellende, opstaande kraag af, die niiet praktisch is, maai aan de donkere uniform zwart en blauw wil men beslist niet tornen. In de op vele punten gerechtvaardig de drang naar vermaatschappelijking past, volgens de Marechaussee vereni ging, de wens van de dienstplichtige leden om vanaf het moment van in diensttreding buiten de kazerne in burger gekleed te mogen reizen. Dit is de hoofdoorzaak van het con flict bij Peiger. De industriebond meent dat er bij Peiger N.V., waar al voor de elfde week wordt gestaakt, veel meer aan de hand is dan alleen maar een intern bedrijfsconflict. Men meent dat het gevecht bij Peiger in feite mede bepalend is voor de positie van de vakbonden binnen de bedrijven. Om die reden neemt de NVV-bond een bikkelharde houding aan in het conflict bij Peiger. 'Wij zijn bereid om het bedrijf des noods kapiot te staken', liet Arie Groeneveld, landelijk voorzitter van de bond, gisteren weten op een verga dering van landelijke kaderleden in de Muzeval in Emmen, gevolgd door de massale demonstratie bij Peiger De heer Groenevelt ziet thans niet meer alleen de Peiger-directie als de boeman maar vooral de FME, die het beleid van de Peiger-directeur L. Bood steunt en stiqxuloert. Volgens Groenevelt is Bood eigenlijk alleen maar een 'zielige figuur' De indus triebond NW denkt er voorts niet aan om het voorstel van de christelij ke metaalbedrijfsbond (CMB) te ac cepteren om op basis van de CAO- bepalingen te bemiddelen. Die bemid deling zou kunnen inhouden dat men Platje toch moeten laten vallen. Voor de NW-bond is dat onaanvaard baar. Het zou immers betekenen dat men het hoofd neerlegt bij het streven van de FME om de positie van de contaetman aan te tasten en daarmee de vrijheid van het vakbondswerk binnen de bedrijven. Dit werk wordt juist nu belangrijk, omdat het vak bondswerk veel meer verlegd wordt naar binnen de ondernemingen. De FME poogt door midel van intimida- Vergeet niet de koude kassen Van onze redacteur wetenschappen LEIDEN De bekende tabelletjes die aangeven hoe zwaar iemand 'hoort' te zijn, afhankelijk van zijn lengte, zijn onzin. Niemand kan op grond daarvan een norm aangeven. Dat voelen de samenstellers van die tabelletjes meestal ook wel aan, want zij geven aparte gewich ten voor 'tengere', 'normaal gebouwde' en 'zwaar gebouwde' mensen aan. Ze vertellen er alleen niet bij wanneer je iemand tenger of zwaar gebouwd mag noemen. Tot deze conclusies komt dokter li. K. Muller, huisarts in Kampen, in het proefschrift waarop hij giste ren aan de Leidse rijksuniversiteit promoveerde tot doctor in de ge neeskunde. En die onzekerheid is jammer, omdat we ivel vrij zeker weten dat mensen die te zwaar zijn een verhoogd risico lopen op allerlei medisch onaangename ver schijnselen. Het juiste gewicht is een vage zaak, vindt dokter Muller, het gaat eigenlijk om de juiste lichaamssa- menstelling. Die kan voor vrouwen worden gesteld op dertig procent 'vetmassa' en zeventig procent vlees en beenderen, voor mannen op hoogstens twintig procent vet en tachtig procent overige zaken. Die verhouding, en manieren om haar op een redelijk eenvoudige manier te meien, heeft dokter Muller de afgelopen jaren onder zocht bij zeshonderd volwassen mensen uit zijn praktijk; vierhon derd ziekenfondsverzekerden en tweehonderd 'particulieren', netjes half om half mannen en vrouwen. Behalve gewicht en lengte bekeek dokter Muller vijf andere maten van het beendergestel bijvoor beeld de schouderbreedte), vier omtrekmaten bijvoorbeeld de tail le en de omtrek van het boven been) en zes huidplooidikten. Die laatste geven een indruk van de dikte van de onderhuidse vetlaag. Dat leverde op zichzelf al boeiende resultaten: de mannelijke 'particu lieren' bleken gemiddeld langer, breder in de schouders en vetter te zijn dan de ziekenfondsverzeker den. Om de verhouding tussen vet en vetvrije massa in iemands lichaam te bepalen gebruikte dokter Muller een techniek die al sinds Archime des bekend is: hij woog zijn proef personen niet alleen gewoon op de weegschaal, maar ook nog eens terwijl ze helemaal onder water gedompeld waren. Dan is die ver houding vrij makkelijk uit te reke nen; het gebeurt alleen weinig, hij moest zelf de apparatuur ontwer pen. Zijn taktiek was toen, om uit de dingen die hij 'droog' gemeten had de vetvrije massa te voorspel len. Dan is het wenselijke gewicht eenvoudig te bepalen door die vet vrije massa weer te vermenigvuldi gen met 10/7 voor mannen en met 10/8 voor mannen. Een ding werd duidelijk: uit de lengte alleen was de vetvrije mas sa, en dtis het wenselijke gewicht, niet af te leiden. En dat ontnam de basis aan de bekende tabellet jes. Vit een combinatie van ge wicht en omtrek van het boven been lijkt het beter te lukken, maar voor een goed werkend systeem zal nog meer onderzoek moeten worden verricht. Dokter Muller legt er de nadruk op dat een onderzoek van dit type eigenlijk alleen door een huisarts makkelijk kan worden gedaan, om dat hij het vrljwilligersmateriaal ter beschikking heeft. Wetenschap pelijk onderzoek door huisartsen zou dus gestimuleerd moeten wor den. Daar lijkt Kampen overigens een goede voedingsbodem voor te zijn, want een paar maanden gele den promoveerde de Kamper huis arts H. Pot in Utrecht ook al op een onderzoek dat alleen 'aan de basis' kon worden uitgevoerd. Arie Groenevelt tie het prestige van de vakbeweging aan te tasten, zo meent men. Er werd aan "herinnerd dat zelfs een bemiddelingspoging van oud-werkge versvoorzitter ir. J. J. Bosma door de FME is afgewezen. De heer Bosma adviseerde samen met Aerie de Boon van het NW om Platje weer in dienst te nemen. Achter de tafel Tijdens de vergadering liet voorzitter Groenevelt de heer Platje, die aanvan kelijk in de zaal zat achter de be stuurstafel plaatsnemen om te demon streren dat men hem nooit zou laten vallen. De heer Groenevelt noemde een harde houding de enige mogelijk heid voor de werknemers om in deze kapitalistische maatschappij on te tre den tegen de macht van de factor kapitaal. De houding van het FME noemde hij 'dom, onwaardig en onze delijk'. Volgens hem zal de verhou ding tussen vakbond en werkgevers blijvend verstoord worden als men volhardt. Kaderleden uit diverse delen van he* land voerden het woord. Men zag achter het conflict bij Peiger de grote macht van de grote industrieën die bij het- FME zijn aangesloten en die (ADVERTENTIE) In Centra's Bonte Borden Rage. het Peiger mogelijk maken door te gaan. Gebleken is dat Peiger een deel van zijn orders ondermeer laat uitvoe ren door p.en bedrijf in het Duitse Sachsenhausen. De Duitse vakbeweging is gevraagd ciit bedrijf besmet te ver klaren. De industrieoond zal ook pogen om de produkten die het prod iktiebedrijf DRU in Delft maakt voor Peiger te blokkpren. De IVA in Vaassen heeft de produktie voor Peiger al gestaakt, omdat men volgens Groenevelt eerst wel eens geld wil zien. Landelijk secretaris J. de Jong meent dat ook de marine en de NAVO indirect steun verlenen aan Peiger door akkoord te gaan met uitstel van levering van bestelde producten. Hij laakte tqyens de houding van de politie in Emmen die onlangs een demonstra tie voor de poort van Peiger uiteen joeg. Ook Platje zelf voerde het woord. Hij werd indertijd ontslagen omdat hij in het begin van het conflict optrad als woordvoerder en omdat zijn vader com munistisch raadslid is. Ultimatum Na afloop van de samenkomst in de Muzeval gingen de honderden aanwe zige kaderleden uil heel het land voor het Pelgerbedrijf demonstreren. Er werd een telegram naar de werkgevers organisatie gestuurd, waarin ultima tief werd gesteld dat er over ander halve week een oplossing moet zijn voor de affaire Platje en dat men zich inders op landelijke acties zal bera den. De FME heelt Inmiddels ontkend dat men de contactman in het alge meen op de korrel wil nemen. Zij heeft verklaard dat het slechts gaat om de simpele vraag of Platje al dan niet terecht is ontslagen. nniL iiuiii ALMELO We zouden niet gaarne willen zeggen dat de tentoon stelling, die tot 11 juni in De Waag te Almelo wordt gehouden, een gebeurtenis is. Bij Hendrik Chabot spreekt men, vinden wij, niet in die termen. Zomin men bij hem het woord wereldleed in de mond neemt. Het gaat in zijn kunst om het lijden van de enkele mens, en het verkeren tussen zijn werk is altijd weer een persoonlijke, schok kende confrontatie en ervaring. Hendrik Chabot heeft in zijm schilde rijen, vanuit een Innerlijke betrokken heid, gestalte gegeven aan de gepassi oneerde mens. Daarbij past de grootst mogelijke eenvoud; daarbij wordt de formatie iets banaals. Zo kwam hij tot de sobere, robuuste, rechtschapen vormgeving, die ook door het Vlaam se expressionisme (Permeke) werd ge hanteerd. Chabot woonde in Rotterdam. Bij de Duitse Inval is bijna al zijn werk verloren gegaan. Ondanks een broze gezondheid ging hij weer hard aan het werk. Er ontstond een reeks doe ken, die zich concentreerde op het leed, dat de mens als gevolg van de oorlog werd aangedaan. Vluchtende mensen, gevangenen, onderduikers enz. De lijdende mens. We hebben veel van dit werk eerder gezien, maar ook nu. zijn we er weer stil van geworden. We vonden het alleen maar jammer dat bij sommige van Chabot's doeken volkomen over bodige. soms infantiel aandoende in formatie wordt verschaft als 'Zeer somber schilderij', 'Droevig zelfpor tret' en 'Rembrandtiek'. De schilder overleed in 1949. Van de vier na oorlogse jaren is ook een klein aantal werken aanwezig. De grauwe, indrin gende aardkleuren zijn dan overwe gend verdwenen. Er is weer perspec tief, het palet wordt lichter. Er ont staan doeken als 'Zomerlandschap' en Betuwse lente'. Zijn laatste, niet vol tooide, schilderij (wat een zinvolle afsluiting van een oeuvre) is 'De intocht van Christus in Jeruzalem', de dag van het Hosanna, een week voor het Kruisig Hem. In Almelo is ook een aantal beeld houwwerken van Chabot aanwezig. Jammer dat een catalogus ontbreekt, zelfs een stencil niet titels. In deze textielstad wordt blijkbaar een uiterst zuinig cultureel beleid gevoerd. Maar de suppoost is een vriendelijk man; hij schonk ons een kop thee omdat we van ver kwamen. En dat is dan weer die typische Twentse gastvrij heid, die ook moet gereleveerd. Hendrik Chabot: "Vlucht" (olieverf). AMSTERDAM Ondanks het onlangs uitgesproken vertrouwen van het bestuur van het Concertgebouworkest in een gunstige regeling van de subsidiekwestie, is het bestuur minder gerust op de te ver wachten gang van zaken. HdMmAmMfhfald Doe ook mee. Vraag'n gratis deelnemerspakket aan uw Centra-wmkelier of aan Centra's Bonte Borden Rage, Postbus 100,Tubbergen. Horizontaal: 1. graaf werktuig, 5. onin gewijde, 7. smal bloembed, 9. wijze leidsman. 10. boom, 12. lichte bedwel ming, 13. neerslag, 14. niet dicht opeen staande. 15. laag, 16. muziek noot, 17.M buiten dienst (afk.), 18. zangstem, 19. dorpje onder Vries, 20. vertrouwelijk, 21. hemellichaam, 22. soortgelijk gewicht (afk.), 23. geste, 25. volkomen, 27. uitgebraden stukje vet, 28. treurspel. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. boom, 3. de fijnste vederen, 4. peulvrucht, 5. onderrichten, 6. voorvoegsel, 8. naakt- kieuwige slak, 9. dapper, 10. vroeger, 11. hatelijke opmerking, 12. Amer. sienheerster, 15. lange nekharen van dieren, 18. aanvang, 19. de oudste bijbelvertaling, 21. bijrivier van de Moezel. 24. opslagplaats van hout (Z.H.), 25. muzieknoot, 26. volksnaam van de kauw. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. jaloere, 2. kassier, 3. lakmoes, 4. machtig, 5. mondain, 6. erepalm, 7. talloos. JAKHALS. In een aantal gesprekken met de wethouder voor kunstzaken van Am sterdam. de heer H. Lammers, werd het op de hoogte gesteld van de beweegredenen van de gemeente Am sterdam die hebben geleid tot het besluit van de gemeenteraad voor het subsidie voor 1972-73 een verdelings basis tussen rijk en gemeente van 50/50 aan te houden. De verdeling is nu zo, dat het rijk één derde, en de gemeente Amsterdam twee derde van de subsidielast draagt. In de gesprekken met de gemeente bracht het orkestbestuur de ongerust heid naar voren voor de gevolgen die het besluit van de gemeenteraad voor het orkest kan hebben. In het ergste geval zou dit betekenen dat indien de minister bij zijn standpunt blijft dat hij het subsidie niet kan verhogen de gemeente Amsterdam niet twee derde maar hoogstens de helft van het subsidie-bedrag fourneert. Ondanks het begrip dat wethouder Lammers voor de gevoelens van de zijde van het orkest opbracht, hield hij vast aan het standpunt van de raad dat, gelet op de bijzondere posi tie van het orkest in het Nederlandse muziekleven, de subsidieverhouding met het rijk daarmee in fasen in overeenstemming moet worden ge bracht. Aan de andere kant toonde het Concertgebouworkest begrip voor het standpunt van de gemeente. Het hoopt echter wèl dat de minister van CRM en de gemeente Amsterdam spoedig tot overeenstemming zullen komen over de zo noodzakelijke subsi dieregeling, ter voorkoming van een situatie die voor zijn voortbestaan noodlottig zou zijn. Het bestuur van het orkest zal zich eveneens tot de minister wenden om van zijn grote ongerustheid blijk te geven. The Marowits Hamlet naar Nederland DEN HAAG Na veel overleg met enige leraren Engels, heeft het be stuur van de stichting WIKOR (dienstverlenend instituut voor de musische vorming van de jeugd) be sloten voor het seizoen 1972-73 een toernee te organiseren met The Ma- rowitz Hamlet'. Dat is een zeer specia le bewerking van Shakespeare's 'Ham let' door Charles Marowitz, die tevens regisseur avn de voorstelling is. Het wordt door de kritiek o.m. gekarakte riseerd als een sterke en bewogen commentariëring van het oorspronke lijke werk, die er een geheel nieuw licht op laat schijnen. De voorstellingen zullen 16 oktober t.m. 24 november worden gegeven door The Open Space Theatre Com pany uit Londen. Duur van de voor stellingen, die zonder pauze worden gegeven, Is anderhalf uur. Zoals ge bruikelijk bereidt het WIKOR deze reeks voorstellingen goed voor met het uitgeven van tekstboekjes met annotaties en met documentatiemap pen ten dienste van het onderwijska- der.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11